LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS TIKROSIOS KRAŠTO APSAUGOS TARNYBOS KARININKŲ IR LIKTINIŲ DRAUDIMO NUO NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ VALSTYBĖS LĖŠOMIS

 

1990 m. gruodžio 29 d. Nr. 395

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Lietuvos Respublikos tikrosios krašto apsaugos tarnybos karininkų ir liktinių draudimo nuo nelaimingų atsitikimų valstybės lėšomis taisykles (pridedama).

2. Nustatyti, kad:

a) Lietuvos Respublikos tikrosios krašto apsaugos tarnybos karininkų ir liktinių draudimo nuo nelaimingų atsitikimų valstybės lėšomis taisyklės taikomos nuo 1990 m. lapkričio 20 dienos;

b) draudimo įmokos už 1990 m. lapkričio ir gruodžio mėnesius sumokamos iki 1991 m. vasario 15 d. pagal 1990 metų IV ketvirčio vidutinę sąrašinį apdraustųjų skaičių – po 4 rublius už kiekvieną apdraustąjį;

c) savanoriškai atliekantiems tikrosios krašto apsaugos tarnybos prievolę kareiviams taikomos draudimo sąlygos, nustatytos Kareivių draudimo nuo nelaimingų atsitikimų valstybės lėšomis taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1990 m rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 286 „Dėl kareivių draudimo nuo nelaimingų atsitikimų valstybės lėšomis taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1990, Nr. 28-687).

 

 

 

Lietuvos Respublikos

Ministro Pirmininko pavaduotojas                                                             R. Ozolas

 

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1990 m. gruodžio 29 d. nutarimu Nr. 395

 

Lietuvos Respublikos tikrosios krašto apsaugos tarnybos karininkų ir liktinių draudimo nuo nelaimingų atsitikimų valstybės lėšomis taisyklės

 

Bendroji dalis

 

1. Valstybės lėšomis apdraudžiami nuo nelaimingų atsitikimų karininkai ir liktiniai visam tikrosios krašto apsaugos tarnybos laikui.

2. Nelaimingu atsitikimu yra laikomas atsitiktinis ūminis apsinuodijimas ar staigus įvykis, kurio metu prieš apdraustojo valią veikianti jo kūną fizinė jėga (smūgis, terminis, nuodingųjų dujų ar kitas fizinis poveikis) pakenkia apdraustojo sveikatai arba tampa jo mirties priežastimi.

3. Kai įvykis yra draudiminis, Valstybinė draudimo įstaiga privalo išmokėti draudimo sumą ar atitinkamą jos dalį, neatsižvelgdama į sumas, mokamas socialinio draudimo, socialinio aprūpinimo įstaigų, taip pat gautinas iš kaltininkų už padarytą žalą ar pagal kitas draudimo rūšis.

Draudiminiai yra šių taisyklių 6 ir 12 punktuose numatytieji įvykiai.

4. Kiekvienas šių taisyklių 1 punkte nurodytas asmuo apdraudžiamas nuo nelaimingų atsitikimų valstybės lėšomis 5000 rublių suma nuo priėmimo į tikrąją krašto apsaugos tarnybą dienos iki atleidimo iš jos dienos.

5. Draudimo įmokas valstybinei draudimo įstaigai perveda Krašto apsaugos departamentas iš numatytų tam reikalui jo sąmatos lėšų – po 8,75 rublio kas ketvirtį už kiekvieną apdraustąjį.

Draudimo įmokos pervedamos ne vėliau kaip iki naujo ketvirčio antrojo mėnesio 15 dienos pagal praėjusio ketvirčio vidutinį sąrašinį apdraustųjų skaičių.

 

Draudimo sumų mokėjimas

 

6. Draudiminiai įvykiai yra:

a) trauma dėl nelaimingo atsitikimo;

b) atsitiktinis ūminis apsinuodijimas maistu (išskyrus maisto toksines infekcijas, kai susergama salmonelioze, dizenterija ir kt.), chemikalais, vaistais, nuodingaisiais augalais.

Draudimo suma mokama, jeigu apdraustojo sveikata pablogėjo praėjus ne daugiau kaip metams po draudiminio įvykio.

