VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS LIETUVOS RESPUBLIKOS APSKAITOS INSTITUTO DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL 8-OJO VERSLO APSKAITOS STANDARTO „NUOSAVAS KAPITALAS“ PAKEITIMO

 

2006 m. liepos 17 d. Nr. VAS-8

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo (Žin., 2001 Nr. 99-3515; 2003, Nr. 123-5586) 3 straipsnio 4 dalimi ir įgyvendindama Verslo apskaitos standartų tarybos 2006 m. liepos 12 d. nutarimą Nr. 3-18.1.1,

pakeičiu 8-ąjį verslo apskaitos standartą „Nuosavas kapitalas“ (Žin., 2004, Nr. 20-616; 2005, Nr. 57-1995) ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

DIREKTORĖ                                                                                       LAIMUTĖ KAZLAUSKIENĖ


PATVIRTINTA

Viešosios įstaigos Lietuvos Respublikos

apskaitos instituto direktoriaus

2006 m. liepos 17 d. įsakymu

Nr. VAS-8

 

8-ASIS VERSLO APSKAITOS STANDARTAS „NUOSAVAS KAPITALAS“

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šio standarto tikslas – nustatyti, kaip turi būti apskaitoje registruojama ir finansinėje atskaitomybėje atskleidžiama informacija, susijusi su nuosavo kapitalo formavimu ir pokyčiais.

2. Standartas nustato, kaip apskaitoje turi būti registruojamos ūkinės operacijos ir ūkiniai įvykiai, susiję su nuosavo kapitalo suformavimu, didinimu, mažinimu ar sudėties pasikeitimu.

3. Sąvoka „įmonė“ šiame standarte vartojama tada, kai standarto nuostatos yra taikomos visiems pelno siekiantiems ribotos civilinės atsakomybės juridiniams asmenims. Kai standarto nuostatos taikomos akcinėms bendrovėms ir uždarosioms akcinėms bendrovėms, vartojama sąvoka „akcinė bendrovė“, kai standarto nuostatos taikomos valstybės ir savivaldybės įmonėms, vartojama sąvoka „valstybės įmonė“.

4. Šiame standarte vartojama sąvoka „savininkai“ akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių atveju suprantama kaip akcininkai, valstybės ir savivaldybės įmonių atveju savininkai – šių įmonių savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija, o kitokių teisinių formų – pajininkai, dalininkai ir kiti juridiniai ar fiziniai asmenys, turintys savininkų teises.

 

II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS

 

Akcijos – vertybiniai popieriai, patvirtinantys jų savininkų teisę dalyvauti akcinės bendrovės valdyme.

Akcijų priedai – skirtumas tarp akcijų nominaliosios vertės ir jų emisijos kainos.

Apmokėtas įstatinis kapitalas – apmokėta pasirašytų akcijų nominaliosios vertės dalis.

Valstybės ir savivaldybės įmonės savininko kapitalas -valstybės ir savivaldybės įmonės savininko įmonei perduoto turto, jeigu tai nėra dotacija arba turtas, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, vertė.

Įstatinis kapitalas (pasirašytasis) – pasirašytų akcijų nominaliųjų verčių suma.

Nepaskirstytasis pelnas – įmonės sukauptas ir dar nepaskirstytas pelnas.

Nepaskirstytieji nuostoliai – įmonės sukaupti ir dar nepadengti nuostoliai.

Nuosavas kapitalas – įmonės turto dalis, likusi iš viso turto atėmus įsipareigojimus.

Nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita – finansinė ataskaita, kurioje pateikiama informacija apie nuosavo kapitalo pasikeitimus per ataskaitinį laikotarpį.

Perkainojimo rezervas (rezultatai) – nuosavo kapitalo pasikeitimas dėl ilgalaikio materialiojo turto ir finansinio turto perkainojimo.

Privalomasis rezervas – įstatymų nustatyta tvarka sudaromas rezervas, skirtas įmonės nuostoliams padengti.

Rezervas – laikinasis (tikslinis) pelno panaudojimo apribojimas, skirtas savininkų numatytiems tikslams.

Rezervas savoms akcijoms įsigyti – rezervas, sudaromas savų akcijų įsigijimui, kurio dydis turi būti ne mažesnis už numatytų įsigyti savų akcijų įsigijimo verčių sumą.

Savos akcijos – akcijos, kurias įsigijo jas išleidusi akcinė bendrovė.

Turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkantis kapitalas – tik valstybės nuosavybe esančio turto, teisės aktų nustatyta tvarka perduoto įmonei patikėjimo teise valdyti, naudoti ir juo disponuoti, vertė.

Turtas, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė – turtas, kuris išimtine nuosavybės teise priklauso valstybei.

 

III. AKCINĖS BENDROVĖS NUOSAVO KAPITALO SUDĖTIS

 

5. Akcinės bendrovės nuosavam kapitalui priskiriama:

5.1. apmokėta įstatinio kapitalo dalis;

5.2. akcijų priedai;

5.3. perkainojimo rezervas (rezultatai);

5.4. privalomasis rezervas;

5.5. rezervas savoms akcijoms įsigyti;

5.6. kiti rezervai;

5.7. nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai).

 

IV. ĮSTATINIO KAPITALO APSKAITA

 

6. Akcinė bendrovė gali išleisti vienos ar kelių klasių akcijas. Jei išleidžiamos kelių klasių akcijos, kiekviena akcijų klasė turi būti registruojama atskirai.

7. Steigiant naują akcinę bendrovę, pasirašytasis įstatinis kapitalas apskaitoje registruojamas po to, kai akcinė bendrovė įregistruojama įstatymų nustatyta tvarka.

8. Pasirašytasis įstatinis kapitalas registruojamas įstatinio kapitalo sąskaitoje visa suma, neatsižvelgiant į apmokėtą dalį. Neapmokėta akcijų dalis registruojama sąskaitoje, kontrarinėje įstatinio kapitalo sąskaitai.

9. Jei už išleistas akcijas atsiskaitoma turtu (įskaitant kitos akcinės bendrovės akcijas), akcijų emisijos kaina yra lygi už jas gauto turto tikrajai vertei.

10. Įstatinio kapitalo sąskaitoje registruojama tik nominalioji akcijų vertė.

11. Jei akcijų emisijos kaina viršija jų nominaliąją vertę, kainos perviršis registruojamas akcijų priedų sąskaitoje.

12. Jei priimtas savininkų sprendimas didinti (mažinti) įstatinį kapitalą, įstatinio kapitalo padidėjimas (sumažėjimas) apskaitoje registruojamas tada, kai teisės aktų nustatyta tvarka įregistruojami pakeisti akcinės bendrovės įstatai.

13. Jei savininkų sprendimas didinti (mažinti) įstatinį kapitalą jau priimtas, bet pakeisti įstatai dar neįregistruoti, informacija apie sprendimą didinti (mažinti) įstatinį kapitalą turi būti atskleidžiama aiškinamajame rašte.

14. Įstatinis kapitalas gali būti mažinamas tik įstatymų nustatyta tvarka.

 

V. AKCIJŲ PRIEDŲ APSKAITA

 

15. Akcijų priedai – akcinės bendrovės nuosavo kapitalo sudedamoji dalis. Akcijų priedai atsiranda, kai akcijų emisijos kaina viršija nominaliąją akcijų vertę.

16. Jeigu, išleidžiant naują akcinės bendrovės akcijų emisiją, yra išlaidų, kurios tiesiogiai gali būti priskirtos šių akcijų išleidimui, tai akcijų priedai apskaitoje registruojami atėmus šias išlaidas.

17. Akcijų priedų sumos mažinimas apskaitoje registruojamas:

17.1. kai akcijų priedų suma didinamas įstatinis kapitalas;

17.2. kai savininkų sprendimu dengiami akcinės bendrovės nuostoliai.

 

VI. PERKAINOJIMO REZERVO (REZULTATŲ) APSKAITA

 

18. Jei įmonė perkainoja ilgalaikį materialųjį turtą, turto vertės padidėjimo suma registruojama turto ir nuosavo kapitalo sąskaitose. Nuosavo kapitalo dalyje ši suma registruojama perkainojimo rezervo (rezultatų) sąskaitoje.

19. Kai dėl turto perkainojimo pripažįstamas atidėtojo mokesčio įsipareigojimas, tai perkainojimo rezervas (rezultatai) apskaitoje registruojamas suma, kuri gaunama iš perkainojimo rezervo (rezultatų) atėmus atidėtojo mokesčio įsipareigojimą.

