LIETUVOS RESPUBLIKOS

LIETUVOS BANKO ĮSTATYMO 1, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 19, 20, 25, 31, 33, 35, 36, 38, 47, 49, 50, 53, 54, 541, 55 STRAIPSNIŲ, KETVIRTOJO IR PENKTOJO SKIRSNIŲ PAVADINIMŲ PAKEITIMO, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 37 STRAIPSNIŲ PRIPAŽINIMO NETEKUSIAIS GALIOS IR ĮSTATYMO PRIEDO PAPILDYMO

Į S T A T Y M A S

 

2006 m. balandžio 25 d. Nr. X-569

Vilnius

 

(Žin., 1994, Nr. 99-1957; 2001, Nr. 28-890; 2003, Nr. 61-2755; 2004, Nr. 28-869,

Nr. 54-1830, Nr. 61-2187)

 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

1 straipsnis. Lietuvos bankas

1. Lietuvos Respublikoje centrinis bankas yra Lietuvos bankas, kuris nuosavybės teise priklauso Lietuvos valstybei. Lietuvos bankas yra sudėtinė Europos centrinių bankų sistemos dalis ir Europos centrinių bankų sistemos tikslų siekia bei uždavinius vykdo vadovaudamasis Europos centrinio banko gairėmis ir nurodymais. Lietuvos bankas savo funkcijas atlieka ir veiklą vykdo tiek, kiek tai neprieštarauja Europos centrinio banko ir Europos centrinių bankų sistemos tikslams ir Europos Sąjungos teisės aktams, tarp jų Europos centrinio banko teisės aktams. Lietuvos banko veiklos reglamentavimas suderintas su šio įstatymo priede nurodytais Europos Sąjungos teisės aktais.

2. Lietuvos bankas turtą valdo, naudoja ir juo disponuoja Europos Sąjungos teisės ir šio įstatymo nustatytu mastu, tvarka ir sąlygomis.

3. Lietuvos banką steigia Seimas.“

 

2 straipsnis. 6 straipsnio pavadinimo ir 1 dalies pakeitimas

1. Pakeisti 6 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

6 straipsnis. Banknotų ir monetų išleidimas“.

2. Pakeisti 6 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Lietuvos bankas, laikydamasis Europos Bendrijos steigimo sutarties reikalavimų, turi teisę išleisti banknotus ir monetas.“

 

3 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 7 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

7 straipsnis. Lietuvos banko pagrindinis tikslas

1. Vadovaujantis Europos Bendrijos steigimo sutartimi, pagrindinis Lietuvos banko tikslas – palaikyti kainų stabilumą.

2. Nepažeisdamas pagrindinio tikslo, Lietuvos bankas pagal savo kompetenciją remia bendrąsias ekonominės politikos kryptis Europos Bendrijoje, kad padėtų siekti Europos Bendrijos steigimo sutartyje nustatytų Europos Bendrijos tikslų, ir palaiko Lietuvos Respublikos Vyriausybės ekonominę politiką, kiek ji neprieštarauja Lietuvos banko pagrindiniam tikslui ir atitinka Europos centrinio banko ir Europos centrinių bankų sistemos tikslus.“

 

4 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 8 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

8 straipsnis. Lietuvos banko funkcijos ir veikla

1. Vykdydamas Europos Bendrijos steigimo sutarties nuostatas ir veikdamas kaip sudėtinė Europos centrinių bankų sistemos dalis, Lietuvos bankas atlieka šias funkcijas:

1) išleidžia banknotus ir vykdo kitą su tuo susijusią veiklą;

2) įgyvendina pinigų politiką;

3) valdo, naudoja Lietuvos banko oficialiąsias užsienio atsargas (toliau – užsienio atsargos) ir jomis disponuoja;

4) skatina patvarų ir veiksmingą mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemų veikimą;

5) renka Europos centrinių bankų sistemos uždaviniams vykdyti reikalingą statistinę informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir ūkio subjektų.

