LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL PASKOLŲ IŠ VIDAUS IR UŽSIENIO PASKOLŲ LĖŠŲ BEI VALSTYBĖS GARANTIJŲ TEIKIMO IR SUTEIKTŲ PASKOLŲ GRĄŽINIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2001 m. birželio 4 d. Nr. 667

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 86-2045; 1999, Nr. 66-2117; 2001, Nr. 39-1330) 3 straipsnio 13 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Paskolų iš vidaus ir užsienio paskolų lėšų bei valstybės garantijų teikimo ir suteiktų paskolų grąžinimo tvarką (pridedama).

2. Nustatyti, kad Valstybės investicijų 2001–2003 metų programoje 2001 metams numatytus investicinius projektus, finansuojamus iš valstybės vardu ir su valstybės garantija gaunamų paskolų, nagrinėja ir pasiūlymus Finansų ministerijai dėl šių projektų finansavimo tikslingumo teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. gruodžio 8 d. nutarimu Nr. 1361 „Dėl Investicinių projektų ekspertų komisijos sudarymo“ (Žin., 1997, Nr. 114-2890) sudaryta Investicinių projektų ekspertų komisija, dirbanti pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintus nuostatus.

3. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. kovo 23 d. nutarimą Nr. 345 „Dėl valstybės vardu ir su valstybės garantija gaunamų vidaus paskolų“ (Žin., 2000, Nr. 26-699).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                       ROLANDAS PAKSAS

 

 

 

FINANSŲ MINISTRAS                                                                                   JONAS LIONGINAS

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2001 m. birželio 4 d. nutarimu

Nr. 667

 

PASKOLŲ IŠ VIDAUS IR UŽSIENIO PASKOLŲ LĖŠŲ BEI VALSTYBĖS

GARANTIJŲ TEIKIMO IR SUTEIKTŲ PASKOLŲ GRĄŽINIMO TVARKA

 

I. PASKOLŲ IŠ VIDAUS IR UŽSIENIO PASKOLŲ LĖŠŲ IR VALSTYBĖS

GARANTIJŲ TEIKIMAS

 

1. Ši tvarka taikoma teikiant paskolas iš vidaus ir užsienio paskolų lėšų (toliau vadinama – paskolos) ir valstybės garantijas dėl gaunamų paskolų, kurios naudojamos:

1.1. į Valstybės investicijų programą įtrauktiems investiciniams projektams finansuoti;

1.2. valstybės fondų skoliniams įsipareigojimams dengti bei šių fondų pinigų srautams subalansuoti.

2. Juridiniai asmenys (išskyrus Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių biudžetines įstaigas), norintys gauti paskolą arba valstybės garantiją dėl gaunamos paskolos investiciniam projektui finansuoti, pateikia Finansų ministerijai šiuos dokumentus:

2.1. paraišką gauti paskolą arba valstybės garantiją dėl gaunamos paskolos;

2.2. investicinį projektą (verslo planą);

2.3. trumpą investicinio projekto aprašymą;

2.4. steigimo sutarties (akto), įstatų arba nuostatų nuorašus;

2.5. registravimo pažymėjimo nuorašą;

2.6. praėjusių metų finansinę atskaitomybę;

2.7. praėjusių metų auditoriaus išvadą;

2.8. valstybės ir savivaldybių institucijos, valstybės įstaigos, kurių reguliavimo sričiai priskirtas asmuo, norintis gauti paskolą arba valstybės garantiją dėl gaunamos paskolos, arba kurioms įstatymais ir kitais teisės aktais pavesta įgyvendinti atitinkamos srities valstybės politiką, – išvadą dėl tikslingumo įgyvendinti investicinį projektą;

2.9. paskolos sutarties tarp kreditoriaus ir paskolos gavėjo, taip pat siūlomos pasirašyti valstybės garantijos ir (kreditoriaus pageidavimu) teisinės išvados dėl valstybės garantijos projektus, – jeigu numatyta gauti paskolą su valstybės garantija.

