Patvirtinta

Lietuvos Respublikos

aplinkos apsaugos ministro

1995 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. 89

ir Lietuvos geologijos tarnybos

prie Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministerijos direktoriaus

1995 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. 30

 

suderintA

su LR sveikatos apsaugos ministerijos

Valstybiniu visuomenės sveikatos centru

 

Normatyvinis dokumentas įsigaliojo

nuo 1995 m. liepos 1 d.

 

Pavienių gręžtinių šulinių įrengimo ir likvidavimo NURODYMAI

(LAND 4-95)

 

Aplinkos apsaugos departamento ir Valstybinės geologijos tarnybos 1992 02 27 patvirtinta „Požeminio vandens eksploatacinių gręžinių vietos parinkimo, projektinės dokumentacijos derinimo ir priėmimo naudojimui tvarka“ nuo 1995 m. liepos 1 d. nebegalioja.

 

1. Bendroji dalis

 

1.1. Pavieniu gręžtiniu šuliniu vadinamas gręžinys, iš kurio gaunamas požeminis vanduo atskirų juridinių ar fizinių asmenų poreikiams tenkinti.

1.2. Juridinis ar fizinis asmuo, kuris ketina įsirengti eksploatacinį gręžtinį šulinį, pergręžti esamą gręžinį, gilinti šachtinį šulinį gręžimo būdu, privalo turėti leidimą gręžiniui.

1.3. Šios taisyklės netaikomos: a) šachtiniams šuliniams, b) gręžtiniams šuliniams, kurių gylis neviršija 20 metrų (žr.1 pastabą), c) mineralinio vandens gręžiniams, d) visų kategorijų miestų ir miestelių vandenvietėms.

1.4. Įrengti arba likviduoti (tamponuoti) požeminio vandens eksploatacinius gręžtinius šulinius turi teisę tik juridiniai ir fiziniai asmenys, kurie turi Lietuvos geologijos tarnybos išduotą leidimą (licenciją) užsiimti šio pobūdžio ūkine veikla.

1.5. Šie nurodymai privalomi visiems juridiniams ir fiziniams asmenims (toliau – „asmuo“), užsakantiems, rengiantiems, derinantiems ir kontroliuojantiems pavienių gręžtinių šulinių įrengimo ir likvidavimo darbus.

 

2. Paraiškos leidimui gauti pateikimo tvarka

 

2.1. Asmuo, ketinantis įsirengti gręžtinį šulinį, privalo kartu su gręžtinius šulinius įrengiančia įmone užpildyti paraišką (1 priedas), kurioje nurodoma:

2.1.1. pareiškėjo pavardė, adresas, jeigu pareiškėjas yra fizinis asmuo; juridiniai asmenys nurodo įstaigos/įmonės pavadinimą, oficialų adresą ir atsakingojo asmens pavardę;

2.1.2. numatomi atlikti darbai (naujo gręžtinio šulinio įrengimas, seno gręžtinio šulinio pergręžimas, šachtinio šulinio gilinimas);

2.1.3. gręžtinio šulinio gylis;

2.1.4. vandens poreikis;

2.1.5. kokiu tikslu bus naudojamas vanduo;

2.1.6. susidariusių nuotekų valymo ir išleidimo būdai;

2.1.7. įmonė, kuri įrengs gręžtinį šulinį;

2.1.8. pasiūlymai dėl gręžinio sanitarinės apsaugos zonų (SAZ).

2.2. Prie paraiškos pridedama:

2.2.1. situacijos schema, kurioje turi būti nurodyti atstumai nuo dirbamų laukų, vietinių valymo įrenginių, gyvenamųjų ir ūkinių pastatų bei kitų potencialių požeminio vandens teršimo šaltinių;

2.2.2. gręžtinio šulinio pergręžimo atveju – šulinio defektinis aktas.

2.3. Paraiška turi būti pasirašyta pareiškėjo arba jo įgalioto asmens.

 

3. Paraiškos gręžtinio šulinio įrengimui suderinimas

 

3.1. Paraiška derinama dviem būdais: sukviečiant komisiją arba derinant su kiekviena institucija atskirai. Antruoju atveju paskutinė derinančioji institucija yra Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos ministerijos (AAM) atitinkamo regiono departamento rajono (miesto) agentūra (toliau – Aplinkos apsaugos agentūra).

