LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL GYVŪNINIŲ PRODUKTŲ, ĮVEŽAMŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, VETERINARINIO TIKRINIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. rugsėjo 8 d. Nr. B1-723

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. rugpjūčio 26 d. nutarimą Nr. 1075 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. rugpjūčio 3 d. nutarimo Nr. 599 „Dėl Augalinės kilmės prekių įvežimo iš jos ir vežimo per ją tranzitu augalų karantino taisyklių patvirtinimo“ ir 1999 m. spalio 8 d. nutarimo Nr. 1132 „Dėl Maisto prekių įvežimo į Lietuvos Respubliką ir jų kenksmingumo bei kokybės kontrolės tvarkos patvirtinimo“ pripažinimo netekusiais galios“ (Žin., 2003, Nr. 83-3791):

 

1. Tvirtinu pridedamą Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarką.

 

2. Tvirtinu pridedamą Įvežamų į Lietuvos Respubliką gyvūninių maisto produktų siuntų dokumentų patikrinimo ir žymėjimo tvarką.

 

3. Laikau netekusiu galios nuo 2003 m. rugsėjo 15 d. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2001 m. rugsėjo 5 d. Nr. 365 „Dėl Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respublikos, veterinarinio tikrinimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2001, 77-2720).

 

4. Nustatau, kad Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarka ir Įvežamų į Lietuvos Respubliką gyvūninių maisto produktų siuntų dokumentų patikrinimo ir žymėjimo tvarka įsigalioja nuo 2003 m. rugsėjo 15 d.

 

5. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Pasienio ir transporto valstybinės veterinarijos tarnybos viršininkui D. Jonauskui.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                  KAZIMIERAS LUKAUSKAS


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2003 m. rugsėjo 8 d.

įsakymu Nr. B1-723

 

GYVŪNINIŲ PRODUKTŲ, ĮVEŽAMŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, VETERINARINIO TIKRINIMO TVARKA

 

Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarka parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. rugpjūčio 26 d. nutarimu Nr. 1075 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. rugpjūčio 3 d. nutarimo Nr. 599 „Dėl Augalinės kilmės prekių įvežimo į Lietuvos Respubliką, išvežimo iš jos ir vežimo per ją tranzitu augalų karantino taisyklių patvirtinimo“ ir 1999 m. spalio 8 d. nutarimo Nr. 1132 „Dėl Maisto prekių įvežimo į Lietuvos Respubliką ir jų nekenksmingumo bei kokybės kontrolės tvarkos patvirtinimo“ pripažinimo netekusiais galios“ (Žin., 2003, Nr. 83-3791) ir įgyvendina 1997 m. gruodžio 18 d. Tarybos direktyvą 97/78/EB, nustatančią produktų, įvežamų iš trečiųjų šalių į Bendriją, veterinarinių tikrinimų organizavimo principus.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1. Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarkos (toliau – Tvarka) tikslas – nustatyti gyvūninių produktų, šieno ir šiaudų siuntų, įvežamų į Lietuvos Respublikos teritoriją iš trečiųjų šalių, veterinarinio tikrinimo organizavimo principus.

 

2. Vartojamos sąvokos:

 

Asmuo, atsakingas už siuntą – fizinis ar juridinis asmuo, kuris įgaliotas atstovauti kitam asmeniui arba savo veiksmais prisiėmęs atsakomybę už įvežamų į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją gyvūninių produktų įvežimą.

 

Atitikties patikrinimas – vizualinis gyvūninių produktų siuntos patikrinimas, ar veterinarijos sertifikatuose ar kituose teisės aktais nustatytuose dokumentuose pateikta informacija apie gyvūninį produktą atitinka tikrąją informaciją apie gabenamą produktą.

 

Dokumentų patikrinimas – veterinarijos sertifikato ir kitų gyvūninių produktų siuntą lydinčių dokumentų patikrinimas.

 

Fizinis patikrinimas – gyvūninių produktų siuntos būklės patikrinimas atsižvelgiant į jų pakuotę ir temperatūros režimą, mėginių atrinkimas fiziniam tikrinimui arba, jeigu reikalinga, mėginių siuntimas laboratoriniams tyrimams atlikti.

 

Gyvūniniai produktai – (toliau – produktai) teisės aktais patvirtintos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos kontroliuojamos gyvūninės prekės, kurios turi būti patikrintos pasienio veterinarijos poste.

 

Importas – produktų įvežimas į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją, deklaruojant jas išleidimo laisvai cirkuliuoti, muitinės prižiūrimo perdirbimo arba laikinojo įvežimo perdirbti muitinės procedūroms atlikti.

 

Importo sąlygos – Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyti veterinarijos reikalavimai importuojamiems produktams.

 

Muitinės patvirtintas perdirbimas – muitinės prižiūrimo perdirbimo ar laikinojo įvežimo perdirbti muitinės procedūros.

 

Pasienio veterinarijos postas – (toliau – PVP) Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos įgaliota įstaiga, veikianti Lietuvos Respublikos valstybės sienos pasienio kontrolės punkte, įrengta ir patvirtinta pagal Tvarkoje išdėstytus reikalavimus vykdyti produktų, gabenamų iš trečiųjų šalių, veterinarinį tikrinimą.

 

Sandėliai – laisvosios zonos, laisvieji sandėliai ar muitinės sandėliai.

 

Siunta – vienos rūšies produktai, kuriems išduotas tas pats veterinarijos sertifikatas ar veterinarinis dokumentas, ar kiti dokumentai, nustatyti teisės aktais, ir kurie gabenami viena transporto priemone iš tos pačios trečiosios šalies ar jos dalies.

 

Tranzitas – produktų gabenimas per Lietuvos Respublikos muitų teritoriją deklaruojant juos muitinio sandėliavimo arba muitinio tranzito procedūroms atlikti.

 

Trečiosios šalys – šalys, nepriklausančios Europos Sąjungai.

 

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba – (toliau – VMVT) Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

 

 

 

II. VETERINARINIO TIKRINIMO ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS

 

 

3. Produktų siunta, įvežama į Lietuvos Respublikos teritoriją, turi būti patikrinta vadovaujantis Tvarkoje išdėstytais reikalavimais.

 

4. Produktų siunta, įvežama į Lietuvos Respublikos teritoriją, turi būti gabenama per PVP.

 

5. Asmuo, atsakingas už siuntą, PVP, per kurį bus gabenama siunta, privalo iš anksto faksu perduoti informaciją apie siuntą ir visiškai užpildytą veterinarinio patikrinimo sertifikato (1 priedas) 1 dalį. PVP valstybinis veterinarijos gydytojas gali peržiūrėti laivų ir orlaivių manifestus ir patikrinti, ar jie atitinka veterinarinio patikrinimo sertifikato 1 dalyje pateiktus duomenis ir dokumentus.

 

6. Muitinės įstaiga, kuriai priskirtas PVP, leidžia atlikti siuntų muitinės procedūras, vadovaudamasi veterinarinio patikrinimo sertifikatu.

 

7. Produktų siuntai PVP valstybinis veterinarijos gydytojas nustatyta tvarka turi atlikti veterinarinį tikrinimą.

 

8. PVP valstybinis veterinarijos gydytojas, remdamasis išankstine informacija, patikrina kompiuterinėje duomenų bazėje informaciją apie produktų siuntą; valstybinis veterinarijos gydytojas turi užtikrinti, kad duomenų bazė būtų atnaujinama.

 

9. Produktų siuntai turi būti atliktas dokumentų patikrinimas nepriklausomai nuo atliekamos muitinės procedūros siekiant nustatyti:

 

9.1. ar informacija, pateikiama originaliuose veterinarijos sertifikatuose ar veterinariniuose dokumentuose, lydinčiuose siuntą, atitinka iš anksto PVP pateiktą informaciją;

 

9.2. importo atveju – ar duomenys, nurodyti veterinarijos sertifikatuose ar veterinariniuose dokumentuose, atitinka nurodytus duomenis.

 

10. Išskyrus specialius atvejus, numatytus 29–52 punktuose, PVP valstybinis veterinarijos gydytojas atlieka šiuos patikrinimus:

 

10.1. produktų siuntos atitikties patikrinimą, siekdamas nustatyti, ar produktai atitinka informaciją, nurodytą siuntą lydinčiuose veterinarijos sertifikatuose ar veterinariniuose dokumentuose; šis patikrinimas neatliekamas nesupakuotiems produktams, nurodytiems Gyvūninių produktų prekybos su Europos Sąjungos valstybėmis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimuose (Žin., 2002, Nr. 3-91), kurių, remiantis 1989 m. gruodžio 11 d. Tarybos direktyvos 89/662/EEB A (1) priedu, o dėl patogenų – 1990 m. birželio 26 d. Tarybos direktyva 90/425/EEB, atitikties patikrinimas atliekamas taip:

 

10.1.1. kai gyvūniniai produktai gabenami konteineriais, patikrinama, ar kompetentingos institucijos plombos, kurios yra būtinos pagal galiojančius teisės aktus, yra nesugadintos, ar informacija ant jų atitinka lydinčiame veterinarijos sertifikate ar veterinariniame dokumente nurodytą informaciją,

 

10.1.2. kitais atvejais patikrinama, ar yra spaudai, žymos ir sveikatos ženklai, nurodantys kilmės valstybę ir įmonę ir atitinkantys nurodytus įrašus veterinarijos sertifikate ar veterinariniame dokumente,

 

10.1.3. suvyniotiems ar supakuotiems produktams patikrinamas ženklinimas, nustatytas veterinarijos reikalavimuose;

 

10.2. kiekvienos siuntos fizinį patikrinimą:

 

10.2.1. siekiant nustatyti, ar produktai atitinka teisės aktų reikalavimus ir yra tinkami vartoti, kaip nurodyta veterinarijos sertifikate ar veterinariniame dokumente; šis patikrinimas turi būti atliktas remiantis kriterijais, nurodytais 2 priede,

 

10.2.2. laboratorinius tyrimus PVP ir mėginių paėmimą tyrimams akredituotoje (atestuotoje) laboratorijoje.

