LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL REGLAMENTŲ TVIRTINIMO

 

2002 m. gegužės 10 d. Nr. 163

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo 5 straipsniu (Žin., 1995, Nr. 32-743; 1998, Nr. 34-899) ir vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 27 d. nutarimu Nr. 300 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė ACQUIS priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir ACQUIS įgyvendinimo priemonių 2002 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 25-910) patvirtintą Teisės derinimo priemonių 2002 metų planą (priemonės kodai: 3.14-T3–3.14-T12):

1. Tvirtinu pridedamus:

1.1. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techninį reglamentą;

1.2. Buitinių elektrinių orkaičių suvartojamos energijos ženklinimo techninį reglamentą;

1.3. Buitinių elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų derinių suvartojamos energijos ženklinimo techninį reglamentą;

1.4. Buitinių skalbimo mašinų suvartojamos energijos ženklinimo techninį reglamentą;

1.5. Buitinių elektrinių būgninių džiovintuvų suvartojamos energijos ženklinimo techninį reglamentą;

1.6. Energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų, taikomų liuminescencinio apšvietimo balastiniams įtaisams, techninį reglamentą;

1.7. Buitinių lempų suvartojamos energijos ženklinimo techninį reglamentą;

1.8. Buitinių indaplovių suvartojamos energijos ženklinimo techninį reglamentą;

1.9. Buitinių kombinuotųjų skalbimo mašinų su džiovintuvais suvartojamos energijos ženklinimo techninį reglamentą;

1.10. Energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų, taikomų buitiniams elektriniams šaldytuvams, šaldikliams ir jų deriniams, techninį reglamentą.

2. Nustatau, kad įsakymo 1 punkte patvirtinti reglamentai įsigalioja nuo 2004 m. sausio 1 dienos.

3. Įpareigoju VĮ „Energetikos agentūra“ iki 2003 m. liepos 1 d. surengti informacinę kampaniją efektyvaus energijos vartojimo ženklinimo klausimais.

 

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                                  PETRAS ČĖSNA


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2002 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 163

 

BUITINIŲ PRIETAISŲ ENERGIJOS IR KITŲ IŠTEKLIŲ SUVARTOJIMO ŽENKLINimo ir STANDARTINĖS INFORMACIJos apie šiuos prietaisus PATEIKImo TECHNINIs REGLAMENTas

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis Techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) skirtas nurodyti buitinių prietaisų energijos ir kitų svarbių išteklių suvartojimą, ženklinant gaminį, ir teikti apie jį standartinę informaciją, tuo suteikiant vartotojams galimybę pasirinkti energijos požiūriu efektyviausius prietaisus.

Reglamentas taikomas visiems buitinių prietaisų tipams net ir tuomet, kai jie parduodami naudoti ne buityje.

2. Reglamentu siekiama pateikti nacionalines energijos, kitų svarbių išteklių suvartojimo bei papildomų duomenų apie tam tikrų buitinių prietaisų tipus skelbimo priemones ir suvienodinti jas su Europos Sąjungoje taikomomis normomis.

3. Reglamentas parengtas vadovaujantis Europos Bendrijos Tarybos 92/75/EEB direktyva „Dėl buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo nurodymo ženklinant gaminį bei apie jį pateikiant standartinę informaciją“.

4. Jeigu pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus reikia pateikti buitinių prietaisų oru skleidžiamo triukšmo duomenis, jie įrašomi į etiketę pagal vykdomųjų reglamentų nuorodas.

5. Reglamentas privalomas visiems buitinių prietaisų teikėjams ar jų Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kurie yra įgaliotieji atstovai ar platintojai, teikiantys buitinius prietaisus į Lietuvos Respublikos rinką.

6. Reglamentas taikomas šiems buitiniams prietaisams:

6.1. šaldytuvams, šaldikliams ir jų deriniams;

6.2. skalbimo mašinoms, džiovintuvams ir jų deriniams;

6.3. indaplovėms;

6.4. orkaitėms;

6.5. vandens šildytuvams ir karšto vandens laikymo prietaisams;

6.6. apšvietimo šaltiniams;

6.7. oro kondicionieriams;

6.8. kitiems naujiems buitinių prietaisų tipams, kurių energijos suvartojimas tobulėjant technikai tampa svarbus ir kurių energijos vartojimo efektyvumą reikia pagerinti.

7. Reglamentas netaikomas vardinių duomenų lentelei ar jos ekvivalentui, kurių tikslas yra prietaiso sauga.

8. Nebūtina ženklinti ar pateikti etiketes tų prietaisų, kurių gamyba buvo nutraukta prieš įsigaliojant atitinkamos vykdomosios direktyvos pagrindu parengtam reglamentui, arba ženklinti parduodamus naudotus prietaisus.

9. Reglamente vartojami terminai ir apibrėžimai:

Platintojas – galutiniams vartotojams parduodantis, nuomojantis, siūlantis nuomoti su teise išpirkti ar demonstruojantis buitinius prietaisus fizinis ar juridinis asmuo, kurio veikla neturi poveikio buitinio prietaiso energijos vartojimo efektyvumui.

Teikėjas – fizinis ar juridinis asmuo. Ši sąvoka taikoma gamintojui, jų įgaliotajam atstovui ar asmeniui, teikiančiam buitinius prietaisus Lietuvos Respublikos rinkai ir darantiems poveikį teikiamo į rinką buitinio prietaiso energijos vartojimo efektyvumui.

Etiketė – standartinė žinių apie atitinkamo prietaiso efektyvumą pateikimo lentelė.

Kiti svarbūs ištekliai – vanduo, cheminės ar bet kokios kitos įprastai dirbančio prietaiso suvartojamos medžiagos.

Papildoma informacija – bet kokios kitos žinios, susijusios su prietaiso darbu arba padedančios įvertinti energijos, kitų svarbių išteklių suvartojimą.

Vardinių duomenų lentelė – papildomos su prietaiso darbu susijusios informacijos pateikimo lentelė.

Darnusis standartas – standartas, kurio žymuo paskelbtas žurnale Official Journal of the European Communities ir kurį nacionalinė standartizacijos institucija perėmė kaip Lietuvos Respublikos standartą bei jo žymenį paskelbė Lietuvos standartų kataloge.

Techninis reglamentas – teisės aktas, kuriame techniniai reikalavimai pateikiami tiesiogiai arba nuorodomis į standartą, techninę specifikaciją ar taikymo nuostatas arba kuriame pateikiamas minėtų dokumentų tekstas.

Vykdomasis reglamentas – tam tikro buitinio prietaiso ženklinimo reikalavimus nurodantis techninis reglamentas, parengtas ir vykdantis šio Reglamento reikalavimus.

Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga – bandymų laboratorija, sertifikavimo ar kontrolės įstaiga, kurią valstybė paskiria atsakinga už atitikties įvertinimą ir apie ją praneša kitoms valstybėms.

Rinkos priežiūros institucija – valstybės institucija, vykdanti Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytas funkcijas ir kontroliuojanti į rinką teikiamų gaminių atitiktį nustatytiems reikalavimams.

Įgaliota institucija – valstybės institucija, kuriai Lietuvos Respublikos teisės aktais pavestos valdymo funkcijos, susijusios su atitikties įvertinimu.

 

II. INFORMACIJOS APIE BUITINIUS PRIETAISUS PATEIKIMAS

 

10. Vartotojų dėmesys į elektros energijos, kitų energijos rūšių ir svarbių išteklių suvartojimo duomenis atkreipiamas etiketėmis ir vardinių duomenų lentelėmis, kuriomis ženklinami siūlomi parduoti, nuomoti, nuomoti su teise vėliau išpirkti ar demonstruoti galutiniams vartotojams buitiniai prietaisai.

11. Visi teikėjai, teikiantys į rinką vykdomuosiuose reglamentuose nurodytus buitinius prietaisus, turi laikytis šio Reglamento nuostatų ir pateikti etiketes, atitinkančias šio Reglamento ir vykdomųjų reglamentų etiketėms ir jose pateikiamai informacijai keliamus reikalavimus.

12. Be etikečių, teikėjai pateikia gaminio vardinių duomenų lenteles, kurios turi būti išspausdintos visuose bukletuose apie gaminį. Jei teikėjai bukletų nepateikia, tai vardinių duomenų lentelė turi būti išspausdinta kitame gaminiui skirtame leidinyje. Pateikta vardinių duomenų lentelė turi visiškai atitikti šio Reglamento ir vykdomųjų reglamentų vardinių duomenų lentelėms ir jose teikiamai informacijai keliamus reikalavimus.

13. Teikėjai turi parengti šiuos pakankamai išsamius techninius dokumentus, pagal kuriuos būtų galima įvertinti etiketėse ir vardinių duomenų lentelėse pateiktos informacijos tikslumą. Techniniai dokumentai turi apimti:

13.1. bendrąjį gaminio aprašymą;

13.2. svarbius konstrukcijos skaičiavimų rezultatus;

13.3. bandymų ataskaitas (jeigu yra parengtos), tarp jų tas, kurias parengė atitinkamai paskelbtos sertifikavimo įstaigos, apibrėžtos kituose Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktuose;

13.4. jei reikšmių vertės yra išvestos iš tų dydžių, kurie gauti bandant panašius modelius, informaciją apie tuos modelius.

14. Teikėjai sudaro galimybę šiuos dokumentus tikrinti dar penkerius metus po paskutinio gaminio pagaminimo dienos.

15. Kiekvieno atskiro prietaiso tipo etiketėse ir vardinių duomenų lentelėse pateikiamos žinios apibrėžiamos tam prietaisui skirtuose vykdomuosiuose reglamentuose. Vykdomuosiuose reglamentuose pateikiama:

15.1. tikslus buitinio prietaiso tipo apibūdinimas;

15.2. elektros energijos, kitų energijos rūšių ir svarbių išteklių suvartojamų kiekių matavimo darnieji standartai ir metodai;

15.3. techniniuose dokumentuose smulkiai aprašytos informacijos pateikimo tvarka;

15.4. etiketės sandara ir turinys, kuo artimiau atitinkantis bendrąsias kompozicijos charakteristikas;

15.5. nurodoma prietaiso vieta, prie kurios turi būti tvirtinama etiketė. Jeigu reikia, etiketę galima tvirtinti ar išspausdinti ant pakuotės;

15.6. vardinių duomenų lentelės turinys ir, jei reikia, jos formatas bei kita papildoma informacija. Į vardinių duomenų lentelę įtraukiama etiketėje pateikiama informacija.

16. Vykdomuosiuose reglamentuose turi būti įrašytas reikalavimas, numatantis, kad galimas pirkėjas (klientas), prieš pirkdamas prietaisą, gautų svarbiausią etiketėje ir vardinių duomenų lentelėje nurodytą informaciją ir tais atvejais, kai siūloma atitinkamus prietaisus parduoti, nuomoti ar nuomoti su teise vėliau išpirkti, naudojant pašto katalogus ar kitas ryšio priemones, kurias taikant nesitikima, kad galimam pirkėjui (klientui) gaminys bus demonstruojamas.

17. Jeigu pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus reikia pateikti buitinio prietaiso oru skleidžiamo triukšmo duomenis arba jei pagal kitų teisės aktų reikalavimus reikia pateikti kitą viešą informaciją, vykdomuosiuose reglamentuose turi būti nurodyta, kaip tuos duomenis etiketėje ir vardinių duomenų lentelėje pateikti.

18. Atsižvelgiant į tai, kad buitinių elektrinių orkaičių suvartojamos energijos ženklinimo 79/531/EEB direktyvą numatyta pakeisti, Lietuvos Respublika taiko šios direktyvos elektrinių orkaičių ženklinimo nuorodas tol, kol bus priimta jos pakeista versija.

19. Taikomi šie etikečių tvirtinimo reikalavimai:

19.1. demonstruojant vykdomajame reglamente nurodytą prietaisą, platintojai matomoje vietoje, kaip nurodyta atitinkamame vykdomajame reglamente, turi pritvirtinti reikiamą etiketę lietuvių kalba;

19.2. teikėjai buitinių prietaisų platintojams reikiamas etiketes teikia nemokamai. Teikėjai gali savo nuožiūra pasirinkti etikečių pristatymo būdą. Tačiau platintojams nusiuntus prašymą dėl etikečių, teikėjai turi užtikrinti, kad užsakytos etiketės būtų pristatomos nedelsiant.

20. Teikėjai yra atsakingi už etiketėse ir vardinių duomenų lentelėse pateiktos informacijos tikslumą.

21. Laikoma, kad teikėjai patys sutinka, jog etiketėse ir vardinių duomenų lentelėse pateikiama informacija būtų skelbiama.

 

III. BUITINIŲ PRIETAISŲ TEIKIMAS Į RINKĄ

 

22. Turi būti taikomos ženklinimą užtikrinančios priemonės:

22.1. visi Lietuvos Respublikos teritorijoje įsisteigę teikėjai ir platintojai turi vykdyti šiame Reglamente nustatytus įpareigojimus;

22.2. jeigu manoma, kad klaidins, draudžiamos kitos suvartojamą energiją rodančios etiketės, ženklai, simboliai ar užrašai, neatitinkantys šio ir atitinkamų vykdomųjų reglamentų nuostatų. Šis draudimas netaikomas nacionalinei ar Europos Sąjungos aplinkos apsaugos reikalavimų ženklinimo sistemoms;

22.3. energijos suvartojimo etikečių ir vardinių duomenų lentelių sistema įvedama vykdant švietimo ir reklamos kampanijas, skatinančias privačius vartotojus atsakingiau vartoti energiją.

23. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos (rinkos priežiūros institucija) ir Valstybinė energetikos inspekcija prie Ūkio ministerijos (valstybinės priežiūros institucija) pagal joms priskirtas funkcijas imasi visų būtinų priemonių, kad į rinką būtų teikiami tik tie buitiniai prietaisai, kurie atitinka šio Reglamento ženklinimo reikalavimus.

24. Negalima drausti ar trukdyti teikti į Lietuvos Respublikos rinką vykdomuosiuose reglamentuose nurodytu būdu paženklintus ir kitus jiems keliamus reikalavimus atitinkančius buitinius prietaisus.

 

IV. Baigiamosios nuostatos

 

25. Jeigu nėra priešingų įrodymų, turi būti pripažįstama, kad etikečių ir vardinių duomenų lentelės atitinka šio ir vykdomųjų reglamentų nuostatas.

26. Jeigu yra pagrindo abejoti ženklinimo atitiktimi, Lietuvos Respublikos rinkos ir valstybinės priežiūros institucijos gali paprašyti teikėjų pateikti įrodymus apie etiketėse ir vardinių duomenų lentelėse pateiktos informacijos tikslumą.

27. Atitikties įvertinimo procedūras pagal Reglamento nuostatas atlieka tos Ūkio ministerijos ar jos įgaliotos institucijos paskirtos ir paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, kurios atitinka Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisykles, patvirtintas ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 „Dėl Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058).

28. Ūkio ministerija ar jos įgaliota institucija turi rengti ir teikti Europos Komisijos sudarytam komitetui pastabas bei pasiūlymus dėl nurodytų ženklinimo reikalavimų vykdymo ir skelbti leidinyje „Valstybės žinios“ tuos energijos, kitų išteklių suvartojimo ženklinimo reikalavimus, kurie skelbiami ES žurnale Official Journal of the European Communities.

29. Asmenys, pažeidžiantys Reglamento reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2002 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 163

 

BUITINIŲ ELEKTRINIŲ ORKAIČIŲ SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO TECHNINIS REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis Techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) taikomas atskiroms ar kombinuotojo buitinio prietaiso dalį sudarančioms elektrinėms orkaitėms net ir tada, kai jos parduodamos naudoti ne buityje.

