LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIFTŲ NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2006 m. vasario 24 d. Nr. A1-61

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742; 2003, Nr. 119-5404) 5 straipsnio 2 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 29 d. nutarimo Nr. 817 „Dėl teisės aktų, būtinų Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymui įgyvendinti, patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 57-2053; 2004, Nr. 133-4802) 2.3 punktu:

1. Tvirtinu Liftų naudojimo taisykles (pridedama).

2. Įpareigoju Lietuvos Respublikos valstybinę darbo inspekciją kontroliuoti šių taisyklių vykdymą.

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir

darbo ministro 2006 m. vasario 24 d.

įsakymu Nr. A1-61

 

LIFTŲ NAUDOJIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Liftų naudojimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato reikalavimus, kaip turi būti paleidžiami naudoti, naudojami, prižiūrimi elektriniai bei hidrauliniai liftai ir tikrinama jų techninė būklė. Naudojant liftus ir atliekant jų priežiūrą, būtina vadovautis šiomis Taisyklėmis, šių Taisyklių 1 priede nurodytais teisės aktais ir kitais Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais, taip pat rekomenduojama vadovautis šių Taisyklių 2 priede nurodytais darniaisiais standartais.

2. Taisyklės taikomos liftams – įrenginiams su kabina, sustojančia nustatytuose lygiuose, judančia tarp aukštų standžiomis vertikaliomis ar pasvirusiomis nuo vertikalės ne daugiau kaip 15° kampu kreipėmis – skirtiems kelti:

2.1. žmones;

2.2. žmones ir krovinius;

2.3. tik krovinius, kai kabina yra prieinama, t. y. žmogus gali nesunkiai į ją įeiti, ir kabinoje yra sumontuoti valdymo įtaisai, išdėstyti kabinos viduje arba taip, kad šiuos įtaisus galėtų pasiekti kabinos viduje esantis žmogus;

2.4. tik krovinius, kai valdymo įtaisai sumontuoti kabinos išorėje.

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

EB atitikties deklaracija – lifto surinkėjo ar lifto saugos mazgų gamintojo išduotas dokumentas, kuriuo laiduojama, kad liftui ar lifto saugos mazgams yra atlikta viena iš procedūrų pagal techninio reglamento „Liftai“ (Žin., 2000, Nr. 28-785) VI, X, XII, XIII arba XIV priedų nuostatas ir jie yra saugūs naudoti.

Krovininis lydimasis liftas – liftas, kurio kabinoje įrengtas valdymo pultas, ir kuris skirtas kroviniams su liftininku ir krovinį lydinčiais asmenimis kelti.

Krovininis nelydimasis liftas – išorinio valdymo krovininis liftas, skirtas tik kroviniams kelti.

Ligoninių liftas – specialiai įrengtas liftas, skirtas ligoniams su ligoniniais vežimėliais ir kita įranga bei juos lydinčiuoju personalu kelti.

Lifto techninės būklės tikrinimas – šiose Taisyklėse bei kituose lifto naudojimo ir priežiūros norminiuose teisės aktuose, o taip pat lifto surinkėjo pateiktuose techniniuose dokumentuose nustatyta tvarka ir terminais įgaliotos liftų techninės būklės tikrinimo įstaigos atliekami naudojamo lifto privalomoji apžiūra, privalomasis lifto parametrų, rodančių, ar jis atitinka saugos reikalavimus, tikrinimas, lifto bandymai ir kiti atitikties saugos reikalavimams įvertinimo veiksmai.

Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga – įstaiga, kuri atlieka į rinką tiekiamų naujų liftų atitikties įvertinimo procedūras pagal techninio reglamento „Liftai“ nuostatas ir išduoda atitikties įvertinimo pažymėjimą (sertifikatą).

Remontas – sudilusių, sulūžusių ar dėl kitų priežasčių netinkamų naudoti dalių, mazgų keitimas ar taisymas, nekeičiant lifto techninių charakteristikų. Remontu nelaikomi modifikavimo darbai.

Specializuota liftų priežiūros ir remonto įmonė (toliau – specializuota įmonė) – tai juridinis asmuo, kuris specializuojasi atlikti šiose Taisyklėse numatytus ir lifto surinkėjo pateiktuose techniniuose dokumentuose nurodytus privalomuosius nuolatinės liftų priežiūros darbus, remontus bei teikiantis kitas specializuotas lifto nuolatinės priežiūros paslaugas, prisiimantis atsakomybę už atliekamų darbų kokybę pagal sutartį, sudaromą tiesiogiai su liftų savininku, turintis reikiamą skaičių kvalifikuoto personalo darbams atlikti. Teikti nuolatinės liftų priežiūros paslaugas specializuota įstaiga gali tik turėdama civilinės atsakomybės draudimo sutartį.

4. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatyme (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742), Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme (Žin., 2003, Nr. 70-3170), Lietuvos Respublikos statybos įstatyme (Žin., 1996, Nr. 32-788; 2001, Nr. 101-3597), techniniame reglamente „Liftai“ (Žin., 2000, Nr. 28-785) bei darniuosiuose standartuose (2 priedas) vartojamas sąvokas.