3. Savivaldybės, norinčios gauti paskolą arba valstybės garantiją dėl gaunamos paskolos, Finansų ministerijai turi pateikti šios tvarkos 2.1–2.3, 2.6 ir 2.9 punktuose nurodytus dokumentus.

4. Valstybės garantija dėl gaunamos paskolos teikiama, jeigu:

4.1. juridiniai asmenys, norintys gauti valstybės garantiją dėl gaunamos paskolos, nėra skolingi Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, Valstybinio socialinio draudimo fondui, nebuvo ir nėra paskelbti nemokiais;

4.2. ne mažiau kaip 25 procentai investicinio projekto vertės finansuojama savo lėšomis;

4.3. siūlomo finansavimo kaina ne daugiau kaip 1 procentiniu punktu didesnė už valstybės skolinimosi atitinkamam arba artimiausiam terminui vidutinę palūkanų normą.

5. Valstybės garantija teikiama paskoloms, naudojamoms finansuoti investiciniams projektams, leidžiantiems sukaupti pakankamai lėšų paskolai grąžinti.

6. Valstybės garantija dėl gaunamos paskolos, skiriamos investiciniam projektui finansuoti, suteikiama daliai, t.y. ne daugiau kaip 80 procentų, gaunamos paskolos sumos, išskyrus valstybės garantijas dėl tarptautinių finansinių organizacijų teikiamų paskolų.

7. Valstybės garantijos dėl savivaldybių gaunamų paskolų investiciniams projektams finansuoti teikiamos, jeigu jie įtraukti į Valstybės investicijų programą ir savivaldybių biudžetuose yra numatytos su paskolomis susijusios išlaidos, taip pat numatytos tais metais pagal paskolų sutartis priklausančios sumokėti lėšos.

8. Valstybės fondai, norintys gauti paskolą arba valstybės garantiją dėl gaunamos paskolos, skiriamos šių fondų skoliniams įsipareigojimams dengti bei jų pinigų srautams subalansuoti, Finansų ministerijai pateikia:

8.1. prašymą suteikti paskolą arba valstybės garantiją dėl gaunamos paskolos, kuriame nurodoma paskolos poreikis, paskirtis, lėšų grąžinimo šaltiniai;

8.2. paskolos sutarties projektą (jeigu tai – paskola su valstybės garantija) arba nurodo paskolos suteikimo sąlygas, Finansų ministerijos reikalavimu – ir kitus dokumentus.

9. Finansų ministerija registruoja paraiškas gauti paskolas ir valstybės garantijas (jeigu yra pateikti visi šios tvarkos 2, 3 ir 8 punktuose nurodyti dokumentai), per 2 savaites išanalizuoja pateiktus dokumentus bei finansavimo sąlygas ir teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl paskolos arba valstybės garantijos suteikimo.

10. Tais atvejais, kai paskolų arba valstybės garantijų teikimą būtina derinti su Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba, Finansų ministerija, prieš teikdama pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei, Lietuvos Respublikos valstybės pagalbos ūkio subjektams kontrolės įstatymo (Žin., 2000, Nr. 45-1292) nustatyta tvarka teikia pranešimą apie numatomą teikti valstybės pagalbą Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybai.

11. Paskolos gavėjai už suteiktą paskolą moka Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytą (bet ne mažesnę už valstybės skolinimosi kainą) metinę palūkanų normą.

12. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime turi būti nurodyta:

12.1. dėl paskolos suteikimo – paskolos gavėjas, teikiamos paskolos suma ir valiuta, metinė palūkanų norma, laikotarpis, kuriam suteikiama paskola, paskolos tikslinė paskirtis;

12.2. dėl valstybės garantijos suteikimo – kreditorius, paskolos gavėjas, paskolos arba jos dalies, kuriai suteikiama valstybės garantija, suma ir valiuta, metinė palūkanų norma, laikotarpis, kuriam suteikiama paskola, paskolos tikslinė paskirtis, vienkartinės įmokos už suteiktą garantiją dydis.

