LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 1998 M. RUGPJŪČIO 17 D. ĮSAKYMO NR. 104 „DĖL ĮSTATYMŲ IR KITŲ TEISĖS AKTŲ RENGIMO REKOMENDACIJŲ“ PAKEITIMO

 

2004 m. kovo 5 d. Nr. 1R-61

Vilnius

 

Pakeičiu Įstatymų ir kitų teisės aktų rengimo rekomendacijas, patvirtintas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 1998 m. rugpjūčio 17 d. įsakymu Nr. 104 „Dėl Įstatymų ir kitų teisės aktų rengimo rekomendacijų“ (Žin., 1998, Nr. 87-2416; 2002, Nr. 50-1923):

1. Papildau Rekomendacijas šiuo 33.6 punktu:

„33.6. Jei straipsnis papildomas keliomis dalimis ar punktais iš eilės, kiekvienas papildymas dalimi ar punktu paprastai dėstomas atskiroje straipsnio dalyje.“

2. Papildau Rekomendacijų VI skyrių šiuo X skirsniu:

 

X. NUORODŲ Į EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTUS PATEIKIMAS ĮSTATYMUOSE

 

401. Nuorodos įstatymuose ir kituose teisės aktuose pateikiamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės norminių aktų rengimo tvarkos įstatymo 121 straipsniu ir Nuorodų į Europos Sąjungos teisės aktus pateikimo įstatymuose ir kituose teisės aktuose rekomendacijomis, patvirtintomis Europos teisės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 13 d. įsakymu Nr. 106k (Žin., 2002, Nr. 125-5720), kartu laikantis šių reikalavimų:

401.1. Jei rengiamas įstatymas, kuriuo derinami ar įgyvendinami Europos Sąjungos teisės aktai, atsižvelgiant į įstatymo pobūdį, jo pradžioje, nurodant paskirtį ar kitas bendrąsias nuostatas, kartu daroma nuoroda į įstatymo priedą, kuriame nurodomi įgyvendinami Europos Sąjungos teisės aktai, o pats priedas dėstomas įstatymo pabaigoje po nuorodos į įstatymą skelbiančiojo pareigas, atskirame lape. Jeigu įstatymas turi daugiau priedų, priedas „Įgyvendinami Europos Sąjungos teisės aktai“ dėstomas paskutinis.

401.2. Įstatymo priedas „Įgyvendinami Europos Sąjungos teisės aktai“ įforminamas laikantis šių reikalavimų:

Lapo viršutiniame dešiniajame kampe kampiniu vėliaviniu būdu mažosiomis raidėmis įrašoma priedo žyma – įstatymo pavadinimas (be datos ir numerio) ir iš naujos eilutės žodis „priedas“. Jei įstatymas turi daugiau priedų, kurie pažymėti skaitmenimis, tada įrašomas ir priedo numeris iš eilės. Tiek priimant naują įstatymą, tiek jį keičiant ir pildant priedu ar įstatymą dėstant nauja redakcija, priedo žymoje nurodomas pagrindinio (o ne pakeitimo) įstatymo pavadinimas. Jei įstatymą dėstant nauja redakcija pasikeitė įstatymo pavadinimas, priedo žymoje rašomas naujas įstatymo pavadinimas.

Priedo pavadinimas „Įgyvendinami Europos Sąjungos teisės aktai“ rašomas atskiroje eilutėje didžiosiomis paryškintomis raidėmis.

Priede nurodomi Europos Sąjungos teisės aktai dėstomi chronologine tvarka pradedant nuo anksčiausiai priimto Europos Sąjungos teisės akto ir numeruojami iš eilės arabiškais skaitmenimis su tašku. Jeigu priede nurodomas tik vienas įgyvendinamas Europos Sąjungos teisės aktas, jis pažymimas skaitmeniu „1“. Priede nereikia nurodyti įgyvendinamų Europos Sąjungos teisės aktų konkrečių straipsnių. Europos Sąjungos teisės aktai priede nurodomi laikantis Nuorodų į Europos Sąjungos teisės aktus pateikimo įstatymuose ir kituose teisės aktuose rekomendacijų 14, 15 ir 16 punktų reikalavimų.

