LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ĮMONIŲ, ĮSTAIGŲ IR ORGANIZACIJŲ TURTO VERTĖS BEI INVESTICINĖSE SĄSKAITOSE ESANČIŲ LĖŠŲ INDEKSAVIMO IR GYVENTOJŲ INDĖLIŲ

 

1992 m. kovo 23 d. Nr. 180

Vilnius

 

Atsižvelgdama į infliaciją ir dėl to pasikeitusį kainų lygį ir siekdama sutvarkyti Lietuvos įmonių turto, įsigyto skirtingu laikotarpiu, finansinius balansus, taip pat padengti gyventojų indėlius valstybės turtu bei iš dalies kompensuoti socialiai remtiniems asmenims riboto dydžio indėlius pinigais, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Indeksuoti iki l992 m. gegužės 1 d. valstybinių ir valstybinių akcinių įmonių, akcinių bendrovių ir kitų Lietuvoje įregistruotų įmonių (išskyrus žemės ūkio įmones, kurios gali būti privatizuojamos pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio įmonių turto privatizavimo įstatymą), valstybinių įstaigų ir organizacijų pagrindinių priemonių (išskyrus 2 punkte nurodytas pagrindines priemones) vertę pagal l992 m. sausio 1 d. būklę, taikant šiuos koeficientus:

1.1. pagrindinėms priemonėms, įsigytoms iki l99l m. liepos l d., – 5;

1.2. pagrindinėms priemonėms, įsigytoms l99l metų III ketvirtį, – 3;

1.3. pagrindinėms priemonėms, įsigytoms l99l metų IV ketvirtį, – 2.

Valstybinės ir valstybinės akcinės įmonės nuo 1992 m. gegužės 1 d. privatizuojamos pagal indeksuotą pagrindinių priemonių vertę ir už indeksuotas investicinėse sąskaitose esančias lėšas.

2. Nustatyti, kad nurodytąja tvarka neindeksuojamos šios pagrindinės priemonės:

2.1. butai;

2.2. įranga bei įrengimai, kurie Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir potvarkiais buvo nukainoti.

3. Nustatyti, kad dėl pagrindinių priemonių vertės indeksavimo gautas valstybinės ar valstybinės akcinės įmonės, įstaigos, organizacijos turto vertės prieaugis Finansų ministerijos nustatyta tvarka priskiriamas nominaliam valstybiniam kapitalui ir nominaliam akciniam kapitalui, išskyrus akcinį kapitalą, suformuotą pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės l992 m. sausio 27 d. nutarimą Nr. 51 „Dėl valstybinių ir valstybinių akcinių įmonių įstatinio kapitalo didinimo iš savų lėšų“. Dėl indeksavimo gautas turto vertės prieaugis taip pat priskiriamas valstybinio kapitalo rezervams, jeigu pagrindinės priemonės buvo įsigytos iš ilgalaikių paskolų, kurios nebuvo grąžintos valstybiniams ir valstybiniams akciniams bankams pagal 1991 m. liepos 1 d. ar 1992 m. sausio 1 d. būklę.

Dėl pagrindinių priemonių vertės indeksavimo gautas akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės turto prieaugis priskiriamas akcinio kapitalo rezervams ar įstatiniam kapitalui, jį padidinant įstatymų nustatyta tvarka.

4. Laikyti valstybinių ir valstybinių akcinių įmonių, kurios pagal l99l m. liepos l d. ar l992 m. sausio l d. būklę turėjo negrąžintų valstybiniams ir valstybiniams akciniams bankams ilgalaikių paskolų, valstybinio kapitalo rezervus (susidariusius indeksavus pagrindinių priemonių vertę pagal šį nutarimą ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės l99l m. birželio 28 d. nutarimą Nr. 253 „Dėl pagrindinių priemonių vertės ir valstybės vienkartinių išmokų indeksavimo“ (Žin., 1991, Nr. 20-541), taip pat iki l992 m. sausio 1 d. priskaičiavus įmonėse paliekamas palūkanas už valstybinio kapitalo naudojimą) Lietuvos taupomojo banko ilgalaikėmis paskolomis šioms įmonėms ir atitinkamai sumažinti jų naudojamą valstybinį kapitalą. Tokioms paskoloms grąžinti (neprivatizuotam turtui išpirkti) nustatomas 5 metų grąžinimo terminas, taikant palūkanų normą, kuri lygi palūkanų už valstybinio kapitalo naudojimą normai.

Valstybinės ir valstybinės akcinės įmonės turi iki l992 m. birželio 30 d. sudaryti atitinkamas sutartis su Lietuvos taupomuoju banku ir užpildyti terminuotus įsipareigojimus dėl paskolų, nurodytų šio punkto pirmojoje pastraipoje.

5. Nustatyti, kad:

5.1. valstybinių ir valstybinių akcinių įmonių steigėjai kartu su Lietuvos taupomuoju banku turi kontroliuoti, ar visos jų reguliavimo sferoje esančios įmonės, kurios pagal l99l m. liepos l d. ar l992 m. sausio l d. būklę turėjo negrąžintų valstybiniams ir valstybiniams akciniams bankams ilgalaikių paskolų, sudarė ilgalaikės paskolos sutartis su Lietuvos taupomuoju banku. Įmonės, kurios laiku nesudarė šių sutarčių, už laikotarpį nuo l992 m. liepos 1 d. iki sutarties sudarymo moka Lietuvos taupomajam bankui dvigubo dydžio palūkanas, nustatytas ilgalaikėms banko paskoloms;

5.2. valstybinės mokesčių inspekcijos turi kontroliuoti, kaip vykdomas šio nutarimo 5.1 punktas;

5.3. Finansų ministerija iki l992 m. balandžio 1 d. turi sumažinti ar panaikinti individualius akcizus prekėms, realizuojamoms vidaus rinkoje, išskyrus individualius akcizus alkoholiniams gėrimams ir tabako gaminiams, taip pat kai kurioms kitoms prekėms, kurių vartojimas yra ribojamas.

