LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VIDAUS REIKALŲ MINISTRO 2002 M. GRUODŽIO 19 D. ĮSAKYMO NR. 588 „DĖL VAIRUOTOJO PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO IR KEITIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2005 m. birželio 22 d. Nr. 1V-195

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 6 d. nutarimo Nr. 616 „Dėl įgaliojimų suteikimo Vidaus reikalų ministerijai“ (Žin., 2005, Nr. 72-2602) 1.2 punktu,

pakeičiu Vairuotojo pažymėjimų išdavimo ir keitimo taisykles, patvirtintas vidaus reikalų ministro 2002 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 588 „Dėl Vairuotojo pažymėjimų išdavimo ir keitimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 125-5674; 2003, Nr. 115-5229):

1. Išdėstau 1 punktą taip:

1. Vairuotojo pažymėjimų išdavimo ir keitimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato vairuotojo pažymėjimų išdavimo ir keitimo, taip pat grąžinimo po teisės vairuoti transporto priemones atėmimo tvarką.“

2. Išdėstau 2 punktą taip:

2. Vairuotojo pažymėjimai išduodami asmenims, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublikoje, sveikatos būklė yra tinkama vairuoti tam tikros kategorijos transporto priemones (transporto priemonių kategorijos išvardytos taisyklių 1 priede) ir nustatyta tvarka išlaikiusiems egzaminus ne jaunesniems kaip:

2.1. 16 metų – A1, B1 kategorijų transporto priemones;

2.2. 18 metų – A, B, C1 kategorijų transporto priemones;

2.3. 19 metų – BE, C1E kategorijų transporto priemones;

2.4. 21 metų – C, D1, T kategorijų transporto priemones;

2.5. 22 metų – CE, D1E, D kategorijų transporto priemones;

2.6. 23 metų – DE kategorijos transporto priemones.

Vairuotojo pažymėjimai su žyma apie tai, kad asmuo gali vairuoti motociklus, kurių galia didesnė kaip 25 kW (34 AG) arba motociklo galios ir masės santykis didesnis kaip 0,16 kW/kg (0,22 AG/kg), išduodami tik asmenims, turintiems nustatytos (A) kategorijos transporto priemonių vairuotojo pažymėjimą ir ne mažesnę kaip dvejų metų motociklų su žemesnėmis nei šiame punkte nurodytomis charakteristikomis vairavimo patirtį.

Taisyklėse nuolatinė gyvenamoji vieta yra vieta, kurioje asmuo paprastai gyvena, t. y. bent 185 dienas kiekvienais kalendoriniais metais dėl asmeninių ir darbo ryšių arba darbo ryšių neturintis asmuo dėl asmeninių ryšių, kurie artimai sieja asmenį su vieta, kurioje jis gyvena.

Tačiau nuolatine gyvenamąja vieta asmens, kurio darbo ryšiai siejasi su kita vieta negu jo asmeniniai ryšiai ir kuris dėl to gyvena pakaitomis skirtingose vietose, esančiose dviejose ar keliose valstybėse, yra laikoma jo asmeninių ryšių vieta tik tada, jei tas asmuo ten nuolat sugrįžta. Šios paskutinės sąlygos nebūtina laikytis, kai asmuo užsienio valstybėje gyvena, kad atliktų apibrėžtos trukmės užduotį. Universiteto ar mokyklos lankymas nereiškia nuolatinės gyvenamosios vietos pakeitimo.“

3. Išdėstau 3 punktą taip:

3. Prašymus išduoti (pakeisti) vairuotojo pažymėjimą (toliau – prašymas) priima ir nagrinėja, vairuotojo pažymėjimus išduoda ir keičia Lietuvos policijos generalinio komisaro paskirtos policijos įstaigos (toliau – policijos padaliniai) pagal asmens, pateikusio prašymą išduoti ar pakeisti vairuotojo pažymėjimą (toliau – pareiškėjas), gyvenamąją, darbo arba mokymosi vietą.“