2. Reglamentas parengtas vadovaujantis Europos Bendrijos Tarybos 79/531/EEB elektrinių orkaičių suvartojamos energijos ženklinimo vykdomąja direktyva, kuri vykdo 79/530/EEB „Dėl buitinių prietaisų suvartojamos elektros energijos ženklinimo“ direktyvą.

3. Reglamentas privalomas visiems elektrinių orkaičių teikėjams ar jų Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kurie yra įgaliotieji atstovai ar platintojai, teikiantys jas į Lietuvos Respublikos rinką.

4. Reglamento tikslas – kuo išsamiau ir standartizuotu būdu informuoti visuomenę apie elektrinių orkaičių suvartojamą elektros energiją. Tiksli ir svarbi informacija visuomenę gali paskatinti pasirinkti tas elektrines orkaites, kurios racionaliau vartoja elektros energiją, o gamintojus – imtis veiksmų, kad elektrinės orkaitės vartotų mažiau energijos.

 

II. ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

 

5. Elektros energijos suvartojimo ženklinimo ir papildomos informacijos apie elektrines orkaites pateikimo reikalavimai yra šio Reglamento 1 priede, o etiketės pateikimo reikalavimai – 2 priede. Etiketėje turi būti rašoma lietuviškai ir ji turi būti tvirtinama aiškiai matomoje prietaiso išorės vietoje.

6. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos (rinkos priežiūros institucija) ir Valstybinė energetikos inspekcija prie Ūkio ministerijos (valstybinės priežiūros institucija) pagal joms priskirtas funkcijas imasi visų būtinų priemonių, kad į rinką būtų teikiamos tik tos elektrinės orkaitės, kurios atitinka Reglamento ženklinimo reikalavimus.

 

III. Baigiamosios nuostatos

 

7. Jeigu nėra priešingų įrodymų, turi būti pripažįstama, kad elektrinių orkaičių suvartojamos energijos ženklinimo etiketės atitinka Reglamento reikalavimus.

8. Jeigu yra pagrindo abejoti ženklinimo atitiktimi, Lietuvos Respublikos rinkos ir valstybinės priežiūros institucijos gali paprašyti teikėjų pateikti įrodymus apie etiketėse nusakytų duomenų tikslumą.

9. Atitikties įvertinimo procedūras pagal Reglamento nuostatas atlieka tos Ūkio ministerijos ar jos įgaliotos institucijos paskirtos ir paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, kurios atitinka Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisykles, patvirtintas ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 „Dėl Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058).

10. Ūkio ministerija ar jos įgaliota institucija turi rengti ir teikti Europos Komisijos sudarytam komitetui pastabas bei pasiūlymus dėl nurodytų ženklinimo reikalavimų vykdymo ir skelbti leidinyje „Valstybės žinios“ tuos energijos, kitų išteklių suvartojimo ženklinimo reikalavimus, kurie skelbiami Europos Sąjungos žurnale Official Journal of the European Communities.

11. Asmenys, pažeidžiantys Reglamento reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


Buitinių elektrinių orkaičių suvartojamos

energijos ženklinimo techninio reglamento

1 priedas

 

DuoMeNų APIE ELEKTRINIų ORKAIčIų SUVARTOJAMą ENERGIJĄ PATEIKIMO REIKALAVIMAI

 

1. Elektrinių orkaičių energijos vartojimo etiketės pavyzdys pateikiamas Reglamento 2 priede. Jis atitinka Europos Bendrijos 79/530/EEB direktyvos nuostatas.

2. Elektrinių orkaičių suvartojamos energijos ženklinimo etiketės tekstas turi būti lietuvių kalba.

2.1. Teikėjai arba platintojai yra atsakingi už suvartojamos energijos matavimą ir toliau nurodytų duomenų pateikimą. Energija matuojama, taikant Lietuvos standarte LST EN 50304, kuris yra perimtas CENELEC parengtas darnusis Europos standartas, pateiktus matavimo metodus.

2.2. Etiketės duomenų tikslumas tikrinamas taip:

2.2.1. Iš gamintojo technines charakteristikas atitinkančių to paties tipo prietaisų atsitiktinai atrinktos orkaitės suvartojamos energijos išmatuoti kiekiai neturi nukrypti nuo etiketėje pateiktų duomenų daugiau kaip 15%.

2.2.2. Jeigu nuokrypa didesnė, papildomai tikrinami trys gamintojo technines charakteristikas atitinkantys atsitiktinai atrinkti to paties tipo prietaisai.

2.2.3. Jeigu šių trijų patikrintų prietaisų suvartojamos energijos vidurkis daugiau kaip 10% nukrypsta nuo etiketėje nurodytų duomenų, teikėjas ir platintojas turi platinti tik pakeistas etiketes, nebent gamintojo prašymu atliktų papildomų matavimų, dalyvaujant valstybės paskelbtosios (notifikuotos) institucijos atstovui, vidurkis nenukrypsta nuo etiketėje pateiktų duomenų daugiau kaip 10%.

3. Elektrinių orkaičių duomenys pateikiami tam tikslui skirtuose langeliuose. Nurodoma tam tikro tipo prietaiso paskirtis, naudojimo tūris, įkaisti iki 200°C suvartojamas energijos kiekis, per vieną nuostoviosios būsenos valandą, esant 200°C, suvartojamas energijos kiekis, bendras suvartojamos energijos kiekis valymo ciklo metu, jeigu toks nustatytas (kai tik bus patvirtintas toks metodas), suvartojamas elektros energijos kiekis ir standartų, kurių metodai taikomi šiems kiekiams matuoti, žymenys.

3.1. Šie duomenys lietuvių kalba išreiškiami taip:

3.1.1. Prietaiso tipas

„Elektrinė orkaitė“. Po šių žodžių nurodomos gamybos žinios ir modelis.

3.1.2. Šie duomenys nuo toliau pateikiamų atskiriami ištisine gulsčia linija.

3.1.3. Tūris

„Naudingasis tūris“. Šis dydis išreiškiamas litrais.

3.1.4. Šie duomenys nuo toliau pateikiamų atskiriami dar viena ištisine gulsčia linija.

3.1.5. Energijos suvartojimas

3.1.5.1. „Energijos kiekis, suvartojamas įkaisti iki 200°C „. Šis dydis išreiškiamas kWh. „Energijos kiekis, suvartojamas per nuostoviosios būsenos 1 h, esant 200°C“. Šis dydis išreiškiamas kWh.

Po šių dydžių nurodoma šių dviejų dydžių suma. Linija, kuri atskiria bendrą sumą nuo anksčiau pateiktųjų dydžių, yra tokio pat storio, kuriuo įrašyti skaitmenys ir vieneto santrumpa. Prieš bendrą kiekį įrašomas žodis: „IŠ VISO“.

3.1.5.2. Šie duomenys atskiriami dar viena ištisine gulsčia linija.

3.1.5.3. „Energijos kiekis, suvartojamas valant“. Šie duomenys bus įrašomi į etiketę patvirtinus techninės pažangos įvertinimo metodą.

3.1.6. Šie duomenys nuo toliau pateikiamų atskiriami dar viena ištisine gulsčia linija.

3.1.7. Standartas

Standartas pateikiamas per visą langelio plotį įrašant „CENELEC“ ir Lietuvos standarto žymenį „LST EN 50304“.

3.1.8. Duomenų pavadinimas nurodomas kairiojoje skiltyje, kuri baigiasi iki dešiniojo langelio krašto likus 30 mm. Duomenys pateikiami dešiniojoje skiltyje, kurios ilgis yra 30 mm, skaičiuojant nuo dešiniojo langelio krašto į kairę.

3.1.9. Pavadinimams spausdinti taikytinas Univers tipo šriftas.

3.1.10. Leistina anksčiau nurodytų matmenų 20% paklaida.

______________


Buitinių elektrinių orkaičių suvartojamos

energijos ženklinimo techninio reglamento

2 priedas

 

[ 2]_1

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2002 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 163

 

BUITINIŲ ELEKTRINIŲ ŠALDYTUVŲ, ŠALDIKLIŲ AR JŲ DERINIŲ SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO TECHNINIS REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis Techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) taikomas tik į elektros tinklą jungiamiems buitiniams šaldytuvams, šaldyto maisto laikymo skyriams, maisto šaldikliams ar jų deriniams net ir tada, kai jie parduodami naudoti ne buityje.

Reglamentas netaikomas elektriniams šaldytuvams, šaldikliams ar jų deriniams, kurie gali naudoti kitus energijos šaltinius, pavyzdžiui, baterijas.

2. Reglamentas parengtas vadovaujantis Europos Bendrijos Tarybos 94/2/EB elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų derinių energijos vartojimo ženklinimo vykdomąja direktyva, kuri vykdo 92/75/EEB direktyvą „Dėl buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo parodymo ženklinant gaminį bei apie jį pateikiant standartinę informaciją“.

3. Reglamentas privalomas visiems teikėjams ar jų Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kurie yra įgaliotieji atstovai ar platintojai, teikiantys buitinius elektrinius šaldytuvus, šaldiklius ar jų derinius į Lietuvos Respublikos rinką.

4. Reglamento tikslas – kuo išsamiau ir standartizuotu būdu informuoti visuomenę apie buitinių elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų derinių suvartojamą elektros energiją. Tiksli ir svarbi informacija visuomenę gali paskatinti pasirinkti tuos elektrinius šaldytuvus, šaldiklius ar jų derinius, kurie racionaliau vartoja energiją, o gamintojus – imtis veiksmų, kad elektriniai šaldytuvai, šaldikliai ar jų deriniai vartotų mažiau energijos.

5. Reglamente nurodyti duomenys turi būti nustatomi pagal Lietuvos standarte LST EN 153, kuris yra perimtas Europos darnusis standartas, pateikiamus bandymų metodus.

6. Jeigu pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus reikia pateikti buitinių elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų derinių oru skleidžiamo triukšmo duomenis, juos galima įrašyti į etiketę pagal Reglamento 1 priedo nuorodas. Jei reikia, šie duomenys nustatomi pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, atitinkančių 83/189/EEB direktyvą, reikalavimus.

7. Reglamente vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip nurodyta Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente.

 

II. ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

 

8. Techniniai dokumentai, nurodyti Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente, turi apimti:

8.1. elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų derinių prietaisui atpažinti pakankamą bendrą aprašymą, nurodant teikėjo pavadinimą ir adresą;

8.2. informaciją ir reikiamus brėžinius apie pagrindines modelio projekto charakteristikas ir ypač apie tuos dalykus, kurie pastebimai daro įtaką suvartojamos energijos kiekiui;

8.3. ataskaitas apie atitinkamus matavimų bandymus, atliktus pagal Reglamente nurodytų standartų reikalavimus;

8.4. naudojimo instrukcijas.

9. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente nurodyta suvartojamos energijos ženklinimo etiketė pateikta Reglamento 1 priede. Etiketė turi būti tvirtinama aiškiai matomoje prietaiso išorės vietoje.

10. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente nurodytos vardinių duomenų lentelės turinys ir formatas pateikti Reglamento 2 priede.

11. Teikiant pasiūlymą elektrinį šaldytuvą, šaldiklį ar jų derinį parduoti, išnuomoti arba išnuomoti su teise vėliau išpirkti (pavyzdžiui, spausdinant užsakymų paštu katalogą), kada nesitikima, kad galimam pirkėjui (klientui) gaminys bus demonstruojamas, šiame leidinyje ar kitas ryšio priemones naudojančios prekybos pranešime turi būti visa Reglamento 3 priede nurodyta informacija.

12. Etiketėse ir vardinių duomenų lentelėse nurodyta elektrinio šaldytuvo, šaldiklio ar jų derinio energijos suvartojimo klasė pateikiama tokia, kaip tai apibrėžta Reglamento 5 priede.

13. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos (rinkos priežiūros institucija) ir Valstybinė energetikos inspekcija prie Ūkio ministerijos (valstybinės priežiūros institucija) pagal joms priskirtas funkcijas imasi visų būtinų priemonių, kad į rinką būtų teikiami tik tie elektriniai šaldytuvai, šaldikliai ar jų deriniai, kurie atitinka Reglamento ženklinimo reikalavimus.

 

III. Baigiamosios nuostatos

 

14. Jeigu nėra priešingų įrodymų, turi būti pripažįstama, kad elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų derinių suvartojamos energijos žymėjimo etiketės ir vardinių duomenų lentelės atitinka Reglamento nuostatas.

15. Jeigu yra pagrindo abejoti ženklinimo atitiktimi, Lietuvos Respublikos rinkos ir valstybinės priežiūros institucijos gali paprašyti teikėjų pateikti įrodymus apie etiketėje ir vardinių duomenų lentelėse pateiktos informacijos tikslumą.

16. Atitikties įvertinimo procedūras pagal Reglamento nuostatas atlieka tos Ūkio ministerijos ar jos įgaliotos institucijos paskirtos ir paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, kurios atitinka Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisykles, patvirtintas ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 „Dėl Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058).

17. Ūkio ministerija ar jos įgaliota institucija turi rengti ir teikti Europos Komisijos sudarytam komitetui pastabas bei pasiūlymus dėl nurodytų ženklinimo reikalavimų vykdymo ir skelbti leidinyje „Valstybės žinios“ tuos energijos, kitų išteklių suvartojimo ženklinimo reikalavimus, kurie skelbiami ES žurnale Official Journal of the European Communities.

18. Asmenys, pažeidžiantys Reglamento reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


Buitinių elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų

derinių suvartojamos energijos ženklinimo

techninio reglamento

1 priedas

 

SUVARTOJAMOS EnERGIJOS ŽENKLINIMO ETIKETĖ

 

I. ETIKETĖS PAVIDALAS

 

1. Etiketėje turi būti rašoma lietuviškai. Joje reikia pateikti šias iliustracijas:Refrigerator1

II. PASTABOS APIE SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO ETIKETĘ

 

2. Etiketėje turi būti ši informacija:

I. Elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų derinių teikėjo pavadinimas ar prekės ženklas.

II. Teikiamam modeliui atpažinti skirta informacija.

III. Prietaiso energijos suvartojimo efektyvumo klasė, nustatoma pagal Reglamento 5 priedą. Klasės raidę reikia spausdinti tame pačiame lygmenyje, kaip ir atitinkamą strėlę.

IV. Jeigu prietaisui, remiantis Tarybos 880/92/EEB reglamentą atitinkančių dokumentų nuostatomis, suteikiama teisė turėti „ES aplinkosaugos ženklą“, šioje etiketės vietoje šis ženklas gali būti pridedamas. Tai nepažeidžia Europos Sąjungos aplinkosaugos ženklinimo reikalavimų.

V. Suvartojamos energijos kiekis, išreikštas kWh per metus (t. y. 24 h dauginant iš 365 dienų).

VI. Visų maisto laikymo skyrių, kurių parametrai nepažymėti žvaigždute (t. y. tų skyrių, kurių darbo temperatūra > -6°C), grynojo tūrio (neto) suma.

VII. Visų šaldyto maisto laikymo skyrių, kurių parametrai pažymėti žvaigždute (t. y. tų skyrių, kurių darbo temperatūra £ -6°C), grynojo tūrio (neto) suma.

VIII. Žvaigždutėmis pažymėti šaldyto maisto laikymo skyrių parametrai atitinka Reglamente nurodytus standartus. Jeigu skyrius neturi žvaigždutėmis žymimų pranašumų, ši pozicija paliekama tuščia.

IX. Šaldymo prietaiso keliamo triukšmo dydis, jei tai reikia nurodyti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 6 priede.

