LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LEIDIMŲ Į LAISVĄJĮ UOSTĄ IŠDAVIMO TAISYKLIŲ IR LEIDIMŲ PAVYZDŽIŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. gruodžio 29 d. Nr. 3-722

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatymo (Žin., 1996, Nr. 53-1245; 1999, Nr. 86-2561; 2000, Nr. 75-2265, Nr. 82-2479, Nr. 92-2869) 19 straipsnio 1 dalimi,

tvirtinu:

1. Leidimų į laisvąjį uostą išdavimo taisykles (pridedama).

2. Leidimų į laisvąjį uostą pavyzdžius (pridedama).

 

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                                   ZIGMANTAS BALČYTIS

 

SUDERINTA                                                        SUDERINTA

Muitinės departamento prie                                   Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie

Finansų ministerijos direktorius                             Vidaus reikalų ministerijos vadas

Rimutis Klevečka                                                  Algimantas Songaila

2003 12 22                                                             2003 12 24

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro

2003 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 3-722

 

LEIDIMŲ Į LAISVĄJĮ UOSTĄ IŠDAVIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios taisyklės reglamentuoja leidimų patekti į Klaipėdos valstybinio jūrų uosto laisvojo uosto žemės naudotojo teritoriją išdavimo tvarką asmenims ir transporto priemonėms.

Leidimų įvežti (išvežti) prekes (krovinius) į (iš) laisvąjį (-ojo) uostą (-o) tvarkos šios taisyklės nereglamentuoja.

2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

Leidimas į laisvąjį uostą (toliau vadinama – leidimas) – dokumentas (leidimas, kortelė, pažymėjimas, sąrašas), suteikiantis teisę asmenims ir transporto priemonėms patekti į laisvojo uosto žemės naudotojo teritoriją ir įrodantis jų teisėtą buvimą laisvajame uoste;

Laisvojo uosto žemės naudotojas – uosto naudotojas, sudaręs sutartį su VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija dėl uosto žemės nuomos ir joje įsteigęs laisvąjį uostą;

Specialiosios ir avarinės tarnybospolicijos, ugniagesių, medicinos, dujų, elektros tinklų ir kitos, kurios gali būti pasitelktos avarijoms ir jų padariniams likviduoti Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste;

Kelionės dokumentas – užsienio valstybės piliečio pasas ar jį atitinkantis kelionės dokumentas, skirtas vykti į užsienio valstybę ir pripažintas Lietuvos Respublikoje.

3. Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatyme (Žin., 1996, 53-1245).

4. Leidimus išduoda laisvojo uosto žemės naudotojai pagal uosto žemės naudotojo patvirtintus apsaugos ir leidimų sistemos nuostatus (toliau vadinama – Apsaugos ir leidimų sistemos nuostatai), suderintus su VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (toliau vadinama – Uosto direkcija), Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos Pakrančių apsaugos rinktine (toliau vadinama – Pakrančių apsaugos rinktinė), Klaipėdos teritorine muitine (toliau vadinama – muitinė).

5. Laisvojo uosto žemės naudotojų leidimų išdavimą kontroliuoja Uosto direkcija.

6. Geležinkelio sąstatai į (iš) laisvąjį (-ojo) uostą (-o) įleidžiami (išleidžiami) pagal atskirą, su AB „Lietuvos geležinkeliai“ suderintą, tvarką.

7. Laisvojo uosto žemės naudotojas privalo derinti su Valstybės saugumo departamentu ir Policijos departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos laisvojo uosto žemės apsaugos sutartis, sudaromas su įmonėmis, teikiančiomis apsaugos paslaugas.

8. Įrengus vartų techninės kontrolės sistemą pagal Klaipėdos valstybinio jūrų uosto automobilių ir pėsčiųjų vartų techninės kontrolės sistemos techninius reikalavimus, patvirtintus Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2002 m. balandžio 10 d. įsakymu Nr. 3-139 „Dėl Klaipėdos valstybinio jūrų uosto automobilių ir pėsčiųjų vartų techninės kontrolės sistemos techninių reikalavimų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 42-1583), leidimai tikrinami pagal juose nustatytą leidimų tikrinimo tvarką.

