LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL UŽSIENIO VALSTYBĖSE LIKUSIŲ BE TĖVŲ GLOBOS VAIKŲ PARVEŽIMO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. gruodžio 24 d. Nr. 1655

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Konstitucijos (Žin., 1992, Nr. 33-1014) 13 straipsniu, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 33-807) 4 straipsniu ir siekdama apsaugoti užsienio valstybėse likusių be tėvų globos vaikų interesus, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Užsienio valstybėse likusių be tėvų globos vaikų parvežimo į Lietuvos Respubliką taisykles (pridedama).

2. Pavesti Užsienio reikalų ministerijai parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio įstatymo (Žin., 1994, Nr. 51-951) papildymo įstatymo projektą.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                               ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                               VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2004 m. gruodžio 24 d. nutarimu

Nr. 1655

 

UŽSIENIO VALSTYBĖSE LIKUSIŲ BE TĖVŲ GLOBOS VAIKŲ PARVEŽIMO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Užsienio valstybėse likusių be tėvų globos vaikų parvežimo į Lietuvos Respubliką taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) reglamentuoja sprendimo dėl užsienio valstybėje likusio be tėvų globos vaiko parvežimo į Lietuvos Respubliką priėmimo, parvežimo išlaidų dengimo ir vaiko lydėjimo tvarką.

2. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:

Užsienio valstybėje likęs be tėvų globos vaikas (vaikas) – užsienio valstybėje be tėvų globos likęs vaikas, kuris turi Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantį dokumentą arba kurio tėvai ar turimas vienintelis iš tėvų – Lietuvos Respublikos piliečiai, kuriam Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka gali būti nustatyta laikinoji arba nuolatinė globa (rūpyba).

Vaiku laikomas asmuo, neturintis 18 metų, išskyrus atvejį, kai vaikas, iki jam sueis 18 metų, yra sudaręs santuoką (įgijęs visišką civilinį veiksnumą) arba teismo pripažintas visiškai veiksniu (emancipuotas).

Vaiką lydintis asmuo – Įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – Įvaikinimo tarnyba) atstovas, kuriam suteikiami įgaliojimai parvežti į Lietuvos Respubliką užsienio valstybėje likusį be tėvų globos vaiką.

 

II. SPRENDIMO DĖL UŽSIENIO VALSTYBĖJE LIKUSIO BE TĖVŲ GLOBOS VAIKO PARVEŽIMO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ PRIĖMIMAS

 

3. Gavusi informaciją apie užsienio valstybėje likusį be tėvų globos vaiką, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nedelsdama apie tai praneša Įvaikinimo tarnybai. Įvaikinimo tarnyba renka ir parengia šių Taisyklių 8 punkte nurodytus dokumentus apie užsienio valstybėje likusį be tėvų globos vaiką.

4. Užsienio reikalų ministerija pasirūpina užsienio valstybėje likusio be tėvų globos vaiko, kurio gimimas nebuvo registruotas Lietuvos Respublikoje, gimimo registravimu Lietuvos Respublikoje ir gimimo liudijimo gavimu.

5. Įvaikinimo tarnybos prašymu Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga kreipiasi į atitinkamos užsienio valstybės kompetentingas institucijas dėl dokumentų, susijusių su užsienio valstybėje likusio be tėvų globos vaiko parvežimu, pareikalavimo.

6. Savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybos (toliau vadinama – vaiko teisių apsaugos tarnyba) pateikia Įvaikinimo tarnybai prašomą informaciją, kuri yra susijusi su užsienio valstybėje likusiu be tėvų globos vaiku ir gali būti reikšminga priimant sprendimą dėl jo parvežimo, ir rūpinasi asmens, kuris bus skiriamas parvežto vaiko globėju (rūpintoju), paieška. Už vaiko būsimo globėjo (rūpintojo) paiešką, į Lietuvos Respubliką parvežto vaiko pasitikimą ir jo globos (rūpybos) organizavimą atsakinga vaiko teisių apsaugos tarnyba nustatoma Įvaikinimo tarnybos sprendimu, atsižvelgiant į vaiko tėvų (vieno iš tėvų) paskutinę žinomą gyvenamąją vietą ar kitų artimųjų giminaičių gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, taip pat į kitas aplinkybes, susijusias su užsienio valstybėje likusiu be tėvų globos vaiku.

7. Sprendimą dėl užsienio valstybėje likusio be tėvų globos vaiko parvežimo į Lietuvos Respubliką priima Komisija užsienio valstybėje likusio be tėvų globos vaiko parvežimo į Lietuvos Respubliką klausimams spręsti (toliau vadinama – Komisija), kurią sudaro du Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai ir vienas Įvaikinimo tarnybos atstovas. Personalinę Komisijos sudėtį tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras.