 

III. SPAUSDINIMAS

 

3. Duomenų lentelės pavidalas apibrėžiamas taip:

Refrigerator2

 

IV. NAUDOJAMOS SPALVOS

 

CPGJ (angl. CMYB) – žalsvai mėlyna (ciano), raudonai purpurinė, geltona, juoda. Pvz., 07X0 yra: 0% žalsvai mėlynos (ciano), 70% purpurinės, 100% geltonos, 0% juodos.

Strėlių spalvos:

– A: X0X0;

– B: 70X0;

– C: 30X0;

– D: 00X0;

– E: 03X0;

– F: 07X0;

– G: 0XX0.

Išorinių linijų spalva: X070.

Visas tekstas pateikiamas juodos spalvos, o jo fonas – baltas.

______________


Buitinių elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų

derinių suvartojamos energijos ženklinimo

techninio reglamento

2 priedas

 

VARDINIŲ DUOMENŲ LENTELĖ

 

Vardinių duomenų lentelėje informacija gali būti pateikta daugeliui modelių, kuriuos teikia tas pats teikėjas, bendros lentelės forma. Tuo atveju papildoma vardinių duomenų informacija pateikiama tiksliai nurodyta seka arba panašiu į prietaiso aprašą būdu:

1. Buitinių elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų derinių teikėjo pavadinimas ar prekės ženklas.

2. Teikiamam modeliui atpažinti skirta informacija.

3. Vienas iš šių prietaiso tipų:

 

Kategorija

Vardinių duomenų lentelės aprašas

 

 

1

Šaldymo kambarys

2

Šaldytuvas (atšaldymo įrenginys)

3

Šaldytuvas

4

Šaldytuvas

5

Šaldytuvas

6

Šaldytuvas

7

Šaldytuvas ir šaldiklis

8

Vertikalus šaldiklis

9

Skrynios tipo šaldiklis

10

Prietaisų, priskiriamų 10 kategorijai, teikėjas gali pateikti jų, kaip atskiro buitinio prietaiso tipo, aprašą

 

4. Modelio energijos vartojimo efektyvumo klasė, kaip apibrėžta Reglamento 5 priede. Išreiškiama taip: „Energijos vartojimo efektyvumo klasė …skalėje nuo A (didžiausias efektyvumas) iki G (mažiausias efektyvumas)“. Jeigu ši informacija pateikiama lentelėje, ji gali būti išreikšta taikant kitas priemonės, bet su sąlyga, kad būtų aišku, jog skalė apima nuo A (didžiausio efektyvumo) iki G (mažiausio efektyvumo) klases.

5. Jeigu informacija pateikiama lentelėje ir kai kuriems lentelėje išvardytiems šaldymo prietaisams, remiantis 880/92/EEB reglamentą atitinkančių dokumentų nuostatomis, suteikiama teisė turėti „ES aplinkosaugos ženklą“, šis ženklas taip pat gali būti pridedamas. Šiuo atveju eilutės antraštėje nurodoma „ES aplinkosaugos ženklas“, o įraše – aplinkosaugos ženklo (gėlės) kopija. Ši nuostata nepažeidžia Europos Sąjungos aplinkosaugos ženklinimo tvarkos reikalavimų.

6. Suvartojamas energijos kiekis, kuris išreiškiamas kWh per metus (t. y. 24 h dauginant iš 365 dienų), nurodant, kad tai „Suvartojamas per metus energijos kiekis (XYZ kWh per metus), gautas remiantis standartinio 24 h bandymo rezultatais. Faktiškas suvartojamos energijos kiekis priklausys nuo prietaiso naudojimo būdo ir kur jis yra patalpintas“.

7. Šviežio maisto laikymo skyrių (5°C) grynasis tūris. 8-osios ir 9-osios kategorijos prietaisai neįtraukiami. Turi būti nurodomas 2-osios ir 10-osios kategorijos prietaisų kiekvieno šaldymo skyriaus naudingasis tūris.

8. Šaldyto maisto laikymo skyrių grynasis tūris. 1-osios, 2-osios ir 3-iosios kategorijos prietaisai neįtraukiami. Nurodomas 3-iosios kategorijos prietaisų „ledo dėžės“ naudingasis tūris.

9. Žvaigždutėmis pažymėto šaldyto maisto laikymo skyriaus parametrai, jeigu toks skyrius yra ir atitinka Reglamente nurodytame standarte pateikiamus reikalavimus.

10. Čia gali būti įtraukta nuoroda „be apšalo“.

11. „Elektros tiekimo saugusis pertrūkis Z h“, kuris Reglamente nurodytame standarte apibrėžiamas kaip „temperatūros kilimo trukmė“.

12. „Šaldymo galia“, kuri išreiškiama kg/24 h ir randama pagal Reglamente nurodytame standarte pateikiamą metodą.

13. „Klimato klasė“ pagal Reglamente nurodytuose standartuose pateikiamą apibrėžimą. Jeigu buitinis prietaisas priskiriamas „vidutinio“ klimato klasei, šią eilutę galima praleisti.

14. Šaldymo prietaiso keliamo triukšmo dydis, jei tai reikia nurodyti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus.

Jeigu prietaisas turi kelis šviežio maisto skyrius ir vieną šaldyto maisto skyrių, nuo 7-ojo iki 13-ojo punktų gali būti paliekamos papildomos eilutės informacijai apie šiuos papildomus skyrius įrašyti. Šiuo atveju būtina išlaikyti skyrių pavadinimų ir jų išvardijimo sąraše nuoseklumą. Jeigu skyriaus projektinė temperatūra neatitinka žvaigždute žymimo parametro vertės ar standartinės šviežio maisto skyriaus temperatūros (5°C), nurodoma projektinė temperatūra.

Jei spalvota ar nespalvota etiketės kopija pateikiama vardinių duomenų lentelėje, tai joje pakanka pateikti tik etiketę papildančią informaciją.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 6 priede.

______________


Buitinių elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų

derinių suvartojamos energijos ženklinimo

techninio reglamento

3 priedas

 

Užsakymas paštu Ar NAUDOJANT kitAS RYŠIO PRIEMONES

 

Užsakymų paštu kataloguose ar kitas ryšio priemones naudojančiai prekybai skirtuose spaudiniuose (pranešimuose) turi būti ši informacija, kuri pateikiama taip:

1. Energijos vartojimo efektyvumo klasė (pagal Reglamento 2 priedo 4 punkto reikalavimus).

2. Suvartojamos energijos kiekis (pagal Reglamento 2 priedo 6 punkto reikalavimus).

3. Šviežio maisto laikymo skyriaus naudingasis tūris (pagal Reglamento 2 priedo 7 punkto reikalavimus).

4. Šaldyto maisto laikymo skyriaus naudingasis tūris (pagal Reglamento 2 priedo 8 punkto reikalavimus).

5. Žvaigždute pažymėto prietaiso vardiniai parametrai (pagal Reglamento 2 priedo 9 punkto reikalavimus).

6. Triukšmo vertė (pagal Reglamento 2 priedo 14 punkto reikalavimus).

Jei kataloge pateikiama dar kita gaminio vardinių duomenų lentelėje nurodyta informacija, ji turi būti Reglamento 2 priede nustatytos formos ir į anksčiau pateiktą sąrašą turi būti įtraukiama laikantis vardinių duomenų lentelei taikomos tvarkos.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 6 priede.

______________


Buitinių elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų

derinių suvartojamos energijos ženklinimo

techninio reglamento

4 priedas

 

KATEGORIJOS

 

Šaldymo prietaisai, kuriems taikomas Reglamentas, skirstomi į šias kategorijas:

 

1

Buitiniai šaldytuvai (šaldymo kambariai) be žemos temperatūros skyrių

2

Buitiniai šaldytuvai (aušinimo įrenginiai) su 5°C ir (arba) 10°C skyriais

3

Buitiniai šaldytuvai su žvaigždute nepažymėtais žemos temperatūros skyriais

4

Buitiniai šaldytuvai su žemos temperatūros skyriais (*)

5

Buitiniai šaldytuvai su žemos temperatūros skyriais (**)

6

Buitiniai šaldytuvai su žemos temperatūros skyriais (***)

7

Buitiniai šaldytuvai ir šaldikliai su žemos temperatūros skyriais *(***)

8

Buitiniai vertikalūs maisto produktų šaldikliai

9

Buitiniai maisto produktų skrynios tipo šaldikliai

10

Buitiniai šaldytuvai ir šaldikliai su daugiau nei dvejomis durimis arba anksčiau išvardytoms kategorijoms nepriskiriami kiti šaldymo prietaisai

______________


Buitinių elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų

derinių suvartojamos energijos ženklinimo

techninio reglamento

5 priedas

 

ENERGIJOS VARTOJIMO EFEKTYVUMO KLASĖS

 

Prietaiso energijos vartojimo efektyvumo klasė turi būti nustatoma pagal šią lentelę:

 

1 lentelė

 

Energijos vartojimo efektyvumo indeksas I

Energijos vartojimo efektyvumo klasė

I < 55

A

55 £ I < 75

B

75 £ I < 90

C

90 £ I < 100

D

100 £ I < 110

E

110 £ I < 125

F

125 £ I

G

 

Čia:

„energijos vartojimo efektyvumo indeksas“ (išreikštas procentais) yra buitinio elektros prietaiso per metus suvartojamos energijos kiekis[1], padalytas iš standartinio buitinio elektros prietaiso per metus suvartojamos energijos kiekio;

„standartinis buitinio elektros prietaiso per metus suvartojamos energijos kiekis“ (išreikštas kWh per metus) yra M faktorius, padaugintas iš perskaičiuoto naudingojo tūrio AV ir sudėtas su N faktoriumi (= M × AV + N).

Perskaičiuotas naudingasis tūris AV (išreikštas litrais) yra naudingasis šviežio maisto skyriaus tūris, sudėtas su W faktoriumi, padaugintu iš naudingojo šaldyto maisto skyriaus tūrio.

M, N ir W faktorių vertės nurodytos šioje lentelėje:

 

2 lentelė

 

Buitinio elektros prietaiso kategorija

Ω

M

N

1 Šaldymo kambarys

-

0,233

245

2 Šaldytuvas (atšaldymo įrenginys)

0,751)

0,233

245

3 Šaldytuvas (be žvaigždutes)

1,25

0,233

245

4 Šaldytuvas *

1,55

0,643

191

5 Šaldytuvas **

1,85

0,450

245

6 Šaldytuvas ***

2,15

0,657

235

7 Šaldytuvas ir šaldiklis *(***)

3)

0,777

303

8 Vertikalusis šaldiklis

2,152)

0,472

286

9 Skrynios tipo šaldiklis

2,152)

0,446

181

10 Su keliomis durelėmis arba priskiriami kitoms kategorijoms buitiniai prietaisai

3)

4)

4)

 

1) Šaldytuvų arba maisto atšaldymo įrenginių perskaičiuotas naudingasis tūris lygus šviežio maisto skyriaus naudingajam tūriui, sudėtam su W faktoriumi ir padaugintam iš maisto atšaldymo skyriaus (10°C) naudingojo (išreikšto litrais) tūrio.

2) Prietaisų, kurie pagal Reglamento 2 priedo 10 punktą veikia „be apšalo“, indeksas I yra didinamas, dauginant iš sąlyginio faktoriaus 1,2. Taip gaunama vertė yra 2,58. (Tai gali sukelti matavimo metodo nuokrypius, tačiau dėl nesusidariusio apšalo tai negali būti laikoma trūkumu. „Įprastiniuose“ šaldymo prietaisuose susidarant ledui, praktiškai didėja jų suvartojamas energijos kiekis.)

3) Visų skyrių perskaičiuotas naudingasis tūris AV yra skaičiuojamas pagal formulę:

Čia: TC – kiekvieno skyriaus projektinė temperatūra, matuojama °C;

VC – kiekvieno skyriaus naudingasis tūris, matuojamas litrais;

FC – koeficientas, kuris tų skyrių, kurie veikia „be apšalo“, lygus 1,2, o visų kitų skyrių lygus 1.

4) Šių buitinių prietaisų faktoriai M ir N yra nustatomi pagal temperatūrą ir žvaigždute pažymėtą skyrių, kurio temperatūra yra žemiausia, pagal šią lentelę:

 

3 lentelė

 

Šalčiausio skyriaus temperatūra

Ekvivalentinė klasė

M

N

> -6°C

1/2/3 Šaldymo kambarys arba šaldytuvas (be žvaigždutės) arba šaldytuvas(atšaldymo įrenginys)

0,233

245

£ -6°C *

4 Šaldytuvas (*)

0,643

191

£ -12°C **

5 Šaldytuvas (**)

0,450

245

£ -18°C ***

6 Šaldytuvas (***)

0,657

235

£ -18°C *(***)

 

 

 

su užšaldymo talpa

7 Šaldytuvas ir šaldiklis *(***)

0,777

303

 

______________


Buitinių elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų

derinių suvartojamos energijos ženklinimo

techninio reglamento

6 priedas

 

ETIKETĖSE IR Vardinių duomenų lENTELĖSE naudojamų terminų vertimas

 

Greta anksčiau pateiktų lietuviškų terminų pateikiami lygiaverčiai angliški terminai:

 

Pastaba

Lietuviški

Angliški

Etiketė

Vardinių duomenų lentelė

Užsakymas paštu

Reglamento priedai

1

2

3

ý

 

 

Energija

Energy

I

 

 

Gamintojas

Manufacturer

II

 

 

Modelis

Model

ý

 

 

Didžiausias efektyvumas

More efficient

ý

 

 

Mažiausias efektyvumas

Less efficient

 

1 kategorija

 

Šaldymo kambarys

Larder fridge

 

2 kategorija

 

Šaldytuvas (aušinimo įrenginys)

Refrigerator/chiller

 

nuo 3 iki 6 kategorijos

 

Šaldytuvas

Refrigerator

 

7 kategorija

 

Šaldytuvas ir šaldiklis

Fridge/freezer

 

8 kategorija

 

Vertikalusis šaldiklis

Upright freezer

 

9 kategorija

 

Skrynios tipo šaldytuvas

Chest freezer

 

5

1

Energijos vartojimo efektyvumo klasė skalėje nuo A (didžiausias efektyvumas) iki G (mažiausias efektyvumas)

Energy efficiency class … on a scale A (more efficient) to G (less efficient)

V

6

2

Suvartojama energija (kWh per metus)

Energy consumption kWh par year

V

6

2

(Remiantis standartinio 24 h bandymo rezultatais)

Based on standard test results for 24 h

V

6

2

Tikrasis energijos suvartojimas priklausys nuo to, kaip prietaisas bus naudojamas ir kur jis yra patalpintas

Actual consumption will depend on how the appliance is used and where it is located

VI

7

3

Šviežio maisto skyriaus talpa (litrai)

Fresh food volume 1

VII

8

4

Šaldyto maisto skyriaus talpa (litrai)

Frozen food volume 1

 

10

 

Be apšalo

No frost

 

11

 

Saugus energijos tiekimo

Power cut safe … h

 

 

 

pertrūkis …. (h)

 

 

12

 

Šaldymo galia kg/24 h

Freezing capacity kg/24 h

 

13

 

Švelnių temperatūrų

Sub-normal temperate

 

13

 

Subtropinis

Subtropical

 

13

 

Vidutinis

Teperate

 

13

 

Tropinis

Tropical

IX

14

6

Triukšmas (dB(A) apie 1 pW)

Noise (dB(A) re 1 pW)

ý

 

 

Daugiau informacijos pateikiama gaminio aprašuose

Further information is contained in product brochures

ý

 

 

Lietuvos standartas LST EN 153

Lithuanian Standard LST EN 153

ý

 

 

Buitinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų derinių suvartojamos energijos ženklinimo direktyva 94/2/EB

Refrigerator Label Directive 94/2/EC

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2002 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 163

 

BUITINIŲ SKALBIMO MAŠINŲ SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO TECHNINIS REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis Techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) taikomas į elektros tinklą jungiamoms buitinėms skalbimo mašinoms net ir tada, kai jos parduodamos naudoti ne buityje.

