VALSTYBINĖS KAINŲ IR ENERGETIKOS KONTROLĖS KOMISIJOS

 

N U T A R I M A S

DĖL ĮMONĖS TECHNOLOGINIO, FINANSINIO IR VADYBINIO PAJĖGUMO ĮVERTINIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. gruodžio 1 d. Nr. O3-99

Vilnius

 

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija nutaria patvirtinti Įmonės technologinio, finansinio ir vadybinio pajėgumo įvertinimo tvarką (pridedama).

 

 

KOMISIJOS NARYS,

L. E. PIRMININKO PAREIGAS                                                     RIMANTAS LUKOŠEVIČIUS


PATVIRTINTA

Valstybinės kainų ir energetikos

kontrolės komisijos 2003 m. gruodžio 1 d.

nutarimu Nr. O3-99

 

ĮMONĖS TECHNOLOGINIO, FINANSINIO IR VADYBINIO PAJĖGUMO ĮVERTINIMO TVARKA

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Ši tvarka (toliau – Tvarka) taikoma įmonių, Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (toliau – Komisija) pateikusių prašymus išduoti licencijas perduoti, paskirstyti, laikyti ir tiekti gamtines dujas, elektros energijos perdavimo, skirstymo, visuomeninio ir nepriklausomo tiekėjo bei šilumos tiekimo licencijas, taip pat įmonių, kurioms yra išduotos licencijos perduoti, paskirstyti, laikyti ir tiekti gamtines dujas, elektros energijos perdavimo, skirstymo, visuomeninio ir nepriklausomo tiekėjo bei šilumos tiekimo licencijos (toliau – įmonės), technologinio, finansinio ir vadybinio pajėgumo, leidžiančio vykdyti licencijuojamą veiklą, įvertinimui.

2. Įmonių technologinis, finansinis ir vadybinis pajėgumas įvertinamas pagal nustatyta tvarka Komisijai pateiktus dokumentus ir duomenis.

 

II. Technologinio pajėgumo įvertinimas

 

3. Įmonė (tik gamtinių dujų perdavimo, paskirstymo ir laikymo, elektros energijos perdavimo ir skirstymo bei šilumos tiekimo įmonė) privalo nuosavybės teise valdyti arba teisėtai naudoti energetikos įrenginius ir sistemas (toliau – įrenginiai) licencijuojamai veiklai vykdyti.

4. Įmonė (tik gamtinių dujų perdavimo, paskirstymo ir laikymo, elektros energijos perdavimo ir skirstymo bei šilumos tiekimo įmonė) privalo turėti Valstybinės energetikos inspekcijos prie Ūkio ministerijos išduotą leidimą (atestatą) verstis energetikos įrenginių eksploatavimu ir priežiūra.

Jei įmonė įrenginių neeksploatuoja ir neprižiūri, ji privalo sudaryti ilgalaikę sutartį dėl minėtų įrenginių eksploatavimo ir priežiūros su įmone, turinčia leidimą (atestatą) verstis šia veikla.

5. Įmonės technologinio pajėgumo įvertinimo lentelėje (1 lentelė) nurodomi įrenginiai, jų valdymo forma (turimi nuosavybės teise ar naudojami kitais teisėtais būdais (nurodomas būdas), eksploatavimą ir priežiūrą vykdanti įmonė (skyrius, padalinys), buvimo vieta ir numatoma licencijuojamos veiklos teritorija:

5.1. Įrenginių valdymo forma nurodoma vadovaujantis Valstybės įmonės Registrų centro išduotu nuosavybės teisę pagrindžiančiu pažymėjimu ar pažyma, sutartimi dėl įrenginių teisėto naudojimo ar kt. dokumentais, įrodančiais įrenginių teisėtą valdymą ar naudojimą.

5.2. Įrenginių eksploatavimą ir priežiūrą vykdanti įmonė nurodoma vadovaujantis Valstybinės energetikos inspekcijos prie Ūkio ministerijos išduotu leidimu (atestatu) verstis energetikos įrenginių eksploatavimu ir priežiūra arba ilgalaike sutartimi dėl įrenginių eksploatavimo ir priežiūros su įmone, turinčia leidimą (atestatą) verstis šia veikla.

5.3. Įrenginių buvimo vieta nurodoma vadovaujantis žemėlapiu ir/ar kitais dokumentais. Nurodoma savivaldybė ir gyvenamoji vietovė (miestas, miestelis, kaimas), kurioje yra įrenginiai.

