LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL MIŠKŲ ĮVEISIMO PRIVAČIOJE ŽEMĖJE TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1998 m. balandžio 9 d. Nr. 425

Vilnius

 

Skatindama veisti naujus miškus privačioje žemėje ir didinti šalies miškingumą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Miškų įveisimo privačioje žemėje tvarką (pridedama).

2. Nustatyti, kad miškų urėdijos ir nacionaliniai parkai, laikydamiesi Žemės ir miškų ūkio ministerijos patvirtintos tvarkos ir įkainių, aprūpina miško sodmenimis žemės savininkus, veisiančius miškus privačioje žemėje, nemokamai konsultuoja juos miškų įveisimo ir priežiūros klausimais.

3. Pavesti Žemės ir miškų ūkio ministerijai kartu su Aplinkos apsaugos ministerija iki 1998 m. spalio 1 d. patvirtinti miškų išdėstymo žemėtvarkos schemų rengimo, derinimo ir tvirtinimo tvarką.

4. Pavesti apskričių viršininkų administracijoms kartu su rajonų savivaldybėmis pasirūpinti, kad būtų sparčiau rengiamos miškų išdėstymo žemėtvarkos schemos – rajonų savivaldybių teritorijų žemėtvarkos schemų, numatytų Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatyme (Žin., 1995, Nr. 107-2391; 1997, Nr. 65-1548, Nr. 96-242) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. liepos 15 d. nutarime Nr. 837 „Dėl rajono savivaldybės teritorijos žemėtvarkos schemų rengimo“ (Žin., 1996, Nr. 68-1650), sudedamoji dalis.

5. Nustatyti, kad tuo atveju, kai yra parengtos kadastrinių vietovių miškų išdėstymo žemėtvarkos schemos, miškų įveisimo privačioje žemėje tvarką nustato Žemės ir miškų ūkio ministerija kartu su Aplinkos apsaugos ministerija.

 

 

Ministras Pirmininkas                                                              Gediminas Vagnorius

 

Aplinkos apsaugos ministras                                                             Algis Čaplikas

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1998 m. balandžio 9 d. nutarimu Nr. 425

 

MIŠKŲ ĮVEISIMO PRIVAČIOJE ŽEMĖJE TVARKA

 

1. Šis teisės aktas nustato miškų įveisimo privačioje žemėje tvarką ir sąlygas.

2. Privačios žemėvaldos žemės ūkio ir miškų ūkio paskirties žemėje savininkas, nekeisdamas tikslinės žemės naudojimo paskirties, miškus gali įveisti:

2.1. ne žemės ūkio naudmenų sklypuose, kurie pagal gamtines sąlygas ir teritorinį išsidėstymą tinkami miškams įveisti (smėlynai, žvyrynai, eroduojami šlaitai, išgraužos ir panašiai);

2.2. neriboto dydžio žemės ūkio naudmenų sklypuose, kurių dirvožemio našumas ne didesnis kaip 27 balai, o iki 1 hektaro žemės valdose – ir našesniame dirvožemyje;

2.3. žemės ūkio naudmenose, įsiterpusiose tarp miškų, vandens telkinių ir kitose vietose, kai formuojama racionali žemėnauda.

3. Miškai gali būti įveisiami tik suderinus su apskrities viršininko administracijos žemės tvarkymo departamento rajono žemėtvarkos skyriumi (toliau vadinama – rajono žemėtvarkos skyrius).

4. Miškus įveisti draudžiama:

4.1. teritorijose, kuriose įveisti miškus draudžia Specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 343 „Dėl Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų patvirtinimo“ (Žin., 1992, Nr. 22-652);

4.2. archeologinių paminklų (piliakalnių, senkapių, pilkapių ir kt.) teritorijoje;

4.3. išžvalgytų naudingųjų iškasenų telkinių teritorijoje;

4.4. akmenynuose;

4.5. saugomų gyvūnų, augalų, grybų rūšių ir jų bendrijų (įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą) radvietėse;

4.6. žemės sklypuose, kurie pagal patvirtintus teritorijų planavimo dokumentus įeina į plotus, skirtus perduoti visuomenės poreikiams;

4.7. žemės sklypuose, kurie pagal patvirtintus detaliuosius planus numatyti užstatyti arba skiriami kitai ne žemės ūkio ir ne miškų ūkio veiklai.