 

11. Atlikęs veterinarinį tikrinimą PVP valstybinis veterinarijos gydytojas produktų siuntai išduoda veterinarinio patikrinimo sertifikatą.

 

12. Veterinarinio patikrinimo sertifikatas lydi produktų siuntą:

 

12.1. kol siunta yra muitinės prižiūrima;

 

12.2. importo atveju – iki paskirties vietos kaip nurodyta 1989 m. gruodžio 11 d. Tarybos direktyvoje 89/662/EEB, 1990 m. birželio 26 d. Tarybos direktyvoje 90/425/EEB.

 

13. Jeigu siunta yra išskaidoma, 11 ir 12 punktų nuostatos taikomos kiekvienai produktų siuntos daliai.

 

 

 

III. REIKALAVIMAI PASIENIO VETERINARIJOS POSTAMS

 

 

14. PVP turi:

 

14.1. būti artimiausiame įvažiavimo į Lietuvos Respubliką pasienio kontrolės punkte ir zonoje, kuri, remiantis Muitinės kodekso nuostatomis, yra prižiūrima muitinės; dėl geografinių aplinkybių (pvz., iškrovimo prieplauka arba perėja) negalint aukščiau paminėtos nuostatos įgyvendinti, PVP gali būti tam tikru atstumu nuo įvažiavimo į Lietuvos Respubliką, geležinkelio transporto atveju – pirmoje geležinkelio stotyje;

 

14.2. turi būti vadovaujamas valstybinio veterinarijos gydytojo, atsakingo už veterinarinį tikrinimą; valstybiniam veterinarijos gydytojui gali padėti specialiai apmokytas personalas; valstybinis veterinarijos gydytojas užtikrina, kad būtų atnaujinami kompiuterinės duomenų bazės duomenys.

 

15. PVP sąrašas gali būti pakeistas ar papildytas nustatyta tvarka:

 

15.1. įtrauktas naujas PVP:

 

15.1.1. pasiūlius ES valstybei, kuomet VMVT yra patikrinusi, kad PVP atitinka Tvarkos 3 priedo reikalavimus ir Reikalavimus pasienio veterinarijos postų patvirtinimui (Žin., 2003, Nr. 57-2569),

 

15.1.2. ES Komisijai, bendradarbiaujant su VMVT, atlikus patikrinimą;

 

15.2. išbraukti PVP iš sąrašo, kuomet VMVT arba ES valstybės jį patikrina, bet per nustatytą laikotarpį neatsižvelgiama į patikrinimo metu pareikštas pastabas, ypač dėl visuomenės ar gyvūnų sveikatos rizikos galimybės, ir nustatoma, kad jis neatitinka reikalavimų, numatytų Tvarkos 3 priede.

 

16. Kai dėl visuomenės ar gyvūnų sveikatos rizikos VMVT sustabdo PVP, esančio jos teritorijoje, patvirtinimą, ji informuoja Europos Komisiją ir ES valstybes apie tokį sustabdymą ir priežastį; PVP gali būti vėl patvirtintas tik laikantis Tvarkos 15 punkto nuostatų.

 

17. Europos Komisija sudaro patvirtintų pasienio veterinarijos postų sąrašą, nurodo atvejus, kai patvirtinimas buvo laikinai sustabdytas, ir jį paskelbia oficialiame žurnale.

 

 

 

IV. IMPORTO PROCEDŪROS

 

 

18. Kiekvieną produktų siuntą, įvežamą į Lietuvos Respubliką, turi lydėti originalus veterinarijos sertifikatas ar kitas veterinarinis dokumentas, kurių reikalaujama pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus; sertifikatų ar dokumentų originalai paliekami PVP.

 

19. Nepažeidžiant galiojančių teisės aktų, visoms produktų siuntoms, gabenamoms iš trečiųjų šalių, įvežamoms į Lietuvos Respubliką, turi būti atliekami atitikties, fizinis, dokumentų patikrinimai, kaip nurodyta 10 punkte.

 

20. Muitinės pareigūnai, nepažeisdami galiojančių Lietuvos Respublikos teisės aktų, negali leisti įvežti produktų siuntų, kol nėra patvirtinama, kad buvo atliktas veterinarinis patikrinimas ir gauti patenkinami rezultatai, yra išduotas veterinarinio patikrinimo sertifikatas, ir užtikrinta, kad Lietuvos Respublikos teisės aktais nustatytas mokestis už atliktą veterinarinį patikrinimą buvo ar bus sumokėtas.

 

21. Jeigu produktų siunta atitinka importo reikalavimus, PVP valstybinis veterinarijos gydytojas suinteresuotam asmeniui išduoda patvirtintas originalių sertifikatų ar dokumentų kopijas ir veterinarinio patikrinimo sertifikatą.

 

22. Prekyba produktais, nurodytais 1989 m. gruodžio 11 d. Tarybos direktyvoje 89/662/EEB, 1990 m. birželio 26 d. Tarybos direktyvoje 90/425/EEB, kuriuos, remiantis 20 punkto nuostatomis, leidžiama importuoti į Lietuvos Respubliką, yra reguliuojama remiantis taisyklėmis, nurodytomis šiose direktyvose.

 

23. PVP valstybinis veterinarijos gydytojas pateikia papildomą informaciją paskirties vietos kompetentingai institucijai ANIMO sistema, jei:

 

23.1. produktai yra skirti ES valstybei ar sričiai, kurioje pagal galiojančius teisės aktus taikomi specifiniai reikalavimai;

 

23.2. produktų mėginiai buvo paimti, tačiau transporto priemonei išvykstant iš PVP tyrimų rezultatai dar buvo nežinomi;

 

23.3. leidžiama importuoti specialiais tikslais, numatytais ES valstybių galiojančiuose teisės aktuose.

 

24. Siekiant patikrinti, ar produktai atitinka ES reikalavimus, kiekvienai produktų siuntai PVP, esančiame Lietuvos Respublikoje, turi būti atliekamas dokumentų, atitikties ir fizinis patikrinimas, nurodytas 9, 10 punktuose; jei įvežami nenudirti laukiniai žvėrys, jiems turi būti atliktas atitikties ar fizinis patikrinimas bei sveikumo tikrinimas ir kenksmingų likučių tyrimas, numatyti 1996 m. balandžio 29 d. Tarybos direktyvoje 96/23/EB dėl stebėsenos priemonių dėl tam tikrų medžiagų ir likučių gyvuose gyvūnuose ir gyvūnų produktuose, kurie turi būti atlikti vadovaujantis Medžiagų ar medžiagų likučių gyvūnuose ar gyvūniniuose produktuose stebėsenos taisyklėmis (Žin., 2003, Nr. 76-3514), Tvarkos 26.1 punktu, kai mėsa turi būti nugabenta į paskirties vietą muitinei prižiūrint, ir kaip nurodyta veterinarinio patikrinimo sertifikate; tikrinimų rezultatai turi būti pateikti įvežimo PVP valstybiniam veterinarijos gydytojui; atsižvelgus į gautus tyrimų rezultatus, gali būti imtasi 69 punkte numatytų priemonių.

 

25. VMVT turi imtis visų priemonių, kad 6 punkte nurodytų produktų siuntos, vežamos per Lietuvos Respubliką į paskirties ES valstybę, pasiektų nurodytą paskirties šalies įmonę.

 

26. Jei produktų siuntos, remiantis teisės aktų reikalavimais, turi būti kontroliuojamos nuo įvažiavimo per PVP iki paskirties įmonės:

 

26.1. jos turi būti gabenamos iš įvežimo PVP į paskirties įmonę sandaria transporto priemone ar kompetentingos tarnybos užplombuotais konteineriais kontroliuojant kompetentingai tarnybai; veterinarinio patikrinimo sertifikate nurodoma patvirtinta paskirties vieta; specialiaisiais tikslais importuojami produktai turi būti kontroliuojami muitinės pagal Muitinės kodeksą;

 

26.2. PVP valstybinis veterinarijos gydytojas turi informuoti kompetentingą tarnybą, kuri kontroliuoja paskirties vietos įmonę, ir nurodyti siuntos kilmės vietą ir produkto paskirties vietą ANIMO sistema;

 

26.3. paskirties vietos įmonėje produktai turi būti apdoroti ES teisės aktų nustatyta tvarka;

 

26.4. paskirties vietos valstybinis veterinarijos gydytojas paskirties įmonės vadovybės turi būti informuojamas apie siuntos atgabenimą į paskirties vietą ir per 15 darbo dienų turi informuoti PVP, kuris pranešė apie siuntą, valstybinį veterinarijos gydytoją, kad siunta atgabenta į paskirties vietą.