5.4. Licencijuojamos veiklos teritorija nurodoma vadovaujantis įmonės prašyme išduoti licenciją nurodyta numatoma licencijuojamos veiklos teritorija ir atsižvelgiant į įrenginių buvimo vietą.

 

Įmonės _____________________ technologinio pajėgumo įvertinimas

 

1 lentelė

 

Energetikos įrenginiai (sistemos)

Valdymo forma

Eksploatavimas ir priežiūra

Buvimo vieta

Licencijuojamos veiklos teritorija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Jeigu įmonė licencijuojamos veiklos teritorijoje nuosavybės teise valdo arba teisėtai naudoja įrenginius ir turi Valstybinės energetikos inspekcijos prie Ūkio ministerijos išduotą leidimą (atestatą) verstis įrenginių eksploatavimu ir priežiūra arba yra sudariusi ilgalaikę sutartį dėl įrenginių eksploatavimo ir priežiūros su įmone, turinčia leidimą (atestatą) verstis šia veikla, jos technologinis pajėgumas įvertinamas kaip pakankamas vykdyti licencijuojamos veiklos sąlygas.

 

III. Finansinio pajėgumo įvertinimas

 

7. Įmonės finansinis pajėgumas įvertinamas pagal jos metinio balanso ir pelno (nuostolio) ataskaitų duomenis (Komisijai pateikusios prašymą išduoti licenciją įmonės finansinis pajėgumas įvertinamas pagal pastarųjų dvejų metų balanso ir pelno (nuostolio) ataskaitų duomenis).

Pagal šių ataskaitų duomenis užpildoma 1 priede pateikta lentelė „Finansinės atskaitomybės duomenys“.

8. Vadovaujantis Statistikos departamento „Įmonių finansinės būklės rodiklių apskaičiavimo metodika ir jų charakteristikos“, apskaičiuojama 19 įmonės finansinės būklės rodiklių (4 pajamų apsaugos rodikliai ir 15 finansinio sverto rodiklių), kurie nurodomi 2 priede „Finansinės būklės rodikliai“. Kiekvienam iš šių rodiklių priklausomai nuo jo įvertinimo lygio yra suteikiami balai: labai gerai – 1 balas, gerai – 0,75 balo, patenkinamai – 0,5 balo, nepatenkinamai – 0,25 balo, blogai – 0 balų. Įmonės finansinis pajėgumas įvertinamas kaip labai geras, kai iš viso jai skiriama 19–16,75 balo; geras, kai iš viso skiriama 16,5–12 balų; patenkinamas, kai iš viso skiriama 11,75–7,25 balo; nepatenkinamas, kai iš viso skiriama 7–2,5 balo; blogas, kai iš viso skiriama 2,25 ir mažiau balų (2 lentelė).

Vadovaujantis įmonės finansinio pajėgumo vertinimo lentele (2 lentelė), įmonės finansiniam pajėgumui suteikiamas atitinkamas balas ir nurodomas jo įvertinimo lygis (3 lentelė).

 

Įmonės finansinio pajėgumo vertinimo lentelė

2 lentelė

 

 

Labai geras

Geras

Patenkinamas

Nepatenkinamas*

Blogas*

Finansinės būklės rodiklio įvertinimo lygiui skiriami balai

1

0,75

0,5

0,25

0

Įmonės finansinio pajėgumo įvertinimo lygiui skiriami balai

19–16,75

16,5–12

11,75–7,25

7–2,5*

2,25–0*

* Įmonės finansinis pajėgumas neužtikrina licencijuojamos veiklos sąlygų vykdymo.

 

Įmonės _____________________ finansinio pajėgumo įvertinimas

 

3 lentelė

 

 

200_

200_

200_

Finansinio pajėgumo įvertinimui skiriami balai

 

 

 

Finansinio pajėgumo įvertinimas

 

 

 

 

9. Įmonės finansinis pajėgumas yra pakankamas licencijuojamos veiklos sąlygoms vykdyti, jei pagal pastarųjų dvejų metų duomenis jis buvo įvertintas kaip patenkinamas ir geriau.

10. Įmonė, kurios finansinis pajėgumas netenkina Tvarkos 9 punkte nustatyto reikalavimo, turi teisę pateikti Komisijai papildomus dokumentus (banko ar kt. finansinių garantijų raštus, aiškinamuosius raštus), galinčius turėti įtakos įmonės finansinio pajėgumo įvertinimui. Juos išnagrinėjusi, Komisija gali nuspręsti įvertinti įmonės finansinį pajėgumą kaip pakankamą licencijuojamos veiklos sąlygoms vykdyti.

