LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2008 M. GRUODŽIO 8 D. ĮSAKYMO Nr. A1-405 „DĖL VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠŲ VIENKARTINĖMS IŠMOKOMS NUKENTĖJUSIEMS ASMENIMS MOKĖTI IR ADMINISTRUOTI PLANAVIMO, SKYRIMO, PERVEDIMO, NAUDOJIMO, ATSISKAITYMO IR KONTROLĖS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2009 m. gruodžio 30 d. Nr. A1-702

Vilnius

 

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2008 m. gruodžio 8 d. įsakymą Nr. A1-405 „Dėl valstybės biudžeto lėšų vienkartinėms išmokoms nukentėjusiems asmenims mokėti ir administruoti planavimo, skyrimo, pervedimo, naudojimo, atsiskaitymo ir kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 144-5786):

1. Įrašau 2.2 punkte vietoj žodžių „ministerijos valstybės sekretoriui Rimantui Kaireliui“ žodžius „ministerijos kancleriui Valdui Rupšiui“.

2. Išdėstau nurodytuoju įsakymu patvirtintą Valstybės biudžeto lėšų vienkartinėms išmokoms nukentėjusiems asmenims mokėti ir administruoti planavimo, skyrimo, pervedimo, naudojimo, atsiskaitymo ir kontrolės tvarkos aprašą nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras             Donatas Jankauskas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės

apsaugos ir darbo ministro

2008 m. gruodžio 8 d.

įsakymu Nr. A1-405

(Lietuvos Respublikos socialinės

apsaugos ir darbo ministro

2009 m. gruodžio 30 d.

įsakymo Nr. A1-702 redakcija)

 

VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠŲ VIENKARTINĖMS IŠMOKOMS NUKENTĖJUSIEMS ASMENIMS MOKĖTI IR ADMINISTRUOTI PLANAVIMO, SKYRIMO, PERVEDIMO, NAUDOJIMO, ATSISKAITYMO IR KONTROLĖS TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybės biudžeto lėšų vienkartinėms išmokoms nukentėjusiems asmenims mokėti ir administruoti planavimo, skyrimo, pervedimo, naudojimo, atsiskaitymo ir kontrolės tvarkos aprašas (toliau vadinama – šis Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų (toliau vadinama – lėšos) planavimo, skyrimo ir pervedimo savivaldybių administracijoms, naudojimo, atsiskaitymo ir kontrolės tvarką šiuose Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatytoms vienkartinėms pašalpoms ar kompensacijoms (toliau vadinama – vienkartinės išmokos) mokėti ir administruoti:

1.1. Lietuvos Respublikos valstybės paramos ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams įstatyme (Žin., 1997, Nr. 114-2868) nustatytoms vienkartinėms pašalpoms sužalotiems ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams – kariams savanoriams bei ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams – kariams savanoriams mirus, laidojimo valstybės biudžeto lėšomis pašalpoms;

1.2. Lietuvos Respublikos valstybės paramos žuvusių pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyvių šeimoms įstatyme (Žin., 1998, Nr. 92-2543) nustatytoms vienkartinėms pašalpoms žuvusių pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyvių šeimoms;

1.3. Lietuvos Respublikos įstatyme „Dėl socialinės paramos asmenims, sužalotiems atliekant būtinąją karinę tarnybą sovietinėje armijoje, ir šioje armijoje žuvusiųjų šeimoms (1945 07 22–1991 12 31)“ (Žin., 1994, Nr. 59-1162) nustatytoms vienkartinėms kompensacijoms sovietinėje armijoje sužalotiems asmenims bei šioje armijoje žuvusiųjų šeimoms.

 

II. LĖŠŲ PLANAVIMAS

 

2. Lėšos vienkartinėms išmokoms mokėti planuojamos, įvertinant:

2.1. pastaraisiais metais priimtus ir planuojamus priimti kitais metais Lietuvos Respublikos įstatymų, nurodytų šio Aprašo 1 punkte, pakeitimus;

2.2. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pateiktus duomenis, nustatant galimą pretendentų į vienkartines išmokas skaičių (tik vienkartinėms pašalpoms žuvusių pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyvių šeimoms);

2.3. atitinkamų vienkartinių išmokų vidutinį dydį;

2.4. vienkartinių išmokų gavėjų kitimo tendencijas per pastaruosius dvejus metus (tik laidojimo lėšomis vienkartinėms išmokoms, mirus ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams – kariams savanoriams).

3. Lėšos vienkartinėms išmokoms administruoti planuojamos šio Aprašo 1.1 ir 1.3 punktuose nurodytoms vienkartinėms išmokoms administruoti ir sudaro 2 procentus šioms išmokoms mokėti planuojamų lėšų.

 

III. LĖŠŲ SKYRIMAS IR PERVEDIMAS

 

4. Lėšos vienkartinėms išmokoms mokėti ir administruoti savivaldybių administracijoms skiriamos remiantis atitinkamų metų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu dėl Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto patvirtintų asignavimų paskirstymo pagal programas.

5. Socialinių paslaugų priežiūros departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – departamentas) ir savivaldybių administracijos pasirašo lėšų naudojimo sutartis (toliau vadinama – Sutartys). Neatskiriami Sutarčių priedai yra paraiškos lėšų gavimui vienkartinėms išmokoms mokėti (toliau vadinama – paraiškos) ir kiti su Sutarčių įgyvendinimu susiję dokumentai. Sutartyse nustatomi lėšų, skirtų vienkartinėms išmokoms mokėti ir administruoti, pervedimo ir naudojimo terminai bei atsiskaitymo tvarka.