Išvardytieji įvykiai laikomi draudiminiais, jeigu jie yra atsitikę draudimo laikotarpiu, nustatytu šių taisyklių 1 ir 4 punktuose, patvirtinti gydymo ir profilaktikos įstaigos pažymėjimu bei numatyti draudimo sumų, mokamų ryšium su draudiminiais įvykiais, lentelėje.

Draudiminiams įvykiams nepriskiriama:

apdraustojo trauma dėl jo veikos, kurioje tardymas ar teismas nustatė tyčinio nusikaltimo požymius, taip pat dėl jo veikos, pripažintos chuliganizmu, užtraukiančiu administracinę atsakomybę;

ūminis apsinuodijimas svaiginantis alkoholiu, narkotikais ar toksinėmis medžiagomis;

trauma alkoholinio, narkotinio ar toksinio apsvaigimo būsenoje;

trauma, ištikusi apdraustąjį, kai jis, neturėdamas vairuotojo pažymėjimo, valdė savaeigę transporto priemonę, kitą savaeigį mechanizmą ar perdavė valdymą asmeniui, esančiam alkoholinio, toksinio apsvaigimo būsenoje arba neturinčiam vairuotojo pažymėjimo;

trauma ir apsinuodijimas bandant nusižudyti;

tyčinis savo kūno sužalojimas;

psichinė trauma, reaktyvinė būsena, psichikos ligos, taip pat psichinės traumos metu atsiradusios ar paūmėjusios ligos;

radiacinis ar kitas atominės energijos poveikis, karo veiksmai.

7. Draudimo sumos mokamos, jei neigiamus padarinius sukėlė diagnozavimo, gydymo ir profilaktikos priemonės (tarp jų vaistų infekcijos), susijusios su gydymu dėl draudiminių įvykių, atsitikusių draudimo laikotarpiu.

8. Nustatomas trejų metų ieškininės senaties terminas, per kurį apdraustasis ar jo pavestas bet kuris asmuo gali pateikti pareiškimą, kad būtų išmokėta draudimo suma. Prie pareiškimo reikia pridėti gydymo ir profilaktikos įstaigos pažymėjimas ir karinio dalinio, kuriame atlieka tarnyba, surašytą nelaimingo atsitikimo aktą.

Pareiškimas pateikiamas Valstybinės draudimo įstaigos filialui, aptarnaujančiam karinį dalinį, gydymo įstaigą, kurioje apdraustasis gydomas, ar apdraustojo gyvenamąją vietą. Prireikus Valstybinė draudimo įstaiga gali pareikalauti iš sveikatos apsaugos, tardymo, teismo ir kitų įstaigų papildomų dokumentų, reikalingų draudimo sumų mokėjimo klausimams spręsti.

9. Mokėtina dėl draudiminio įvykio draudimo suma nustatoma pagal draudimo sumų, mokamų ryšium su draudiminiais įvykiais, lentelę, vadovaujantis gydymo ir profilaktikos įstaigos pažymėjimu.

Kai sužaloti minkštieji audiniai, regos, klausos, šlapimo ar lyties organai, taip pat kai pagal gydymo ir profilaktikos įstaigos pažymėjimą negalima nustatyti sužalojimo padarinių, tai Valstybinė draudimo įstaiga gali skirti medicininę ekspertizę.

10. Bendroji mokama dėl vieno ar kelių draudiminių įvykių, atsitikusių per kalendorinius metus, suma negali viršyti 5000 rublių.

11. Jeigu apdraustasis mirė negavęs draudimo sumos, kuri jam priklausė dėl šių taisyklių 6 punkte numatyto draudiminio įvykio, tai ji mokama apdraustojo įpėdiniams.

12. Ne vėliau kaip po metų apdraustąjį ištikusi mirtis dėl kurio nors šių taisyklių 6 punkte nurodyto įvykio, buvusio draudimo laikotarpiu, yra draudiminis įvykis. Be to, draudiminis įvykis yra apdraustojo mirtis dėl svetimkūnio, patekusio į kvėpavimo takus, anafilaksinio šoko, taip pat paskendimas ar sušalimas (išskyrus mirtį dėl persišaldymo ligų).

