VALSTYBINĖS KELIŲ TRANSPORTO INSPEKCIJOS
PRIE SUSISIEKIMO MINISTERIJOS VIRŠININKO

ĮSAKYMAS

 

DĖL TRANSPORTO PRIEMONIŲ APŠVIETIMO IR APŠVIETIMO-SIGNALIZAVIMO ĮTAISŲ TIPO PATVIRTINIMO TAISYKLIŲ

 

2008 m. gegužės 29 d. Nr. 2B-225

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 17 d. nutarimo Nr. 44 „Dėl transporto priemonių ir sudėtinių transporto priemonių dalių atitikties įvertinimo“ (Žin., 2001, Nr. 7-194; 2004, Nr. 143-5231) 3.1 punktu ir įgyvendindamas 2007 m. birželio 18 d. Komisijos direktyvą 2007/35/EB, iš dalies keičiančią Tarybos direktyvą 76/756/EEB dėl apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų įrengimo motorinėse transporto priemonėse ir jų priekabose, siekiant ją suderinti su technikos pažanga (OL 2007 L 157, p. 14),

1. Tvirtinu Transporto priemonių apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų tipo patvirtinimo taisykles (pridedama).

2. įsakymą nustatyta tvarka skelbti „Valstybės žiniose“ ir Valstybinės kelių transporto inspekcijos interneto tinklalapyje.

 

 

 

INSPEKCIJOS VIRŠININKAS                                                VIDMANTAS ŽUKAUSKAS

 

PATVIRTINTA

Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. gegužės 29 d. įsakymu Nr. 2B-225

 

TRANSPORTO PRIEMONIŲ APŠVIETIMO IR APŠVIETIMO-SIGNALIZAVIMO ĮTAISŲ TIPO PATVIRTINIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Transporto priemonių apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų tipo patvirtinimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato transporto priemonių apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų reikalavimus Europos Bendrijos (toliau – EB) arba nacionaliniam tipo patvirtinimui gauti.

2. Taisyklės parengtos įgyvendinant 1976 m. liepos 27 d. Tarybos direktyvą 76/756/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų įrengimu motorinėse transporto priemonėse ir jų priekabose, suderinimo (OL 1976 L 262, p. 1) (toliau – direktyva 76/756/EEB), 1983 m. gegužės 26 d. Tarybos direktyvą 83/276/EEB iš dalies pakeičiančią Tarybos direktyvą 76/756/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių apšvietimo ir šviesos signalinių įtaisų sumontavimu motorinėse transporto priemonėse ir jų priekabose, suderinimo (OL 1983 L 151, p. 47), 1989 m. kovo 28 d. Komisijos direktyvą 89/278/EEB derinančią su technikos pažanga Tarybos direktyvą 76/756/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų įrengimu motorinėse transporto priemonėse ir jų priekabose, suderinimo (OL 1989 L 109, p. 38), 1991 m. gruodžio 10 d. Komisijos direktyvą 91/663/EEB derinančią su technikos pažanga Tarybos direktyvą 76/756/EEB dėl apšvietimo ir apšvietimo signalizavimo įtaisų įrengimo motorinėse transporto priemonėse ir jų priekabose (OL 1991 L 366, p. 17), 1997 m. birželio 11 d. Komisijos direktyvą 97/28/EB derinančią su technikos pažanga Tarybos direktyva 76/756/EEB dėl apšvietimo bei šviesos signalinių įtaisų sumontavimo transporto priemonėse ir jų priekabose (OL 1997 L 171, p. 1) ir 2007 m. birželio 18 d. Komisijos direktyvą 2007/35/EB iš dalies keičiančią Tarybos direktyvą 76/756/EEB dėl apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų įrengimo motorinėse transporto priemonėse ir jų priekabose, siekiant ją suderinti su technikos pažanga (OL 2007 L 157, p. 14) (toliau – direktyva 2007/35/EB).

3. Šios Taisyklės taikomos visoms M, N ir O kategorijų transporto priemonėms.