5. Taisyklės netaikomos:

5.1. liftams, specialiai sukonstruotiems ir pagamintiems kariniams ar policijos tikslams;

5.2. šachtose įrengtiems keltuvams (kalnakasybos);

5.3. scenos keltuvams;

5.4. keltuvams, įtaisytiems transporto priemonėje;

5.5. liftams, įrengtiems mašinose, vien tik išimtinai panaudojamiems patekti į darbo vietą;

5.6. laivuose ir kituose plaukiojančiuose įrenginiuose sumontuotiems liftams ar keltuvams;

5.7. lėktuvuose ir kituose skraidymo aparatuose įrengtiems liftams ar keltuvams;

5.8. krumpliastiebiams keltuvams ir darbo platformoms;

5.9. statybiniams keltuvams, skirtiems žmonėms bei medžiagoms kelti;

5.10. automobilių keltuvams;

5.11. mažiems krovininiams liftams, kurių kėlimo galia neviršija 300 kg, kabinos matmenys neviršija šių dydžių: grindų plotas – 1 kv. metro, aukštis – 1,2 metro.

6. Iki šių Taisyklių įsigaliojimo pradėti naudoti liftai turi atitikti teisės aktų, standartų ir kitų norminių dokumentų, reglamentavusių liftų įrengimą ir galiojusių liftų įrengimo metu, saugos reikalavimus.

7. Naudojamo lifto atitikimą sveikatos ir saugos reikalavimams bei jo tobulinimo būtinumą, atlikę pavojų identifikavimą ir rizikos vertinimą pagal LST EN 81-80 standarto „Liftų projektavimo ir įrengimo saugos taisyklės. Naudojami liftai. 80 dalis. Naudojamų keleivinių ir krovininių liftų saugos gerinimo taisyklės“ rekomendacijas, nustato lifto savininkas ir (arba) specializuota įmonė, jei su ja yra sudaryta sutartis dėl liftų nuolatinės priežiūros, bei numato atitinkamas priemones saugos lygiui gerinti ir šių priemonių įgyvendinimo terminus. Įgaliota įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaiga, atlikdama lifto techninės būklės tikrinimą, pateikia savo išvadas dėl pavojų ir rizikos šalinimo būdų, apimčių ir priemonių.

8. Lifto savininkas atsako už nuolatinę liftų priežiūrą ir tinkamą, funkcionalų bei saugų jų naudojimą. Liftas turi būti naudojamas lifto surinkėjo nustatytomis sąlygomis ir vadovaujantis jo pateiktais techniniais dokumentais, šiomis Taisyklėmis, Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymu ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais liftų naudojimą. Jeigu lifto surinkėjas nustatė griežtesnes lifto naudojimo sąlygas negu šios Taisyklės, tai naudojant liftą būtina vadovautis lifto surinkėjo nustatytomis sąlygomis.

9. Jeigu liftas įrengtas daugiau nei vienam savininkui priklausančiame pastate, lifto savininko funkcijas, vadovaujantis Civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) nuostatomis, vykdo:

9.1. bendrojo naudojimo objektų administratorius, kai neįsteigta (likviduota) butų ir kitų patalpų savininkų bendrija arba nesudaryta (nutraukta) jungtinės veiklos sutartis;

9.2. bendrijos pirmininkas arba bendrijos valdybos pirmininkas, kai įsteigta butų ir kitų patalpų savininkų bendrija;

9.3. jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgaliotas asmuo, kai sudaryta butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutartis.

10. Lifto savininkas turi teisę pasirinkti nuolatinės lifto priežiūros organizavimo būdą – atlikti nuolatinę priežiūrą savo jėgomis (kai turi reikiamos kvalifikacijos personalą) arba dalį savo pareigų, nurodytų Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 3, 5 ir 9 punktuose, perduoti specializuotai įmonei, įsipareigojančiai atlikti tuos darbus pagal sutartį, sudaromą tiesiogiai su liftų savininku dėl lifto nuolatinės priežiūros.

 

II. LIFTO PRIPAŽINIMAS TINKAMU NAUDOTI IR REGISTRAVIMAS

 

11. Prieš pradėdamas naudoti liftą, lifto savininkas turi sudaryti sutartį dėl jo techninės būklės tikrinimo su viena jo paties pasirinkta įgaliota potencialiai pavojingų įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaiga (toliau – įgaliota įstaiga) ir, gavęs šios įstaigos išvadą, kad liftas yra tinkamas saugiai naudoti, įregistruoti liftą Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre.

12. Liftas pripažįstamas tinkamu saugiai naudoti, kai įgaliotos įstaigos ekspertas, atlikęs pirminį lifto techninės būklės patikrinimą, surašo išvadą, kad liftas yra tinkamas saugiai naudoti, ir padaro atitinkamą įrašą lifto techninių dokumentų byloje (lifto pase).

13. Išvadą apie naujai įrengto lifto tinkamumą pradėti naudoti įgaliotos įstaigos ekspertas pateikia lifto savininkui, kuris įregistruoja liftą Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre ir pateikia šią išvadą bei registravimo pažymėjimo kopijas komisijai, atliekančiai statinio pripažinimo tinkamu naudoti procedūrą pagal Statybos techninį reglamentą STR 1.11.01: 2002 „Statinių pripažinimo tinkamais naudoti tvarka“.

14. Eksploatuojamo lifto periodiškus techninės būklės patikrinimus, bandymus ir įvertinimus arba patikrinimus, bandymus ir įvertinimus po modifikavimo ar avarijos atlieka įgaliota įstaiga.