20. Perkainojimo rezervo (rezultatų) mažinimas apskaitoje registruojamas:

20.1. kai šiuo rezervu ar jo dalimi didinamas įstatinis kapitalas;

20.2. kai perkainotas turtas nuvertėja;

20.3. kai perkainotas turtas nurašomas;

20.4. kai perkainotas turtas perleidžiamas;

20.5. kai perkainotas turtas neatlygintinai perduodamas kitam asmeniui;

20.6. kai perkainotas turtas nudėvimas;

20.7. kai nudėvimas arba nuvertėja investicinis turtas, kuris apskaitomas taikant įsigijimo savikainos būdą ir kuris į investicinio turto grupę buvo perkeltas iš kitų ilgalaikio materialiojo turto grupių, kuriose jis buvo apskaitomas perkainota verte, ir yra likusi su tuo turtu susijusio perkainojimo rezervo (rezultatų) dalis;

20.8. kai pasirinkus investicinio turto apskaitos tikrąja verte būdą, į investicinio turto grupę perkeliamas turtas iš kitų ilgalaikio materialiojo turto grupių, kuriose jis buvo apskaitomas perkainota verte ir yra likusi su tuo turtu susijusio perkainojimo rezervo (rezultatų) dalis.

21. Jei perkainojimo rezervo (rezultatų) mažinimas apskaitoje registruojamas dėl anksčiau perkainoto turto nuvertėjimo, perkainojimo rezervas (rezultatai) mažinamas suma, kuria turtas nuvertėjo. Jei turto vertės sumažėjimo suma viršija to turto perkainojimo rezervo (rezultatų) sumą, apskaitoje registruojamas perkainojimo rezervo (rezultatų) mažinimas ir nuostolis dėl turto vertės sumažėjimo.

22. Kai perkainojimo rezervo (rezultatų) mažinimas apskaitoje registruojamas dėl perkainoto turto nurašymo, perleidimo ar kitokio perdavimo, tai perkainojimo rezervas (rezultatai) mažinamas tik ta suma, kuri priskiriama konkrečiam turtui. Suma, kuria sumažintas perkainojimo rezervas (rezultatai), didinamas nepaskirstytasis pelnas (mažinami nuostoliai).

23. Nudėvint perkainotą turtą, apskaitoje registruojamas perkainojimo rezervo (rezultatų) mažinimas. Šis rezervas (rezultatai) mažinamas suma, kuria dėl to turto perkainojimo padidėjo nusidėvėjimo sąnaudos. Suma, kuria sumažintas perkainojimo rezervas (rezultatai), didinamas nepaskirstytasis pelnas (mažinami nuostoliai).

24. Neriboto naudojimo laiko ilgalaikio turto perkainojimo rezervo (rezultatų) dalis negali būti mažinama, išskyrus tuos atvejus, kai šis turtas nuvertėja, perleidžiamas ar perduodamas kitai įmonei arba kai perkainojimo rezervu (rezultatais) didinamas įstatinis kapitalas. Todėl mažinant neriboto naudojimo laiko turto perkainojimo rezervo (rezultatų) dalį, apskaitoje atliekami tokie patys įrašai, kaip ir mažinant riboto naudingo tarnavimo laiko turto perkainojimo rezervo (rezultatų) dalį.

25. Jei perkainojimo rezervo (rezultatų) mažinimas apskaitoje registruojamas dėl investicinio turto, kuris apskaitomas taikant įsigijimo savikainos būdą ir į investicinio turto grupę buvo perkeltas iš kitų ilgalaikio materialiojo turto grupių, kuriose jis buvo apskaitomas perkainota verte, nusidėvėjimo, tai perkainojimo rezervas (rezultatai) mažinamas suma, kuria dėl to turto perkainojimo padidėjo nusidėvėjimo sąnaudos. Suma, kuria sumažintas perkainojimo rezervas (rezultatai), didinamas nepaskirstytasis pelnas (mažinami nuostoliai).

26. Jei perkainojimo rezervo (rezultatų) mažinimas apskaitoje registruojamas dėl investicinio turto, kuris apskaitomas taikant įsigijimo savikainos būdą ir į investicinio turto grupę buvo perkeltas iš kitų ilgalaikio materialiojo turto grupių, kuriose jis buvo apskaitomas perkainota verte, nuvertėjimo, tai perkainojimo rezervas (rezultatai) mažinamas suma, kuria turtas nuvertėjo. Jei turto vertės sumažėjimo suma viršija to turto perkainojimo rezervo (rezultatų) sumą, apskaitoje registruojamas perkainojimo rezervo (rezultatų) mažinimas ir nuostolis dėl turto vertės sumažėjimo.

