MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS GENERALINIS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL MOKESTINIŲ NEPRIEMOKŲ IR MOKESČIŲ BEI SU JAIS SUSIJUSIŲ SUMŲ PERMOKŲ ADMINISTRAVIMO ORGANIZAVIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖJE TAISYKLIŲ

 

2005 m. gegužės 27 d. Nr. 1B-374

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos muitinės įstatymo (Žin., 2004, Nr. 73-2517) 16 straipsnio 2 dalies 3 punktu ir siekdamas užtikrinti efektyvų mokestinių nepriemokų išieškojimą ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permokų grąžinimą,

tvirtinu Mokestinių nepriemokų ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permokų administravimo organizavimo Lietuvos Respublikos muitinėje taisykles.

 

 

GENERALINIS DIREKTORIUS                                                                 RIMUTIS KLEVEČKA

______________

 


PATVIRTINTA

Muitinės departamento prie Lietuvos

Respublikos finansų ministerijos

generalinio direktoriaus

2005 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. 1B-374

 

MOKESTINIŲ NEPRIEMOKŲ IR MOKESČIŲ BEI SU JAIS SUSIJUSIŲ SUMŲ PERMOKŲ ADMINISTRAVIMO ORGANIZAVIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖJE TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mokestinių nepriemokų ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permokų administravimo organizavimo Lietuvos Respublikos muitinėje taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato, kokia teritorinė muitinė vykdo mokesčių išieškojimą ir/arba priima sprendimą dėl grąžinimo asmenims, turintiems mokestines nepriemokas ir/arba mokesčių bei su jais susijusių sumų permokas, arba garantams, kurių garantijomis yra užtikrintas mokestinių prievolių įvykdymas.

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos muitinės įstatymo (Žin., 2004, Nr. 73-2517) 16 straipsnio 2 dalies 3 punktu.

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos muitinės įstatyme ir Mokesčių administravimo įstatyme (Žin., 2004, Nr. 63-2243) apibrėžtas arba nurodytas sąvokas.

 

II. MOKESČIŲ MOKĖTOJŲ MOKESTINIŲ NEPRIEMOKŲ IR MOKESČIŲ BEI SU JAIS SUSIJUSIŲ SUMŲ PERMOKŲ ADMINISTRAVIMO ORGANIZAVIMAS

 

4. Mokestinę nepriemoką ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permoką administruoja ta teritorinė muitinė, kurios veiklos zonoje, nustatytoje Muitinės departamento direktoriaus 2002 m. vasario 22 d. įsakymu Nr. 98 „Dėl teritorinių muitinių reorganizavimo“, yra Lietuvos Respublikos mokesčių mokėtojo deklaruota gyvenamoji vieta arba juridinio asmens buveinė.

5. Duomenis apie mokesčių mokėtojų deklaruotą gyvenamąją vietą arba juridinio asmens buveinę teritorinė muitinė gauna iš Importuotojų ir eksportuotojų registro (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 10 d. nutarimas Nr. 2033 (Žin., 2002, Nr. 123-5590)) (nuo 2005 m. liepos 1 d. – iš Muitinės prievolininkų registro (Lietuvos Respublikos muitinės įstatymo 57 ir 106 straipsniai).

6. Užsienyje registruotų mokesčių mokėtojų (taip pat ambasadų bei konsulatų) mokestines nepriemokas ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permokas administruoja Kauno teritorinė muitinė.

7. Kai mokesčio mokėtojo nuolatinio valdymo organo buvimo vieta yra kitos, negu nurodyta Taisyklių 5 punkte minėtame duomenų šaltinyje, teritorinės muitinės veiklos zonoje, ir jis pageidauja, kad jo mokestinės nepriemokos ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permokos būtų administruojamos pagal faktinę nuolatinio valdymo organo buvimo vietą, mokestinės nepriemokos ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permokos administravimas gali būti perduotas šiai teritorinei muitinei.

8. Mokesčių mokėtojo mokestinės nepriemokos ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permokos administravimas kitai teritorinei muitinei perduodamas tokia tvarka:

8.1. Mokesčių mokėtojas:

8.1.1. sumoka visas mokestines prievoles (muitus ir mokesčius bei su jais susijusias sumas) muitinei, kurių sumokėjimo terminas yra pasibaigęs (išskyrus mokestines nepriemokas, kurių išieškojimas yra sustabdytas);

8.1.2. pateikia laisvos formos prašymą pakeisti mokesčių administratorių, pridėdamas faktinę nuolatinio valdymo organo buvimo vietą įrodančius dokumentus.

