LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL MEDIENOS KURO pelenų, užterštŲ 137Cs RADIONUKLIDU, NAUDOJIMO IR TVARKYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013 m. kovo 12 d. Nr. V-250

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 11-239; 2011, Nr. 91-4317) 6 straipsnio 2 dalies 3 punktu:

1. T v i r t i n u Medienos kuro pelenų, užterštų 137Cs radionuklidu, naudojimo ir tvarkymo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a v e d u šio įsakymo vykdymą kontroliuoti viceministrui pagal administravimo sritį.

3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2013 m. lapkričio 1 d.

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                VYTENIS POVILAS ANDRIUKAITIS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. V-250

 

MEDIENOS KURO PELENŲ, užterštŲ 137Cs RADIONUKLIDU, NAUDOJIMO IR TVARKYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Medienos kuro pelenų, užterštų 137Cs radionuklidu, naudojimo ir tvarkymo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja medienos kuro pelenų, užterštų 137Cs radionuklidu (toliau – pelenai), naudojimą ir tvarkymą.

2. Tvarkos aprašu siekiama užtikrinti darbuotojų, kurių veikla susijusi su pelenų naudojimu ir tvarkymu, bei gyventojų radiacinę saugą.

3. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

jungtinis mėginys – taškinių mėginių visuma, naudojama radioaktyviojo užterštumo gama spektrometriniam 137Cs tyrimui (toliau – radiologinis tyrimas) atlikti;

pelenų gamintojas (toliau – gamintojas) – ūkio subjektas, kurio veiklos metu susidaro pelenai ir kurio katilinėse esančių katilų suminė vardinė (nominali) šiluminė galia, kūrenant medienos kuru, yra didesnė kaip 2,5 MW;

pelenų naudojimas – veikla, apimanti pelenų naudojimą žemei tręšti ir miškų ūkyje, energetiniams želdiniams auginti, maišant su nuotekų dumblu, pažeistoms teritorijoms rekultivuoti, keliams tiesti ar civilinėje inžinerijoje taip, kad nebūtų daromas neigiamas poveikis aplinkai ir visuomenės sveikatai;

pelenų priėmėjas (toliau – priėmėjas) – ūkio subjektas, kurio nuosavybės teise ar kitais pagrindais valdomoje teritorijoje naudojami pelenai;

pelenų tvarkymas – pelenų saugojimo, apdorojimo, vežimo, paskleidimo veikla ar tarpininkavimas tarp gamintojo ir priėmėjo per sutarčių sistemą arba bent viena iš minėtų veiklų;

pelenų tvarkytojas (toliau – tvarkytojas) – ūkio subjektas, kuris užsiima pelenų tvarkymo ir (ar) naudojimo veikla;

taškinis mėginys – pelenų kiekis, paimtas iš tam tikro kiekio susidariusių pelenų, kuris bus jungiamas į jungtinį mėginį kartu su kitais taškiniais mėginiais pelenų radiologiniam tyrimui atlikti.

Kitos Tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme (Žin., 1999, Nr. 11-239), Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatyme (Žin., 1999, Nr. 50-1600; 2011, Nr. 91-4318), Medienos kuro pelenų tvarkymo ir naudojimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. sausio 5 d. įsakymu Nr. D1-14 (Žin., 2011, Nr. 5-168), ir kituose teisės aktuose.

4. Tvarkos aprašas privalomas gamintojams, priėmėjams ir tvarkytojams.

 

II. pelenų NAUDOJIMO IR TVARKYMO RADIACINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI

 

5. Jeigu 137Cs savitasis aktyvumas sausuose pelenuose yra mažesnis už 0,5 Bq/g (imant išmatuotos vertės ir vieno standartinio nuokrypio nuo išmatuotos vertės sumą), pelenai gali būti naudojami dirvožemiui tręšti žemės ūkyje, įskaitant ir energetinių želdinių auginimą, miškų ūkyje, maišant su nuotekų dumblu, bei pažeistoms teritorijoms (karjerams, neeksploatuojamiems durpynams, uždaromiems sąvartynams, kelių sankasoms ir kt.) rekultivuoti, keliams tiesti, civilinėje inžinerijoje kaip statybinių medžiagų sudedamoji dalis Medienos kuro pelenų tvarkymo ir naudojimo taisyklių nustatyta tvarka.

6. Jeigu 137Cs savitasis aktyvumas sausuose pelenuose yra didesnis už 0,5 Bq/g, tačiau mažesnis arba lygus 10 Bq/g (imant išmatuotos vertės ir vieno standartinio nuokrypio nuo išmatuotos vertės sumą), t. y. savitojo aktyvumo nereguliuojamojo veikmens lygiui, nustatytam Lietuvos higienos normos HN 73:2001 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 663 (Žin., 2002, Nr. 11-388), A priede, pelenai gali būti naudojami keliams tiesti, civilinėje inžinerijoje kaip statybinių medžiagų sudedamoji dalis ir, suderinus su Radiacinės saugos centru, veikloms, nurodytoms Tvarkos aprašo 5 punkte.

7. Tvarkos aprašo 6 punkte nurodytu atveju, kai pelenai naudojami keliams tiesti, priėmėjas turi užtikrinti, kad gama dozės galia 1 m atstumu nuo kelio paviršiaus neviršys 0,5 µSv/val.

8. Tvarkos aprašo 6 punkte nurodytu atveju, kai pelenai naudojami kaip statybinių medžiagų, iš kurių statomi namai, sudedamoji dalis, siekiant, kad dėl juose esančio 137Cs lygiavertės gama dozės galios lemiama apšvita gyventojams neviršytų 0,1 mSv per metus, į betoną leidžiama dėti ne daugiau kaip 120 kg/m3 sausų pelenų, kuriuose 137Cs savitasis aktyvumas yra mažesnis arba lygus 10 Bq/g.

