LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL APLINKOS APSAUGOS ĮSTATYMŲ PAŽEIDIMAIS ĮTARIAMŲ ASMENŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ STABDYMO BEI APŽIŪROS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. rugpjūčio 8 d. Nr. 418

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 10 d. nutarimo Nr. 1919 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 118-5301) 2.4 punktą,

1. Tvirtinu Aplinkos apsaugos įstatymų pažeidimais įtariamų asmenų transporto priemonių stabdymo bei apžiūros tvarką (pridedama).

2. Pavedu Valstybinei aplinkos apsaugos inspekcijai iki 2003 m. lapkričio 15 d. parengti ir pateikti tvirtinti aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų tarnybinių uniformų pavyzdžius ir jų aprašymą bei aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės transporto priemonių skiriamuosius ženklus ir jų aprašymą.

3. Šio įsakymo 1 punktas įsigalioja nuo 2003 m. lapkričio 15 d.

 

 

Aplinkos ministras                                                                                                     Arūnas Kundrotas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2003 m. rugpjūčio 8 d. įsakymu Nr. 418

 

APLINKOS APSAUGOS ĮSTATYMŲ PAŽEIDIMAIS ĮTARIAMŲ ASMENŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ STABDYMO BEI APŽIŪROS TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka nustato atvejus, kada aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai (toliau – Pareigūnai) turi teisę stabdyti transporto priemones, reglamentuoja Pareigūnų veiksmus stabdant bei sustabdžius transporto priemones, taip pat transporto priemonių apžiūros tvarką.

2. Stabdydami transporto priemones, Pareigūnai privalo imtis visų galimų atsargumo priemonių apsaugoti kitus eismo dalyvius ir save.

3. Sustabdę transporto priemonę, Pareigūnai, bendraudami su jame esančiais asmenimis, privalo būti mandagūs, gerbti transporto priemonėje esančių asmenų orumą, taip pat imtis visų galimų atsargumo priemonių, jei transporto priemonėje esantys asmenys kėsintųsi į įstatymų saugomas vertybes, kad šios vertybės būtų apsaugotos.

 

II. ATVEJAI, KAI PAREIGŪNAI TURI TEISĘ STABDYTI TRANSPORTO PRIEMONES

 

4. Pareigūnai turi teisę stabdyti transporto priemones, kai:

4.1. turi žinių arba pagrįstai įtaria, kad transporto priemonėje yra asmenys, padarę aplinkos apsaugą ar gamtos išteklių naudojimą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus;

4.2. transporto priemonė yra daromo teisės aktų, reglamentuojančių aplinkos apsaugą ir gamtos išteklių naudojimą, pažeidimo įrankis arba priemonė;

4.3. turi žinių arba pagrįstai įtaria, kad transporto priemone gabenami neteisėtai įgyti gamtos ištekliai.

 

III. REIKALAVIMAI STABDANT TRANSPORTO PRIEMONĘ

 

5. Prieš stabdydamas transporto priemonę, Pareigūnas turi įvertinti visas galimas aplinkybes, kad stabdymo metu nekiltų grėsmė jo ir kitų žmonių saugumui, sustojusi transporto priemonė netrukdytų kitiems eismo dalyviams, turi būti psichologiškai pasiruošęs bendrauti su vairuotoju ir keleiviais, taip pat apsiginti, jeigu dėl jų neteisėtų veiksmų iškils pavojus jo sveikatai ar gyvybei.

6. Transporto priemonę stabdantis Pareigūnas turi dėvėti tarnybinę uniformą.

7. Reikalavimas sustabdyti transporto priemonę išreiškiamas duodant vairuotojui signalą lazdele ar skritulio su raudonu atšvaitu mostu skersai judėjimo krypčiai. Norint atkreipti eismo dalyvių dėmesį, gali būti duotas signalas švilpuku.

8. Tamsiu paros metu net ir apšviestuose kelio (gatvės) ruožuose transporto priemonės stabdomos laikantis šių reikalavimų:

8.1. Pareigūnas turi vilkėti tarnybinę uniformą su šviesą atspindinčiais elementais (specialiąsias liemenes, rankogalius ir kt.), dirbti tik su specialiais skiriamaisiais ženklais pažymėtu automobiliu;

8.2. automobilio ekipaže turi būti ne mažiau kaip 2 Pareigūnai arba, jei dirbama kartu su kitų institucijų (policijos ir kt.) pareigūnais, – be aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno, ne mažiau kaip dar vienas kitos institucijos pareigūnas;

8.3. automobilis stabdomas minėta lazdele arba šviesą atspindinčiu skrituliu, įjungus specialiais skiriamaisiais ženklais pažymėto automobilio mėlynos spalvos švyturėlį. Rekomenduojama stabdyti apšviestuose kelio ruožuose.

9. Draudžiama stabdyti transporto priemones kelių ruožuose, kur ribotas matomumas, stačiose nuokalnėse, sankryžose, perėjose, geležinkelio pervažose ir kitose pavojingose vietose, kur sustojusi transporto priemonė gali sukelti eismo įvykį, sutrukdyti kitų transporto priemonių eismą, sudaryti transporto grūstį, užstoti kitiems vairuotojams kelio ženklus ar šviesoforo signalus, sukelti pavojų eismo dalyvių gyvybei ar sveikatai.

