LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL AUGALINĖS KILMĖS PREKIŲ ĮVEŽIMO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, IŠVEŽIMO IŠ JOS IR VEŽIMO PER JĄ TRANZITU AUGALŲ KARANTINO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

1993 m. rugpjūčio 3 d. Nr. 599

Vilnius

 

Siekdama išvengti augalų kenkėjų, augalų ligų ir piktžolių plitimo, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Augalinės kilmės prekių įvežimo į Lietuvos Respubliką, išvežimo iš jos ir vežimo per ją tranzitu augalų karantino taisykles (pridedama).

2. Pavesti Žemės ūkio ministerijai patvirtinti pavojingų augalų kenkėjų, augalų ligų ir piktžolių, kuriems taikytinas karantinas, sąrašą.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                       RIMANTAS KARAZIJA

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1993 m. rugpjūčio 3 d. nutarimu Nr. 599

 

Augalinės kilmės prekių įvežimo į Lietuvos Respubliką, išvežimo

iš jos ir vežimo per ją tranzitu

augalų karantino taisyklės

 

1. Šios taisyklės taikomos augalinės kilmės prekėms, įvežamoms į Lietuvos Respubliką, išvežamoms iš jos ir vežamoms per ją tranzitu (toliau vadinama – augalinės kilmės prekės), kurioms atliekamas karantininis tikrinimas (pagal priedą).

2. Augalinės kilmės prekių karantininį ir muitinį tikrinimą kartu atlieka Lietuvos Respublikos valstybinės augalų karantino inspekcijos Pasienio valstybinės augalų karantino tarnybos punktų (toliau vadinama – augalų karantino tarnybos punktai) specialistai ir muitinės pareigūnai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisiniais aktais ir šiomis taisyklėmis.

3. Augalinės kilmės prekės turi būti vežamos per tuos muitinės postus, kuriuose veikia augalų karantino tarnybos punktai. Augalinės kilmės prekėms, vežamoms per Lietuvos Respublikos ir Latvijos Respublikos valstybės sieną, karantininis tikrinimas neatliekamas.

4. Augalų karantino tarnybos punktai veikia muitinės postų zonose. Augalų karantino tarnybos punktų ir Lietuvos Respublikos valstybinės augalų karantino inspekcijos darbuotojai, vykdantys tarnybines pareigas, įleidžiami į pasienio kontrolės punkto teritoriją ir muitinės kontrolės zoną tik pateikę specialius tarnybinius leidimus, kuriuos išduoda Krašto apsaugos ministerijos Valstybės sienos apsaugos tarnyba, suderinusi su Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos.

5. Įvežant į Lietuvos Respubliką augalinės kilmės prekes, nurodytas priede, būtina pateikti muitinei eksportuojančios šalies valstybinės augalų karantino tarnybos arba augalų apsaugos tarnybos išduotą fitosanitarinį sertifikatą. Jame turi būti augalų karantino tarnybos punkto žyma „įvežti leidžiama“. Įvežant augalinės kilmės prekes, pažymėtas priede žvaigždute, dar reikia pateikti muitinei Lietuvos Respublikos valstybinės augalų karantino inspekcijos išduotą karantininį leidimą importuoti, kuriame turi būti nurodyti vežamų prekių pozicijų Harmonizuotos prekių aprašymo ir kodavimo sistemos nomenklatūroje keturženkliai kodai.

6. Į Lietuvos Respubliką leidžiama įvežti turint tik eksportuojančios šalies valstybinės augalų karantino tarnybos arba augalų apsaugos tarnybos išduotus fitosanitarinius sertifikatus:

6.1. sėklų ir sodinių arba daigų pavyzdžius, skirtus botanikos sodams, Botanikos institutui, mokymo ir mokslinio tyrimo įstaigoms veislių bandymams;

6.2. augalinės kilmės prekes (produkciją), skirtas maistui, labdarai, humanitarinei pagalbai – diplomatinėms tarnyboms, konsulatams, prekybos atstovybėms bei vyriausybinėms tarptautinėms organizacijoms, taip pat asmenims, kurie naudojasi privilegijomis bei imuniteto teise;

6.3. žemės ūkio produktų bei žaliavų prekybos pavyzdžius, kuriuos gauna Lietuvos Respublikos prekybos su užsienio valstybėmis organizacijos;

6.4. ne komercinėms parodoms skirtas medžiagas, kurioms taikytinas karantinas. Pasibaigus parodai, šios medžiagos grąžinamos į jas atsiuntusias valstybes.