6. Nustatyti, kad l992 metų II ketvirtyje palūkanų už valstybinio kapitalo naudojimą ir amortizacinių atskaitymų dydžiai skaičiuojami pagal l992 m. balandžio 1 d. būklę (nuo neindeksuotos pagrindinių priemonių vertės).

7. Indeksuoti investicinėse (asmeninėse, bendrose šeimos, investicinių akcinių bendrovių) sąskaitose l992 m. balandžio 30 d. esančias lėšas (įskaitant įneštus neviršijant kvotos pinigus), taikant koeficientą 4. Neindeksuojama ta lėšų dalis, kuri panaudojama atsiskaityti už perkamus butus, žemę ir už įsigyjamą žemės ūkio įmonių, privatizuojamų pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio įmonių turto privatizavimo įstatymą, turtą.

Nuo 1992 m. gegužės 1 d. indeksuoti tą pinigų kvotos dalį, kuri lygi skirtumui tarp nustatytos pinigų kvotos ir iki nurodytosios dienos į investicinės sąskaitos balansinę dalį įmokėtos pinigų sumos, taikant koeficientą 4.

8. Pavesti Lietuvos taupomajam bankui kartu su Ekonomikos ministerija iki l992 m. balandžio 10 d. patikslinti ir pateikti Centrinei privatizavimo komisijai tvirtinti investicinėse sąskaitose esančių lėšų indeksavimo ir apskaitos tvarką.

9. Pavesti Finansų ministerijai kartu su Socialinės apsaugos ministerija pateikti iki 1992 m. gegužės 1 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl dalies santaupų, sukauptų iki l99l m. vasario 26 d., kompensavimo (pinigais) išėjusiesiems į pensiją iki l992 m. sausio l d., taip pat buvusiems politiniams kaliniams ir tremtiniams, kitiems socialiai remtiniems asmenims. Šiuose pasiūlymuose numatyti, kad:

9.1. santaupų (indėlių) kompensacijų sumos nuo l992 m. birželio 1 d. įskaitomos į indėlių sąskaitas pateikus Lietuvos taupomojo banko įstaigai pažymą, patvirtinančią teisę gauti indėlių kompensaciją. Kompensacijų sumos iš indėlių sąskaitų gali būti išduotos tik nuo l992 m. liepos 1 d., išskyrus išimtinius atvejus (mirtį, ligą ir pan.);

9.2. už Lietuvos taupomojo banko sąskaitose laikomas kompensacijų sumas nuo l992 m. liepos 1 d. priskaičiuojamos palūkanos kaip už indėlius iki pareikalavimo, saugomus Lietuvos taupomojo banko įstaigose.

10. Nustatyti, kad asmenys, l99l m. vasario 26 d. turėję sąskaitas valstybiniuose ir valstybiniuose akciniuose bankuose, gali iki l992 m. balandžio 30 dienos:

10.1. papildyti sąskaitas iki jose buvusių l99l m. vasario 26 d. (įskaitytinai) sumų;

10.2. atnaujinti uždarytas sąskaitas tokia užskaitoma pinigų suma, kuri neviršytų buvusios l99l m. vasario 26 dieną.

11. Lietuvos taupomasis bankas iki l992 m. gegužės 1 d. kartu su Finansų ministerija ir Socialinės apsaugos ministerija turi parengti kompensacijų sumų indėlių sąskaitose tvarkymo taisykles, taip pat 9.1 punkte nurodytų pažymų išdavimo tvarką, kurioje turi būti numatyta, kaip kontroliuoti, kad asmenims, turintiems teisę gauti indėlių kompensaciją, būtų išduota tik po vieną pažymą.

12. Pavesti Ekonomikos ministerijai iki 1992 m. balandžio 10 d. pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl nusidėvėjusių pagrindinių priemonių tolesnio panaudojimo tvarkos.

13. Nustatyti, kad tais atvejais, kai privatizavus valstybinę ar valstybinę akcinę įmonę, valstybinės valdžios ir valdymo organams priklausančios šios įmonės akcijos (neprivatizuotas valstybinis kapitalas) sudaro mažiau kaip 20 procentų jos įstatinio kapitalo, šios akcijos turi būti perduodamos į Lietuvos investicijų banko balansą Respublikos vidaus skolai dengti šia tvarka:

13.1. iki 1992 m. gegužės 1 d. – jeigu privatizuota įmonė buvo perregistruota į akcinę bendrovę ar uždarąją akcinę bendrovę iki šio nutarimo priėmimo dienos;

13.2. per 30 dienų nuo privatizuotos įmonės perregistravimo dienos – visais kitais 13.1 punkte nenurodytais atvejais.

Lietuvos investicijų bankui perduotos akcijos apskaitomos pagal jų emisijos kainą, nustatytą parduodant šias akcijas pagal Lietuvos Respublikos valstybinio turto pirminio privatizavimo įstatymą. Lietuvos investicijų banko įsigytų privatizuotų įmonių akcijų bendra vertė yra lygi jo įsiskolinimui Lietuvos taupomajam bankui ir Lietuvos žemės ūkio bankui. Finansų ministerijos nustatyta tvarka įgytų akcijų vertės dalimi gali būti didinamas Lietuvos investicijų banko įstatinis kapitalas.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                                  G. VAGNORIUS