Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL NUOLATINĖS POTENCIALIAI PAVOJINGŲ ĮRENGINIŲ PRIEŽIŪROS LICENCIJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2008 m. balandžio 24 d. Nr. 391

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742; 2003, Nr. 119-5404; 2007, Nr. 69-2721) 4 straipsnio 1 dalies 7 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licencijavimo taisykles (pridedama).

2. Šis nutarimas įsigalioja nuo 2008 m. liepos 1 d., išskyrus Nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licencijavimo taisyklių nuostatas, susijusias su dokumentų licencijai gauti pateikimu, nagrinėjimu ir sprendimų dėl licencijos išdavimo priėmimu.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                                      Gediminas Kirkilas

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                              Vilija Blinkevičiūtė

 


 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. balandžio 24 d. nutarimu Nr. 391

 

nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licencijavimo taisyklĖs

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licencijavimo taisyklės (toliau vadinama – šios taisyklės) reguliuoja potencialiai pavojingų įrenginių (toliau vadinama – įrenginiai) nuolatinės priežiūros licencijų (toliau vadinama – licencija) juridiniams asmenims, užsienio valstybės juridinio asmens filialams (toliau vadinama – juridinis asmuo) išdavimą, galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą ir galiojimo panaikinimą, licencijų turėtojų teises ir pareigas, taip pat reguliuoja licencijuojamos veiklos sąlygas.

2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatyme (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742) ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

3. Vykdyti nuolatinę įrenginių priežiūrą gali juridinis asmuo, turintis nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licenciją ir apsidraudęs privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu. Įrenginių savininkams, kurie savo naudojamų įrenginių nuolatinę priežiūrą atlieka patys, licencijavimas netaikomas.

4. Licencijos išduodamos juridiniams asmenims vykdyti nuolatinę priežiūrą visų grupių įrenginiams, išskyrus energetikos įrenginius, kurių nuolatinę priežiūrą vykdo juridiniai asmenys, turintys atestatą vykdyti energetikos įrenginių eksploatavimą.

 

II. LICENCIJAS IŠDUODANTI INSTITUCIJA IR JOS ĮGALIOJIMAI

 

5. Licencijas išduoda valstybės institucija, atsakinga už atskirų kategorijų įrenginių priežiūros organizavimą (toliau vadinama – valstybės institucija), vadovaudamasi Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 29 d. nutarimu Nr. 817 „Dėl teisės aktų, būtinų Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymui įgyvendinti, patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 57-2053; 2004, Nr. 133-4802) ir šiomis taisyklėmis.

6. Valstybės institucijos funkcijos yra šios:

6.1. išduoti licenciją;

6.2. atsisakyti išduoti licenciją (šiuo atveju valstybės institucija privalo pateikti pareiškėjui motyvuotą rašytinį paaiškinimą, kodėl atsisakoma išduoti licenciją);

6.3. sustabdyti licencijos galiojimą;

6.4. panaikinti licencijos galiojimo sustabdymą;

6.5. panaikinti licencijos galiojimą;

6.6. tvirtinti licencijos formą;

6.7. registruoti prašymus išduoti licencijas ir išduotas licencijas;

6.8. nagrinėti skundus dėl licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimų;

6.9. pranešti Juridinių asmenų registrui jo nuostatų nustatyta tvarka apie licencijos išdavimą, jos galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą ar licencijos galiojimo panaikinimą;

6.10. saugoti išduotų licencijų kopijas.

7. Valstybės institucija turi teisę:

7.1. gauti iš juridinių asmenų informaciją apie licencijuojamą veiklą;

7.2. gauti informaciją iš valstybės kontrolės įstaigų apie tai, kaip laikomasi licencijuojamos veiklos sąlygų.

8. Informaciją apie licencijų išdavimą, galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą, galiojimo panaikinimą valstybės institucija ne vėliau kaip per 5 dienas nuo atitinkamo sprendimo priėmimo skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ ir savo interneto svetainėje. Informacijoje nurodoma juridinio asmens pavadinimas, kodas ir buveinės adresas, licencijos numeris, įrenginių, kurių nuolatinės priežiūros vykdymui išduota licencija, grupė, licencijos išdavimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ar galiojimo panaikinimo data.