Pvz.:

„Lietuvos Respublikos akcinių

bendrovių įstatymo

priedas

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

 

1. 1992 m. lapkričio 23 d. Tarybos direktyva Nr. 92/101/EEB, papildanti Direktyvą 77/91/EEB dėl ribotos atsakomybės akcinių bendrovių formavimo ir jų kapitalo palaikymo bei keitimo.“

401.3. Jei įstatymas dėstomas nauja redakcija, priedas dėstomas po nuorodos į įstatymą skelbiančiojo pareigas, atskirame lape. Jei įstatymą dėstant nauja redakcija pasikeitė įstatymo pavadinimas, priedo žymoje rašomas naujas įstatymo pavadinimas. Naujos redakcijos įstatymo priedo žyma dėstoma taip:

Pvz.:

„Lietuvos Respublikos

odontologijos įstatymo

priedas

(Lietuvos Respublikos 200 m.

d. įstatymo Nr.

redakcija)“

 

401.4. Jeigu pildomas priedu anksčiau priimtas įstatymas, kuriame nebuvo pateiktos nuorodos į įgyvendinamus Europos Sąjungos teisės aktus, kaip nurodyta Nuorodų į Europos Sąjungos teisės aktus pateikimo įstatymuose ir kituose teisės aktuose rekomendacijų 5.1 punkte, taip pat pildomas pagrindinio (keičiamojo) įstatymo straipsnis (nusakantis įstatymo paskirtį ar kt.) atskira dalimi, kurioje daroma nuoroda į įstatymo priedą. Papildant įstatymą priedu „Įgyvendinami Europos Sąjungos teisės aktai“, šiuo atveju priedas nedėstomas atskirame lape, o įforminamas pakeitimo įstatymo atskiru straipsniu po visų keičiamo įstatymo straipsnių pakeitimo ar papildymo, bet prieš straipsnius, nusakančius pakeitimo įstatymo įsigaliojimą ar pavedimus Vyriausybei.

Pvz.:

8 straipsnis. Įstatymo papildymas priedu

Papildyti Įstatymą priedu:

„Lietuvos Respublikos

žuvininkystės įstatymo

priedas

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

 

1. (nurodomas įgyvendinamas ES teisės aktas).“

401.5. Jei įstatymas, kurio priede jau buvo nurodyti įgyvendinami Europos Sąjungos teisės aktai, pildomas nuostatomis, įgyvendinančiomis kitus Europos Sąjungos teisės aktus, įgyvendinamais Europos Sąjungos teisės aktais pildomas ir įstatymo priedas. Pakeitimo įstatymo 1 straipsnis dėstomas ir pagrindinio (keičiamojo) įstatymo priedas „Įgyvendinami Europos Sąjungos teisės aktai“ pildomas laikantis Nuorodų į Europos Sąjungos teisės aktus pateikimo įstatymuose ir kituose teisės aktuose rekomendacijų 14, 15 ir 19 punktų reikalavimų. Priedas pildomas atskiru straipsniu pakeitimo įstatymo pabaigoje, po visų keičiamų įstatymo straipsnių (bet prieš straipsnius, nustatančius pakeitimo įstatymo įsigaliojimą ar pavedimus Vyriausybei).

Pvz.:

5 straipsnis. Įstatymo priedo papildymas

Papildyti Įstatymo priedą 2 ir 3 punktais:

„2. (nurodomas įgyvendinamas ES teisės aktas).

3. (nurodomas įgyvendinamas ES teisės aktas).“

401.6. Pripažinus netekusiais galios atskirus priedo punktus, likusius punktus pernumeruoti nebūtina. Juos pernumeruoti galima priedą dėstant nauja redakcija arba kai priedas pildomas įterpiant naujus punktus.

