LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTRO IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL UŽSIENIO ŠALIŲ VALSTYBĖS ORLAIVIŲ SKRYDŽIŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJĄ, IŠ JOS ARBA PER JĄ PARAIŠKŲ PATEIKIMO IR LEIDIMŲ ATLIKTI ŠIUOS SKRYDŽIUS IŠDAVIMO TVARKOS IR SĄLYGŲ APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2004 m. rugsėjo 29 d. Nr. V-1065/V-123

Vilnius

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. kovo 17 d. nutarimo Nr. 285 „Dėl Lietuvos Respublikos oro erdvės organizavimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 42-1379) 2.3 punktu ir šiuo nutarimu patvirtintų Lietuvos Respublikos oro erdvės organizavimo taisyklių 45 punktu:

tvirtiname Užsienio šalių valstybės orlaivių skrydžių į Lietuvos Respublikos teritoriją, iš jos arba per ją paraiškų pateikimo ir leidimų atlikti atlikti šiuos skrydžius išdavimo tvarkos ir sąlygų aprašą (pridedama).

 

 

 

KRAŠTO APSAUGOS MINISTRAS                                                           LINAS LINKEVIČIUS

 

UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS                                                           ANTANAS VALIONIS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos

ministro ir Lietuvos Respublikos užsienio

reikalų ministro

2004 m. rugsėjo 29 d.

įsakymu Nr. V-1065/V-123

 

UŽSIENIO ŠALIŲ VALSTYBĖS ORLAIVIŲ SKRYDŽIŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJĄ, IŠ JOS ARBA PER JĄ PARAIŠKŲ PATEIKIMO IR LEIDIMŲ ATLIKTI ŠIUOS SKRYDŽIUS IŠDAVIMO TVARKOS IR SĄLYGŲ APRAŠAS

 

I. BendroSIOS NUOSTATOS

 

1. Užsienio šalių valstybės orlaivių skrydžių į Lietuvos Respublikos teritoriją, iš jos arba per ją paraiškų pateikimo ir leidimų atlikti šiuos skrydžius išdavimo tvarkos ir sąlygų aprašas (toliau – tvarka) nustato užsienio šalių valstybės orlaivių skrydžių į Lietuvos Respublikos teritoriją, iš jos arba per ją paraiškų pateikimo ir leidimų atlikti šiuos skrydžius išdavimo tvarką ir sąlygas.

2. Ši tvarka taikoma užsienio šalių valstybės orlaivių skrydžiams į Lietuvos Respublikos teritoriją, iš jos arba per ją. Taip pat ši tvarka taikoma užsienio šalių ne valstybės orlaivių, gabenančių karinę įrangą, ginklus arba karines medžiagas, skrydžiams į Lietuvos Respublikos teritoriją, iš jos arba per ją, išskyrus skrydžius, kai gabenama Lietuvos Respublikai arba kitoms NATO ar Europos Sąjungos (toliau – ES) valstybėms skirta karinė įranga, ginklai arba karinės medžiagos. Toliau šioje tvarkoje užsienio šalių orlaiviais vadinami užsienio šalių valstybės orlaiviai ir užsienio šalių ne valstybės orlaiviai, gabenantys karinę įrangą, ginklus arba karines medžiagas, išskyrus orlaivius, gabenančius Lietuvos Respublikai arba kitoms NATO ar ES valstybėms skirtą karinę įrangą, ginklus arba karines medžiagas.

3. Ši tvarka netaikoma Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. kovo 17 d. nutarimu Nr. 285 patvirtintų Lietuvos Respublikos oro erdvės organizavimo taisyklių 43 punkte nurodytiems NATO ir jos šalių karinių orlaivių skrydžiams, kuriais atliekamos oro erdvės stebėjimo, kontrolės ir gynybos funkcijos Baltijos šalių oro erdvėje.