3.2. Visais atvejais pareiškėjas arba jo įgaliotas asmuo turi suderinti paraišką su savivaldos institucija, Visuomenės sveikatos centru ir Aplinkos apsaugos agentūra.

3.3. Apie gręžtinio šulinio vietos apžiūros datą ir laiką (derinant pirmuoju būdu) pareiškėjas arba jo įgaliotas atstovas informuoja visas minėtas institucijas ne vėliau kaip prieš 3 dienas, pateikdamas joms paraiškos ir 2.2 punkte nurodytų dokumentų kopijas.

3.4. Kviestų organizacijų atstovams neatvykus į komisiją, laikoma, kad šios institucijos vietos parinkimui neprieštarauja, o paraiška yra suderinta.

3.5. Visi gręžtinių šulinių gręžimo ir tamponavimo projektiniai sprendimai (tarp jų – SAZ- griežto režimo ir apribojimo juostos parametrai) parenkant gręžinio vietą; apie tai įrašoma paraiškoje (atskiras dokumentas apie gręžinio vietos parinkimą nereikalingas).

3.6. Komisiją kviesti nebūtina, kai likviduojamo gręžtinio šulinio vietoje įrengiamas naujas (pergręžimas). Šiuo atveju derinimui su institucijomis, nurodytomis 3.2 punkte, pateikiama paraiška ir dokumentai, nurodyti 2.2 punkte.

3.7. Tuo atveju, kai paraiška derinama antruoju būdu – atskirai su kiekviena institucija, galutinį sprendimą dėl gręžtinio šulinio įrengimo priima aplinkos apsaugos agentūra.

3.8. Renkant naujiems ūkiniams objektams vietą arba juos plečiant, rekonstruojant, gręžtinio šulinio vieta nurodoma naujai statomo objekto vietos parinkimo akte arba objekto plėtimo/rekonstrukcijos protokole. Šiuo atveju su visomis minėtomis institucijomis derinama viso komplekso projektinė dokumentacija.

3.9. Suderinta paraiška galioja vienerius metus.

3.10. Aplinkos apsaugos agentūrai nepatenkinus paraiškos, pareiškėjas turi teisę ne vėliau kaip per 30 dienų nuo tos dienos, kai gautas atsakymas, kreiptis į aukštesniąją aplinkos apsaugos instanciją su prašymu panaikinti Aplinkos apsaugos agentūros sprendimą. Aukštesnioji aplinkos apsaugos instancija per 30 dienų turi pranešti pareiškėjui apie priimtą sprendimą.

3.11. Nustatyta tvarka suderinta paraiška kartu yra ir leidimas gręžti šulinį.

3.12. Prieš pradėdama darbus gręžimo įmonė privalo gauti iš Lietuvos geologijos tarnybos gręžinio numerį.

 

4. Paraiškų registracija

 

4.1. Aplinkos apsaugos agentūra registruoja suderintas paraiškas tam skirtame registre.

4.2. Kas pusmetį AAM regiono departamentai pristato Lietuvos geologijos tarnybai (Konarskio g. 35, 2600 Vilnius) suderintų paraiškų sąrašus (2 priedas).

 

5. Kontroliuojančių institucijų teisės

 

5.1. Įrengiant gręžtinį šulinį, aplinkos apsaugos agentūros, savivaldos institucijos, Lietuvos geologijos tarnybos ir Visuomenės sveikatos centro atstovai gali tikrinti, kaip vykdomi suderintoje paraiškoje ir gręžtinio šulinio techniniame projekte nurodyti reikalavimai.

5.2. 5.1 punkte paminėti atstovai, nustatę reikalavimų pažeidimus, gali sustabdyti gręžimo darbus tol, kol bus pašalinti trūkumai.

5.3. Jeigu vandens kokybė gręžtiniame šulinyje neatitinka reikalavimų, nustatytų geriamajam vandeniui, o vanduo bus arba yra naudojamas tik savininko reikmėms tenkinti, Visuomenės sveikatos centras turi raštu apie tai informuoti savininką ir rekomenduoti įrengti vandens gerinimo įrenginį.