8. Įvaikinimo tarnyba, surinkusi dokumentus, kurių reikia sprendimui dėl užsienio valstybėje likusio be tėvų globos vaiko parvežimo į Lietuvos Respubliką priimti, paskiria Komisijos posėdžio datą ir apie tai praneša Komisijos nariams. Įvaikinimo tarnyba pateikia Komisijai:

8.1. vaiko gimimo liudijimą arba jo nuorašą;

8.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą arba jo nuorašą, jeigu vaikui jis buvo išduotas;

8.3. išrašo iš vaiko gimimo įrašo kopiją (jeigu turima);

8.4. pažymą apie vaiko sveikatą;

8.5. informaciją apie vaiko tėvus, kitus artimuosius giminaičius ir jų gyvenamąją vietą;

8.6. informaciją apie asmenį, kuris bus skiriamas vaiko globėju (rūpintoju) vaiką parvežus į Lietuvos Respubliką, ir vaiko gyvenamąją vietą iki globos (rūpybos) jam nustatymo;

8.7. užsienio valstybės, kurioje yra vaikas, kompetentingų institucijų informaciją apie vaiko padėtį ir jo atžvilgiu priimtus sprendimus;

8.8. kitus su vaiku susijusius dokumentus.

9. Komisija, vadovaudamasi pateiktais dokumentais, priima sprendimą dėl užsienio valstybėje likusio be tėvų globos vaiko parvežimo į Lietuvos Respubliką. Priimdama sprendimą, Komisija kiekvienu atveju turi atsižvelgti į vaiko interesus, vaiko (gebančio išreikšti) nuomonę ir užsienio valstybės kompetentingų institucijų pateiktą informaciją.

10. Jeigu Komisija priima sprendimą neparvežti užsienio valstybėje likusio be tėvų globos vaiko į Lietuvos Respubliką, apie tokį sprendimą ir jo motyvus Įvaikinimo tarnyba praneša užsienio valstybės, kurioje yra vaikas, kompetentingoms institucijoms ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

 

III. PARVEŽIMO IŠLAIDŲ DENGIMAS

 

11. Užsienio valstybėje likusio be tėvų globos vaiko parvežimo išlaidas sudaro:

11.1. vaiką lydinčio asmens tarnybinės komandiruotės išlaidos;

11.2. vaiko kelionės bilietų ir kitos su vaiko kelione susijusios išlaidos.

12. Užsienio valstybėje likusio be tėvų globos vaiko parvežimo į Lietuvos Respubliką išlaidos padengiamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete Įvaikinimo tarnybai skirtų lėšų. Šių Taisyklių 11.1 punkte nurodytos išlaidos dengiamos pagal Tarnybinių komandiruočių išlaidų apmokėjimo biudžetinėse įstaigose taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 29 d. nutarimu Nr. 526 (Žin., 2004, Nr. 74-2555), o 11.2 punkte nurodytos išlaidos – pagal faktines išlaidas, pateikus jas įrodančius dokumentus arba išmokant avansą, kurio dydis neturi viršyti numatomų išlaidų.

 

IV. UŽSIENIO VALSTYBĖJE LIKUSIO BE TĖVŲ GLOBOS VAIKO LYDĖJIMAS

 

13. Sprendimą lydėti užsienio valstybėje likusį be tėvų globos vaiką į Lietuvos Respubliką priima Komisija. Priimant sprendimą, atsižvelgiama į vaiko amžių ir jo galimybes grįžti be lydinčio asmens.

14. Komisijai priėmus sprendimą lydėti užsienio valstybėje likusį be tėvų globos vaiką, konkrečias su vaiko lydėjimo procedūra susijusias funkcijas atlieka Įvaikinimo tarnyba.

15. Užsienio valstybėje likusį be tėvų globos vaiką iš užsienio valstybės paima ir į Lietuvos Respubliką lydi vaiką lydintis asmuo, kuris atsako už saugų vaiko parvežimą.

16. Kiekvienu atveju vaiką lydinčiam asmeniui išduodamas Įvaikinimo tarnybos direktoriaus įgaliojimas paimti ir lydėti užsienio valstybėje likusį be tėvų globos vaiką į Lietuvos Respubliką, taip pat kiti su vaiko parvežimu į Lietuvos Respubliką susiję dokumentai, kurių prašo užsienio valstybės kompetentingos institucijos.

17. Lietuvos Respublikoje išduoti dokumentai turi būti išversti į užsienio kalbą, priimtiną užsienio valstybei, kurioje yra vaikas, ir legalizuoti arba patvirtinti pažyma „Apostille“, jeigu tarptautinės sutartys ar susitarimai nenumato kitaip.

18. Įvaikinimo tarnybos prašymu Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga užsienio valstybėje likusiam be tėvų globos vaikui, neturinčiam asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančio dokumento, teisės aktų nustatyta tvarka išduoda asmens grįžimo pažymėjimą.

19. Vaiką lydinčiam asmeniui susitikti su vaiku užsienio valstybėje padeda Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20. Iš užsienio valstybės į Lietuvos Respubliką parvežtą vaiką pasitinka savivaldybės, kurios teritorijoje bus organizuojama vaiko globa (rūpyba), vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovas.

21. Vaiko teisių apsaugos tarnyba, kuri organizuoja parvežto vaiko globos (rūpybos) nustatymą Lietuvos Respublikoje, apie globos (rūpybos) vaikui nustatymą nedelsdama praneša Įvaikinimo tarnybai. Gavusi šį pranešimą, Įvaikinimo tarnyba apie tai informuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją.

22. Ginčai, susiję su Komisijos priimtais sprendimais, nagrinėjami įstatymų nustatyta tvarka.

______________