4. Leidimus šios tvarkos 2 punkte nurodytiems orlaiviams atlikti skrydžius į Lietuvos Respublikos teritoriją, iš jos arba per ją (toliau – leidimas) išduoda Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija (toliau – LR URM) Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų (toliau – LK KOP) vado arba kito krašto apsaugos ministro įgalioto asmens teikimu, o ypač skubiais atvejais – LK KOP vadas arba kitas krašto apsaugos ministro įgaliotas asmuo.

 

II. skrydžio Paraiškos pateikimas, LEIDIMO derinimas ir išdavimas

 

5. Užsienio šalies valstybės institucijos (toliau – paraiškos teikėjas), norėdamos gauti tos šalies orlaivio skrydžio leidimą, paraišką pateikia per savo šalies diplomatinę atstovybę LR URM. Paraiškos teikėjas šios tvarkos priede nustatytos formos skrydžio paraišką pateikia LR URM ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki skrydžio dienos ir ne vėliau kaip prieš 6 darbo dienas iki skrydžio dienos, jei planuojamas orlaivio, gabenančio pavojingą (pagal Jungtinių Tautų Organizacijos Europos ekonominės komisijos sudarytą pavojingų medžiagų sąrašą ir Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis, reglamentuojančias pavojingų krovinių vežimą) krovinį, skrydis. LR URM gautą skrydžio paraišką ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo paraiškos gavimo dienos persiunčia derinti LK KOP.

6. LK KOP ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo paraiškos gavimo dienos išsiunčia LR URM savo sprendimą dėl leidimo išdavimo. Jei planuojamas gabenančio pavojingą krovinį orlaivio skrydis, LK KOP sprendimą suderina su Lietuvos kariuomenės judėjimo kontrolės centru (toliau – LK JKC) ir ne vėliau kaip per dvi darbo dienas nuo paraiškos gavimo dienos išsiunčia LR URM savo sprendimą dėl leidimo išdavimo. Jei LK JKC prieštarauja, kad būtų išduotas leidimas, LK KOP negali siūlyti LR URM išduoti leidimą.

7. LR URM, įvertinusi LK KOP atsakymą, priima galutinį sprendimą dėl leidimo atlikti skrydį išdavimo. Leidimas išduodamas, jei tam neprieštarauja nei LK KOP, nei LR URM. LR URM neprivalo paraiškos teikėjo šalies diplomatinei atstovybei argumentuoti priimto sprendimo. LR URM informuoja LK KOP, jei nusprendė neišduoti leidimo, t. y. jei nusprendė priešingai nei siūlė LK KOP. LR URM apie išduotus leidimus ir skrydžių maršrutus informuoja VĮ „Oro navigacija„. Jei skrydis atliekamas į (iš) Lietuvos Respublikos tarptautinį (-io) oro uostą (-o), LR URM apie išduotus leidimus ir skrydžių maršrutus informuoja atitinkamo oro uosto administraciją. LK KOP apie sprendimą dėl leidimo išdavimo atlikti orlaivio skrydį, susijusį su LK JKC kompetencija, nedelsdama informuoja LK JKC.

8. Prireikus LR URM gali priimti sprendimą sutrumpinti paraiškos pateikimo terminą iki 24 valandų iki planuojamo skrydžio. Tokiais atvejais sprendimas išduoti leidimą priimamas skubos tvarka pagal šios tvarkos 5, 6 ir 7 punktuose nustatytą procedūrą, netaikant šiuose punktuose nurodytų terminų.

9. Leidimas skristi užsienio šalies orlaiviui gali būti anuliuotas, esant pagrįstam įtarimui, kad paraiškoje pateikti duomenys yra klaidingi. Leidimas taip pat gali būti anuliuotas, kai skrydis atliekamas pažeidžiant šios tvarkos ar kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytą užsienio šalių valstybės orlaivių skrydžių į Lietuvos Respublikos teritoriją, iš jos arba per ją tvarką. Sprendimą dėl leidimo anuliavimo priima LR URM, suderinusi jį su LK KOP, o LR URM ne darbo laiku – LK KOP ir informuoja apie tai LR URM. Apie sprendimą anuliuoti leidimą taip pat informuojamos užsienio šalies atsakingos institucijos, VĮ „Oro navigacija„ ir kitos atsakingos Lietuvos Respublikos institucijos.