2. Lietuvos bankas taip pat:

1) pagal susitarimą su Finansų ministerija atlieka valstybės iždo agento funkcijas;

2) įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka išduoda ir atšaukia licencijas Lietuvos Respublikos kredito įstaigoms bei užsienio valstybių kredito įstaigų filialams ir prižiūri jų veiklą, taip pat atlieka kitas įstatymų nustatytas funkcijas, susijusias su kredito įstaigų veikla;

3) nustato Lietuvos Respublikos kredito įstaigų ir užsienio valstybių kredito įstaigų filialų, veikiančių Lietuvos Respublikoje, finansinės apskaitos ir atskaitomybės principus;

4) renka Lietuvos banko funkcijoms, nesusijusioms su Europos centrinių bankų sistemos veikla, vykdyti reikalingą statistinę informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir ūkio subjektų, nustato jos rinkimo, sudarymo ir platinimo tvarką, taip pat sudaro Lietuvos Respublikos mokėjimų ir tarptautinių investicijų balansus ir finansines sąskaitas;

5) savo nustatyta tvarka, sąlygomis ir terminais gali duoti paskolas, užtikrintas {keičiamu Lietuvos bankui pakankamu turtu, Lietuvos Respublikoje įregistruotoms kredito įstaigoms, jei tai neprieštarauja reikalavimams, kylantiems dėl Lietuvos banko dalyvavimo Europos centrinių bankų sistemoje, ypač reikalavimams, kylantiems dėl viešosios teisės subjektų vardu atliekamų operacijų;

6) išleidžia monetas, laikydamasis Europos Bendrijos steigimo sutarties reikalavimų, ir vykdo kitą su tuo susijusią veiklą.

3. Lietuvos bankas vykdo veiklą, reikalingą šio straipsnio 1 ir 2 dalyse numatytoms funkcijoms įgyvendinti ir tam reikalingai infrastruktūrai sukurti bei palaikyti.“

 

5 straipsnis.         11 straipsnio 1 dalies 1, 2, 3 ir 5 punktų pripažinimas netekusiais galios, 4, 8, 9, 16, 17 punktų ir 2 dalies pakeitimas

1. 11 straipsnio 1 dalies 1,2 ir 3 punktus pripažinti netekusiais galios.

2. Pakeisti 11 straipsnio 1 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) nustato užsienio atsargų, kurios Europos Sąjungos teisės aktų nustatyta tvarka nebuvo perduotos Europos centriniam bankui, valdymo, naudojimo ir disponavimo jomis principus ir tvarką, atitinkančius Europos centrinio banko reikalavimus, taikomus nacionalinių centrinių bankų užsienio atsargoms;“.

3. 11 straipsnio 1 dalies 5 punktą pripažinti netekusiu galios.

4. Pakeisti 11 straipsnio 1 dalies 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

8) Europos centriniam bankui pritarus, sprendžia klausimus dėl Lietuvos banko dalyvavimo tarptautinėse pinigų institucijose;“.

5. Pakeisti 11 straipsnio 1 dalies 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9) laikydamasi Europos Bendrijos steigimo sutarties reikalavimų, sprendžia banknotų ir monetų išleidimo, išėmimo iš apyvartos ir kitus su tuo susijusius klausimus;“.

6. Pakeisti 11 straipsnio 16 punktą ir jį išdėstyti taip:

16) vadovaudamasi Europos centrinio banko teisės aktų reikalavimais, nustato Lietuvos banko finansinės apskaitos politiką, tvirtina metinę finansinę ataskaitą ir finansinių metų pelno paskirstymą, kaip nustatyta šio įstatymo 23 straipsnio 3 dalyje;“.