7. Išvežant iš Lietuvos Respublikos teritorijos augalinės kilmės prekes, būtina pateikti muitinei Lietuvos Respublikos valstybinės augalų karantino inspekcijos išduotą fitosanitarinį sertifikatą, kuriame turi būti nurodyti išvežamų prekių pozicijų Harmonizuotos prekių aprašymo ir kodavimo sistemos nomenklatūroje keturženkliai kodai.

8. Vežant augalinės kilmės prekes per Lietuvos Respubliką tranzitu, būtina pateikti muitinei eksportuojančios šalies valstybinės augalų karantino tarnybos arba augalų apsaugos tarnybos išduotą fitosanitarinį sertifikatą, kuriame turi būti augalų karantino tarnybos punkto žyma „tranzitas per Lietuvą leidžiamas“.

9. Jeigu vežant per Lietuvos Respublikos valstybės sieną augalinės kilmės prekes muitinei nepateikiami 5, 7 ir 8 punktuose nurodyti dokumentai, muitinės tikrinimas atliekamas tiktai dalyvaujant augalų karantino tarnybos punkto specialistams. Neatlikus karantininio tikrinimo, augalinės kilmės prekių neleidžiama išvežti iš muitinės posto zonos.

10. Pašto siuntų, kuriose yra augalinės kilmės prekių, muitinis tikrinimas atliekamas tiktai dalyvaujant augalų karantino tarnybos punkto specialistams. Atlikus karantininį tikrinimą, pašto siunta žymima trikampiu spaudu su žodžiu „Lithuania“, javų varpa ir gyvatuke.

11. Pašto siuntomis leidžiama atsiųsti tik mokslo ir mokymo tikslams skirtas gyvas grybų ir bakterijų kultūras, virusus, nematodus, augalų ir dirvos ligų sukėlėjus, vabzdžius (gyvus ir negyvus), taip pat sėklų kolekcijas, augalų herbarus ir dirvožemio pavyzdžius.

12. Be karantininių leidimų ir fitosanitarinių sertifikatų pašto siuntomis leidžiama atsiųsti ne daugiau kaip 15 pakelių daržovių bei gėlių sėklų (išskyrus ankštinių kultūrų sėklas).

13. Pašto siuntomis siųsti sėklas ir sodinius bei daigus, gyvus vabzdžius, augalų ir dirvos ligų sukėlėjus leidžiama juridiniams ir fiziniams asmenims, turintiems fitosanitarinį sertifikatą. Mokslinio tyrimo institutai, botanikos sodai ir kitos mokslinio tyrimo bei mokymo įstaigos mainų tvarka smulkius sėklų ir sodinių bei daigų pavyzdžius gali siųsti pašto siuntomis be fitosanitarinio sertifikato tik tuo atveju, kai ant pašto siuntos pakuotės yra spaudas, nurodytas 10 punkte.

14. Be karantininių leidimų ir fitosanitarinių sertifikatų kiekvienam asmeniui leidžiama vežti ne daugiau kaip 3 skintų gėlių ar sausų augalų puokštes ir ne daugiau kaip 5 kilogramus neužkrėstų augalinės kilmės prekių, skirtų maistui, kurios turi būti fitosanitariškai patikrintos augalų karantino tarnybos punkte.

15. Kilus įtarimui, kad augalinės kilmės prekės neatitinka Lietuvos Respublikoje nustatytų fitosanitarinių reikalavimų, augalų karantino tarnybos punkto darbuotojai turi teisę nustatytąja tvarka paimti šių prekių pavyzdžius laboratorinei analizei atlikti.

16. Augalinės kilmės prekių, užkrėstų karantininiais ir pavojingaisiais augalų kenkėjais, augalų ligų sukėlėjais bei piktžolėmis, prieš kuriuos negali būti imtasi veiksmingų priemonių, į Lietuvos Respubliką įvežti neleidžiama, jos nustatytąja tvarka sunaikinamos arba grąžinamos į jas eksportuojančią valstybę.