5.4. Kai savininkas vandenį naudoja ne tik savo poreikiams tenkinti, bet ir maistui, kuris bus parduodamas, gaminti arba perduoda vandenį kitiems asmenims, o vanduo neatitinka geriamajam vandeniui ar tai produkcijai nustatytų reikalavimų, Visuomenės sveikatos centras turi teisę nutraukti gręžinio naudojimą šiems tikslams tol, kol bus įrengta vandens gerinimo sistema.

 

6. Gręžtinių šulinių įrengimas ir leidimas eksploatuoti

 

6.1. Įrengus gręžtinį šulinį, prieš 15 dienų iki objekto priėmimo komisijos kvietimo datos pareiškėjas arba jo įgaliotas asmuo nustatyta tvarka privalo pateikti Aplinkos apsaugos agentūrai naujai parengtą Gamtos išteklių naudojimo leidimo projektą arba reikiamai sutvarkytą senąjį leidimą. Gamtos išteklių naudojimo leidimas privalomas visiems objektams, kurie nuosavais įrenginiais ima ir naudoja arba perduoda kitiems 10 ir daugiau m3/d vandens arba išleidžia į atvirus vandens telkinius 5 ir daugiau m3/d nuotekų.

6.2. Objektams, kurie ima ir naudoja arba perduoda kitiems mažiau kaip 10 m3/d vandens arba išleidžia į atvirus telkinius 5 ir mažiau m3/d nuotekų, nustatyta tvarka suderinta paraiška yra kartu ir leidimas eksploatuoti gręžtinį šulinį.

6.3. Nepriklausomai nuo tiekiamo kitiems subjektams vandens kiekio savininkas privalo turėti Visuomenės sveikatos centro išduotą naudojamo vandens kokybės sertifikatą.

6.4. Gamtos išteklių naudojimo leidimas duodamas tik po to, kai 7.1 punkte nurodyta informacija perduodama užsakovui ir Lietuvos geologijos tarnybai.

6.5. Nustatyta tvarka suderintas ir patvirtintas Gamtos išteklių naudojimo leidimas kartu yra ir leidimas eksploatuoti gręžtinį šulinį.

 

7. Būtina informacija apie gręžtinį šulinį

 

7.1. Visais atvejais įrengus gręžtinį šulinį nepriklausomai nuo jo debito per 15 dienų jį įrengusi firma pristato Lietuvos geologijos tarnybai ir užsakovui nustatytos formos gręžtinio šulinio pasą. Lietuvos geologijos tarnyba išduoda pažymą, kad ji yra gavusi vieną paso egzempliorių.

7.2. Lietuvos geologijos tarnyba aprūpina įmones, turinčias leidimą (licenciją) vykdyti žemės gelmių tyrimus, nustatytos formos gręžtinių šulinių pasais. Kitokios formos pasai negalioja ir Gamtos išteklių naudojimo leidimas pagal juos neduodamas. Už gręžtinio šulinio paso formas mokamas nustatyto dydžio mokestis.

7.3. Lietuvos geologijos tarnyba kartą per metus pateikia Aplinkos apsaugos ministerijai visų išgręžtų ir likviduotų gręžtinių šulinių sąrašus (3, 4 priedai).

 

8. Techninis gręžinio įrengimo projektas

 

8.1. Visiems gręžtiniams šuliniams, nepaisant to, koks bus vandens poreikis, turi būti parengtas techninis gręžinio įrengimo projektas. Projektavimo tvarką nustato valstybinis standartas.

8.2. Projekte turi būti numatytos imamo vandens apskaitos priemonės ir nustatyti gręžinio SAZ griežto režimo ir apribojimo juostų parametrai.

8.3. Gręžtinio šulinio žiotyse turi būti numatyta galimybė kontroliuoti vandens lygį ir paimti vandens pavyzdį.

 

9. Gręžtinių šulinių likvidavimas

 

9.1. Gręžtinis šulinys likviduojamas, kai jis pasidaro netinkamas toliau eksploatuoti dėl techninės būklės, neatitinka sanitarinių reikalavimų arba to pageidauja savininkas.

9.2. Gręžtinius šulinius pagal tipinius tamponavimo projektus likviduoja tik juridiniai ir fiziniai asmenys, nurodyti bendrosios dalies 1.4 punkte.

9.3. Savininkas privalo likviduoti gręžtinį šulinį per 6 mėnesius nuo to laiko, kai jo nebenaudoja arba gavo privalomą nurodymą jį likviduoti.