9. Asmenys ir transporto priemonės į (iš) laisvąjį (-ojo) uostą (-o) įleidžiami (išleidžiami) tik pateikus galiojančius leidimus.

Iš užsienio šalių atvykusių laivų įgulų nariai, keleiviai bei transporto priemonės iš laisvojo uosto išleidžiami tik atlikus pasienio ir kitus būtinus tikrinimus.

 

II. LEIDIMŲ RŪŠYS, JŲ GALIOJIMAS IR IŠDAVIMO TVARKA

 

10. Leidimai į laisvąjį uostą gali būti nuolatiniai, laikinieji bei vienkartiniai:

10.1. nuolatiniai leidimai išduodami asmenims, kurie nuolat dirba laisvajame uoste, taip pat transporto priemonėms. Nuolatinio leidimo galiojimo laikas 1–2 metai;

10.2. laikinieji leidimai išduodami asmenims, kurie nustatytą laikotarpį gali įeiti (įvažiuoti) į laisvąjį uostą, taip pat transporto priemonėms. Laikinojo leidimo galiojimo laikas – ne mažiau kaip 48 valandos, bet ne ilgiau kaip iki einamųjų metų pabaigos;

10.3. vienkartiniai leidimai išduodami asmenims ir transporto priemonėms, kurie gali patekti į laisvąjį uostą vieną kartą leidime nurodytu laiku. Vienkartinio leidimo galiojimo laikas – iki 24 valandų.

11. Visi asmenims išduodami leidimai yra vardiniai, juos draudžiama perduoti naudotis kitiems asmenims.

12. Leidimai be nuotraukos galioja tik pateikus asmens tapatybę įrodantį dokumentą.

13. Leidimas į laisvąjį uostą galioja tik leidimą išdavusio laisvojo uosto žemės naudotojo nuomojamoje uosto teritorijoje. Leidimai į laisvąjį uostą gali būti mokami.

14. Leidimai išduodami tik pateikus laisvojo uosto žemės naudotojui raštišką prašymą (paraišką) ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

15. Uosto direkcijos, patikrinimą atliekančių valstybės institucijų ir valstybės institucijų, vykdančių uosto ar laivybos priežiūrą bei kontrolę, pareigūnai ir jų transporto priemonės į laisvąjį uostą įleidžiami pateikus tarnybinį pažymėjimą. Be leidimų taip pat įleidžiamos specialiosios ir avarinės tarnybos, vykstančios pagal iškvietimą.

Laisvojo uosto žemės naudotojas taip pat nemokamai leidžia tarnyboms, Uosto direkcijos pavedimu atliekančioms navigacinių ženklų ir kitos uosto eksploatacijai reikalingos įrangos priežiūrą, remontą ar naujos įrangos statybą, bet kuriuo paros metu netrukdomai patekti į laisvąjį uostą užduočiai atlikti.

16. Laivų įgulų nariai įleidžiami (išleidžiami) į (iš) laisvąjį (-ojo) uostą (-o) pagal apsaugos tarnybai pateiktus ir Pakrančių apsaugos rinktinės pareigūnų patvirtintus sąrašus ir pateikę jūrininko knygelę ar pasą. Laivo įgulos nariai, praradę kelionės dokumentus, į laisvąjį uostą įleidžiami laivo administracijai patvirtinus jų narystę įguloje ir pranešus pasienio kontrolės punkto, kuriame yra laivas, budėtojui.

Keleiviai ir transporto priemonės, vykstantys į užsienio valstybes, į (iš) laisvąjį (-ojo) uostą (-o) įleidžiami (išleidžiami) pateikus bilietus, įsodinimo korteles arba kitokia tvarka, kuri numatyta Apsaugos ir leidimų sistemos nuostatuose.