15. Lifto savininkas ir (arba) specializuota įmonė privalo turėti ir saugoti lifto techninių dokumentų bylą (lifto pasą), kurioje turi būti:

15.1. informacija apie techninius lifto parametrus ir charakteristikas;

15.2. ataskaitos apie lifto periodinius bandymus ir patikrinimus, informacija apie remontą, keičiamus lynus bei kitus svarbius mazgus ir dalis, duomenys apie modifikavimus ir avarijas;

15.3. lifto surinkėjo pateikta naudojimo instrukcija su brėžiniais ir schemomis, reikalingais normaliam lifto naudojimui, taip pat priežiūrai, kontrolei, remontui, periodiniam patikrinimui ir gelbėjimo veiksmams atlikti.

16. Lifto techninių dokumentų bylos (lifto paso) dalyje apie techninius lifto parametrus ir charakteristikas turi būti ši informacija:

16.1. įrengimo vieta;

16.2. surinkėjas ir saugos mazgų gamintojas (pavadinimas ir adresas);

16.3. savininkas ir (arba) kitas asmuo, nurodytas šių Taisyklių 9 punkte (pavadinimas ir adresas);

16.4. atidavimo naudoti data;

16.5. lifto savininko ir (arba) specializuotos įmonės vadovo tvarkomasis dokumentas dėl atsakingo asmens už nuolatinę priežiūrą paskyrimo;

16.6. jei liftas sumontuotas po 2001 m. liepos 1 d., paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos išduotas atitikties įvertinimo pažymėjimas (sertifikatas) ir lifto surinkėjo pateikta lifto EB atitikties deklaracija;

16.7. lifto registravimo Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre pažymėjimas;

16.8. pagrindiniai lifto parametrai ir jų charakteristikos (tipas, vardinė apkrova, greitis, keleivių skaičius, eiga (kėlimo aukštis), sustojimų skaičius, kabinos ir atsvaro (balansinio svarmens) masė;

16.9. lynų ir (arba) grandinių charakteristikos;

16.10. saugos mazgų charakteristikos ir atitikties sertifikatai;

16.11. įrengimo statinyje brėžiniai;

16.12. elektrinių grandinių schemos.

17. Techninių dokumentų bylos (lifto paso) lapai turi būti sunumeruojami ir įrišami į vieną ar kelis segtuvus.

 

III. LIFTŲ NAUDOJIMAS IR PRIEŽIŪRA

 

18. Saugiam ir tinkamam lifto naudojimui užtikrinti lifto savininkas ir (arba) specializuota įmonė privalo:

18.1. organizuoti lifto nuolatinę priežiūrą, atsižvelgiant į pastato ir lifto paskirtį, jų išdėstymą bei konstrukcines galimybes;

18.2. naudoti liftą pagal paskirtį ir tik turint įgaliotos įstaigos išvadą, kad jis yra tinkamas saugiai naudoti. Lydimuosius liftus su vidiniu valdymu galima panaudoti žmonėms pakelti ir nuleisti, kai juos lydi lifto palydovas. Neleistina kelti ir nuleisti žmones krovininiu nelydimuoju liftu;

18.3. paruošti liftą įgaliotos įstaigos atliekamiems techninės būklės patikrinimams ir pranešti apie tai šiai įstaigai, sudaryti jos darbuotojams reikiamas darbo sąlygas ir pateikti lifto techninius dokumentus;

18.4. sustabdyti (išjungti) liftą, kai įgaliotos įstaigos ekspertas, atlikdamas lifto techninės būklės vertinimą, nustato, kad lifto naudojimas neužtikrina saugos, kelia pavojų žmonių sveikatai, gyvybei, turtui arba gali įvykti avarija;

18.5. užtikrinti, kad kabinoje, ant lifto valdymo jungiklių, pavaros, greičio ribotuvo, buferių, saugos, avarinio iškvietimo įtaisų, durų užraktų, šachtos durų, pavaros ir skridinių patalpų, elektrinių įrenginių būtų reikiami neištrinami užrašai, etiketės, ženklai;

18.6. užtikrinti, kad pavaros, skridinių patalpų ir šachtos duobės durys visuomet būtų užrakintos, o prieigos prie šių durų būtų laisvai prieinamos bei tinkamai apšviestos;

18.7. parengti, atsižvelgiant į surinkėjo pateiktą lifto naudojimo instrukciją ir lifto paskirtį, lifto kabinoje tvirtinamus lifto naudojimosi nurodymus, kuriuose būtina trumpai nurodyti naudojimosi liftu tvarką, avarinės tarnybos iškvietimo būdą ir, jeigu reikia, krovinių ir žmonių kėlimo reikalavimus. Kai dėl lifto nuolatinės priežiūros sudaryta sutartis su specializuota įmone, lifto naudojimo nurodymuose būtina nurodyti jos pavadinimą;

18.8. tvarkomuoju dokumentu skirti tinkamos kvalifikacijos ir reikiamą skaičių liftus prižiūrinčių darbuotojų (liftų priežiūros meistrų, liftų elektromechanikų, liftininkų, liftų palydovų, operatorių ir kt.), išduodant jiems kvalifikacinius pažymėjimus ir supažindinant su pareigybės aprašymais bei lifto naudojimo instrukcija.

19. Valdyti keleivinius liftus ir atlikti jų pamaininius patikrinimus turi būti pavedama liftininkams, liftininkams apeiviams, dispečerinių operatoriams arba liftų elektromechanikams, atsižvelgiant į liftų paskirtį ir išdėstymą, besinaudojančiųjų liftais asmenų kontingentą, pavojų signalizavimo, lifto valdymo sistemų ir dispečerinių-avarinių tarnybų reagavimo galimybių lygį.