 

27. Jei įvežimo PVP valstybinis veterinarijos gydytojas, nepažeisdamas 65–67 punktų nuostatų, patvirtina, kad produktai, skirti gabenti į patvirtintą įmonę, neatvyko į paskirties vietą, kompetentinga institucija taiko administracines priemones už siuntą atsakingam asmeniui.

 

28. VMVT turi pateikti Europos Komisijai sąrašą produktų perdirbimo įmonių, nurodytų 26 punkte; jei įmonė neatitinka nustatytų reikalavimų, VMVT gali sustabdyti jos patvirtinimą ir taikyti būtinas baudas, atsižvelgdama į rizikos grėsmę. Europos Komisija publikuoja patvirtintų įmonių sąrašą ir organizuoja jo atnaujinimą ir perdavimą ES valstybėms.

 

29. Jei produktų siuntos, gabenamoms jūros arba oro transportu į ES, atgabenamos į PVP, bet turi būti importuotos per kitą ES pasienio veterinarijos postą, paskirties PVP turi būti atliktas atitikties patikrinimas ir fizinis patikrinimas; įvežimo PVP turi būti atliekamos šios procedūros:

 

29.1. jei produktų siunta perkraunama iš vieno lėktuvo arba laivo į kitą toje pačioje jūrų ar oro uosto muitinės teritorijoje tiesiogiai arba iškraunant jūrų uoste ar oro uosto teritorijoje trumpesniam nei 29.2.2 punkte nurodytam periodui, apie tai už siuntą atsakingas asmuo prieš siuntos atvykimą turi raštu informuoti PVP, nurodyti numatomą siuntos iškrovimo laiką, paskirties PVP ir, jei reikia, siuntos vietą; PVP valstybinis veterinarijos gydytojas, jei yra pavojus žmonių ar gyvūnų sveikatai, remdamasis veterinarijos sertifikatu, kilmės vietos veterinariniu dokumentu ar kitokio dokumento, lydinčio minėtą siuntą, originalu arba šių dokumentų patvirtintomis kopijomis, turi atlikti produktų dokumentų patikrinimą;

 

29.2. jei siunta yra iškraunama:

 

29.2.1. atliekamas produktų dokumentų patikrinimas, remiantis 29.1 punkte nurodytais dokumentais,

 

29.2.2. gali būti laikoma muitinės teritorijoje oro uoste nuo 12 iki 48 valandų, oro uoste nuo 7 iki 20 dienų, prižiūrint PVP valstybiniam veterinarijos gydytojui; pasibaigus laikymo laikui, įvežimo PVP turi būti atliekami visi 9,10 punkte nurodyti patikrinimai,

 

29.2.3. jei kyla pavojus žmonių ar gyvūnų sveikatai, nepažeidžiant 65–67 punktų nuostatų atliekamas siuntos atitikties ir fizinis patikrinimai.

 

 

 

V. TRANZITO PROCEDŪROS

 

 

30. VMVT leidžia gabenti tranzitu per Lietuvos teritoriją iš vienos trečiosios šalies į kitą produktų siuntas, jei:

 

30.1. siuntos vežamos iš trečiosios šalies, iš kurios nėra draudžiama įvežti į Lietuvos Respubliką produktų, ir yra skirtos kitai trečiajai šaliai; šis reikalavimas nėra taikomas, jei siuntos yra perkraunamos, kaip nurodyta 29.1 punkte, iš vieno lėktuvo į kitą ar iš laivo į kitą laivą toje pačioje jūrų ar oro uosto muitų teritorijoje, siekiant tiesiogiai išsiųsti iš Lietuvos Respublikos;

 

30.2. tokį tranzitą leido pirmojo įvežimo PVP valstybinis veterinarijos gydytojas;

 

30.3. už siuntą atsakingas asmuo raštu įsipareigoja, jei prireiks, atsiimti grąžinamą produktų siuntą arba sunaikinti ją teisės aktų nustatyta tvarka.

 

31. PVP valstybinis veterinarijos gydytojas leidžia gabenti produktų siuntas tranzitu per Lietuvos Respubliką, jei:

 

31.1. jas lydi dokumentai, nurodyti 18 punkte, ir, jei reikia, jų autentiški vertimai;

 

31.2. produktų siuntai PVP buvo atlikti dokumentų ir atitikties patikrinimai; PVP valstybinis veterinarijos gydytojas gali neatlikti dokumentų ir atitikties patikrinimų siuntoms, gabenamoms oro ar jūrų transportu, jei:

 

31.2.1. siunta neiškraunama; šiuo atveju, nepažeidžiant 65–67 punktų nuostatų, dokumentų patikrinimas atliekamas tikrinant krovinio manifestą,

 

31.2.2. siunta perkraunama, kaip nurodyta 29.1 punkte, iš vieno lėktuvo ar laivo į kitą toje pačioje uosto ar oro uosto muitų teritorijoje;

 

31.3. kilus pavojui žmonių ar gyvūnų sveikatai arba nustačius dokumentų ar atitikties neatitikimų, atliekamas papildomas fizinis patikrinimas;

 

31.4. kai siunta gabenama automobiliais, geležinkelio ar vidaus vandens transportu per Lietuvos Respubliką:

 

31.4.1. ji turi būti gabenama į išvežimo PVP prižiūrint muitinei pagal procedūrą, nurodytą Muitinės kodekse, kartu su dokumentais, nustatytais Lietuvos Respublikos teisės aktais, ir veterinarinio patikrinimo sertifikatu, kuriame nurodytas PVP, per kurį siunta bus išgabenta iš Lietuvos Respublikos,

 

31.4.2. ji iš įvežimo PVP turi būti gabenama neiškraunant ar nedalijant kompetentingų institucijų užplombuotomis transporto priemonėmis ar konteineriais; gabenant draudžiama tvarkyti siuntą,

 

31.4.3. turi būti išgabenta iš Lietuvos Respublikos teritorijos per PVP per 30 dienų nuo siuntos įvežimo dienos, išskyrus atvejus, kai taikomos išimtys, atsižvelgiant į geografines aplinkybes;

 

31.5. valstybinis veterinarijos gydytojas, kuris leido gabenti siuntą tranzitu, informuoja apie siuntą išvežimo PVP ANIMO sistema;

 

31.6. PVP, per kurį siunta yra išvežama, valstybinis veterinarijos gydytojas veterinarinio patikrinimo sertifikate nurodo, kad siunta išgabenta iš Lietuvos Respublikos, ir nusiunčia dokumento kopiją PVP, į kurį siunta įvežama, faksimiliniu pranešimu ar kitu būdu.

 

32. Jei išvežimo PVP valstybinis veterinarijos gydytojas neinformuojamas apie produktų išvežimą per 30 dienų, jis apie tai turi pranešti kompetentingai muitinės tarnybai, kuri turi išsiaiškinti produktų paskirties vietą.

 

33. Visas su tranzitu susijusias išlaidas apmoka už siuntą atsakingas asmuo ar jo atstovas Lietuvos Respublikos teisės aktais nustatyta tvarka.

 

 

 

VI. ĮVEŽIMAS Į LAISVĄSIAS ZONAS, LAISVUOSIUS SANDĖLIUS AR Muitinės SANDĖLIUS

 

 

34. VMVT leidžia įvežti produktų siuntas, gabenamas iš trečiųjų šalių ir skirtas laisvosioms zonoms, laisviesiems sandėliams ar muitinės sandėliams, kaip nurodyta Muitinės kodekse, jei už siuntą atsakingas asmuo:

 

34.1. iš anksto patvirtina, kad nurodyti produktai yra skirti laisvai prekybai Lietuvos Respublikoje arba kurioje nors iš 4 priede išvardytų teritorijų;

 

34.2. nurodo produkto paskirtį;

 

34.3. nurodo, ar produktai atitinka importo reikalavimus.

 

35. Jei galutinė paskirtis nėra aiškiai nurodyta, produktai laikomi skirtais laisvai prekybai Lietuvos Respublikoje ar kurioje nors iš 4 priede išvardytų teritorijų.

 

36. 35 punkte nurodytu atveju PVP turi būti atliktas produktų siuntos dokumentų, atitikties ir fizinis patikrinimai, siekiant nustatyti, ar produktai atitinka importo reikalavimus; fizinis patikrinimas atliekamas, jei kyla įtarimų, kad produktas gali būti pavojingas žmonių ar gyvūnų sveikatai, arba dokumentų patikrinimo metu nustatoma, kad produktai neatitinka teisės aktų reikalavimų; siuntas turi lydėti veterinarijos sertifikatas ar kiti originalūs veterinariniai dokumentai ir, jei reikia, pridedami autentiški šių dokumentų vertimai.

 

37. Jei atlikus 36 punkte nurodytus tikrinimus, nustatoma, kad siunta atitinka teisės aktų reikalavimus, PVP valstybinis veterinarijos gydytojas išrašo veterinarinio patikrinimo sertifikatą; kompetentingos pasienio kontrolės punkto veterinarijos ir muitinės įstaigos leidžia įvežti siuntą į sandėlį laisvojoje zonoje, laisvąjį sandėlį ar muitinės sandėlį; tokios siuntos veterinariniu požiūriu yra deklaruojamos laisvai prekybai.

