LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2006 M. GEGUŽĖS 31 D. ĮSAKYMO NR. V-435 „DĖL LEIDIMŲ ATLIKTI KLINIKINIUS VAISTINIŲ PREPARATŲ TYRIMUS IŠDAVIMO, TYRIMŲ ATLIKIMO IR KONTROLĖS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2009 m. balandžio 8 d. Nr. V-262

Vilnius

 

Siekdamas tobulinti leidimų atlikti klinikinius vaistinių preparatų tyrimus su vaikais išdavimo sąlygas, stiprinti šių tyrimų saugumą ir kontrolę:

1. Pakeičiu Leidimų atlikti klinikinius vaistinių preparatų tyrimus išdavimo, tyrimų atlikimo ir kontrolės tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. V-435 „Dėl Leidimų atlikti klinikinius vaistinių preparatų tyrimus išdavimo, tyrimų atlikimo ir kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 62-2292):

1.1. Išdėstau 1 punktą taip:

„1. Leidimų atlikti klinikinius vaistinių preparatų tyrimus išdavimo, tyrimų atlikimo ir kontrolės tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1998 m. birželio 12 d. įsakymu Nr. 320 (Žin., 1998, Nr. 57-1608) patvirtintų Geros klinikinės praktikos taisyklių (toliau – GKP taisyklės) įgyvendinimą, nustato leidimų atlikti klinikinius vaistinių preparatų tyrimus (toliau – klinikinius tyrimus) išdavimo tvarką, kada galima pradėti klinikinius tyrimus, šių tyrimų atlikimo, sustabdymo ir nutraukimo sąlygas, tiriamųjų vaistinių preparatų gamybos, importo iš trečiųjų šalių ir pakuotės ženklinimo reikalavimus, tyrimų atitikties gerai klinikinei praktikai (toliau – GKP) vertinimo, pranešimų apie nepageidaujamus reiškinius ar nepageidaujamas reakcijas teikimo, GKP inspekcijų ir jas atliekančių inspektorių kvalifikacinius reikalavimus.“

1.2. Pripažįstu netekusiu galios 2 punktą.

1.3. Išdėstau 3 punktą taip:

„3. Visi klinikiniai, taip pat ir biologinio įsisavinamumo bei biologinio ekvivalentiškumo tyrimai turi būti planuojami, atliekami ir ataskaitos apie juos teikiamos laikantis Lietuvos Respublikos įstatymų, 2006 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1901/2006 dėl pediatrijoje vartojamų vaistinių preparatų, iš dalies keičiančio Reglamentą (EE B) Nr. 1768/92, Direktyvą 2001/20/EB, Direktyvą 2001/83/EB ir Reglamentą (EB) Nr. 726/2004, (OL 2006 L 378, p. 1), GKP taisyklių bei kitų teisės aktų, reglamentuojančių klinikinių tyrimų atlikimą.“

1.4. Išdėstau 6 punktą taip:

„6. Vaikams skirtų vaistinių preparatų, įskaitant vakcinas, klinikiniai tyrimai gali būti atliekami tik užtikrinus, kad bus tiriami tik tie vaistiniai preparatai, kurie vaikams gali būti naudingi klinikiniu požiūriu. Klinikiniai tyrimai su vaikais turi būti atliekami kuo saugesnėmis sąlygomis ir atsižvelgiant į Europos Komisijos paskelbtų Taisyklių dėl vaistinių preparatų reglamentavimo Europos Sąjungoje 10 tome pateiktas etines nuostatas dėl klinikinių vaistinių preparatų tyrimų, atliekamų su vaikų populiacija.“

1.5. Išdėstau 16 punkto trečiąją pastraipą taip:

inspekcija – VVKT įgaliotų darbuotojų atliekamas dokumentų, patalpų, įrašų, tyrimo kokybės užtikrinimo planų ir visų kitų šaltinių, kurie VVKT laikomi susijusiais su klinikiniu tyrimu ir kurie gali būti tyrimo vietoje, klinikinio tyrimo užsakovo ar sutartinių mokslinių tyrimų organizacijoje, ar kitose su tyrimu susijusiose įstaigose, vertinimas siekiant nustatyti, ar nepažeidžiamos tiriamojo asmens teisės, ar užtikrinamas jo saugumas ir gerovė, ar klinikinis tyrimas atliekamas laikantis GKP ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių klinikinius vaistinių preparatų tyrimus, reikalavimų, bei siekiant įsitikinti, kad klinikinio tyrimo metu gauti duomenys yra patikimi ir kokybiški;“.