7. Pakeisti 11 straipsnio 1 dalies 17 punktą ir jį išdėstyti taip:

17) nustato Lietuvos banko turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarką, kurios pagrindinis principas – siekti Europos centrinių bankų sistemos tikslų ir vykdyti uždavinius ekonomiškiausiomis, efektyviausiomis ir rezultatyviausiomis priemonėmis, taip pat nustato pirkimų tvarką;“.

 

8. 11 straipsnio 2 dalyje išbraukti skaičius „1, 2, 3“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Lietuvos banko valdyba gali dalį savo funkcijų pavesti vykdyti valdybos pirmininkui, išskyrus šio straipsnio 1 dalies 4, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18 ir 19 punktuose numatytas funkcijas.“

 

6 straipsnis. 12 straipsnio 4 dalies pakeitimas

12 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka“ įrašyti žodžius „Vilniaus apygardos teismui“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Lietuvos banko valdybos pirmininkas sprendimą dėl atleidimo prieš terminą turi teisę per du mėnesius nuo sprendimo paskelbimo dienos arba nuo pranešimo apie jį gavimo dienos, arba, jei to nebuvo padaryta, nuo tos dienos, kurią ieškovas apie jį sužinojo, apskųsti Europos Teisingumo Teismui, motyvuodamas Europos Bendrijos steigimo sutarties ar kitos teisės normos, susijusios su minėtos sutarties taikymu, pažeidimu. Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojai ir valdybos nariai sprendimą dėl atleidimo prieš terminą turi teisę apskųsti Vilniaus apygardos teismui.“

 

7 straipsnis. 14 straipsnio 2 dalies pakeitimas

14 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžio „paprasta“ įrašyti žodžius „ne mažiau kaip trijų“, išbraukti paskutinį sakinį ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Lietuvos banko valdybos posėdžiai yra teisėti, kai juose dalyvauja ne mažiau kaip trys valdybos nariai. Lietuvos banko valdybos sprendimai priimami ne mažiau kaip trijų balsų dauguma.“

 

8 straipsnis. 19 straipsnio 2, 3 ir 4 dalių pakeitimas

1. 19 straipsnio 2 dalyje po žodžio „tai“ įrašyti žodžius „bet kokia nevieša su Europos centrinių bankų sistema susijusi informacija ir kita“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Banko paslaptis – tai bet kokia nevieša su Europos centrinių bankų sistema susijusi informacija ir kita Lietuvos banko veikloje naudojama informacija, kuri pagal savo svarbą nesudaro valstybės ir tarnybos paslapties, tačiau kurios neteisėtas atskleidimas arba praradimas gali turėti neigiamų padarinių Lietuvos banko funkcionavimui ir jo vykdomai veiklai, pakenkti teisėtiems kitų asmenų interesams.“

2. 19 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių „Valstybės, tarnybos ir banko“ įrašyti žodžius „Valstybės ir tarnybos“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Valstybės ir tarnybos paslaptis sudarančios informacijos detalius sąrašus tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Valstybės ir tarnybos paslaptis sudarančios informacijos detalūs sąrašai tvirtinami ir keičiami Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka.“

3. Pakeisti 19 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Banko paslaptį sudarančios informacijos naudojimo tvarką tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininkas.“

 

9 straipsnis. 20 straipsnio 2 dalies pakeitimas

20 straipsnio 2 dalyje vietoj skaičiaus ir žodžių „200 mln. litų“ įrašyti skaičių ir žodžius „60 mln. eurų“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Įstatinis kapitalas – 60 mln. eurų. Jis sudaromas iš Lietuvos valstybės lėšų ir (ar) Lietuvos banko pelno.“

 

10 straipsnis. Įstatymo ketvirtojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti ketvirtojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

PINIGŲ POLITIKA“.