 

38. Jei atlikus 36 punkte nurodytus patikrinimus, nustatoma, kad siunta neatitinka teisės aktų reikalavimų, PVP valstybinis veterinarijos gydytojas išrašo veterinarinio patikrinimo sertifikatą, kuriame nurodo, kad tokia siunta yra tinkama tik gabenti tranzitu; tokias produktų siuntas kompetentingos pasienio posto veterinarijos ir muitinės institucijos gali leisti įvežti į laisvąją zoną, laisvąjį sandėlį ar muitinės sandėlį, jei:

 

38.1. produktai nėra iš šalies, kuriai taikomi draudimai;

 

38.2. sandėliai laisvosiose zonose, laisvieji sandėliai ar muitinės sandėliai yra VMVT patvirtinti produktų sandėliavimui, t. y.:

 

38.2.1. turi būti uždari, jų įėjimas ir išėjimas kontroliuojamas sandėlio vadovybės; jei tai sandėlis laisvojoje zonoje, visa zona turi būti uždara ir kontroliuojama muitinės įstaigų,

 

38.2.2. turi atitikti teisės aktų dėl produktų sandėliavimo reikalavimus,

 

38.2.3. juose turi būti kasdien registruojamos siuntos, įvežamos ir išvežamos, nurodant siuntoje esančių produktų kilmę ir kiekį, gavėjo pavadinimą ir adresą; šie duomenys turi būti saugomi mažiausiai trejus metus,

 

38.2.4. juose turi būti laikymo ir/arba šaldymo patalpos, kuriose būtų galima atskirai laikyti produktus, kurie neatitinka teisės aktų reikalavimų; VMVT gali leisti jau dirbančiuose sandėliuose laikyti tokius produktus tose pačiose patalpose, jei jie laikomi užrakinamose patalpose,

 

38.2.5. sandėliuose turi būti patalpos, skirtos veterinarinį tikrinimą atliekančiam personalui.

 

38.3. Jei atlikus veterinarinį tikrinimą nustatoma, kad už siuntą atsakingas asmuo neteisingai deklaravo siuntos paskirtį, jis teisės aktų nustatyta tvarka yra įgaliojamas grąžinti arba sunaikinti produktus.

 

39. VMVT turi užtikrinti, kad:

 

39.1. būtų laikomasi sandėlio patvirtinimo sąlygų;

 

39.2. produktai, kurie neatitinka veterinarijos reikalavimų, būtų laikomi atskirose patalpose arba atitverti nuo produktų, kurie atitinka šiuos reikalavimus;

 

39.3. įvežami ir išvežami produktai būtų tikrinami, vykdoma veterinarinė priežiūra; produktai, neatitinkantys ES reikalavimų, nebūtų išvežti iš sandėlio be kompetentingos įstaigos leidimo;

 

39.4. būtų atlikti visi būtini tikrinimai, siekiant išvengti produktų, laikomų sandėlyje, pakuotės, paruošimo vartoti ar perdirbimo pakeitimo.

 

40. Jei yra pavojaus žmonių ar gyvūnų sveikatai, VMVT gali uždrausti vežti į muitinės sandėlius, laisvuosius sandėlius ir laisvąsias zonas produktus, jei jie neatitinka teisės aktų reikalavimų.

 

41. Draudžiama įvežti produktų siuntas į laisvąsias zonas, laisvuosius sandėlius ar muitinės sandėlius, jei jie neužplombuoti muitinės plomba.

 

42. Produktų siuntas, neatitinkančias teisės aktų reikalavimų, leidžiama išvežti iš laisvosios zonos, laisvojo sandėlio ar muitinės sandėlio, siekiant išgabenti jas į trečiąją šalį ar tiekti laivams, kaip nurodyta 46–50 punktuose, arba sunaikinti, jei produktų siunta:

 

42.1. siunčiama į trečiąją šalį pagal 30.3, 31.1, 31.4–32 punktų nuostatas;

 

42.2. tiekiama laivams, kaip nurodyta 46–50 punktuose, pagal Muitinės kodekso nuostatas; tuomet būtina nurodyti tiekėjo pavadinimą ir adresą;

 

42.3. gabenama į sunaikinimo vietą.

 

42.4. Įtartinos siuntos turi būti gabenamos kontroliuojant teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, sandariomis transporto priemonėmis ar konteineriais, kurie užplombuoti kompetentingos institucijos, užtikrinant, kad produktai nebus iškrauti; įtartinų siuntų negalima išgabenti į kitą sandėlį.

 

43. Visas išlaidas, vykdant 34–42 punktuose nurodytas procedūras, padengia už siuntą atsakingas asmuo arba jo atstovas pagal Tarybos direktyvos 85/73/EEB 1 skyriaus principus.

 

44. VMVT pateikia Europos Komisijai šiuos sąrašus:

 

44.1. patvirtintų laisvųjų zonų, laisvųjų sandėlių ir muitinės sandėlių;

 

44.2. patvirtintų tiekėjų laivams.

 

45. Jei sandėliai nebeatitinka sąlygų, nurodytų 34–44 punktuose, VMVT gali sustabdyti ar panaikinti jų patvirtinimą; VMVT turi informuoti Europos Komisiją ir ES valstybes apie patvirtinimo sustabdymą ar panaikinimą; jei nustatomi tyčiniai pažeidimai arba rimtas aplaidumas po to, kai siunta buvo išvežta iš sandėlio, už siuntos pervežimą atsakingam asmeniui taikomos baudos pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus.

 

46. Produktų tiekėjai laivams, tiekiantys produktus įgulos ar keleivių maitinimui, turi atitikti 34–36, 38.1, 38.2, 39–41, 43 punktų nuostatas bei:

 

46.1. turi būti patvirtinti VMVT kaip tiekėjai laivams;

 

46.2. turi tiekti produktus, kurie negali būti perdirbti, nebent žaliavos atitiktų teisės aktų reikalavimus;

 

46.3. turi turėti uždaras patalpas, kurių įėjimas ir išėjimas yra kontroliuojami atsakingo asmens; jei tiekėjų laivams produktai laikomi sandėliuose, kurie yra laisvojoje zonoje, ši zona turi būti uždara ir kontroliuojama muitinės įstaigos;

 

46.4. Lietuvos Respublikoje ir kurioje nors iš 4 priede išvardytų valstybių negali realizuoti produktų, neatitinkančių veterinarijos reikalavimų;

 

46.5. teisės aktų nustatyta tvarka nedelsiant informuoti VMVT apie produktų siuntų atvežimą į sandėlį.

 

47. Tiekėjai laivams turi:

 

47.1. produktų siuntas gabenti tiesiai į laivą arba į tam tikslui patvirtintą sandėlį paskirties uoste, užtikrinant, kad produktų siunta nebus išgabenta iš uosto zonos;

 

47.2. iš sandėlio į paskirties uostą produktų siuntą gabenti kontroliuojant muitinės įstaigai pagal procedūrą, nurodytą Muitinės kodekse, su tiksliai surašytu veterinarijos sertifikatu;

 

47.3. iš anksto informuoti uosto, iš kurio produktų siunta yra išgabenama, PVP valstybinį veterinarijos gydytoją bei paskirties uosto kompetentingą instituciją apie produktų siuntos išvykimo laiką ir nurodyti paskirties vietą;

 

47.4. teisės aktų nustatyta tvarka pateikti oficialų patvirtinimą, kad produktų siunta pasiekė paskirties vietą;

 

47.5. registruoti įvežamas ir išvežamas produktų siuntas ir saugoti šiuos duomenis mažiausiai trejus metus; registruoti, kokios siuntų dalys yra laikomos sandėliuose.

 

48. Tiekėjai laivams negali tiekti laivams produktų, neatitinkančių veterinarijos reikalavimų, kitu tikslu nei trečiųjų šalių laivų keleiviams ir įgulai vartoti.

 

49. Uosto, iš kurio produktai tiekėjų laivams yra tiekiami, PVP išsiuntimo metu turi informuoti paskirties šalies uosto kompetentingą veterinarijos įstaigą ir paskirties vietos kompetentingą veterinarijos įstaigą ANIMO sistema.

 

50. Jei tiekėjai laivams nesilaiko 46–49 punktų reikalavimų, VMVT turi sustabdyti jų patvirtinimą ir apie tai informuoti Europos Komisiją ir ES valstybes.

 

51. Produktų siuntoms, kurių muitinės prižiūrimas perdirbimas ar panaudojimas, kaip nurodyta Muitinės kodekse, yra kitas nei importas ar laisva prekyba, nebent jie skirti sunaikinti ar grąžinti, turi būti atliktas atitikties ir fizinis patikrinimai, siekiant nustatyti, ar jie atitinka importo reikalavimus.