 

III. LEIDIMO IŠDAVIMO SĄLYGOS

 

10. Sprendimą dėl užsienio šalies orlaivio skrydžio leidimo išdavimo priima kompetentinga Lietuvos Respublikos institucija, vadovaudamasi LR tarptautinėmis sutartimis, įstatymais ir kitais teisės aktais, taip pat atsižvelgdama į tai, kokios sąlygos dėl leidimo išdavimo yra taikomos Lietuvos Respublikos orlaiviams toje užsienio šalyje. Leidimas gali būti išduotas įvykdžius šias sąlygas:

10.1. skrydžio paraiška užpildyta išsamiai, įskaitomai ir teisingai. Neišsamiai, neįskaitomai ar neteisingai užpildyta paraiška grąžinama paraiškos teikėjui patikslinti. Tokiu atveju paraiškos pateikimo diena laikoma diena, kai buvo pateikta patikslinta paraiška;

10.2. valdomoje Lietuvos Respublikos oro erdvėje tranzitiniai užsienio šalių orlaivių skrydžiai planuojami ne žemesniu kaip FL95 skrydžio lygiu (9500 pėdų arba 2895 metrų aukštyje). Jei dėl orlaivio konstrukcijos ar kitos priežasties neįmanoma pakilti iki nurodyto aukščio, pageidaujamas skrydžio aukštis turi būti nurodytas paraiškos gauti leidimą 14 skiltyje;

10.3. Lietuvos Respublikos oro erdvėje draudžiama skristi ne NATO ir ne ES šalių strateginiams bombonešiams, o kitiems šių šalių kariniams orlaiviams gali būti leidžiama skristi tik neginkluotiems;

10.4. Lietuvos Respublikos oro erdvėje draudžiami vaizdo, foto ir elektroninę žvalgybą galinčių atlikti užsienio šalių orlaivių skrydžiai, išskyrus skrydžius, atliekamus pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ar kitus tarptautinius įsipareigojimus dėl ginkluotės kontrolės, taip pat NATO ir ES šalių orlaivių skrydžius, kurie yra suderinti su LK KOP ir LR URM;

10.5. Lietuvos Respublikos oro erdvėje vienu metu paprastai atliekamas ne daugiau kaip vieno ne NATO ir ne ES šalies orlaivio skrydis;

10.6. Rusijos Federacijos orlaivių, skrendančių Lietuvos Respublikos oro erdve į (iš) Kaliningrado sritį (-ies) iš (į) kitų (-as) Rusijos Federacijos sričių (-is), skrydžiai atliekami maršrutu PODIL-MUSNI-KRAKI ir KRAKI-MUSNI-PODIL;

10.7. Leidimų užsienio šalių orlaiviams atlikti skrydžius Lietuvos Respublikos oro erdve išdavimo sąlygos gali būti paritetinės toms, kurias Lietuvos Respublikai taiko užsienio valstybė.

11. Užsienio šalies orlaivio skrydžio leidimas gali būti neišduotas, jei tos šalies orlaivis yra pažeidęs šią tvarką ar kitus Lietuvos Respublikos teisės aktų užsienio šalių valstybės orlaivių skrydžiams nustatytus reikalavimus. Leidimas taip pat gali būti neišduotas, esant pagrįstam įtarimui, kad paraiškoje pateikti duomenys yra klaidingi.

 

IV. NUOLATINių diplomatinių leidimų IŠDAVImas

 

12. Nuolatiniai diplomatiniai leidimai gali būti išduodami NATO ir ES šalių valstybės orlaivių skrydžiams, taip pat leidimai gali būti išduodami ne NATO ir ne ES šalių valstybės orlaivių skrydžiams, kai jų metu yra vykdomos ar aptarnaujamos NATO, NATO šalių, ES ar ES šalių vadovaujamos karinės operacijos ir užduotys. Nuolatiniai diplomatiniai leidimai yra išduodami kalendoriniams metams.

