LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2002 M. LIEPOS 9 D. ĮSAKYMO NR. 97 „DĖL REIKALAVIMŲ STACIONARIOMS SOCIALINĖS GLOBOS ĮSTAIGOMS IR ASMENŲ NUKREIPIMO Į STACIONARIAS SOCIALINĖS GLOBOS ĮSTAIGAS TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2003 m. gegužės 12 d. Nr. A1-79

Vilnius

 

 

Pakeičiu socialinės apsaugos ir darbo ministro 2002 m. liepos 9 d. įsakymą Nr. 97 „Dėl Reikalavimų stacionarioms socialinės globos įstaigoms ir Asmenų nukreipimo į stacionarias socialinės globos įstaigas tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 76-3274):

1. Išdėstau 2 punktą taip:

2. Nustatau, kad šio įsakymo 1.1 punkte nurodyti reikalavimai yra privalomi iš valstybės ir savivaldybių biudžetų finansuojamoms stacionarioms socialinės globos įstaigoms ir rekomenduojami nevyriausybinių organizacijų, religinių bendrijų ir bendruomenių įsteigtoms stacionarioms socialinės globos įstaigoms.“

2. Nurodytuoju įsakymu patvirtintuose Reikalavimuose stacionarioms socialinės globos įstaigoms:

2.1. Papildau II skyrių nauju 5.3 punktu (buvusius 5.3–5.10 punktus laikau atitinkamai 5.4–5.11 punktais):

5.3. patvirtintą įstaigos etatų sąrašą;“.

2.2. Įrašau 5.5 punkte prieš žodį „vidaus“ žodžius „viešai skelbiamas“.

2.3. Išdėstau 7 punktą taip:

7. Globos įstaiga turi sudaryti sąlygas veikti Gyventojų tarybai, kuri yra patariamasis globos įstaigos administracijos organas. Gyventojų taryba turi turėti bendrame gyventojų susirinkime priimtus tarybos veiklos nuostatus. Gyventojų tarybos nuostatus tvirtina įstaigos vadovas.“

2.4. Išdėstau 8 punktą taip:

8. Etatų skaičius globos įstaigose nustatomas priklausomai nuo įstaigos tipo, pavaldumo, gyventojų skaičiaus, jų amžiaus ir negalios pobūdžio:

8.1. apskričių pavaldumo vaikų su proto negalia (nuo 4 iki 21 metų) bei vaikų ir jaunimo su proto negalia (nuo 4 iki 29 metų) globos įstaigose personalo ir gyventojų santykis turi būti nuo 0,8 iki 1 etato vienam gyventojui;

8.2. apskričių pavaldumo senų žmonių bei suaugusiųjų su proto negalia globos įstaigose personalo ir gyventojų santykis turi būti nuo 0,45 iki 0,65 etato vienam gyventojui;

8.3. kito pavaldumo (savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų ir kitose) senų žmonių globos įstaigose personalo ir gyventojų santykis turi būti ne mažesnis kaip 0,3 etato vienam gyventojui;

8.4. jei kito pavaldumo globos įstaigos pagal tipą, gyventojų amžių bei negalios pobūdį atitinka apskrities pavaldumo įstaigas, jose etatų skaičius nustatomas pagal reikalavimų įstaigoms 8.1 ar 8.2 punktų nuostatas.“

2.5. Įrašau 18 punkte vietoj žodžio „naudojasi“ žodžius „gali naudotis“.

2.6. Įrašau V skyriaus pavadinime po žodžio „TEISĖS“ žodžius „IR PAREIGOS“.

2.7. Papildau V skyrių naujais 23¹ ir 23² punktais:

231. Gyventojas turi teisę dalyvauti svarstant jo poelgį, pasiaiškinti ir susipažinti su visais svarstymo dokumentais. Draudžiama priimti sprendimą ir paskirti nuobaudą gyventojui nežinant ir jam nedalyvavus svarstyme.

232. Gyventojai privalo laikytis vidaus tvarkos taisyklių, gerbti kitų įstaigos gyventojų ir darbuotojų teises.“

2.8. Įrašau 35 punkte vietoj skaičiaus „85“ skaičių „75“.

2.9. Išdėstau 36.1 punktą taip:

36.1. kuriems reikalinga būtinoji psichiatrinė pagalba;“.

2.10. Išdėstau 48 punkto pirmąją pastraipą taip:

48. Veiksnus gyventojas, nuolat nesilaikantis Vidaus tvarkos taisyklių reikalavimų, gali būti pašalinamas iš globos įstaigos:“.

2.11. Išdėstau 48.1 punktą taip:

48.1. šiai procedūrai atlikti steigėjas sudaro komisiją, į kurią turi būti įtraukti globos įstaigos steigėjo, globos įstaigos, savivaldybės, nustačiusios asmens poreikį socialinėms paslaugoms, administracijos bei globos įstaigos gyventojų tarybos (jeigu taryba veikia) atstovai;“.

2.12. Įrašau 48.2 punkte po skaičiaus „3“ žodžius ir skaičių „per 6 mėnesius“.

3. Išdėstau nauja redakcija nurodytuoju įsakymu patvirtintą Asmenų nukreipimo į stacionarias socialinės globos įstaigas tvarką (pridedama).

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir

darbo ministro

2002 m. liepos 9 d. įsakymu Nr. 97

(Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir

darbo ministro

2003 m. gegužės 12 d. įsakymo Nr. A1-79

redakcija)

 

asmenų Nukreipimo į stacionarias socialinės globos įstaigas tvarka

 

I. bendrosios nuostatos

 

1. Asmenų nukreipimo į stacionarias socialinės globos įstaigas tvarka (toliau – nukreipimo tvarka) reglamentuoja socialinės globos reikalingų asmenų nukreipimo į stacionarias socialinės globos įstaigas (toliau – globos įstaiga) procedūrą, dokumentų, reikalingų apgyvendinant asmenį globos įstaigoje, sutvarkymą.