 

52. VMVT leidžia reimportuoti produktų siuntas, kurias trečioji šalis grąžina, jei:

 

52.1. produktų siuntas lydi:

 

52.1.1. originalus veterinarijos sertifikatas arba kompetentingos institucijos, išrašiusios siuntą lydintį veterinarijos sertifikatą, patvirtinta kopija, taip pat nurodomos grąžinimo priežastys ir garantijos, kad buvo užtikrintos produkto laikymo ir transportavimo sąlygos, bei patvirtinama, kad produktų būklė nebuvo pakeista,

 

52.1.2. jei įvežama plombuotais konteineriais – vežėjo patvirtinimas, kad konteinerio turinys nebuvo pakeistas ar iškrautas;

 

52.2. produktams atliekamas dokumentų ir atitikties patikrinimas ir, esant reikalui, fizinis patikrinimas, kilus įtarimui dėl produktų saugos ir kokybės atitikties;

 

52.3. vadovaujantis 26 punktu produktų siunta grąžinama tiesiogiai į kilmės įmonę, kurioje buvo išduotas veterinarijos sertifikatas; jei reimportuojama siunta gabenama tranzitu per ES valstybę, įvežimo PVP valstybinis veterinarijos gydytojas leidžia ją gabenti tranzitu.

 

53. VMVT turi leisti reimportuoti siuntą, kurią grąžina trečioji šalis, jei kompetentinga įstaiga, kuri išdavė veterinarijos sertifikatą, raštu sutinka priimti produktų siuntą ir užtikrinamos 52 punkto sąlygos.

 

54. Pagal 52 ir 53 punktuose nurodytus reikalavimus produktų siunta turi būti gabenama 26 punkte nurodytomis sąlygomis sandariomis transporto priemonėmis, užplombuotomis kompetentingos institucijos plombomis.

 

55. PVP valstybinis veterinarijos gydytojas, leidžiantis gabenti 51–52 punkte nurodytą siuntą, turi informuoti kompetentingą paskirties instituciją ANIMO sistema.

 

56. Visas išlaidas už 52–55 punkte nurodytas procedūras, įskaitant apžiūrą ir patikrinimus, teisės aktų nustatyta tvarka apmoka už siuntą atsakingas asmuo ar jo atstovas.

 

57. Tvarka nėra taikoma produktams:

 

57.1. kurie yra keleivių asmeninis bagažas ir yra skirti asmeniniam vartojimui, jei produktų kiekis neviršija teisės aktų nustatyto kiekio ir produktai gabenami iš ES valstybės ar trečiosios šalies ar jos dalies, esančios patvirtintų šalių sąraše, iš kurios nėra draudžiama importuoti šių produktų;

 

57.2. siunčiamiems kaip maža siunta privatiems asmenims, jei produktai nėra importuojami prekybai ir jei jų kiekis neviršija teisės aktų nustatyto kiekio, ir produktai gabenami iš trečiosios šalies ar jos dalies, esančios patvirtintų šalių sąraše, ir iš kurios nėra draudžiama importuoti šių produktų;

 

57.3. esantiems tarptautiniame transporte ir skirtiems įgulos ir keleivių vartojimui, jei jie neįvežami į Lietuvos Respubliką; jei tokie produktai ar virtuvės atliekos yra iškraunami Lietuvos Respublikoje, jie turi būti sunaikinti nustatyta tvarka; šių produktų nereikia sunaikinti, jei jie perkraunami iš vienos tarptautinės transporto priemonės į kitą tame pačiame uoste ir yra prižiūrimi muitinės;

 

57.4. produktams, kurie buvo apdoroti karščiu hermetiškose talpyklose, pasiekiant Fo, lygų 3 ar didesnį, ir kurie gabenami ne didesniais nei teisės aktų nustatytais kiekiais:

 

57.4.1. yra keleivių asmeninis bagažas, skirtas jų asmeniniam vartojimui,

 

57.4.2. yra siunčiami kaip maža siunta privatiems asmenims, bet ne prekybai;

 

57.5. siunčiamiems kaip mėginiai rinkos tyrimui arba skirti parodoms, užtikrinant, kad jie nėra skirti prekybai, iš anksto leidus VMVT;

 

57.6. skirtiems specialiai analizei ar tyrimams, jei atlikus oficialų patikrinimą galima nustatyti, kad šie produktai nėra tiekiami žmonių maistui ir, pasibaigus parodai ar atlikus tyrimus, šie produktai, išskyrus kiekį, sunaudotą tyrimams, yra sunaikinami arba grąžinami VMVT nustatyta tvarka;

 

58. 57.5 punkte numatytu atveju VMVT turi užtikrinti, kad produktai nebūtų panaudoti kitais tikslais nei buvo deklaruota importo metu.

 

59. 57 punktas neturi įtakoti Galvijų, avių, ožkų ir kiaulių, šviežios mėsos bei mėsos produktų importo reikalavimų taikymo.

 

60. Į Lietuvos Respubliką įvežtos produktų siuntos, kurios nebuvo pateiktos veterinariniam tikrinimui, kaip nurodyta 3–10 punktuose, turi būti sulaikomos, ir VMVT turi priimti sprendimą dėl siuntos sunaikinimo arba grąžinimo teisės aktų nustatyta tvarka.

 

61. Jei atlikus veterinarinį tikrinimą nustatoma, kad produktai neatitinka importo sąlygų, arba jei nustatomi dokumentų, atitikties ar fizinio patikrinimų neatitikimai, PVP atsakingas valstybinis veterinarijos gydytojas, suderinęs su už siuntą atsakingu asmeniu arba jo atstovu, nusprendžia:

 

61.1. grąžinti produktų siuntą iš Lietuvos Respublikos teritorijos to paties PVP į paskirties vietą, suderintą su už siuntą atsakingu asmeniu, tos pačios rūšies transporto priemone per 60 dienų, jei tam netrukdo veterinarinio tikrinimo rezultatai ir sveikatos reikalavimai; tokiu atveju PVP valstybinis veterinarijos gydytojas turi:

 

61.1.1. perduoti šią informaciją, kaip nurodyta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2003 m. birželio 11 d. įsakyme Nr. B1-525 „Dėl privalomos informacijos apie gyvūnus ir gyvūninius produktus iš trečiųjų šalių, įvežamus į Lietuvos Respubliką, ir privalomos informacijos apie gyvūnų ir gyvūninių produktų siuntų grąžinimą iš pasienio veterinarijos postų sąrašų patvirtinimo“,

 

61.1.2. pažymėti veterinarijos sertifikatus ar kitus veterinarinius dokumentus, lydinčius siuntą, nustatyta tvarka taip, kad neleistų produktų siuntų nebūtų galima įvežti per kitą PVP;

 

61.2. jei produktų siuntos grąžinti negalima arba praėjo daugiau kaip 60 dienų, arba už siuntą atsakingas asmuo pateikia raštišką sutikimą, produktus sunaikinti nustatytose vietose, esančiose arčiausiai PVP, kaip nurodyta Gyvūninių atliekų tvarkymo, perdirbimo ir tiekimo į rinką taisyklėse (Žin., 2003, Nr. 9-330); produktų siunta iki sunaikinimo ar kitų veiksmų turi būti saugoma kontroliuojant valstybiniam veterinarijos gydytojui; saugojimo išlaidas padengia už siuntą atsakingas asmuo.

 

62. 61.1 punktas netaikomas, jei nesant pavojaus žmonių ir gyvūnų sveikatai, VMVT leido įvežti produktus tikslais, nurodytais Gyvūninių atliekų tvarkymo, perdirbimo ir tiekimo į rinką taisyklėse (Žin., 2003, Nr. 9-330).

 

63. Už siuntą atsakingas asmuo arba jo atstovas turi apmokėti išlaidas, susijusias su produktų siuntos grąžinimu, sunaikinimu ar kitu panaudojimu; jei nustatoma, kad buvo pažeisti teisės aktų reikalavimai, už siuntą atsakingas asmuo atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

 

64. Šviežioms žuvims, iš karto iškrautoms į krantą iš žvejybinio laivo, plaukiojančio su trečiosios šalies vėliava, vadovaujantis 1994 m. gegužės 6 d. Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 1093/94, nustatančiu taisykles, pagal kurias trečiųjų šalių žvejybiniai laivai gali iškrauti ir parduoti savo laimikį ES valstybių uostuose, ir paruoštiems importuoti į Lietuvos Respubliką ar kurią nors iš 4 priede išvardytų teritorijų, turi būti atliktas veterinarinis tikrinimas, nustatytas žuvims, iš karto iškraunamoms į krantą iš žvejybinių laivų, plaukiojančių su ES valstybės vėliava. VMVT turi atlikti Tvarkoje nurodytus atšaldytų ir sušaldytų tunų patikrinimus, jeigu tunams nebuvo pašalintos galvos ir viduriai ir jeigu jie buvo tiesiai iškrauti iš laivo, priklausančio bendroms įmonėms, registruotoms pagal atitinkamas ES nuostatas, su sąlyga, kad:

 

64.1. tokius patikrinimus atlieka PVP, kuris yra arčiausiai paskirties įmonės, kuri yra patvirtinta produktų apdorojimui, valstybinis veterinarijos gydytojas;

 

64.2. paskirties įmonė, kuri yra patvirtinta produktų apdorojimui, yra ne toliau kaip už 75 km nuo PVP;

 

64.3. nuo iškrovimo vietos iki paskirties įmonės vietos produktai yra gabenami muitinei prižiūrint ir laikantis 33 punkte nustatytos tvarkos.

