Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL NAIKINTINŲ VAISTINIŲ PREPARATŲ PRIĖMIMO IŠ GYVENTOJŲ IR APMOKĖJIMO UŽ JŲ TVARKYMĄ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2012 m. birželio 6 d. Nr. 670

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo (Žin., 2006, Nr. 78-3056; 2011, Nr. 86-4148) 42 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

1. Patvirtinti Naikintinų vaistinių preparatų priėmimo iš gyventojų ir apmokėjimo už jų tvarkymą tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja 2013 m. sausio 1 dieną.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                           RAIMONDAS ŠUKYS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2012 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 670

 

NAIKINTINŲ VAISTINIŲ PREPARATŲ PRIĖMIMO IŠ GYVENTOJŲ IR APMOKĖJIMO UŽ JŲ TVARKYMĄ TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis Naikintinų vaistinių preparatų priėmimo iš gyventojų ir apmokėjimo už jų tvarkymą tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato naikintinų vaistinių preparatų priėmimo iš gyventojų visuomenės vaistinėse ir gamybinėse visuomenės vaistinėse (toliau – vaistinė) tvarką ir jų tvarkymo išlaidų apmokėjimą.

2. Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos farmacijos įstatyme (Žin., 2006, Nr. 78-3056), Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme (Žin., 1998, Nr. 61-1726; 2002, Nr. 72-3016) ir Atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose aplinkos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. 217 (Žin., 1999, Nr. 63-2065; 2011, Nr. 57-2721) (toliau – Atliekų tvarkymo taisyklės).

3. Naikintini vaistiniai preparatai negali būti vartojami žmonių ar gyvūnų sveikatos priežiūrai.

4. Iš gyventojų priimti naikintini vaistiniai preparatai tvarkomi laikantis pavojingų atliekų tvarkymo reikalavimų ir turi būti perduodami tvarkyti Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Ministerija) Aprašo nustatyta tvarka parinktam (-iems) atliekų tvarkytojui (-ams), turinčiam (-iems) teisę Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka tvarkyti pavojingas atliekas.

5. Vaistinės oficinoje gyventojams turi būti pateikta aiškiai matoma, lengvai įskaitoma informacija apie galimybę vaistinėje nemokamai atiduoti naikintinus vaistinius preparatus ir raginimas rinkti vaistinius preparatus atskirai ir jų neišmesti kartu su kitomis komunalinėmis atliekomis.

6. Vaistinės farmacinės veiklos vadovas atsako už naikintinų vaistinių preparatų priėmimą iš gyventojų, naikintinų vaistinių preparatų apskaitos tvarkymą ir naikintinų vaistinių preparatų perdavimą atliekų tvarkytojui, turinčiam teisę juos tvarkyti.

 

II. NAIKINTINŲ VAISTINIŲ PREPARATŲ PRIĖMIMAS IŠ GYVENTOJŲ VAISTINĖJE

 

7. Naikintini vaistiniai preparatai vaistinėje priimami iš gyventojų nemokamai.

8. Vaistinė iš gyventojų priimamus naikintinus vaistinius preparatus ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jų priėmimo turi registruoti apskaitos žurnale – nurodyti datą, priimtų atliekų rūšį, kodą (nurodomas atsižvelgiant į Atliekų tvarkymo taisykles) ir svorį (kg). Perdavus naikintinus vaistinius preparatus Aprašo nustatyta tvarka Ministerijos parinktam pavojingų atliekų tvarkytojui, ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jų perdavimo apskaitos žurnale turi būti nurodomas pavojingų atliekų lydraščio numeris ir data, perduotas naikintinų vaistinių preparatų svoris (kg).

9. Apskaitos žurnalo, kuriame registruojami iš gyventojų priimti naikintini vaistiniai preparatai, pildymo tvarka vaistinėje turi būti nustatyta ir suderinta su vaistinės farmacinės veiklos vadovu bei patvirtinta vaistinės veiklos licencijos turėtojo įsakymu.

10. Apskaitos žurnalas, kuriame registruojami vaistinėje iš gyventojų priimti naikintini vaistiniai preparatai, privalo būti pildomas taip, kad nebūtų įmanoma nepastebimai perrašyti jame esančių įrašų, papildyti žurnalo naujais įrašais, pažeidžiant jų eilės tvarką. Jeigu žurnalas pildomas kompiuterinėse laikmenose, turi būti fiksuojama duomenų tvarkymo veiksmų istorija. Apskaitos žurnalo duomenys, tvarkomi kompiuteryje, turi būti kartą per 3 mėnesius atspausdinami ir patvirtinami farmacinės veiklos vadovo parašu.