5. Kitais atvejais žemės ir miškų ūkio paskirties žemėje miškas gali būti įveisiamas keičiant tikslinę žemės naudojimo paskirtį Lietuvos Respublikos žemės įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

6. Privačios žemėvaldos savininkas, norintis įveisti mišką, rajono žemėtvarkos skyriui pateikia raštišką prašymą, prie jo pridėdamas:

6.1. nekilnojamojo turto registro išrašą apie nuosavybės teisę į žemėvaldą;

6.2. žemėvaldos planą M 1: 10000 su pažymėtomis žemės sklypo, kuriame norima įveisti mišką, ribomis.

7. Tais atvejais, kai privačios žemėvaldos sklypas (jo dalis), kuriame (kurioje) savininkas pageidauja įveisti mišką, pagal valstybinio žemės kadastro duomenis yra įtrauktas į drenažu nusausintos žemės apskaitą, bet faktiškai drenažo sistemos dėl gedimų ar kitų priežasčių neveikia arba veikia menkai, o šias sistemas remontuoti dėl dirvožemio savybių, reljefo ar kitų priežasčių ekonomiškai netikslinga, arba tas žemės plotas į nusausintos žemės apskaitą yra įtrauktas nepagrįstai, žemės savininkas turi pateikti raštišką prašymą apskrities viršininko administracijos rajono melioracijos tarnybai (toliau vadinama – rajono melioracijos tarnyba), kad išbrauktų šį plotą iš nusausintos žemės apskaitos. Kartu su prašymu reikia pateikti žemės sklypo planą. Rajono melioracijos tarnyba, gavusi prašymą, per 15 darbo dienų (skaičiuojama nuo prašymo gavimo dienos) turi jį išnagrinėti, priimti sprendimą ir raštu pranešti žemės savininkui. Jeigu priimamas neigiamas sprendimas, būtina nurodyti prašymo atmetimo priežastį. Priėmus teigiamą sprendimą, žemės sklypo plane pažymimos sklypo ribos ir nurodoma, kiek ploto išbraukiama iš nusausintos žemės apskaitos. Rajono melioracijos tarnybos sprendimas su patikslintu žemės sklypo planu pateikiamas rajono žemėtvarkos skyriui.

8. Rajono žemėtvarkos skyrius, gavęs ir išnagrinėjęs žemės savininko prašymą leisti įveisti mišką, per 15 darbo dienų nuo prašymo gavimo raštu privalo pranešti jam savo sprendimą. Jeigu sprendimas teigiamas, žemės savininkui kartu su sprendimu grąžinamas rajono žemėtvarkos skyriaus suderintas žemėvaldos planas, kuriame nurodomas leisto įveisti miško plotas ir pažymimos ribos. Jeigu sprendimui priimti žemės savininko pateiktų duomenų nepakanka, rajono žemėtvarkos skyrius prašo, kad atitinkama valstybės valdymo institucija pateiktų reikiamus duomenis ir išvadas. Tuomet žemės savininkui į jo prašymą raštu atsakoma per 30 darbo dienų nuo prašymo gavimo.

9. Rajono žemėtvarkos skyriui priėmus sprendimą leisti įveisti mišką prašyme nurodytoje žemėje, jos savininkas pats parengia miško želdinių įveisimo schemą arba šiuo klausimu kreipiasi į konsultavimo tarnybas, miškų ūkio specialistus, miškų urėdijas ar nacionalinius parkus. Miško želdinių įveisimo schemoje turi būti nurodytos želdomų medžių rūšys ir sodmenų kiekis. Miškų urėdijose ar nacionaliniuose parkuose žemės savininkas sužino ir miško sodmenų įsigijimo sąlygas.

10. Žemės savininkas, įveisęs privačioje žemėje želdinius, per 10 darbo dienų raštu praneša apie tai miškų urėdijai ar nacionaliniam parkui. Įveistus želdinius per mėnesį priima miškų urėdijos, nacionaliniai parkai ir surašo želdinių priėmimo aktą, kurį pasirašo ir žemės savininkas. Miškų urėdija ar nacionalinis parkas želdinių priėmimo aktą kartu su priimtu želdinių planu pateikia rajono žemėtvarkos skyriui. Rajono žemėtvarkos skyrius pateikia Žemės ir kito nekilnojamojo turto kadastro ir registro valstybinei įmonei (šios įmonės nustatyta tvarka) duomenis, kurių reikia valstybinio žemės kadastro rodikliams patikslinti.

______________