13. Nuolatiniai diplomatiniai leidimai gali būti skiriami šioms kategorijoms: skrydžiai NATO, NATO šalių, ES ar ES šalių vadovaujamoms karinėms operacijoms ar užduotims vykdyti ar aptarnauti, paieškos ir gelbėjimo darbams atlikti, humanitarinėms misijoms atlikti, labai svarbiems asmenims vežti, kitiems asmenims ar kroviniams pervežti, skrydžiai pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ar kitus tarptautinius įsipareigojimus dėl ginkluotės kontrolės.

14. Paraiškos teikėjas, norėdamas gauti savo šalies valstybės orlaivių skrydžių nuolatinį diplomatinį leidimą, per savo šalies diplomatinę atstovybę pateikia prašymą LR URM. LR URM sprendimą dėl nuolatinio diplomatinio leidimo išdavimo suderina su LK KOP. Sprendimas dėl nuolatinio diplomatinio leidimo išdavimo turi būti priimtas per 15 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos. Apie sprendimą išduoti nuolatinį diplomatinį leidimą LR URM informuoja paraiškos teikėjo šalies diplomatinę atstovybę. Apie nuolatinio diplomatinio leidimo išdavimą LR URM taip pat informuoja VĮ „Oro navigacija„. LK KOP apie skrydžių, susijusių su LK JKC kompetencija, nuolatinio diplomatinio leidimo išdavimą informuoja LK JKC.

15. Ginkluotų, žvalgybos, gabenančių pavojingus krovinius ar ginklus orlaivių skrydžius su nuolatiniais diplomatiniais leidimais gali atlikti tik NATO ar ES šalies valstybės orlaiviai, vykdantys ar aptarnaujantys NATO, NATO šalių, ES ar ES šalių vadovaujamas karines operacijas ir užduotis. Kitais ginkluotų, žvalgybos, gabenančių pavojingus krovinius ar ginklus orlaivių skrydžių atvejais reikalingas atskiras leidimas. Jis yra išduodamas šios tvarkos II skyriuje nustatyta tvarka.

16. Paraiškos teikėjas pateikia informaciją apie valstybės orlaivių, kurie aptarnauja NATO, NATO šalių, ES ar ES šalių vadovaujamas karines operacijas ir užduotis Lietuvoje, skrydžius, atliekamus su nuolatiniais diplomatiniais leidimais, tiesiogiai LK JKC ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki skrydžio. Jei užsienio šalies valstybės institucijos planuoja prašyti palydos krovinį, karius ar karinėms pajėgoms priskirtus civilius tarnautojus vežant sausuma, apie skrydį informuojamas LK JKC, o skrendant žvalgybos orlaiviui – LK KOP ir LR URM ne vėliau kaip likus 48 valandoms iki skrydžio. Teikiamoje informacijoje turi būti nurodytas lėktuvo tipas, aprašytas krovinys ir nurodyta jo paskirtis, atvykstančių karių ar karinėms pajėgoms priskirtų civilių tarnautojų skaičius, atvykimo laikas ir atvykimo oro uostas.

17. Atliekant skrydžius su nuolatiniais diplomatiniais leidimais, taikomi šios tvarkos 10.3 ir 10.7 punktuose nustatyti reikalavimai. Skrydžiams su nuolatiniais diplomatiniais leidimais taip pat taikomi 10.4 punkte nustatyti reikalavimai, išskyrus reikalavimą suderinti skrydį su LK KOP ir LR URM dėl NATO ar ES šalies valstybės orlaivių, vykdančių ar aptarnaujančių NATO, NATO šalių, ES ar ES šalių vadovaujamas karines operacijas ir užduotis, skrydžių atvejais. Kiti 10 punkto reikalavimai skrydžiams su nuolatiniais diplomatiniais leidimais netaikomi.