 

IV. Vadybinio pajėgumo įvertinimas

 

11. Įmonė privalo turėti darbuotojus licencijuojamai veiklai vykdyti ir ataskaitoms rengti, atskirai licencijuojamos veiklos apskaitai tvarkyti, vartotojams informuoti ir konsultuoti bei skundams dėl licencijuojamos veiklos sąlygų nagrinėti.

Vadovaujantis įmonės pateikta informacija apie padalinius, filialus ir valdymo organus, įmonės vadybinio pajėgumo įvertinimo lentelėje (4 lentelė) nurodomas šias funkcijas atliekantis įmonės padalinys (skyrius) ir darbuotojų skaičius.

 

Įmonės ______________________ vadybinio pajėgumo įvertinimas

 

4 lentelė

 

 

Licencijuojamos veiklos vykdymas

Licencijuojamos veiklos apskaitos tvarkymas

Vartotojų informavimas ir konsultavimas

Skundų dėl licencijuojamos veiklos sąlygų nagrinėjimas

Funkcijas atliekantis padalinys/skyrius

 

 

 

 

Darbuotojų skaičius

 

 

 

 

 

12. Jeigu įmonės valdymo struktūroje yra numatyti atitinkami padaliniai (skyriai) ar darbuotojai Tvarkos 11 punkte išvardytų funkcijų vykdymui, jos vadybinis pajėgumas įvertinamas kaip pakankamas vykdyti licencijuojamos veiklos sąlygas.

 

V. Baigiamosios nuostatos

 

13. Įmonė turi teisę susipažinti su atlikto technologinio, finansinio ir vadybinio pajėgumo įvertinimo procedūromis ir rezultatais. Jei įmonė nesutinka su įvertinimo rezultatais, ji turi pateikti Komisijai motyvuotą paaiškinimą.

14. Išaiškėjus naujoms aplinkybėms arba įmonei pateikus papildomus ar patikslintus duomenis, atliekamas pakartotinis įmonės pajėgumo įvertinimas.

______________


1 priedas

 

Įmonė ____________________________

Finansinės atskaitomybės duomenys

 

Eil. Nr.

Finansinės atskaitomybės duomenys

200_

200_

200_

 

Veiklos rezultato duomenys

 

 

 

1.

Pardavimai ir paslaugos

 

 

 

2.

Parduotų prekių ir atliktų darbų savikaina

 

 

 

3.

Bendrasis pelnas (nuostolis)

 

 

 

4.

Veiklos sąnaudos

 

 

 

5.

Veiklos pelnas (nuostolis)

 

 

 

6.

Kita veikla

 

 

 

7.

Finansinė ir investicinė veikla

 

 

 

8.

Įprastinės veiklos pelnas (nuostolis)

 

 

 

9.

Pagautė (ypatingas pelnas)

 

 

 

10.

Netekimai (ypatingieji praradimai)

 

 

 

11.

Grynasis pelnas (nuostolis)

 

 

 

 

Balansiniai duomenys

 

 

 

1.

Turtas iš viso:

 

 

 

1.1

Ilgalaikis turtas:

 

 

 

1.1.1

Formavimo savikaina

 

 

 

1.1.2

Nematerialusis turtas

 

 

 

1.1.3

Materialusis turtas

 

 

 

1.1.4

Ilgalaikis finansinis turtas

 

 

 

1.1.5

Po vienerių metų gautinos sumos

 

 

 

1.2

Trumpalaikis turtas:

 

 

 

1.2.1

Atsargos ir nebaigtos vykdyti sutartys:

 

 

 

 

iš jų: atsargos

 

 

 

1.2.2

Per vienerius metus gautinos sumos:

 

 

 

 

iš jų: pirkėjų įsiskolinimas

 

 

 

1.2.3

Investicijos ir terminuoti indėliai

 

 

 

1.2.4

Grynieji pinigai sąskaitoje ir kasoje

 

 

 

2.

Savininkų nuosavybė ir įsipareigojimai iš viso:

 

 

 

2.1

Savininkų nuosavybė:

 

 

 

2.1.1

Kapitalas ir rezervai:

 

 

 

 

iš jų: kapitalas

 

 

 

2.1.2

Finansavimas (dotacijos ir subsidijos)

 

 

 

2.1.3

Atidėjimai ir atidėtieji mokesčiai

 

 

 

2.2

Mokėtinos sumos ir įsipareigojimai:

 

 

 

2.2.1

Ilgalaikiai įsipareigojimai:

 

 

 

 

iš jų: finansinės skolos kreditinėms institucijoms

 

 

 

2.2.2

Trumpalaikiai įsipareigojimai:

 

 

 

 

iš jų: finansinės skolos kreditinėms institucijoms

 

 

 

______________

 

 

2 priedas

Įmonė ___________________

Rodiklio reikšmė

Vertinimo lygis ir skiriami balai

Orientacinis vertinimo lygis*

Eil. Nr.

