Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL NESUMOKĖTOS SOCIALINIŲ IR VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO IŠMOKŲ, KURIŲ DYDIS PRIKLAUSĖ NUO TEISĖJO DARBO UŽMOKESČIO, DALIES APSKAIČIAVIMO IR IŠMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2009 m. balandžio 15 d. Nr. 298

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teisėjams nesumokėtos darbo užmokesčio dalies grąžinimo įstatymo (Žin., 2008, Nr. 129-4917) 5 straipsnio 2 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Nesumokėtos socialinių ir valstybinio socialinio draudimo išmokų, kurių dydis priklausė nuo teisėjo darbo užmokesčio, dalies apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatyti, kad valstybinio socialinio draudimo išmokos, nurodytos Nesumokėtos socialinių ir valstybinio socialinio draudimo išmokų, kurių dydis priklausė nuo teisėjo darbo užmokesčio, dalies apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarkos apraše, patvirtintame šiuo nutarimu, turi būti apskaičiuotos ir išmokėtos ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo atitinkamo teismo informacijos apie teisėjui papildomai priskaičiuotas draudžiamąsias pajamas ir papildomai priskaičiuotas valstybinio socialinio draudimo įmokų sumas pateikimo atitinkamam Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos  prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritoriniam skyriui.

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS                        RIMANTAS DAGYS

 

_________________

 

 

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2009 m. balandžio 15 d.

nutarimu Nr. 298

 

NESUMOKĖTOS SOCIALINIŲ IR VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO IŠMOKŲ, KURIŲ DYDIS PRIKLAUSĖ NUO TEISĖJO DARBO UŽMOKESČIO, DALIES APSKAIČIAVIMO IR IŠMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nesumokėtos socialinių ir valstybinio socialinio draudimo išmokų, kurių dydis priklausė nuo teisėjo darbo užmokesčio, dalies apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarkos aprašas (toliau vadinama – šis aprašas) taikomas Lietuvos Respublikos teisėjams nesumokėtos darbo užmokesčio dalies grąžinimo įstatymo (Žin., 2008, Nr. 129-4917) (toliau vadinama – Įstatymas) 3 straipsnyje nurodytiems teisėjams (mirties atveju – jų įpėdiniams), skiriant, perskaičiuojant, pervedant ir (arba) išmokant šiems asmenims ir (ar) už juos:

1.1. valstybinio socialinio draudimo įmokas (toliau vadinama – draudimo įmokos), nustatytas Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatyme (Žin., 1991, Nr. 17-447; 2004, Nr. 171-6295), taip pat valstybinio socialinio draudimo išmokas, nustatytas Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme (Žin., 1994, Nr. 59-1153; 2005, Nr. 71-2555), Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo senatvės pensijų išankstinio mokėjimo įstatyme (Žin., 2003, Nr. 114-5116), Lietuvos Respublikos nedarbo socialinio draudimo įstatyme (Žin., 2004, Nr. 4-26), Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatyme (Žin., 1999, Nr. 110-3207; 2003, Nr. 114-5114) ir Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatyme (Žin., 2000, Nr. 111- 3574);

1.2. kaupiamųjų pensijų įmokos, nustatytos Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatyme (Žin., 2003, Nr. 75-3472) (toliau vadinama – kaupiamoji pensijų įmoka), sumas, pervestas pensijų kaupimo bendrovių valdomiems pensijų fondams;

1.3. teisėjų valstybines pensijas, nustatytas Lietuvos Respublikos teisėjų valstybinių pensijų įstatyme (2002, Nr. 73-3088);

1.4. pašalpas, nustatytas Lietuvos Respublikos teismų įstatyme (Žin., 1994, Nr. 46-851; 2002, Nr. 17-649), iki įsigaliojo Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 96, 97 ir 101 straipsnių pakeitimo įstatymas (Žin., 2008, Nr. 131-5023).

2. Jeigu šis aprašas nenustato kitaip, skiriant, perskaičiuojant, pervedant ir (arba) išmokant teisėjams (mirties atveju – jų įpėdiniams) ir (ar) už juos draudimo įmokas ir valstybinio socialinio draudimo išmokas, kaupiamųjų pensijų įmokų sumas, taip pat pašalpas, nurodytas šio aprašo 1.4 punkte, bei teisėjų valstybines pensijas, taikomos atitinkamos šio aprašo 1 punkte nurodytų įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatos.