4. Išdėstau 4 punktą taip:

4. Policijos padalinys, teisės aktų nustatyta tvarka atsisakęs išduoti ar pakeisti vairuotojo pažymėjimą, atsisakymo priežastį pareiškėjui praneša raštu. Sprendimą dėl atsisakymo išduoti ar pakeisti vairuotojo pažymėjimą priima policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas.“

5. Išdėstau 6 punktą taip:

6. Vairuotojo pažymėjimas išduodamas dešimčiai metų, išskyrus taisyklių 20 punkte įtvirtintą atvejį. Praėjus šiame punkte nurodytam laikotarpiui, vairuotojo pažymėjimas laikomas negaliojančiu ir keičiamas taisyklių nustatyta tvarka.“

6. Pripažįstu 7 punktą netekusiu galios.

7. Išdėstau 8 punkto pirmą pastraipą taip:

8. Prašymas (prašymo forma nustatyta taisyklių 2 priede) išduoti vairuotojo pažymėjimą paduodamas valstybės įmonei „Regitra“ (toliau – VĮ „Regitra“), kuri, pareiškėjui nustatyta tvarka išlaikius egzaminą, taisyklių 9.3, 9.5 punktuose nurodytus dokumentus kartu su prašymu persiunčia policijos padaliniui.“

8. Išdėstau 9 punktą taip:

9. Kartu su prašymu išduoti vairuotojo pažymėjimą vietoj prarastojo, pakeisti vairuotojo pažymėjimą turi būti pateikti šie dokumentai:“.

9. Išdėstau 9.2 punktą taip:

9.2. dokumentas apie gyvenamąją, darbo arba mokymosi vietą (jei pareiškėjas į policijos padalinį kreipiasi ne pagal jo deklaruotą gyvenamąją vietą);“

10. Įrašau 9.4 punkte vietoj žodžių „jei buvo išduotas“ žodžius „jei neprarastas“.

11. Išdėstau 9.5 punktą taip:

9.5. viena nuotrauka, atitinkanti vidaus reikalų ministro 2002 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr. 569 (Žin., 2002, Nr. 119-5362) patvirtintus Nuotraukų asmens dokumentams reikalavimus. Pareiškėjui pageidaujant, kad būtų išduotas vairuotojo pažymėjimas taisyklių 20 punkte nustatyta tvarka, pateikiamos dvi nuotraukos;“.

12. Papildau taisykles 9.6 punktu:

9.6. sumokėtos nustatyto dydžio valstybės rinkliavos už vairuotojo pažymėjimo išdavimą ar keitimą finansinis dokumentas.“

13. Išbraukiu 11, 12, 18, 22, 29.8, 41.4 punktuose žodį „šių“.

14. Išdėstau 13 punktą taip:

13. Policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas arba darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį (toliau – darbuotojas), priėmęs prašymą pakeisti vairuotojo pažymėjimą, išduoti kitą vietoj prarastojo, su prašymu pateiktus dokumentus grąžina pareiškėjui nurodydamas datą ir laiką, kada galima atsiimti naują vairuotojo pažymėjimą.“

15. Išdėstau 14 punktą taip:

14. Policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas arba darbuotojas, prieš teikdamas Asmens dokumentų išrašymo centrui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – ADIC) užsakymą išrašyti vairuotojo pažymėjimą (prieš įgaliotam valstybės tarnautojui priimant sprendimą išduoti, pakeisti vairuotojo pažymėjimą), atlieka pareiškėjo duomenų patikrinimą ieškomų asmenų, išduotų, prarastų ir sulaikytų vairuotojo pažymėjimų ir kelių eismo taisyklių pažeidimų duomenų bazėse. Patikrinimo rezultatus policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas arba darbuotojas įrašo prašyme ir patvirtina parašu. Jei policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas arba darbuotojas nustato, kad asmens prašyme įrašyti duomenys yra melagingi ar nesutampa su Lietuvos Respublikos gyventojų registre tvarkomais duomenimis ar jo duomenys neįrašyti į šį registrą, prašymas nepriimamas.“

16. Išdėstau 17 punktą taip:

17. Vairuotojo pažymėjimas išduodamas pareiškėjui pateikus iki tol turėtą vairuotojo pažymėjimą bei pasirašius prašyme. Pareiškėjams VĮ „Regitra“ nustatyta tvarka išlaikius egzaminą vairuotojo pažymėjimas išduodamas pateikus iki tol turėtą vairuotojo pažymėjimą (jei buvo išduotas), finansinius dokumentus apie sumokėtą nustatyto dydžio valstybės rinkliavą bei pasirašius prašyme.

