LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOJE GAMINAMO FILMO GAMYBOS IR KULTŪRINIO TURINIO, ĮSKAITANT FILMO SCENARIJŲ, VERTINIMO KRITERIJŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013 m. gruodžio 17 d. Nr. ĮV-865

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. sausio 7 d. nutarimo Nr. 6 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymą“ (Žin., 2002, Nr. 3-78; 2013, Nr. 101-4991) 2 punktu,

t v i r t i n u pridedamą Lietuvos Respublikoje gaminamo filmo gamybos ir kultūrinio turinio, įskaitant filmo scenarijų, vertinimo kriterijų tvarkos aprašą.

 

Kultūros ministras                                                                       Šarūnas Birutis

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2013 m. gruodžio 17 d.

įsakymu Nr. ĮV-865

 

LIETUVOS RESPUBLIKOJE GAMINAMO FILMO GAMYBOS IR KULTŪRINIO TURINIO, ĮSKAITANT FILMO SCENARIJŲ, VERTINIMO KRITERIJŲ TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikoje gaminamo filmo gamybos ir kultūrinio turinio, įskaitant filmo scenarijų, vertinimo kriterijų tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos filmo gamintojo gaminamo filmo gamybos ir kultūrinio turinio vertinimo kriterijus ir filmą kvalifikuojančios pažymos išdavimo ir galiojimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Filmo grupė – kūrybiniai ir techniniai darbuotojai, kuriuos Lietuvos filmo gamintojas yra subūręs filmo kūrimui ir gamybai.

2.2. Filmo finansavimo planas – dokumentas, kuriame nurodomi visi filmo finansavimo šaltiniai, jų procentinė išraiška filmo gamybos biudžete ir statusas (gauta, kreiptasi, ketinama kreiptis).

2.3. Filmą kvalifikuojanti pažyma – Lietuvos kino centro prie Kultūros ministerijos Lietuvos filmo gamintojui išduodamas Lietuvos kino centro prie Kultūros ministerijos direktoriaus nustatytos formos dokumentas, patvirtinantis, kad filmas atitinka gamybos ir kultūrinio turinio vertinimo kriterijus.

2.4. Kalendorinis filmo ar jo dalies gamybos planas – filmo ar jo dalies gamybos darbų eiga Lietuvoje, suskaidyta pagal scenas, nurodant darbų atlikimo vietą, laiką ir trukmę. Animacinio filmo atveju teikiama animacinio filmo gamybos darbų eiga, nurodant, kiek laiko bus skiriama kiekvienam animacinio filmo elemento gamybos etapui, susijusiam su filmavimu, vizualiniu ar grafiniu personažų, aplinkos ir rekvizito dizainu, kadro kompoziciniu išplanavimu, kadruotėmis, vizualiaisiais ir specialiaisiais efektais, bei nurodant darbų atlikimo vietą.

2.5. Oficialus vertimas – asmens, vykdančio vertimo veiklą, parašu patvirtintas dokumento vertimas į lietuvių kalbą.

2.6. Patvirtinta kopija – dokumento kopija, kurios tinkamumą pirmame dokumento lape patvirtina žodžiai“Kopija tikra“, juridinio asmens vadovo parašas ir (ar) antspaudas.

2.7. Užsakytas filmas – filmas, kurio ar kurio dalies gamybos paslaugas teikia Lietuvos filmo gamintojas, kuris netampa filmo autorių ir gretutinių turtinių teisių turėtoju.

3. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatyme (Žin., 2001, Nr. 110-3992; 2013, Nr. 75-3757), Lietuvos Respublikos kino įstatyme (Žin., 2002, Nr. 31-1107; 2012, Nr. 6-192), Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme (Žin., 1999, Nr. 50-1598; 2003, Nr. 28-1125).

 

II. PARAIŠKŲ TEIKIMAS

 

4. Lietuvos kino centro prie Kultūros ministerijos (toliau – Lietuvos kino centras) direktoriaus nustatytos formos paraišką dėl Filmą kvalifikuojančios pažymos išdavimo (toliau – Paraiška) Lietuvos kino centrui teikia Lietuvos filmo gamintojas.

5. Paraiškos iš Lietuvos filmo gamintojo nepriimamos, jeigu jis nėra tinkamai atsiskaitęs už visus projektus, kuriems buvo skirtas valstybinis finansavimas, ir jeigu jam yra taikomi Lietuvos Respublikos kino įstatymo 9 straipsnio 7–12 dalyse nustatyti apribojimai.

6. Paraiškos gali būti teikiamos dėl:

6.1. nacionalinio filmo gamybos;

6.2. bendros gamybos filmo gamybos;

6.3. užsakyto filmo gamybos.