20. Ligoninių liftus valdyti ir atlikti jų pamaininius patikrinimus turi būti pavedama liftininkams ar liftų palydovams. Kaip ir kokioms sąlygoms esant šiuos liftus valdyti gali būti pavedama dispečerinių operatoriams sprendžia lifto savininkas.

21. Krovininius lydimuosius liftus valdyti bei atlikti jų pamaininius patikrinimus turi būti pavedama liftų palydovui. Nelydimuosius krovininius liftus valdyti gali būti pavedama instruktuotiems asmenims, besinaudojantiems tuo liftu ir paskirtiems lifto savininko tvarkomuoju dokumentu.

22. Kiekvieną liftą prižiūrėti, reguliuoti ir remontuoti, užtikrinant jo tvarkingumą, turi būti pavedama konkrečiam lifto elektromechanikui. Lifto elektromechaniku gali būti skiriamas ne jaunesnis kaip 18 metų asmuo, pasitikrinęs sveikatą ir turintis medicininės komisijos išvadą apie jo tinkamumą šiam darbui.

23. Liftų nuolatinės priežiūros kontrolė turi būti pavedama liftų priežiūros meistrui.

24. Liftininkai, liftininkai apeiviai, lifto palydovai, liftų dispečerinių operatoriai, lifto elektromechanikai ir liftų priežiūros meistrai turi turėti specialių žinių ir nustatyta tvarka išlaikyti atitinkamą žinių patikrinimo egzaminą. Savarankiškai lifto elektromechaniku gali pradėti dirbti tik tas asmuo, kuris yra išklausęs liftų elektromechaniko mokymo programą ir turintis ne mažiau kaip 6 mėnesių praktinę stažuotę bei išlaikęs kvalifikacinį egzaminą. Būtina užtikrinti, kad šie asmenys būtų papildomai apmokyti ir tobulintų savo kvalifikaciją tais atvejais, kai:

24.1. keičiama jų darbo vieta;

24.2. liftai pakeičiami naujos konstrukcijos liftais ar pakeičiamos jų naudojimo ir nuolatinės priežiūros organizavimo sąlygos bei būdai ar įdiegiamos naujos liftų valdymo technologijos;

24.3. to pareikalauja lifto savininkas ir (arba) specializuota įmonė, įgaliotos įstaigos ekspertas ar kontrolės įstaigos atstovas.

25. Vienam lifto elektromechanikui priskirtų prižiūrėti liftų skaičius turi būti nustatomas taip, kad, atsižvelgiant į lifto tipą, apžiūrų, reguliavimų ir remontų sudėtingumą, jis suspėtų kokybiškai atlikti jam patikėtą darbą. Lifto elektromechaniko atlikti priežiūros veiksmai turi būti įrašomi lifto apžiūrų žurnale, kuriame taip pat turi būti įrašas apie pastebėtų gedimų pašalinimą.

26. Liftų tinkamumas naudoti turi būti įvertinamas:

26.1. kiekvieną pamainą arba darbo dieną, jeigu kitaip nenurodo lifto surinkėjas;

26.2. periodiškai pagal planinį lifto apžiūrų ir remonto grafiką, sudaromą pagal lifto surinkėjo rekomendacijas, arba kai tokių rekomendacijų nėra – ne rečiau kaip kartą per mėnesį.

27. Liftą kiekvieną pamainą arba darbo dieną patikrinti ir vertinti jo tinkamumą naudoti pagal pareigybės aprašyme ir lifto naudojimo instrukcijoje numatytus reikalavimus gali būti pavesta liftininkui, liftų palydovui, liftininkui apeiviui, dispečerinės operatoriui ar lifto elektromechanikui. Asmuo, kuriam pavedama atlikti lifto patikrinimą, privalo:

27.1. patikrinti kabinos, šachtos, pavaros patalpos, skridinių patalpos bei prieš šachtos duris esančių aikštelių apšvietimą ir įsitikinti, kad yra laisvas priėjimas;

27.2. patikrinti, kaip veikia šachtos durų spynos, durų uždarymo kontrolės kontaktai, valdymo ir signalizavimo sistemos, ar tiksliai sustoja kabina ties įsodinimo aikštelėmis, ir atlikti kitus veiksmus, nurodytus pareigybės aprašyme.

28. Patikrinimo rezultatai apie lifto tinkamumą naudoti turi būti įrašomi į lifto apžiūrų žurnalą.

29. Periodiškai apžiūras atlikti pagal planinį lifto apžiūrų ir remonto grafiką turi būti pavedama lifto elektromechanikui, kaip yra numatyta jo pareigybės aprašyme ir atsižvelgiant į surinkėjo pateiktos lifto naudojimo instrukcijos nuostatas.

30. Lynus valyti, apžiūrėti ir tepti galima tik nejudant kabinai. Atliekant šiuos darbus, kabina gali pajudėti tik valančiojo, tepančiojo arba apžiūrinčiojo asmens nurodymu.

31. Plieniniai lynai turi būti brokuojami pagal surinkėjo pateiktus nurodymus ir priklauso nuo nutrūkusių vielelių skaičiaus lyno suvijimo viename žingsnyje ir (arba) nuo vielelių paviršiaus susidėvėjimo arba korozijos bei kitų defektų.

32. Valdyti liftą iš mašinų patalpos (pvz., liftą arba atskirus jo mazgus bandant ir reguliuojant, judant kabinai tarp aukštų, kabinai sustojus ar įsijungus eigos galiniam išjungikliui, kabiną arba atsvarą atpalaidavus nuo gaudytuvų arba pakeliant nuo gaudytuvų) leidžiama, prieš tai įsitikinus, kad:

32.1. uždarytos šachtos durys;

32.2. išjungti visi kiti valdymo aparatai;

32.3. kabinai sustojus bet kuriame įsodinimo aukšte neatsidarys automatiškai atsidarančios lifto durys;

32.4. ant rankiniu būdu atidaromų lifto šachtos durų visuose įsodinimo aukštuose iškabinti plakatai su užrašu, draudžiančiu atidaryti duris.