 

65. PVP valstybinis veterinarijos gydytojas, jei kyla įtarimų dėl produkto atitikties ar paskirties, atitikties gyvūnų sveikatos ar tinkamumo žmonių maistui reikalavimams, atlieka veterinarinį tikrinimą, kad patvirtintų ar atmestų įtarimą dėl:

 

65.1. produkto atitikties ar tikrosios paskirties;

 

65.2. produkto atitikties teisės aktuose nustatytiems reikalavimams;

 

65.3. produkto atitikties teisės aktuose nustatytiems gyvūnų sveikatos ar tinkamumo žmonių maistui reikalavimams.

 

66. Produktų siunta prižiūrima PVP valstybinio veterinarijos gydytojo, kol gaunami tikrinimų rezultatai; jei įtarimas patvirtinamas, tos pačios kilmės produktai teisės aktų nustatyta tvarka turi būti tikrinami vadovaujantis Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarkos įgyvendinimo taisyklių (Žin., 2002, Nr. 100-4478) 31 punktu.

 

67. Jei atlikus veterinarinį tikrinimą nustatoma, kad produktų siunta kelia pavojų žmonių ar gyvūnų sveikatai, PVP valstybinis veterinarijos gydytojas turi nedelsiant imtis šių priemonių:

 

67.1. sulaikyti ir sunaikinti produktų siuntą teisės aktų nustatyta tvarka;

 

67.2. nedelsiant informuoti kitus PVP ir Europos Komisiją apie produktų kilmę ir tyrimų rezultatus, kaip nurodyta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2003 m. birželio 11 d. įsakyme Nr. B1-525 „Dėl privalomos informacijos apie gyvūnus ir gyvūninius produktus iš trečiųjų šalių, įvežamus į Lietuvos Respubliką, ir privalomos informacijos apie gyvūnų ir gyvūninių produktų siuntų grąžinimą iš pasienio veterinarijos postų sąrašų patvirtinimo“.

 

 

 

VII. APSAUGOS PRIEMONĖS

 

 

68. Jeigu trečiosios šalies teritorijoje nustatomos ar išplinta užkrečiamosios ligos, nurodytos 1982 m. gruodžio 21 d. Tarybos direktyvoje 82/894/EEB dėl pranešimo apie gyvūnų ligas Bendrijoje, zoonozė arba kitokia liga, kitoks reiškinys ar aplinkybė, galinti sukelti grėsmę gyvūnų ar visuomenės sveikatai, arba jeigu kuri nors gyvūnų ar visuomenės sveikatos priežastis tam duoda pagrindą, pirmiausia pagal tos šalies veterinarijos specialistų pateiktas išvadas ir PVP atliktų patikrinimų rezultatus Europos Komisija, veikdama savo iniciatyva ar VMVT ar ES valstybės prašymu, priklausomai nuo situacijos svarbos turi nedelsdama imtis vienos iš šių priemonių:

 

68.1. sustabdyti importą iš minėtos trečiosios šalies ar jos dalies ir, kur taikoma, iš trečiosios tranzito šalies;

 

68.2. nustatyti specialias sąlygas dėl produktų atvežimo iš minėtos trečiosios šalies ar jos dalies;

 

68.3. išanalizavus padėtį – nustatyti reikalavimus dėl atitinkamų patikrinimų, apimant pavojaus visuomenės ar gyvūnų sveikatai paiešką, ir priklausomai nuo patikrinimų rezultatų padidinti fizinių patikrinimų dažnumą.

 

69. Jei nors vienas iš Tvarkoje numatytų patikrinimų rodo, kad tikėtina, jog produktų siunta yra pavojinga gyvūnų ar žmonių sveikatai, VMVT turi nedelsdama imtis tokių priemonių:

 

69.1. minėtą produktų siuntą sulaikyti ir sunaikinti;

 

69.2. vadovaudamasi Komisijos sprendimu 92/438/EEB, nedelsdama pranešti kitiems PVP ir Europos Komisijai apie nustatytus faktus bei apie produktų kilmės vietą.

 

70. 68 punkte nurodytu atveju Europos Komisija gali taikyti laikinas apsaugos priemones Tvarkoje nurodytiems produktams.

 

71. Europos Komisijos atstovai gali nedelsdami apsilankyti nurodytoje trečiojoje šalyje.

 

72. Kai VMVT oficialiai praneša Europos Komisijai apie būtinybę imtis apsaugos priemonių, o ši nepraneša Maisto saugos ir veterinarijos nuolatiniam komitetui, VMVT gali imtis apsaugos priemonių dėl produktų įvežimo. Jeigu VMVT imasi apsaugos priemonių dėl trečiosios šalies ar trečiojoje šalyje esančios įmonės, apie tai Maisto saugos ir veterinarijos nuolatiniame komitete ji turi pranešti ES valstybėms ir Europos Komisijai. Maisto saugos ir veterinarijos nuolatinis komitetas per 10 darbo dienų turi išnagrinėti jam pateiktą informaciją, siekdamas išplėsti, iš dalies pakeisti ar atšaukti apsaugos priemones.

 

73. Jei atliekant veterinarinį tikrinimą nustatoma, kad veterinarijos teisės aktai yra grubiai ar pakartotinai pažeidžiami, VMVT turi imtis šių priemonių dėl tokių produktų siuntų:

 

73.1. informuoti Europos Komisiją apie produktų siuntą;

 

73.2. nurodyti PVP atlikti griežtesnius tos pačios kilmės produktų tikrinimus:

 

73.2.1. dešimt iš tos pačios kilmės vietos vežamų siuntų turi būti sulaikyta, sumokami mokesčiai už veterinarinį tikrinimą, PVP atliekamas fizinis patikrinimas, imami mėginiai laboratoriniams tyrimams, kaip nurodyta 2 priede,

 

73.2.2. jei atlikus papildomus tikrinimus nustatoma, kad produktų siunta neatitinka veterinarijos reikalavimų, produktų siunta turi būti grąžinama ar sunaikinama teisės aktų nustatyta tvarka;

 

73.3. VMVT turi informuoti Europos Komisiją apie papildomų tyrimų rezultatus.

 

74. Jei tikrinimų metu nustatoma, kad viršyti kenksmingų likučių kiekiai, taikomas 73.2.1 punktas.

 

75. Jei atlikdama tikrinimus produktų prekybos vietose VMVT nustato, kad ES valstybės PVP, muitinės sandėlyje, laisvojoje zonoje ar laisvajame sandėlyje nesilaikoma 1997 m. gruodžio 18 d. Tarybos direktyvos 97/78/EB, ji turi nedelsdama apie tai pranešti tos šalies kompetentingai institucijai, kuri turi imtis būtinų priemonių ir informuoti VMVT apie atliktus patikrinimus, priimtus sprendimus ir tų sprendimų priežastis; jei VMVT mano, kad tos priemonės yra nepakankamos, ji kartu su ES valstybės kompetentinga institucija turi nustatyti galimus situacijų pagerinimo būdus; pasikartojus pažeidimams, VMVT turi informuoti Europos Komisiją ir ES valstybes.

 

______________

 


Gyvūninių produktų, įvežamų

į Lietuvos Respubliką,

veterinarinio tikrinimo tvarkos

1 priedas

 

VETERINARINIO PATIKRINIMO SERTIFIKATAS

CERTIFICATE OF VETERINARY CHECKS

СЕРТИФИКАТ ВЕТЕРИНАРНОЙ ПРОВЕРКИ

 

I dalis/Part I/Часть I                                                                              Nr./No./

Informacija apie siuntą/Details of consignment/Информация о грузе

Pasienio veterinarijos postas

Border inspection post

Пограничный ветеринарный пост

Kilmės šalis

Country of origin

Страна производитель

Importuotojo pavadinimas

Name of the importer

Название импортера

Pakrovimo šalis

Country were consigned

Страна места погрузки товара

Importuotojo adresas

Address of the importer

Адрес импортера

Siuntėjas

Consignor

Отправитель

 

 

Paskirties šalis, įmonė, adresas

Destination (country, establishment, address)

Страна назначения, предприятие, адрес

Paskirties muitinė ir paskirties vieta

Customs purpose and point of destination

Таможня назначения, место назначения

 

Transporto priemonės

Means of transport

Вид транспорта

 

 

 

Plombos Nr.

Seal No..............................................

Lėktuvo reiso Nr.

Air flight No.

№ рейса................................................................................................................

Sunkvežimo Nr.

Vehicle No.

№ автотранспорта............................................................................................

Vagono Nr.

Railway wagon No.

№ вогона..............................................................................................................

Laivo pavadinimas, konteinerio Nr.

Sea vessel name and container No.

Название судна, № контейнера....................................................................

Prekė/Goods/Товар

KPN kodas

CN code

Код КНТ

Prekės pavadinimas

Nature of goods

Название товара

Apdorojimo būdas

Type of preservation

Способ обработки

Pakuočių skaičius

Number of packages

Количество упаковок

Svoris bruto

Gross weight

Вес бруто

Svoris neto

Net weight

Вес нето

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso/Total/Всего

 

 

 

 

Gyvūnai/Animals/Животные

KPN kodas

CN code

Код КНТ

Rūšis

Species

Вид

Paskirtis

Purpose

Назначение

Amžius

Age

Возраст

Lytis

Sex

Пол

Skaičius

Number of heads

Количество

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso/Total/Всего

 

 

 

 

Numatoma atvykimo data

Probable date of arrival

Дата прибытия

Veterinarijos sertifikato Nr.