______________

 

 

Augalinės kilmės prekių įvežimo į

Lietuvos Respubliką, išvežimo iš

jos ir vežimo per ją tranzitu

augalų karantino taisyklių

priedas

 

Augalinės kilmės prekės, kurioms atliekamas

karantininis tikrinimas

 

Prekės kodas

Prekės pavadinimas

06.01

svogūnėliai, gumbai, šakniagumbiai, šaknų skrotelės, šakniastiebiai (ramybės, vegetacijos arba žydėjimo būsenoje), cikorijos ir jų šaknys, išskyrus šaknis, nu- rodytas 1212* pozicijoje

06.02

kiti gyvi augalai (įskaitant jų šaknis), auginiai ir poskiepiai, grybiena*

06.03

skintos gėlės ir gėlių pumpurai, tinkami puokštėms arba kitiems dekoratyviniams tikslams, gyvi, džiovinti, dažyti, balinti, impregnuoti arba apdoroti kitaip*

06.04

lapai, šakos ir kitos augalų dalys be žiedų arba žiedpumpurių, taip pat žolės, samanos ir kerpės, tinkami puokštėms ar kitiems dekoratyviniams tikslams, gyvi, džiovinti, dažyti, balinti, impregnuoti arba apdoroti kitaip*

07.01

bulvės, šviežios arba šaldytos*

07.02

pomidorai, švieži arba šaldyti*

07.03

svogūnai, česnakai (iš jų askaloniniai), porai ir kitos svogūninės daržovės, šviežios arba šaldytos*

07.04

gūžiniai, žiediniai, garbanotieji kopūstai, kaliaropės ir kitos maistinės kopūstinės daržovės, šviežios arba šaldytos

07.05

salotos (iš jų cikorijos), šviežios arba šaldytos

07.06

morkos, ropės, salotiniai burokėliai, pūteliai, salierai, ridikai ir kiti panašūs maistiniai šakniavaisiai, švieži arba šaldyti*

07.07

agurkai ir kornišonai, švieži arba šaldyti*

07.08

ankštinės kultūros, įskaitant išgliaudytąsias, šviežios arba šaldytos*

07.09

kitos daržovės, šviežios arba šaldytos*

07.11

daržovės, konservuotos neilgam saugojimui (naudojant dujinį sieros dioksidą, sūrymą, sieros vandenį ar kitus laikinai konservuojančius tirpalus), bet netinkamos šitaip paruoštos tiesiogiai vartoti maistui

07.12

džiovintos daržovės, nepjaustytos, supjaustytos stambiais gabalais, griežinėliais, susmulkintos arba su- maltos į miltelius, bet toliau neapdorotos

07.13

džiovintos ankštinės daržovės, išgliaudytos, su luobelėmis arba be jų, skaldytos arba neskaldytos*

07.14

manijokai, marantos, salepas, topinambai (bulvinės saulėgrąžos), batatai (saldžiosios bulvės) ir panašūs šakniavaisiai, turintys daug krakmolo arba inulino, švieži arba džiovinti, nepjaustyti, supjaustyti griežinėliais arba granuliuoti, saginių palmių šerdys*

08.01

kokoso, braziliniai, kešju riešutai, švieži arba džiovinti, nuvalyti arba nenuvalyti, išgliaudyti arba ne- išgliaudyti*

08.02

kiti riešutai, švieži arba džiovinti, nuvalyti arba nenuvalyti, išgliaudyti arba neišgliaudyti*

08.03

bananai, įskaitant plantanus, švieži arba džiovinti*

08.04

datulės, figos, ananasai, avokadų, mango ir mangostanų, guajavų vaisiai, švieži arba džiovinti*

08.05

citrusų vaisiai, švieži arba džiovinti*

08.06

vynuogės, šviežios arba džiovintos*

08.07

švieži melionai (iš jų arbūzai) ir melionmedžių vai- siai*

08.08

švieži obuoliai, kriaušės ir svarainiai*

08.09

švieži abrikosai, vyšnios, persikai (iš jų nektarinai), slyvos ir dygiųjų slyvų vaisiai*

08.10

kiti švieži vaisiai (uogos)*

08.13

džiovinti vaisiai, išskyrus nurodytus 0801-0806 pozicijose, riešutų arba džiovintų vaisių, klasifikuojamų šiame skirsnyje, mišiniai

09.01

kava, skrudinta arba neskrudinta, dekofeinizuota arba nedekofeinizuota, kavos pupelių lukštai ir išaižos, kavos pakaitalai, turintys bent kiek natūralios kavos