Finansinės būklės rodikliai

200_

200_

200_

200_

200_

200_

Labai geras

Geras

Patenk.

Nepatenk.

Blogas

I

Pajamų apsaugos rodikliai

 

1.

Bendrasis pelningumas

(bendrasis pelnas / pardavimai ir paslaugos) x 100

 

 

 

 

 

 

>35

>15

<15

<7

<0

2.

Grynasis pelningumas

(grynasis pelnas / pardavimai ir paslaugos) x 100

 

 

 

 

 

 

>25

>10

<10

<5

<0

3.

Turto grąža

(grynasis pelnas / turtas) x 100

 

 

 

 

 

 

>20

>15

>8

<8

<0

4.

Nuosavybės (kapitalo) grąža

(grynasis pelnas / kapitalas ir rezervai) x 100

 

 

 

 

 

 

>30

>20

>10

<10

<0

II

Finansinio sverto rodikliai

 

5.

Auksinės balanso taisyklės koef.

ilgalaikis turtas / (savininkų nuosavybė + ilgalaikiai įsipareigojimai)

 

 

 

 

 

 

 

<1.0

1.0

>1.0

 

6.

Įsiskolinimo koef.

(visi įsipareigojimai / turtas) x 100

 

 

 

 

 

 

<30

<50

<70

>70

>100

7.

Ilgalaikio įsiskolinimo koef.

(ilgalaikiai įsipareigojimai / turtas) x 100

 

 

 

 

 

 

<30

<50

 

 

 

8.

Trumpalaikio įsiskolinimo koef.

trumpalaikiai įsipareigojimai / turtas) x 100

 

 

 

 

 

 

<5

<30

<60

>60

100

9.

Turto struktūros koef.

(trumpalaikis turtas / turtas) x 100

 

 

 

 

 

 

Neturi būti ryškių svyravimų.

10.

Grynasis apyvartinis kapitalas

trumpalaikis turtas – trumpalaikiai įsipareigojimai

 

 

 

 

 

 

Teigiamas dydis. Kuo didesnis, tuo geriau.

11.

Grynojo apyvartinio kapitalo koef.

grynasis apyvartinis kapitalas / turtas

 

 

 

 

 

 

Kuo didesnis, tuo geriau.

12.

Skolos ir nuosavybės (sverto) koef.

(visi įsipareigojimai / savininkų nuosavybė) x 100

 

 

 

 

 

 

<30

<70

70

>70

100

13.

Einamojo likvidumo koef.

trumpalaikis turtas / trumpalaikiai įsipareigojimai

 

 

 

 

 

 

>2,0

>1,5

>1,2

<1,2

<1,0

14.

Kritinio likvidumo koef.

(trumpalaikis turtas – atsargos) / trumpalaikiai įsipareigojimai

 

 

 

 

 

 

>1,5

>1,2

>1,0

<1,0

<0,5

15.

Bendrojo likvidumo koef.

savininkų nuosavybė / visi įsipareigojimai

 

 

 

 

 

 

>2,0

>1,5

>1,0

<1,0

<0,5

16.

Manevringumo koef.

trumpalaikis turtas / savininkų nuosavybė

 

 

 

 

 

 

0,6

0,5

0,4

0,3

0,1

17.

Pirkėjų įsiskolinimo koef. (360 d.)

(pirkėjų įsiskolinimas / pardavimai ir paslaugos) x 360 (d.)

 

 

 

 

 

 

<30

<45

<60

>60

>90

18.

Turto apyvartumas (gamyboje/prekyb.)

pardavimai ir paslaugos / turtas

 

 

 

 

 

 

>2,0

>5,0

>1,0

>3,0

1,0

3,0

<1,0

<3,0

 

19.

Ilg. turto apyvartumas (gamyb./prekyb.)

pardavimai ir paslaugos / ilgalaikis turtas

 

 

 

 

 

 

>1,5

>10,0

>1,0

>3,0

1,0

3,0

<1,0

<3,0

 

*nurodomas vadovaujantis Statistikos departamento „Įmonių finansinės būklės rodiklių apskaičiavimo metodika ir jų charakteristikos“.

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

 

 

______________