7. Kartu su Paraiška teikiami šie dokumentai:

7.1. filmo scenarijus, o animacinio filmo gamybai – filmo scenarijaus vizualizacija (5 puslapių apimties iliustracijos, atspindinčios filmo stilių, pagrindinių personažų charakterių kitimą, aplinkos ar personažų fonai, brėžiniai, modeliai piešinių ar kita grafine forma);

7.2. kalendorinis filmo ar jo dalies gamybos planas;

7.3. filmo finansavimo planas;

7.4. filmo ar jo dalies išlaidų sąmata;

7.5. bendros gamybos filmui – bendros filmo gamybos sutarties arba bendros filmo gamybos preliminarios sutarties patvirtinta kopija;

7.6. užsakytam filmui – Lietuvos filmo gamintojo sutartis su užsakovu dėl užsakyto filmo ar jo dalies gamybos.

8. Reikalavimai Paraiškai:

8.1. pildoma lietuvių kalba, kompiuteriu;

8.2. teikiama su šiame Apraše nustatytais pateikti priedais;

8.3. dokumentai užsienio kalba pateikiami su oficialiu vertimu į lietuvių kalbą;

8.4. pateikiamas paraiškos dokumentų sąrašas;

8.5. lapai sunumeruojami;

8.6. įrišama kaip vienas dokumentas kartu su Apraše nurodyta eilės tvarka pridedamais dokumentais.

9. Tinkamai užpildytos Paraiškos kartu su Aprašo 7 punkte nurodytais privalomais pridėti dokumentais (toliau – paraiškos dokumentai) pateikiamos Lietuvos kino centrui tiesiogiai (asmeniškai arba per atstovą) arba paštu.

10. Paraiškos pateikimo Lietuvos kino centrui data laikoma:

10.1. pristatant į Lietuvos kino centrą tiesiogiai – Paraiškos gavimo registracijos data;

10.2. siunčiant paštu – pašto spaude pažymėta siuntimo data.

11. Pateikiamas vienas Paraiškos ir paraiškos dokumentų originalas bei Paraiškos ir paraiškos dokumentų elektroninė versija, įrašyta elektroninėje laikmenoje (CD, DVD, USB) kaip 1 byla PDF formatu.

 

III. PARAIŠKŲ VERTINIMO PROCEDŪRA

 

12. Paraiškų vertinimas susideda iš trijų etapų:

12.1. Paraiškos ir paraiškos dokumentų patikros, kurią atlieka Lietuvos kino centras;

12.2. Paraiškoje nurodyto filmo kultūrinio turinio vertinimo, kurį atlieka Lietuvos kino centro direktoriaus sudaryta ekspertų komisija (toliau – Ekspertų komisija);

12.3. Paraiškoje nurodyto filmo gamybos vertinimo, kurį atlieka Lietuvos kino centras.

13. Paraiškos įvertinamos ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo Paraiškos pateikimo Lietuvos kino centrui dienos.

 

IV. PARAIŠKŲ IR PARAIŠKŲ DOKUMENTŲ PATIKRA

 

14. Lietuvos kino centras per 10 darbo dienų nuo Paraiškos gavimo dienos atlieka Paraiškos ir paraiškos dokumentų patikrą ir nustato, ar jie atitinka Aprašo 4–8 punktuose nustatytus reikalavimus. Jeigu Paraiška yra neišsami, netiksli arba pateikti ne visi reikalaujami dokumentai, Lietuvos kino centras praneša apie tai Lietuvos filmo gamintojui ir nustato terminą pateikti trūkstamus dokumentus ir (arba) patikslinti Paraišką.

15. Jeigu Lietuvos filmo gamintojas per nustatytą terminą Lietuvos kino centrui prašomų dokumentų ar patikslinimų nepateikia, Lietuvos kino centras atmeta Lietuvos filmo gamintojo Paraišką jos nenagrinėjęs ir raštu (paštu ar elektroniniu paštu) praneša apie tai Paraišką teikusiam Lietuvos filmo gamintojui.

16. Atitikusios reikalavimus Paraiškos yra perduodamos svarstyti Ekspertų komisijai.

 

V. FILMO KULTŪRINIO TURINIO VERTINIMAS

 

17. Ekspertų komisija vertina filmų kultūrinį turinį pagal pateiktą filmo scenarijų.

18. Ekspertų komisiją sudaro 3 nariai, kurių skyrimo ir sprendimų priėmimo tvarką nustato Lietuvos kino centro direktorius.

19. Lietuvos filmo gamintojo gaminamas filmas laikomas atitinkančiu kultūrinio turinio vertinimo kriterijus, jeigu:

19.1. filmas atitinka bent du Lietuvos Respublikos kino įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje nustatytus filmo kultūrinius kriterijus ir

19.2. filmas nėra smurtinis ar pornografinis.

