LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL GYVENTOJŲ APRŪPINIMO VAISTINIAIS PREPARATAIS IR MEDICININĖS PASKIRTIES PRODUKTAIS PER KAIMO VIETOVĖSE ESANČIAS PIRMINĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGAS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2007 m. rugpjūčio 8 d. Nr. 805

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo (Žin., 2006, Nr. 78-3056) 41 straipsnio 2 dalimi ir 60 straipsnio 8 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Gyventojų aprūpinimo vaistiniais preparatais ir medicininės paskirties produktais per kaimo vietovėse esančias pirminės sveikatos priežiūros įstaigas taisykles (pridedamos).

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                   Gediminas Kirkilas

 

Sveikatos apsaugos ministras                                            Rimvydas Turčinskas

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2007 m. rugpjūčio 8 d. nutarimu Nr. 805

 

GYVENTOJŲ APRŪPINIMO vaistiniais preparatais IR MEDICININĖS PASKIRTIES PRODUKTAIS PER KAIMO VIETOVĖSE ESANČIAS PIRMINĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGAS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gyventojų aprūpinimo vaistiniais preparatais ir medicininės paskirties produktais per kaimo vietovėse esančias pirminės sveikatos priežiūros įstaigas taisyklės (toliau vadinama − šios Taisyklės) reglamentuoja gyventojų aprūpinimą vaistiniais preparatais ir medicininės paskirties produktais (toliau vadinama − vaistiniai preparatai) per pirminės sveikatos priežiūros įstaigas, esančias kaimo gyvenamosiose vietovėse, kuriose nėra vaistinės ar jos filialo, nustato vaistinėms, kurios pageidauja aprūpinti gyventojus vaistiniais preparatais per kaimo vietovėje esančias pirminės sveikatos priežiūros įstaigas, keliamus reikalavimus, aprūpinimo vaistiniais preparatais užtikrinimo, vaistinių preparatų pardavimo (išdavimo), kontrolės ir apskaitos tvarką.

2. Šiose Taisyklėse vartojama sąvoka „kaimo vietovėje esanti pirminės sveikatos priežiūros įstaiga“ − pirmines sveikatos priežiūros paslaugas kaimo gyvenamojoje vietovėje teikianti ambulatorinė asmens sveikatos priežiūros įstaiga ar jos padalinys (toliau vadinama − įstaiga).

Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos farmacijos įstatyme (Žin., 2006, Nr. 78-3056) vartojamas sąvokas.

 

II. GYVENTOJŲ APRŪPINIMO vaistiniais preparatais UŽTIKRINIMAS

 

3. Gyventojus aprūpinti vaistiniais preparatais per įstaigas gali tik vaistinė, atitinkanti šių Taisyklių 13 punkte nustatytus gyventojų aprūpinimo per įstaigas vaistiniais preparatais reikalavimus ir sudariusi su įstaiga pavedimo sutartį dėl gyventojų aprūpinimo vaistiniais preparatais per kaimo vietovėse esančias pirminės sveikatos priežiūros įstaigas (toliau vadinama – pavedimo sutartis).

4. Savivaldybės iki einamųjų metų vasario 1 d. pateikia Farmacijos departamentui prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau vadinama – Farmacijos departamentas) informaciją apie įstaigas, per kurias gyventojai aprūpinami vaistiniais preparatais ir kaimo gyvenamųjų vietovių gyventojų prašymus aprūpinti juos vaistiniais preparatais.

5. Farmacijos departamentas, gavęs šių Taisyklių 4 punkte nurodytą informaciją, per 5 darbo dienas paskelbia ją Farmacijos departamento interneto tinklalapyje.

6. Įstaigų vadovai privalo užtikrinti, kad būtų sudarytos pavedimo sutartys su vaistinėmis visose kaimo gyvenamosiose vietovėse, kuriose nėra vaistinės.

