LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VAIKŲ IŠLAIKYMO FONDO ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO

 

2007 m. rugpjūčio 8 d. Nr. 814

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatymo (Žin., 2006, Nr. 144-5464) 17 straipsniu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstatymo (Žin., 1994, Nr. 43-772; 1998, Nr. 41-1131; 2000, Nr. 92-2843; 2002, Nr. 41-1527; 2005, Nr. 67-2405) 22 straipsnio 9 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Įsteigti Vaikų išlaikymo fondą.

2. Patvirtinti Vaikų išlaikymo fondo nuostatus (pridedama).

3. Pakeisti Garantinio fondo administracijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pavadinimą į šį pavadinimą – „Garantinio ir vaikų išlaikymo fondų administracija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos“.

4. Įgalioti Garantinio ir vaikų išlaikymo fondų administraciją prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – Garantinio ir vaikų išlaikymo fondų administracija) atlikti Vaikų išlaikymo fondo administratoriaus funkcijas.

5. Įgalioti Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją parengti ir patvirtinti:

5.1. Kreipimosi į Garantinio ir vaikų išlaikymo fondų administraciją dėl Vaikų išlaikymo fondo išmokų tvarkos aprašą;

5.2. Garantinio ir vaikų išlaikymo fondų administracijos sprendimo dėl Vaikų išlaikymo fondo išmokų mokėjimo priėmimo tvarkos aprašą;

5.3. Išmokų iš Vaikų išlaikymo fondo mokėjimo tvarkos aprašą;

5.4. Išmokų iš Vaikų išlaikymo fondo mokėjimo sustabdymo ir nutraukimo tvarkos aprašą;

5.5. Išmokėtų iš Vaikų išlaikymo fondo išmokų atgavimo iš skolininkų tvarkos aprašą;

5.6. Pareiškėjų, vaikų, kuriems išmokėtos išmokos iš Vaikų išlaikymo fondo, ir skolininkų duomenų registravimo tvarkos aprašą.

6. Įgalioti Teisingumo ministeriją parengti ir patvirtinti antstolio išieškotojui išduodamos pažymos, patvirtinančios, kad vaikas negauna viso arba dalies teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko (vaikų) išlaikymo sutartimi nustatyto išlaikymo, formą.

7. Pavesti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai iki 2007 m. spalio 1 dienos:

7.1. parengti ir patvirtinti Garantinio ir vaikų išlaikymo fondų administracijos nuostatus;

7.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybei pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 7 d. nutarimo Nr. 685 „Dėl garantinio fondo steigimo“ pakeitimo projektą.

8. Nustatyti, kad šio nutarimo 3 ir 4 punktai įsigalioja nuo 2007 m. spalio 1 d., o 1 ir 2 punktai – nuo 2008 m. sausio 1 dienos.

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                   Gediminas Kirkilas

 

Sveikatos apsaugos ministras,

pavaduojantis socialinės apsaugos

ir darbo ministrą                                                                        Rimvydas Turčinskas

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2007 m. rugpjūčio 8 d. nutarimu Nr. 814

 

VAIKŲ IŠLAIKYMO FONDO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vaikų išlaikymo fondas (toliau vadinamas – fondas) yra valstybės piniginės lėšos, iš kurių pagal Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatymą (Žin., 2006, Nr. 144-5464) mokamos fondo išmokos vaikui.

2. Fondo steigėja – Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Fondas tvarkomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymais, kitais teisės aktais ir šiais Nuostatais.

3. Fondą administruoja Garantinio fondo ir vaikų išlaikymo fondų administracija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – fondo administratorius). Fondo administratorius yra viešasis juridinis asmuo, turintis atsiskaitomąsias sąskaitas banke, antspaudą su Lietuvos Respublikos herbu ir savo pavadinimu.

 

II. FONDO LĖŠŲ ŠALTINIAI IR NAUDOJIMAS

 

4. Fondo lėšas sudaro:

4.1. pagal atskirą programą skiriamos Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos;

4.2. fondo administratoriaus ir antstolių iš skolininkų išieškotos ir į fondo administratoriaus nurodytą sąskaitą pervestos lėšos;

4.3. parama ir dovanotos lėšos;

4.4. palūkanos už kredito įstaigose laikomas fondo lėšas;

4.5. kitos teisėtai įsigytos lėšos.

5. Šių Nuostatų 4 punkte išvardytos lėšos laikomos fondo administratoriaus specialiojoje banko sąskaitoje.

6. Fondo lėšos naudojamos valstybės skiriamoms vaikui išlaikyti piniginėms lėšoms mokėti Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatyme nustatytais pagrindais ir tvarka. Fondo lėšos, sukauptos pagal šių Nuostatų 4.2–4.4 punktus, vaikui išlaikyti mokamos pirmumo tvarka.

7. Metinis fondo piniginių lėšų poreikis išmokoms vaikams mokėti planuojamas pagal fondo administratoriaus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pateikiamą išankstinę paraišką.

8. Fondo lėšų įplaukų ir išmokų apskaitą tvarko fondo administratorius.

9. Fondo veiklos pusmečio ir metų ataskaitos pateikiamos Finansų ministerijai bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

10. Fondo lėšų naudojimo auditą atlieka Valstybės kontrolė.

 

III. FONDO ADMINISTRATORIAUS FUNKCIJOS, TEISĖS IR PAREIGOS

 

11. Pagrindinės fondo administratoriaus funkcijos ir pareigos:

11.1. kaupti lėšas, kurių reikia fondo išmokoms mokėti, ir išmokėti fondo išmokas;

11.2. administruoti fondo lėšas ir užtikrinti jų naudojimo kontrolę;

11.3. socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka registruoti pareiškėjų, vaikų, kuriems išmokėtos fondo išmokos, ir skolininkų duomenis;

11.4. atstovauti valstybei teisės aktų nustatyta tvarka išieškant fondo išmokėtas išmokas;

11.5. tvarkyti fondo informacinę sistemą;

11.6. teisės aktų nustatytais terminais informuoti pareiškėjus, skolininkus, savivaldybės ir valstybės institucijas ir įstaigas apie fondo administratoriaus priimtus sprendimus dėl išmokų iš fondo skyrimo, sustabdymo ar nutraukimo, konsultuoti ir informuoti visuomenę apie fondo veiklą;

11.7. atlikti kitą teisės aktų nustatytą veiklą.

12. Fondo administratorius, atlikdamas jam pavestas funkcijas, turi teisę:

12.1. teisės aktų nustatyta tvarka reikalauti iš įmonių, institucijų, įstaigų ir organizacijų nemokamai pateikti informaciją, kurios reikia fondo administratoriaus funkcijoms atlikti;

12.2. teisės aktų nustatyta tvarka išieškoti iš pareiškėjų, kurių prašymu buvo mokamos fondo išmokos, nepagrįstai išmokėtas sumas, jeigu pareiškėjai pateikė klaidingą informaciją arba nepranešė fondo administratoriui apie aplinkybių, nurodytų Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatymo 6 straipsnio 1 dalyje, atsiradimą;

12.3. reikalauti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl skolininko baudžiamosios atsakomybės už vengimą pagal priimtą teismo sprendimą arba teismo patvirtintą vaiko (vaikų) išlaikymo sutartį mokėti vaiko išlaikymo lėšas.

______________