33. Kabiną su joje esančiais žmonėmis galima pajudinti tik po to, kai šie asmenys įspėjami, kad kabina pajudės.

34. Naudojant ir prižiūrint liftus draudžiama:

34.1. paleisti liftą iš sustojimo aikštelės per atidarytas šachtos ir kabinos duris;

34.2. atjungti lifto apsaugos įtaisus;

34.3. paleisti liftą, tiesiogiai paveikiant galios jungtuvus, apeinant apsauginius įtaisus;

34.4. jungti prie lifto valdymo grandinės elektrinius instrumentus, apšvietimo lempas arba kitus prietaisus (išskyrus matavimo);

34.5. laipioti šachtoje be pastolių ir tam specialiai pritaikytų kopėčių, taip pat leistis lynais.

35. Lifto valdymo ar jo patikrinimo metu aptikus netinkamus naudoti apsaugos įtaisus, signalizavimo, pasikalbėjimo ar apšvietimo sistemas, taip pat kitus gedimus, keliančius pavojų saugai, būtina liftą išjungti iki to laiko, kol šie gedimai bus pašalinti. Lifto darbas atnaujinamas, kai tai leidžia gedimą pašalinęs asmuo. Apie gedimo pašalinimą padaromas atitinkamas įrašas lifto apžiūrų žurnale.

36. Liftų priežiūros meistras pagal savininko ir (arba) specializuotos įmonės, pavedimus kontroliuoja lifto elektromechaniko ir kitų lifto nuolatinę priežiūrą atliekančių asmenų darbą ir:

36.1. saugo lifto techninę bylą (pasą) ir kitus techninius dokumentus;

36.2. sudaro lifto techninių apžiūrų ir remonto grafikus ir kontroliuoja jų vykdymą;

36.3. savininko ir (arba) specializuotos įmonės nustatyta tvarka darbo vietoje instruktuoja lifto elektromechaniką ir kitą lifto nuolatinę priežiūrą atliekantį personalą;

36.4. parenka remontui skirtas atsargines detales bei darbo įrankius;

36.5. registruoja liftą;

36.6. ruošia liftą techninei būklei patikrinti ir dalyvauja atliekant lifto techninės būklės patikrinimą;

36.7. teikia lifto savininkui siūlymus dėl valdančio liftą personalo mokymo ir peratestavimo;

36.8. nustatęs, kad dėl lifto gedimo arba netinkamos techninės būklės liftas kelia pavojų žmonių gyvybei arba sveikatai, naminių gyvūnų gyvybei arba gresia avarija, sustabdo lifto darbą, apie tai praneša lifto savininkui ir imasi skubių priemonių šiems sutrikimams pašalinti;

36.9. pagal kompetenciją vykdo kontrolės įstaigų nurodymus, organizuoja įgaliotų įstaigų atliekamų techninės būklės patikrinimų arba lifto nuolatinės priežiūros metu nustatytų trūkumų šalinimą.

37. Įrengtame liftų dispečerinės pulte turi būti:

37.1. dvipusis pasikalbėjimo ryšys su liftų kabinomis;

37.2. saugos įtaisų suveikimo arba gedimo signalizacija;

37.3. pasikalbėjimo sistema su avarinės tarnybos liftų elektromechanikais;

37.4. lifto išjungimo (įjungimo) įrenginys ir pavaros, skridinių patalpų durų atidarymo signalizacija;

37.5. arba ir kiti papildomi signalai pagal lifto savininko bei specializuotos įmonės tarpusavio susitarimą.

38. Dispečerizuotų liftų periodinius liftų tinkamumo naudoti patikrinimus privalo atlikti dispečerinės operatoriai arba liftų elektromechanikai kas 15 dienų.

 

IV. LIFTO TECHNINĖS BŪKLĖS TIKRINIMAS

 

39. Lifto savininkas ir (arba) specializuota įmonė privalo užtikrinti, kad laiku būtų atliekami liftų techninės būklės patikrinimai, kurių metu įgaliotos įstaigos ekspertas nustato, ar liftai gali iki kito patikrinimo patikimai ir saugiai veikti esamomis jų naudojimo sąlygomis.

40. Lifto naudojimo metu įgaliotos įstaigos eksperto atliekami techninės būklės patikrinimai ir bandymai neturėtų būti griežtesni nei tie, kuriuos būtina atlikti prieš pirmą kartą atiduodant liftą naudoti pagal atitikties vertinimo procedūrą. Tokie patikrinimai dėl savo pasikartojimų neturi sukelti per didelio lifto mazgų dilimo bei apkrovų, galinčių sumažinti lifto saugą. Tai ypač svarbu bandant saugos įtaisus ir buferius. Šie mazgai turėtų būti bandomi, griežtai vykdant gamintojo rekomendacijas, tuščiai kabinai judant mažesniu už vardinį greičiu.