9.4. Gręžtinį šulinį likvidavusi organizacija turi per 15 dienų apie likvidavimą informuoti Lietuvos geologijos tarnybą ir Aplinkos apsaugos agentūrą.

9.5. Ilgiau nei 2 mėnesius nenaudojami gręžtiniai šuliniai turi būti konservuojami tokiu būdu, kad per juos nebūtų galimybės teršti požeminį vandenį.

9.6. Likviduotinas gręžtinis šulinys turi būti perduotas Lietuvos geologijos tarnybai, jei ji to pareikalauja; jei likviduojant šulinį darbų projekte buvo numatyta įrangą iš gręžinio paimti, Lietuvos geologijos tarnyba už ją kompensuoja savininkui.

 

10. Sanitarinės apsaugos reikalavimai

 

10.1. Sanitariniai reikalavimai gręžtiniams šuliniams ir siurblinėms:

10.1.1. gręžtinis šulinys turi būti įrengtas taip, kad užterštas paviršinis vanduo ar atmosferos krituliai nepatektų tiesiai į jį arba tarp grunto ir apsauginių vamzdžių. Gręžtinio šulinio žiotys nepriklausomai nuo to, ar jis bus įrengtas siurblinėje ar be jos, turi būti apsaugotos nuo galimos tyčinės taršos ir žiočių patvankos. Gręžinio žiotis žiemai draudžiama šildyti medžiagomis, galinčiomis užteršti požeminius vandenis (pvz., mėšlu, šiaudais). Draudžiama įrengti gręžtinį šulinį gyvenamųjų ir ūkinių pastatų viduje.

10.2. Sanitarinės apsaugos zona (žr. 2 pastabą):

10.2.1. apie gręžtinį šulinį arba vandenvietę turi būti SAZ. Jos tikslas – apsaugoti nuo taršos vandeningą horizontą;

10.2.2. SAZ dalijama į dvi juostas: griežto režimo (nuo atsitiktinės taršos) ir apribojimų – sanitarinės apsaugos juostos, kurioje nustatomas tam tikras režimas;

10.2.3. griežto režimo juostos parametrai nustatomi atsižvelgiant į vietovės reljefą, geologines-hidrologines ir sanitarines sąlygas.

Visais atvejais griežto režimo juosta turi būti ne mažesnė kaip 5 m spindulio apie gręžinį.

Esant nepalankioms gamtinėms (reljefo pažemėjimuose, neapsaugotam vandeningam horizontui ir pan.) ir sanitarinėms sąlygoms, griežto režimo juostos spindulys aplink gręžtinį šulinį gali būti padidintas iki 30 m, kai eksploatuojamas spūdinis vandeningas horizontas, ir iki 50 m, kai eksploatuojamas gruntinis vandeningas horizontas;

10.2.4. griežto režimo juostos teritorija aptveriama (išimtiniais atvejais, kai gręžtinio šulinio šeimininkas užtikrina gręžinio siurblinės ir juostos saugumą, galima neaptverti), apželdinama, švariai laikoma ir saugoma;

10.2.5. griežto režimo juostoje draudžiama laikyti naftos produktus, chemines ir organines medžiagas, naudoti pesticidus, vykdyti intensyvią žemdirbystę, statyti nesusijusius su vandens tiekimu objektus ir pan.;

10.2.6. apribojimų – sanitarinės apsaugos juostos parametrai (matmenys ir forma) priklauso nuo vietovės reljefo, esančių taršos židinių bei hidrogeologinių sąlygų ir apytiksliai nustatomi parenkant gręžinio vietą (kiekvienu konkrečiu atveju juosta esti skirtinga);

10.2.7. apribojimų juostoje neturi būti neveikiančių, apleistų gręžinių, nerekomenduojama nuleisti nutekamuosius vandenis, laikyti naftos produktus, trąšas, pesticidus, gamybos atliekas ir kt.

 

1 PASTABA. Gręžtiniai šuliniai, kurie bus gręžiami į toje vietovėje centralizuotų vandenviečių eksploatuojamus vandeningus horizontus, nepriklausomai nuo jų gylio turi būti įrengiami laikantis žemiau nustatytos tvarkos.