3. Šiame apraše vartojamos sąvokos atitinka šio aprašo 1 punkte nurodytuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

4. Šiuo aprašu vadovaujamasi, jeigu už teisėjus papildomos draudimo įmokos (iš jų kaupiamųjų pensijų įmokos sumos) nebuvo pervestos, o valstybinio socialinio draudimo išmokos, pašalpos, nurodytos šio aprašo 1.4 punkte, teisėjų valstybinės pensijos nebuvo paskirtos (taip pat ir iš naujo) ar perskaičiuotos, išmokant už praėjusį laiką mokėtos ir iš naujo apskaičiuotos išmokos ar pensijos dydžių skirtumą, pagal įsiteisėjusius iki šio aprašo įsigaliojimo Lietuvos Respublikos teismų (toliau vadinama – teismai) sprendimus.

5. Šio aprašo nuostatos netaikomos jame nepaminėtoms pensijoms, išmokoms ir kompensacijoms (Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių, mokslininkų, nukentėjusiųjų asmenų valstybinėms pensijoms, Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų valstybinėms rentoms (iš jų našlių ir našlaičių), socialinėms pašalpoms, būsto šildymo išlaidų, išlaidų šaltam ir karštam vandeniui kompensacijoms ir panašiai). Šių išmokų ir kompensacijų dydžiai neperskaičiuojami, o suteikimo ir (ar) mokėjimo tvarkos sąlygos už praėjusį laikotarpį neperžiūrimos.

 

II. DRAUDIMO ĮMOKŲ IR DRAUDŽIAMŲJŲ PAJAMŲ

PERSKAIČIAVIMAS

 

6. Teismai, apskaičiavę teisėjams nesumokėto darbo užmokesčio dalį, patikslintus duomenis apie draudimo įmokas ir draudžiamąsias pajamas pateikia Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – Fondo valdyba) teritoriniams skyriams ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo nesumokėtos darbo užmokesčio dalies apskaičiavimo. Patikslinti duomenys apie apdraustiesiems asmenims apskaičiuotas draudimo įmokas ir draudžiamąsias pajamas teikiami Fondo valdybos nustatyta tvarka, atskirai nurodant laikotarpius (ketvirčius), už kuriuos šios pajamos tikslinamos.

7. Teismai, išmokėję teisėjams (mirties atveju – jų įpėdiniams) nesumokėtą darbo užmokesčio dalį, sumoka nuo išmokėtos darbo užmokesčio dalies socialinio draudimo įmokas į Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą (toliau vadinama – Fondo biudžetas). Šios įmokos apskaičiuojamos taikant draudimo įmokų tarifus, kurie galiojo tais kalendoriniais metais, už kuriuos nesumokėta darbo užmokesčio dalis priskaičiuota. Iki draudimo įmokų pervedimo Fondo valdybos teritoriniams skyriams delspinigiai neskaičiuojami.

8. Fondo valdybos teritoriniai skyriai, gavę iš teismų patikslintus duomenis apie papildomai priskaičiuotas draudimo įmokų sumas ir draudžiamąsias pajamas, per 20 darbo dienų privalo patikslinti duomenis Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registre. Draudžiamosios pajamos ir draudimo įmokos įskaitomos į tuos kalendorinius metus (tų metų atitinkamą ketvirtį), už kuriuos (-į) nesumokėta darbo užmokesčio dalis priskaičiuota.

9. Šio aprašo 6–8 punktų nuostatos taikomos ir tais atvejais, kai nesumokėta darbo užmokesčio dalis teisėjams apskaičiuojama ir išmokama pagal įsiteisėjusius teismų sprendimus.