7. Vaistinė, sudariusi su įstaiga pavedimo sutartį, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po pavedimo sutarties sudarymo, pakeitimo ar pasibaigimo raštu apie tai informuoja savivaldybę, kurios teritorijoje yra įstaiga, su kuria sudaryta pavedimo sutartis, teritorinę ligonių kasą ir Farmacijos departamentą, kuriam kartu su pranešimu pateikia pavedimo sutarties kopiją.

 

III. VAISTINIŲ PASIŪLYMŲ VERTINIMAS IR SUTARČIŲ SUDARYMAS

 

8. Sveikatos apsaugos ministras tvirtina vaistinių pasiūlymų tiekti vaistinius preparatus gyventojams per įstaigas vertinimo ir pavedimo sutarčių sudarymo tvarką.

9. Vaistinė, kurios pasiūlymas pripažintas laimėjusiu, gavusi šių Taisyklių 15 punkte nurodytą pažymą, sudaro su įstaiga atlygintinę pavedimo sutartį.

10. Įstaiga privalo užtikrinti vaistinių preparatų laikymą pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus ir gamintojo nurodytomis sąlygomis, taip pat jų pardavimą (išdavimą) gyventojams pagal vaistinių preparatų pardavimą (išdavimą) reglamentuojančius teisės aktus, vaistinių preparatų ir jų receptų apskaitą, kitų pagal pavedimo sutartį prisiimtų įsipareigojimų vykdymą.

11. Jeigu kaimo gyvenamojoje vietovėje įsteigiama visuomenės ar gamybinė visuomenės vaistinė (toliau vadinama − nauja vaistinė), įstaigos vadovas turi nutraukti pavedimo sutartį dėl gyventojų aprūpinimo vaistiniais preparatais per tos vietovės įstaigą.

12. Nauja vaistinė privalo raštu informuoti savivaldybę, kurios teritorijoje bus vykdoma vaistinės veikla, ir įstaigos vadovą apie numatomą naujos vaistinės veiklos pradžią.

 

IV. REIKALAVIMAI VAISTINĖMS IR JŲ ATITIKties ĮVERTINIMAS

 

13. Vaistinė, pageidaujanti aprūpinti gyventojus vaistiniais preparatais per įstaigas, turi atitikti šiuos reikalavimus:

13.1. turėti vaistinių preparatų laikymo patalpas, atitinkančias sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus;

13.2. paskirti vaistininką, atsakingą už kaimo gyventojų aprūpinimą vaistiniais preparatais (toliau vadinama – atsakingas vaistininkas);

13.3. turėti užsakymų priėmimo ryšio priemones (nuolatinės linijos ar mobilųjį telefoną, fakso ryšį ar elektroninį paštą);

13.4. turėti vieną ar daugiau transporto priemonių, atitinkančių sveikatos apsaugos ministro nustatytus vaistinių preparatų vežimo reikalavimus, ar sudaryti vaistinių preparatų vežimo sutartį, jeigu vaistiniams preparatams į įstaigą pristatyti vaistinė pasitelkia trečiuosius asmenis;

13.5. turėti kompiuterinę vaistinių preparatų paieškos sistemą ir kompiuterinę važtaraščių išrašymo ir įtraukimo į apskaitą sistemą.

14. Jeigu vaistinė ketina per įstaigas aprūpinti vaistiniais preparatais kelių savivaldybių gyventojus, vienas vaistininkas gali būti atsakingas ne daugiau kaip už dviejų savivaldybių gyventojų aprūpinimą vaistiniais preparatais. Per tos pačios savivaldybės teritorijoje esančias įstaigas gyventojus aprūpinti vaistiniais preparatais gali kelios vaistinės.

15. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau vadinama – Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba) nustato, ar vaistinė atitinka šių Taisyklių 13 punkto reikalavimus, ir ne vėliau kaip per 30 dienų nuo prašymo pateikimo išduoda arba motyvuotai raštu atsisako išduoti viršininko nustatytos formos pažymą. Pažyma galioja 3 mėnesius.

16. Pažyma suteikia teisę vaistinei, kurios pasiūlymas pripažintas laimėjusiu, sudaryti pavedimo sutartį su pažymoje nurodytos savivaldybės įstaiga.

