LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL MOKESČIO MOKĖTOJO MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS PERĖMIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2002 m. vasario 25 d. Nr. 51

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo (Žin., 1995, Nr. 61 – 1525; 2001, Nr. 62 – 2211) 19 straipsnio 3 dalimi ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugpjūčio 29 d. nutarimu Nr. 1052 „Dėl įgaliojimų patvirtinti Mokesčio mokėtojo mokestinės nepriemokos perėmimo tvarką suteikimo“ (Žin., 2001, Nr. 75 – 2649),

1. Tvirtinu Mokesčio mokėtojo mokestinės nepriemokos perėmimo tvarką (pridedama).

2. Pavedu Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Finansų ministerijos per 4 savaites nuo šio įsakymo įsigaliojimo priimti Mokesčio mokėtojo mokestinės nepriemokos perėmimo tvarkos įgyvendinimui reikalingus teisės aktus.

 

 

 

FINANSŲ MINISTRĖ                                                                             DALIA GRYBAUSKAITĖ

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos finansų ministro

2002 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. 51

 

MOKESČIO MOKĖTOJO MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS peRĖMIMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mokesčio mokėtojo mokestinės nepriemokos perėmimo tvarka (toliau vadinama – Tvarka) reglamentuoja trečiojo asmens teisės perimti mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką įgyvendinimo tvarką.

2. Tvarkos nuostatos taikomos ir mokestį išskaičiuojančiam asmeniui.

3. Mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką gali perimti juridinis asmuo ar kita organizacija arba fizinis asmuo.

4. Juridiniam asmeniui ar kitai organizacijai ar fiziniam asmeniui, kuris vadovaudamasis Tvarka gali perimti mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką (toliau vadinamas – trečiasis asmuo), perėmusiam mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką, taikomos visos mokestinės nepriemokos sumokėjimą ir išieškojimą reglamentuojančios mokesčių įstatymų nuostatos, kurios būtų taikomos mokestinę nepriemoką perleidusiam mokesčio mokėtojui dėl šios mokestinės nepriemokos.

5. Mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką gali perimti tik vienas trečiasis asmuo. Trečiasis asmuo turi perimti visą mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką. Trečiasis asmuo gali perimti kelių mokesčio mokėtojų mokestines nepriemokas.

6. Trečiasis asmuo negali perimti mokesčio mokėtojo mokestinės nepriemokos, dėl kurios vyksta ginčas.

 

II. MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS PERĖMIMAS

 

7. Mokestinės nepriemokos perėmimas įforminamas Mokestinės nepriemokos perėmimo sutartimi (toliau vadinama – Sutartis) tarp mokesčio mokėtojo ir trečiojo asmens. Pagal Sutartį trečiasis asmuo perima mokesčio mokėtojo teises ir pareigas, susijusias su Sutartyje nurodytos mokestinės nepriemokos sumokėjimu ir išieškojimu (t. y. trečiasis asmuo įgyja teisę teisės aktų nustatyta tvarka kreiptis dėl mokestinės paskolos sutarties sudarymo, dėl mokestinės nepriemokos pripažinimo beviltiška bei atlikti kitus veiksmus).

8. Tuo atveju, kai trečiasis asmuo perima mokestinę nepriemoką, dėl kurios buvo sudaryta mokestinės paskolos sutartis, ši sutartis pasibaigia, o trečiasis asmuo gali teisės aktų nustatyta tvarka kreiptis dėl mokestinės paskolos sutarties sudarymo.

9. Tuo atveju, kai perimama mokestinė nepriemoka, nuo kurios dar skaičiuojami delspinigiai, delspinigiai trečiajam asmeniui skaičiuojami nepertraukiamai pagal Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymą.

10. Mokestinė nepriemoka perimama, kai yra vietos mokesčio administratoriaus, kurio teritorijoje asmuo įregistruotas mokesčio mokėtoju, sutikimas, kad trečiasis asmuo perimtų mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką (toliau vadinama – Sutikimas).