Draudiminiams įvykiams nepriskiriama apdraustojo mirtis:

dėl jo veikos, kurioje tardymas ar teismas nustatė tyčinio nusikaltimo požymius, taip pat dėl jo veikos, pripažintos chuliganizmu, užtraukiančiu administracinę atsakomybę;

dėl to, kad jis, būdamas ar neturėdamas vairuotojo pažymėjimo, valdė savaeigę transporto priemonę, kitą savaeigį mechanizmą ar perdavė valdymą asmeniui, esančiam alkoholinio, narkotinio, toksinio apsvaigimo būsenoje arba neturinčiam vairuotojo pažymėjimo;

dėl apsinuodijimo svaiginantis alkoholiu, narkotikais arba toksinėmis medžiagomis;

dėl savižudybės ar bandymo nusižudyti padarinių;

dėl radiacinio ar kito atominės energijos poveikio, karo veiksmų.

13. Draudimo suma mokama apdraustojo paskirtam asmeniui (asmenims), o jo nesant – apdraustojo įpėdiniams pagal notarinės kontoros išduotą paveldėjimo teisės liudijimą.

Apdraustasis gali skirti savo mirties atveju draudimo sumos gavėju bet kurį asmenį (keletą asmenų) – tiek giminaitį, tiek nesusijusį giminystės ryšiais (paskyrimo forma pridedama).

Apdraustojo parašą paskyrime turi patvirtinti dalinio vadas ar įstaigos vadovas (vado ar vadovo parašą – jo pavaduotojas) parašu bei antspaudu ir apdraustojo paskyrimą saugoti.

Apdraustasis turi teisę paskirtąjį asmenį pakeisti, parašydamas naują paskyrimą, arba paskyrimą atšaukti. Tada nebegaliojantis paskyrimas turi būti sunaikintas.

Kai paskirtasis asmuo miršta po apdraustojo mirties, nespėjęs gauti jam mokėtinos draudimo sumos, ji mokama paskirtojo asmens įpėdiniams. Jeigu apdraustasis buvo paskyręs draudimo sumą keliems asmenims ir kuris nors iš jų mirė anksčiau už apdraustąjį, atitinkama draudimo sumos dalis mokama likusiems paskirtiesiems asmenims apdraustojo nustatytąja proporcija.

Jeigu paskirtasis asmuo tyčia nužudė apdraustąjį arba jį tyčia sužalojo, dėl ko pastarasis mirė, tai draudimo suma mokama apdraustojo įpėdiniams. Jeigu apdraustasis paskyrė kelis asmenis draudimo sumai gauti, tai draudimo sumos dalis, skirta asmeniui, dėl kurio tyčios mirė apdraustasis, mokama kitiems paskirtiesiems asmenims apdraustojo nustatytąja proporcija.

Jeigu anksčiau draudimo suma buvo mokama dėl šių taisyklių 6 punkte nurodytų įvykių, atsitikusių tais pačiais kalendoriniais metais, kuriais buvo įvykis, dėl kurio mirė apdraustasis, tai po apdraustojo mirties išmokamas skirtumas tarp 5000 rublių ir jau išmokėtos sumos.

Kai teismas apdraustąjį paskelbia mirusiu, tai draudimo suma mokama, jeigu sprendime nurodyta, kad apdraustasis dingo be žinios, esant aplinkybėms, kurios grėsė mirtimi arba davė pagrindą spėti jį žuvus dėl tam tikro draudiminio įvykio.

Kai teismas pripažįsta apdraustąjį nežinia kur esančiu, tai draudimo suma nemokama.

14. Nustatomas trejų metų ieškininės senaties terminas, per kurį apdraustojo paskirtas asmuo arba įpėdinis gali pateikti pareiškimą, kad ryšium su apdraustojo mirtimi būtų išmokėta draudimo suma. Pareiškimas pateikiamas Valstybinės draudimo įstaigos filialui, aptarnaujančiam karinį dalinį ar įstaigą, kurioje apdraustasis atliko tikrąją krašto apsaugos tarnybą, taip pat aptarnaujančiam buvusią apdraustojo gyvenamąją vietą arba pareiškėjo gyvenamąją vietą.