11. Apskaitos žurnalas, kuriame registruojami vaistinėje iš gyventojų priimti naikintini vaistiniai preparatai, turi būti laikomas naikintinų vaistinių preparatų priėmimo vietoje ir pateikiamas Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba) darbuotojams ir kitiems įgaliotiems pareigūnams jų reikalavimu. Apskaitos žurnalas, kuriame registruojami vaistinėje iš gyventojų priimti naikintini vaistiniai preparatai, saugomas 5 metus.

 

III. NAIKINTINŲ VAISTINIŲ PREPARATŲ PRIĖMIMAS IŠ GYVENTOJŲ PIRMINĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOJE IR JŲ PERDAVIMAS VAISTINEI

 

12. Pirminė sveikatos priežiūros įstaiga, su kuria vaistinė yra sudariusi pavedimo sutartį dėl gyventojų aprūpinimo vaistiniais preparatais per kaimo vietovėse esančias pirminės sveikatos priežiūros įstaigas (toliau – pavedimo sutartis) ir su kuria ta pati vaistinė yra sudariusi sutartį dėl naikintinų vaistinių preparatų priėmimo (toliau – įstaiga), gali nemokamai iš gyventojų priimti naikintinus vaistinius preparatus ir perduoti juos vaistinei.

13. Įstaigoje priimami iš gyventojų naikintini vaistiniai preparatai ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jų priėmimo turi būti registruojami apskaitos žurnale – nurodoma data, priimtų atliekų rūšis, kodas (nurodomas atsižvelgiant į Atliekų tvarkymo taisykles) ir svoris (kg).

14. Apskaitos žurnalo pildymo tvarka įstaigoje turi būti nustatyta ir suderinta su vaistinės, su kuria yra sudaryta pavedimo sutartis ir sutartis dėl naikintinų vaistinių preparatų priėmimo (toliau – vaistinė, su kuria sudaryta sutartis), farmacinės veiklos vadovu ir patvirtinta įstaigos vadovo įsakymu, kuriame taip pat turi būti nurodyti už apskaitos žurnalo pildymą ir teisingą visų duomenų pateikimą atsakingi asmenys.

15. Įstaiga iš gyventojų priimtus naikintinus vaistinius preparatus turi ne vėliau kaip per 10 darbo dienų perduoti vaistinei, su kuria sudaryta sutartis. Naikintinų vaistinių preparatų perdavimas vaistinei, su kuria sudaryta sutartis, įforminamas priėmimo–perdavimo aktu, kuriame, be kitų privalomų rekvizitų, būtina atsižvelgiant į Atliekų tvarkymo taisykles nurodyti atliekų rūšį, kodą ir svorį (kg). Įstaiga, perdavusi iš gyventojų priimtus naikintinus vaistinius preparatus vaistinei, su kuria sudaryta sutartis, ne vėliau kaip kitą darbo dieną po naikintinų vaistinių preparatų perdavimo vaistinei, su kuria sudaryta sutartis, apskaitos žurnale turi nurodyti priėmimo–perdavimo akto numerį, datą, atliekų rūšį, kodą ir svorį (kg).

16. Apskaitos žurnalas, kuriame registruojami įstaigoje iš gyventojų priimti naikintini vaistiniai preparatai, privalo būti pildomas taip, kad nebūtų įmanoma nepastebimai perrašyti jame esančių įrašų, papildyti žurnalo naujais įrašais, pažeidžiant jų eilės tvarką. Jeigu žurnalas pildomas kompiuterinėse laikmenose, turi būti fiksuojama duomenų tvarkymo veiksmų istorija. Apskaitos žurnalo duomenys, tvarkomi kompiuteryje, turi būti kartą per 3 mėnesius atspausdinami ir patvirtinami įstaigos vadovo parašu.

17. Apskaitos žurnalas, kuriame registruojami įstaigoje iš gyventojų priimti naikintini vaistiniai preparatai, turi būti laikomas naikintinų vaistinių preparatų priėmimo vietoje ir pateikiamas Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos darbuotojams ir kitiems įgaliotiems pareigūnams jų reikalavimu. Apskaitos žurnalas, kuriame registruojami įstaigoje iš gyventojų priimti naikintini vaistiniai preparatai, saugomas 5 metus.