18. Nuolatinis diplomatinis leidimas gali būti anuliuotas, jei užsienio šalies valstybės orlaivis pažeidė šios tvarkos ar kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytą užsienio šalių valstybės orlaivių skrydžių į Lietuvos Respublikos teritoriją, iš jos arba per ją tvarką. Sprendimą dėl nuolatinio diplomatinio leidimo anuliavimo priima LR URM, suderinusi jį su LK KOP. Apie sprendimą anuliuoti nuolatinį diplomatinį leidimą informuojamos atsakingos užsienio šalies institucijos, VĮ „Oro navigacija„ ir kitos atsakingos Lietuvos Respublikos institucijos.

19. Pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ir kitus tarptautinius įsipareigojimus dėl ginkluotės kontrolės išduodami užsienio šalių valstybės orlaivių žvalgomųjų (inspekcinių) skrydžių ir tranzitinių skrydžių žvalgymo (inspekciniais) tikslais (išskyrus tranzitinius skrydžius žvalgymo (inspekciniais) tikslais, kai inspekcijos metu vykstama iš vienos užsienio šalies teritorijos dalies į kitą dalį) nuolatiniai diplomatiniai leidimai šiomis tarptautinėmis sutartimis ar kitais tarptautiniais įsipareigojimais nustatyta tvarka. LR URM išduoda leidimus kalendoriniams metams. Išduodant šiuos leidimus paraiškų pateikimo procedūra netaikoma. Apie priimtą sprendimą dėl nuolatinio diplomatinio leidimo išdavimo LR URM informuoja užsienio šalies diplomatinę atstovybę, LK KOP ir VĮ „Oro navigacija„.

 

V. LEIDIMO DERINIMAS IR IŠDAVIMAS YPAČ SKUBIAIS ATVEJAIS

 

20. Ypač skubiais atvejais leidimai gali būti išduodami atlikti šiuos skrydžius:

20.1. vykstant į katastrofos vietas atlikti paieškos ir gelbėjimo darbų ir juos atliekant;

20.2. skubios medicinos pagalbos, medicininės evakuacijos skrydžiai;

20.3. pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ar kitus tarptautinius įsipareigojimus dėl ginkluotės kontrolės atliekami užsienio šalių valstybės orlaivių tranzitiniai skrydžiai žvalgymo (inspekciniais) tikslais, kai inspekcijos metu vykstama iš vienos užsienio šalies teritorijos dalies į kitą dalį;

20.4. labai svarbiems asmenims vežti nekoviniu (transporto) valstybės orlaiviu, jei prašymas atlikti skrydį pateikiamas mažiau nei prieš 24 valandas iki planuojamo skrydžio;

20.5. orlaivių, patekusių į avarinę padėtį, skrydžiai.

21. Užsienio šalies valstybės institucijos prašymu leidimą atlikti tos šalies valstybės orlaivio skrydį Lietuvos Respublikos oro erdve ypač skubiais atvejais išduoda LK KOP vadas arba kitas krašto apsaugos ministro įgaliotas asmuo. Jei LR URM gauna užsienio šalies valstybės institucijos prašymą išduoti leidimą skubiam atvejui, ji nedelsdama perduoda prašymą LK KOP. Apie išduotą leidimą LK KOP nedelsdamos informuoja LR URM (jos darbo valandomis) ir VĮ „Oro navigacija„.

22. Sprendimas išduoti leidimą šios tvarkos 20 punkte nurodytais atvejais gali būti priimtas tik taikant šios tvarkos 10.3, 10.4, 10.5 ir 10.7 punktuose nustatytus apribojimus. Kiti 10 punkto reikalavimai netaikomi.