 

11 straipsnis. 25 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 25 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

25 straipsnis. Sąskaitų atidarymas ir pinigų politikos priemonės

1. Lietuvos bankas, veikdamas kaip sudėtinė Europos centrinių bankų sistemos dalis, vykdo nustatytą pinigų politiką.

2. Lietuvos bankas operacijoms vykdyti gali atidaryti sąskaitas kredito įstaigoms, viešiesiems subjektams ir kitiems rinkos dalyviams ir priimti turtą, įskaitant nematerialius vertybinius popierius, kaip įkeitimo objektą.

3. Lietuvos bankas pagal Europos centrinio banko nustatytus bendrus atviros rinkos ir kredito operacijų principus, įskaitant sąlygų, kuriomis jis pasirengęs atlikti tokius sandorius, paskelbimą, gali:

1) veikti finansų rinkose pirkdamas ir parduodamas (sudarydamas neatidėliotinus ir išankstinius sandorius), įskaitant pirkimą ir pardavimą pagal atpirkimo sutartis, ir skolindamas arba skolindamasis skolos įsipareigojimus ir likvidžias rinkos priemones Bendrijos arba ne Bendrijos valiutomis, taip pat tauriuosius metalus;

2) atlikti kredito operacijas su kredito įstaigomis ir kitais rinkos dalyviais skolindamas lėšas, adekvačias pakankamam įkaitui.“

 

12 straipsnis. 26 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

26 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

13 straipsnis. 27 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

27 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

14 straipsnis. 28 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

28 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

15 straipsnis. 29 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

29 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

16 straipsnis. 30 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

30 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

17 straipsnis. 31 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 31 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

31 straipsnis. Euro ir užsienio valiutų santykių nustatymas ir skelbimas

1. Lietuvos bankas skelbia Lietuvos Respublikoje Europos centrinio banko paskelbtus orientacinius euro ir užsienio valiutų santykius.

2. Lietuvos bankas taip pat gali nustatyti ir skelbti Lietuvos Respublikoje kitus, šio straipsnio 1 dalyje nenurodytus, orientacinius euro ir užsienio valiutų santykius.“

 

18 straipsnis. 32 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

32 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

19 straipsnis. Penktojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti penktojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

 

PENKTASIS SKIRSNIS

UŽSIENIO ATSARGOS IR OPERACIJOS“

 

20 straipsnis. 33 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 33 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

33 straipsnis. Užsienio atsargos

Lietuvos bankas užsienio atsargas valdo, naudoja ir jomis disponuoja pagal principus ir tvarką, atitinkančius Europos Sąjungos teisės reikalavimus.“

 

21 straipsnis. 35 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 35 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

35 straipsnis. Lietuvos banko operacijos

Atlikdamas savo funkcijas, Lietuvos bankas turi teisę atlikti šias operacijas:

1) atsidaryti sąskaitas ir padėti indėlius;

2) atidaryti bei tvarkyti sąskaitas ir priimti indėlius;

3) imti ir duoti paskolas;

4) pirkti ir parduoti auksą bei turtą užsienio valiuta;

5) atlikti kitas operacijas.“

 

22 straipsnis. 36 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 36 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

36 straipsnis. Atsiskaitymo sutartys

Lietuvos bankas gali sudaryti atsiskaitymų sutartis su užsienio valstybinėmis ir (ar) privačiomis institucijomis.“

 

23 straipsnis. 37 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

37 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

24 straipsnis. 38 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 38 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

38 straipsnis. Valstybės iždo sąskaitų atidarymas

Lietuvos bankas turi teisę atidaryti ir tvarkyti Lietuvos Respublikos valstybės iždo sąskaitas.“

 

25 straipsnis. 47 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 47 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

47 straipsnis.     Bendradarbiavimas su kitų valstybių kredito įstaigų priežiūros institucijomis

Lietuvos bankas turi teisę sudaryti sutartis su kitų valstybių kredito įstaigų priežiūros institucijomis dėl bendradarbiavimo kredito įstaigų priežiūros srityje.“

 

26 straipsnis. 49 straipsnio pavadinimo ir 1 dalies pakeitimas

1. Pakeisti 49 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

49 straipsnis. Finansinė apskaita ir finansinė atskaitomybė“.