 

II. SĄVOKOS

 

4. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:

4.1. informacinis dokumentas – šių Taisyklių 1 priede pateiktas dokumentas, kuriame nurodyta, kokius duomenis turi pateikti asmuo, pateikiantis paraišką;

4.2. nepakrauta transporto priemonė – tinkama naudoti transporto priemonė, kurios masė nurodyta šių Taisyklių 1 priedo 2.6 punkte, be vairuotojo.

5. Kitos sąvokos suprantamos kaip Transporto priemonių ir sudėtinių transporto priemonių dalių atitikties įvertinimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2006 m. kovo 24 d. įsakymu Nr. 3-114 (Žin., 2006, Nr. 41-1477), ir Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos taisyklėje Nr. 48 (OL 2007 L 137, p. 1) (toliau – JT EEK taisyklė Nr. 48).

 

III. TRANSPORTO PRIEMONIŲ APŠVIETIMO IR APŠVIETIMO-SIGNALIZAVIMO ĮTAISŲ EB TIPO PATVIRTINIMAS

 

6. Paraišką transporto priemonės apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaiso EB tipo patvirtinimo sertifikatui (toliau – EB tipo patvirtinimo sertifikatas) gauti Valstybinei kelių transporto inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Inspekcija) pateikia transporto priemonės apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaiso gamintojas arba jo įgaliotas atstovas (toliau – gamintojas arba įgaliotas atstovas). Kartu su paraiška pateikiamas informacinis dokumentas ir techninės tarnybos (laboratorijos) parengtas bandymo protokolas.

7. Techninei tarnybai (laboratorijai), atliekančiai transporto priemonių apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų bandymus ir matavimus pagal JT EEK taisyklės Nr. 48 5 ir 6 punktų ir 3–9 priedų reikalavimus, turi būti pateiktas tvirtinamo tipo transporto priemonės apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaiso pavyzdys.

8. Techninė tarnyba (laboratorija), atlikusi reikalingus bandymus ir matavimus, nustato, ar pateiktas transporto priemonės apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisas atitinka šių Taisyklių reikalavimus, ir išduoda parengtą bandymo protokolą.

9. Inspekcija, gavusi paraišką ir techninės tarnybos (laboratorijos) parengtą bandymo protokolą, jei transporto priemonės apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaiso tipas atitinka šių Taisyklių reikalavimus, kiekvienam transporto priemonės apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaiso tipui suteikia EB tipo patvirtinimą, jo numerį ir išduoda EB tipo patvirtinimo sertifikatą (šių Taisyklių 2 priedas).

10. EB tipo patvirtinimo numeriu turi būti paženklinti visi apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisai.

11. Apie EB tipo patvirtinimo sertifikato išdavimą ar atsisakymą jį išduoti per 1 mėnesį pranešama Europos Sąjungos valstybėms narėms išsiunčiant EB tipo patvirtinimo sertifikato kopiją. Kiekvienam pranešimui apie išduotą EB tipo patvirtinimo sertifikatą suteikiamas eilės numeris.

 

IV. TRANSPORTO PRIEMONIŲ APŠVIETIMO IR APŠVIETIMO-SIGNALIZAVIMO ĮTAISŲ EB TIPO PATVIRTINIMO PAKEITIMAS (PRAPLĖTIMAS)

 

12. Gamintojas ar įgaliotas atstovas, turintis išduotą EB tipo patvirtinimo sertifikatą, privalo informuoti Inspekciją apie visus duomenų pakeitimus, padarytus informaciniame dokumente.

13. Pasikeitus informacinio paketo duomenims, gamintojas ar jo įgaliotas atstovas pateikia naują informacinio paketo turinį ir tą informacinio paketo dalį, kurioje padaryti pakeitimai, juos nurodydamas.

14. Jei pasikeitus informacinio paketo duomenims keičiasi EB tipo patvirtinimo sertifikato duomenys, išduodamas naujas pakeistas EB tipo patvirtinimo sertifikatas, kuris numeruojamas kaip pakeitimas, nurodant EB tipo patvirtinimo pakeitimo priežastis ir išdavimo datą.