20. Ekspertų komisija per 10 darbo dienų nuo paraiškų gavimo dienos įvertina Paraiškas ir pateikia Lietuvos kino centrui savo išvadas dėl filmo atitikties kultūrinio turinio vertinimo kriterijams.

21. Ekspertų komisijai išvadose konstatavus, kad Lietuvos filmo gamintojo gaminamas filmas neatitinka kultūrinio turinio vertinimo kriterijų, Lietuvos kino centras per 2 darbo dienas nuo Ekspertų komisijos išvadų gavimo dienos raštu informuoja Lietuvos filmo gamintoją, kad jo Paraiška yra atmesta.

 

VI. FILMO GAMYBOS VERTINIMAS

 

22. Lietuvos kino centras vertina tik tų filmų, kurie pagal Ekspertų komisijos išvadas atitinka kultūrinio turinio vertinimo kriterijus, gamybą.

23. Filmas atitinka gamybos vertinimo kriterijus, jeigu:

23.1. tai nėra reklaminis filmas, reklaminis vaizdo klipas, televizijos laida, muzikinis vaizdo klipas, kompiuterinis žaidimas arba serialas, transliuojamas kasdien ar keletą kartų per savaitę ir kuriam būdingos tam tikros personažų schemos bei dramaturginės taisyklės, dėl kurių jis gali būti tęsiamas be galo ir nekuria meninės vertės, įskaitant situacines komedijas, muilo operas;

23.2. vykdant filmo (išskyrus animacinio filmo) gamybą Lietuvos Respublikoje bus filmuojama bent 3 dienas;

23.3. vykdant animacinio filmo gamybą, Lietuvos Respublikoje bus kuriama ar gaminama ne mažiau kaip 10 proc. visų arba ne mažiau kaip 20 proc. dviejų toliau išvardintų elementų:

23.3.1. filmavimas (jei filmo scenarijus to reikalauja);

23.3.2. vizualinis ir (ar) grafinis dizainas (konceptualus personažų, aplinkos ir rekvizito dizainas);

23.3.3. kadro kompozicinis išplanavimas, kadruotės;

23.3.4. vizualieji ir specialieji efektai;

23.4. ne mažiau kaip 51 proc. Lietuvos filmo gamintojo samdomų filmo grupės narių yra Lietuvos Respublikos arba Europos ekonominės erdvės valstybių piliečiai.

24. Lietuvos kino centras per 5 darbo dienas nuo Ekspertų komisijos išvadų gavimo dienos įvertina paraiškoje nurodyto filmo gamybą ir išduoda Lietuvos filmo gamintojui Lietuvos kino centro direktoriaus patvirtintos formos Filmą kvalifikuojančią pažymą.

25. Lietuvos kino centras, nustatęs, kad Paraiškoje nurodyto filmo gamyba neatitinka filmo gamybos vertinimo kriterijų, per 2 darbo dienas raštu informuoja Lietuvos filmo gamintoją, kad jo paraiška yra atmesta.

 

VII. FILMĄ KVALIFIKUOJANČIOS PAŽYMOS IŠDAVIMAS ir galiojimas

 

26. Lietuvos kino centras išduoda Lietuvos filmo gamintojui Lietuvos kino centro direktoriaus patvirtintos formos Filmą kvalifikuojančią pažymą tiems filmams, kurie atitinka filmo kultūrinio turinio ir gamybos vertinimo kriterijus.

27. Filmą kvalifikuojanti pažyma galioja filmams, kuriuos Lietuvos filmo gamintojas pradėjo filmuoti ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo Filmą kvalifikuojančios pažymos išdavimo dienos.

28. Lietuvos filmo gamintojas raštu informuoja Lietuvos kino centrą apie filmo gamybos darbų pradžią ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo pirmos filmo gamybos dienos.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29. Lietuvos filmo gamintojas, užbaigęs filmą ar jo dalį, Lietuvos kino centrui per 2 mėnesius pateikia vieną filmo ar jo dalies kopiją elektroninėje laikmenoje ir filmo ar jo dalies gamybos nuotraukas ir (arba) filmuotą medžiagą, suteikdamas Lietuvos kino centrui neišimtinę teisę naudoti pateiktą medžiagą informacijos apie filmo ar jo dalies gamybą sklaidos tikslais, jei tokiam nuotraukų ir (arba) filmuotos medžiagos naudojimui neprieštarauja pagrindiniai filmo turtinių teisių turėtojai.

30. Filmą kvalifikuojančioje pažymoje nurodyto filmo pradžios arba pabaigos titruose lietuvių kalba arba filme naudojama kalba turi būti nurodyta, kad „Šis filmas yra sukurtas, pritaikius Lietuvos Respublikos mokesčių paskatą filmų gamybai“.

 

_________________