LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIO GRĄŽINIMO UŽSIENIO ASMENIMS

 

2002 m. birželio 13 d. Nr. 899

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271) 42 ir 119 straipsniais, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti pridedamus:

1.1. Pridėtinės vertės mokesčio už Lietuvos Respublikoje įsigytas ir iš jos išgabentas prekes grąžinimo asmenims, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta nėra Lietuvos Respublika, tvarką ir atvejus;

1.2. Teisės, kad už prekybos įmonėje įsigytas prekes užsienio keleivių sumokėtas pridėtinės vertės mokestis būtų grąžinamas, suteikimo prekybos įmonėms tvarką.

2. Nustatyti, kad:

2.1. muitinės pareigūnas užsienio keleivio prašymu privalo pažymėti pridėtinės vertės mokesčio (toliau vadinama – PVM) grąžinimo užsienio keleiviui deklaraciją žyma apie prekės (prekių) išvežimą iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos. Muitinės pareigūnas, prieš dėdamas žymą PVM grąžinimo užsienio keleiviui deklaracijoje, turi įsitikinti, kad joje nurodytos prekės išvežamos iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos;

2.2. užsienio apmokestinamasis asmuo, atitinkantis Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 117 straipsnio reikalavimus, turi teisę kreiptis su prašymu grąžinti jo sumokėtą Lietuvos Respublikoje PVM už prekes ir paslaugas, įsigytas ar į ją importuotas per laikotarpį, ne ilgesnį kaip kalendoriniai metai ir ne trumpesnį kaip tų pačių kalendorinių metų 3 kalendoriniai mėnesiai (išskyrus atvejus, kai prašoma grąžinti PVM, sumokėtą per trumpesnį kaip 3 kalendorinių mėnesių laikotarpį, likusį iki kalendorinių metų pabaigos);

2.3. užsienio apmokestinamojo asmens pateiktame prašyme nurodyta prašoma grąžinti PVM suma negali būti mažesnė kaip:

2.3.1. 700 litų, jeigu teikiamas prašymas už laikotarpį, trumpesnį kaip kalendoriniai metai, bet ne trumpesnį kaip tų pačių kalendorinių metų 3 kalendoriniai mėnesiai;

2.3.2. 100 litų, jeigu teikiamas prašymas už visus kalendorinius metus arba likusią iki kalendorinių metų pabaigos dalį, trumpesnę kaip 3 kalendoriniai mėnesiai;

2.4. užsienio apmokestinamiesiems asmenims PVM grąžinamas tik už prekes (paslaugas), įsigytas Lietuvos Respublikoje ar importuotas į ją po 2002 m. liepos 1 dienos.

3. Šis nutarimas įsigalioja nuo 2002 m. liepos 1 dienos.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                               ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

FINANSŲ MINISTRĖ                                                                              DALIA GRYBAUSKAITĖ

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. birželio 13 d. nutarimu Nr. 899

 

PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIO UŽ LIETUVOS RESPUBLIKOJE ĮSIGYTAS IR

IŠ JOS IŠGABENTAS PREKES GRĄŽINIMO ASMENIMS, KURIŲ NUOLATINĖ

GYVENAMOJI VIETA NĖRA LIETUVOS RESPUBLIKA, TVARKA IR ATVEJAI

 

1. Pridėtinės vertės mokesčio (toliau vadinama – PVM) už Lietuvos Respublikoje įsigytas ir iš jos išgabentas prekes grąžinimo asmenims, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta nėra Lietuvos Respublika, tvarka ir atvejai (toliau vadinama – tvarka) reglamentuoja, kokiais atvejais ir tvarka PVM, sumokėtas už Lietuvos Respublikoje įsigytas ir nepakeisto pavidalo už Lietuvos Respublikos ribų išgabentas prekes, grąžinamas asmenims, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta nėra Lietuvos Respublika (toliau vadinama – užsienio keleiviai).