15. Jei pasikeitus pagal šias Taisykles patvirtintiems transporto priemonės apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų reikalavimams keičiasi informacinio paketo duomenys, tokiu atveju reikia atlikti papildomus bandymus arba patikrinimus. Bandymai atliekami, kai keičiasi transporto priemonės apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų konstrukcija. Kitais atvejais bandymų atlikti nereikia – užtenka atlikti patikrinimą. Naujas pakeistas EB tipo patvirtinimo sertifikatas išduodamas tik atlikus papildomus bandymus arba patikrinimus, jei bandymų rezultatai atitinka šių Taisyklių reikalavimus, o patikrinimai atitinka informaciniame pakete pateiktą informaciją.

16. Apie naujo pakeisto EB tipo patvirtinimo sertifikato išdavimą ar atsisakymą jį išduoti per 1 mėnesį pranešama Europos Sąjungos valstybėms narėms. Kiekvienam pranešimui apie išduotą naują pakeistą EB tipo patvirtinimo sertifikatą suteikiamas eilės numeris.

 

V. GAMYBOS ATITIKTIS

 

17. Prieš išduodama arba išdavusi EB tipo patvirtinimo sertifikatą Inspekcija imasi priemonių patikrinti, ar transporto priemonių apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų gamyba organizuota pagal patvirtinto tipo reikalavimus, kaip numatyta Transporto priemonių ir sudėtinių transporto priemonių dalių atitikties įvertinimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2006 m. kovo 24 d. įsakymu Nr. 3-114. Prireikus toks patikrinimas atliekamas kartu su kitomis Europos Sąjungos valstybių įgaliotomis institucijomis.

18. Transporto priemonės apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaiso atitiktis patvirtintam tipui yra tikrinama remiantis EB tipo patvirtinimo sertifikato duomenimis.

 

VI. SANKCIJOS UŽ GAMYBOS NEATITIKIMĄ

 

19. Inspekcija gali panaikinti EB tipo patvirtinimo sertifikatą, jei nevykdomi šių Taisyklių reikalavimai.

20. Panaikinus EB tipo patvirtinimo sertifikatą, apie tai nedelsiant pranešama kitoms Europos Sąjungos valstybėms narėms, išsiunčiant EB tipo patvirtinimo sertifikato kopiją.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

21. Jei transporto priemonių apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisai neatitinka šių Taisyklių arba kitų Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinių teisės aktų, įgyvendinančių direktyvą 2007/35/EB, reikalavimų, nuo 2011 m. liepos 10 d. naujų transporto priemonių EB tipo atitikimo sertifikatai pagal 1970 m. vasario 6 d. Tarybos direktyvos 70/156/EEB dėl valstybių narių teisės aktų, reglamentuojančių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų tipo patvirtinimo, suderinimo (OL 1970 L 42, p. 1) (toliau – direktyva 70/156/EEB) 7 straipsnio 1 dalį, laikomi negaliojančiais.

22. Nepažeidžiant šių Taisyklių ir direktyvos 70/156/EEB 8 straipsnio 2 dalies a ir c punktų ir 3 dalies reikalavimų, draudžiama montuoti kitus apšvietimo ir šviesos-signalizavimo įtaisus, negu numatyta JT/EEK taisyklės Nr. 48 2.7 punkte.

_________________

 

 

Transporto priemonių apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų tipo patvirtinimo taisyklių 1 priedas

 

INFORMACINIS DOKUMENTAS Nr. ...,

patvirtinantis transporto priemonės apšvietimo ir
apšvietimo-signalizavimo įtaisų EB tipą

 

Šis informacinis dokumentas pateikiamas trimis egzemplioriais. Prie jo pridedamas informacinio dokumento turinys. Visi brėžiniai pateikiami A4 formatu, tinkamo mastelio ir pakankamai išsamūs. Jei yra nuotraukų, jos turi būti informatyvios. Jei sistemos, sudėtinės dalys ar atskirieji techniniai mazgai turi elektroninių valdiklių, pateikiama su jų veikimu susijusi informacija.

 

0. BENDROJI DALIS

0.1. Gamintojas (prekinis gamintojo pavadinimas)......................................................................

0.2. Tipas ir bendras komercinis (-iai) aprašymas (-ai).................................................................

0.3. Tipo identifikavimo priemonė, jeigu nurodyta ant transporto priemonės (b)........................

0.3.1. Šio identifikavimo žymens vieta........................................................................................