27. Jei perkainojimo rezervo (rezultatų) mažinimas apskaitoje registruojamas dėl pasirinkto investicinio turto apskaitos tikrąja verte būdo, kai į investicinio turto grupę perkeliamas turtas iš kitų ilgalaikio materialiojo turto grupių, kuriose jis buvo apskaitomas perkainota verte, tai perkainojimo rezervas (rezultatai) mažinamas to perkeliamo turto nepanaudota perkainojimo rezervo (rezultatų) dalimi. Suma, kuria sumažintas perkainojimo rezervas (rezultatai), didinamas nepaskirstytasis pelnas (mažinami nuostoliai).

 

VII. PRIVALOMOJO REZERVO APSKAITA

 

28. Privalomasis rezervas sudaromas iš paskirstytinojo pelno. Šis rezervas sudaromas ir naudojamas įstatymų nustatyta tvarka. Sudarant rezervą, apskaitoje registruojamas paskirstytinojo pelno sumažėjimas ir privalomojo rezervo padidėjimas. Panaudojus rezervą nuostoliams mažinti, apskaitoje registruojamas nuostolių ir privalomojo rezervo sumažėjimas. Kitais teisės aktų nustatytais atvejais mažinant privalomąjį rezervą, apskaitoje registruojamas jo sumažėjimas ir paskirstytinojo pelno padidėjimas.

 

VIII. REZERVO SAVOMS AKCIJOMS ĮSIGYTI APSKAITA

 

29. Numačius sumą, kurią reikės sumokėti už planuojamas įsigyti savas akcijas, įstatymų nustatyta tvarka joms įsigyti sudaromas rezervas. Registruojant šį rezervą, apskaitoje mažinamas nepaskirstytasis pelnas ir sudaromas tokios pat sumos rezervas savoms akcijoms įsigyti.

30. Supirktos savos akcijos registruojamos sąskaitoje, kuri yra kontrarinė įstatinio kapitalo sąskaitai, atitinkamai įregistruojant pinigų ar kito turto sumažėjimą ar įsipareigojimą.

31. Jei supirkus akcijas rezervas savoms akcijoms įsigyti yra didesnis už įsigytų akcijų įsigijimo vertę, jis gali būti mažinamas teisės aktų nustatyta tvarka. Registruojant apskaitoje rezervo mažinimą, atitinkamai didinamas nepaskirstytasis pelnas.

32. Rezervas savoms akcijoms įsigyti negali būti paskirstytas tol, kol bendrovė turi savų akcijų. Anuliavus ar pardavus savas akcijas, rezervas savoms akcijoms įsigyti mažinamas teisės aktų nustatyta tvarka. Priėmus sprendimą panaikinti rezervą, apskaitoje registruojamas rezervo savoms akcijoms įsigyti sumažėjimas ir nepaskirstytojo pelno padidėjimas.

33. Jei, parduodant savas akcijas, susidaro pelno ar nuostolių, jie registruojami nepaskirstytojo pelno (nuostolių) sąskaitoje.

 

IX. KITŲ REZERVŲ APSKAITA

 

34. Kiti rezervai sudaromi, didinami ir mažinami įstatymų ir įmonės įstatų nustatyta tvarka. Savininkams priėmus sprendimą sudaryti ar panaikinti rezervus, apskaitoje registruojamas rezervo padidėjimas (sumažėjimas), ta pačia suma mažinant (didinant) nepaskirstytąjį pelną.

35. Kai apskaičiuojama visa premijų, tantjemų ir kitų išmokų (ar jų dalies), kurioms savininkų sprendimu buvo sudarytas rezervas, suma, ji priskiriama ataskaitinio laikotarpio sąnaudoms ir parodoma ataskaitinio laikotarpio pelno (nuostolių) ataskaitoje, o rezervas panaikinamas savininkų sprendimu didinant nepaskirstytąjį pelną.

 

X. NEPASKIRSTYTOJO PELNO (NUOSTOLIŲ) APSKAITA

 

36. Nepaskirstytojo pelno mažinimas registruojamas apskaitoje, kai registruojami ataskaitinio laikotarpio nuostoliai, taip pat savininkams priėmus sprendimą paskirstyti pelną, pardavus savas akcijas mažesne kaina nei jos buvo supirktos, registruojant esminių klaidų taisymo ir apskaitos politikos pakeitimo rezultatą, registruojant išlaidų, tiesiogiai priskiriamų akcijų išleidimui, sumos dalį, viršijančią su ta emisija susijusių akcijų priedų sumą, ir kitais teisės aktų nustatytais atvejais.

37. Pelno paskirstymas apskaitoje registruojamas tada, kai savininkai priima sprendimą pelną paskirstyti, neatsižvelgiant į tai, kada jis buvo uždirbtas.