6. Departamentas pagal savivaldybių administracijų pateiktas paraiškas teikia Finansų ministerijos Valstybės iždo departamentui mokėjimo paraiškas dėl lėšų, skirtų vienkartinėms išmokoms mokėti ir administruoti savivaldybių administracijoms Sutartyse nustatytais terminais ir tvarka.

 

IV. LĖŠŲ NAUDOJIMAS IR ATSISKAITYMAS

 

7. Vienkartinėms išmokoms administruoti skirtos lėšos naudojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų ir išlaidų klasifikacija, patvirtinta Lietuvos Respublikos finansų ministro 2003 m. liepos 3 d. įsakymu Nr. 1K-184 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų ir išlaidų klasifikacijos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 69-3135; 2005, Nr. 118-4287), pagal šiuos valstybės ir savivaldybių biudžetų išlaidų ekonominės klasifikacijos straipsnius:

7.1. 2.1.1.1.1.1. Darbo užmokestis pinigais;

7.2. 2.1.2.1.1.1. Socialinio draudimo įmokos;

7.3. 2.2.1.1.1.03. Šildymas;

7.4. 2.2.1.1.1.04. Elektros energija;

7.5. 2.2.1.1.1.05. Ryšių paslaugos;

7.6. 2.2.1.1.1.08. Spaudiniai;

7.7. 2.2.1.1.1.10. Kitos prekės;

7.8. 2.2.1.1.1.11. Komandiruotės (transporto, apgyvendinimo, ryšio ir kitos komandiruotės išlaidos;

7.9. 2.2.1.1.1.13. Vandentiekis ir kanalizacija;

7.10. 2.2.1.1.1.15. Ilgalaikio materialiojo turto einamasis remontas;

7.11. 2.2.1.1.1.16. Kvalifikacijos kėlimas;

7.12. 2.2.1.1.1.30. Kitos paslaugos;

7.13. 2.7.3.1.1.1. Darbdavių socialinė parama pinigais;

7.14. 3.1.1.3.1.2. Kitos mašinos ir įrenginiai;

7.15. 3.1.2.1.1.2. Kompiuterinė programinė įranga, kompiuterinės programinės įrangos licencijos.

8. Vienkartinėms išmokoms administruoti skirtos lėšos naudojamos šio Aprašo 7.3–7.5 ir 7.9 punktuose nurodytoms išlaidoms tik po to, kai savivaldybės administracijos direktorius patvirtina ir pateikia departamentui šių išlaidų apskaičiavimo tvarką.

9. Šio Aprašo 7.3 ir 7.4 punktuose nurodytoms išlaidoms reikalingas lėšas rekomenduotina apskaičiuoti atsižvelgiant į patalpų, kuriose dirba valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis (toliau vadinama – darbuotojai), kurių pareigybių aprašymuose yra numatyta atitinkama vienkartinių išmokų administravimo funkcija, apšildymo bei apšvietimo plotą.

10. Šio Aprašo 7.8 punkte nurodytoms išlaidoms skirtos lėšos planuojamos ir naudojamos tik komandiruotėms Lietuvos Respublikos teritorijoje, o 7.12 punkte – tik pašto, banko paslaugų išlaidoms, pažymėjimų blankų leidybos, informacinių leidinių gamybos išlaidoms.

11. Lėšos darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms gali būti naudojamos savivaldybių administracijų darbuotojų, kurių pareigybių aprašymuose arba kituose savivaldybės priimtuose sprendimuose yra nustatyta vienkartinių išmokų administravimo funkcija, darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms.

12. Savivaldybių administracijos departamentui Sutartyse nurodytais terminais pateikia ataskaitas pagal departamento direktoriaus patvirtintas formas, kurios yra Sutarčių neatskiriamoji dalis, ir kitas finansines ataskaitas.

13. Departamentas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai teisės aktų nustatyta tvarka ir nustatytais terminais pateikia finansines bei kitas ataskaitas.

14. Einamaisiais metais savivaldybių administracijoms skirtos vienkartinėms išmokoms mokėti ir administruoti lėšos naudojamos iki einamųjų metų gruodžio 31 dienos.

15. Savivaldybių administracijos einamaisiais metais nepanaudotas lėšas, skirtas vienkartinėms išmokoms mokėti ir administruoti, privalo grąžinti departamentui iki kitų metų sausio 5 dienos.

16. Departamentas savivaldybių administracijų grąžintas lėšas grąžina į Valstybės iždo sąskaitą iki kitų metų sausio 10 dienos.

 

V. LĖŠŲ PANAUDOJIMO KONTROLĖ

 

17. Lėšų, skirtų vienkartinėms išmokoms mokėti ir administruoti, panaudojimą pagal tikslinę paskirtį vertina ir prižiūri departamentas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vidaus audito skyrius tikrina ir vertina šių lėšų panaudojimo teisingumą. Šis skyrius ir departamentas atrankos būdu savivaldybių administracijose tikrina, kaip naudojamos lėšos, skirtos vienkartinėms išmokoms mokėti ir administruoti. Per metus turi būti patikrinama ne mažiau kaip 15 procentų visų savivaldybių administracijų.

18. Savivaldybių administracijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ir departamentui paprašius, privalo teikti visą informaciją, susijusią su lėšų, skirtų vienkartinėms išmokoms mokėti ir administruoti, panaudojimu.

19. Savivaldybių administracijos atsako už lėšų panaudojimą pagal tikslinę paskirtį.

20. Lėšos, skirtos vienkartinėms išmokoms mokėti ir administruoti, pagal Sutartis panaudotos ne pagal paskirtį, grąžinamos departamentui arba išieškomos Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________