Reglamentas netaikomas skalbimo mašinoms:

1.1. neturinčioms sukimosi būgnų;

1.2. su atskirais varikliais skalbti ir džiovinti apsisukimų būdu (pvz., dviejų būgnų);

1.3. skalbimo mašinų ir džiovintuvų deriniams;

1.4. pagamintoms po 1998-06-30 su išoriniais vandens kaitintuvais;

1.5. vartojančioms kitus energijos išteklius.

2. Reglamentas parengtas vadovaujantis Europos Bendrijos Tarybos 95/12/EB elektrinių skalbimo mašinų suvartojamos energijos ženklinimo vykdomąja direktyva bei ją papildančia 96/89/EB direktyva, kurios vykdo 92/75/EEB direktyvą „Dėl buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo parodymo ženklinant gaminį bei apie jį pateikiant standartinę informaciją“.

3. Reglamentas privalomas visiems teikėjams ar jų Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kurie yra įgaliotieji atstovai ar platintojai, teikiantys buitines skalbimo mašinas į Lietuvos Respublikos rinką.

4. Reglamento tikslas – kuo išsamiau ir standartizuotu būdu informuoti visuomenę apie buitinių skalbimo mašinų suvartojamą elektros energiją. Nors geresnės kokybės skalbimui dažnai reikia daugiau vandens ir elektros energijos, tiksli ir svarbi informacija visuomenę gali paskatinti pasirinkti tas skalbimo mašinas, kurios racionaliau vartoja energiją ir vandenį, o gamintojus – imtis veiksmų, kad elektrinės skalbimo mašinos vartotų mažiau energijos ir vandens.

5. Reglamente nurodyti duomenys turi būti nustatomi taikant Lietuvos standarte LST EN 60456, kuris yra perimtas Europos standartas, pateiktus metodus.

6. Jeigu pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus reikia pateikti skalbimo mašinų oru skleidžiamo triukšmo duomenis, juos galima įrašyti į etiketę pagal Reglamento 1 priedo nuorodas.

7. Reglamente vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip nurodyta Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente.

 

II. ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

 

8. Techniniai dokumentai, nurodyti Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente, turi apimti:

8.1. skalbimo mašinos prietaisui atpažinti pakankamą bendrą aprašymą, nurodant teikėjo pavadinimą ir adresą;

8.2. informaciją ir reikiamus brėžinius apie pagrindines modelio projekto charakteristikas ir ypač apie tuos dalykus, kurie pastebimai daro įtaką suvartojamos energijos kiekiui;

8.3. ataskaitas apie atitinkamus matavimus, atliktus pagal Reglamente nurodytų standartų bandymų metodus;

8.4. naudojimo instrukcijas.

9. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente nurodyta suvartojamos energijos ženklinimo etiketė pateikta Reglamento 1 priede. Etiketė turi būti tvirtinama aiškiai matomoje prietaiso išorės vietoje.

10. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente nurodytos vardinių duomenų lentelės turinys ir formatas pateikti Reglamento 2 priede.

11. Teikiant pasiūlymą skalbimo mašiną parduoti, išnuomoti arba išnuomoti su teise vėliau išpirkti (pavyzdžiui, spausdinant užsakymų paštu katalogą), kada nesitikima, kad galimam pirkėjui (klientui) gaminys bus demonstruojamas, šiame leidinyje ar kitas ryšio priemones naudojančios prekybos pranešime turi būti visa Reglamento 3 priede nurodyta informacija.

12. Etiketėje ir vardinių duomenų lentelėse nurodytos skalbimo mašinos energijos vartojimo efektyvumo ir skalbimo bei gręžimo kokybės klasės pateikiamos tokios, kaip tai apibrėžta Reglamento 4 priede.

13. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos (rinkos priežiūros institucija) ir Valstybinė energetikos inspekcija prie Ūkio ministerijos (valstybinės priežiūros institucija) pagal joms priskirtas funkcijas imasi visų būtinų priemonių, kad į rinką būtų pateikiamos tik tos skalbimo mašinos, kurios atitinka Reglamento ženklinimo reikalavimus.

 

III. Baigiamosios nuostatos

 

14. Jeigu nėra priešingų įrodymų, turi būti pripažįstama, kad skalbimo mašinų suvartojamos energijos ženklinimo etiketės ir vardinių duomenų lentelės atitinka Reglamento nuostatas.

15. Jeigu yra pagrindo abejoti ženklinimo atitiktimi, Lietuvos Respublikos rinkos ir valstybinės priežiūros institucijos gali paprašyti teikėjų pateikti įrodymus apie etiketėse ir vardinių duomenų lentelėse pateiktos informacijos tikslumą.

16. Atitikties įvertinimo procedūras pagal Reglamento nuostatas atlieka tos Ūkio ministerijos ar jos įgaliotos institucijos paskirtos ir paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, kurios atitinka Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisykles, patvirtintas ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 „Dėl Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058).

17. Ūkio ministerija ar jos įgaliota institucija turi rengti ir teikti Europos Komisijos sudarytam komitetui pastabas bei pasiūlymus dėl nurodytų ženklinimo reikalavimų vykdymo ir skelbti leidinyje „Valstybės žinios“ tuos energijos, kitų išteklių suvartojimo ženklinimo reikalavimus, kurie skelbiami ES žurnale Official Journal of the European Communities.

18. Asmenys, pažeidžiantys Reglamento reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


Buitinių skalbimo mašinų suvartojamos

energijos ženklinimo techninio reglamento

1 priedas

 

SUVARTOJAMOS EnERGIJOS žENKLINIMO ETIKETė

 

I. ETIKETĖS PAVIDALAS

 

1. Etiketėje turi būti rašoma lietuviškai. Joje turi būti pateiktos šios iliustracijos:

Washing_machines1

 

II. PASTABOS APIE SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO ETIKETĘ

 

2. Etiketėje turi būti ši informacija:

I. Skalbimo mašinos teikėjo pavadinimas ar prekės ženklas.

II. Teikiamam modeliui atpažinti skirta informacija.

III. Prietaiso energijos vartojimo efektyvumo klasė, nustatoma pagal Reglamento 4 priedą. Klasės raidę reikia išspausdinti atitinkamos strėlės lygyje.

IV. Jeigu prietaisui, remiantis Tarybos 880/92/EEB reglamentą atitinkančių dokumentų nuostatomis, suteikiama teisė turėti „ES aplinkosaugos ženklą“, šioje etiketės vietoje šis ženklas gali būti pridedamas. Tai nepažeidžia Europos Sąjungos aplinkosaugos ženklinimo reikalavimų.

V. Per vieną ciklą suvartojamas energijos kiekis (kWh/ciklas) randamas atliekant „60°C medvilnės“ programą.

VI. Skalbimo kokybės klasė, kaip apibrėžta Reglamento 4 priedo 2 lentelėje.

VII. Gręžimo kokybės klasė, kaip apibrėžta Reglamento 4 priedo 3 lentelėje.

VIII. Didžiausias sukimosi greitis (sūkiais per min.) per „60°C medvilnės“ skalbimo programą.

IX. Prietaiso talpa per „60°C medvilnės“ skalbimo programą.

X. Vandens suvartojimas per vieną „60°C medvilnės“ skalbimo ciklą.

XI. Standartinės medvilnės skalbimo ir gręžimo programos keliamo triukšmo dydis, jei tai reikia nurodyti Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 5 priede.

 

III. SPAUSDINIMAS

 

3. Etiketės pavidalas apibrėžiamas taip:

Washing_machines2

 

IV. NAUDOJAMOS SPALVOS

 

CPGJ (angl. CMYB) – žalsvai mėlyna (ciano), raudonai purpurinė, geltona, juoda. Pvz., 07X0 yra: 0% žalsvai mėlynos (ciano), 70% purpurinės, 100% geltonos, 0% juodos.

Strėlių spalvos:

– A: X0X0;

– B: 70X0;

– C: 30X0;

– D: 00X0;

– E: 03X0;

– F: 07X0;

– G: 0XX0.

Išorinių linijų spalva: X070.

Visas tekstas pateikiamas juodos spalvos, o jo fonas – baltas.

______________


Buitinių skalbimo mašinų suvartojamos

energijos ženklinimo techninio reglamento

2 priedas

 

vardinių duomenų lENTELĖ

 

Vardinių duomenų lentelėje informacija gali būti pateikta daugeliui modelių, kuriuos teikia tas pats teikėjas, bendros lentelės forma. Tuo atveju papildoma vardinių duomenų informacija pateikiama tiksliai nurodyta seka arba panašiu į prietaiso aprašą būdu:

1. Skalbimo mašinos teikėjo prekės ženklas.

2. Teikiamam modeliui atpažinti skirta informacija.

3. Modelio energijos vartojimo efektyvumo klasė, kaip apibrėžta Reglamento 4 priede. Išreiškiama taip: „Energijos vartojimo efektyvumo klasė …skalėje nuo A (didžiausias efektyvumas) iki G (mažiausias efektyvumas)“. Jeigu ši informacija pateikiama lentelėje, ji gali būti išreikšta taikant kitas priemones, bet su sąlyga, kad būtų aišku, jog skalė apima nuo A (didžiausio efektyvumo) iki G (mažiausio efektyvumo) klases“.

4. Jeigu informacija pateikiama lentelėje ir kai kurioms lentelėje išvardytoms skalbimo mašinoms, remiantis 880/92/EEB reglamentą atitinkančių dokumentų nuostatomis, suteikiama teisė turėti „ES aplinkosaugos ženklą“, šis ženklas taip pat gali būti pridedamas. Šiuo atveju eilutės antraštėje nurodoma „ES aplinkosaugos ženklas“, o įraše – aplinkosaugos ženklo (gėlės) kopija. Ši nuostata nepažeidžia Europos Sąjungos aplinkosaugos ženklinimo tvarkos reikalavimų.

5. Per vieną „60°C medvilnės“ skalbimo programos ciklą suvartojamas energijos kiekis (kWh), kuris nustatomas pagal Reglamente nurodytame standarte pateiktą bandymų metodą, apibrėžiamas kaip „Per vieną ciklą suvartojamos energijos kiekis XYZ kWh, nustatomas remiantis „60°C medvilnės“ programos standartinio bandymo rezultatais. Faktiškas suvartojamos energijos kiekis priklausys nuo prietaiso naudojimo būdo“.

6. Skalbimo kokybės klasė, kaip apibrėžta Reglamento 4 priede. Išreiškiama taip: „Skalbimo kokybės klasė….. skalėje nuo A (efektyviausia) iki G (mažiau efektyvi)“. Gali būti išreiškiama kitomis priemonėmis, bet su sąlyga, kad būtų aišku, jog skalės ribos yra nuo A (efektyviausia) iki G (mažiau efektyvi) klasės.

7. Gręžimo kokybės klasė (Reglamento 4 priedas). Išreiškiama taip: „Gręžimo kokybės klasė….. skalėje nuo A (efektyviausia) iki G (mažiau efektyvi)“, o toliau pridedant tokį paaiškinimą:

„Įsidėmėkite. Jei naudojate būgninį džiovintuvą, pasirinkę skalbimo mašiną su A klasės gręžimu vietoj G klasės, džiovinimo išlaidas sumažinsite per pusę. Drabužiams džiovinti būgne paprastai reikia daugiau energijos negu juos skalbti“.

Šis paaiškinimas gali būti pateikiamas išnašose.

Jeigu ši informacija pateikiama lentelėje, ji gali būti išreiškiama kitomis priemonėmis, bet su sąlyga, kad būtų aišku, jog skalės ribos yra nuo A (efektyviausia) iki G (mažiau efektyvi), o paaiškinimas apie eksploatacines išlaidas pateikiamas lentelėje arba išnašose.

8. Vandens pašalinimo efektyvumas, randamas atliekant „60°C medvilnės“ skalbimo programą. Išreiškiamas taip: „Po gręžimo likęs vanduo: –….% (sausų skalbinių svorio)“.

9. Per „60°C medvilnės“ skalbimo programą pasiekiamas didžiausias sukimosi greitis.

10. Per „60°C medvilnės“ skalbimo programą panaudota prietaiso talpa.

11. Per standartinę „60°C medvilnės“ skalbimo programą suvartotas vandens kiekis.

12. „60°C medvilnės“ skalbimo programos trukmė.

13. Teikėjai 6–12 punktuose nurodytą informaciją gali pateikti ir kitoms skalbimo programoms.

14. Vidutinis suvartojamas energijos ir vandens kiekis per metus, randamas remiantis „60°C medvilnės“ skalbimo 200 ciklų vertėmis. Tai išreiškiama taip: „Skaičiuotinis energijos suvartojimas per metus (200 „60°C medvilnės“ skalbimo ciklų) keturių asmenų šeimai“.

15. Jei reikia nurodyti, „triukšmo“ per medvilnės skalbimo ir gręžimo ciklus dydžiai pateikiami pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus.

Jei spalvota ar nespalvota etiketės kopija pateikiama vardinių duomenų lentelėje, tai joje pakanka pateikti tik etiketę papildančią informaciją.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 5 priede.

______________


Buitinių skalbimo mašinų suvartojamos

energijos ženklinimo techninio reglamento

3 priedas

 

Užsakymas paštu Ar NAUDOJANT kitAS RYŠIO PRIEMONES

 

Užsakymų paštu kataloguose ar kitas ryšio priemones naudojančiai prekybai skirtuose spaudiniuose (pranešimuose) turi būti ši informacija, kuri pateikiama taip:

1. Energijos vartojimo efektyvumo klasė (pagal Reglamento 2 priedo 3 punkto reikalavimus).

2. Suvartojamos energijos kiekis (pagal Reglamento 2 priedo 5 punkto reikalavimus).

3. Skalbimo kokybės klasė (pagal Reglamento 2 priedo 6 punkto reikalavimus).

4. Gręžimo kokybės klasė (pagal Reglamento 2 priedo 7 punkto reikalavimus).

5. Didžiausias sukimosi greitis (pagal Reglamento 1 priedo VIII pastabą).

6. Talpa (pagal Reglamento 1 priedo IX pastabą).

7. Suvartojamo vandens kiekis (pagal Reglamento 1 priedo X pastabą).

8. Skaičiuotinis suvartojamos energijos kiekis per metus keturių asmenų šeimai (pagal Reglamento 2 priedo 14 punkto reikalavimus).

9. Triukšmas (pagal Reglamento 1 priedo XI pastabą).

Jei kataloge pateikiama dar kita gaminio vardinių duomenų lentelėje nurodyta informacija, ji turi būti Reglamento 2 priede nustatytos formos ir į anksčiau pateiktą sąrašą turi būti įtraukiama laikantis vardinių duomenų lentelei taikomos tvarkos.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 5 priede.