09.02

arbata, aromatizuota ar nearomatizuota

09.03

matė

09.09

anyžių, žvaigždanyžių (badijonų), krapų, kalendrų, kmynų ir paprastųjų kmynų sėklos, kadagių uogos*

09.10

imbierai, šafranai, kurkumos (ciberžolės), čiobreliai, lauro lapeliai, keri ir kiti prieskoniai

10.01

kviečiai ir kviečių bei rugių mišinys (meslinas)*

10.02

rugiai*

10.03

miežiai*

10.04

avižos*

10.05

kukurūzai (grūdai)*

10.06

ryžiai*

10.07

grūdiniai sorgai*

10.08

grikiai, soros ir kanarėlių lesalas (strypainių sėklos), kiti javai*

11.01

kvietiniai arba kviečių bei rugių mišinio (meslino) miltai

11.02

miltai iš kitų javų, išskyrus kviečius ir kviečių bei rugių mišinį (mesliną)

11.03

javų kruopos, rupiniai ir granulės

11.04

grūdai, apdoroti kitais būdais (lukštenti, traiškyti, sudrožti dribsniais, gludinti, rupiai sumalti arba pjaustyti), išskyrus ryžius, nurodytus 1006 pozicijoje, javų gemalai, sveiki, traiškyti, sudrožti dribsniais arba malti

11.06

miltai ir rupiniai iš džiovintų ankštinių kultūrų, nu- rodytų 0713 pozicijoje, saginių palmių šerdžių, šakniavaisių arba gumbavaisių, nurodytų 0714 pozicijoje, miltai, rupiniai ir milteliai iš produktų, nurodytų 8 skirsnyje

11.07

salyklas, skrudintas arba neskrudintas

12.01

sojų pupelės, skaldytos ir neskaldytos*

12.02

žemės riešutai (arachis), neskrudinti ir kitais būdais neapdoroti, gliaudyti arba negliaudyti, skaldyti arba neskaldyti*

12.03

kopra (kokoso riešutų branduoliai)

12.04

sėmenys, susmulkinti arba nesusmulkinti*

12.05

rapsų sėklos, skaldytos arba neskaldytos*

12.06

saulėgrąžų sėklos, skaldytos arba neskaldytos*

12.07

kitų aliejinių augalų sėklos ir vaisiai, skaldyti arba neskaldyti*

12.08

miltai ir rupiniai iš aliejinių augalų sėklų arba vaisių, išskyrus garstyčių sėklas

12.09

sėklos, vaisiai ir sporos, skirti sėti*

12.10

apynių spurgai, švieži arba džiovinti, susmulkinti ir nesmulkinti, sumalti į miltelius arba nemalti, granuliuoti arba negranuliuoti, lupulinas

12.11

augalai ir jų dalys (iš jų sėklos ir vaisiai), dažniausiai naudojami parfumerijoje, farmacijoje, taip pat insekticidams, fungicidams ir panašioms medžiagoms gaminti, švieži arba džiovinti, sveiki arba supjaustyti, susmulkinti arba nesusmulkinti, sumalti į miltelius arba nemalti

12.12

saldžiavaisių pupmedžių vaisiai, jūriniai augalai ir kiti dumbliai, cukranendrės ir cukriniai runkeliai, švieži arba džiovinti, susmulkinti arba nesusmulkinti, kauliukai, branduoliai ir kiti augalinės kilmės produktai (iš jų neskrudintos paprastųjų mėlynažiedžių cikorijų šaknys), dažniausiai naudojami maistui, nenurodyti kitoje pozicijoje*

12.13

javų šiaudai ir pelai, neapdoroti, susmulkinti arba nesmulkinti, malti arba nemalti, presuoti arba nepresuoti, granuliuoti arba negranuliuoti

12.14

šakniavaisiai, griežčiai, pašariniai runkeliai, pašariniai šakniavaisiai, šienas, liucerna, dobilai, kirveniai, pašariniai kopūstai, lubinai, vikiai ir panašūs pašariniai produktai, granuliuoti arba negranuliuoti*

14.01

augalinės kilmės medžiagos, dažniausiai naudojamos pynimui (bambukai, rotangai, nendrės, vikšriai, gluosnių, karklų, žilvičių vytelės, rafijos, valyti, balinti ir dažyti javų šiaudai bei liepų karnos)