 

III. VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO IŠMOKŲ PERSKAIČIAVIMAS,

SKYRIMAS IR IŠMOKĖJIMAS

 

10. Valstybinio socialinio draudimo išmokos – valstybinės socialinio draudimo pensijos, nedarbo socialinio draudimo išmokos (iki 2005 m. sausio 1 d. – bedarbio pašalpos), ligos, motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės), profesinės reabilitacijos socialinio draudimo pašalpos, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo išmokos (taip pat ir mokėtos bei iš naujo apskaičiuotos išmokos dydžių skirtumas) – jas reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka perskaičiuojamos, skiriamos (taip pat ir iš naujo) ir išmokamos už atitinkamą praėjusį laikotarpį, už kurį Įstatymo 2 straipsnio nustatyta tvarka teisėjui grąžinama nesumokėta darbo užmokesčio dalis, atsižvelgiant į papildomai priskaičiuotas draudžiamąsias pajamas. Toliau šiame apraše šių išmokų (taip pat ir mokėtos bei iš naujo apskaičiuotos išmokos dydžių skirtumo) perskaičiavimas, skyrimas (taip pat ir iš naujo) ir išmokėjimas už atitinkamą praėjusį laikotarpį vadinamas jų perskaičiavimu ir dydžių skirtumo išmokėjimu.

11. Valstybinio socialinio draudimo išmokos perskaičiuojamos ir dydžių skirtumas išmokamas be specialaus atitinkamos išmokos gavėjo prašymo pagal Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjo registro patikslintus duomenis, išskyrus šio aprašo 12 punkte numatytus atvejus.

12. Jeigu šio aprašo įsigaliojimo dieną atitinkamos valstybinio socialinio draudimo išmokos mokėjimas baigėsi, ją gavęs teisėjas (mirties atveju – jo įpėdiniai) turi kreiptis dėl valstybinio socialinio draudimo išmokos perskaičiavimo ir dydžių skirtumo išmokėjimo į Fondo valdybos teritorinį skyrių, kuris šią išmoką mokėjo. Dėl nedarbo socialinio draudimo išmokos (bedarbio pašalpos) kreipiamasi į Lietuvos darbo biržos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – Lietuvos darbo birža) teritorinę darbo biržą (toliau vadinama – teritorinė darbo birža), kuri šią išmoką mokėjo. Mirusio teisėjo įpėdiniai, kreipdamiesi dėl mirusiajam mokėtos valstybinio socialinio draudimo išmokos perskaičiavimo ir dydžių skirtumo išmokėjimo, pateikia rašytinį prašymą išmokėti valstybinio socialinio draudimo išmokos dalį, paveldėjimo teisės liudijimo ir mirties liudijimo originalus arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintus jų nuorašus.

13. Paskirtos valstybinio socialinio draudimo išmokos pagal patikslintus duomenis apie asmens valstybinio socialinio draudimo stažą ir (ar) asmens draudžiamąsias pajamas perskaičiuojamos nuo atitinkamos išmokos skyrimo dienos.

14. Mokėtinas iš naujo apskaičiuotos išmokos dydžių skirtumas išmokamas už visą atitinkamos išmokos mokėjimo laikotarpį.

15. Fondo valdyba ir Lietuvos darbo birža pagal duomenų teikimo sutartį, pasirašytą teisės aktų nustatyta tvarka, teikia viena kitai nedarbo socialinio draudimo išmokoms (bedarbio pašalpoms) skirti ir (ar) perskaičiuoti reikalingus patikslintus duomenis apie asmens valstybinio socialinio draudimo stažą ir (ar) draudžiamąsias pajamas, taip pat kitoms šio aprašo 10 punkte nurodytoms valstybinio socialinio draudimo išmokoms skirti ir (ar) perskaičiuoti reikalingus duomenis apie patikslintus nedarbo socialinio draudimo išmokų (bedarbio pašalpų) dydžius.

16. Nedarbo socialinio draudimo išmokos (bedarbio pašalpos) perskaičiuojamos ir dydžių skirtumas išmokamas taip:

16.1. Lietuvos darbo birža pagal Fondo valdybos pateiktus duomenis atrenka asmenis, kuriems reikia perskaičiuoti nedarbo socialinio draudimo išmoką (bedarbio pašalpą), ir per 5 darbo dienas nuo duomenų gavimo dienos Nedarbo socialinio draudimo išmokų nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gruodžio 24 d. nutarimu Nr. 1656 (Žin., 2004, Nr. 186-6930), nustatyta tvarka perduoda duomenis apie juos teritorinėms darbo biržoms.

16.2. Teritorinė darbo birža per 7 darbo dienas nuo atitinkamų duomenų gavimo dienos Nedarbo socialinio draudimo išmokų nuostatų nustatyta tvarka (išskyrus jų 36 punktą) priima sprendimą dėl nedarbo socialinio draudimo išmokos (bedarbio pašalpos) perskaičiavimo ir dydžių skirtumo išmokėjimo.