Turistinių laivų keleiviai įleidžiami (išleidžiami) į (iš) laisvąjį (-ojo) uostą (-o) pateikę kelionės dokumentus Apsaugos ir leidimų sistemoje nustatyta tvarka.

Delegacijos ar ekskursijos (su transporto priemonėmis), jei jas lydi Uosto direkcijos darbuotojai arba laisvojo uosto žemės naudotojo vadovo paskirti atsakingi asmenys, į laisvąjį uostą įleidžiamos pagal pateiktą paraišką su sąrašu, suderinus su laisvojo uosto žemės naudotojo administracija.

17. Asmenys, turintys nuolatinius ar laikinuosius leidimus, nutraukę veiklą arba darbo santykius su įmonėmis, veikiančiomis laisvajame uoste, leidimus privalo grąžinti darbo santykių nutraukimo dieną juos išdavusiam laisvojo uosto žemės naudotojui.

18. Asmenys, pametę leidimus, suteikiančius teisę patekti į laisvąjį uostą, nedelsdami apie tai turi pranešti juos išdavusiam laisvojo uosto žemės naudotojui.

19. Išvykstantys iš laisvojo uosto asmenys, kuriems buvo išduoti vienkartiniai leidimai, juos privalo grąžinti išvykimo vietoje laisvojo uosto žemės naudotojo atsakingam asmeniui.

 

III. INFORMAVIMAS APIE LEIDIMŲ SISTEMOS PAŽEIDIMUS

 

20. Apie visus neteisėtai į laisvąjį uostą patekusius asmenis ar transporto priemones nedelsiant turi būti pranešta institucijoms, nurodytoms Klaipėdos valstybinio jūrų uosto kompleksiniame saugos plane, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. balandžio 30 d. nutarimu Nr. 490 „Dėl Klaipėdos valstybinio jūrų uosto kompleksinio saugos plano patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 37-1258), o prireikus, atsižvelgiant į konkrečią situaciją, – ir kitoms apsaugą bei kontrolę vykdančioms institucijoms.

21. Apsaugos tarnyba į specialų žurnalą registruoja visus įvykius, susijusius su leidimų režimo pažeidimais. Ši informacija turi būti pateikta kontroliuojantiems pareigūnams, jiems to pareikalavus.

22. Už leidimų režimo pažeidimus asmens leidimas gali būti panaikintas.

23. Apsaugos tarnyba, pareikalavus muitinei, Uosto direkcijos Uosto režimo skyriui, Pakrančių apsaugos rinktinei ir Jūrų uosto policijai, privalo pateikti išduotų, negaliojančių ir prarastų leidimų sąrašus.

 

IV. LEIDIMŲ IŠDAVIMO DUOMENŲ APSKAITA IR SAUGOJIMAS

 

24. Laisvojo uosto žemės naudotojų išduoti nuolatiniai, laikinieji ir vienkartiniai leidimai (elektroninių kortelių tipo ar pagaminti tipografiniu arba kompiuteriniu būdu) registruojami įrištuose ir antspauduotuose leidimų apskaitos žurnaluose, kurių formą ir saugojimo būdą nustato Apsaugos ir leidimų sistemos nuostatai.

25. Laisvojo uosto žemės naudotojo apsaugos poste turi būti laikomi šie dokumentai: Apsaugos ir leidimų sistemos nuostatai, įrištas ir antspauduotas budėjimo žurnalas, atitinkantis 24 punkte nurodytų Apsaugos ir leidimų sistemos nuostatų reikalavimus, asmenų, turinčių teisę pasirašyti leidimus į laisvąjį uostą, parašų ir antspaudų pavyzdžiai, leidimų pavyzdžiai, budinčių kontrolierių pareiginės instrukcijos ir kiti dokumentai.

26. Duomenys apie asmenų ir transporto priemonių patekimą į laisvąjį uostą su elektroniniais leidimais saugomi laisvojo uosto žemės naudotojų kompiuterinėse duomenų bazėse ne trumpiau kaip vienerius metus.