14.02

augalinės kilmės medžiagos, dažniausiai naudojamos klojimui ir kimšimui (kapokas, luizianinės samanos, jūriniai dumbliai), įskaitant jų sluoksną, su pagrindu iš kitų medžiagų arba be pagrindo

14.03

augalinės kilmės medžiagos, dažniausiai naudojamos šepečiams ir šluotoms gaminti (sorgai, piasaba, varpučiai ir tampiokas), ryšuliais arba palaidos

18.01

kakavos pupelės, neskaldytos arba skaldytos, žalios arba skrudintos

18.02

kakavos lukštai, išaižos, luobelės ir kitos atliekos

20.03

grybai ir triufeliai, paruošti arba konservuoti be acto ar acto rūgšties

23.02

išsijotos sėlenos ir kitos sijojimo, malimo arba kito grūdinių bei ankštinių kultūrų apdorojimo atliekos, granuliuotos arba negranuliuotos

24.01

neapdorotas tabakas, tabako atliekos*

27.03

durpės (iš jų durpių pakratai), aglomeruotos ar neaglomeruotos

44.01

kurui skirta mediena (rąstai, pliauskos, šakos, žabai, kūleliai ir pan.), medienos skiedros arba drožlės, pjuvenos, medienos atliekos ir atraižos (rąstai, bri- ketai, granulės ir pan.), neaglomeruotos arba aglomeruotos

44.03

neapdorota mediena, su žieve ir brazdu arba be jų, tašyta pagal kampainį arba netašyta*

44.04

lankinė mediena, perskelti mediniai poliai, kartys, kuolai, stulpeliai, mietai, nusmailinti, bet išilgai neperpjauti, medinės lazdos, tašytos, bet nenutekintos, lenktos arba kitokiais būdais apdorotos, tinkamos lazdoms, skėčiams, įrankių rankenoms bei panašiems dirbiniams gaminti, drožlės ir pan.

44.06

mediniai geležinkelio ir tramvajų bėgių pabėgiai

44.07

mediena, išilgai perpjauta arba perskelta, nudrožta arba nulupta, obliuota arba neobliuota, šlifuota arba nešlifuota, sujungta arba nesujungta smaiginėmis sąlaidomis, kurios storesnės kaip 6 milimetrai

44.09

mediena (iš jos nesujungtos parketlentės ir lentjuostės, skirtos parketo grindims), ištisai profiliuota (su spraudžiais, išdrožomis, įlaidais, nuožulomis, V formos sąlaidomis, užkarpomis, išpjauta pagal šabloną, suapvalinta ir pan.) išilgai kiekvienos briaunos arba paviršiaus, obliuota arba neobliuota, šlifuota arba nešlifuota, sujungta arba nesujungta smaiginėmis sąlaidomis

44.13

sutankintoji mediena (blokai, plokštės, lentjuostės arba profiliai)

44.15

dėžės, dėžutės, narvai, būgnai ir panašios medinės pakuotės, mediniai būgnai kabeliams, padėklai, padėk- lai su kraštais ir kiti mediniai krovimo skydai

45.01

natūrali kamštiena, neapdorota arba tiktai paruošta, kamštienos atliekos, trupinta, granuliuota arba malta kamštiena

46.01

pynės ir panašūs dirbiniai iš pynimo medžiagų, sujungti arba nesujungti į juosteles, pynimo medžiagos, pynės ir panašūs dirbiniai iš sujungtų arba suaustų lygiagrečių pynimo medžiagų sruogų, lakštų pavidalo, baigti arba nebaigti (plaušinės, dembliai, medžiaga dembliams, širmos)

53.01

linai, neapdoroti arba apdoroti, bet nesuverpti, linų pakulos ir atliekos (iš jų verpalų atliekos ir sukedenta žaliava)

53.02

sėjamosios kanapės, neapdorotos arba apdorotos, bet nesuverptos, sėjamųjų kanapių pakulos ir atliekos (iš jų verpalų atliekos ir sukedenta žaliava)

97.05

zoologijos, botanikos, mineralogijos, anatomijos, istorijos, archeologijos, paleontologijos, etnografijos arba numizmatikos vertybių kolekcijos ir kolekcionavimo objektai

* Šios augalinės kilmės prekės įvežamos į Lietuvos Respubliką Augalinės kilmės prekių įvežimo į Lietuvos Respubliką, išvežimo iš jos ir vežimo per ją tranzitu augalų karantino taisyklių 5 punkte nurodyta tvarka.

______________