9. Valstybės institucija ne rečiau kaip kartą per metus, taip pat gavusi skundą, privalo patikrinti, kaip licencijos turėtojas laikosi licencijuojamos veiklos sąlygų ir ar atitinka šiose taisyklėse nustatytus reikalavimus: išnagrinėti licencijos turėtojo pateiktas licencijuojamos veiklos ataskaitas, paprašyti pateikti paaiškinimus ir papildomus dokumentus ar duomenis apie licencijuojamą veiklą ir įvertinti iš valstybės kontrolės įstaigų gautą informaciją apie tai, kaip laikomasi licencijuojamos veiklos sąlygų. Įvertinusi patikrinimo išvadas, valstybės institucija privalo pareikalauti, kad juridinis asmuo per valstybės institucijos nustatytą laikotarpį pašalintų pastebėtus licencijuojamos veiklos pažeidimus, prireikus – inicijuoti licencijos galiojimo sustabdymo procedūrą.

 

III. DOKUMENTŲ LICENCIJAI GAUTI PATEIKIMAS IR NAGRINĖJIMAS

 

10. Juridinis asmuo, norintis gauti licenciją, pateikia valstybės institucijai prašymą, nurodydamas įrenginių, kurių nuolatinės priežiūros vykdymui norima gauti licenciją, grupės (-ių) pavadinimą. Prašyme turi būti nurodyta juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinės adresas, telefono ir fakso numeriai.

11. Kartu su prašymu juridinis asmuo turi pateikti:

11.1. juridinio asmens registravimo pažymėjimo ir juridinio asmens steigimo dokumentų kopijas, patvirtintas antspaudu, jeigu juridinis asmuo antspaudą privalo turėti, ir vadovo parašu;

11.2. informaciją apie juridinio asmens atstovybes, filialus ir valdymo organų narius, vadovus ir jų įgaliotus asmenis, kuriems bus pavesta vadovauti prašyme nurodytų įrenginių nuolatinei priežiūrai;

11.3. informaciją apie juridinio asmens vidinę organizacinę struktūrą;

11.4. įrangos, prietaisų ir kitų priemonių (būtinų prašyme nurodytų įrenginių nuolatinei priežiūrai vykdyti) sąrašą ir jų aprašymą;

11.5. darbuotojų, kurie vykdys nuolatinę įrenginių priežiūrą, kvalifikaciją ir darbo patirtį įrodančių dokumentų kopijas;

11.6. privalomojo civilinės atsakomybės draudimo liudijimo (poliso) kopiją.

12. Tais atvejais, kai dėl licencijos išdavimo kreipiasi užsienio valstybėje įsteigto juridinio asmens filialas, jis kartu su prašymu turi pateikti šių taisyklių 11 punkte nurodytus dokumentus, kurie susiję su filialo veikla, išskyrus nurodytus šių taisyklių 11.1 punkte.

13. Valstybės institucija, gavusi šių taisyklių 10 punkte nurodytą prašymą ir šių taisyklių 11 punkte nurodytus dokumentus, patikrina, ar šie dokumentai ir juose esanti informacija atitinka licencijuojamos veiklos sąlygas, nurodytas šių taisyklių VII skyriuje, ir ne vėliau kaip per šių taisyklių 20 punkte nustatytą laiką priima sprendimą išduoti ar atsisakyti išduoti licenciją.

14. Jeigu juridinis asmuo pateikia ne visus dokumentus (duomenis), nurodytus šių taisyklių 11 punkte, valstybės institucija turi teisę raštu paprašyti trūkstamų duomenų ar dokumentų.

 

IV. LICENCIJŲ IŠDAVIMAS

 

15. Valstybės institucija sprendimą išduoti licenciją priima vadovaudamasi šiomis taisyklėmis, gautais dokumentais ir įvertinusi juridinio asmens technologinį ir vadybinį pajėgumą, užtikrinantį šių taisyklių VII skyriuje nustatytas licencijuojamos veiklos sąlygas.

16. Licencija išduodama neterminuotam laikui.

17. Jeigu keičiasi juridinio asmens rekvizitai, licencijos turėtojo prašymu licencija turi būti tikslinama.

18. Pasikeitus juridinio asmens rekvizitams, licencijos turėtojas privalo ne vėliau kaip per 30 dienų apie tai raštu informuoti valstybės instituciją ir pateikti valstybės institucijai motyvuotą prašymą patikslinti licenciją ir dokumentus, patvirtinančius pasikeitusius duomenis. Patikslinta licencija išduodama per 10 dienų nuo prašymo gavimo.