2. PVM grąžinamas tik už prekes, įsigytas prekybos įmonėse, kurios yra PVM mokėtojai ir kurios pagal Teisės, kad už prekybos įmonėje įsigytas prekes užsienio keleivių sumokėtas PVM būtų grąžinamas, suteikimo prekybos įmonėms tvarką, patvirtintą šiuo nutarimu, įgijo teisę vykdyti PVM grąžinimą. Šioje tvarkoje prekybos įmone laikoma ir gamybinė įmonė, prekiaujanti savo ir (arba) kitų asmenų pagaminta produkcija atskirose nuo gamybos patalpose. Prie įėjimo į patalpas, kuriose vykdoma prekyba, taip pat prie kasos turi būti užrašas lietuvių ir anglų kalbomis „PVM grąžinimas užsienio asmenims“ („VAT refund“). Šalia kasos taip pat turi būti iškabintos PVM grąžinimo sąlygos (lietuvių ir anglų kalbomis), kuriose turi būti nurodytas terminas, per kiek laiko nuo šios tvarkos 5 punkte minimų dokumentų gavimo ir kokia valiuta grąžintinos sumos pervedamos į nurodytą užsienio keleivio sąskaitą, taip pat atlyginimo už šią paslaugą dydis. Finansų ministras turi teisę nustatyti maksimalų prekybos įmonės atlyginimo už PVM grąžinimą užsienio keleiviams dydį.

3. Prekės pardavėjas pirkėjo (užsienio keleivio) pageidavimu privalo išrašyti PVM sąskaitą faktūrą, kurioje, be Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 80 straipsnyje nurodytų PVM sąskaitos rekvizitų, turi būti nurodytas dokumento (asmens paso ar asmens identifikavimo (tapatybės) kortelės), kuriuo remiantis pardavėjas įsitikino, kad pirkėjas yra užsienio keleivis, pavadinimas, serija, numeris, išdavimo data, galiojimo data ir įstaigos, išdavusios šį dokumentą, pavadinimas. Ant šios PVM sąskaitos faktūros turi būti užrašas „Skirta PVM grąžinti užsienio keleiviui“.

4. Kartu su šios tvarkos 3 punkte nurodyta PVM sąskaita faktūra pardavėjas privalo 2 egzemplioriais užpildyti PVM grąžinimo užsienio keleiviui deklaraciją, kurios formą nustato centrinis mokesčio administratorius, suderinęs su Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos. Vienas jos egzempliorius perduodamas užsienio keleiviui, kitas lieka prekybos įmonėje.

5. Užsienio keleivio sumokėtas PVM grąžinamas, jeigu užsienio keleivis ne vėliau kaip iki trečio mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį įsigytos prekės, paskutinės dienos prekybos įmonei, kurioje prekės pirktos, atsiuntė šios tvarkos 3 punkte nurodytą PVM sąskaitą faktūrą ir šios tvarkos 4 punkte nurodytą PVM grąžinimo užsienio keleiviui deklaraciją su muitinės pareigūno žyma apie prekės išvežimą iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos. Dokumentų gavimo prekybos įmonėje data nustatoma pagal oficialų pašto antspaudą, uždėtą pašto įstaigos, turinčios tokią teisę.

6. PVM grąžinamas pervedant sumokėtą PVM sumą (atėmus šios tvarkos 2 punkte nurodytą atlyginimą už paslaugą, taip pat banko paslaugų kainą) į PVM grąžinimo užsienio keleiviui deklaracijoje nurodytą užsienio keleivio sąskaitą banke.

7. PVM negrąžinamas už šias Lietuvos Respublikoje pirktas prekes:

7.1. laivus (klasifikuojamus 2002 metų Kombinuotosios prekių nomenklatūros 89 skirsnyje), orlaivius (klasifikuojamus 2002 metų Kombinuotosios prekių nomenklatūros 88.01-88.02 pozicijose);

7.2. prekes, kurių eksportas galimas tik turint teisės aktų nustatyta tvarka išduotą licenciją;

7.3. aukso ir sidabro dirbinius, aukso luitus, plyteles ir plokšteles, aukso monetas, brangakmenius;

7.4. maisto produktus, alkoholinius gėrimus, tabaką ir tabako gaminius;

7.5. prekes, kurios dėl savo rūšies, paskirties ar kiekio akivaizdžiai negali būti laikomos skirtomis asmeniniams (nekomerciniams) tikslams;

7.6. prekes, įmontuotas į privačias transporto priemones (automobilius, laivus, lėktuvus), taip pat kurą ir tepalus;

7.7. prekes, kurių vertė (įskaitant PVM), nurodyta vienoje PVM grąžinimo užsienio keleiviui deklaracijoje, mažesnė kaip 600 litų.

8. Mėnesiui (ar bet kuriam kitam mėnesių skaičiui) pasibaigus, iki kito mėnesio 10 dienos prekybos įmonė pateikia vietos mokesčio administratoriui, kurio veiklos teritorijoje ji įregistruota mokesčio mokėtoja, centrinio mokesčio administratoriaus nustatytos formos pažymą apie per mėnesį (ar bet kurį kitą mėnesių skaičių) užsienio keleiviams grąžintas PVM sumas.

