LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LAUKINIŲ AUGALŲ IR GRYBŲ NAUDOJIMO MOKSLO, KULTŪROS, ŠVIETIMO, AUKLĖJIMO IR ESTETIKOS TIKSLAMS, BOTANINIŲ IR MIKOLOGINIŲ KOLEKCIJŲ SUDARYMO AR PILDYMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2000 m. balandžio 11 d. Nr. 139

Vilnius

 

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gruodžio 20 d. nutarimo Nr. 1446 „Dėl Lietuvos Respublikos laukinės augalijos įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 1999, Nr. 109-3189) 3.2 punktą:

1. Tvirtinu Laukinių augalų ir grybų naudojimo mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams, botaninių ir mikologinių kolekcijų sudarymo ar pildymo tvarką (pridedama).

2. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiais žodžiais: „augalija“, „valdymo sistema“.

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                                        DANIUS LYGIS

 

SUDERINTA

SUDERINTA

kultūros ministras

švietimo ir mokslo viceministras

Arūnas Bėkšta

Albertas Žalys

 


 

PATVIRTINTA

aplinkos ministro

2000 m. balandžio 11 d. įsakymu Nr. 139

 

Laukinių augalų ir grybų naudojimo mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams, botaninių ir mikologinių kolekcijų sudarymo ar pildymo tvarka

 

1. Ši Tvarka nustato laukinių augalų ir grybų naudojimo mokslo, kultūros, švietimo ir estetikos tikslams, botaninių ir mikologinių kolekcijų sudarymo ar pildymo reikalavimus.

2. Saugomų, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą, rūšių laukinius augalus ir grybus naudoti mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams, botaninėms ir mikologinėms kolekcijoms sudaryti leidžiama tik vadovaujantis Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų, grybų rūšių ir bendrijų įstatymu reglamentuota tvarka.

3. Laukinių augalų ir grybų naudojimui mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams, botaninėms ir mikologinėms kolekcijoms sudaryti ar pildyti priskiriama ši veikla:

3.1. mokslo ir studijų institucijų ar pavienių specialistų rengiamos mokslo ekspedicijos bei išvykos, susijusios su vietovės biologinės įvairovės inventorizavimo ir kitokiais mokslinio tyrimo darbais;

3.2. švietimo įstaigų bei mokslo ir studijų institucijų rengiamos studentų lauko praktikos, moksleivių stovyklos ir iškylos (išvykos), skirtos supažindinti su gyvąja gamta ir biologine įvairove;

3.3. visuomeninių organizacijų, klubų rengiamos ekskursijos, turistiniai žygiai ir išvykos į gamtą, skirtos supažindinti jų dalyvius su gyvąja gamta;

3.4. laukinių augalų ir grybų fotografavimas, filmavimas, piešimas gamtinėje aplinkoje;

3.5. laukinių augalų (miško, pievų gėlių, medžių ir krūmų šakelių) skynimas puokštėms asmeninėms reikmėms (ne komerciniams tikslams);

3.6. laukinių augalų ir grybų perkėlimas iš natūralių augaviečių į specialias botanines ir mikologines kolekcijas; augalų sėklų rinkimas ne dauginimui;

3.7. laukinių augalų herbarinių pavyzdžių rinkimas botaninėms kolekcijoms sudaryti ar papildyti; grybų vaisiakūnių rinkimas mikologinėms kolekcijoms sudaryti ar papildyti.

4. Laukinius augalus ir grybus naudoti mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams, botaninėms ir mikologinėms kolekcijoms sudaryti ar papildyti turi teisę Lietuvos Respublikos fiziniai ir juridiniai asmenys, taip pat įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių.

5. Užsienio fiziniai bei juridiniai asmenys turi teisę naudoti Lietuvos Respublikos laukinius augalus ir grybus 3.4 ir 3.5 punktuose nurodytiems tikslams. Naudoti laukinius augalus ir grybus 3.2, 3.3, 3.6 ir 3.7 punktuose nurodytiems tikslams leidimą išduoda Aplinkos ministerija.

6. Laukinius augalus ir grybus naudoti mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams, botaninėms ir mikologinėms kolekcijoms sudaryti ar papildyti leidžiama visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, išskyrus rezervatus. Privačiuose miškuose, esančiuose arčiau kaip 100 m nuo jų savininkų sodybų, ir žemės ūkio paskirties žemėje laukinius augalus ir grybus šiems tikslams naudoti leidžiama tik gavus žemės, miško ar vandens telkinių savininkų, valdytojų ar naudotojų sutikimą.

7. Švietimo įstaigos bei mokslo ir studijų institucijos, prieš rengdamos ekspedicijas bei išvykas valstybiniuose miškuose, susijusias su vietovės biologinės įvairovės inventorizavimu ir kitokiais mokslinio tyrimo darbais, organizuodamos studentų lauko praktiką, privalo apie tai raštu informuoti miškų urėdiją, nacionalinio ar regioninio parko direkciją. 3.1–3.7 punktuose išvardyta veikla valstybės miškuose vykdoma vadovaujantis Lankymosi miške taisyklėmis (Žin., 1996, Nr. 120-2833).

8. Saugomose teritorijose laukinius augalus ir grybus naudoti mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams, botaninėms ir mikologinėms kolekcijoms sudaryti ar papildyti leidžiama, jeigu tai neprieštarauja tų teritorijų apsaugą, paskirtį ir veiklą jose reglamentuojantiems įstatymams bei kitiems teisės aktams arba tai laikinai neuždrausta savivaldos institucijų sprendimais, vadovaujantis tų įstatymų bei teisės aktų nustatyta tvarka.

9. Fiziniai ir juridiniai asmenys bei įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, pažeidę šios Tvarkos reikalavimus, traukiami atsakomybėn teisės aktų nustatyta tvarka.

______________