18. Vaistinė, su kuria sudaryta sutartis, iš įstaigos gautus iš gyventojų priimtus naikintinus vaistinius preparatus ne vėliau kaip kitą darbo dieną po naikintinų vaistinių preparatų gavimo turi registruoti apskaitos žurnale, kuriame registruojami iš gyventojų priimti naikintini vaistiniai preparatai, – nurodyti įstaigos, perdavusios iš gyventojų priimtus naikintinus vaistinius preparatus, pavadinimą, priėmimo–perdavimo akto numerį, datą, atliekų rūšį, kodą ir svorį (kg).

 

IV. IŠ GYVENTOJŲ PRIIMTŲ NAIKINTINŲ VAISTINIŲ PREPARATŲ TVARKYMO APMOKĖJIMAS

 

19. Ministerija Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 84-2000; 2006, Nr. 4-102) nustatyta tvarka parenka atliekų tvarkytoją (-us), turintį (-čius) teisę Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo nustatyta tvarka tvarkyti pavojingas atliekas, ir sudaro su juo (jais) vaistinėse iš gyventojų priimtų naikintinų vaistinių preparatų tvarkymo paslaugų pirkimo sutartį.

20. Ministerija, Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka parinkusi atliekų tvarkytoją (-us), turintį (-čius) teisę Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo nustatyta tvarka tvarkyti pavojingas atliekas, ir sudariusi su juo (jais) vaistinėse iš gyventojų priimtų naikintinų vaistinių preparatų tvarkymo paslaugų pirkimo sutartį (-is), ne vėliau kaip per 5 darbo dienas paskelbia apie tai Ministerijos interneto svetainėje www.sam.lt ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos interneto svetainėje www.vvkt.lt – nurodo parinkto atliekų tvarkytojo pavadinimą, adresą, telefoną ir vaistinėse iš gyventojų priimtų naikintinų vaistinių preparatų tvarkymo paslaugų pirkimo sutarties galiojimo laikotarpį.

21. Ministerija iš jai valstybės biudžete patvirtintų bendrųjų asignavimų moka parinktam (-iems) pavojingų atliekų tvarkytojui (-ams) pagal tvarkyti priimtą faktinį iš gyventojų priimtų naikintinų vaistinių preparatų kiekį.

22. Iki einamųjų metų liepos 15 d. ir kitų metų sausio 15 d. parinktas (-i) atliekų tvarkytojas (-ai) Ministerijai pateikia ataskaitą (-as), nurodydamas (-i) vaistinės registruotą pavadinimą, kodą Juridinių asmenų registre, jos adresą arba veiklos vietos adresą, vaistinės perduotą iš gyventojų priimtų naikintinų vaistinių preparatų kiekį per praėjusį pusmetį ir jų sutvarkymo kainą, taip pat lydraščių, kuriais vaistinės perdavė iš gyventojų priimtus naikintinus vaistinius preparatus, kopijas ir sąskaitą (-as) faktūrą (-as) arba pridėtinės vertės mokesčio sąskaitą (-as).

23. Ministerija, ne vėliau kaip per 30 darbo dienų patikrinusi gautus Aprašo 22 punkte nurodytus dokumentus, atsiskaito su parinktu (-ais) pavojingų atliekų tvarkytoju (-ais) pagal jo (jų) pateiktas sąskaitas.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24. Iš gyventojų priimtus naikintinus vaistinius preparatus vaistinė privalo perduoti Aprašo nustatyta tvarka parinktam pavojingų atliekų tvarkytojui ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo jų priėmimo dienos. Jei naikintini vaistiniai preparatai pirmiausia buvo perduoti įstaigai, su kuria sudaryta pavedimo sutartis, terminas skaičiuojamas nuo šių preparatų priėmimo iš gyventojų šioje įstaigoje dienos. Naikintinų vaistinių preparatų perdavimas įforminamas pavojingų atliekų lydraščiu ir krovinio važtaraščiu.

25. Aprašu nustatytos veiklos valstybinę kontrolę vykdo Valstybinė vaistų kontrolė tarnyba.

26. Asmenys, pažeidę Aprašo reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________