______________


Buitinių skalbimo mašinų suvartojamos

energijos ženklinimo techninio reglamento

4 priedas

 

Energijos VARTOJIMO efektyvumo klasė

 

1. Buitinių skalbimo mašinų energijos vartojimo efektyvumo klasė nustatoma pagal šią lentelę:

 

1 lentelė

 

Energijos vartojimo efektyvumo klasė

Suvartojamos energijos kiekis „C“, išreikštas kWh/kg skalbinių, randamas atliekant standartinę 60°C medvilnės“ skalbimo programą

A

C £ 0,19

B

0,19 < C £ 0,23

C

0,23 < C £ 0,27

D

0,27 < C £ 0,31

E

0,31 < C £ 0,35

F

0,35 < C £ 0,39

G

0,39 < C

 

2. Buitinių skalbimo mašinų charakteristikos nustatomos pagal šią lentelę:

 

2 lentelė

 

Skalbimo kokybės klasė

Skalbimo kokybės indeksas P, randamas atliekant „60°C medvilnės“ programą

A

P > 1,03

B

1,03 ³ P > 1,00

C

1,00 ³ P > 0,97

D

0,97 ³ P > 0,94

E

0,94 ³ P > 0,91

F

0,91 ³ P > 0,88

G

0,88 ³ P

 

3. Buitinių skalbimo mašinų gręžimo kokybės klasė nustatoma pagal šią lentelę:

 

3 lentelė

 

Gręžimo kokybės klasė

Vandens gręžimo kokybės indeksas D, randamas atliekant „60°C medvilnės“ programą

A

D < 45%

B

45% £ D <54%

C

54% £ D <63%

D

63% £ D <72%

E

72% £ D <81%

F

81% £ D <90%

G

90% £ D

 

______________


 

Buitinių skalbimo mašinų suvartojamos

energijos ženklinimo techninio reglamento

5 priedas

 

ETIKETĖSE ir vardinių duomenų lentelėse VARTOJamų terminų vertimas

 

Greta anksčiau pateiktų lietuviškų terminų pateikiami lygiaverčiai angliški terminai:

 

Pastaba

 

 

Lietuviški

 

 

Angliški

Etiketė

Vardinių duomenų lentelė

Užsakymas paštu

Reglamento priedai

1

2

3

ý

 

 

Energija

Energy

ý

 

 

Skalbimo mašina

Washing machine

I

1

 

Gamintojas

Manufacturer

II

2

 

Modelis

Model

ý

 

 

Didžiausias efektyvumas

More efficient

ý

 

 

Mažiausias efektyvumas

Less efficient

 

3

1

Energijos vartojimo efektyvumo klasė … skalėje nuo A (didžiausias efektyvumas) iki G (mažiausias efektyvumas)

Energy efficiency class…. on a scale A (more efficient) a G (less efficient)

V

 

 

Suvartojama energija

Energy consumption

V

 

 

(kWh/ciklas)

kWh per cycle

V

 

 

(Remiantis standartinio 60°C medvilnės ciklo bandymo rezultatais)

Based on standard test results for ‘60°C cotton’ cycle

 

5

2

Suvartojama energija … (kWh/ciklas), remiantis „60°C medvilnės“ programos ciklo standartinio bandymo rezultatais

Energy consumption …. kWh per cycle, based on standard test results for ‘60°C cotton’ cycle

V

5

2

Tikrasis energijos suvartojimas priklausys nuo to, kaip prietaisas bus naudojamas

Actual consumption will depend on how the appliance is used

VI

 

 

Skalbimo kokybės klasė:

A: efektyviausia,

G: mažiau efektyvi

Washing performance

A (higher)

G (lower)

 

6

3

Skalbimo kokybės klasė …… skalėje nuo

A (efektyviausia) iki

G (mažiau efektyvi)

Washing performance class …. on a scale of

A (higher) to

G (lower)

VII

 

 

Gręžimo sūkiai:

A (aukštesni),

G (žemesni)

Spin drying

A (higher)

G (lower)

 

7

4

Gręžimo vardiniai dydžiai:

A (aukštesni),

G (žemesni)

Drying rating

A (higher)

G (lower)

 

7

4

Įsidėmėkite. Jei naudojate būgninį džiovintuvą, pasirinkus skalbimo mašiną su

A klasės gręžimu vietoj

G klasės, džiovinimo išlaidas sumažinsite per pusę. Drabužius išdžiovinti būgne paprastai reikia daugiau energijos negu juos skalbti

NB if you use a tumble drier. Choosing a washing machine with A-rated spin, instead of one with a G-rated spin will halve your tumble-drying costs. Tumble-drying clothes usually uses more energy than washing them.

 

8

 

Vanduo, likęs po gręžimo...% (nuo sausų skalbinių svorio)

Water remaining after spin... % (as a percentage of dry weight of wash)

VIII

9

5

Sukimosi greitis (sūkiai per min.)

Spin speed (rpm)

IX

10

6

Talpa (medvilnė) … (kg)

Capacity (cotton) … kg

X

11

7

Suvartojamas vanduo (litrai)

Water consumption

 

14

8

Tipiškas keturių asmenų šeimos suvartojamos energijos kiekis per metus

Typical annual consumption for a four-person household

XI

15

9

Triukšmas

(dB(A) apie 1 pW)

Noise

(dB(A) re 1 pW)

XI

 

 

Skalbiant

Washing

XI

 

 

Gręžiant

Spinning

ý

 

 

Daugiau informacijos pateikiama gaminio aprašuose

Further information is contained in product brochures

ý

 

 

Lietuvos standartas

LST EN 60456

Lithuanian Standard

LST EN 60456

ý

 

 

Buitinių skalbimo mašinų suvartojamos energijos ženklinimo direktyva 95/12/EB

Electric washing machine label Directive 95/12/EC

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2002 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 163

 

BUITINIŲ ELEKTRINIŲ BŪGNINIŲ DŽIOVINTUVŲ SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO TECHNINIS REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis Techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) taikomas į elektros tinklą jungiamiems buitiniams būgniniams džiovintuvams net ir tada, kai jie parduodami naudoti ne buityje.

Reglamento nuostatos netaikomos skalbimo mašinoms su džiovintuvais ir džiovintuvams, kurie gali vartoti kitus energijos išteklius.

2. Reglamentas parengtas vadovaujantis Europos Bendrijos Tarybos 95/13/EB elektrinių būgninių džiovintuvų suvartojamos energijos ženklinimo vykdomąja direktyva, kuri vykdo 92/75/EEB direktyvą „Dėl buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo parodymo ženklinant gaminį bei apie jį pateikiant standartinę informaciją“.

3. Reglamentas privalomas visiems teikėjams ar jų Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kurie yra įgaliotieji atstovai ar platintojai, teikiantys buitinius būgninius džiovintuvus į Lietuvos Respublikos rinką.

4. Reglamento tikslas – kuo išsamiau informuoti visuomenę apie buitinių būgninių džiovintuvų suvartojamą elektros energiją. Nors geresnės kokybės džiovinimui reikia daugiau elektros energijos, tiksli ir svarbi informacija visuomenę gali paskatinti pasirinkti tuos būgninius džiovintuvus, kurie racionaliau vartoja energiją, o gamintojus – imtis veiksmų, kad elektriniai būgniniai džiovintuvai vartotų mažiau energijos.

5. Reglamente nurodyti duomenys turi būti nustatomi pagal Lietuvos standarte LST EN 61121, kuris yra perimtas Europos darnusis standartas, pateikiamus bandymų metodus.

6. Jeigu pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus reikia pateikti duomenis apie būgninių džiovintuvų oru skleidžiamą triukšmą, juos galima įrašyti į etiketę pagal Reglamento 1 priedo nuorodas.

7. Reglamente vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip nurodyta Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente.

 

II. ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

 

8. Techniniai dokumentai, nurodyti Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente, turi apimti:

8.1. būgninio džiovintuvo prietaisui atpažinti pakankamą bendrą aprašymą, nurodant teikėjo pavadinimą ir adresą;

8.2. informaciją ir reikiamus brėžinius apie pagrindines modelio projekto charakteristikas ir ypač apie tuos dalykus, kurie pastebimai daro įtaką suvartojamos energijos kiekiui;

8.3. ataskaitas apie atitinkamus matavimų bandymus, atliktus pagal Reglamente nurodyto darniojo standarto reikalavimus;

8.4. naudojimo instrukcijas.

9. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente nurodyta suvartojamos energijos ženklinimo etiketė pateikta Reglamento 1 priede. Etiketė turi būti pritvirtinama aiškiai matomoje prietaiso išorės vietoje.

10. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente nurodytos vardinių duomenų lentelės turinys ir formatas pateikti Reglamento 2 priede.

11. Teikiant pasiūlymą būgninį džiovintuvą parduoti, išnuomoti arba išnuomoti su teise vėliau išpirkti (pavyzdžiui, spausdinant užsakymų paštu katalogą), kada nesitikima, kad galimam pirkėjui (klientui) gaminys bus demonstruojamas, šiame leidinyje ar kitas ryšio priemones naudojančios prekybos pranešime turi būti visa Reglamento 3 priede nurodyta informacija.

12. Etiketėse ir vardinių duomenų lentelėse nurodyto būgninio džiovintuvo energijos vartojimo efektyvumo klasė pateikiama tokia, kaip tai apibrėžta Reglamento 4 priede.

13. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos (rinkos priežiūros institucija) ir Valstybinė energetikos inspekcija prie Ūkio ministerijos (valstybinės priežiūros institucija) pagal joms priskirtas funkcijas imasi visų būtinų priemonių, kad į rinką būtų teikiami tik tie būgniniai džiovintuvai, kurie atitinka Reglamento ženklinimo reikalavimus.

 

III. Baigiamosios nuostatos

 

14. Jeigu nėra priešingų įrodymų, turi būti pripažįstama, kad būgninių džiovintuvų suvartojamos energijos ženklinimo etiketės ir vardinių duomenų lentelės atitinka Reglamento nuostatas.

15. Jeigu yra pagrindo abejoti ženklinimo atitiktimi, Lietuvos Respublikos rinkos ir valstybinės priežiūros institucijos gali paprašyti teikėjų pateikti įrodymus apie etiketėse ir vardinių duomenų lentelėse pateiktos informacijos tikslumą.

16. Atitikties įvertinimo procedūras pagal Reglamento nuostatas atlieka tos Ūkio ministerijos ar jos įgaliotos institucijos paskirtos ir paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, kurios atitinka Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisykles, patvirtintas ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 „Dėl Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058).

17. Ūkio ministerija ar jos įgaliota institucija turi rengti ir teikti Europos Komisijos sudarytam komitetui pastabas bei pasiūlymus dėl nurodytų ženklinimo reikalavimų vykdymo ir skelbti leidinyje „Valstybės žinios“ tuos energijos, kitų išteklių suvartojimo ženklinimo reikalavimus, kurie skelbiami ES žurnale Official Journal of the European Communities.

18. Asmenys, pažeidžiantys Reglamento reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


Buitinių elektrinių būgninių džiovintuvų

suvartojamos energijos ženklinimo

techninio reglamento

1 priedas

 

SUVARTOJAMOS EnERGIJOS žENKLINIMO ETIKETė

 

I. ETIKETĖS PAVIDALAS

 

1. Etiketėje turi būti rašoma lietuviškai. Joje reikia pateikti šias iliustracijas:

 

Drier1

 

II. PASTABOS APIE SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO ETIKETĘ

 

2. Etiketėje turi būti ši informacija:

I. Būgninių džiovintuvų teikėjo pavadinimas ar prekės ženklas.

II. Teikiamam modeliui atpažinti skirta informacija.

III. Prietaiso energijos vartojimo efektyvumo klasė, nustatoma pagal Reglamento 4 priedą. Klasės raidę reikia išspausdinti atitinkamos strėlės lygyje.

IV. Jeigu prietaisui, remiantis Tarybos 880/92/EEB reglamentą atitinkančių dokumentų nuostatomis, suteikiama teisė turėti „ES aplinkosaugos ženklą“, šioje etiketės vietoje šis ženklas gali būti pridedamas. Tai nepažeidžia Europos Sąjungos aplinkosaugos ženklinimo reikalavimų.

V. Per vieną ciklą suvartojamos energijos kiekis (kWh/ciklas), atliekant „medvilnės džiovinimo“ programą.

VI. Prietaiso medvilnės talpa (kg).

VII. Oru vėdinamo ar drėgmę kondensuojančio prietaiso tipas, atitinkantis Reglamente nurodytame darniajame standarte nustatytus tipus. Strėlę reikia išspausdinti atitinkamo tipo užrašo lygyje.

VIII. Džiovintuvo keliamo triukšmo dydis, jei tai reikia nurodyti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, atitinkančių 86/594/EEB direktyvą, nuostatas.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 5 priede.

 

III. SPAUSDINIMAS

 

3. Etiketės pavidalas apibrėžiamas taip:

 

Drier2

 

IV. NAUDOJAMOS SPALVOS

 

CPGJ (angl. CMYB) – žalsvai mėlyna (ciano), raudonai purpurinė, geltona, juoda. Pvz., 07X0 yra: 0% žalsvai mėlynos (ciano), 70% purpurinės, 100% geltonos, 0% juodos.

Strėlių spalvos:

– A: X0X0;

– B: 70X0;

– C: 30X0;

– D: 00X0;

– E: 03X0;

– F: 07X0;

– G: 0XX0.

Išorinių linijų spalva: X070.

Visas tekstas pateikiamas juodos spalvos, o jo fonas – baltas.

______________


Buitinių elektrinių būgninių džiovintuvų

suvartojamos energijos ženklinimo

techninio reglamento

2 priedas

 

VARDINIŲ DUOMENŲ LENTELĖ

 

Vardinių duomenų lentelėje informacija gali būti pateikta daugeliui modelių, kuriuos teikia tas pats teikėjas, bendros lentelės forma. Tuo atveju papildoma vardinių duomenų informacija pateikiama tiksliai nurodyta seka arba panašiu į prietaiso aprašą būdu:

1. Būgninio džiovintuvo teikėjo prekės ženklas.

2. Teikiamam modeliui atpažinti skirta informacija.

3. Modelio energijos vartojimo efektyvumo klasė, kaip apibrėžta Reglamento 4 priede. Išreiškiama taip: „Energijos vartojimo efektyvumo klasė …skalėje nuo A (didžiausias efektyvumas) iki G (mažiausias efektyvumas)“. Jeigu ši informacija pateikiama lentelėje, ji gali būti išreikšta taikant kitas priemones, bet su sąlyga, kad būtų aišku, jog skalė apima nuo A (didžiausio efektyvumo) iki G (mažiausio efektyvumo) klases.

4. Jeigu informacija pateikiama lentelėje ir kai kuriems lentelėje išvardytiems džiovintuvams, remiantis 880/92/EEB reglamentą atitinkančių dokumentų nuostatomis, suteikiama teisė turėti „ES aplinkosaugos ženklą“, šis ženklas taip pat gali būti pridedamas. Šiuo atveju eilutės antraštėje nurodoma „ES aplinkosaugos ženklas“, o įraše – aplinkosaugos ženklo (gėlės) kopija. Ši nuostata nepažeidžia Europos Sąjungos aplinkosaugos ženklinimo tvarkos reikalavimų.

5. Suvartojamos energijos kiekis (pagal Reglamento 1 priedo V pastabą).

6. Vardinė talpa medvilnei (pagal Reglamento 1 priedo VI pastabą).

7. Suvartojamo vandens kiekis, rastas naudojant „medvilnės džiovinimo“ programą (jei tai taikoma).

8. Džiovinimo trukmė, rasta „medvilnės džiovinimo“ programos bandymu.

9. Ta pati, kaip ir Reglamento 1 priedo V, VI, VII ir VIII pastabose pateikta informacija, tačiau „medvilnės džiovinimas lyginimui“ ir „atsargiai džiovinami tekstilės gaminiai“ programoms. Šias eilutes galima praleisti, jeigu aptariamuose džiovintuvuose šių programų nėra.

10. Teikėjai V–VIII pastabose nurodytą informaciją gali pateikti ir kitoms džiovinimo programoms.

11. Vidutinis energijos (ir, kur reikia, vandens) per metus suvartojamas kiekis, remiantis 150 kg džiovinimu, taikant „medvilnės džiovinimo“ ciklą, pridėjus 280 kg – naudojant „medvilnės džiovinimo lyginimui“ ir 150 kg – „atsargiai džiovinami tekstilės gaminiai“ ciklų programas. Tai reiktų išreikšti kaip „keturių asmenų šeimos, normaliai naudojančios džiovintuvą, skaičiuotinis metinis energijos suvartojimas“.