2. Pakeisti 49 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Lietuvos bankas finansinę apskaitą tvarko ir finansinę atskaitomybę rengia vadovaudamasis Europos centrinio banko teisės aktais, gairėmis ir nurodymais, reglamentuojančiais nacionalinių centrinių bankų vykdomų operacijų apskaitą ir atskaitomybę.“

 

27 straipsnis. 50 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 50 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

50 straipsnis. Lietuvos banko metinės finansinės ataskaitos auditas

Lietuvos banko metinės finansinės ataskaitos auditą atlieka Lietuvos banko parinkti nepriklausomi išorės auditoriai, kuriuos tvirtina Europos Sąjungos Taryba rekomendavus Europos centriniam bankui.“

 

28 straipsnis. 53 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 53 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Jeigu skolininkas sutartyje nustatytu laiku neįvykdo prievolių, kurių įvykdymas buvo užtikrintas finansiniu užstatu (įkaitu), Lietuvos bankas turi teisę perimti pateiktą finansinį užstatą (įkaitą) ir jį realizuoti teisės aktų nustatyta tvarka. Tokią teisę Lietuvos bankas gali įgyvendinti net ir tada, kai skolininkui iškelta bankroto byla ar draudžiama disponuoti pateiktu finansiniu užstatu (įkaitu).“

 

29 straipsnis. 54 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 54 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

54 straipsnis. Informacijos gavimas ir teikimas

1. Valstybės ir savivaldybių institucijos ir ūkio subjektai privalo teikti Lietuvos bankui informaciją, reikalingą jo funkcijoms atlikti.

2. Lietuvos bankas gali teikti informaciją Europos centriniam bankui, Europos Sąjungos valstybių centriniams bankams, tarptautinėms pinigų ir finansų institucijoms, valstybės ir savivaldybių institucijoms, jei ji reikalinga jų funkcijoms atlikti ir jei tokios informacijos teikimo nedraudžia šis ar kiti Lietuvos Respublikos įstatymai. Šis draudimas netaikomas, kai reikia teikti statistinę informaciją Europos centriniam bankui – šiuo atveju taikoma 1998 m. lapkričio 23 d. Tarybos reglamento (EB) 2533/98 dėl Europos centrinio banko renkamos statistinės informacijos 8 straipsnyje nustatyta konfidencialumo tvarka.“

 

30 straipsnis. 541 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 541 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

541 straipsnis.   Poveikio priemonės, susijusios su statistinės informacijos pateikimo pažeidimais

Lietuvos bankas turi teisę skirti baudas ir delspinigius ūkio subjektams už Lietuvos banko nustatytos statistinės informacijos, reikalingos Lietuvos banko funkcijoms, nesusijusioms su Europos centrinių bankų sistemos veikla, taip pat susijusioms su Europos centrinių bankų sistemos veikla, jei tokiems pažeidimams netaikoma Europos centrinio banko poveikio priemonių tvarka, atlikti teikimo pažeidimus. Baudų ir delspinigių dydį, jų taikymo tvarką ir su tuo susijusios medžiagos saugojimo terminus nustato Lietuvos bankas.“

 

31 straipsnis. 55 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 55 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

55 straipsnis. Informacijos skelbimas

Lietuvos bankas ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį skelbia statistinę ir kitą informaciją.“

 

32 straipsnis. Įstatymo priedo papildymas

Papildyti Įstatymo priedą 7 punktu:

7. 2002 m. birželio 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2002/47/EB dėl susitarimų dėl finansinio įkaito.“

 

33 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas, išskyrus 6 ir 7 straipsnius, įsigalioja dieną, nuo kurios Europos Sąjungos Taryba panaikina išlygą dėl Lietuvos Respublikos pagal Europos Bendrijos steigimo sutarties 122 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS

______________