0.4. Transporto priemonės klasė (c)..............................................................................................

0.5. Gamintojo pavadinimas ir adresas........................................................................................

0.8. Surinkimo gamyklos (-ų) adresas (-ai)..................................................................................

1. TRANSPORTO PRIEMONĖS BENDRŲJŲ KONSTRUKCIJŲ CHARAKTERISTIKA:

1.1. Pavyzdinės transporto priemonės nuotraukos ir (arba) brėžiniai...........................................

1.8. Kurioje pusėje vairas: kairėje / dešinėje(1)

1.8.1. Transporto priemonė, skirta važiuoti dešine / kaire(1) puse

2. MASĖ IR GABARITAI (e) (kg ir mm)

2.1. Ratų bazė (kai transporto priemonė yra pilnai pakrauta) (f)..................................................

2.4. Transporto priemonės gabaritai

2.4.1. Važiuoklė be kėbulo

2.4.1.1. Ilgis (j).............................................................................................................................

2.4.1.2. Plotis (k)..........................................................................................................................

2.4.1.2.1. Didžiausias plotis.........................................................................................................

2.4.1.2.2. Mažiausias plotis..........................................................................................................

2.4.1.3. Aukštis (be krovinio) (1) (jei pakabos aukštis reguliuojamas, nurodyti įprastą važiavimo padėtį)    

2.4.2. Važiuoklė su kėbulu

2.4.2.1. Ilgis (j).............................................................................................................................

2.4.2.2. Plotis (k)..........................................................................................................................

2.4.2.3. Aukštis (be krovinio) (1) (jei pakabos aukštis reguliuojamas, nurodyti įprastą važiavimo padėtį)    

2.6. Parengtos eksploatuoti transporto priemonės masė su kėbulu ir sukabintuvu, jei tai yra ne M1, o kitos klasės transporto priemonė, arba važiuoklės masė su kabina, jeigu gamintojas nepritvirtina kėbulo ir (arba) sukabintuvo (įskaitant aušinimo skystį, tepalus, degalus, 100 proc. kitų skysčių, išskyrus panaudotą vandenį, įrankius, atsarginį ratą ir vairuotoją bei, jei tai yra miesto arba tolimojo susisiekimo autobusai, įgulos nario masė (75 kg), jeigu transporto priemonėje yra sėdynė įgulos nariui) (o) (p)..................................................................................

2.6.1. Šios masės paskirstymas tarp ašių ir, jei tai yra puspriekabė ar centrinės ašies priekaba, apkrova, tenkanti sukabintuvui (didžiausia ir mažiausia).........................................................................................

2.8. Techniškai leistina maksimali pakrautos transporto priemonės masė, nurodyta gamintojo (y) (maksimali ir minimali kiekvienam variantui)....................................................................................................

2.8.1. Šios masės paskirstymas tarp ašių ir, jei tai yra puspriekabė ar centrinės ašies priekaba,

apkrova, tenkanti sukabintuvui (didžiausia ir mažiausia)............................................................

3. VARIKLIS (q)

3.2.5. Elektros sistema

3.2.5.1. Vardinė įtampa ..................... V, teig. /neig. įžeminimas (1)

6. PAKABA

6.2.1. Lygio reguliavimas: taip / ne / neprivalomas (1)

6.6. Padangos ir ratai

6.6.2. Viršutinė ir apatinė riedėjimo spindulio ribos

6.6.2.1. 1 ašis ..............................................................................................................................

6.6.2.2. 2 ašis:..............................................................................................................................

6.6.2.3. 3 ašis: .............................................................................................................................

6.6.2.4. 4 ašis:..............................................................................................................................

ir t. t.

9. KĖBULAS

9.10.3. Sėdimosios vietos

9.10.3.1. Skaičius.........................................................................................................................

9.10.3.2. Vietų išdėstymas...........................................................................................................

10. APŠVIETIMO IR APŠVIETIMO-SIGNALINIAI ĮTAISAI

10.1. Visų apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų lentelė: skaičius, gamintojas, modelis, tipo patvirtinimo ženklas, didžiausias pagrindinių žibintų tolimosios šviesos intensyvumas, spalva, kontrolinis įrenginys      

10.2. Brėžinys, rodantis apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų padėtį............................

10.3. Kiekvienam žibintui ir atšvaitui, nurodytam Direktyvoje 76/756/EEB, pateikiama ši informacija (aprašas ir / arba schema)................................................................................................................................