Veterinary certificate No

№ ветеринарного сертификата.............................................................................

Išdavimo data

Date of issue

Дата выдачи..............................................................................................................

Išdavimo vieta

Place of issue

Место выдачи............................................................................................................

Išdavusi įstaiga

Issuing authority

Выдавшее учереждение.........................................................................................

 

Deklaruotojas/Declare/Декларовщик

Parašas/Signature/Подпись

 

Data/Date/Дата

 

 

 

 

 

II dalis/part II/часть II

Sprendimas dėl siuntos/Decision on the consignment/Решение о грузе

 

Gyvūnų vežimo taisyklių reikalavimų laikomasi/the requirements of animal transportation rules are fulfilled/

требования перевозки животных выполнены.

Įvežama laisvam naudojimui (importas)

Release for free use

Отправляеться для свободного пользования

Įvežti į Lietuvą prižiūrint muitinei (tranzitas)

Entry to Lithuania under customs surveillance

Ввозить в Литву при таможном контроле

 

Veisliniai ir produkciniai gyvūnai

Live animals for breeding and farming

Племеные и продукционные животные

 

Gyvūnai vežami tranzitu neperkraunant

Live animals in tranzit without unloading

Животные перевозимые транзитом без отгрузки

 

Į šalį/Name of the country of destination/Страна назначения

 

.................................................................................................

 

Gyvūnai skersti

Live animals for slaughter

Убойные хивотные

 

Kiti gyvūnai

Other animals

Другие животные

 

Tinka žmonių maistui

fit for human consumption

Для пищи людей

 

Siunčiama į kitą šalį neperkraunant/consigned to another country without unloading/отправляеться в другую страну без перегрузки

.................................................................................................

(šalis, įmonė/country and establishment/страна, предприятие)

 

Skirtas gyvūnų pašarui/destined for animal feed use/для кормления животных

 

......................................................................................

(šalis, įmonė/country and establishment/страна, предприятие)

 

Laikyti laisvosiose zonose ar sandėliuose/kept in free zones or free warehouses/складировать в свободных зонах и складах

.................................................................................................

(šalis, įmonė/country and establishment/страна, предприятие)

 

Skirta farmacijos reikmėms/destined for pharmaceutical use/для фармацевтического употребления

 

......................................................................................

(šalis, įmonė/country and establishment/страна, предприятие)

 

Laikyti muitinės sandėliuose/storage in customs warehouse/складировать в томожных складах

 

.................................................................................................

(šalis, įmonė/country and establishment/страна, предприятие)

 

Netinka naudoti žmonių maistui ir gyvūnų pašarui/unfit for human consumption and animal feed use/неподлежит для пищи людей или для кормления животных

 

Įvežama į šalį laikantis specifinių reikalavimų/consigned with specific requirements/отправляеться в страну придерживаясь специальных требований

 

...................................................................................................

(šalis, įmonė/country and establishment/страна, предприятие)

 

Skirtas techniniam apdorojimui (nurodyti)/destined to undergo other technical treatment (indicate)/для технической оброботки (указать)

 

.........................................................................................

 

 

Kitokia paskirtis (nurodyti)/other uses (indicate)/другие преднозначения (указать)

 

.........................................................................................

 

Importuoti draudžiama/Importation refused/Импорт запресчаеться

Priežastis/Reason/Причина

 

 

 

Pastabos/Remarks/Отметки

Atliktas patikrinimas/Checks carried out/произведены проверки

Dokumentų/documentary/документов                € taip/yes/да                € ne/no/нет

 

Atitikties/identity/соатветствия              € taip/yes/да          € ne/no/нет

 

Fizinis/physical/физические                                    € taip/yes/да                € ne/no/нет

Laboratorinis tyrimas pasienyje

Laboratory test at the border                                                                 ž taip/yes/да             ž ne/no/нет

Лабораторные иследования на посту

Rezultatai

Results

Результаты.........................................................................................................................................................................

Mėginių paėmimo aktas (Nr.)

Laboratory test in process (ref. No.)

Акт взятия проб

(№)........................................................................................................................................................................................

Pasienio veterinarijos posto pavadinimas, antspaudas

Name of border inpsection post, official stamp

Название пограничного ветеринарного поста, печать

Data/date/дата

 

Valstybinis veterinarijos gydytojas/State veterinarian/Государственный ветеринарный врач

 

 

 

 

............................................................................................................................

(parašas ir vardinis spaudas/signature and name stamp/подпись и печать)

 

____________


Gyvūninių produktų, įvežamų

į Lietuvos Respubliką,

veterinarinio tikrinimo tvarkos

2 priedas

 

PRODUKTŲ FIZINIS PATIKRINIMAS

 

1. Produktų fizinio patikrinimo tikslas – užtikrinti, kad produktai atitinka veterinarijos sertifikate ar kitame dokumente nurodytą paskirtį. Turi būti patikrinta, ar transportavimo metu nebuvo pažeista produktų būklė ir pakuotė.

 

2. Fizinį patikrinimą sudaro:

 

2.1. sensorinė apžiūra: kvapo, spalvos, konsistencijos, skonio;

 

2.2. paprastieji fiziniai ir cheminiai tyrimai: pjaustymas, atšildymas, virimas;

 

2.3. laboratoriniai tyrimai: kenksmingų likučių, ligų sukėlėjų, teršalų ir produkto atitikties.

 

3. Neatsižvelgiant į produktų tipą, turi būti:

 

3.1. tikrinama transporto priemonė ir produktų siuntos gabenimo sąlygos, siekiant nustatyti, ar nebuvo pažeistas temperatūros režimas;

 

3.2. tikrinama siuntos svoris ir palyginamas su veterinarijos sertifikate ar kitame veterinarijos dokumente nurodytu svoriu, jei reikia, pasveriama visa produktų siunta;

 

3.3. tikrinama, ar pakuotė ir ženklinimas (spaudai, etiketės) atitinka Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimus;

 

3.4. tikrinama, ar gabenamų produktų temperatūra atitinka teisės aktų reikalavimus.

 

4. Prieš pradedant sensorinę apžiūrą ir fizinius, cheminius bei laboratorinius tyrimus turi būti apžiūrėtos visos pakuotės arba – birių produktų siuntų atveju – mėginiai. Turi būti atlikti visų mėginių, paimtų iš visos siuntos, kuri iš dalies gali būti iškrauta (kai siekiama patikrinti visas siuntos dalis), tyrimai. Tyrimas turi apimti 1% siuntos vienetų ar pakuočių, imant ne mažiau kaip du ir ne daugiau kaip dešimt siuntos vienetų (pakuočių). Tačiau priklausomai nuo produktų ir aplinkybių VMVT gali atlikti dažnesnius tyrimus. Birių produktų siuntų atvejais iš įvairių siuntos dalių turi būti paimti ne mažiau kaip penki mėginiai.

 

5. Jei atliekami atsitiktiniai laboratoriniai tyrimai, kurių rezultatai iš karto negali būti žinomi, ir jei nėra pavojaus žmonių ar gyvūnų sveikatai, siuntą galima leisti įvežti.

 

6. Jei laboratoriniai tyrimai atliekami esant įtarimui dėl kokybės, ligų ar kitų priežasčių ar esant ankstesnių tyrimų nepatenkinamiems rezultatams, siuntos gali būti neleista įvežti, kol negaunami patenkinami tyrimų rezultatai.

 

7. Transporto priemonė turi būti iškraunama visa šiais atvejais:

 

7.1. transporto priemonė pakrauta taip, kad negalima prieiti prie visos siuntos, net iš dalies ją iškrovus;

 

7.2. anksčiau atliktų mėginių tyrimų rezultatai buvo nepatenkinami;

 

7.3. ankstesnė siunta neatitiko teisės aktais nustatytų reikalavimų;

 

7.4. PVP veterinarijos gydytojui kyla įtarimas dėl siuntos atitikimo Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimams.

 

8. Atlikus fizinį patikrinimą, PVP veterinarijos gydytojas turi pažymėti atidarytas pakuotes ar užplombuoti konteinerius Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka, plombos numerį įrašyti į veterinarinio patikrinimo sertifikatą, kuris išduodamas PVP.

______________


Gyvūninių produktų, įvežamų

į Lietuvos Respubliką,

veterinarinio tikrinimo tvarkos

3 priedas

 

BENDRIEJI REIKALAVIMAI PASIENIO VETERINARIJOS POSTŲ PATVIRTINIMUI

 

1. Europos Komisijos patvirtintas PVP turi turėti:

 

1.1. personalą, kuris patikrintų teisės aktais nustatytus siuntą lydinčius dokumentus;

 

1.2. pakankamai veterinarijos gydytojų ir kitų darbuotojų (priklausomai nuo patikrintų produktų siuntų skaičiaus), kurie būtų apmokyti atlikti produktų atitikties, fizinį patikrinimus;

 

1.3. pakankamai darbuotojų, kurie galėtų paimti ir paruošti produktų siuntų mėginius;

 

1.4. pakankamai patalpų darbuotojams, atsakingiems už veterinarinį tikrinimą;

 

1.5. atitinkamas higieniškai įrengtas patalpas ir įrangą mėginiams paimti, juos paruošti ir ištirti pagal Tvarkos ir kitų teisės aktų reikalavimus;

 

1.6. specializuotą laboratoriją, galinčią atlikti PVP paimtų mėginių tyrimus;

 

1.7. patalpas ir šaltuosius sandėlius siuntų dalims, paimtoms tyrimams, ir produktams, kurių PVP valstybinis veterinarijos gydytojas neleido išleisti laisvai prekybai, sandėliuoti;

 

1.8. atitinkamą įrangą greitam informacijos apsikeitimui, ypač su kitais PVP (kompiuterizuota sistema);

 

1.9. sąrašą specializuotų įmonių, kuriose būtų galima teisės aktų nustatyta tvarka sunaikinti produktus.

