LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VALSTYBINIŲ SOCIALINIO DRAUDIMO PENSIJŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIEČIAMS, NUOLAT GYVENANTIEMS UŽSIENYJE, TVARKOS APRAŠO

 

1995 m. kovo 3 d. Nr. 316

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo 1 straipsnio antrąja dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo Lietuvos Respublikos piliečiams, nuolat gyvenantiems užsienyje, tvarką (pridedama).

2. Nustatyti, kad Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo Lietuvos Respublikos piliečiams, nuolat gyvenantiems užsienyje, tvarka, patvirtinta šiuo nutarimu, įsigalioja nuo 1995 m. sausio 1 d. ir taikoma, kai pensijų skyrimas ir mokėjimas nenumatytas tarpvalstybinėse sutartyse.

3. Pavesti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai aiškinti Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo Lietuvos Respublikos piliečiams, nuolat gyvenantiems užsienyje, tvarką.

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS                          MINDAUGAS MIKAILA

______________

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1995 m. kovo 3 d. nutarimu Nr. 316

 

Valstybinių socialinio draudimo pensijų Lietuvos Respublikos piliečiams, nuolat gyvenantiems užsienyje, skyrimo ir mokėjimo tvarka

 

Bendroji dalis

 

1. Valstybinės socialinio draudimo senatvės, invalidumo, našlių ir našlaičių pensijos (toliau vadinama – pensijos) skiriamos ir mokamos nuolat gyvenantiems užsienyje Lietuvos Respublikos piliečiams (toliau vadinama – piliečiai), vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymu (Žin., 1994, Nr. 59-1153, Nr. 101-2017) (toliau vadinama – Pensijų įstatymas), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. lapkričio 18 d. nutarimu Nr. 1156 „Dėl Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1994, Nr. 91-1781) patvirtintais Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatais (toliau vadinama – Pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatai) ir šia tvarka.

Ši tvarka netaikoma piliečiams – pensininkams, kai jie persikelia nuolat gyventi į užsienį. Jiems pensijos mokamos pagal Pensijų įstatymo 41 straipsnį.

 

Teisė gauti pensiją

 

2. Teisę gauti pensiją turi nuolat gyvenantys užsienyje piliečiai, kurie:

2.1. atitinka Pensijų įstatyme nustatytas sąlygas ir reikalavimus atitinkamos rūšies pensijai gauti;

2.2. negauna pensijos pagal užsienio valstybės įstatymus už valstybinio socialinio pensijos draudimo stažą ir jam prilygintus laikotarpius pagal Pensijų įstatymą;

2.3 yra įgiję ne mažesnį už minimalų valstybinio socialinio pensijos draudimo stažą atitinkamos rūšies pensijai gauti dirbdami Lietuvos įmonėse, įstaigose, organizacijose. Ši nuostata netaikoma piliečiams, dirbusiems arba dirbantiems Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose (toliau vadinama – diplomatinė atstovybė).

3. Lietuvos Respublikai prisijungus prie tarptautinių konvencijų arba sudarius tarpvalstybines sutartis dėl pensijos mokėjimo, pensija piliečiams skiriama ir mokama taip, kaip numatyta tarptautinėse konvencijose arba sutartyse. Jeigu tarpvalstybinėse sutartyse nėra specialiai aptartas pensijų skyrimas ir mokėjimas diplomatinių atstovybių darbuotojams, piliečiams, jų pageidavimu, pensijos gali būti skiriamos ir mokamos pagal šią tvarką.

4. Mirusio piliečio sutuoktinis ir vaikai, taip pat pagal Pensijų įstatymą jiems prilyginti asmenys turi teisę gauti našlių ar našlaičių pensijas nepriklausomai nuo jų pilietybės.

5. Nustatant piliečio, dirbančio arba dirbusio pagal darbo sutartį diplomatinėse atstovybėse, buvusio apdrausto pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymą ir neturinčio valstybinio socialinio pensijų draudimo minimalaus stažo pensijai gauti, teisę į pensiją, atsižvelgiama į draudimo (darbo) stažą, įgytą pagal užsienio valstybės įstatymus.