8.2. Mokesčių mokėtojo prašymas pateikiamas šių Taisyklių 4 punkte nurodytai teritorinei muitinei, kopija – teritorinei muitinei, kurios veiklos zonoje yra faktinė nuolatinio valdymo organo buvimo vieta.

8.3. Taisyklių 4 punkte nurodyta teritorinė muitinė, gavusi prašymą:

8.3.1. patikrina, ar mokesčių mokėtojas turi įsiskolinimų muitinei;

8.3.2. nustačiusi mokestines prievoles, kurių sumokėjimo terminas jau yra pasibaigęs ir kurios dar nesumokėtos (išskyrus mokestines nepriemokas, kurių išieškojimas yra sustabdytas), pagal jas apskaičiuotus mokesčius ir su jais susijusias sumas išieško įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka;

8.3.3. raštu (faksu ir paštu) informuoja teritorinę muitinę, kurios veiklos zonoje yra mokesčių mokėtojo faktinė nuolatinio valdymo organo buvimo vieta, apie gautą prašymą ir mokesčių mokėtojo mokestinių prievolių būklę.

8.4. Jeigu mokestinės prievolės, kurių sumokėjimo terminas jau yra pasibaigęs (išskyrus mokestines nepriemokas, kurių išieškojimas yra sustabdytas), nesumokamos, mokesčių mokėtojo mokestinės nepriemokos ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permokos administravimas kitai teritorinei muitinei neperduodamas.

8.5. Teritorinė muitinė, kurios veiklos zonoje yra mokesčių mokėtojo faktinė nuolatinio valdymo organo buvimo vieta, gavusi mokesčių mokėtojo prašymo kopiją ir duomenis apie mokesčių mokėtojo mokestinių prievolių būklę, raštu (faksu ir paštu) Taisyklių 4 punkte nurodytai teritorinei muitinei patvirtina, kad perima minėto mokesčių mokėtojo mokestinių nepriemokų ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permokų administravimą.

8.6. Taisyklių 4 punkte nurodytos teritorinės muitinės, gavusios mokesčių administravimą perimančios teritorinės muitinės patvirtinimą, Mokesčių apskaitos ir išieškojimo skyrius:

8.6.1. priima rašytinį sprendimą perduoti mokesčių mokėtojo mokestinių nepriemokų ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permokų administravimą teritorinei muitinei pagal mokesčių mokėtojo faktinę nuolatinio valdymo organo buvimo vietą ir nedelsiant faksu ir paštu perduoda jį teritorinei muitinei, kurios veiklos zonoje yra mokesčių mokėtojo faktinė nuolatinio valdymo organo buvimo vieta, ir apie priimtą sprendimą informuoja mokesčių mokėtoją;

8.6.2. Mokesčių apskaitos ir kontrolės informacinėje sistemoje:

8.6.2.1. registruoja minėtą mokesčių mokėtoją kaip prievolininką teritorinėje muitinėje, kurios veiklos zonoje yra jo faktinė nuolatinio valdymo organo buvimo vieta;

8.6.2.2. pakeičia mokesčių mokėtojui priskirtą mokestinę nepriemoką ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permoką administruojančią muitinę;

8.6.2.3. perkelia mokesčių mokėtojo įregistruotas mokestines prievoles, kurių sumokėjimo terminas dar nepasibaigęs ir kurios nesumokėtos, bei mokestines nepriemokas, kurių išieškojimas yra sustabdytas, mokesčių administravimą perimančiai teritorinei muitinei.

 

III. GARANTŲ MOKESTINIŲ NEPRIEMOKŲ IR MOKESČIŲ BEI SU JAIS SUSIJUSIŲ SUMŲ PERMOKŲ ADMINISTRAVIMO ORGANIZAVIMAS

 

9. Garantų, taip pat garantuojančiųjų asociacijų, išdavusių TIR bei ATA knygeles bei užsienio garantų, mokestines nepriemokas ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permokas administruoja ta teritorinė muitinė, kuri administruoja mokesčių mokėtojo, kurio mokestinių prievolių įvykdymas užtikrintas minėto garanto garantijos dokumentu, mokestines nepriemokas ir mokesčių permokas.

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

10. Prašymus atlikti teisiškai pagrįstus veiksmus, susijusius su mokestinės nepriemokos administravimu (pvz., sustabdyti arba atšaukti išieškojimą, sudaryti mokestinės paskolos sutartį) ir/arba mokesčio permokos užskaitymu arba grąžinimu, asmuo turi teikti jo mokestines nepriemokos ir mokesčių bei su jais susijusių sumų permokas administruojančiai teritorinei muitinei.

11. Skundai dėl Taisyklių taikymo pateikiami ir nagrinėjami mokesčių įstatymų bei Lietuvos Respublikos muitinės įstatymo nustatyta tvarka.

______________