19. Licencijoje nurodoma:

19.1. įrenginių, kurių nuolatinės priežiūros vykdymui išduota licencija, grupės (-ių) pavadinimas;

19.2. licenciją išduodanti valstybės institucija;

19.3. licencijos numeris;

19.4. licencijos turėtojo rekvizitai – juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas ir buveinės adresas;

19.5. licencijos išdavimo ar patikslinimo data.

20. Valstybės institucija per 30 dienų nuo prašymo gavimo privalo priimti sprendimą dėl licencijos išdavimo ir apie tai informuoti juridinį asmenį arba jam pateikti motyvuotą paaiškinimą dėl atsisakymo išduoti licenciją. Laikas, per kurį pareiškėjas pateikia trūkstamus duomenis, neįskaitomas į sprendimo priėmimo laikotarpį, tačiau tokiu atveju sprendimas turi būti priimtas ne vėliau kaip per 45 dienas nuo prašymo gavimo. Jeigu juridinis asmuo pageidauja pakeisti duomenis dokumentuose, pateiktuose licencijai gauti, laikotarpis, per kurį pakeičiami šie duomenys arba priimamas motyvuotas sprendimas atsisakyti juos pakeisti, turi būti ne ilgesnis kaip išduodant ar atsisakant išduoti licenciją.

21. Praradusiam ar sugadinusiam licenciją juridiniam asmeniui, kuris pateikia motyvuotą paaiškinimą apie jos praradimą ar sugadinimą ir skelbimo apie prarastą ar sugadintą licenciją Lietuvos Respublikos dienraštyje kopiją, valstybės institucija nuo paaiškinimo ir minėtos kopijos gavimo per 10 dienų išduoda licencijos dublikatą su žyma „Dublikatas“.

22. Už licencijos, jos dublikato išdavimą ar licencijos patikslinimą imama valstybės rinkliava Lietuvos Respublikos rinkliavų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 52-1484; 2007, Nr. 101-4107) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 15 d. nutarimo Nr. 1458 „Dėl konkrečių valstybės rinkliavos dydžių ir šios rinkliavos mokėjimo ir grąžinimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 108-3463; 2008, Nr. 36-1285) nustatyta tvarka.

23. Juridinis asmuo, kuriam buvo atsisakyta išduoti licenciją, gali kreiptis pakartotinai dėl licencijos išdavimo bendra tvarka, nurodęs priežastis, dėl kurių nebuvo išduota licencija, ir pateikęs informaciją apie tų priežasčių pašalinimą.

 

V. LICENCIJŲ REGISTRAVIMAS

 

24. Valstybės institucija tvarko licencijų registrą, kuriame registruojamos visos išduotos licencijos. Šis registras taip pat gali būti pildomas kompiuterinėse laikmenose.

25. Licencijų registre turi būti:

25.1. įrašo eilės numeris;

25.2. įrašo data;

25.3. licencijos išdavimo data;

25.4. licencijos numeris;

25.5. licencijos gavėjas (turėtojas);

25.6. jeigu licencija patikslinama, – anksčiau galiojusios licencijos įrašo eilės numeris;

25.7. sprendimo išduoti licenciją numeris ir data;

25.8. įrenginių, kurių nuolatinės priežiūros vykdymui išduota licencija, grupės (-ių) pavadinimas;

25.9. licencijos galiojimo sustabdymo data;

25.10. licencijos galiojimo sustabdymo panaikinimo data;

25.11. licencijos galiojimo panaikinimo data;

25.12. prašymų išduoti licencijas, jas patikslinti ar panaikinti licencijų galiojimą data;

25.13. asmens, atsakingo už licencijų registro pildymą, vardas ir pavardė.

26. Duomenys apie licencijų, patikslintų licencijų, dublikatų išdavimą, jų galiojimo panaikinimą, sustabdymą arba galiojimo sustabdymo panaikinimą, taip pat visi prašymai išduoti licencijas, jas patikslinti ar panaikinti licencijų galiojimą pateikiami įregistruotų licencijų įrašuose.