9. Kartu su šios tvarkos 8 punkte nurodyta pažyma vietos mokesčio administratoriui turi būti pateiktos šios tvarkos 5 punkte nurodytos PVM sąskaitų faktūrų ir PVM grąžinimo užsienio keleiviui deklaracijų, kuriomis remdamasi prekybos įmonė grąžino užsienio keleiviams pinigų sumas, kopijos, taip pat grąžinimą užsienio keleiviams liudijančių dokumentų (banko pavedimų) kopijos.

10. Vietos mokesčio administratorius, gavęs šios tvarkos 8 ir 9 punktuose nurodytus dokumentus, Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo (Žin., 1995, Nr. 61-1525; 2001, Nr. 62-2211) 38 straipsnio nustatytais terminais priima sprendimą dėl užsienio keleivių Lietuvos Respublikoje sumokėto PVM grąžinimo.

11. Vietos mokesčio administratoriui priėmus sprendimą grąžinti PVM, grąžintina suma įskaitoma Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka, o likusi grąžintina suma per 10 dienų nuo sprendimo priėmimo pervedama į prekybos įmonės sąskaitą, nurodytą šios tvarkos 8 punkte nurodytoje pažymoje.

12. Už šios tvarkos 3 ir 4 punktuose nurodytų dokumentų teisingumą atsako prekybos įmonė ir užsienio keleivis.

13. Nepagrįstai grąžintos sumos išieškomos teisės aktų nustatyta tvarka.

______________

 

part_15573ea43d4242b6888a870aa51df810_end


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. birželio 13 d. nutarimu Nr. 899

 

TEISĖS, KAD UŽ PREKYBOS ĮMONĖJE ĮSIGYTAS PREKES UŽSIENIO KELEIVIŲ

SUMOKĖTAS PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESTIS BŪTŲ GRĄŽINAMAS, SUTEIKIMO

PREKYBOS ĮMONĖMS TVARKA

 

1. Teisės, kad už prekybos įmonėje įsigytas prekes užsienio keleivių sumokėtas pridėtinės vertės mokestis (toliau vadinama – PVM) būtų grąžinamas, suteikimo prekybos įmonėms tvarka (toliau vadinama – ši tvarka) reglamentuoja, kaip ir kokius reikalavimus tenkinančioms prekybos įmonėms suteikiama teisė, kad už jose įsigytas prekes užsienio keleivių sumokėtas PVM jiems būtų grąžinamas. Šioje tvarkoje prekybos įmonėmis laikomos ir gamybinės įmonės, prekiaujančios savo ir (arba) kitų asmenų pagamintomis prekėmis atskirose nuo gamybos patalpose.

2. Šios tvarkos 1 punkte nurodyta prekybos įmonė turi atitikti šiuos reikalavimus:

2.1. yra PVM mokėtoja ne trumpiau kaip 3 metus;

2.2. per pastaruosius 12 mėnesių iki šios tvarkos 3 punkte nurodyto prašymo pateikimo neturi mokestinių nepriemokų biudžetams ir (arba) fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos (toliau vadinama – Valstybinė mokesčių inspekcija), ir neturi nepriemokų Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui. Jeigu mokesčių, delspinigių, baudų mokėjimas atidėtas teisės aktų nustatyta tvarka, arba dėl šių mokesčių, delspinigių, baudų vyksta mokestinis ginčas, arba įmonė Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka kreipėsi į Komisiją mokesčių mokėtojų prašymams dėl atsiskaitymo turtu nagrinėti dėl atsiskaitymo už šių mokesčių nepriemokas, delspinigius, baudas turtu, laikoma, kad prašymą pateikusi įmonė nepriemokų neturi;

2.3. per pastaruosius 12 mėnesių iki šios tvarkos 3 punkte nurodyto prašymo pateikimo nenustatyta nė vieno teisės akto, už kurio įgyvendinimą atsakinga Lietuvos Respublikos muitinė, pažeidimo;

2.4. nėra padariusi Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatyme nurodytų piktybinių mokesčių įstatymų pažeidimų arba nuo tokio pažeidimo padarymo yra praėję 5 metai;

2.5. įmonės savininkas (-ai), įmonę kontroliuojantis (-ys) asmuo (-ys), įmonės organo (išskyrus dalyvių susirinkimą) narys, vyriausiasis buhalteris (buhalteris) ar asmuo (-ys), turintis (-ys) įgaliojimus įmonės vardu ir dėl jos interesų atlikti visus teisinius veiksmus, susijusius su įmonės ekonomine veikla:

2.5.1. nebuvo baustas (-i) administracine nuobauda pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą už:

2.5.1.1. ataskaitų ir dokumentų apie savo (fizinio asmens), įmonės, įstaigos arba organizacijos pajamas, turtą, pelną ir mokesčius pateikimo tvarkos pažeidimą ir mokesčių vengimą;

2.5.1.2. prekių pardavimą, laikymą ar gabenimą be dokumentų, taip pat be specialių ženklų – banderolių (jeigu pagal teisės aktus prekės privalo būti taip pažymėtos) ir dokumentų suklastojimą;

2.5.1.3. apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą;

2.5.1.4. vertimąsi komercine, ūkine, finansine ar profesine veikla be šios veiklos licencijos (leidimo);

2.5.1.5. Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovų ir kitų pareigūnų teisėtų nurodymų nevykdymą, trukdymą įgyvendinti kitas minėtųjų pareigūnų teises;

2.5.1.6. tyčinį kompetentingo pareigūno uždėto antspaudo (plombos) pažeidimą arba nuplėšimą;

2.5.2. iškeltoje baudžiamojoje byloje dėl nusikaltimų finansams ar ūkininkavimo tvarkai, ar dėl dokumentų klastojimo, ar dėl apgaulės būdu susigrąžinto ar į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą nesumokėto PVM nėra įtariamuoju, kaltinamuoju ar teisiamuoju, arba kuriam nors iš nurodytųjų asmenų kurioje nors iš nurodytų bylų nėra įsiteisėjęs apkaltinamasis nuosprendis, arba kuris nors iš nurodytųjų asmenų neturi neišnykusio teistumo dėl kurio nors iš nurodytų nusikaltimų.

3. Prekybos įmonės, atitinkančios šios tvarkos 2 punkte nurodytas sąlygas ir norinčios, kad už jų parduotuvėse įsigytas prekes užsienio keleivių sumokėtas PVM jiems būtų grąžinamas, turi kreiptis į vietos mokesčio administratorių, kurio veiklos teritorijoje jos įregistruotos mokesčio mokėtojomis, su atitinkamu prašymu, kuriame turi būti nurodyta:

3.1. įmonės pavadinimas, adresas ir PVM mokėtojo kodas;

3.2. visų įmonės turimų parduotuvių, už kuriose pirktas prekes sumokėtą PVM užsienio keleivis turi teisę susigrąžinti, adresai, vedėjų vardai ir pavardės;

3.3. įmonės vadovo ir apskaitos tarnybos vadovo (arba vyriausiojo buhalterio) vardai ir pavardės.

4. Kartu su šios tvarkos 3 punkte nurodytu prašymu vietos mokesčio administratoriui turi būti pateikta įmonės registravimo pažymėjimo kopija.

5. Vietos mokesčio administratorius per 30 dienų nuo šios tvarkos 3 ir 4 punktuose nurodytų dokumentų gavimo privalo patikrinti atitiktį šios tvarkos 2 punkte nustatytiems reikalavimams ir priimti sprendimą dėl teisės, kad už prekybos įmonėje įsigytas prekes užsienio keleivių sumokėtas PVM būtų grąžinamas, suteikimo.

6. Vietos mokesčio administratoriui priėmus sprendimą nesuteikti šios tvarkos 5 punkte nurodytos teisės, apie tai per 5 darbo dienas nuo tokio sprendimo priėmimo turi būti informuojama prekybos įmonė, nurodant sprendimo motyvus.

7. Vietos mokesčio administratoriui priėmus sprendimą suteikti šios tvarkos 5 punkte nurodytą teisę, apie tai informuojama prekybos įmonė.

8. Prekybos įmonei sumokėjus nustatyto dydžio valstybės rinkliavą, vietos mokesčio administratorius išduoda centrinio mokesčio administratoriaus nustatytos formos leidimą, suteikiantį prekybos įmonei teisę, kad už prekybos įmonėje įsigytas prekes užsienio keleivių sumokėtas PVM būtų grąžinamas.

9. Šios tvarkos 8 punkte nurodytas leidimas panaikinamas, jeigu prekybos įmonė:

9.1. nebevykdo veiklos;

9.2. išregistruojama iš PVM mokėtojų;

9.3. nebeatitinka nors vieno iš šios tvarkos 2 punkte nustatytų reikalavimų.

______________

 

part_fddc4fd775e84769978c5b199589599c_end