41. Liftų techninės būklės tikrinimų apimtis, metodai ir periodiškumas nustatomi pagal liftų surinkėjo ar atskirų liftų mazgų gamintojų nurodymus ir atliekami pagal įgaliotos įstaigos parengtas liftų techninės būklės tikrinimo procedūras. Jeigu lifto surinkėjas ar atskirų lifto mazgų gamintojas nenurodė kitaip, liftas turi būti vertinamas, atliekant techninės būklės tikrinimą:

41.1. prieš pradedant jį naudoti pirmą kartą;

41.2. ne rečiau kaip kas 12 mėnesių, atliekant dalinius techninius patikrinimus (toliau – DTP);

41.3. ne rečiau kaip kartą per 36 mėnesius, atliekant pilnutinius techninius patikrinimus (toliau – PTP) su atskirų mazgų bandymu;

41.4. po lifto modifikacijos, avarijos arba remonto, kurio metu keičiama lifto pavara, varantysis skriemulys, kreipės arba valdymo būdas.

41.5. DTP metu įgaliotos įstaigos ekspertas turi patikrinti lifto techninius dokumentus ir atlikti lifto apžiūrą, siekdamas nustatyti, ar liftas naudojamas pagal paskirtį, ar tinkamai organizuota nuolatinė lifto priežiūra, ar yra visi reikalingi dokumentai, sutartys ir ar yra personalas, mokantis liftą prižiūrėti, reguliuoti, remontuoti ir galintis atlikti kitus lifto surinkėjo numatytus nuolatinės priežiūros veiksmus.

42. Lifto techninės būklės patikrinimą atliekančiam ekspertui turi būti pateikiami šie dokumentai:

42.1. techninė byla (pasas);

42.2. lifto apžiūrų žurnalas;

42.3. liftų priežiūros meistro, elektromechaniko, liftininko ar kitų asmenų, prižiūrinčių liftus, kvalifikacijos pažymėjimai bei lifto savininko ir (arba) specializuotos įmonės tvarkomieji dokumentai apie šių asmenų paskyrimą prižiūrėti liftus.

43. Tikrinant lifto techninius dokumentus privalu įsitikinti, ar:

43.1. tinkamai pildoma lifto techninė byla (pasas);

43.2. lifto techninėje byloje (pase) yra kaupiami būtini dokumentai apie lifto remontą ar pakeistus saugos mazgus, lynus (grandines), didelio slėgio žarnas, apsauginius įrenginius, diržus;

43.3. tinkamai įforminta nuolatinė lifto priežiūra, kai ji vykdoma savo jėgomis ir kai tarp lifto savininko ir specializuotos įmonės sudaryta sutartis dėl lifto nuolatinės priežiūros, ir ar sutartis galioja;

43.4. lifto naudojimosi nurodymai pritvirtinti lifto kabinoje;

43.5. pildomas lifto apžiūrų žurnalas;

43.6. savininko ir (arba) specializuotos įmonės tvarkomuoju dokumentu yra paskirti tinkamos kvalifikacijos ir reikiamas skaičius liftus prižiūrinčių darbuotojų, ar jiems išduoti darbo pažymėjimai, ar jie supažindinti su pareigybės aprašymais ir lifto naudojimo instrukcijomis;

43.7. yra atliktų lifto įžeminimo (įnulinimo) pereinamųjų taškų varžų ir laidininkų izoliacijos varžų matavimų protokolai.

44. Atliekant naudojamo lifto apžiūrą reikia patikrinti, ar:

44.1. elektriniai aparatai valdymo spintoje atitinka schemą ir yra tinkamai sutvarkyti;

44.2. nepažeistos įžeminimo (įnulinimo) grandinės mašinų patalpoje, šachtoje, ar varžos atitinka norminiuose teisės aktuose nurodytus dydžius ir ar yra varžų matavimo protokolai;

44.3. tinkamai įrengtas, paženklintas ir ar tinkamai veikia įvadinis įrenginys (liftų grupės įvadiniai įrenginiai);

44.4. tinkamai sutvarkytas suktuvas, ar ne per daug sudilęs lynų varantysis skriemulys, ar jo laisvumas nėra didesnis už leistiną, ar riebokšliai nepraleidžia tepalo, ar sutvarkyti ir patikimai veikia stabdžiai;

44.5. tinkamas mašinų patalpos, šachtos ir kabinos apšvietimas;

44.6. tinkamai sutvarkytos pavarų, skridinių ir kitų patalpų durys, langai;

44.7. tinkamai sutvarkytos šachtos durys, ar teisingai sureguliuotos automatinės durų spynos ir elektriniai saugos aparatai;

44.8. teisingai sureguliuota šachtos ir kabinos durų pavara ir sąveika tarp kabinos ir šachtos durų;

44.9. nepažeista kabinos ir atsvaro pakaba, hidraulinio cilindro tvirtinimas;

44.10. nepažeisti nešantieji ir greičio ribotuvo lynai;

44.11. veikia greičio ribotuvas, ar nepažeista jo plomba, ar neišsidėvėjęs skriemulio griovelis;

44.12. teisingai sureguliuoti gaudytuvai;

44.13. tinkamai sutvarkytas atsvaras, ar patikimai įtvirtinti atsvaro krūviai ir atsvaro šliaužės;

44.14. tinkamas kabinos ir atsvaro kreipiančiųjų įtvirtinimas, ar nejuda įdėtinės detalės;

44.15. matmenys nuo kabinos išorinės sienos iki šachtos sienos bei šachtos durų atitinka surinkėjo nustatytus matmenis;

44.16. tarpeliai tarp kreipių darbinių paviršių ir kabinos bei atsvaro šliaužių atitinka surinkėjo rekomenduotinus;

44.17. tinkamai sutvarkyti ir nepažeisti buferiai, greičio ribotuvo įtempimo įrenginys;

44.18. nepažeisti kabinos ir šachtos aptvarai;

44.19. tiksliai sustoja kabina įsodinimo aikštelėse;

44.20. tinkamai veikia lifto elektrinė schema;

44.21. tinkamai veikia dispečerizuotų liftų gedimo signalizavimo ir abipusio pasikalbėjimų ryšių sistemos, ar pakankama garso kokybė.