27. Licencijų registras turi būti pildomas taip, kad nebūtų įmanoma nepastebimai perrašyti jame esančių įrašų, papildyti naujais įrašais, pažeidžiančiais jų chronologinę tvarką.

 

Vi. ATSISAKYMAS IŠDUOTI LICENCIJĄ

 

28. Licencija neišduodama, jeigu:

28.1. juridinis asmuo neatitinka Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 101 straipsnio 4 dalyje nustatytų reikalavimų;

28.2. pateiktas prašymas ir dokumentai neatitinka šių taisyklių ir kitų teisės aktų nustatytų reikalavimų;

28.3. juridiniam asmeniui buvo panaikintas licencijos galiojimas ir nuo licencijos galiojimo panaikinimo nepraėjo 6 mėnesiai.

 

VII. LICENCIJUOJAMOS VEIKLOS SĄLYGOS

 

29. Juridinio asmens steigimo dokumentuose turi būti numatyti juridinio asmens veiklos tikslai – teikti nuolatinės įrenginių priežiūros paslaugas.

30. Juridinio asmens darbuotojai turi būti atestuoti pagal atitinkamas potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros meistrų ar darbuotojų, valdančių (naudojančių) potencialiai pavojingus įrenginius, mokymo programas ir privalo turėti Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendruosiuose nuostatuose, patvirtintuose socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. A1-223/V-792 (Žin., 2004, Nr. 13-395), nurodytus mokymo programos baigimo ir atestacijos pažymėjimus. Tais atvejais, kai šie darbuotojai reikiamas žinias ir įgūdžius yra įgiję kitoje Europos ekonominės erdvės valstybėje ar Šveicarijos Konfederacijoje ir turi tai įrodančius dokumentus, apie jų atitiktį aukščiau nurodytiems mokymo programos baigimo ir atestacijos pažymėjimams sprendžia licencijas išduodanti valstybės institucija.

31. Juridiniame asmenyje turi būti padalinių, galinčių organizuoti ir vykdyti konkrečių įrenginių nuolatinę priežiūrą pagal šių įrenginių techniniuose dokumentuose ir jų priežiūros taisyklėse nustatytus reikalavimus.

32. Juridinis asmuo privalo turėti reikiamą įrangą, prietaisus ir kitas priemones įrenginių nuolatinei priežiūrai atlikti.

33. Vykdydamas licencijoje nurodytą veiklą, licencijos turėtojas privalo laikytis Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių įstatymo, įrenginių priežiūros teisės aktų, šių taisyklių, kitų teisės aktų ir įrenginių techniniuose dokumentuose pateiktų reikalavimų, užtikrinti, kad prižiūrimi įrenginiai būtų laiku ir tinkamai remontuojami, taip pat užtikrinti vartotojų apsaugą ir aplinkosaugos reikalavimų laikymąsi, nepažeisti sąžiningos konkurencijos, veiklos viešumo ir informavimo principų, atsakingai priimti su licencijuojama veikla susijusius sprendimus.

34. Licencijų turėtojai negali savo vardu įgalioti kitų juridinių asmenų vykdyti licencijose nurodytos veiklos arba perduoti jiems šios teisės pagal sutartį.

35. Licencijos originalas turi būti saugomas juridinio asmens buveinėje licencijoje nurodytu adresu. Juridinio asmens atstovybėse ir filialuose turi būti saugoma licencijos kopija, patvirtinta juridinio asmens vadovo parašu ir juridinio asmens antspaudu, jeigu juridinis asmuo antspaudą privalo turėti.

36. Licencijų turėtojai privalo teikti valstybės institucijai metines licencijuojamos veiklos ataskaitas valstybės institucijos nustatyta tvarka ir pranešti apie pasikeitusius duomenis, nurodytus šių taisyklių 11.2–11.6 punktuose, jeigu yra tokių pasikeitimų.

37. Licencijų turėtojų santykiai su įrenginių savininkais grindžiami sutartimis.

38. Licencijų turėtojai privalo:

38.1. parengti ir suderinti su licenciją išdavusia valstybės institucija įrenginių savininkų skundų ar prašymų registravimo, nagrinėjimo ir sprendimų priėmimo tvarką;

38.2. atlikti skundų nagrinėjimo analizę ir ją kartu su metine licencijuojamos veiklos ataskaita kasmet, iki kovo 1 d., pateikti licenciją išdavusiai valstybės institucijai.