13. Lietuvos Respublikos Vyriausybei nutarus:

13.1. suteikti paskolą, – finansų ministras arba jo įgaliotas finansų viceministras su paskolos gavėju pasirašo paskolos sutartį;

13.2. suteikti valstybės garantiją, – valstybės garantiją finansų ministras pasirašo tada, kai yra pasirašyta paskolos sutartis arba kiti įsipareigojamieji skolos dokumentai tarp kreditoriaus ir paskolos gavėjo, arba tuo pačiu metu.

14. Paskolų sutarčių tarp Finansų ministerijos ir paskolos gavėjo, taip pat garantijų projektus rengia ir derina Finansų ministerija, kuri prireikus sudaro darbo grupes (iš kitų valstybės institucijų ir įstaigų atstovų) paskolų arba garantijų sutartims rengti ir derinti.

15. Teisinę išvadą dėl valstybės garantijos arba kitų su valstybės skolinimusi susijusių teisės dokumentų pasirašo (kreditoriaus pageidavimu) teisingumo ministras arba jo įgaliotas teisingumo viceministras.

16. Finansų ministerija registruoja paskolas ir paskolas su valstybės garantija, saugo paskolų sutarčių ir valstybės garantijų dokumentų originalus.

17. Už suteiktą valstybės garantiją paskolos gavėjas moka vienkartinę iki 3 procentų paskolos sumos įmoką. Konkretų įmokos dydį nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Ši įmoka neimama iš valstybės fondų ir savivaldybių.

18. Jeigu paskolos sutartyje tarp Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir kreditoriaus yra išdėstyti papildomi, nenumatyti šioje tvarkoje reikalavimai (paskolą ar jos dalį teikti per komercinį arba investicinį banką, paskolos administravimą, investicinių projektų įgyvendinimą ir priežiūrą pavesti specialiai įsteigtai institucijai, numatyti kitokį savų lėšų panaudojimo procentą), reikia laikytis paskolos sutarties reikalavimų ir papildomas sąlygas numatyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime.

19. Iš paskolos arba paskolos su valstybės garantija gavėjų Finansų ministerija turi teisės aktų nustatyta tvarka pareikalauti paskolos grąžinimą užtikrinančių priemonių. Jeigu paskolos gavėjas paskolos grąžinimą turi užtikrinti įkeisdamas turtą, paskolos dydis negali viršyti 60 procentų įkeisto turto rinkos vertės. Įkeičiamas turtas turi būti įvertintas įstatymų nustatyta tvarka.

II. SUTEIKTŲ PASKOLŲ ADMINISTRAVIMAS

 

20. Administruodama suteiktas paskolas ir paskolas su valstybės garantija, kontroliuodama šių paskolų grąžinimo eigą, Finansų ministerija gali taikyti šias priemones:

20.1. pertvarkyti paskolas – šalių susitarimu pakeisti paskolos arba skolos grąžinimo sutarčių sąlygas, t.y. pakeisti paskolos arba skolos (jos dalies) grąžinimo arba palūkanų mokėjimo terminus, palūkanų normą, padidinti paskolos arba skolos sumą nesumokėtų palūkanų ir delspinigių suma, kai paskolų gavėjai nevykdo sutartinių įsipareigojimų pagal paskolos arba skolos grąžinimo sutartis ir ekonominiu požiūriu yra netikslinga išieškoti negrąžintas sumas iš paskolų gavėjų sąskaitų bankų įstaigose arba jų turto. Taikydama šią priemonę, Finansų ministerija iš paskolos gavėjų gali pareikalauti sumokėti dalį lėšų skolai padengti ir pareikalauti papildomų paskolos grąžinimą užtikrinančių priemonių;

20.2. perleisti reikalavimą – atlygintinai perleisti tretiesiems asmenims reikalavimą grąžinti paskolą arba skolą ir įvykdyti su jomis susijusius kitus turtinius įsipareigojimus;