38. Nepaskirstytojo pelno didinimas registruojamas apskaitoje, kai registruojamas ataskaitinio laikotarpio grynasis pelnas, taip pat priėmus sprendimą mažinti arba panaikinti anksčiau sudarytus rezervus, pardavus savas akcijas didesne kaina nei jos buvo supirktos, registruojant esminių klaidų taisymo ir apskaitos politikos pakeitimo rezultatą, perkainojimo rezervo sumą, kuri priskiriama perkainoto turto nudėvėtai daliai, ir kitais teisės aktų nustatytais atvejais.

39. Nepaskirstytųjų nuostolių mažinimas registruojamas apskaitoje, kai registruojamas ataskaitinio laikotarpio grynasis pelnas, taip pat gavus savininkų įnašus nuostoliams padengti, priėmus sprendimą padengti nuostolius iš rezervų ar nuostolių suma mažinant įstatinį kapitalą, registruojant esminių klaidų taisymo ir apskaitos politikos pakeitimo rezultatą, perkainojimo rezervo sumą, kuri priskiriama perkainoto turto nudėvėtai daliai.

40. Nepaskirstytųjų nuostolių didinimas registruojamas apskaitoje, kai registruojami ataskaitinio laikotarpio nuostoliai, esminių klaidų taisymo ir apskaitos politikos pakeitimo rezultatas, išlaidų, tiesiogiai priskiriamų akcijų išleidimui, sumos dalis, viršijanti akcijų priedų straipsnio sumą.

 

XI. VALSTYBĖS ĮMONIŲ NUOSAVAS KAPITALAS

 

41. Valstybės įmonės nuosavam kapitalui priskiriama:

41.1. įmonės savininko kapitalas;

41.2. turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkantis kapitalas;

41.3. perkainojimo rezervas (rezultatai);

41.4. privalomasis rezervas;

41.5. kiti rezervai;

41.6. nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai).

42. Valstybės įmonės nuosavas kapitalas apskaitoje registruojamas taip:

42.1. įmonės savininko kapitalas -vadovaujantis šio skyriaus nuostatomis;

42.2. turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkantis kapitalas -vadovaujantis šio skyriaus nuostatomis;

42.3. perkainojimo rezervas (rezultatai) – vadovaujantis šio standarto VI skyriaus nuostatomis;

42.4. privalomasis rezervas – vadovaujantis šio standarto VII skyriaus nuostatomis;

42.5. kiti rezervai – vadovaujantis šio standarto IX skyriaus nuostatomis;

42.6. nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai) – vadovaujantis šio standarto X skyriaus nuostatomis.

43. Įsteigus valstybės įmonę, įmonės savininko kapitalas apskaitoje registruojamas po to, kai įmonė įregistruojama įstatymų nustatyta tvarka. Įmonės savininko kapitalas yra lygus įmonei perduoto turto, jei tai nėra dotacija arba turtas, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, vertei, nurodytai perdavimo akte.

44. Savininko kapitalo didinimas apskaitoje registruojamas, kai valstybės įmonei teisės aktų nustatyta tvarka perduodamas piniginis įnašas ir (ar) turtas, jei tai nėra dotacija arba turtas, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė. Savininko kapitalo padidėjimas yra lygus piniginio įnašo sumai ir (ar) turto vertei, nurodytai perdavimo akte.

45. Savininko kapitalo mažinimas apskaitoje registruojamas, kai valstybės įmonei perduotas turtas teisės aktų nustatyta tvarka yra grąžinamas savininkui arba savininko nurodymu perduodamas kitam asmeniui.

46. Turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkantį kapitalą sudaro tik valstybės nuosavybe esančio turto, teisės aktų nustatyta tvarka perduoto įmonei patikėjimo teise valdyti, naudoti ir juo disponuoti, vertė arba tokiam turtui sukurti skirtas piniginis įnašas. Patikėjimo teise gauto turto, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, įsigijimo savikaina yra tokia, kokia jo vertė nurodyta perdavimo akte.

47. Įsteigus valstybės įmonę, turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkantis kapitalas apskaitoje registruojamas tada, jei steigiant įmonę įstatymų nustatyta tvarka jai patikėjimo teise toks turtas arba jam sukurti skirtas piniginis įnašas buvo perduotas. Turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkantis kapitalas apskaitoje registruojamas po to, kai valstybės įmonė įregistruojama įstatymų nustatyta tvarka.