12. Oru vėdinamo ar drėgmę kondensuojančio prietaiso tipas, atitinkantis Reglamente nurodytame darniajame standarte nustatytus tipus (Reglamento 1 priedo VII pastaba).

13. Džiovintuvo keliamas triukšmas, jei tai reikia nurodyti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus.

Jei spalvota ar nespalvota etiketės kopija pateikiama vardinių duomenų lentelėje, tai joje pakanka pateikti tik etiketę papildančią informaciją.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 5 priede.

______________


Buitinių elektrinių būgninių džiovintuvų

suvartojamos energijos ženklinimo

techninio reglamento

3 priedas

 

Užsakymas paštu Ar NAUDOJANT kitAS RYŠIO PRIEMONES

 

Užsakymų paštu kataloguose ar kitas ryšio priemones naudojančiai prekybai skirtuose spaudiniuose (pranešimuose) turi būti ši informacija, kuri pateikiama taip:

1. Energijos vartojimo efektyvumo klasė (pagal Reglamento 2 priedo 3 punkto reikalavimus).

2. Suvartojamos energijos kiekis (pagal Reglamento 1 priedo V pastabą).

3. Talpa (pagal Reglamento 1 priedo VI pastabą).

4. Suvartojamo vandens kiekis per ciklą (jei tai taikoma) (pagal Reglamento 2 priedo 7 punkto reikalavimus).

5. Skaičiuotinis suvartojamos energijos kiekis per metus keturių asmenų šeimai (pagal Reglamento 2 priedo 11 punkto reikalavimus).

6. Triukšmas (pagal Reglamento 1 priedo VIII pastabą).

Jei kataloge pateikiama dar kita gaminio vardinių duomenų lentelėje nurodyta informacija, ji turi būti Reglamento 2 priede nustatytos formos ir į anksčiau pateiktą sąrašą turi būti įtraukiama laikantis vardinių duomenų lentelei taikomos tvarkos.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 5 priede.

______________


Buitinių elektrinių būgninių džiovintuvų

suvartojamos energijos ženklinimo

techninio reglamento

4 priedas

 

Energijos vartojimo efektyvumo klasė

 

Prietaiso energijos vartojimo efektyvumo klasė nustatoma pagal šias lenteles:

 

1 lentelė. Oru vėdinami džiovintuvai

 

Energijos vartojimo efektyvumo klasė

Suvartojamos energijos kiekis „C“, išreikštas kWh/kg džiovinamų skalbinių, randamas atliekant „medvilnės džiovinimo“ programą

A

C £ 0,51

B

0,51 < C £ 0,59

C

0,59 < C £ 0,67

D

0,67 < C £ 0,75

E

0,75 < C £ 0,83

F

0,83 < C £ 0,91

G

C > 0,91

 

2 lentelė. Drėgmę kondensuojantys džiovintuvai

 

Energijos vartojimo efektyvumo klasė

Suvartojamos energijos kiekis „C“, išreikštas kWh/kg džiovinamų skalbinių, randamas atliekant „medvilnės džiovinimo“ programą

A

C £ 0,55

B

0,55 < C £ 0,64

C

0,64 < C £ 0,73

D

0,73 < C £ 0,82

E

0,82 < C £ 0,91

F

0,91 < C £ 1,00

 

C > 1,00

______________


Buitinių elektrinių būgninių džiovintuvų

suvartojamos energijos ženklinimo techninio

reglamento

5 priedas

 

ETIKETĖSE ir vardinių duomenų lENTELĖSE VaRTOJAmų terminų vertimas

 

Greta anksčiau pateiktų lietuviškų terminų pateikiami atitinkami angliški terminai:

 

Pastaba

 

 

Lietuviški

 

 

Angliški

Etiketė

Vardinių duomenų lentelė

Užsakymas paštu

Reglamento priedai

1

2

3

ý

 

 

Energija

Energy

ý

 

 

Būgninis džiovintuvas

Drier

I

 

 

Gamintojas

Manufacturer

II

 

 

Modelis

Model

ý

 

 

Didžiausias efektyvumas

More efficient

ý

 

 

Mažiausias efektyvumas

Less efficient

 

3

1

Energijos vartojimo efektyvumo klasė … skalėje nuo A (didžiausias efektyvumas) iki G (mažiausias efektyvumas)

Energy efficiency class…. on a scale A (more efficient) a G (less efficient)

V

5

2

Suvartojama energija

Energy consumption

V

5

2

(kWh/ciklas)

kWh/cycle

V

5

2

(Remiantis „medvilnės džiovinimo“ programos standartinio bandymo rezultatais)

Based on standard test results for ‘dry cotton’ cycle

V

5

2

Tikrasis energijos suvartojimas priklausys nuo to, kaip prietaisas bus naudojamas

Actual consumption will depend on how the appliance is used

VI

6

3

Talpa (medvilnė) … (kg)

Capacity (cotton) … kg

X

11

7

Suvartojamas vanduo

Water consumption

 

8

 

Džiovinimo trukmė

Drying time

 

11

6

Tipiškas keturių asmenų šeimos suvartojamos energijos kiekis per metus, normaliai džiovinant džiovintuve

Estimated annual consumption for a four-person household which normally driers using a drier

VII

12

 

Oru vėdinamas

Air vented

VII

12

 

Drėgmę kondensuojantis

Condensing

VIII

13

6

Triukšmas

(dB(A) apie 1 pW)

Noise

(dB(A) re 1 pW)

ý

 

 

Daugiau informacijos pateikiama gaminio aprašuose

Further information is contained in product brochures

ý

 

 

Lietuvos standartas

LST EN 61121

Lithuanian Standard

LST EN 61121

ý

 

 

Buitinių būgninių džiovintuvų suvartojamos energijos ženklinimo direktyva 95/13/EB

Electric drier label Directive 95/13/EC

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2002 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 163

 

ENERGIJOS VARTOJIMO EFEKTYVUMO REIKALAVIMŲ, TAIKOMŲ LIUMINESCENCINIO APŠVIETIMO BALASTINIAMS ĮTAISAMS, TECHNINIS REGLAMENTAS

 

1. Šis techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) taikomas į elektros tinklą jungiamų apšvietimo su liuminescencinėmis lempomis įrenginių balastiniams įtaisams, toliau vadinamiems balastais.

2. Reglamentas netaikomas:

2.1. liuminescencinėse lempose įrengtiems balastams;

2.2. specialiems šviesos šaltinių balastams, kurie yra įrengti balduose, yra nekeičiama šviesos šaltinio dalis ir negali būti atskirai nuo šviesos šaltinio išbandyti (pagal Lietuvos standarto LST EN 60920, kuris yra perimtas Europos standartas, 2.1.3 punktą);

2.3. eksportuojamiems balastams, kurie gali būti eksportuojami kaip atskiri komponentai arba įrengti šviesos šaltiniuose.

3. Balastų kategorijos nurodomos Reglamento l priede.

4. Reglamentas parengtas vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos 2000/55/EB direktyva „Dėl energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų, taikomų liuminescencinio apšvietimo įrenginių balastiniams įtaisams“, pritaikančia Europos Bendrijos sprendimą 93/465/EEB apie atitikties ženklo „CE“ taikymo taisykles, techninės pažangos etapus ir jų trukmę.

5. Reglamento tikslai:

5.1. sumažinti liuminescencinių šviestuvų balastų suvartojamos energijos kiekį, pamažu pereinant nuo mažai efektyvių prie efektyvesnių balastų, taip pat galinčių užtikrinti daugiau energijos taupymo būdų;

5.2. apriboti nenaudingų liuminescencinių šviestuvų balastų prekybą;

5.3. mažinant energijos vartojimą, didinti aplinkos ir vartotojų apsaugą;

5.4. siekiant užtikrinti, kad Reglamentas būtų tinkamai įgyvendintas, garantuoti sąžiningas konkurencijos sąlygas gamintojams ir ginti vartotojų teises.

6. Reglamente nurodyti duomenys turi būti nustatomi pagal Lietuvos standarte LST EN 50294, kuris yra perimtas CENELEC patvirtintas Europos standartas, pateiktus metodus.

7. Liuminescencinis apšvietimas sudaro nemažą Lietuvos Respublikoje suvartojamos elektros energijos dalį. Įvairių modelių liuminescencinių šviestuvų balastai vartoja labai skirtingą energijos kiekį. Siekiant sumažinti ir suvienodinti balastų vartojamą energiją, remiantis Europos Bendrijos 93/465/EEB sprendimu, Reglamente pateikiamos pirmojo (Reglamento 3 priedas) ir antrojo (Reglamento 4 priedas) etapo rekomenduojamos bendros liuminescencinio šviestuvo lempos ir balasto įėjimo galios vertės. Įėjimo galios skaičiavimo metodas pateiktas Reglamento 2 priede.

Pirmojo etapo trukmė nustatoma 3 metai.

8. Praėjus penkeriems metams po Reglamento įsigaliojimo, tai yra antrajame etape, pilnutinė balastinių įtaisų ir liuminescencinių lempų grandinių įėjimo galia turi atitikti Reglamento 4 priedo reikalavimus.

9. Reglamentas privalomas liuminescencinio apšvietimo įrenginių balastinių įtaisų gamintojams ar jų Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kurie yra įgaliotieji atstovai ar platintojai, teikiantys balastus į Lietuvos Respublikos rinką. Jie turi užtikrinti, kad kiekvienas balastas, pateiktas į rinką kaip atskiras komponentas ar įrengtas šviesos šaltiniuose, atitiktų Reglamento pirmojo arba antrojo etapo energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus. Matuodami balastinio įtaiso suvartojamą energijos kiekį gamintojai turi taikyti Lietuvos standarto LST EN 50294, kuris yra perimtas Europos standartas, bandymų metodus.

10. Siekiant užtikrinti laisvesnę liuminescencinių šviestuvų balastų, atitinkančių Reglamente nustatytus energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus, apyvartą, šiuos įtaisus būtina ženklinti iš dviejų raidžių sudarytu ES atitikties ženklu „CE“, prieš tai atlikus Reglamente nurodyto standarto reikalavimų atitikties patikras. Jeigu į rinką balastai išleidžiami įrengti šviesos šaltiniuose, atitikties ženklu ženklinamas pats šaltinis ir jo pakuotė. „CE“ ženklas turi būti matomas, įskaitomas ir neištrinamas.

11. Jei nėra priešingų įrodymų, laikoma, kad „CE“ atitikties ženklu paženklinti balastai atitinka Reglamento reikalavimus. Negalima drausti ar trukdyti teikti į Lietuvos Respublikos rinką Reglamento nurodytu būdu paženklintus ir kitų jiems taikomų reglamentų reikalavimus atitinkančius liuminescencinių šviestuvų balastus.

12. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos (rinkos priežiūros institucija) ir Valstybinė energetikos inspekcija prie Ūkio ministerijos (valstybinės priežiūros institucija) pagal joms priskirtas funkcijas imasi visų būtinų priemonių, kad į rinką būtų pateikiami tik tie liuminescencinių šviestuvų balastai, kurie atitinka Reglamento energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus.

13. Jei balastai netenkina Reglamento reikalavimų, Lietuvos Respublikos rinkos ir valstybinės priežiūros institucijos turi imtis būtinų priemonių, draudžiančių teikti į rinką ir parduoti minėtus balastus. Taikant draudimo priemones, pirmiausia reikia tiksliai informuoti balastų gamintoją, jo įgaliotąjį atstovą arba asmenį, atsakingą už balastų teikimą į rinką, apie tokio draudimo priežastis.

Rinkos ir valstybinės priežiūros institucijos draudimo priemones pradeda taikyti praėjus 18 mėnesių nuo Reglamento įsigaliojimo. Iki to laiko leidžiama teikti į rinką tokius balastus, kurie atitinka sąlygas, galiojusias Lietuvos Respublikoje Reglamento įsigaliojimo dieną.

14. Liuminescencinių šviestuvų balastų ir jų gamybos dokumentų atitikties įvertinimo procedūras pagal Reglamento nuostatas atlieka tos Ūkio ministerijos ar jos įgaliotos institucijos paskirtos ir paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, kurios atitinka Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisykles, patvirtintas ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 „Dėl Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058).

15. Remiantis Europos Bendrijos 93/465/EEB sprendimu, Reglamente minimi techniniai dokumentai turi apimti:

15.1. balasto modeliui vienareikšmiškai atpažinti pakankamą bendrą aprašymą, nurodant gamintojo pavadinimą ir adresą;

15.2. informaciją ir reikiamus brėžinius apie pagrindines modelio projekto charakteristikas ir ypač apie tuos dalykus, kurie pastebimai daro įtaką suvartojamos energijos kiekiui;

15.3. veikimo instrukcijas;

15.4. ataskaitas apie atitinkamus matavimų bandymus, atliktus pagal Lietuvos standarto LST EN 50294 reikalavimus;

15.5. duomenis, kaip šie balastai atitinka Reglamento 1 priede nurodomų kategorijų reikalavimus.

Kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyti techniniai dokumentai taip pat yra privalomi.

16. Ūkio ministerija ar jos įgaliota institucija turi informuoti Europos Komisiją apie draudimo priemones ir jų priėmimo priežastis, teikti pastabas bei pasiūlymus dėl nurodytų etapų trukmės, derinti trečiojo energijos vartojimo efektyvumo etapo įvedimo finansinius bei techninius sprendimus ir skelbti leidinyje „Valstybės žinios“ tuos energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus, kurie skelbiami ES žurnale Official Journal of the European Communities.

17. Asmenys, pažeidžiantys Reglamento reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


Energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų,

taikomų liuminescencinio apšvietimo

balastiniams įtaisams, techninio reglamento

1 priedas

 

BALASTINIŲ ĮTAISŲ KATEGORIJOS

 

Norint apskaičiuoti didžiausią balastinio įtaiso ir liuminescencinės lempos grandinės įėjimo galią, pirmiausia tam tikrą balastinį įtaisą reikia priskirti šiame sąraše nurodytai kategorijai:

 

Kategorija

Apibūdinimas

1

Vamzdinės liuminescencinės lempos balastas

2

Kompaktinės 2 vamzdelių liuminescencinės lempos balastas

3

Kompaktinės 4 vamzdelių plokščios liuminescencinės lempos balastas

4

Kompaktinės 4 vamzdelių liuminescencinės lempos balastas

5

Kompaktinės 6 vamzdelių liuminescencinės lempos balastas

6

Kompaktinės 2D formos liuminescencinės lempos balastinis įtaisas

______________


Energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų,

taikomų liuminescencinio apšvietimo

balastiniams įtaisams, techninio reglamento

2 priedas

 

LIUMINESCENCINĖS LEMPOS IR PATEIKTOJO TIPO BALASTINIO ĮTAISO GRANDINĖS DIDŽIAUSIOS ĮĖJIMO GALIOS SKAIČIAVIMO METODAI

 

Liuminescencinės lempos ir pateiktojo tipo balasto bendros grandinės energijos vartojimo efektyvumo faktorius nustatomas pagal grandinės didžiausią įėjimo galią. Tai yra lempos galios ir balastinio įtaiso rūšies funkcija. Dėl šios priežasties liuminescencinės lempos ir pateiktojo tipo balastinio įtaiso bendros grandinės didžiausia įėjimo galia priklauso nuo kiekvienos lempos galios ir balasto tipo.

Reglamento priede vartojami terminai atitinka Lietuvos standarte LST EN 50294, kuris yra nacionalinės standartizacijos institucijos perimtas Europos standartas, pateiktus apibrėžimus.