20.3. duoti sutikimą perkelti skolą – tai daroma, jeigu yra pagrindo manyti, kad naujas skolininkas vykdys įsipareigojimus. Iš naujojo skolininko-perėmėjo Finansų ministerija gali pareikalauti papildomų priemonių, užtikrinančių skolos grąžinimą;

20.4. kapitalizuoti paskolas – įsigyti gavusiųjų paskolas ir paskolas su valstybės garantija akcijų už emisijos kainą, įskaitydama jų įsiskolinimus valstybei pagal paskolos arba skolos grąžinimo sutartis, sutartis su valstybės garantija ir kitus įsipareigojamuosius skolos dokumentus, kai šie skolininkai didina įstatinį kapitalą papildomais įnašais.

21. Sprendimą dėl paskolų kapitalizavimo, reikalavimo perleidimo atlygintinai ir sutikimo perkelti skolą Finansų ministerijos pasiūlymu priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

22. Finansų ministerija, taikydama šios tvarkos 20.1–20.4 punktuose nurodytas priemones, turi vadovautis Lietuvos Respublikos valstybės pagalbos ūkio subjektams kontrolės įstatymo nuostatomis ir įvertinti:

22.1. paskolos gavėjo pateikto verslo plano realumą ir ūkinės veiklos perspektyvas;

22.2. socialinius ekonominius padarinius;

22.3. pagrindinius finansinės atskaitomybės rodiklius, t.y. likvidumo, pelningumo, finansų struktūros, turto panaudojimo efektyvumo ir kitus rodiklius;

22.4. esamus prievolių įvykdymo užtikrinimo būdus.

23. Paskolos su valstybės garantija gavėjai privalo ne vėliau kaip prieš 2 mėnesius iki paskolos sutartyse nustatyto mokėjimo termino informuoti Finansų ministeriją ir Valstybės kontrolę apie galimą sutartinių įsipareigojimų nevykdymą.

 

III. APSKAITA IR ATSKAITOMYBĖ

 

24. Paskolų apskaitą tvarko Finansų ministerija, atsižvelgdama į paskolų trukmę, paskolų šaltinius ir kitus duomenis, kurių reikia Lietuvos Respublikos valstybės skolai efektyviai valdyti.

25. Finansų ministerija užtikrina, kad būtų įvykdyti visi valstybės įsipareigojimai pagal sutartis su valstybės garantija arba kitus įsipareigojamuosius skolos dokumentus iš visų galimų šiam tikslui panaudoti valstybės lėšų.

26. Gavusieji paskolas su valstybės garantija kas mėnesį, bet ne vėliau kaip iki kito mėnesio 5 dienos, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka pateikia Finansų ministerijai ataskaitas apie paskolų su valstybės garantija panaudojimą ir grąžinimą.

27. Gavusieji paskolas arba paskolas su valstybės garantija (išskyrus komercinius bankus ir savivaldybes) privalo iki atitinkamų metų birželio 1 dienos pateikti Finansų ministerijai metinės ūkinės-finansinės veiklos ataskaitą, metinės veiklos auditoriaus išvadą disponavimo paskola laikotarpiu, kito laikotarpio auditoriaus išvadą Finansų ministerijos iniciatyva, taip pat informaciją apie esamas ir atidaromas naujas sąskaitas bankuose, bankų sąskaitų ir kitų rekvizitų, nurodytų sutartyse, pasikeitimus.

28. Valstybės ir savivaldybių institucijos, valstybės įstaigos, kurių reguliavimo sričiai priskirtas paskolos arba paskolos su valstybės garantija gavėjas, kontroliuoja investicinių projektų įgyvendinimo eigą, paskolų lėšų naudojimą pagal tikslinę paskirtį ir apie tai kas pusmetį informuoja Finansų ministeriją (ir Valstybės kontrolę, kai paskolą arba paskolą su valstybės garantija gavo valstybės, savivaldybės įmonė arba akcinė bendrovė, kurioje valstybei priklausančios akcijos suteikia ne mažiau kaip 2/3 balsų).

______________