1.6. Išdėstau 16 punkto devynioliktąją pastraipą taip:

užsakovas – asmuo, inicijuojantis, finansuojantis, kontroliuojantis ir atsakantis už klinikinio tyrimo vykdymą, jo padarinius ir duomenų paskelbimą;“.

1.7. Papildau 16 punktą dvidešimtąja ir dvidešimt pirmąja pastraipomis:

klinikinio vaistinio preparato tyrimo pradžia – pirmo į klinikinį vaistinio preparato tyrimą įtraukto tiriamojo asmens sutikimo dalyvauti klinikiniame tyrime formos pasirašymo diena;

klinikinio vaistinio preparato tyrimo pabaiga – paskutinio klinikinio vaistinio preparato tyrime dalyvaujančio tiriamojo asmens paskutinio pagal tyrimo protokolą numatyto apsilankymo diena arba pasitraukimo iš tyrimo diena arba kita tyrimo protokole numatyta diena.“

1.8. Papildau šiuo 161 punktu:

„161. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos farmacijos įstatyme (Žin., 2006, Nr. 78-3056) ir GKP taisyklėse vartojamas sąvokas.“

1.9. Pripažįstu netekusiu galios 17 punktą.

1.10. Išdėstau 18.1 punktą taip:

„18.1. Lietuvos Respublikos biomedicininių tyrimų etikos įstatyme (Žin., 2000, Nr. 44-1247), Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatyme (Žin., 1996, Nr. 102-2317; 2004, Nr. 115-4284) ir GKP taisyklėse nustatyta tvarka yra gautas informuoto asmens sutikimas, kuriame turi būti išreikšta numanoma vaiko valia ir pritarimas. Informuoto asmens sutikimas gali būti atsiimtas bet kuriuo metu, nepakenkiant vaikui;“.

1.11. Išdėstau 18.2 punktą taip:

„18.2. vaikui, atsižvelgiant į jo gebėjimą suprasti, informaciją apie tyrimą, pavojų ir naudą pateikė tyrėjas, turintis darbo su vaikais patirties;“.

1.12. Išdėstau 18.3 punktą taip:

„18.3. yra aiškus vaiko, kuris sugeba susidaryti nuomonę ir įvertinti šią informaciją, noras dalyvauti klinikiniame tyrime. Vaiko, sugebančio susidaryti nuomonę ir įvertinti pateiktą informaciją, aiškus noras atsisakyti dalyvauti klinikiniame tyrime tenkinamas prieš jį pradedant ar bet kuriuo metu jam vykstant;“.

1.13. Papildau šiuo 18.8 punktu:

„18.8. LBEK, įvertinęs klinikines, etines ir psichosocialines problemas pediatrijos srityje, pritarė tyrimo protokolui; vertinimą gali atlikti LBEK narys, kompetentingas pediatrijos srityje, arba nepriklausomas pediatrijos srities specialistas.“

1.14. Papildau šiuo 181 punktu:

„181. Jei vaikas pašalinamas iš klinikinio tyrimo aprašo 18.1 ar 18.3 punktuose nustatytais pagrindais, tyrėjas turi parengti aprašo 491 punkte nurodyto dokumento išrašą ir jame nurodyti:

181.1.1. tolesnio gydymo ir priežiūros rekomendacijas;

181.1.2. svarbią informacija apie vartotą tiriamąjį vaistinį preparatą ir reikalingus įspėjimus;

181.1.3. prašymą gydytojui informuoti tyrėją apie sunkias nepageidaujamas reakcijas nurodant vaiko stebėjimo laikotarpį, kuris turi atitikti tyrimo protokole įrašytą stebėjimo laikotarpį.“