48. Jei yra priimtas savininko sprendimas valstybės įmonei patikėjimo teise perduoti turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, ar jam sukurti skirtą piniginį įnašą, arba didinti tokio turto vertę remonto darbų verte, tai šį turtą atitinkančio kapitalo didinimas apskaitoje registruojamas tada, kai įstatymų nustatyta tvarka įmonei perduodamas turtas, piniginis įnašas arba užbaigti turto vertę didinantys darbai. Šio kapitalo padidėjimas yra lygus piniginio įnašo sumai ir (ar) turto, ir (ar) užbaigtų turto vertę didinančių darbų vertei, nurodytai perdavimo akte.

49. Turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkančio kapitalo mažinimas apskaitoje registruojamas:

49.1. kai turtas, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, nudėvimas, jeigu toks turtas tiesiogiai nenaudojamas įmonės pajamoms uždirbti;

49.2. kai turtas, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, nuvertėja, jeigu toks turtas tiesiogiai nenaudojamas įmonės pajamoms uždirbti;

49.3. kai turtas, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, grąžinamas savininkui arba savininko nurodymu perduodamas kitam asmeniui;

49.4. kai turtas, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, teisės aktų nustatyta tvarka pripažįstamas netinkamu naudoti ir nurašomas, jeigu toks turtas tiesiogiai nenaudojamas įmonės pajamoms uždirbti;

49.5. kai turtui, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, sukurti skirtas piniginis įnašas yra panaudojamas ne pagal paskirtį ir (ar) grąžinamas įmonės savininkui.

50. Jei turtas, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, patikėjimo teise buvo gautas ir į valstybės įmonės savininko kapitalą įtrauktas iki to ataskaitinio laikotarpio, kada buvo pradėta šį standartą taikyti, tai šį standartą taikant pirmą kartą įmonės savininko kapitalas turėtų būti sumažinamas patikėjimo teise gauto turto, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, balansine verte, buvusia ataskaitinio laikotarpio pradžioje, ir atitinkamai padidinamas šį turtą atitinkantis kapitalas, jeigu teisės aktuose nenustatyta kitaip.

51. Jeigu iki standarto taikymo pradžios turto, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, nusidėvėjimas buvo registruojamas užbalansinėse sąskaitose, tai sukaupta nusidėvėjimo suma, buvusi ataskaitinio laikotarpio pradžioje, apskaitoje registruojama didinant šio turto sukauptą nusidėvėjimą ir mažinant tokį turtą atitinkantį kapitalą, jeigu teisės aktuose nenustatyta kitaip.

 

XII. INFORMACIJOS ATSKLEIDIMAS FINANSINĖJE ATSKAITOMYBĖJE

 

52. Finansinės atskaitomybės aiškinamajame rašte turi būti pateikta ši informacija:

52.1. akcinės bendrovės įstatinio kapitalo sudėtis, nurodant visas akcijų klases;

52.2. apie kiekvieną akcijų klasę:

52.2.1. akcijų skaičius;

52.2.2. akcijų nominalioji vertė;

52.2.3. jeigu ataskaitiniais metais buvo išleista nauja akcijų emisija:

52.2.3.1. akcijų emisijos kaina;

52.2.3.2. išlaidų, kurios tiesiogiai priskirtos naujai akcijų emisijai, suma ir pobūdis;

52.2.4. išleistų ir apmokėtų akcijų skaičius;

52.2.5. išleistų ir neapmokėtų akcijų skaičius;

52.2.6. akcijoms priskiriamos teisės ir (ar) apribojimai;

52.2.7. akcijų, kurias turi dukterinės įmonės, skaičius;

52.2.8. akcijų, kurias turi asocijuotos įmonės, skaičius;

52.2.9. savų akcijų skaičius;

52.3. valstybės įmonės savininko kapitalo ir (ar) turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkančio kapitalo pakitimai, jei tokių buvo, ir šių pakitimų priežastys;

52.4. dividendai privilegijuotosioms akcijoms su kaupiamuoju dividendu, kuriems išmokėti nepakanka dividendams skirtos pelno dalies;

52.5. pelno paskirstymo projektas;

52.6. kiekvieno rezervo sudarymo tikslas, pobūdis bei naudojimo apribojimai.

 

XIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

53. Nauja standarto redakcija turi būti taikoma sudarant 2006 m. sausio 1 d. ir vėliau prasidedančių ataskaitinių laikotarpių finansinę atskaitomybę, taip pat gali būti taikoma sudarant ir ankstesnių ataskaitinių laikotarpių finansines atskaitomybes.

______________