______________


Energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų,

taikomų liuminescencinio apšvietimo

balastiniams įtaisams, techninio reglamento

3 priedas

 

PIRMASIS ETAPAS

 

Lentelėje pateikiama didžiausia liuminescencinės lempos ir balasto bendros grandinės įėjimo galia, išreikšta vatais (W).

 

Balastinio įtaiso kategorija

Lempos galia, W

Didžiausia leistina lempos ir balasto grandinės įėjimo galia, W

50 Hz

Aukštesnis kaip 50 Hz dažnis

 

1

15

13,5

25

 

18

16

28

 

30

24

40

 

36

32

45

 

38

32

47

 

58

50

70

 

70

60

83

2

18

16

28

 

24

22

34

 

36

32

45

3

18

16

28

 

24

22

34

 

36

32

45

4

10

9,5

18

 

13

12,5

21

 

18

16,5

28

 

26

24

36

5

18

16

28

 

26

24

36

6

10

9

18

 

16

14

25

 

21

19

31

 

28

25

38

 

38

34

47

Jeigu balastas yra pritaikytas lempai, kurios galia yra tarp dviejų pirmiau pateiktoje lentelėje nurodytų verčių, didžiausia liuminescencinės lempos ir balastinio įtaiso grandinės įėjimo galia skaičiuojama tiesiškai interpoliuojant tarp lentelėje nurodytų dviejų artimiausių lempos galių ir tarp jas atitinkančių įėjimo galių.

Pavyzdžiui, jeigu 1 kategorijos lempos balastas yra pritaikytas 48 W lempai, esant 50 Hz, didžiausia lempos ir balastinio įtaiso grandinės įėjimo galia skaičiuojama taip:

 

47 + (48 – 38) × (70 – 47) / (58 – 38) = 58,5 W.

______________


Energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų,

taikomų liuminescencinio apšvietimo

balastiniams įtaisams, techninio reglamento

4 priedas

 

ANTRASIS ETAPAS

 

Lentelėje pateikiama didžiausia liuminescencinės lempos ir balastinio įtaiso bendros grandinės įėjimo galia, išreikšta vatais (W).

 

Balastinio įtaiso kategorija

Lempos galia, W

Didžiausia leistina lempos irbalasto grandinės įėjimo galia, W

 

50 Hz

Aukštesnis kaip 50 Hz dažnis

 

1

15

13,5

23

 

18

16

26

 

30

24

38

 

36

32

43

 

38

32

45

 

58

50

67

 

70

60

80

 

 

 

 

2

18

16

26

 

24

22

32

 

36

32

43

 

 

 

 

3

18

16

26

 

24

22

32

 

36

32

43

 

 

 

 

4

10

9,5

16

 

13

12,5

19

 

18

16,5

26

 

26

24

34

 

 

 

 

5

18

16

26

 

26

24

34

 

 

 

 

6

10

9

16

 

16

14

23

 

21

19

29

 

28

25

36

 

38

34

45

Jeigu balastas yra pritaikytas lempai, kurios galia yra tarp dviejų pirmiau pateiktoje lentelėje nurodytų verčių, didžiausia liuminescencinės lempos ir balastinio įtaiso grandinės įėjimo galia skaičiuojama tiesiškai interpoliuojant tarp lentelėje nurodytų dviejų artimiausių lempos galių ir tarp jas atitinkančių įėjimo galių.

Pavyzdžiui, jeigu 1 kategorijos lempos balastas yra pritaikytas 48 W lempai, esant 50 Hz, didžiausia lempos ir balastinio įtaiso grandinės įėjimo galia skaičiuojama taip:

45 + (48 – 38) × (67 – 45) / (58 – 38) = 56 W.

______________


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2002 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 163

 

BUITINIŲ LEMPŲ SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO TECHNINIS REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) taikomas į elektros tinklą jungiamoms buitinėms elektros lempoms (su kaitinimo siūlais ir sutapdintosioms kompaktiškoms liuminescencinėms lempoms) ir buitinėms liuminescencinėms lempoms (tarp jų linijinėms ir nesutapdintosioms kompaktiškoms liuminescencinėms lempoms) net ir tada, kai jos parduodamos naudoti ne buityje.

Jeigu galutiniai vartotojai gali naudotis atskiromis prietaiso dalimis, Reglamente „lempa“ yra šviesą skleidžianti dalis (skleidžiančios dalys).

2. Reglamentas netaikomas lempoms:

2.1. kurių šviesos srautas didesnis kaip 6 500 lm;

2.2. kurių įėjimo galia mažesnė kaip 4 W;

2.3. atšvaitų lempoms;

2.4. kurios parduodamos ar komerciškai naudojamos pirmiausia kartu su kitais energijos šaltiniais, pavyzdžiui, baterijomis;

2.5. kurios neparduodamos ar komerciškai nenaudojamos pirmiausia skleisti šviesą regimajame diapazone (nuo 400 nm iki 800 nm);

2.6. kurios parduodamos ar komerciškai naudojamos kaip gaminio, kurio svarbiausia paskirtis nėra šviesti, dalis. Tačiau jeigu lempa parduodama, nuomojama, parduodama išsimokėtinai arba atskirai eksponuojama, pavyzdžiui, kaip atsarginė dalis, Reglamentas jai taikomas.

3. Reglamentas parengtas vadovaujantis Europos Bendrijos Tarybos 98/11/EB buitinių elektros lempų suvartojamos energijos ženklinimo vykdomąja direktyva, kuri vykdo 92/75/EEB direktyvą „Dėl buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo parodymo ženklinant gaminį bei apie jį pateikiant standartinę informaciją“.

4. Reglamentas privalomas visiems teikėjams ar jų Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kurie yra įgaliotieji atstovai ar platintojai, teikiantys buitines elektros lempas į Lietuvos Respublikos rinką.

5. Reglamento tikslas – kuo išsamiau ir standartizuotu būdu informuoti visuomenę apie buitinių elektros lempų suvartojamą elektros energiją. Tiksli ir svarbi informacija visuomenę gali paskatinti pasirinkti tas elektros lempas, kurios racionaliau vartoja elektros energiją, o gamintojus – imtis veiksmų, kad buitinės elektros lempos vartotų mažiau energijos.

6. Reglamente nurodyti duomenys turi būti nustatomi taikant Lietuvos standartuose, kurie yra perimti Europos standartai, pateiktus metodus.

7. Reglamente vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip nurodyta Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente.

 

II. ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

 

8. Techniniai dokumentai, nurodyti Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente, turi apimti:

8.1. lempai vienareikšmiškai atpažinti pakankamą bendrą aprašymą, nurodant elektros lempos teikėjo pavadinimą, prekybos ženklą ir adresą;

8.2. informaciją ir reikiamus brėžinius apie pagrindines modelio projekto charakteristikas ir ypač apie tuos dalykus, kurie pastebimai daro įtaką suvartojamos energijos kiekiui;

8.3. ataskaitas apie atitinkamus matavimų bandymus, atliktus pagal Reglamente nurodytų standartų reikalavimus;

8.4. naudojimo instrukcijas (jei reikalingos).

9. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente nurodyta suvartojamos energijos ženklinimo etiketė pateikta Reglamento 1 priede. Etiketė turi būti užklijuojama arba atspausdinama arba tvirtinama kiekvienos lempos pakuotės išorėje. Etiketės matymui neturi kliudyti ar trukdyti jokia kita ant kiekvienos lempos pakuotės užklijuota, atspausdinta ar prie jos pritvirtinta informacija. Reglamento 1 priede nurodoma, kaip etiketė gali būti tvirtinama ant labai mažų pakuočių.

10. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente nurodytos vardinių duomenų lentelės turinys ir formatas pateikti Reglamento 2 priede.

11. Teikiant pasiūlymą elektros lempas parduoti, išnuomoti arba išnuomoti su teise vėliau išpirkti (pavyzdžiui, spausdinant užsakymų paštu katalogą), kada nesitikima, kad galimam pirkėjui (klientui) gaminys bus demonstruojamas, šiame leidinyje ar kitas ryšio priemones naudojančios prekybos pranešime turi būti visa Reglamento 3 priede nurodyta informacija.

12. Etiketėje ir vardinių duomenų lentelėse nurodytos elektros lempų energijos vartojimo efektyvumo klasės pateikiamos tokios, kaip tai apibrėžta Reglamento 4 priede.

13. Jeigu 2 punkte paminėtoms lempoms taikomi Lietuvos Respublikos nacionalinės standartizacijos institucijos perimti matavimo metodų CENELEC patvirtinti ir paskelbti Europos standartai, jų elektros vartojimo efektyvumo etiketės ir vardinių parametrų lentelės gali būti pateikiamos, vadovaujantis kitų elektros lempoms taikomų reglamentų reikalavimais.

14. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos (rinkos priežiūros institucija) ir Valstybinė energetikos inspekcija prie Ūkio ministerijos (valstybinės priežiūros institucija) pagal joms priskirtas funkcijas imasi visų būtinų priemonių, kad į rinką būtų pateikiamos tik tos elektros lempos, kurios atitinka Reglamento ženklinimo reikalavimus.

 

III. Baigiamosios nuostatos

 

15. Jeigu nėra priešingų įrodymų, turi būti pripažįstama, kad elektros lempų suvartojamos energijos ženklinimo etiketės ir vardinių duomenų lentelės atitinka Reglamento nuostatas.

16. Jeigu yra pagrindo abejoti ženklinimo atitiktimi, Lietuvos Respublikos rinkos ir valstybinės priežiūros institucijos gali paprašyti teikėjų pateikti įrodymus apie etiketėse ir vardinių duomenų lentelėse pateiktos informacijos tikslumą.

17. Atitikties įvertinimo procedūras pagal Reglamento nuostatas atlieka tos Ūkio ministerijos ar jos įgaliotos institucijos paskirtos ir paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, kurios atitinka Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisykles, patvirtintas ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 „Dėl Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058).

18. Ūkio ministerija ar jos įgaliota institucija turi rengti ir teikti Europos Komisijos sudarytam komitetui pastabas bei pasiūlymus dėl nurodytų ženklinimo reikalavimų vykdymo ir skelbti leidinyje „Valstybės žinios“ tuos energijos, kitų išteklių suvartojimo ženklinimo reikalavimus, kurie skelbiami ES žurnale Official Journal of the European Communities.

19. Asmenys, pažeidžiantys Reglamento reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


Buitinių elektros lempų suvartojamos

energijos ženklinimo techninio reglamento

1 priedas

 

SUVARTOJAMOS EnERGIJOS žENKLINIMO ETIKETė

 

I. ETIKETĖS PAVIDALAS

 

1. Etiketėje turi būti rašoma lietuviškai. Jeigu etiketė nėra spausdinama ant pačios pakuotės, o priklijuojama ar pritvirtinama atskirai, ji gali būti spalvota. Jeigu etiketė yra nespalvota, atspaudas ir pagrindas gali būti bet kokios spalvos, tačiau etiketė turi būti įskaitoma. Etiketė pasirenkama iš šių pavyzdžių:

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

II. PASTABOS APIE SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO ETIKETĘ

 

2. Etiketėje turi būti ši informacija:

I. Elektros lempos energijos vartojimo efektyvumo klasė, nustatoma pagal Reglamento 4 priedą. Klasės raidę reikia įrašyti atitinkamos strėlės lygyje.

II. Lempos šviesos srautas liumenais.

III. Lempos įėjimo galia vatais.

IV. Vidutinė vardinė lempos darbo trukmė valandomis. Jei jokių kitų žinių apie lempos darbo trukmę, įskaitant ir pakuotę, nepateikiama, šią informacijos eilutę galima praleisti.

3. Jei 2 punkto II, III pastabose ir, jei taikoma, IV pastaboje nurodyti duomenys yra pateikiami kitoje lempos pakuotės vietoje, lempos etiketėje šių duomenų ir viso jų langelio galima nenurodyti.

Šiuo atveju etiketė pasirenkama iš šių pavyzdžių:

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

III. SPAUSDINIMAS

 

4. Etiketės pavidalas apibrėžiamas taip:

 

25 pt.
Helvetikos
pusjuodis
11 pt.
Helvetikos
pusjuodis
13 pt.  Helvetikos pusjuodis7

3

 

Apie pavyzdyje parodytą etiketę turi būti paliekamas ne mažesnis kaip 5 mm tuščias rėmelis. Kai pakuotės šono paviršius nėra pakankamai didelis, kad būtų galima pritvirtinti etiketę ir ją įrėminti tuščiu rėmeliu, arba jeigu etiketė užimtų daugiau nei 50% didesnio pakuotės šono paviršiaus, etiketė ir rėmelis gali būti sumažinti, tačiau ne daugiau, negu reikia šioms abiem sąlygoms atitikti. Tačiau, atsižvelgiant į etiketės standartinį dydį, ji negali būti sumažinta daugiau negu 40% jos standartinio dydžio (ilgio) dalies. Jeigu pakuotė yra per maža net ir sumažintai etiketei pritvirtinti, etiketė gali būti tvirtinama prie lempos ar pakuotės. Jeigu nesumažinto dydžio etiketė ir lempa demonstruojamos kartu (pavyzdžiui, etiketė tvirtinama prie lentynos, ant kurios lempa demonstruojama), etiketės prie lempos galima netvirtinti.

 

IV. NAUDOJAMOS SPALVOS

 

5. Spalvų variantai:

CPGJ (angl. CMYB) – žalsvai mėlyna (ciano), raudonai purpurinė, geltona, juoda. Pvz., 07X0 yra: 0% žalsvai mėlynos (ciano), 70% purpurinės, 100% geltonos, 0% juodos.

Strėlių spalvos:

– A: X0X0;

– B: 70X0;

– C: 30X0;

– D: 00X0;

– E: 03X0;

– F: 07X0;

– G: 0XX0.

Išorinių linijų spalva: X070.

Visas tekstas pateikiamas juodos spalvos, o jo fonas – baltas.

______________


Buitinių elektros lempų suvartojamos

energijos ženklinimo techninio reglamento

2 priedas

 

vardinių duomenų lENTELĖ

 

Vardinių duomenų lentelėje turi būti pateikta etiketėje esanti informacija. Jei lempų aprašas neteikiamas, etiketė, teikiama kartu su gaminiu, gali būti laikoma vardinių duomenų lentele.

______________


Buitinių elektros lempų suvartojamos

energijos ženklinimo techninio reglamento

3 priedas

 

Užsakymas paštu Ar NAUDOJANT kitAS RYŠIO PRIEMONES

 

Užsakymų paštu kataloguose ar kitas ryšio priemones naudojančiai prekybai skirtuose spaudiniuose (pranešimuose) turi būti arba etiketės kopija, arba ši informacija, kuri pateikiama tokia tvarka:

1. Energijos efektyvumo vartojimo klasė (pagal Reglamento 1 priedo I pastabos reikalavimus).

Išreiškiama taip: „Energijos vartojimo efektyvumo klasė … skalėje nuo A (didžiausias efektyvumas) iki G (mažiausias efektyvumas)“. Jeigu ši informacija pateikiama lentelėje, ji gali būti išreikšta kitomis priemonėmis, tačiau turi būti aišku, kad skalė apima nuo A (didžiausio efektyvumo) iki G (mažiausio efektyvumo) klases.

2. Lempos šviesos srautas (pagal Reglamento 1 priedo II pastabą).

3. Įėjimo galia (pagal Reglamento 1 priedo III pastabą).

4. Vidutinė vardinė lempos darbo trukmė (pagal Reglamento 1 priedo IV pastabą). Jei kataloge nepateikiama jokios informacijos apie lempos darbo trukmę, Reglamento 1 priedo IV pastabos eilutės galima nerašyti.