1.15. Papildau šiuo 182 punktu:

„182. Vienas dokumento išrašo egzempliorius atiduodamas sutikimą davusiam informuotam asmeniui ir, jam sutikus, vienas egzempliorius su slaptumo žyma siunčiamas sveikatos priežiūros įstaigai, kurioje vaikas buvo gydomas ar informuotas asmuo numato tęsti jo gydymą. Apie išrašo išdavimą nurodoma aprašo 491 nurodytame dokumente.“

1.16. Išdėstau 20 punktą taip:

„20. Klinikinio tyrimo užsakovas arba jo įgaliotas atstovas ir (ar) pagrindinis tyrėjas, norėdami gauti leidimą atlikti klinikinį tyrimą, turi pateikti VVKT paraišką ir kitus reikalaujamus dokumentus (1 priedas) pagal VVKT nustatytą tvarką, parengtą atsižvelgiant į Europos Komisijos paskelbtų Taisyklių dėl vaistinių preparatų reglamentavimo Europos Sąjungoje 10 tome pateiktas Išsamias gaires dėl prašymo gauti leidimą vykdyti žmonėms skirto vaistinio preparato klinikinį tyrimą kompetentingai institucijai, esminių papildymų notifikavimo ir tyrimo pabaigos deklaravimo.“

1.17. Išdėstau 21 punktą taip:

„21. Klinikinio tyrimo užsakovas arba jo įgaliotas atstovas ir (ar) pagrindinis tyrėjas, norėdami gauti pritarimo atlikti klinikinį vaistinio preparato tyrimą liudijimą, turi pateikti LBEK paraišką ir kitus reikalaujamus dokumentus (2 priedas).“

1.18. Pripažįstu netekusiu galios 35.3 punktą.

1.19. Išdėstau 47 punktą taip:

„47. Klinikinio tyrimo trukmė turi būti nurodyta tyrimo protokole ir jos pakeitimas dėl bet kokios priežasties turi būti pripažintas kaip esminė pataisa.“

1.20. Išdėstau 49 punktą taip:

„49. Jei klinikinis tyrimas nepradedamas per 1 metus nuo leidimo jį atlikti išdavimo dienos, užsakovas, norėdamas atlikti klinikinį tyrimą, turi pateikti VVKT ir LBEK pagal naujus duomenis atnaujintą paraišką, užpildytą esminės pataisos formą ir kitus su šia pataisa susijusius dokumentus vadovaudamasis aprašo IV skyriuje nustatyta esminių pataisų pranešimo tvarka. Tokiu atveju leidimas atlikti klinikinį tyrimą galioja tik gavus VVKT ir LBEK pritarimus esminei pataisai.“

1.21. Papildau šiuo 491 punktu:

„491. Tyrimo užsakovas privalo užtikrinti, kad prieš pradedant tyrimą ir tiriamojo asmens vizitų metu surinkti duomenys apie tiriamojo sveikatos būklę, kita su tiriamojo asmens dalyvavimu tyrime, jo atžvilgiu priimamais tyrėjo sprendimais susijusi informacija būtų pildoma vientisame, kiekvienam tiriamajam atskirai paskirtame dokumente, kuriam taikomi šie reikalavimai:

491.1. dokumento pirmame puslapyje turi būti šie rekvizitai – klinikinio tyrimo pavadinimas, tyrimo centro pavadinimas, adresas, pagrindinis tyrėjas, dokumento pildymo pradžios ir pabaigos datos, tiriamojo numeris (kodas, inicialai) klinikiniame tyrime;

491.2. dokumento lapai turi būti susegti taip, kad būtų užtikrinta, jog tyrimo metu ar jam pasibaigus jų nebūtų galima pakeisti;

491.3. dokumento lapai turi būti sunumeruoti, dokumentas turi būti pildomas tik toje lapo pusėje, kurioje nurodytas lapo numeris;

491.4. įrašai dokumente turi būti tikslūs, išsamūs, įskaitomi, atitinkantys kitus GKP taisyklėse šaltinių dokumentams nustatytus reikalavimus;

491.5. kiekvienas įrašas dokumente turi būti pasirašytas, nurodyta įrašo padarymo data, dokumentą pildžiusio asmens vardas ir pavardė.“