11. Trečiasis asmuo mokestinę nepriemoką turi sumokėti tam mokesčio administratoriui, kuriam turėjo sumokėti mokesčio mokėtojas. Kai mokestinė nepriemoka turi būti sumokėta skirtingiems mokesčio administratoriams, mokėjimų paskirstymo tvarka aptariama Sutarties priede.

12. Trečiojo asmens perimta mokestinė nepriemoka negali būti perduota kitam asmeniui arba grąžinta ją perdavusiam mokesčio mokėtojui.

13. Mokesčio mokėtojo mokestinės nepriemokos negali perimti bankrutuojančios ar likviduojamos įmonės statusą turintis trečiasis asmuo, trečiasis asmuo, kuriam yra iškelta restruktūrizavimo byla, taip pat trečiasis asmuo, turintis mokestinę nepriemoką.

14. Trečiajam asmeniui perėmus mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką, laikoma, kad ši mokestinė nepriemoka yra šio trečiojo asmens, o mokesčio mokėtojas šios mokestinės nepriemokos atžvilgiu jokių pareigų neturi (juridinis asmuo gali būti likviduojamas, jam gali būti išduodama licencija ar pan.). Trečiasis asmuo šiuo atveju tampa mokesčio mokėtoju nuo Sutarties įsigaliojimo dienos.

 

II. SUTARTIS

 

15. Sutartis turi būti sudaryta raštu tarp mokesčio mokėtojo ir trečiojo asmens pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatytą tipinę Mokestinės nepriemokos perėmimo sutarties formą. Sutartis įsigalioja nuo vietos mokesčio administratoriaus, kurio teritorijoje įregistruotas mokesčio mokėtojas, Sutikimo pasirašymo dienos.

16. Sutartis pasirašoma trimis egzemplioriais, kurių vienas lieka pas mokesčio mokėtoją, vienas – pas trečiąjį asmenį, vienas yra siunčiamas vietos mokesčio administratoriui kartu su prašymu duoti Sutikimą.

17. Jei įsigaliojus Sutarčiai paaiškėja, kad mokesčio mokėtojo mokestinė nepriemoka buvo didesnė, nei numatyta Sutartyje, mokesčio mokėtojas privalo pats sumokėti Sutartyje nenumatytą mokestinės nepriemokos dalį. Jei įsigaliojus Sutarčiai paaiškėja, kad mokesčio mokėtojo mokestinė nepriemoka buvo mažesnė, nei numatyta Sutartyje, trečiasis asmuo ir mokesčio mokėtojas gali pakeisti Sutartį ir su pakeista Sutartimi kreiptis į vietos mokesčio administratorių. Sutarties pakeitimui ir pakeitimo įsigaliojimui taikomos visos Tvarkos nuostatos, kaip ir pačios Sutarties sudarymui ir įsigaliojimui.

18. Prašymo duoti sutikimą mokestinės nepriemokos perėmimui ir Sutikimo formas tvirtina centrinis mokesčio administratorius.

 

IV. VIETOS MOKESČIO ADMINISTRATORIAUS SUTIKIMAS

 

19. Mokesčio mokėtojas ar trečiasis asmuo, sudarę Sutartį, kreipiasi į vietos mokesčio administratorių su prašymu duoti Sutikimą. Prie prašymo pridedama abiejų šalių pasirašyta Sutartis ir dokumentai, įrodantys, kad trečiasis asmuo turi pakankamai turto ar pajamų sumokėti mokestinę nepriemoką. Pavyzdinį prie prašymo pridedamų dokumentų sąrašą nustato valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos.