45. Atliekant bet kokį lifto techninės būklės patikrinimą turi dalyvauti liftą prižiūrintis elektromechanikas ar lifto priežiūros meistras.

46. Įgaliotos įstaigos ekspertas turi taip organizuoti darbą, kad butų tikras, jog įvykdė visus lifto techninės būklės tikrinimo procedūroje numatytus veiksmus.

47. PTP metu įgaliotos įstaigos ekspertas turi patikrinti lifto techninius dokumentus ir atlikti lifto apžiūrą, kaip numatyta DTP ir, esant teigiamiems rezultatams, atlikti kai kurių mazgų, kurie liftui normaliai veikiant nėra naudojami, bandymus, siekiant įsitikinti, kad šie mazgai tebėra tinkami. Tuo tikslu:

47.1. atlikti lifto statinį bandymą arba panaudoti kitokį įvertinimo būdą, patikrintą praktikoje ir laiduojantį ne mažesnį patikrinimo rezultatų patikimumą, pagal lifto surinkėjo ar atskiro saugos mazgo gamintojo pateiktą rekomendaciją ir įgaliotos įstaigos patvirtintą tam liftų tipui taikomą bandymo procedūrą, siekiant įsitikinti, ar pakankamas lifto mazgų ir mechanizmų stipris, ar efektyviai veikia stabdžiai, ar patikimas pagrindinių lynų tvirtinimas ir ar nepraslysta lynai varančiojo skriemulio grioveliuose. Statinio bandymo metu gali būti atliekama tokia procedūra: kabina, pastatyta apatiniame aukšte, apkraunama bandymo procedūroje nurodyta apkrova (tai galėtų būti apkrova, 25 % viršijanti vardinę), ir 10 min. stebima, ar kabina nejuda žemyn;

47.2. įsitikinus, kad lifto mazgai statinį bandymą išlaikė, atlikti lifto dinaminį bandymą arba panaudoti kitokį įvertinimo būdą, patikrintą praktikoje ir laiduojantį ne mažesnį patikrinimo rezultatų patikimumą, pagal įgaliotos įstaigos patvirtintą tam liftų tipui taikomą bandymo procedūrą, siekiant įsitikinti, kaip veikia lifto suktuvas, stabdys, greičio ribotuvas, gaudytuvai, buferiai ir ar kabina tiksliai sustoja įsodinimo aikštelėse.

48. Po lifto techninės būklės patikrinimo įgaliotos įstaigos ekspertas surašo patikrinimo ataskaitą, kurioje nurodo, ar liftas tinkamas naudoti, jeigu reikia, nurodo jo saugaus naudojimo sąlygas, taip pat nurodo kito techninės būklės patikrinimo datą, o lifto kabinoje pritvirtina nustatytos formos neištrinamą žymą su atlikto ir būsimo patikrinimų datomis. Vieną ataskaitos egzempliorių saugo lifto savininkas ir (arba) specializuota įmonė, o antrą egzempliorių saugo įgaliota įstaiga iki kito techninės būklės patikrinimo.

49. Kai įgaliotos įstaigos ekspertas, atlikdamas PTP ar DPT, pastebi esminius lifto mechanizmų ir sistemų gedimus, mazgų ir detalių susidėvėjimus, dėl ko pripažįsta liftą netinkamu naudoti, jis apie tai privalo informuoti lifto savininką ir (arba) specializuotą įmonę bei atitinkamą Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos teritorinį skyrių. Jei savininkas ir (arba) specializuota įmonė atliko lifto pavojų identifikavimą ir rizikos vertinimą, įgaliotos įstaigos ekspertas taip pat pateikia savo išvadas dėl numatytų pavojų ir rizikos šalinimo būdų, apimčių ir priemonių.

50. Lifto modifikacijos, įvardintos šių Taisyklių 51 punkte, ar atstatomieji remontai po lifto avarijos bei neeiliniai lifto techninės būklės patikrinimai ir bandymai turi būti atliekami pagal specialiai parengtus projektus (techninius reikalavimus), kuriuos užsako lifto savininkas. Šie projektai gali būti rengiami vadovaujantis darniųjų standartų „LST EN 81-1+AC Liftų projektavimo ir įrengimo saugos taisyklės. 1 dalis. Elektriniai liftai“ ir(arba) „LST EN 81-2+AC Liftų projektavimo ir įrengimo saugos taisyklės. 2 dalis. Hidrauliniai liftai“ ar kitų analoginės serijos standartų nuostatomis, įvertinant rizikos lygį. Kokius mazgų bandymus ir procedūras reikėtų atlikti modifikuojant ar atstatomai po avarijos remontuojant liftus, sprendžia įgaliota įstaiga kartu su lifto savininku. Tuo atveju, kai rizikos įvertinimas sudaro prielaidą, kad rizikos lygis yra padidėjęs, modifikuotas gaminys laikomas nauju liftu. Tokiu atveju projektą vykdantis lifto surinkėjas turi kreiptis į paskelbtąją (notifikuotą) įstaigą dėl lifto atitikties įvertinimo.