 

2. Detalesni reikalavimai PVP patvirtinimui yra išdėstyti Reikalavimuose pasienio veterinarijos postų patvirtinimui (Žin., 2003, Nr. 57-2569).

 

______________

 


Gyvūninių produktų, įvežamų

į Lietuvos Respubliką,

veterinarinio tikrinimo tvarkos

4 priedas

 

EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĖS

 

1. Belgijos Karalystė.

 

2. Danijos Karalystė, išskyrus Farerų salas ir Grenlandiją.

 

3. Vokietijos Federalinės Respublika.

 

4. Ispanijos Karalystė, išskyrus Ceutą ir Melilą.

 

5. Graikijos Respublika.

 

6. Prancūzijos Respublika.

 

7. Airijos Respublika.

 

8. Italijos Respublika.

 

9. Didžioji Liuksemburgo Kunigaikštystė.

 

10. Nyderlandų Karalystės teritorija Europoje.

 

11. Portugalijos Respublika.

 

12. Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Jungtinė Karalystė.

 

13. Austrijos Respublika.

 

14. Suomijos Respublika.

 

15. Švedijos Respublika.

______________


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2003 m. rugsėjo 8 d.

įsakymu Nr. B1-723

 

ĮVEŽAMŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ GYVŪNINIŲ MAISTO PRODUKTŲ SIUNTŲ DOKUMENTŲ PATIKRINIMO IR ŽYMĖJIMO TVARKA

 

Įvežamų į Lietuvos Respubliką gyvūninių maisto produktų siuntų dokumentų patikrinimo ir ženklinimo tvarka (toliau – Tvarka) parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendina Įvežamų į Lietuvos Respubliką gyvūninių produktų kontrolės tvarką.

 

Tvarkos tikslas – nustatyti gyvūninių maisto prekių siuntų dokumentų žymėjimo pasienio veterinarijos poste ir veterinarinio tikrinimo procedūrą, atliekamą Lietuvos Respublikos muitų teritorijos viduje.

 

1. Atlikus gyvūninių maisto produktų siuntų veterinarinį tikrinimą, pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas pateiktus veterinarijos sertifikatus ir kitus dokumentus pažymi žymomis „Realizuoti leidžiama“, „Privaloma papildoma kontrolė“ arba „Be maisto kontrolės įstaigos realizuoti draudžiama“.

 

2. Žymose „Realizuoti leidžiama“, „Privaloma papildoma kontrolė“ arba „Be maisto kontrolės įstaigos realizuoti draudžiama“ turi būti maisto kontrolės įstaigos pavadinimas, valstybinio veterinarijos gydytojo vardo raidė ir pavardė, parašas, registravimo data ir numeris.

 

3. Žyma „Realizuoti leidžiama“ žymima, kai nustatyta tvarka atlikus veterinarinius tikrinimus, nustatoma, kad įvežama gyvūninių maisto produktų siunta atitinka veterinarijos sertifikate ir kituose dokumentuose nurodytus duomenis ir gyvūninių maisto produktų siuntą galima tiekti į rinką be apribojimų.

 

4. Žyma „Privaloma papildoma kontrolė“ žymimos tiekėjo atitikties deklaracijos, veterinarijos sertifikatai, kai:

 

4.1. įvežamos maisto prekės iš (arba kilusios iš) Baltarusijos, Ukrainos, Rusijos Briansko, Kalugos, Tulos ir Čeliabinsko sričių ir privaloma atlikti šių prekių užterštumo radioaktyviaisiais izotopais tyrimus;

 

4.2. esant būtinybei gauti papildomos informacijos apie siuntą.

 

5. Pažymėjus veterinarijos sertifikatą ir kitus dokumentus žyma „Privaloma papildoma kontrolė“, būtina šiuose dokumentuose nurodyti, kodėl priimamas toks sprendimas.

 

6. Kai veterinarijos sertifikatas ir kiti dokumentai pažymėti žyma „Privaloma papildoma kontrolė“, Lietuvos Respublikos muitų teritorijos viduje esančioje muitinės įstaigoje veikiančiame maisto kontrolės posto valstybinis veterinarijos gydytojas atlieka siuntos patikrinimą ir, jei reikia, atrenka mėginius laboratoriniams tyrimams atlikti ir surašo mėginių paėmimo aktą. Kol atliekamas tyrimas, transporto priemonė užplombuojama arba joje buvusios prekės sukraunamos į muitinės sandėlį ar importo ir eksporto terminalą, patvirtintą šių produktų saugojimui.

 

7. Atrinkti mėginiai kartu su mėginių paėmimo akto, veterinarijos sertifikato ir kitų dokumentų kopijomis siunčiami į maisto kontrolės įstaigą, kuri pagal kompetenciją atlieka tyrimą. Reikiami laboratoriniai tyrimai atliekami akredituotose (atestuotose) atlikti konkrečius tyrimus laboratorijose. Jeigu atlikus tyrimą nustatoma, kad gyvūninių maisto produktų siunta atitinka Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytus reikalavimus, maisto kontrolės įstaiga išduoda leidimą realizuoti siuntą; jeigu nustatoma, kad neatitinka, išduodama pažyma su išvada, nurodančia, kodėl maisto produktų siunta netinkama realizuoti. Leidimai realizuoti arba pažymos apie netinkamumą, realizuoti nedelsiant turi būti nusiųsti maisto prekių mėginius atrinkusiai maisto kontrolės įstaigai. Tyrimų išlaidas padengia prekių savininkai.

 

8. Gavus gyvūninių maisto produktų tyrimą atlikusios institucijos leidimą realizuoti prekes veterinarijos sertifikatas ir kiti dokumentai maisto kontrolės įstaigoje pažymimi žyma „Realizuoti leidžiama“ ir leidžiama įforminti importo išleidimo laisvai cirkuliuoti, muitinės prižiūrimo perdirbimo ar laikinojo įvežimo perdirbti muitinės procedūras.

 

9. Jeigu produktų siuntos nėra galimybės detaliai patikrinti pasienio veterinarijos poste arba atliekama periodinė kontrolė laboratoriniam tyrimui paimami įvežamų į Lietuvos Respubliką gyvūninių maisto produktų mėginiai, o tyrimų rezultatai nežinomi:

 

9.1. veterinarijos sertifikatas ir kiti dokumentai pažymimi žyma „Be maisto kontrolės įstaigos leidimo realizuoti draudžiama“, užrašoma, kokie turi būti atlikti tyrimai, ir šiai siuntai įforminamos išleidimo laisvai cirkuliuoti, muitinės prižiūrimo perdirbimo ar laikinojo įvežimo perdirbti muitinės procedūros. Pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas, pažymėjęs veterinarijos sertifikatą ir kitus dokumentus žyma „Be maisto kontrolės įstaigos leidimo realizuoti draudžiama“, apie siuntą informuoja prekių iškrovimo vietos teritorinę maisto kontrolės įstaigą ir padaro atitinkamą įrašą importo registravimo žurnale. Prekės gali būti gabenamos į importuotojo sandėlius, tačiau jas realizuoti draudžiama, kol bus gauti tyrimų rezultatai, rodantys, kad prekės atitinka Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytus reikalavimus, ir maisto kontrolės įstaiga išduos leidimą realizuoti siuntą;

 

9.2. jeigu atlikus tyrimą nustatoma, kad siunta atitinka Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytus reikalavimus, maisto kontrolės įstaiga leidžia realizuoti siuntą;

 

9.3. jeigu atlikus tyrimą nustatoma, kad maisto prekių siunta neatitinka patvirtintų reikalavimų, maisto kontrolės įstaiga išduoda pažymą su išvada, nurodančia, kad maisto prekių siunta netinkama realizuoti, ir priima sprendimą, įpareigojantį maisto prekių importuotoją per 2 savaites nuo minėtosios pažymos išdavimo išvežti siuntą iš Lietuvos Respublikos teritorijos, įforminus negrąžinamojo eksporto procedūrą, kontroliuojant atitinkamai maisto kontrolės įstaigai, arba sunaikinti teisės aktų nustatyta tvarka;

 

9.4. leidimai realizuoti arba pažymos apie netinkamumą realizuoti nedelsiant turi būti nusiųsti importuotojui bei mėginius atrinkusiam pasienio veterinarijos postui ir maisto kontrolės įstaigai, kuri apie gautą tyrimo išvadą parašo importo registravimo žurnale.

 

10. Visi dokumentai saugomi pasienio veterinarijos postuose ir kitose maisto kontrolės įstaigose 3 metus.

 

______________