LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VETERINARIJOS REIKALAVIMŲ DVIGELDŽIAMS MOLIUSKAMS PATVIRTINIMO

 

2003 m. birželio 3 d. Nr. B1-497

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 292 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė ACQUIS priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir ACQUIS įgyvendinimo priemonių 2003 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 25-1019) patvirtintą Teisės derinimo priemonių 2003 metų planą (priemonės kodas 3.7.4.1-T65):

1. Tvirtinu pridedamus Veterinarijos reikalavimus dvigeldžiams moliuskams.

2. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo skyriui.

 

 

DIREKTORIUS                                                                                  KAZIMIERAS LUKAUSKAS

______________

 


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir

veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2003 m. birželio

3 d. įsakymu Nr. B1-497

 

VETERINARIJOS REIKALAVIMAI DVIGELDŽIAMS MOLIUSKAMS

 

Veterinarijos reikalavimai dvigeldžiams moliuskams (toliau – Reikalavimai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendina 2002 m. kovo 15 d. Komisijos sprendimą 2002/226/EB, nustatantį specialius gaudomų ir perdirbamų dvigeldžių moliuskų, kuriems nustatytas didesnis negu leidžiamas amnezinio kiautuotųjų vėžiagyvių nuodo (toliau – ASP) kiekis, patikrinimus, kaip nurodyta 1991 m. liepos 15 d. Tarybos direktyvoje 91/492/EEB nustatančioje veterinarijos reikalavimus dvigeldžių moliuskų gamybai ir tiekimui rinkai.

1. Reikalavimų tikslas – nustatyti dvigeldžių moliuskų tyrimo dėl ASP tvarką.

2. Vartojama sąvoka:

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

3. Kaip išimtį Gyvų dvigeldžių moliuskų paruošimo ir tiekimo į rinką taisyklėms (Žin., 2001, Nr. 16-517), Lietuvos Respublika gali leisti gaudyti dvigeldžius moliuskus, priklausančius Pecten maximus ir Pecten jacobaeus rūšims, kurių viso kūno audiniuose yra didesnė kaip 20 mg/kg, bet mažesnė kaip 250 mg/kg domoinės rūgšties koncentracija, jeigu laikomasi 4 punkto reikalavimų.

4. Išimties, nurodytos 3 punkte, sąlygos yra šios:

4.1. moliuskai privalo būti gaudomi pagal reikalavimus, nurodytus 8-10 punktuose;

4.2. jie turi būti gabenami VMVT užplombuotais konteineriais arba transporto priemonėmis tiesiogiai iš auginimo vietos į patvirtintą įmonę, kurioje moliuskai specialiai paruošiami, jiems pašalinamos kepenys ir kasa, minkštieji audiniai arba kitos kūno dalys, kurios neatitinka 9 punkto reikalavimų; sąrašą patvirtintų įmonių VMVT turi perduoti Europos Komisijai ir Europos Sąjungoms šalims narėms;

4.3. kiekvienai siuntai VMVT išduoda registracijos dokumentą, kuriame nurodomi reikalavimai, nurodyti Gyvų dvigeldžių moliuskų paruošimo ir tiekimo į rinką taisyklėse, taip pat anatominė kūno dalis arba dalys, kurios gali būti perdirbamos žmonių maistui; VMVT neišduoda ilgalaikio leidimo transportavimui;

4.4. pašalinus kepenis ir kasą, minkštuosiuose audiniuose ir kitoje užterštoje pritraukiamojo raumens dalyje ir (arba) gonadose, skirtose žmonių maistui, ASP kiekis neturi viršyti 20 mg/kg domoinės rūgšties koncentracijos, ištyrus mėginį skysčių chromatografu (HPLC).

5. Kiekviena galutinio produkto siunta turi būti tiriama specialiai patvirtintoje įmonėje. Jeigu mėginyje yra didesnė negu 20 mg/kg domoinės rūgšties koncentracija, visa siunta turi būti kontroliuojama VMVT.

6. Kepenys ir kasa, minkštieji audiniai ir kitos kūno dalys, kuriose nuodų koncentracija viršija 9 punkte nurodytą leistiną kiekį (įskaitant galutinį produktą, kuriame domoinės rūgšties koncentracija yra didesnė kaip 20 mg/kg), turi būti sunaikinti kontroliuojant VMVT.

7. VMVT turi garantuoti, kad patikrinimai, nurodyti Žuvų produktų gamybos ir tiekimo į rinką reikalavimuose, parengtuose pagal 1991 m. liepos 22 d. Tarybos direktyvą 91/493/EEB dėl veterinarijos reikalavimų žuvų produktų gamybai ir tiekimui į rinką, būtų atliekami ruošiant moliuskus, kaip nurodyta 4.2 punkte. Gamintojas turi informuoti VMVT apie galutinio produkto, kuris neatitinka Gyvų dvigeldžių moliuskų paruošimo ir tiekimo į rinką taisyklių, patikrinimo rezultatus.

8. Pecten maximus ir Pecten jacobaeus rūšių moliuskai neturi būti gaudomi auginimo vietose, nustatytose pagal Gyvų dvigeldžių moliuskų paruošimo ir tiekimo į rinką taisykles, kai nustatoma didelė ASP koncentracija.

9. Moliuskams, kurių visame kūne domoinės rūgšties koncentracija yra didesnė kaip 20 mg/kg, gali būti taikomas ribotas gaudymas, jei du kartus ištyrus mėginius, paimtus kas 1-7 dienas, nustatoma, kad domoinės rūgšties koncentracija visame moliuskų kūne yra mažesnė kaip 250 mg/kg, o domoinės rūgšties koncentracija moliuskų kūno dalyse, skirtose žmonių maistui, kurios buvo ištirtos atskirai, yra mažesnė kaip 4,6 mg/kg. Viso moliuskų kūno tyrimams turi būti naudojamas 10 moliuskų homogenatas. Moliuskų valgomų dalių tyrimams turi būti naudojamas 10 moliuskų individualių kūno dalių homogenatas.

10. VMVT turi nuspręsti dėl mėginių paėmimo vietos, kad būtų užtikrinta produktų atitiktis 9 punkto reikalavimus. Pradėjus gaudymą, moliuskų mėginiai (visas kūnas ir pritraukiamasis raumuo, gonados atskirai) domoinės rūgšties tyrimams turi būti imami ne rečiau kaip kartą per savaitę. Moliuskų gaudymas gali būti tęsiamas, jei tyrimo rezultatai atitinka 9 punkto reikalavimus.

______________