39. Licencijų turėtojai turi teisę:

39.1. verstis licencijoje nurodyta veikla;

39.2. įstatymų nustatyta tvarka apskųsti teismui valstybės institucijos veiksmus ir sprendimus dėl licencijos galiojimo sustabdymo ar licencijos galiojimo panaikinimo;

39.3. dalyvauti svarstant licencijos galiojimo sustabdymo (panaikinimo) klausimą.

 

VIII. LICENCIJŲ GALIOJIMO SUSTABDYMAS IR PANAIKINIMAS

 

40. Licencijos galiojimas sustabdomas, jeigu:

40.1. nustatoma, kad licencijos turėtojas nesilaiko šių taisyklių reikalavimų ir (ar) pažeidžia licencijuojamos veiklos sąlygas;

40.2. licencijos turėtojas pateikia prašymą dėl licencijos sustabdymo.

41. Valstybės institucija, nustačiusi šių taisyklių reikalavimų ir (ar) licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi pažeidimus, išsiunčia licencijos turėtojui pranešimą apie licencijos galiojimo sustabdymo klausimo svarstymą, nurodydama svarstymo vietą, datą ir laiką, ne vėliau kaip likus 5 dienoms iki svarstymo. Jeigu licencijos turėtojas neatvyksta, valstybės institucija gali priimti sprendimą dėl licencijos galiojimo sustabdymo ir jam nedalyvaujant. Priėmusi sprendimą dėl licencijos galiojimo sustabdymo, valstybės institucija raštu nedelsdama, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, apie tai informuoja juridinį asmenį. Pranešime juridiniam asmeniui nurodoma sprendimo įsigaliojimo data ir laikas, per kurį juridinis asmuo turi pašalinti nustatytuosius pažeidimus.

42. Licencijos galiojimo sustabdymas panaikinamas, kai licencijos turėtojas pašalina valstybės institucijos nustatytus licencijuojamos veiklos pažeidimus. Kol licencijos galiojimo sustabdymas nepanaikintas, licencijos turėtojas neturi teisės teikti nuolatinės priežiūros paslaugų.

43. Licencijos galiojimas panaikinamas, jeigu:

43.1. paaiškėja, kad kartu su prašymu išduoti licenciją buvo pateikti neteisingi ar suklastoti dokumentai;

43.2. licencijos turėtojas įgyja likviduojamo ar reorganizuojamo juridinio asmens statusą;

43.3. licencijos turėtojas pateikia prašymą panaikinti licencijos galiojimą;

43.4. licencijos turėtojas, kurio licencijos galiojimas sustabdytas, per nustatytąjį laiką nepašalina licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimų.

44. Sprendimą dėl licencijos galiojimo panaikinimo valstybės institucija priima per 10 dienų nuo šių Taisyklių 43 punkte nurodytų sąlygų atsiradimo. Pranešimas apie tai, kad bus svarstomas licencijos galiojimo panaikinimo klausimas, licencijos turėtojui turi būti išsiunčiamas (nurodant svarstymo vietą, datą ir laiką) ne vėliau kaip likus 5 dienoms iki svarstymo. Jeigu licencijos turėtojas neatvyksta, valstybės institucija gali priimti sprendimą dėl licencijos galiojimo panaikinimo ir jam nedalyvaujant. Apie priimtą sprendimą, nurodant licencijos galiojimo panaikinimo priežastis, juridiniam asmeniui turi būti pranešta raštu nedelsiant, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo.

45. Sprendimas dėl licencijos galiojimo sustabdymo ar panaikinimo įsigalioja po 10 darbo dienų nuo jo priėmimo.

46. Licencijos turėtojas per 5 darbo dienas nuo valstybės institucijos sprendimo apie licencijos galiojimo panaikinimą paskelbimo „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ privalo grąžinti licenciją valstybės institucijai.

 

IX. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

47. Licencijų turėtojų vykdomą nuolatinę įrenginių priežiūros veiklą kontroliuoja ir licencijuojamos veiklos sąlygų laikymąsi prižiūri licenciją išdavusi valstybės institucija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymu ir šiomis taisyklėmis.

48. Įrenginių savininkų skundus dėl licencijų turėtojų licencijuojamos veiklos nagrinėja licenciją išdavusi valstybės institucija arba Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka teismai.

 

_________________