20. Vietos mokesčio administratorius, gavęs mokesčio mokėtojo ar trečiojo asmens užpildytą prašymą duoti Sutikimą ir pasirašytą Sutartį (originalą) su dokumentais, įrodančiais, kad trečiasis asmuo turi pakankamai turto ar pajamų sumokėti mokestinę nepriemoką, per 15 darbo dienų turi priimti sprendimą dėl Sutikimo davimo ar atsisakymo jį duoti. Jei vietos mokesčio administratorius paprašo trečiojo asmens pateikti papildomų dokumentų ar patikslinti Sutartį, sprendimo priėmimo terminas sustabdomas iki tokių dokumentų pateikimo dienos. Tuo atveju, kai perimamos mokestinės nepriemokos sumokėjimas užtikrinamas įkeitimu, hipoteka, laidavimu ar garantija, 15 dienų terminas skaičiuojamas po visų reikalingų dokumentų pateikimo vietos mokesčių administratoriui.

21. Prieš duodamas sutikimą perimti mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką, vietos mokesčio administratorius turi įvertinti trečiojo asmens galimybę sumokėti perimtą mokestinę nepriemoką ir gali pareikalauti, kad trečiasis asmuo perimamos mokestinės nepriemokos sumokėjimą užtikrintų įkeitimu, hipoteka, laidavimu ar garantija.

22. Jeigu vietos mokesčio administratorius, įvertinęs prašymą ir pateiktus dokumentus, sutinka, kad trečiasis asmuo perimtų mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką, jis per 2 darbo dienas nuo vietos mokesčio administratoriaus viršininko ar jo įgalioto asmens sutikimo pasirašymo dienos išsiunčia registruotu laišku Sutikimą mokesčio mokėtojui ir trečiajam asmeniui.

23. Vietos mokesčio administratorius centrinio mokesčio administratoriaus nustatyta tvarka, suderinta su Finansų ministerija, savo apskaitoje perkelia mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką trečiajam asmeniui.

24. Jei vietos mokesčio administratorius nesutinka, kad trečiasis asmuo perimtų mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką, jis priima sprendimą netenkinti mokesčio mokėtojo ar trečiojo asmens prašymo ir surašo motyvuotą išvadą, kurioje nurodomi šio nesutikimo motyvai ir kurią pasirašo vietos mokesčio administratoriaus viršininkas ar jo įgaliotas asmuo. Vietos mokesčio administratorius išsiunčia sprendimą kartu su motyvuota išvada mokesčio mokėtojui bei trečiajam asmeniui registruotu laišku per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

25. Jei vietos mokesčio administratorius nesutinka, kad trečiasis asmuo perimtų mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką, mokesčio mokėtojas ar trečiasis asmuo su pakartotiniu prašymu, kad tą pačią mokestinę nepriemoką perimtų tas pats trečiasis asmuo, gali kreiptis ne anksčiau kaip po 1 metų, skaičiuojant nuo motyvuotos išvados pasirašymo dienos.

26. Vietos mokesčio administratorius, išnagrinėjęs Tvarkos 19 punkte nurodytą prašymą, gali raštu pasiūlyti mokesčio mokėtojui ir trečiajam asmeniui patikslinti Sutartį. Šiuo atveju mokesčio mokėtojas ir trečiasis asmuo, patikslinę Sutartį, gali kreiptis į vietos mokesčių administratorių dėl Sutikimo iš karto po Sutarties patikslinimo.

27. Vietos mokesčio administratoriui nagrinėjant mokesčio mokėtojo ar trečiojo asmens prašymą duoti Sutikimą, delspinigių skaičiavimas nuo perimtinos mokestinės nepriemokos ir išieškojimo veiksmai mokesčio mokėtojo atžvilgiu nesustabdomi. Vietos mokesčio administratoriui pasirašius Sutikimą, išieškojimą užtikrinančios priemonės ir išieškojimo veiksmai trečiojo asmens atžvilgiu gali būti pradėti taikyti tik po 5 darbo dienų nuo Sutikimo pasirašymo dienos.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Trečiajam asmeniui sumokėjus perimtą mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką Sutartis laikoma įvykdyta.

29. Ginčai, kylantys dėl mokestinės nepriemokos perėmimo, sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.

______________