Jeigu priedas pildomas naujais įgyvendinamais Europos Sąjungos teisės aktais, kurie pagal jų priėmimo datą yra vėliau priimti už jau esamus priede teisės aktus, priedas pildomas naujais punktais įterpiant teisės aktus chronologine tvarka, o buvę priedo punktai pernumeruojami arba priedas dėstomas nauja redakcija.

Pvz.:

8 straipsnis. Įstatymo priedo pakeitimas ir papildymas

1. Pripažinti netekusiais galios Įstatymo priedo 3 ir 5 punktus.

2. Papildyti Įstatymo priedą naujais 7 ir 8 punktais:

„7. (nurodomas teisės aktas).

8. (nurodomas teisės aktas).“

3. Buvusius Įstatymo priedo 7, 8, 9 ir 10 punktus laikyti atitinkamai 9, 10, 11 ir 12 punktais.

401.7. Jei įstatymas turi ir kitų taip pat keičiamų priedų – jie keičiami eilės tvarka. Jei įstatymas turi kelis priedus ir jie nenumeruoti, keičiat, pildant ar pripažįstat juos netekusiais galios, straipsnio pavadinime ir pakeitimo esmėje nurodomas priedo pavadinimas. Jei priedai sunumeruoti, tada nurodomas jo eilės numeris.“

3. Papildau 41.4 punktą šia trečiąja pastraipa:

„Kai kitas teisės aktas priimamas vadovaujantis nauja redakcija išdėstytu įstatymu, nuoroda duodama ne į pakeitimo įstatymą, o į pagrindinį įstatymą, nurodant jo pirminį oficialaus paskelbimo šaltinį ir naujos redakcijos oficialaus paskelbimo šaltinį. Jei įstatymą dėstant nauja redakcija pasikeitė įstatymo pavadinimas, nurodomas naujas įstatymo pavadinimas. Nuoroda į patį pakeitimo įstatymą duodama tada, kai teisės aktas priimamas vadovaujantis pakeitimo įstatymo savarankišku straipsniu.“

4. Papildau 45 punktą šia trečiąja pastraipa:

„Jei kito teisės akto preambulėje duodama nuoroda į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos sprendimą, Lietuvos Konstitucinio Teismo teisės aktą, Savivaldybės tarybos sprendimą ar kitos žemesnės institucijos teisės aktą, nurodoma to teisės akto data, numeris (jei jis yra), paskelbimo šaltinis (jei jis yra) prireikus ir straipsnis ar punktas, o teisės akto antraštė nerašoma.

Pvz.:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (Žin., 1994, Nr. 15-249; 1999, Nr. 5-97; 2000, Nr. 86-2617) 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2003 m. gruodžio 30 d. sprendimą Nr. 1903, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.

5. Išdėstau 46.1 punktą taip:

„46.1. Jei kito teisės akto tekste duodama nuoroda į Lietuvos Respublikos įstatymą, nurodomas įstatymo pavadinimas ir jo oficialaus paskelbimo šaltinis. Jei įstatymas buvo keistas keletą kartų, bet nedėstytas nauja redakcija, nurodomas tik pirminis įstatymo oficialaus paskelbimo šaltinis. Jei įstatymas buvo išdėstytas nauja redakcija, nurodomas ir naujos redakcijos oficialaus paskelbimo šaltinis. Jei duodama nuoroda į konkretų įstatymo straipsnį, jo dalį ar punktą, nurodomas tik pirminis įstatymo oficialaus paskelbimo šaltinis (ir įstatymo naujos redakcijos, jei ji buvo). Jei teisės akto tekste kartojama nuoroda į tą patį įstatymą (ar atskirus jo straipsnius), jo oficialaus paskelbimo šaltinis nebenurodomas.“

6. Išdėstau 46.4 punktą taip:

„46.4. Jei kito teisės akto tekste duodama nuoroda į Vyriausybės nutarimą ar atskirus jo punktus, nurodoma Vyriausybės nutarimo data, numeris, antraštė bei oficialaus paskelbimo šaltinis (ir naujos redakcijos paskelbimo šaltinis, jei ji buvo). Jei tekste kartojama nuoroda į tą patį nutarimą ar atskirus jo punktus, nurodoma tik nutarimo data ir numeris, o antraštė ir oficialaus paskelbimo šaltinis nebenurodomi. „