1.22. Papildau šiuo 492 punktu:

„492. Užsakovo paskirtas prižiūrėtojas klinikinio tyrimo monitoringo metu turi tikrinti, ar laikomasi aprašo 491 punkte nurodyto dokumento pildymo reikalavimų, ar duomenys kokybiški ir ar atitinka kitus tyrimo dokumentus.“

1.23. Išdėstau 61 punktą taip:

„61. Juridinis asmuo turi teisę verstis tiriamųjų vaistinių preparatų gamyba ir (ar) importu iš trečiųjų šalių tik gavęs gamybos licenciją. Licencijos gavimo reikalavimus, jos turėtojo teises, pareigas ir atsakomybę nustato Lietuvos Respublikos teisės aktai.“

1.24. Išdėstau 62 punktą taip:

„62. Gamybos licencijos nereikalaujama tiriamiesiems vaistiniams preparatams prieš vartojimą ar pakavimą praskiesti, jei tai atlieka klinikinių tyrimų centruose farmacijos specialistai ar kiti tam įgalioti asmenys ir šie preparatai skirti vartoti tik tame centre.“

1.25. Papildau šiais 651, 652, 653 punktais:

„651. Prieš inspekciją, inspekcijos metu ar jai pasibaigus inspektorius gali susisiekti su tiriamaisiais asmenimis arba informuoto asmens sutikimo formą pasirašiusiais asmenimis ir prašyti informacijos, susijusios su dalyvavimu klinikiniame tyrime.

652. Inspektoriui paprašius užsakovas privalo pateikti su klinikiniu tyrimu susijusius dokumentus, kurie turi būti saugomi dokumentų rinkinyje vadovaujantis GKP taisyklėmis. Jei inspektorius nustato akivaizdžių GKP arba kitų teisės aktų, reglamentuojančių vaistinių preparatų klinikinius tyrimus, pažeidimų, jo prašymu užsakovas turi pateikti vidaus audito ataskaitas.

653. Siekdama įsitikinti klinikinio tyrimo duomenų tikrumu, VVKT gali kreiptis į Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos, prašydama informacijos apie asmenims, dalyvavusiems ar dalyvaujantiems klinikiniame tyrime, teiktas sveikatos priežiūros paslaugas.“

1.26. Papildau šiuo 721 punktu:

„721. Apie planuojamą atlikti GKP inspekciją VVKT informuoja klinikinio tyrimo užsakovą ir tyrimo centrą ne vėliau kaip likus trims darbo dienoms iki inspekcijos pradžios, išskyrus atvejus, kai inspekciją reikia atlikti netikėtai.“

1.27. Išdėstau 74.1 punktą taip:

„74.1. GKP inspektoriais gali būti aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir ne mažesnę kaip vienų metų darbo patirtį medicinos, farmacijos, farmakologijos arba klinikinių tyrimų srityje turintys asmenys. Inspektorius turi išmanyti klinikinių tyrimų principus ir procesus, Bendrijos ir nacionalinius teisės aktus, reglamentuojančius klinikinius tyrimus ir rinkodaros teisės suteikimą, bei susijusias rekomendacijas, gaires ir pan. Inspektorius turi būti susipažinęs su klinikinių tyrimų duomenų protokolavimo (registravimo) procedūromis ir sistemomis, taip pat sveikatos sistemos struktūra ir reguliavimu, jei reikia, su trečiosios šalies, kurioje vykdomas tyrimas, sveikatos sistema ir jos reguliavimu;“.

1.28. Išdėstau 74.3 punktą taip:

„74.3. siekiant užtikrinti tinkamą GKP inspektorių pasirengimą, jie turi ne mažiau kaip kartą per dvejus metus savo kvalifikaciją kelti Europos Komisijos ar Europos vaistų agentūros organizuojamuose GKP inspektorių mokymo kursuose.“