Pateiktų finansinių dokumentų kopijų tikrumą policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas arba darbuotojas tvirtina savo parašu, o originalus su įrašu „Rinkliava panaudota“ grąžina pareiškėjui, jei jis to prašo.“

17. Išdėstau 19 punktą taip:

19. Išduodamas naują vairuotojo pažymėjimą, policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas arba darbuotojas prašyme įrašo vairuotojo pažymėjimo seriją, numerį ir išdavimo datą.“

18. Papildau 20 punktą šia pastraipa:

„Prarastas vairuotojo pažymėjimas skelbiamas negaliojančiu. Jeigu pareiškėjas policijos padaliniui praneša, kad atsirado jo vairuotojo pažymėjimas, kuris buvo paskelbtas negaliojančiu kaip prarastas, o policijos padalinyje dar nepriimtas sprendimas išduoti naują vairuotojo pažymėjimą, tai atsiradęs vairuotojo pažymėjimas skelbiamas galiojančiu. Tokiu atveju vairuotojo pažymėjimas, kuris buvo išduotas vietoj prarastojo, grąžinamas jį išdavusiam padaliniui.“

19. Išdėstau 21 punktą taip:

21. Pareiškėjams, iš kurių pagal galiojančius Lietuvos Respublikos įstatymus teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta trumpesniam negu vienerių metų terminui, o šios teisės atėmimo laikas baigėsi, vairuotojo pažymėjimai grąžinami pateikus taisyklių 9.1, 9.3 punktuose nurodytus dokumentus. Jei teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta vieneriems metams ar ilgesniam laikui, pasibaigus šios teisės atėmimo terminui, vairuotojo pažymėjimai grąžinami nustatyta tvarka išlaikius kvalifikacinius egzaminus ir pateikus taisyklių 9.1, 9.3 punktuose nurodytus dokumentus.

Pareiškėjams, iš kurių pagal galiojančius Lietuvos Respublikos įstatymus teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta dėl teisės pažeidimo, padaryto esant neblaiviam arba apsvaigusiam nuo narkotikų, vaistų ar kitų svaigiųjų medžiagų, o šios teisės atėmimo laikas baigėsi, vairuotojo pažymėjimai grąžinami pateikus taisyklių 9.1, 9.3 punktuose nurodytus dokumentus, taip pat teisės aktų nustatytos formos galiojančią medicininės atestacijos pažymą, kad pareiškėjas neserga priklausomybės nuo alkoholio, narkotikų, vaistų ar kitų svaigiųjų medžiagų ligomis, bei galiojantį sveikatos žinių pažymėjimą, kad pareiškėjas išklausė paskaitų kursą apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai.“

20. Išdėstau 24 punktą taip:

24. Asmuo, kuris turi Europos Sąjungos valstybės narės (toliau – valstybė narė) išduotą vairuotojo pažymėjimą ir kurio nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublikoje, gali prašyti, kad jo vairuotojo pažymėjimas būtų pakeistas į atitinkamą Lietuvos Respublikos vairuotojo pažymėjimą. Valstybės narės išduotas vairuotojo pažymėjimas, jei jame nurodytas galiojimo laikas nepasibaigęs, keičiamas pateikus atitinkamam policijos padaliniui taisyklių 9.1–9.6 punktuose nurodytus dokumentus.

