Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. SAUSIO 25 D. NUTARIMO NR. 86 „DĖL LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO PAŠALPŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2010 m. rugsėjo 8 d. Nr. 1293

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 86 „Dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 10-284; 2003, Nr. 33-1381; 2005, Nr. 101-3743; 2006, Nr. 105-4009; 2008, Nr. 11-387, Nr. 104-3982; 2009, Nr. 42-1620, Nr. 107-4475, Nr. 158-7164):

1. Išdėstyti 3.1 punktą taip:

3.1. savarankiškai dirbantys asmenys (išskyrus individualių įmonių savininkus, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikruosius narius ir asmenis, kurie verčiasi individualia veikla turėdami verslo liudijimą) – motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpoms;“.

2. Išdėstyti 9 punktą taip:

9. Vidutinis dienos kompensuojamasis uždarbis ligos ir profesinės reabilitacijos pašalpoms apskaičiuojamas paeiliui einančių 3 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš laikinojo nedarbingumo nustatymo ar profesinės reabilitacijos programos pradžios mėnesį, draudžiamąsias pajamas dalijant iš to paties laikotarpio darbo dienų pagal kalendorių skaičiaus (taikoma 5 dienų darbo savaitė), atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu perkeltas poilsio dienas.

Vidutinis dienos kompensuojamasis uždarbis motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpoms apskaičiuojamas paeiliui einančių 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš nėštumo ir gimdymo, tėvystės ar vaiko priežiūros atostogų pradžios mėnesį, draudžiamąsias pajamas dalijant iš to paties laikotarpio darbo dienų pagal kalendorių skaičiaus (taikoma 5 dienų darbo savaitė), atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu perkeltas poilsio dienas.“

3. Išdėstyti 41 punkto antrąją pastraipą taip:

„Apdraustajam asmeniui, išleistam nėštumo ir gimdymo atostogų, motinystės pašalpa mokama, jeigu jis šios pašalpos gavimo laikotarpiu neturi pajamų, nuo kurių skaičiuojamos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos. Asmenys, gaunantys pajamų tik iš sporto, atlikėjo veiklos, pagal autorines sutartis arba iš individualios veiklos, laikomi turinčiais draudžiamųjų pajamų visą mėnesį, jeigu valstybinio socialinio draudimo įmokos sumokėtos nuo pajamų sumos, ne mažesnės negu MMA; priešingu atveju šių asmenų draudžiamųjų pajamų laikotarpis laikomas proporcingai mažesniu. Minėtam laikotarpiui nustatyti draudžiamosios pajamos apskaičiuojamos pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 3, 4, 5, 6, 8, 9, 16, 181, 19 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo 10 straipsnį. Ūkininkams ir jų partneriams, įgijusiems teisę gauti pašalpą, pašalpa mokama neatsižvelgiant į pajamas, nuo kurių skaičiuojamos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos.“

4. Pripažinti netekusiu galios 421.4 punktą.

5. Išdėstyti 423 punkto antrąją pastraipą taip:

„Apdraustajam asmeniui, išleistam tėvystės atostogų, tėvystės pašalpa mokama, jeigu jis šios pašalpos gavimo laikotarpiu neturi pajamų, nuo kurių skaičiuojamos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos. Asmenys, gaunantys pajamų tik iš sporto, atlikėjo veiklos, pagal autorines sutartis arba iš individualios veiklos, laikomi turinčiais draudžiamųjų pajamų visą mėnesį, jeigu valstybinio socialinio draudimo įmokos sumokėtos nuo pajamų sumos, ne mažesnės negu MMA; priešingu atveju šių asmenų draudžiamųjų pajamų laikotarpis laikomas proporcingai mažesniu. Minėtam laikotarpiui nustatyti draudžiamosios pajamos apskaičiuojamos pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 3, 4, 5, 6, 8, 9, 16, 181, 19 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo 10 straipsnį. Ūkininkams ir jų partneriams, įgijusiems teisę gauti pašalpą, pašalpa mokama neatsižvelgiant į pajamas, nuo kurių skaičiuojamos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos.“

6. Išdėstyti 481 punkto pirmąją pastraipą taip:

„48¹. Kai apdraustasis asmuo, kuris buvo ar yra išleistas vaiko priežiūros atostogų, turi draudžiamųjų pajamų, kurios yra mažesnės už motinystės (tėvystės) pašalpą (kai mokamos dvi pašalpos, – už bendrą šių pašalpų sumą), jam mokamas apskaičiuotos pašalpos (šių pašalpų bendros sumos) ir jo atitinkamą mėnesį turėtų draudžiamųjų pajamų skirtumas. Šiuo atveju į draudžiamąsias pajamas neįskaitomos apskaičiuotos motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpos. Mokant pašalpas asmenims, gaunantiems pajamų tik iš sporto, atlikėjo veiklos, pagal autorines sutartis arba iš individualios veiklos, laikoma, kad draudžiamųjų pajamų jie turėjo visą mėnesį, jeigu valstybinio socialinio draudimo įmokos sumokėtos nuo pajamų sumos, ne mažesnės negu MMA; priešingu atveju šių asmenų draudžiamųjų pajamų laikotarpis laikomas proporcingai mažesniu. Draudžiamosios pajamos nustatomos pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 3, 4, 5, 6, 8, 9, 16, 181, 19 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo 10 straipsnį. Ūkininkams ir jų partneriams, įgijusiems teisę gauti pašalpą, pašalpa mokama neatsižvelgiant į pajamas, nuo kurių skaičiuojamos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos.“

7. Išbraukti 52 punkto pirmojoje pastraipoje žodžius „ir / ar Lietuvos Respublikos darbo kodeksu“.

8. Išdėstyti 55 punkto dešimtąją ir vienuoliktąją pastraipas taip:

„Vaiko priežiūros ir tėvystės atostogų laikotarpis motinystės (tėvystės) ir tėvystės pašalpai mokėti nustatomas pagal Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro duomenis arba apdraustojo pateiktą įsakymo (potvarkio) dėl vaiko priežiūros ar tėvystės atostogų suteikimo nuorašą.