16.3. Teritorinė darbo birža ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos Nedarbo socialinio draudimo išmokų nuostatų nustatyta tvarka informuoja teisėją (jo įpėdinį) apie priimtą sprendimą dėl nedarbo socialinio draudimo išmokos (bedarbio pašalpos) perskaičiavimo ir dydžių skirtumo išmokėjimo.

16.4. Nedarbo socialinio draudimo išmokos (bedarbio pašalpos) dydžių skirtumo suma per 5 darbo dienas nuo šio aprašo 16.2 punkte nurodyto sprendimo priėmimo dienos pervedama į jos gavėjo nurodytą asmeninę sąskaitą Lietuvos Respublikos teritorijoje esančioje kredito įstaigoje.

17. Nedarbo socialinio draudimo išmokos (bedarbio pašalpos) turi būti perskaičiuotos ir dydžių skirtumas išmokėtas ne vėliau kaip per mėnesį nuo tos datos, kai Lietuvos darbo birža iš Fondo valdybos gauna patikslintus duomenis apie asmens valstybinio socialinio draudimo stažą ir (ar) draudžiamąsias pajamas.

18. Kai nesumokėta darbo užmokesčio dalis apskaičiuojama už tą laikotarpį, pagal kurio pajamas buvo apskaičiuota ligos pašalpa iš darbdavio lėšų už dvi pirmąsias laikinojo nedarbingumo dienas, draudėjas perskaičiuoja šios pašalpos sumą, išmoka dydžių skirtumą ir ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų pateikia Fondo valdybos teritoriniam skyriui pranešimą (forma 8a-SD), patvirtintą Fondo valdybos direktoriaus 1995 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 86, pagal kurį patikslinami duomenys Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjo registre.

19. Ligos socialinio draudimo pašalpos, mokamos nuo trečiosios laikinojo nedarbingumo dienos (slaugos atveju – nuo pirmosios slaugos dienos), ir motinystės socialinio draudimo pašalpos (toliau šiame punkte vadinama – pašalpos), kurias pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 86 (Žin., 2001, Nr. 10-284), buvo pavesta mokėti draudėjams, vėliau kompensuojant jų išlaidas iš Fondo biudžeto lėšų, perskaičiuojamos ir dydžių skirtumas išmokamas taip:

19.1. Teismai, apskaičiavę nesumokėtą darbo užmokesčio dalį, vadovaudamiesi turimais duomenimis, perskaičiuoja jų mokėtas pašalpas, nustato jų naujus dydžius ir apskaičiuoja dydžių skirtumą.

19.2. Jeigu teisėjas keitė darbovietę ir jam už laikotarpį, iš kurio pajamų buvo nustatomas vidutinis mėnesinis kompensuojamasis uždarbis pašalpai skaičiuoti, yra apskaičiuota ir išmokėta nesumokėtoji darbo užmokesčio dalis, jis apie tai informuoja pašalpą mokėjusį teismą ir pateikia Fondo valdybos teritorinio skyriaus išduotą pažymą apie užpraeito kalendorinio ketvirčio, buvusio prieš laikinojo nedarbingumo nustatymo ar nėštumo ir gimdymo atostogų suteikimo mėnesį, patikslintas draudžiamąsias pajamas. Teismas perskaičiuoja pašalpas, nustato jų naujus dydžius ir apskaičiuoja dydžių skirtumą remdamasis jo turimais atitinkamais dokumentais.

19.3. Teismai, perskaičiavę (ar perskaičiavę ir išmokėję) dydžių skirtumą, per 15 kalendorinių dienų Fondo valdybos nustatyta tvarka pateikia Fondo valdybos teritoriniam skyriui patikslintą informaciją apie iš naujo nustatytą pašalpos dydį (forma 8a-SD).

19.4. Fondo valdybos teritorinis skyrius, išnagrinėjęs draudėjo paraišką, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo jos gavimo dienos perveda į draudėjo nurodytą sąskaitą pinigų sumas pašalpų dydžių skirtumui išmokėti pagal paraiškoje nurodytą pašalpų gavėjų sąrašą ir patikslina duomenis apie pašalpų dydžius Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registre.