Šiuo atveju pensija skiriama tik už faktinį draudimo stažą, įgytą pagal Pensijų įstatymą.

Šio punkto nuostatos netaikomos piliečiams, kurių senatvės pensijos draudimo stažas pagal Pensijų įstatymą yra mažesnis nei vieneri metai.

 

Pensijų apskaičiavimas ir skyrimas

 

6. Piliečio draudžiamųjų pajamų koeficientas apskaičiuojamas nuo visų pajamų, kurios buvo apdraustos vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymu ir laikantis Pensijų įstatymo 13–16 ir 54 straipsnių nuostatų.

Piliečio draudžiamosios pajamos, gautos užsienio valiuta, perskaičiuojamos litais pagal Lietuvos banko nustatytą pensijos skyrimo dieną buvusį užsienio valiutos ir lito kursą.

7. Pilietis, norintis gauti pensiją pagal Pensijų įstatymą, per diplomatinę atstovybę (tose valstybėse, kuriose šios atstovybės yra) arba tiesiogiai Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai pateikia Pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatų 44–48 punktuose nurodytus dokumentus (priklausomai nuo pensijos rūšies), taip pat Lietuvos Respublikos piliečio paso išrašą.

Pilietis, kuriam taikomos 5 punkto nuostatos, pateikia pažymą apie draudimo (darbo) stažą, įgytą pagal užsienio valstybės įstatymus.

8. Piliečiui, kuriam pensijos mokėjimas buvo nutrauktas dėl to, kad jis persikėlė nuolat gyventi į užsienio valstybę, pensija vėl pradedama mokėti nuo prašymo pateikimo dienos, ją perskaičiavus pagal pensijos byloje nurodytus uždarbio ir stažo duomenis.

9. Sprendimą dėl pensijos skyrimo piliečiui priima Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktorius arba jo pavaduotojas.

Mokėti piliečiui pensiją Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba gali pavesti teritoriniam skyriui.

Pensija apskaičiuojama ir skiriama litais.

 

Pensijų mokėjimas

 

10. Piliečiams paskirta pensija mokama šia tvarka:

10.1. į valstybę, kurioje pilietis nuolat gyvena, paskirtoji pensija siunčiama konvertuojama valiuta pagal Lietuvos banko nustatytą pensijos išsiuntimo dieną esantį oficialų tos konvertuojamos valiutos ir lito kursą. Pensijos siuntimo išlaidos apmokamos socialinio draudimo lėšomis;

10.2. pensija, piliečio pageidavimu pervedama į jo sąskaitą Lietuvos banke arba pagal piliečio įgaliojimą mokama Lietuvos Respublikoje gyvenančiam asmeniui, išmokama litais. Litais mokama ir pensija piliečiui, iš užsienio valstybės persikėlusiam nuolat gyventi į Lietuvos Respubliką.

Piliečiui paskirta pensija pagal jo įgaliojimą mokama asmeniui, nuolat gyvenančiam Lietuvos Respublikoje, neribotą laiką, tačiau ne ilgiau kaip iki to laikotarpio, kuriam pensija buvo paskirta, pabaigos.

11. Asmuo, kuriam paskirta ir mokama pensija pagal Pensijų įstatymą ir šią tvarką, privalo kiekvienų metų gruodžio mėnesį pateikti Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai pažymą, įrodančią, kad jis gyvena užsienio valstybėje, pilietis – dar ir pažymą, kad nepakeitė pilietybės. Pažymas išduoda diplomatinė atstovybė (tose valstybėse, kuriose šios atstovybės yra) arba užsienio valstybės atitinkama institucija. Negavus nustatytuoju laiku pažymos, pensijos mokėjimas sustabdomas. Pateikus dokumentus, įrodančius, kad pilietis tebegyvena užsienio valstybėje, pensija jam vėl gali būti pradėta mokėti nuo šių dokumentų pateikimo dienos.

12. Ginčai dėl piliečio teisės gauti pensiją sprendžiami Pensijų įstatymo bei Pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatų nustatyta tvarka.

______________