Tokiam asmeniui taisyklių 20 punkte nustatyta tvarka išduoti vairuotojo pažymėjimą vietoj prarastojo (pavogto) valstybės narės vairuotojo pažymėjimo galima tik remiantis gauta informacija iš ankstesnį vairuotojo pažymėjimą išdavusios valstybės narės kompetentingos institucijos.“

21. Išdėstau 25 punktą taip:

25. Asmens, kurio nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublikoje, jo turimas ne valstybės narės išduotas nacionalinis vairuotojo pažymėjimas laikomas negaliojančiu, jei tarptautinės sutartys ar Europos Sąjungos teisės aktai nenustato kitaip. Šis vairuotojo pažymėjimas, jei jame nurodytas galiojimo laikas nepasibaigęs, keičiamas į atitinkamą Lietuvos Respublikos vairuotojo pažymėjimą, taisyklių 8 punkte nustatyta tvarka išlaikius teorinį egzaminą VĮ „Regitra“ ir pateikus taisyklių 9.2, 9.4, 9.6 punktuose nurodytus dokumentus. Keičiama gali būti tik tada, kai trečiosios šalies išduotas vairuotojo pažymėjimas jau yra atiduotas jį keičiančiam policijos padaliniui.“

22. Išdėstau 26 punktą taip:

26. Vairuotojo pažymėjimas, išduotas valstybės, keičiančios Lietuvos Respublikos vairuotojo pažymėjimus abipusio susitarimo sąlygomis bei kitais tarptautinių sutarčių ar Europos Sąjungos teisės aktų numatytais atvejais, keičiamas be egzaminų. Tarptautinis vairuotojo pažymėjimas nekeičiamas. Šiuo bei 24 ir 25 punktuose nurodytais atvejais policijos padalinio archyve su dokumentais, kurių pagrindu išduodamas vairuotojo pažymėjimas, paliekama saugoti nacionalinio vairuotojo pažymėjimo kopija ir jo vertimas, patvirtintas teisės aktų nustatyta tvarka, o pažymėjimas, paaiškinant keitimo priežastis, siunčiamas Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsuliniam departamentui grąžinti jį išdavusiai užsienio valstybės institucijai. Valstybės narės išduotas vairuotojo pažymėjimas jį išdavusios užsienio valstybės atsakingai institucijai gali būti grąžinamas tiesiogiai. Vairuotojo pažymėjimo kopijų tikrumą tvirtina policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas arba darbuotojas parašu.“

23. Išdėstau 27 punktą taip:

27. Jei užsienio valstybėje išduoto vairuotojo pažymėjimo autentiškumas kelia abejonių, policijos padalinio įgaliotas vadovas privalo per Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsulinį departamentą ar tiesiogiai paprašyti jį išdavusią instituciją ar įstaigą pateikti autentiškumą patvirtinančią pažymą, jei tarpvalstybinės sutartys nenustato kitaip.“

24. Išdėstau 29.1 punktą taip:

29.1. Prašymo skiltį „Išdavimo (keitimo) priežastis“ pildo policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas, darbuotojas arba VĮ „Regitra“ įgaliotas darbuotojas. Šioje skiltyje nurodomas atitinkamas vairuotojo pažymėjimo išdavimo ar keitimo priežasties (-čių) kodas (-ai) (kodai nurodyti taisyklių 3 priede).“

25. Išdėstau 31 punktą taip:

31. Dvyliktą ir keturioliktą prašymo skiltis, atlikęs reikalingus patikrinimus, pildo policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas arba darbuotojas, tryliktą skiltį pildo policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas.“

26. Išdėstau 32 punktą taip:

32. Tryliktos prašymo skilties stulpelyje „Apribojimai/pastabos“ įrašomas atitinkamas apribojimo kodas, kurį įpareigoja taikyti Europos Bendrijų Komisijos direktyva 2000/56/EC (4 priedas).“

27. Išdėstau 33 punktą taip:

33. Keturioliktą prašymo skiltį, nurodydamas vairuotojo pažymėjimo seriją, numerį, išrašymo datą, pildo policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas arba darbuotojas, gavęs iš ADIC išrašytus vairuotojo pažymėjimus.“