19.5. Teismai per 5 darbo dienas nuo lėšų įskaitymo į draudėjo sąskaitą dienos išmoka dydžių skirtumo sumas jų gavėjams, jeigu dydžių skirtumo sumos dar nesumokėtos. Duomenys apie papildomai priskaičiuotas draudimo įmokas ir draudžiamąsias pajamas pateikiami Fondo valdybos teritoriniam skyriui SAM pranešimo SAMF4 priede, patvirtintame Fondo valdybos direktoriaus 2007 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. V-295 „Dėl SAM pranešimo apie apdraustuosius už ataskaitinį ketvirtį pateikimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 75-2998), tą ataskaitinį ketvirtį, kada jos buvo papildomai priskaičiuotos.

20. Ligos dėl nelaimingo atsitikimo darbe, pakeliui į darbą arba iš darbo arba profesinės ligos pašalpas, netekto darbingumo vienkartines kompensacijas, netekto darbingumo periodines kompensacijas, periodines draudimo išmokas apdraustajam mirus, nustatytas Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatyme, ir ligos, motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės), profesinės reabilitacijos pašalpas, nustatytas Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatyme, kurias mokėjo Fondo valdybos teritoriniai skyriai, perskaičiuoja ir dydžių skirtumą išmoka šie skyriai. Minėtos išmokos perskaičiuojamos, taikant tuo metu galiojusius šių pašalpų dydžius, ir dydžių skirtumas išmokamas Fondo valdybos nustatyta tvarka pagal patikslintus duomenis apie asmens draudžiamąsias pajamas ir laikotarpius, už kuriuos šios pajamos buvo patikslintos.

21. Perskaičiuojant šio aprašo 18–20 punktuose nurodytas išmokas ir išmokant dydžių skirtumą, taikomi atitinkamos išmokos mokėjimo mėnesį galiojantis gyventojų pajamų mokesčio tarifas, asmeniui taikytinas neapmokestinamas pajamų dydis ir papildomas neapmokestinamas pajamų dydis, neatsižvelgiant į tai, už kokį laikotarpį išmoka perskaičiuojama.

 

IV. KAUPIAMŲJŲ PENSIJOS ĮMOKŲ SUMŲ PERSKAIČIAVIMAS

 

22. Jeigu teisėjas tais metais, už kuriuos priskaičiuota nesumokėta darbo užmokesčio dalis, buvo sudaręs pensijų kaupimo sutartį su pensijų kaupimo bendrove ir ši sutartis buvo įsigaliojusi, Fondo valdyba apskaičiuoja papildomą kaupiamosios pensijos įmokos sumą nuo papildomai priskaičiuotos nesumokėtos darbo užmokesčio dalies, nuo kurios skaičiuojamos draudimo įmokos, taikant kaupiamosios pensijų įmokos tarifą, kuris galiojo tais metais, už kurį apskaičiuota papildoma nesumokėta darbo užmokesčio dalis.

23. Papildoma kaupiamoji pensijų įmokų suma į pensijų kaupimo bendrovių valdomus pensijų fondus pervedama ta pačia tvarka ir terminais, kaip ir kaupiamosios pensijų įmokos, apskaičiuotos nuo patikslintų už praėjusius laikotarpius draudžiamųjų pajamų pagal Kaupiamųjų pensijų įmokų apskaičiavimo ir pervedimo į pensijų fondus tvarkos aprašo, patvirtinto socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. birželio 26 d. įsakymu Nr. A1-174 (Žin., 2007, Nr. 71-2806), 20 ir 21 punktus.

 

V. PAŠALPOS, NURODYTOS ŠIO APRAŠO 1.4 PUNKTE,

PERSKAIČIAVIMAS IR IŠMOKĖJIMAS

 

24. Tais atvejais, kai pagal atitinkamus laikotarpius, už kuriuos pagal Lietuvos Respublikos valstybės politikų, teisėjų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo pakeitimo įstatyme (Žin., 2000, Nr. 92-2887) nurodytus pereinamuoju laikotarpiu taikomus darbo užmokesčio perskaičiavimo koeficientus (toliau vadinama – perskaičiavimo koeficientas) teisėjams buvo mokama ne visa pašalpa, nurodyta šio aprašo 1.4 punkte, skirtumas tarp išmokėtos ir 1.4 punkte nurodytos pašalpos (toliau vadinama – nesumokėta pašalpos dalis) išmokamas taip:

24.1. Teisėjai (mirties atveju – jų įpėdiniai) per 6 mėnesius nuo šio aprašo įsigaliojimo pateikia pašalpą išmokėjusiam teismui rašytinį prašymą išmokėti nesumokėtą pašalpos dalį.