27. Visų leidimų ruošiniai, apskaitos žurnalai – griežtos apskaitos dokumentai – antspaudai ir spaudai po darbo valandų saugomi užrakinamose metalinėse spintose arba seifuose.

 

V. DOKUMENTŲ TIKRINIMAS

 

28. Uosto direkcijos Uosto režimo skyriaus, Pakrančių apsaugos rinktinės, muitinės ir Jūrų uosto policijos pareigūnai turi teisę tikrinti asmenų ir transporto priemonių dokumentus, įrodančius jų teisėtą buvimą laisvajame uoste.

29. Laisvojo uosto žemės naudotojų saugos tarnybos turi teisę tikrinti asmenų ir transporto priemonių dokumentus, įrodančius teisėtą buvimą laisvajame uoste, tik laisvojo uosto žemės naudotojo nuomojamoje teritorijoje.

______________

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro

2003 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 3-722

 

NUOLATINIO LEIDIMO ASMENIUI PAVYZDYS

 

 

Nuotrauka

 

Laisvojo uosto žemės naudotojo logotipas ir pavadinimas

 

NUOLATINIS LEIDIMAS

Nr._________________

 

Vardas_______________________________________________________

Pavardė______________________________________________________

Asmens kodas__________________________________________________

Parašas_______________________________________________________

 

 

NUOLATINIO LEIDIMO TRANSPORTO PRIEMONEI PAVYZDYS

 

 

Nuotrauka

 

NUOLATINIS LEIDIMAS TRANSPORTO PRIEMONEI

Nr._____________________

 

Markė________________________________________________________

Valstybinis numeris______________________________________________

Įmonės pavadinimas____________________________________________

 

Parašas_______________________________________________________

 

LAIKINO LEIDIMO ASMENIUI PAVYZDYS

 

 

Nuotrauka

 

Laisvojo uosto žemės naudotojo logotipas ir pavadinimas

 

LAIKINAS LEIDIMAS

Nr.______________

 

Vardas_______________________________________________________

Pavardė______________________________________________________

Asmens kodas__________________________________________________

Įmonės pavadinimas____________________________________________

Parašas_______________________________________________________

 

 

LAIKINOJO LEIDIMO TRANSPORTO PRIEMONEI PAVYZDYS

 

 

Laisvojo uosto žemės naudotojo logotipas ir pavadinimas

 

LAIKINAS LEIDIMAS TRANSPORTO PRIEMONEI

 

Markė________________________________________________________

Valstybinis numeris______________________________________________

Įmonės pavadinimas____________________________________________

Parašas_______________________________________________________

 

VIENKARTINIO LEIDIMO ASMENIUI PAVYZDYS

 

 

Laisvojo uosto žemės naudotojo logotipas ir pavadinimas

 

VIENKARTINIS LEIDIMAS ASMENIUI

Nr._______________

 

Vardas__________________________

Pavardė_________________________

Asmens kodas_____________________

Įmonės kodas_____________________

Apsilankymo tikslas________________

________________________________

Parašas__________________________

 

Galioja iki________________________

 

 

 

Atvykimo laikas______________________

Padalinio, į kurį buvo atvykęs lankytojas, vadovo parašas______________________

Išvykimo laikas______________________

 

VIENKARTINIO LEIDIMO TRANSPORTO PRIEMONEI PAVYZDYS

 

 

Laisvojo uosto žemės naudotojo logotipas ir pavadinimas

VIENKARTINIS LEIDIMAS TRANSPORTO PRIEMONEI

Nr._________________

 

Markė___________________________

Valstybinis numeris_________________

Įmonės pavadinimas________________

________________________________

Parašas__________________________

 

Galioja iki________________________

 

 

 

Atvykimo laikas______________________

Padalinio, į kurį buvo atvykęs lankytojas, vadovo parašas______________________

Išvykimo laikas                            

______________