28. Išdėstau 35 punktą taip:

35. Policijos padalinio įgaliotam valstybės tarnautojui priėmus sprendimą išduoti (pakeisti) vairuotojo pažymėjimą, prašymas registruojamas, nuskaitomi jame nurodyti duomenys, rengiamas užsakymas išrašyti vairuotojo pažymėjimą ir duomenys perduodami ADIC.“

29. Išdėstau 37 punktą taip:

37. Policijos padalinio įgaliotas valstybės tarnautojas arba darbuotojas, gavęs iš ADIC išrašytus vairuotojo pažymėjimus, privalo patikrinti įrašų vairuotojo pažymėjime teisingumą. Jei įrašyta informacija vairuotojo pažymėjime yra klaidinga, jis turi būti keičiamas klaidą ir (arba) netikslumus padariusio subjekto sąskaita.“

30. Papildau taisykles 41.5 punktu:

41.5. mirus vairuotojo pažymėjimo savininkui.“

31. Išdėstau 42 punktą taip:

42. Taisyklių 40 (jei, pareiškėjui pageidaujant, iki tol turėtas vairuotojo pažymėjimas negrąžinamas) ir 41 punktuose nurodyti vairuotojo pažymėjimai kartą per mėnesį siunčiami sunaikinti į ADIC. Negaliojantys vairuotojo pažymėjimai naikinami ADIC nustatyta tvarka.“

32. Išdėstau 45 punktą taip:

45. Taisyklėse nenurodytais vairuotojo pažymėjimų išdavimo ir keitimo atvejais sprendimą priima Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos.“

33. Išbraukiu taisyklių 2 priede žodžius „aukštesnės pakopos“.

34. Pripažįstu taisyklių 3 priedą netekusiu galios. Buvusius 4 ir 5 priedus atitinkamai laikau 3 ir 4 priedais.

35. Išdėstau taisyklių 3 priedo antraštę taip:

„VAIRUOTOJO PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO (KEITIMO), NEGALIOJIMO PRIEŽASČIŲ KODAI“

36. Papildau taisyklių 3 priedą šiais kodais:

„26 – dėl vairuotojo pažymėjimo savininko mirties;

41 – neteisėtai ar apgaulės būdu gautas vairuotojo pažymėjimas;

63 – vairuotojo pažymėjimas sunaikintas kaip neatsiimtas per nustatytą laikotarpį nuo teisės vairuoti sustabdymo pabaigos;

70 – suklastotas vairuotojo pažymėjimas;

71 – asmuo gavo Europos Sąjungos valstybės narės vairuotojo pažymėjimą;

72 – asmuo gavo ne Europos Sąjungos valstybės narės vairuotojo pažymėjimą;

74 – išdavimas vietoj laikino vairuotojo pažymėjimo;

81 – atsisakius vairuotojo pažymėjimo arba jam tapus netinkamu naudoti, jeigu nevykdomas keitimas, bet teisė vairuoti transporto priemones nepanaikinama.“

37. Papildau taisykles 5 priedu ir jį išdėstau taip:

 

„Vairuotojo pažymėjimų

išdavimo ir keitimo taisyklių

5 priedas

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

 

1. 1991 m. liepos 29 d. Tarybos direktyva Nr. 91/439/EEB dėl vairuotojo pažymėjimų.

2. 1996 m. liepos 23 d. Tarybos direktyva Nr. 96/47/EB, iš dalies pakeičianti Direktyvą 91/439/EEB dėl vairuotojo pažymėjimų.

3. 1997 m. birželio 2 d. Tarybos direktyva Nr. 97/26/EB, iš dalies pakeičianti Direktyvą 91/439/EEB dėl vairuotojo pažymėjimų.

4. 2000 m. rugsėjo 14 d. Komisijos direktyva Nr. 2000/56/EB, iš dalies pakeičianti Direktyvą 91/439/EEB dėl vairuotojo pažymėjimų.

______________“

 

 

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                               GINTARAS FURMANAVIČIUS