10.3.1. Brėžinys, rodantis šviesą spinduliuojančio paviršiaus plotą.............................................

10.3.2. Metodas, naudojamas matomam paviršiui nustatyti........................................................

10.3.3. Atskaitos ašis ir atskaitos centras.....................................................................................

10.3.4. Paslepiamųjų žibintų veikimo principas...........................................................................

10.3.5. Bet kokie specifiniai sumontavimo ar elektros laidų tiesimo nurodymai.........................

10.4. Artimosios šviesos žibintai (įprastinėje padėtyje)

10.4.1. Pradinio derinimo vertė...................................................................................................

10.4.2. Nurodymo vieta:..............................................................................................................

10.4.3. Priekinių žibintų lygio reguliavimo prietaiso aprašas / brėžinys(1) ir tipas (pvz.: automatinis, laipsniškai reguliuojamas rankiniu būdu, nuolat reguliuojamas)...............................

10.4.4. Valdymo įtaisas.....................................

10.4.5. Atskaitos ženklai....................................

10.4.6. Ženklai, skirti apkrovos būklei...............

 

tik transporto priemonėms su priekinių žibintų lygio reguliavimo prietaisu

__________________

(1) Nereikalingą žodį išbraukti.

_________________

 

 

Transporto priemonių apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų tipo patvirtinimo taisyklių

2 priedas

 

TRANSPORTO PRIEMONĖS APŠVIETIMO IR APŠVIETIMO-SIGNALIZAVIMO ĮTAISŲ EB TIPO PATVIRTINIMO SERTIFIKATAS

 

apie transporto priemonės apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaiso:

 

– tipo patvirtinimą (1),

– tipo patvirtinimo pakeitimą (1),

– atsisakymą patvirtinti tipą(1),

– tipo patvirtinimo paskelbimą netekusiu galios (1),

 

EB tipo patvirtinimo Nr. .............................................................................................................

Pakeitimo priežastis.....................................................................................................................

 

I. SKYRIUS

 

0.1. Gamintojas (prekybinis gamintojo pavadinimas)..................................................................

0.2. Tipas ir bendras komercinis aprašymas.................................................................................

0.3. Tipo identifikavimo priemonė, jei nurodyta ant transporto priemonės / sudėtinės dalies / atskiro techninio mazgo (1)

0.3.1. Šio identifikavimo žymens vieta........................................................................................

0.4. Transporto priemonės klasė...................................................................................................

0.5. Gamintojo pavadinimas ir adresas........................................................................................

0.7. Jei tai yra sudėtinės dalys ir atskirieji techniniai mazgai, nurodoma EB tipo patvirtinimo

žymens tvirtinimo vieta ir būdas..................................................................................................

0.8. Surinkimo gamyklos (-ų) adresas (-ai)..................................................................................

 

II. SKYRIUS

 

1. Papildoma informacija.............................................................................................................

2. Už bandymų atlikimą atsakinga techninė tarnyba (laboratorija)..............................................

3. Bandymų ataskaitos parengimo data ......................................................................................

4. Parengtos ataskaitos numeris...................................................................................................

5. Pastabos (jeigu buvo pareikštos)..............................................................................................

9. Pateikus prašymą Inspekcijai, galima gauti tipo patvirtinimo dokumentus

(Vieta)                                                   (Parašas)                                        (Data)

___________________

(1) Nereikalingą žodį išbraukti.

 

_________________

 

Transporto priemonių apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų tipo patvirtinimo taisyklių

3 priedas

 

Transporto priemonės apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų EB tipo patvirtinimo sertifikato Nr. ................................ priedas

 

1. Papildoma informacija

1.1. Papildomų žibintų, kuriuos galima sumontuoti šio tipo transporto priemonėje, sąrašas.......

.....................................................................................................................................................

5. Pastabos

5.1. Pastabos dėl judančių sudėtinių dalių...................................................................................

 

_________________