Kai į teritorinį skyrių dėl motinystės ar motinystės (tėvystės) pašalpų kreipiasi asmuo, atleistas iš darbo nėštumo metu ar nėštumo ir gimdymo atostogų arba vaiko priežiūros atostogų metu dėl įmonės, įstaigos, organizacijos likvidavimo ar bankroto bylos iškėlimo, taip pat dėl to, kad pasibaigė terminuotos darbo sutarties terminas arba Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme, Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme ir Lietuvos Respublikos teisėjų atlyginimų įstatyme nurodytų asmenų paskyrimo į pareigas terminas ar įgaliojimų laikas, ir dėl to negavęs vaiko priežiūros atostogų, atleidimo iš darbo pagrindas nustatomas pagal Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro duomenis arba pateiktus dokumentus, įrodančius atleidimo iš darbo pagrindą (įsakymo (potvarkio) dėl atleidimo iš darbo nuorašas, darbo sutarties nuorašas, potvarkio nuorašas ir panašiai).“

9. Išdėstyti 551 punktą taip:

551. Šių Nuostatų 481 punkte nurodytiems asmenims motinystės (tėvystės) pašalpos (bendros pašalpų sumos) dalis apskaičiuojama ir mokama už praėjusį mėnesį pagal Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro duomenis ir / arba draudėjo išduotas pažymas apie apdraustųjų gautas draudžiamąsias pajamas.

Asmenys, pageidaujantys gauti motinystės (tėvystės) pašalpos (bendros pašalpų sumos) dalį už praėjusį mėnesį, iki duomenų už tą mėnesį pateikimo Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registrui pateikia praėjusio mėnesio darbo užmokesčio, gauto visose darbovietėse, pažymą (pažymas). Šiuo atveju pašalpos dalis apskaičiuojama ir mokama šių Nuostatų 552 punkte nurodytais terminais nuo pažymos gavimo teritoriniame skyriuje dienos. Teikiant ilgesnio nei vieno mėnesio laikotarpio darbo užmokesčio pažymas, turi būti nurodytas atskirai kiekvieno kalendorinio mėnesio darbo užmokestis.

Iš šiems asmenims paskirtos motinystės (tėvystės) pašalpos (bendros pašalpų sumos) dydžio atimamos tą patį mėnesį, už kurį mokama motinystės (tėvystės) pašalpos (bendros pašalpų sumos) dalis, priskaičiuotos draudžiamosios pajamos, nurodytos šių Nuostatų 481 punkte. Motinystės (tėvystės) pašalpos (bendros pašalpų sumos) dalis mokama tuo atveju, kai priskaičiuotos draudžiamosios pajamos mažesnės nei paskirtoji motinystės (tėvystės) pašalpa (bendra paskirtų pašalpų suma). Jeigu priskaičiuotos draudžiamosios pajamos didesnės už paskirtąją motinytės (tėvystės) pašalpą (bendrą pašalpų sumą), ši pašalpa nemokama.

Kai motinystės (tėvystės) pašalpos (bendros pašalpų sumos) dalis mokama ne už visą mėnesį, lyginamos tik tos asmens draudžiamosios pajamos, kurios priskaičiuotos pašalpos (bendros pašalpų sumos) dalies mokėjimo laikotarpiu pagal asmens pateiktą pažymą (pažymas). Kai motinystės (tėvystės) pašalpos (bendros pašalpų sumos) mokėjimo laikotarpiu pašalpos (bendros pašalpų sumos) gavėjui atleidimo iš darbo dieną išmokama išeitinė išmoka ar kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas, išmokamos su darbo santykiais susijusios kompensacinio ar skatinamojo pobūdžio vienkartinės išmokos, jis turi pateikti pažymą apie šias išmokas, kurioje konkrečiai nurodomas gavimo mėnuo.

Motinystės (tėvystės) pašalpos (bendros pašalpų sumos) dalies dydis už praėjusį mėnesį apskaičiuojamas nustatytąja tvarka pateikus duomenis apie apdraustajam priskaičiuotas draudžiamąsias pajamas.“

10. Išdėstyti 62.1 punktą taip:

62.1. ligos pašalpai (tik asmenys, nurodyti šių Nuostatų 3.3 punkte) – prašymą, nedarbingumo pažymėjimą (išskyrus tuos atvejus, kai išduotas elektroninis nedarbingumo pažymėjimas per EPTS) ir autorinės sutarties nuorašą, patvirtintą teisės aktų nustatyta tvarka;“.

11. Išdėstyti 62.2 punktą taip:

62.2. motinystės pašalpai – prašymą ir nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą (išskyrus tuos atvejus, kai išduotas elektroninis nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimas per EPTS);“.

12. Išdėstyti 73.3 punktą taip:

73.3. asmenims, kurie teisę į tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpas įgijo 2010 m. liepos 1 d. ir vėliau. Asmenims, kurie teisę į tėvystės pašalpą įgijo iki 2010 m. birželio 30 d. ir kuriems šių pašalpų mokėjimas tęsiamas po 2010 m. liepos 1 d., kompensuojamasis uždarbis nuo šios datos perskaičiuojamas pagal Laikinojo įstatymo 9 straipsnio 1 dalies nuostatas.“

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS             DONATAS JANKAUSKAS