10. Jei transporto priemonės vairuotojas nepaklūsta reikalavimui ją sustabdyti, Pareigūnas privalo:

10.1. įsidėmėti kiek įmanoma daugiau informacijos apie transporto priemonę (transporto priemonės valstybinį numerį, markę, modelį, spalvą, kitus ypatingus požymius);

10.2. persekioti transporto priemonę aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės automobiliu, įjungus mėlynos spalvos švyturėlį (švyturėlius) ir specialius garso signalus, ir informuoti policiją apie jos judėjimo kryptį bei 10.1 punkte paminėtus transporto priemonę identifikuojančius požymius;

10.3. pasirinkti tokį aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės automobilio judėjimo greitį, kad būtų užtikrintas visų eismo dalyvių saugumas;

10.4. nesulaikius transporto priemonės, surašyti tarnybinį pranešimą (du egzempliorius), kuriame nurodyti 10.1 punkte paminėtus transporto priemonę identifikuojančius požymius, stabdymo aplinkybes bei priemones, kurių imtasi pažeidėjui sulaikyti, taip pat vairuotojo, keleivių požymius, ir perduoti jį policijai bei savo tiesioginiam vadovui.

11. Pareigūnas, transporto priemonės vairuotojui nepaklusus reikalavimui ją sustabdyti, prireikus įstatymo nustatyta tvarka ir atvejais turi teisę panaudoti priverstinio stabdymo priemones.

 

IV. PAREIGŪNŲ VEIKSMAI SUSTABDŽIUS TRANSPORTO PRIEMONĘ

 

12. Sustabdžius transporto priemonę, vienas iš ekipaže esančių Pareigūnų (pirmasis Pareigūnas) privalo nedelsdamas prieiti prie vairuotojo, trumpai ir mandagiai pasisveikinti, pasakyti sustabdymo priežastį, aiškiai ir suprantamai pasakyti savo tarnybos vietą, pareigas, pavardę. Asmeniui pareikalavus, pateikti tarnybinį pažymėjimą.

13. Jeigu aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės automobilio ekipažą sudaro trys Pareigūnai, vienas iš jų (antrasis Pareigūnas) turi pasilikti prie aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės automobilio, panaudoti jį kaip priedangą, stebėti sustabdytoje transporto priemonėje esančius asmenis ir būti pasirengęs suteikti pagalbą pirmajam Pareigūnui, jei transporto priemonės vairuotojas ar kiti transporto priemonėje esantys asmenys priešintųsi ar atliktų kitus neteisėtus veiksmus, nukreiptus prieš pirmąjį Pareigūną ar kitas įstatymų saugomas vertybes.

14. Pareigūnas, sėdintis prie transporto priemonės vairo (trečiasis Pareigūnas), taip pat turi stebėti 13 punkte paminėtus asmenis ir atitinkamai reaguoti į jų veiksmus. Jis turi pasilikti aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės automobilyje ir būti pasirengęs radijo ryšiu perduoti atitinkamoms institucijoms reikiamą informaciją, iškviesti pagalbą ar persekioti sustabdytą transporto priemonę, jei jos vairuotojas staiga bandytų pasitraukti iš sustabdymo vietos.

15. Jeigu aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės automobilio ekipažą sudaro du Pareigūnai, antrasis turi būti pasirengęs atlikti visus veiksmus, paminėtus 13 ir 14 punktuose.

16. Sustabdytos transporto priemonės vairuotoją ar jo keleivius į aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės automobilį galima pakviesti tik tais atvejais, kai reikia įforminti teisės pažeidimo dokumentus (surašyti protokolą ar kt.).

17. Draudžiama kalbėtis su teisės pažeidėjais temomis, nesusijusiomis su padarytais pažeidimais.

 

V. TRANSPORTO PRIEMONIŲ APŽIŪROS TVARKA

 

18. Pareigūnai šios tvarkos 4.1–4.3 punktuose numatytais atvejais arba tais atvejais, kai transporto priemonėje gali būti teisės pažeidimo įrankiai, priemonės, objektas, neteisėtai įgyti gamtos ištekliai, gamtos ištekliai be jų įgijimą įrodančių dokumentų (jei tokie dokumentai reikalingi), turi teisę apžiūrėti transporto priemonę, joje esančius daiktus.

19. Pareigūnai transporto priemonę ir joje esančius daiktus apžiūri transporto priemonės savininko ar jos valdytojo akivaizdoje.

20. Pareigūnai transporto priemonę ir joje esančius daiktus turi teisę apžiūrėti nedalyvaujant transporto priemonės savininkui ar valdytojui, kai apžiūros atidėlioti negalima. Tokiu atveju apžiūroje privalo dalyvauti du kviestiniai.

21. Pareigūnas, radęs transporto priemonėje teisės pažeidimo įrankius, priemones, objektą, kitus teisės pažeidimo įrodymus, neteisėtai įgytus gamtos išteklius, gamtos išteklius be jų įgijimą įrodančių dokumentų (jei tokie dokumentai reikalingi), – apie tai surašo protokolą, kuriame smulkiai aprašo minėtus daiktus.

22. Transporto priemonėje rastus 18 punkte paminėtus daiktus rekomenduojama nufotografuoti, nufilmuoti.

23. Sulaikius transporto priemonę, imtis visų atsargumo priemonių, iškviesti policijos pareigūnus, parašyti tarnybinį pranešimą (du egzempliorius), kuriame išsamiai aprašyti stabdymo ir sulaikymo aplinkybes, ir perduoti jį policijai bei savo tiesioginiam vadovui.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24. Pareigūnai, pažeidę šioje tvarkoje nustatytus reikalavimus, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

______________