2. Nukreipimo tvarka taikoma apgyvendinant asmenis šiose globos įstaigose: vaikų su proto negalia, vaikų ir jaunimo su proto negalia, suaugusiųjų su proto negalia ir senų žmonių globos įstaigose (iš valstybės ir savivaldybių biudžetų finansuojamose globos įstaigose ar globos įstaigose, kurios su savivaldybe yra sudariusios sutartis dėl socialinių paslaugų teikimo).

3. Šios tvarkos privalo laikytis asmenys, norintys apsigyventi globos įstaigoje, jų globėjai, rūpintojai, tėvai, globos įstaigos ir jų steigėjai, savivaldybių administracijos ir kitos įstaigos, susijusios su asmenų nukreipimu ir apgyvendinimu globos įstaigose.

 

II. NUKREIPIMAS Į STACIONARIAS SOCIALINĖS GLOBOS ĮSTAIGAS

 

4. Į globos įstaigas nukreipiami asmenys, kuriems nebegalima socialinių paslaugų teikti jų namuose ar nestacionariose globos įstaigose arba tos paslaugos yra neefektyvios.

5. Asmuo (jo globėjas, rūpintojas, tėvai), pageidaujantis apsigyventi ar apgyvendinti kitą asmenį globos įstaigoje, raštu kreipiasi į savo (asmens, pageidaujančio apsigyventi globos įstaigoje) gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyrių (seniūniją).

6. Asmens poreikis apsigyventi globos įstaigoje vertinamas atsižvelgiant į asmens savarankiškumą, amžių, sveikatos būklę, specialiuosius poreikius, šeimos ar artimųjų galimybes pasirūpinti juo. Už asmenų poreikio socialinėms paslaugoms nustatymą ir tikslingumo apgyvendinti asmenį globos įstaigoje įvertinimą atsakinga savivaldybės, kurios teritorijoje gyvena asmuo, administracija.

7. Sprendimą dėl paslaugų asmeniui skyrimo iš valstybės biudžeto finansuojamoje globos įstaigoje priima savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta komisija, į kurios sudėtį įeina socialiniai darbuotojai, asmens sveikatos priežiūros specialistai, globos įstaigos steigėjo atstovai. Sprendimą dėl paslaugų asmeniui skyrimo iš savivaldybės biudžeto finansuojamoje globos įstaigoje priima savivaldybės administracijos direktorius (jo įgaliotas asmuo) arba jo sudaryta komisija. Su sprendimu pareiškėjas turi būti supažindintas ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo pateikimo dienos.

8. Dėl paslaugų skyrimo turi būti pateikti šie dokumentai (pažymėta „*“):

 

Eil. Nr.

Dokumentas

Senų žmonių globos namai

Globos namai suaugusiesiems su proto negalia

Globos namai vaikams bei vaikams ir jaunimui su proto negalia

1.

Prašymas (asmens, jo globėjo, rūpintojo, tėvų)

*

*

*

2.

Pensininko pažymėjimas

*

 

 

3.

Invalido pažymėjimas

*

*

*

4.

Pasas arba asmens tapatybės kortelė, gimimo

 

 

 

 

liudijimas (vaikui)

*

*

*

5.

Medicininės socialinės ekspertizės komisijos

*

*

* (nuo 16 m.)

 

(MSEK) pažyma dėl invalidumo

 

 

 

6.

Medicininės apskaitos dokumento f. 027/Y

*

*

*

7.

Pedagoginio-psichologinio centro išvados

 

 

*

8.

Vaikų teisių apsaugos tarnybos pažyma

 

 

*

9.

Buities tyrimo aktas

*

*

*

 

Pastaba. Apgyvendinant asmenį ne iš valstybės biudžeto finansuojamoje senų žmonių globos įstaigoje (savivaldybės, nevyriausybinės organizacijos ar kitoje) invalido pažymėjimas bei MSEK pažyma neprivalomi.

9. Komisijai priėmus sprendimą apgyvendinti asmenį iš valstybės biudžeto finansuojamoje globos įstaigoje, dokumentai (išvardyti 8 punkte) perduodami steigėjui. Jeigu globos įstaigoje yra laisvų vietų, steigėjas išduoda asmeniui nukreipimą. Nukreipime nurodoma informacija apie apsigyvenimo globos įstaigoje sąlygas. Išduotas nukreipimas galioja 1 mėnesį. Tais atvejais, kai globos įstaigoje vietos nėra, pareiškėjai pagal dokumentų gavimo datą įrašomi į steigėjo sudaromą asmenų, pageidaujančių apsigyventi globos įstaigoje, eilę. Nukreipimai į globos įstaigas, finansuojamas iš savivaldybės biudžeto, išduodami bei asmenų, pageidaujančių apsigyventi globos įstaigoje, eilė sudaroma savivaldybės nustatyta tvarka. Asmuo gali būti įrašytas tik į vieną eilę paslaugoms globos įstaigoje gauti.

10. Turėdamas informacijos, kad komisijos sprendimas dėl asmens apgyvendinimo iš valstybės biudžeto finansuojamoje įstaigoje yra neobjektyvus, globos įstaigos steigėjas turi teisę neišduoti nukreipimo.

11. Asmenų, pageidaujančių apsigyventi iš valstybės biudžeto finansuojamoje globos įstaigoje, eilių sudarymo tvarką kontroliuoja ir gyventojų skundus dėl asmenų nukreipimo į stacionarias globos įstaigas tvarkos nagrinėja Socialinių įstaigų priežiūros ir audito departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

 

______________