23. Paraiškos teikėjas, norėdamas gauti leidimą savo šalies valstybės orlaiviui atlikti tranzitinį skrydį žvalgymo (inspekciniais) tikslais, kai inspekcijos metu vykstama iš vienos užsienio šalies teritorijos dalies į kitą dalį, pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ir kitus tarptautinius įsipareigojimus dėl ginkluotės kontrolės, užpildo ir pateikia LR URM paraišką tarptautine sutartimi ar kitu tarptautiniu įsipareigojimu nustatyta tvarka. Gautą paraišką LR URM ir (arba) LK ginkluotės kontrolės skyrius persiunčia LK KOP. Tais atvejais, kai paraišką LK KOP persiunčia tik LK ginkluotės kontrolės skyrius, sprendimą dėl leidimo išdavimo LK KOP suderina su LR URM informuodama telefonu. Nepavykus susisiekti telefonu, sprendimas derinamas informuojant LR URM elektroniniu paštu ir taikant tylos procedūrą.

24. LK ginkluotės kontrolės skyrius ir LK KOP, gavę išankstinę informaciją apie užsienio šalių ketinimą atlikti tranzitinį skrydį žvalgymo (inspekciniais) tikslais, kai inspekcijos metu vykstama iš vienos užsienio šalies teritorijos dalies į kitą dalį, nedelsdami pateikia šią informaciją LR URM.

______________


Užsienio šalių valstybės orlaivių skrydžių

į Lietuvos Respublikos teritoriją, iš jos arba

per ją paraiškų pateikimo ir leidimų atlikti

šiuos skrydžius išdavimo

tvarkos ir sąlygų aprašo priedas

 

APPLICATION

FOR FLIGHT INTO OR WITHIN LITHUANIAN TERRITORY BY FOREIGN STATE AIRCRAFT

No.............. Date............................

 

1

State of registry

 

2

State registration number of an aircraft

 

3

Type (ICAO Doc 8643) and MTOW of an aircraft

 

4

Aircraft identification as used in FPL (radio call sign)

 

5

Name of pilot-in-command (PIC) and number of crew members (for military flights – PIC’s rank should be added)

 

6

Departure airfield (ICAO Doc 7910), date and estimated time of departure – ETD (UTC)

 

7

Date, time and entry point into the territory of Lithuania

 

8

Route within the territory of Lithuania

 

9

Destination airfield in Lithuania (ICAO Doc 7910) and time of arrival (UTC) (if applicable)

 

10

Departure airfield in Lithuania (ICAO Doc 7910), date and time of departure (UTC) (if applicable)

 

11

Route within the territory of Lithuania (if departing from Lithuania)

 

12

Exit point from the territory of Lithuania and time of exit

 

13

Destination airfield (ICAO Doc 7910), date and estimated time of arrival – ETA (UTC)

 

14

Height of flight in feet (to fill in only if it is lower than FL 95, or 9500 feet and only for over flying aircraft)

 

15

Communication and navigation equipment, transponder

 

16

Fixed armaments, electronic warfare (EW) measures (e. q. ELINT, SIGINT), and air photography (video) equipment

 

17

Purpose of flight (number of passengers, surnames and ranks of VIP passengers should be added)

 

18

Load description (if applicable):

18.1. arms, dangerous cargo;

18.2. other types of cargo.

 

19

Additional data

 

 

NOTE: Fields 9, 10, 11 must be filled in, if an aircraft is landing and departing from an airfield in Lithuania.

 

Applicant‘s signature

............................................................................................................ ............................……………....

(title, name, surname)

                                                                                                                                                                

THE PART BELOW IS FILLED IN BY RESPONSIBLE PERSONS OF THE REPUBLIC OF LITHUANIA

 

PERMISSION FOR FLIGHT:                GRANTED                 NOT GRANTED

1. Permission No…………..Date of issue …................. Flight index (if applicable)                            

2. Responsible officer of the Lithuanian MFA                                                                                      

                                                                                                    (officer‘s name, surname, signature)

3. Responsible officer of the Lithuanian AF..........................................................................................

                                                                                         (resolution, officer‘s name, surname, signature)

______________