LIETUVOS RESPUBLIKOS

PREKYBINĖS LAIVYBOS ĮSTATYMO DEŠIMTOJO SKIRSNIO PAVADINIMO, 58 STRAIPSNIO, ĮSTATYMO PRIEDO PAKEITIMO IR PAPILDYMO, ĮSTATYMO PAPILDYMO 581 STRAIPSNIU

ĮSTATYMAS

 

2012 m. gegužės 10 d. Nr. XI-2008

Vilnius

 

(Žin., 1996, Nr. 101-2300; 2000, Nr. 75-2266, Nr. 85-2584; 2003, Nr. 73-3355; 2005, Nr. 31-973)

 

1 straipsnis. Dešimtojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Dešimtojo skirsnio pavadinime po žodžio „ribojimas“ įrašyti žodžius „ir laivo valdytojo prievolių įvykdymo užtikrinimas“ ir skirsnio pavadinimą išdėstyti taip:

 

DEŠIMTASIS SKIRSNIS

LAIVO VALDYTOJO IR GELBĖTOJO ATSAKOMYBĖS RIBOJIMAS IR LAIVO VALDYTOJO PRIEVOLIŲ ĮVYKDYMO UŽTIKRINIMAS“.

 

2 straipsnis. 58 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 58 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

58 straipsnis. Laivo valdytojo ir gelbėtojo atsakomybės ribojimas

1. Laivo valdytojo ir gelbėtojo atsakomybė dėl jiems pareikštų reikalavimų gali būti ribojama 1976 m. Tarptautinės konvencijos dėl atsakomybės pagal jūrinius reikalavimus ribojimo ir 1996 m. Protokolo, iš dalies keičiančio 1976 m. Konvenciją dėl atsakomybės pagal jūrinius reikalavimus ribojimo, (toliau – Konvencija dėl atsakomybės pagal jūrinius reikalavimus ribojimo) bei kitų Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių nustatyta tvarka.

2. Asmuo, už kurio veiksmus, aplaidumą ar įsipareigojimų nevykdymą atsako laivo valdytojas ar gelbėtojas, turi teisę pasinaudoti Konvencijoje dėl atsakomybės pagal jūrinius reikalavimus ribojimo ir kitose Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse nustatyta teise riboti atsakomybę.“

 

3 straipsnis. Įstatymo papildymas 581 straipsniu

Papildyti Įstatymą 58straipsniu:

 

581 straipsnis. Laivo valdytojo prievolių įvykdymo užtikrinimas

1. Laivo, plaukiojančio su Lietuvos valstybės vėliava, ar į Lietuvos Respublikos jūrų uostus įplaukiančio užsienio valstybės laivo valdytojo prievolių dėl reikalavimų, kuriems pagal Konvenciją dėl atsakomybės pagal jūrinius reikalavimus ribojimo taikomas atsakomybės ribojimas, įvykdymas turi būti užtikrintas veiksmingomis prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonėmis (draudimu, garantija ar kitomis priemonėmis). Laivo valdytojo prievolių įvykdymo užtikrinimo suma kiekvieno laivo vienam įvykiui turi būti ne mažesnė negu Konvencijoje dėl atsakomybės pagal jūrinius reikalavimus ribojimo nustatyta atitinkama didžiausia suma, kuria ribojama atsakomybė.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyto prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonės buvimas patvirtinamas atitinkamu dokumentu, kurį išduoda prievolių įvykdymo užtikrinimą suteikęs subjektas (draudimo ar savidraudos veiklą vykdantis subjektas, Tarptautinės laivų valdytojų civilinės atsakomybės draudimo klubų konfederacijos nariai, bankas ar kitas subjektas, turintis teisę vykdyti atitinkamą prievolių įvykdymo užtikrinimo veiklą) (toliau – prievolių įvykdymo užtikrinimą patvirtinantis dokumentas). Prievolių įvykdymo užtikrinimą patvirtinantis dokumentas privalo būti laive. Jeigu prievolių įvykdymo užtikrinimą patvirtinančiame dokumente vartojama ne anglų, prancūzų ar ispanų kalba, turi būti pateikiamas jo vertimas į vieną iš šių kalbų. Prievolių įvykdymo užtikrinimą patvirtinančiame dokumente turi būti nurodyta bent ši informacija:

1) laivo pavadinimas, Tarptautinės jūrų organizacijos suteiktas laivo identifikavimo numeris ir registravimo uostas;

2) laivo valdytojo vardas, pavardė arba pavadinimas ir pagrindinė veiklos vykdymo vieta;

3) prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonės rūšis ir jos galiojimo laikas;

4) prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonę suteikusio subjekto pavadinimas ir pagrindinė veiklos vykdymo vieta bei atitinkamais atvejais – veiklos vykdymo vieta, kurioje buvo įgyta prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonė.

3. Šio straipsnio 1 ir 2 dalių nuostatos netaikomos laivams, kurių bendroji talpa mažesnė negu 300, taip pat karo laivams, karinio jūrų laivyno pagalbiniams laivams ar kitiems valstybei nuosavybės teise priklausantiems ar valstybės kitu teisėtu pagrindu naudojamiems laivams nekomercinėms viešosioms paslaugoms teikti.

4. Lietuvos saugios laivybos administracija ir Lietuvos Respublikos jūrų uostus valdančios įmonės prižiūri, kaip laivų valdytojai laikosi šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytų nuostatų.“

 

4 straipsnis. Įstatymo priedo papildymas 4 punktu

Papildyti Įstatymo priedą 4 punktu:

4. 2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/20/EB dėl laivų savininkų atsakomybės pagal jūrinius reikalavimus draudimo (OL 2009 L 131, p. 128).“

 

5 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2012 m. liepos 1 d.

2. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministras parengia ir patvirtina šiam įstatymui įgyvendinti reikalingus teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTĖ                                                    DALIA GRYBAUSKAITĖ

 

_________________