Valstybinės draudimo įstaigos filialui taip pat reikia pateikti apdraustojo mirties liudijimą arba patvirtintą jo nuorašą ir karinio dalinio surašytą nelaimingo atsitikimo aktą. Karinis dalinys ar įstaiga, kurioje apdraustasis atliko tikrąją krašto apsaugos tarnybą, turi pateikti apdraustojo paskyrimą, o jeigu jo nėra, – informuoti apie žinomus apdraustojo įpėdinius.

Prireikus Valstybinės draudimo įstaigos filialas gauna iš atitinkamų įstaigų kitus dokumentus.

15. Valstybinės draudimo įstaigos filialas, gavęs visus reikiamus dokumentus, per 7 dienas sužino iš valstybinės draudimo įstaigos tvarkomos centralizuotos kartotekos, ar apdraustajam anksčiau buvo mokėtos draudimo sumos, ir išmoka priklausančią sumą. Už kiekvieną uždelstą dėl Valstybinės draudimo įstaigos filialo darbuotojų kaltės draudimo sumos išmokėjimo dieną mokami 0,1 procento delspinigiai, apskaičiuoti nuo mokamos sumos.

16. Draudimo suma gali būti pervedama į gavėjo indėlį, išduodamas čekis, gavėjo prašymu pasiunčiama pašto perlaida jo lėšomis arba išmokama grynaisiais iš Valstybinės draudimo įstaigos filialo kasos.

Nepilnamečiui gavėjui draudimo suma pervedama į jo indėlį. Apie tai pranešama globos ir rūpybos įstaigai.

 

Įgaliojimas

 

17. Apdraustasis arba asmuo, turintis teisę gauti draudimo sumą, gali įgalioti bet kurį asmenį ją paimti. Įgaliotojo parašą įgaliojime turi patvirtinti jo darbovietė, karinio dalinio, kuriame jis tarnauja, vadas, gyvenamosios vietos butų eksploatavimo tarnyba, stacionarinės gydymo įstaigos, kurioje jis gydomas, vyriausiasis gydytojas, ekspedicijos viršininkas, atitinkama savivaldybė arba notarinė kontora.

 

Reikalavimų ir ginčų sprendimo tvarka

 

18. Nustatomas trejų metų ieškininės senaties terminas, per kurį galima pateikti pretenzijas dėl Lietuvos Respublikos tikrosios krašto apsaugos tarnybos karininkų ir liktinių draudimo nuo nelaimingų atsitikimų valstybės lėšomis.

Dėl Lietuvos Respublikos tikrosios krašto apsaugos tarnybos karininkų ir liktinių draudimo kilusius ginčus nagrinėja Valstybinė draudimo įstaiga ir teismas.

______________

 

 

Lietuvos Respublikos tikrosios krašto

apsaugos tarnybos karininkų ir liktinių

draudimo nuo nelaimingų atsitikimų valstybės

lėšomis taisyklių priedas

 

Paskyrimas

 

Aš,..........................................................................................................................................................

                                                                        (vardas, pavardė – rašoma be trumpinimų)

apdraustas 5000 rublių suma nuo nelaimingų atsitikimų valstybės lėšomis, savo mirties atveju skiriu draudimo sumos gavėju (-ais)

................................................................................................................................................................

                                       (giminystės laipsnis, vardas, pavardė, nepilnamečio gavėjo gimimo metai)

................................................................................................................................................................

                                                                          (nepilnamečio gavėjo gimimo metai)

gyvenantį (-čius) adresu..........................................................................................................................

                                                                                                          (pašto indeksas ir adresas)

................................................................................................................................................................

19.... m.............. mėn. d.       ......................................................

                                                                             (apdraustojo parašas)

 

Apdraustojo savarankišką parašą tvirtinu                                                               

                                                                                                                     (pareigos ir parašas)

 

19.... m.............. mėn. ... d.

 

(antspaudo vieta)

______________