24.2. Nesumokėta pašalpos dalis išmokama ir įstatymų nustatyti mokesčiai sumokami ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo gavimo dienos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžete šiems teismams patvirtintų asignavimų. Nesumokėta pašalpos dalis pervedama į asmens prašyme nurodytą sąskaitą arba išmokama grynais pinigais.

24.3. Asmens pageidavimu išduodama pažyma apie jam išmokėtą pašalpos dalį.

24.4. Kai teismas išmoka teisėjui (mirties atveju – jo įpėdiniui) nesumokėtą pašalpos dalį, per 15 kalendorinių dienų teisės aktų nustatyta tvarka patikslinami Fondo valdybos teritoriniam skyriui pateikti duomenys apie asmens draudžiamąsias pajamas ir nurodoma atitinkamo ketvirčio visų pajamų suma, nuo kurios skaičiuojamos draudimo įmokos, atsižvelgiant į jų pokytį.

 

VI. TEISĖJŲ VALSTYBINIŲ PENSIJŲ PERSKAIČIAVIMAS

IR IŠMOKĖJIMAS

 

25. Teisėjų valstybinės pensijos (toliau vadinama – valstybinės pensijos) perskaičiuojamos tiems šių pensijų gavėjams, kuriems nuo valstybinės pensijos skyrimo dienos dėl darbo užmokesčiui taikyto perskaičiavimo koeficiento buvo apskaičiuota ir išmokėta mažesnė valstybinė pensija. Išmokėtina nesumokėta valstybinės pensijos dalis apskaičiuojama nuo valstybinės pensijos skyrimo dienos.

26. Nacionalinė teismų administracija per 3 mėnesius po šio aprašo įsigaliojimo apskaičiuoja nesumokėtą valstybinės pensijos dalį valstybinių pensijų gavėjams, kuriems dėl darbo užmokesčiui taikyto perskaičiavimo koeficiento buvo mokamas ne visas darbo užmokestis, nustatytas Lietuvos Respublikos valstybės politikų, teisėjų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme (Žin., 2000, Nr. 75-2271), iki įsigaliojo Lietuvos Respublikos teisėjų atlyginimo įstatymas (Žin., 2008, Nr. 131-5022), todėl buvo apskaičiuota mažesnė valstybinė pensija.

27. Valstybinė pensija perskaičiuojama ir dydžių skirtumas išmokamas be specialaus valstybinės pensijos gavėjo prašymo pagal Nacionalinės teismų administracijos turimus duomenis, išskyrus šio aprašo 28 punkte numatytus atvejus.

28. Jeigu šio aprašo įsigaliojimo dieną valstybinės pensijos mokėjimo terminas baigėsi, ją gaudavęs valstybinės pensijos gavėjas (mirties atveju – jo įpėdiniai) per 6 mėnesius nuo šio aprašo įsigaliojimo dėl valstybinės pensijos perskaičiavimo ir dydžių skirtumo išmokėjimo turi kreiptis raštu į Nacionalinę teismų administraciją, kartu pateikdamas (-i) teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą asmens tapatybę liudijančio dokumento kopiją ir nurodydamas (-i) Lietuvos Respublikos teritorijoje esančioje kredito įstaigoje atidarytą asmeninę sąskaitą, į kurią išmokėtina valstybinės pensijos dalis (mirusio valstybinės pensijos gavėjo įpėdiniai taip pat pateikia paveldėjimo teisės liudijimo ir mirties liudijimo originalus arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintas jų kopijas).

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29. Jeigu nesumokėtų išmokų suma, nustatyta įsiteisėjusiu teismo sprendimu, apima išmokas, kurios valstybinį socialinį draudimą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka turi būti mokamos iš Fondo biudžeto, priteistosios nesumokėtų išmokų sumos dalis, susijusi su valstybinio socialinio draudimo garantijomis ir šias garantijas reglamentuojančių teisės aktų nustatytais dydžiais, dengiama iš Fondo biudžeto pagal teismų, išmokėjusių šias išmokas, prašymus.

 

_________________