1.29. Išdėstau 80 punktą taip:

„80. Kai GKP inspekcijos metu nustatoma, kad yra svarių argumentų teigti, jog užsakovas, tyrėjas ar kitas tyrimą atliekantis asmuo nevykdo nustatytų įsipareigojimų, VVKT turi ne vėliau kaip per 30 dienų apie tai jį informuoti nurodydama pažeidimų šalinimo veiksmus ir jų įgyvendinimo terminus bei apie nurodytus veiksmus informuoti LBEK, kitų šalių kompetentingas institucijas ir Europos Komisiją skelbdama informaciją EudraCT duomenų bazėje. Apie veiksmų įgyvendinimą asmuo turi informuoti VVKT jos nustatytu terminu.“

1.30. Išdėstau XIII skyriaus pavadinimą taip:

XIII. REIKALAVIMAI TYRĖJUI

1.31. Išdėstau 90 punktą taip:

„90. Tyrėjas privalo išmanyti Lietuvos Respublikos įstatymus ir kitus teisės aktus, reglamentuojančius klinikinių tyrimų atlikimą, turėti GKP mokymų, baigtų per pastaruosius penkerius metus, sertifikatą, gautą specialiuose užsienyje ar Lietuvos Respublikoje organizuotuose GKP mokymuose, kurie atitinka VVKT nustatytus GKP mokymų rengimo reikalavimus, kitus Lietuvos Respublikos ir (ar) ES teisės aktus. VVKT įvertina GKP mokymų sertifikatų tinkamumą.“

1.32. Papildau šiuo 901 punktu:

„901. Tyrėjas turi būti įdarbintas tyrimo centre.“

1.33. Išdėstau 92.2 punktą taip:

„92.2. turėti praktinės klinikinių tyrimų patirties (dalyvavimo klinikiniuose tyrimuose kaip tyrėjas). Tais atvejais, kai dėl klinikinio tyrimo su vaikais specifikos nėra galimybės pagrindiniu tyrėju paskirti asmenį, turintį šiame aprašo punkte reikalaujamos patirties, pagrindinis tyrėjas privalo turėti medicinos mokslo daktaro laipsnį;“.

1.34. Pripažįstu netekusiu galios 92.3 punktą.

1.35. Išdėstau 92.4 punktą taip:

„92.4. daugiacentrio klinikinio tyrimo laikotarpiu nedirbti pagrindiniu tyrėju skirtinguose šį tyrimą atliekančiuose tyrimo centruose;“.

1.36. Išdėstau 92.6 punktą taip:

„92.6. biologinio ekvivalentiškumo ir biologinio įsisavinamumo tyrimams turi vadovauti pagrindinis tyrėjas, turintis ir šios srities tyrimų atlikimo patirties;“.

1.37. Išdėstau 108 punktą taip:

„108. Tyrimo centras ir užsakovas pagrindinius klinikinio tyrimo dokumentus saugo ne trumpiau kaip 15 metų nuo tyrimo baigimo dienos:“.

1.38. Išdėstau 110 punktą taip:

„110. Tyrimo centre turi būti saugomi visi reikalaujami dokumentai, nurodyti GKP taisyklėse dėl pagrindinių klinikinių tyrimų dokumentų turinio ir archyvavimo.“

1.39. Papildau šiuo 111 punktu:

„111. GKP inspektoriams pareikalavus, sveikatos priežiūros įstaiga privalo sudaryti galimybes patikrinti šaltinių dokumentus.“

1.40. 1 priedo:

1.40.1. išdėstau 7.2 punktą taip:

„7.2. pediatrinio tyrimo plano santrauka (jei yra);“,

1.40.2. papildau šiuo 7.3 punktu:

„7.3. VVKT turi teisę prašyti užsakovo ir kitų su klinikiniu tyrimu susijusių dokumentų, taip pat prašyti, kad užsakovas kreiptųsi į Europos vaistų agentūrą mokslinės konsultacijos dėl numatomo klinikinio tyrimo ir pateiktų šios agentūros suteiktos mokslinės konsultacijos medžiagą.“

2. Nustatau, kad reikalavimas pildyti informaciją vientisame, kiekvienam tiriamajam atskirai paskirtame dokumente taikomas klinikiniams tyrimams, dėl kurių leidimas atlikti klinikinį vaistinio preparato tyrimą išduotas po šio įsakymo įsigaliojimo.

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                 ALGIS ČAPLIKAS