51. Šiose Taisyklėse lifto modifikacijomis yra laikomi:

51.1. pakeitimai, po kurių pasikeičia lifto vardinis greitis, vardinė apkrova, kabinos masė ar kabinos eiga;

51.2. lifto mazgų pasikeitimai arba pakeitimai naujais, kai keičiama:

51.2.1. durų spynos;

51.2.2. valdymo būdas;

51.2.3. kreipės arba kreipių tipas;

51.2.4. durų tipas arba papildomai įstatomos durys;

51.2.5. pavara arba varantysis skriemulys;

51.2.6. greičio ribotuvas;

51.2.7. kylančios kabinos greičio ribojimo įtaisas;

51.2.8. buferiai;

51.2.9. kiti saugos įtaisai.

52. Lifto mazgų ar detalių pakeitimas tokio paties tipo mazgais ar detalėmis modifikacija nelaikoma.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

53. Apie liftų avarijas ir su tuo susijusius nelaimingus atsitikimus bei žalą turtui lifto savininkas ir (arba) specializuota įmonė turi pranešti atitinkamam Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui, apylinkės prokuratūrai, įgaliotai įstaigai, savivaldybei, kitiems suinteresuotiems juridiniams bei fiziniams asmenims.

54. Įgaliota įstaiga, atlikusi liftų techninės būklės tikrinimus, įstatymų nustatyta tvarka atsako už įstaigos ekspertų veiksmus ir sprendimus.

55. Asmenys, pažeidę šių Taisyklių reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________


 

Liftų naudojimo taisyklių

1 priedas

 

TEISĖS AKTŲ, SUSIJUSIŲ SU LIFTŲ NAUDOJIMU, SĄRAŠAS

 

1. Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymas (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742).

2. Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas (Žin., 2003, Nr. 70-3170).

3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 29 d. nutarimas Nr. 817 „Dėl teisės aktų, būtinų Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymui įgyvendinti, patvirtinimo“(Žin., 2001, Nr. 57-2053; 2004, Nr. 133-4802).

4. Darbo įrenginių naudojimo bendrieji nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministrės 1999 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 102 (Žin., 2000, Nr. 3-88).

5. Lietuvos Respublikos statybos įstatymas (Žin., 1996, Nr. 32-788; 2001, Nr. 101-3597).

6. Techninis reglamentas „Mašinų sauga“, patvirtintas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministrės 2000 m. kovo 6 d. įsakymu Nr. 28 (Žin., 2000, Nr. 23-601).

7. Techninis reglamentas „Liftai“, patvirtintas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministrės 1999 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 106 (Žin., 2000, Nr. 28-785).

8. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 9 d. nutarimas Nr. 645 „Dėl Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro įsteigimo ir Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 48-1844).

9. Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrieji nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. A1-223/V-792 (Žin., 2004, Nr. 13-395).

10. Statybos techninio reglamentas STR 1.11.01:2002 „Statinių pripažinimo tinkamais naudoti tvarka“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. gegužės 14 d. įsakymu Nr. 242 (Žin., 2002, Nr. 60-2475).

11. Elektros įrenginių eksploatavimo saugos taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2004 m. lapkričio 26 d. įsakymu Nr. 4-432 (Žin., 2004, Nr. 175-6502).

12. Galios elektros įrenginių įrengimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2004 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 4-258 (Žin., 2004, Nr. 107-4006).

13. Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų rengimo ir instruktavimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2005 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. 1-107 (Žin., 2005, Nr. 53-1817).

 

_________________


 

Liftų naudojimo taisyklių

2 priedas

 

DARNIŲJŲ STANDARTŲ, SUSIJUSIŲ SU LIFTŲ NAUDOJIMU, SĄRAŠAS

 

1. LST EN 81-1+AG2002 lt (EN 81-1:1998+AC:1999). Liftų projektavimo ir įrengimo saugos taisyklės. 1 dalis. Elektriniai liftai.

2. LST EN 81-2+AC:2002 lt (EN 81-2:1998+AC:1999). Liftų projektavimo ir įrengimo saugos taisyklės. 2 dalis. Hidrauliniai liftai.

3. LST EN 81-3:2004 lt (EN 81-3:2000). Liftų projektavimo ir įrengimo saugos taisyklės. 3 dalis. Elektriniai ir hidrauliniai krovininiai liftai.

4. LST EN 81-80-08:2003 lt (EN 81-80:2003). Liftų projektavimo ir įrengimo saugos taisyklės. Naudojami liftai. 80 dalis. Naudojamų keleivinių ir krovininių liftų saugos gerinimo taisyklės.

5. LST EN 294:1997 lt (EN 294:1992). Mašinų sauga. Saugūs atstumai iki rankomis pasiekiamų pavojingų zonų.

6. LST EN 1050:1999 lt (EN 1050:1996). Mašinų sauga. Rizikos vertinimo principai.

7. LST EN 1070:2002 lt (EN 1070:1998). Mašinų sauga. Terminai.

8. LST EN ISO 12100-1:2004. Mašinų sauga. Pagrindinės sąvokos, bendrieji projektavimo principai. 1 dalis. Pagrindiniai terminai, metodika (ISO 12100-1:2003).

9. LST EN ISO 12100-2:2004. Mašinų sauga. Pagrindinės sąvokos, bendrieji projektavimo principai. 2 dalis. Techniniai principai (ISO 12100-2:2003).

10. LST EN 13015:2003. Liftų ir eskalatorių techninė priežiūra. Techninės priežiūros instrukcijų rengimo taisyklės.

 

_________________