7. Išdėstau 46.5 punktą taip:

„46.5. Jei kito teisės akto tekste duodama nuoroda į ministro, kitos ar tos pačios institucijos ar įstaigos vadovo įsakymą ar kitos kolegialios institucijos teisės aktą ar atskirus jo punktus, nurodoma ministro, kito institucijos ar įstaigos vadovo įsakymo ar kitos kolegialios institucijos teisės akto data, numeris, antraštė bei oficialaus paskelbimo šaltinis (ir naujos redakcijos paskelbimo šaltinis, jei ji buvo). Jei tekste kartojama nuoroda į tą patį teisės aktą ar atskirus jo punktus, nurodoma tik to teisės akto data ir numeris, o antraštė ir oficialaus paskelbimo šaltinis nebenurodomi.“

8. Išdėstau 46.6 punktą taip:

„46.6. Jei kito teisės akto tekste duodama nuoroda į Vyriausybės nutarimu ar kitu teisės aktu patvirtintus nuostatus, tvarką, programą ir pan. ar atskirus jų punktus, nurodoma nuostatų, tvarkos, programos ir pan. pavadinimas, Vyriausybės nutarimo ar kito teisės akto data, numeris ir jo pirminis oficialaus paskelbimo šaltinis (ir naujos redakcijos, jei ji buvo). Šiuo atveju Vyriausybės nutarimo ar kito teisės akto antraštė nerašoma. Jei kartojama nuoroda į nuostatus, tvarką, programą ir pan. ar atskirus jų punktus, nurodoma tik nuostatų, tvarkos, programos ir pan. pavadinimas.“

9. Papildau 47.3 punktą šia antrąja pastraipa:

„Jei keičiami keli nutarimo punktai iš eilės, kiekvieno punkto pakeitimas dėstomas atskirame punkte.“

10. Papildau 48.1 punktą šia antrąja pastraipa:

„Pripažįstant netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimą, antraštėje paprastai nurodoma pripažįstamo netekusiu galios nutarimo data, numeris ir antraštė. Priklausomai nuo pripažįstamų netekusiais galios nutarimų skaičiaus ir pripažįstamų netekusiais galios nutarimų pobūdžio galimas įvairus nutarimo antraštės dėstymas. Jei pripažįstami netekusiais galios keletas nutarimų (pvz., ne daugiau kaip 4), nutarimo antraštėje nurodomos jų priėmimo datos ir numeriai, o antraštės nerašomos. Pripažįstant netekusiais galios daugiau Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų, nutarimo antraštė gali būti dėstoma taip:

Pvz.:

Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų pripažinimo

netekusiais galios

Jei pripažįstami netekusiais galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai tais pačiais klausimais, nutarimo antraštė gali būti dėstoma taip:

Pvz.:

Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų labdaros

ir paramos klausimais pripažinimo netekusiais galios

arba

DĖL KAI KURIŲ LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS NUTARIMŲ, SUSIJUSIŲ SU VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ DARBO APMOKĖJIMU, PRIPAŽINIMO NETEKUSIAS GALIOS

Jei pripažįstamas netekusiu galios pagrindinis nutarimas ir tik jį keitę nutarimai, nutarimo antraštė gali būti dėstoma taip:

Pvz.:

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1991 M. LAPKRIČIO 11 D. NUTARIMO Nr. 461 „DĖL DUOMENŲ APIE PILIEČIO GYVENAMĄJĄ VIETĄ ĮRAŠYMO TVARKOS“ IR JĮ KEITUSIŲ NUTARIMŲ PRIPAŽINIMO NETEKUSIAIS GALIOS“.

 

 

TEISINGUMO MINISTRAS                                                             VYTAUTAS MARKEVIČIUS

______________