9. Jeigu 137Cs savitasis aktyvumas sausuose pelenuose viršija 10 Bq/g, pelenai turi būti tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymu ir su pelenų tvarkymu susijusiems darbuotojams turi būti taikomi Lietuvos higienos normos HN 73:2001 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ reikalavimai, nustatyti darbuotojams, dirbantiems su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais.

10. Naudojant pelenus Tvarkos aprašo 5 punkte nurodytais atvejais, gyventojų apšvita dėl 137Cs negali viršyti 0,1 mSv per metus, darbuotojų, kurių veikla susijusi su pelenų naudojimu ir tvarkymu, apšvita dėl 137Cs – 1 mSv per metus.

11. Tvarkant pelenus ir juos naudojant, taikomi pelenų tvarkymo ir naudojimo bendrieji reikalavimai, išdėstyti Medienos kuro pelenų tvarkymo ir naudojimo taisyklių IV skyriuje.

12. Gamintojo ar priėmėjo iniciatyva ir suderinus su Radiacinės saugos centru gali būti nustatyti specialūs pelenų panaudojimo būdai, kai 137Cs savitasis aktyvumas sausuose pelenuose viršija 10 Bq/g. Specialūs pelenų panaudojimo būdai turi būti nustatyti konkrečiam pelenų panaudojimo ar tvarkymo būdui ir taikomi neribotam pelenų kiekiui. Specialūs pelenų panaudojimo būdai nustatomi įvertinus, kad gyventojų kritinės grupės nario metinė efektinė dozė neviršys 0,01 mSv. Turi būti taikomi konservatyvūs vertinimo modeliai, atsižvelgiant į visus reikšmingus radionuklidų sklaidos ir žmonių apšvitos būdus.

 

III. PELENŲ RADIOLOGINIŲ TYRIMŲ ATLIKIMO TVARKA

 

13. Jungtinį mėginį turi sudaryti 4 panašaus tūrio taškiniai mėginiai, paimti vienodais laiko intervalais, kurie reprezentuoja patikrinimo intervalą:

13.1. medienos kuro kokybės tyrimui imamo medienos kuro mėginio pelenai gali būti laikytini taškiniu mėginiu;

13.2. jungtinis mėginys, kurio tūris turi būti ne mažesnis kaip pelenų radiologiniam tyrimui naudojamas jungtinio mėginio pripildomas indas (nuo 0,5 iki 2 litrų), turi būti matuojamas tinkamo efektyvumo scintiliaciniu gama spektrometru, kuriuo nustatomas mažiausias 137Cs savitasis aktyvumas yra ne didesnis kaip 50 Bq/kg.

14. Gamintojas per metus privalo organizuoti nustatyto pelenų radiologinių tyrimų skaičiaus atlikimą:

14.1. vieną pelenų radiologinį tyrimą, jeigu katilinės suminė šiluminė galia, kūrenant medienos kuru, didesnė kaip 2,5 MW, tačiau mažesnė už 5 MW, tiriant po vieną jungtinį mėginį kas metus;

14.2. du pelenų radiologinius tyrimus, jeigu katilinės suminė šiluminė galia, kūrenant medienos kuru, lygi arba didesnė kaip 5 MW, tačiau mažesnė už 10 MW, tiriant po vieną jungtinį mėginį kas pusę metų;

14.3. keturis pelenų radiologinius tyrimus, jeigu katilinės suminė šiluminė galia, kūrenant medienos kuru, lygi arba didesnė kaip 10 MW, tačiau mažesnė už 20 MW, tiriant po vieną jungtinį mėginį kas ketvirtį;

14.4. dvyliką pelenų radiologinių tyrimų, jeigu katilinės suminė šiluminė galia, kūrenant medienos kuru, lygi arba didesnė už 20 MW, tiriant po vieną jungtinį mėginį kas mėnesį.

15. Gamintojas privalo registruoti laisvos formos žurnale (kuris gali būti pildomas elektroniniu būdu ar raštu) šią informaciją apie medieną, iš kurios susidarė pelenai: kilmės valstybę, tiekėjo pavadinimą / vardą, pavardę, susidariusių pelenų kiekį, tvarkytojo ar priėmėjo, kuriam pelenai perduoti, pavadinimą / vardą, pavardę, buveinės / gyvenamosios vietos adresą, telefono, fakso numerius, elektroninio pašto adresą.

16. Gamintojas pelenų radiologinių tyrimų protokolus ir Tvarkos aprašo 15 punkte nurodytą žurnalą privalo saugoti 3 metus nuo pelenų radiologinio tyrimo atlikimo dienos.

 

IV. VALSTYBINĖ RADIACINĖS SAUGOS PRIEŽIŪRA

 

17. Tvarkos apraše nustatytų reikalavimų valstybinę radiacinės saugos priežiūrą vykdo Radiacinės saugos centras.

18. Radiacinės saugos centras, vykdydamas valstybinę radiacinės saugos priežiūrą, turi teisę susipažinti su pelenų radiologinių tyrimų protokolais ir Tvarkos aprašo 15 punkte nurodytu žurnalu, tikrinti gamintojo žurnale registruojamą informaciją ir atlikti nepriklausomus pelenų radiologinius tyrimus vietoje ar paėmęs taškinius pelenų mėginius, prieš tai suderinęs su gamintoju. Jeigu Tvarkos aprašo 15 punkte nurodytas žurnalas pildomas elektroniniu būdu, Radiacinės saugos centrui paprašius, gamintojas turi pateikti atspausdintą ir gamintojo atstovo pasirašytą žurnalą.

 

_________________