2 PASTABA. Visų kategorijų miestų ir miestelių vandenvietėms SAZ nustatoma ir ūkinė veikla reglamentuojama pagal Lietuvos higienos normatyvo HN 44-1993 reikalavimus.

______________


1 priedas

 

PARAIŠKA GRĘŽTINIAM ŠULINIUI ĮRENGTI

 

199 m. _________________ d.

 

________________________________________________________________________________

               (juridinis ar fizinis asmuo – vardas, pavardė, adresas arba įmonės pavadinimas, adresas)

________________________________________________________________________________

Prašom leisti _____________________________________________________________________

                                                   (įrengti, pergręžti, pagilinti šachtinį šulinį)

Gręžtinio šulinio gylis ______________________  m

Vandens poreikis _______________________ m3/d.

                                 buičiai

Vandens naudojimas ____________________ m3/d.

                                 gamybai

Nuotekų išleidimo ir valymo būdas ___________________________________________________

                                                        (švarių nuotekų išleidimas į atvirus vandens telkinius; mechaninis valymas;

________________________________________________________________________________

biologinis valymas (filtracijos laukai ir t. t.);

________________________________________________________________________________

į esamus kanalizacijos (kieno) tinklus ir valymo įrenginius (kokius) ir pan.)

________________________________________________________________________________

                                       (gręžtinį šulinį įrengiančios įmonės pavadinimas, adresas)

                                                                             griežto režimo

Pasiūlymai dėl gręžinio SAZ parametrų juostose _________________________________________

                                                                                apribojimų

________________________________________________________________________________

Paraiška galioja vienerius metus

 

UŽSAKOVAS:                  _______________________________________________

                                                   (atsakingo darbuotojo vardas, pavardė,

                                ______________________________________________

                                                                       pareigos, parašas)

A. V.

______________


          SUDERINTA SU:

Aplinkos apsaugos ministerijos _____________________

regiono departamento _____________________________

________________________ aplinkos apsaugos agentūra

 

A. V.        199 __ m. _______________________ __ d.

________________________________________________

                                (vardas, pavardė, pareigos, parašas)

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS

________________________ visuomenės sveikatos centro

________________________________________ agentūra

 

A. V.        199 __ m. _____________________ __ d.

________________________________________________

                          (vardas, pavardė, pareigos, parašas)

 

____________________________ miesto (rajono) valdyba

 

A. V.        199 __ m. _______________________ __ d.

________________________________________________

                                (vardas, pavardė, pareigos, parašas)

 

__________________________________________________________________

Derinančių institucijų sąlygos:

______________


2 priedas

 

AAM ____________________________ regiono departamentas

 

SUDERINTŲ PARAIŠKŲ GRĘŽTINIŲ ŠULINIŲ ĮRENGIMUI SĄRAŠAS

 

Eil.

Užsakovas

Gręžinio

Suderinimo

Gręžtinį šulinį

Pastabos*

Nr.

(įmonė, adresas arba fizinio asmens

vieta

data

įrengianti įmonė, adresas

 

 

vardas, pavardė, adresas)

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

_____________


3 priedas

 

IŠGRĘŽTŲ IR PERDUOTŲ UŽSAKOVAMS GRĘŽTINIŲ ŠULINIŲ SĄRAŠAS

 

Eil. Nr.

Gręžtinio šulinio šeimininkas (įmonė arba fizinio asmens vardas, pavardė)

Gręžinio vieta

Gręžtinio šulinio Nr. (pagal pasą)

Gręžtinį šulinį įrengusi įmonė

Perdavimo data

 

Gręžinio

Vandeningo horizonto indeksas

Rodikliai ir jų reikšmės, pagal kuriuos neatitinka geriamojo vandens standarto reikalavimų

 

gylis, m

debitas, m3/val.

 

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

______________


4 priedas

 

Eil. Nr.

Gręžtinio šulinio šeimininkas (įmonė arba fizinio asmens vardas, pavardė)

 

Gręžinio vieta

Gręžtinio šulinio Nr. (pagal pasą)

Gręžimo metai

Gręžinio gylis, m

Likvidavimo data

Gręžtinį šulinį likvidavusi įmonė

Likvidavimo priežastis

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________

 



* Įrašoma specialios suderinimo sąlygos bei kiti sprendimai.