17. Šių Taisyklių 15 punkte nurodytos pažymos nereikia, jeigu vaistinė jau yra sudariusi pavedimo sutartį su vienos savivaldybės įstaiga ir jos pasiūlymas sudaryti pavedimo sutartį su gretimos savivaldybės įstaiga laimėjo, kai norima aprūpinti vaistiniais preparatais tik dviejų gretimų savivaldybių gyventojus. Vaistinė pateikia įstaigai anksčiau sudarytos su gretimos savivaldybės įstaiga pavedimo sutarties kopiją.

 

V. VAISTINIŲ PREPARATŲ PARDAVIMAS (IŠDAVIMAS), APSKAITA IR KONTROLĖ

 

18. Per įstaigą leidžiama parduoti (išduoti) nereceptinius ir receptinius vaistinius preparatus, išskyrus narkotinius ir kitus pagal kiekį apskaitomus vaistinius preparatus.

19. Receptinių vaistinių preparatų, išskyrus psichotropinius vaistinius preparatus, atsargos negali viršyti per įstaigą parduodamų (išduodamų) vaistinių preparatų savaitės poreikio. Psichotropiniai vaistiniai preparatai tiekiami į įstaigą tik tokių pavadinimų ir tokiais kiekiais, kokiems gauti jau pateikti receptai ir užtikrintas šių vaistinių preparatų išdavimas tą pačią dieną, kurią vaistinis preparatas atvežamas į įstaigą.

20. Vaistiniai preparatai parduodami (išduodami) tik tokiomis mažmeninėmis kainomis, kurias nustato juos tiekianti vaistinė ir kuriomis jie parduodami vaistinėje, nurodytomis prekių važtaraščiuose ir ant vaistinio preparato pakuotės.

21. Įstaigoje iš vaistinės gauti vaistiniai preparatai turi būti laikomi atskirai nuo joje laikomos pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlės ir labdaros vaistinių preparatų.

22. Įstaigoje draudžiama laikyti kitus, ne tiekiančios vaistinės pavestus parduoti (išduoti), vaistinius preparatus.

23. Vaistinius preparatus į įstaigą vaistinės transportu pristato atsakingas vaistinės darbuotojas. Jeigu vaistiniams preparatams į įstaigą pristatyti vaistinė pasitelkia trečiuosius asmenis, ji atsako už vaistinių preparatų vežimo reikalavimų, nustatytų sveikatos apsaugos ministro, laikymąsi.

24. Vaistinių preparatų tiekimas įforminamas krovinio važtaraščiais, kuriuose, be kitų privalomų rekvizitų, būtina nurodyti: vaistinio preparato pavadinimą, farmacinę formą, seriją, vaistinio preparato kiekį ir mažmeninę kainą.

25. Įstaiga, vadovaudamasi atsakingo vaistininko nurodymais, privalo tvarkyti receptinių vaistinių preparatų receptų apskaitą. Receptai numeruojami iš eilės nuo metų pradžios receptų apskaitos žurnaluose, kuriuose turi būti nurodyta recepto išrašymo data, išduoto vaistinio preparato pavadinimas ir kiekis, vaistinio preparato išdavimo data. Visus receptus, pagal kuriuos per įstaigą išduoti vaistiniai preparatai, įstaiga ne vėliau kaip per mėnesį nuo jų gavimo perduoda toliau saugoti į vaistinę.

26. Atsakingas vaistininkas privalo ne rečiau kaip kartą per mėnesį patikrinti, kaip įstaigos laikosi šių Taisyklių reikalavimų. Atsakingas vaistininkas konsultuoja įstaigas farmacinės veiklos, susijusios su gyventojų aprūpinimu vaistiniais preparatais, klausimais.

27. Atsakingo vaistininko ir įstaigos veiklą, susijusią su gyventojų aprūpinimu vaistiniais preparatais per įstaigas, kontroliuoja Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Ginčai dėl gyventojų aprūpinimo vaistiniais preparatais per įstaigas sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________