______________


Buitinių elektros lempų suvartojamos

energijos ženklinimo techninio reglamento

4 priedas

 

Energijos VARTOJIMO efektyvumo klasė

 

Buitinių elektros lempų energijos vartojimo efektyvumo klasė nustatoma taip:

Lempos priskiriamos A klasei, jeigu tai:

– liuminescencinės lempos be sutapdinto balasto įtaiso, kurioms prijungti prie elektros tinklo reikalingas balasto įtaiso jungiklis ir (arba) kitas valdymo įrenginys;

 

– kitos lempos, kurių:

 

čia F lempos skleidžiamas šviesos srautas liumenais;

W – yra lempos įėjimo galia vatais.

Jeigu lempa A klasei nepriskiriama, galios atskaita vatais WR apskaičiuojama taip:

 

 

čia F – lempos išėjimo šviesos srautas liumenais.

Energijos vartojimo efektyvumo indeksas EI nustatomas taip:

 

 

čia W – lempos įėjimo galia vatais.

Tuomet energijos vartojimo efektyvumo klasė nustatoma pagal šią lentelę:

 

Energijos vartojimo efektyvumo klasė

Energijos vartojimo efektyvumo indeksas EI

A

B

EI < 60%

C

60%EI < 80%

D

80%EI < 95%

E

95%EI < 110%

F

110%EI < 130%

G

EI ≥ 130%

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2002 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 163

 

BUITINIŲ INDAPLOVIŲ SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO TECHNINIS REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis Techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) taikomas į elektros tinklą jungiamoms buitinėms indaplovėms net ir tada, kai jos parduodamos naudoti ne buityje.

Reglamento nuostatos netaikomos kitus energijos išteklius vartojančioms indaplovėms.

2. Reglamentas parengtas vadovaujantis Europos Bendrijos Tarybos 97/17/EB buitinių indaplovių suvartojamos energijos ženklinimo vykdomąja direktyva, kuri vykdo 92/75/EEB direktyvą „Dėl buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo parodymo ženklinant gaminį bei apie jį pateikiant standartinę informaciją“, ir atsižvelgiant į 1999/9/EB direktyvą, kuri yra 97/17/EB direktyvos keitinys.

3. Reglamentas privalomas visiems teikėjams ar jų Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kurie yra įgaliotieji atstovai ar platintojai, teikiantys indaploves į Lietuvos Respublikos rinką.

4. Reglamento tikslas – kuo išsamiau ir standartizuotu būdu informuoti visuomenę apie buitinių indaplovių suvartojamą elektros energiją. Nors geresnės kokybės indų plovimui dažnai reikia daugiau vandens ir elektros energijos, tiksli ir svarbi informacija visuomenę gali paskatinti pasirinkti tas indaploves, kurios racionaliau vartoja energiją ir vandenį, o teikėjus – imtis veiksmų, kad elektrinės indaplovės vartotų mažiau energijos ir vandens.

5. Reglamente nurodyti duomenys turi būti nustatomi pagal Lietuvos standarte LST EN 50242, kuris yra perimtas Europos standartas, pateiktus metodus.

6. Jeigu pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus reikia pateikti indaplovių oru skleidžiamo triukšmo duomenis, juos galima įrašyti į etiketę pagal Reglamento 1 priedo nuorodas.

7. Reglamente vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip nurodyta Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente.

 

II. ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

 

8. Techniniai dokumentai, nurodyti Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente, turi apimti:

8.1. prietaisui vienareikšmiškai atpažinti pakankamą bendrą aprašymą, nurodant indaplovių teikėjo pavadinimą ir adresą;

8.2. informaciją ir reikiamus brėžinius apie pagrindines modelio projekto charakteristikas ir ypač apie tuos dalykus, kurie pastebimai daro įtaką suvartojamos energijos kiekiui;

8.3. ataskaitas apie atitinkamus matavimų bandymus, atliktus pagal Reglamente nurodytame standarte pateikiamus metodus;

8.4. naudojimo instrukcijas.

9. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente nurodyta suvartojamos energijos ženklinimo etiketė pateikta Reglamento 1 priede. Etiketė turi būti tvirtinama aiškiai matomoje indaplovės išorės vietoje.

10. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente nurodytos vardinių duomenų lentelės turinys ir formatas pateikti Reglamento 2 priede.

11. Teikiant pasiūlymą indaplovę parduoti, išnuomoti arba išnuomoti su teise vėliau išpirkti (pavyzdžiui, spausdinant užsakymų paštu katalogą), kada nesitikima, kad galimam pirkėjui (klientui) gaminys bus demonstruojamas, šiame leidinyje ar kitas ryšio priemones naudojančios prekybos pranešime turi būti visa Reglamento 3 priede nurodyta informacija.

12. Etiketėje ir vardinių duomenų lentelėse nurodytos indaplovės energijos vartojimo efektyvumo ir plovimo bei džiovinimo kokybės klasės pateikiamos tokios, kaip tai apibrėžta Reglamento 4 priede.

13. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos (rinkos priežiūros institucija) ir Valstybinė energetikos inspekcija prie Ūkio ministerijos (valstybinės priežiūros institucija) pagal joms priskirtas funkcijas imasi visų būtinų priežiūros priemonių, kad į rinką būtų pateikiamos tik tos indaplovės, kurios atitinka Reglamento ženklinimo reikalavimus.

 

III. Baigiamosios nuostatos

 

14. Jeigu nėra priešingų įrodymų, turi būti pripažįstama, kad indaplovių suvartojamos energijos ženklinimo etiketės ir vardinių duomenų lentelės atitinka Reglamento nuostatas.

15. Jeigu yra pagrindo abejoti ženklinimo atitiktimi, Lietuvos Respublikos rinkos ir valstybinės priežiūros institucijos gali paprašyti teikėjų pateikti įrodymus apie etiketėse ir vardinių duomenų lentelėse pateiktos informacijos tikslumą.

16. Atitikties įvertinimo procedūras pagal Reglamento nuostatas atlieka tos Ūkio ministerijos ar jos įgaliotos institucijos paskirtos ir paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, kurios atitinka Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisykles, patvirtintas ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 „Dėl Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058).

17. Ūkio ministerija ar jos įgaliota institucija turi rengti ir teikti Europos Komisijos sudarytam komitetui pastabas bei pasiūlymus dėl nurodytų ženklinimo reikalavimų vykdymo ir skelbti leidinyje „Valstybės žinios“ tuos energijos bei kitų išteklių suvartojimo ženklinimo reikalavimus, kurie skelbiami ES žurnale Official Journal of the European Communities.

18. Asmenys, pažeidžiantys Reglamento reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


Buitinių indaplovių suvartojamos energijos

ženklinimo techninio reglamento

1 priedas

 

SUVARTOJAMOS EnERGIJOS žENKLINIMO ETIKETė

 

I. ETIKETĖS PAVIDALAS

 

1. Etiketėje turi būti rašoma lietuviškai. Joje turi būti pateiktos šios iliustracijos:

 

Dishwasher1

 

II. PASTABOS APIE SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO ETIKETĘ

 

2. Etiketėje turi būti ši informacija:

I. Indaplovės teikėjo pavadinimas ar prekės ženklas.

II. Teikiamam modeliui vienareikšmiškai atpažinti skirta informacija.

III. Prietaiso energijos vartojimo efektyvumo klasė, nustatoma pagal Reglamento 4 priedą. Klasės raidę reikia išspausdinti atitinkamos strėlės lygyje.

IV. Jeigu prietaisui, remiantis Tarybos 880/92/EEB reglamentą atitinkančių dokumentų nuostatomis, suteikiama teisė turėti „ES aplinkosaugos ženklą“, šioje indaplovės etiketės vietoje šis ženklas gali būti pridedamas. Tai nepažeidžia jokių Europos Sąjungos aplinkosaugos ženklinimo reikalavimų.

V. Per vieną visą ciklą suvartojamas energijos kiekis (kWh/ciklas), taikant standartinę plovimo programą.

VI. Plovimo kokybės klasė, kaip apibrėžta Reglamento 4 priede.

VII. Džiovinimo kokybės klasė, kaip apibrėžta Reglamento 4 priede.

VIII. Indaplovės talpa.

IX. Vandens suvartojimas (litrais) per visą standartinės plovimo programos ciklą.

X. Standartinės indų plovimo programos keliamo triukšmo dydis, jei tai reikia nurodyti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 5 priede.

 

III. SPAUSDINIMAS

 

3. Etiketės pavidalas apibrėžiamas taip:

 

Dishwasher2

 

IV. NAUDOJAMOS SPALVOS

 

CPGJ (angl. CMYB) – žalsvai mėlyna (ciano), raudonai purpurinė, geltona, juoda. Pvz., 07X0 yra: 0% žalsvai mėlynos (ciano), 70% purpurinės, 100% geltonos, 0% juodos.

Strėlių spalvos:

– A: X0X0;

– B: 70X0;

– C: 30X0;

– D: 00X0;

– E: 03X0;

– F: 07X0;

– G: 0XX0.

Išorinių linijų spalva: X070.

Visas tekstas pateikiamas juodos spalvos, o jo fonas – baltas.

______________


Buitinių indaplovių suvartojamos energijos

ženklinimo techninio reglamento

2 priedas

 

VARDINIŲ DUOMENŲ LENTELĖ

 

Vardinių duomenų lentelėje informacija gali būti pateikta daugeliui modelių, kuriuos teikia tas pats teikėjas, bendros lentelės forma. Tuo atveju papildoma vardinių duomenų informacija pateikiama tiksliai nurodyta seka arba panašiu į prietaiso aprašą būdu:

1. Indaplovės teikėjo prekės ženklas.

2. Teikiamam modeliui atpažinti skirta informacija.

3. Modelio energijos vartojimo efektyvumo klasė, kaip apibrėžta Reglamento 4 priede. Išreiškiama taip: „Energijos vartojimo efektyvumo klasė … skalėje nuo A (didžiausias efektyvumas) iki G (mažiausias efektyvumas). Jeigu ši informacija pateikiama lentelėje, ji gali būti išreikšta taikant kitas priemonės, bet su sąlyga, kad būtų aišku, jog skalė apima nuo A (didžiausio efektyvumo) iki G (mažiausio efektyvumo) klases“.

4. Jeigu informacija pateikiama lentelėje ir kai kurioms lentelėje išvardytoms indaplovėms, remiantis 880/92/EEB reglamentą atitinkančių dokumentų nuostatomis, buvo suteikta teisė turėti „ES aplinkosaugos ženklą“, šis ženklas taip pat gali būti pridedamas. Šiuo atveju eilutės antraštėje nurodoma „ES aplinkosaugos ženklas“, o įraše – aplinkosaugos ženklo (gėlės) kopija. Ši nuostata nepažeidžia Europos Sąjungos aplinkosaugos ženklinimo tvarkos reikalavimų.

5. Teikėjo suteiktas „standartinės“ programos, kurios duomenys pateikiami etiketėje ir vardinių duomenų lentelėje, pavadinimas, kodas arba nuoroda.

6. Per vieną standartinės indų plovimo programos ciklą, taikant Reglamente nurodytame standarte pateiktą bandymų metodą, rastas suvartojamos energijos kiekis (kWh/ciklas), nurodomas taip: „Suvartojamas energijos kiekis, rastas bandant visą standartinės programos ciklą ir naudojant šaltą vandenį (XYZ kWh/ciklas). Tikrasis suvartojamos energijos kiekis priklausys nuo to, kaip prietaisas bus naudojamas“.

7. Plovimo kokybės klasė, kaip nurodyta Reglamento 4 priede. Išreikšta taip: „Plovimo kokybės klasė … skalėje nuo A (efektyviausia) iki G (mažiau efektyvi)“. Gali būti išreikšta kitomis priemonėmis, tačiau turi būti aišku, kad kokybės skalė apima nuo A (efektyviausia) iki G (mažiau efektyvi) klases.

8. Džiovinimo kokybės klasė, kaip nurodyta Reglamento 4 priede. Išreikšta taip: „Džiovinimo kokybės klasė… skalėje nuo A (efektyviausia) iki G (mažiau efektyvi)“. Gali būti išreiškiama kitomis priemonėmis, tačiau turi būti aišku, kad kokybės skalė apima yra nuo A (efektyviausia) iki G (mažiau efektyvi) klases.

9. Indaplovės talpa išreikšta standartiniais serviruotės komplektais, apibrėžtais Reglamento 1 priedo VIII pastaboje.

10. Per visą standartinės indų plovimo programos ciklą suvartotas vandens kiekis (litrais), kaip apibrėžta Reglamento 1 priedo IX pastaboje.

11. Standartinės programos trukmė.

12. Teikėjai 5–11 punktuose nurodytus duomenis gali pateikti ir kitoms indų plovimo ir džiovinimo programoms.

13. Vidutinis suvartojamas energijos ir vandens kiekis per metus randamas remiantis 6 punkto (energija) ir 10 punkto (vanduo) 220 ciklų kiekiais. Tai išreiškiama taip: „Skaičiuotinis suvartojamos energijos kiekis per metus (220 plovimo ciklų)“.

14. Standartinės indų plovimo programos keliamo triukšmo dydis, jei tai reikia nurodyti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus.

Jei spalvota ar nespalvota etiketės kopija pateikiama vardinių duomenų lentelėje, tai pakanka pateikti tik etiketę papildančią informaciją.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 5 priede.

______________


Buitinių indaplovių suvartojamos energijos

ženklinimo techninio reglamento

3 priedas

 

UŽSAKYMAS PAŠTU AR NAUDOJANT KITAS RYŠIO PRIEMONES

 

Užsakymų paštu kataloguose ar kitas ryšio priemones naudojančiai prekybai skirtuose spaudiniuose (pranešimuose) turi būti ši informacija, kuri pateikiama taip:

1. Energijos vartojimo efektyvumo klasė (pagal Reglamento 2 priedo 3 punkto reikalavimus).

2. Standartinės indų plovimo programos pavadinimas (pagal Reglamento 2 priedo 5 punkto reikalavimus).

3. Suvartojamas energijos kiekis (pagal Reglamento 2 priedo 6 punkto reikalavimus).

4. Plovimo kokybės klasė (pagal Reglamento 2 priedo 7 punkto reikalavimus).

5. Džiovinimo kokybės klasė (pagal Reglamento 2 priedo 8 punkto reikalavimus).

6. Talpa (pagal Reglamento 1 priedo VII pastabą).

7. Suvartojamas vandens kiekis (pagal Reglamento 2 priedo 10 punkto reikalavimus).

8. Skaičiuotinis per metus (220 ciklų) suvartojamos energijos ir vandens kiekis (pagal Reglamento 2 priedo 13 punkto reikalavimus).

9. Jei reikia nurodyti, keliamo triukšmo lygis (pagal Reglamento 2 priedo 14 punkto reikalavimus).

Jei kataloge pateikiama dar kita gaminio vardinių duomenų lentelėje nurodyta informacija, ji turi būti Reglamento 2 priede nustatytos formos ir į anksčiau pateiktą sąrašą turi būti įtraukiama laikantis vardinių duomenų lentelei taikomos tvarkos.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 5 priede.

______________


Buitinių indaplovių suvartojamos energijos

ženklinimo techninio reglamento

4 priedas

 

ENERGIJOS VARTOJIMO EFEKTYVUMO KLASĖ

 

1. Prietaiso energijos vartojimo efektyvumo klasė nustatoma taip:

Apskaičiuojama suvartojamos energijos atskaita:

CR = 1,35 + 0,025 × S, kai S ≥ 10;

CR = 0,45 + 0,09 × S, kai S ≤ 9.

Čia S yra indaplovės talpa standartiniais serviruotės komplektais (Reglamento 1 priedas, VIII pastaba).

Nustatomas energijos vartojimo efektyvumo indeksas EI:

 

Čia C – prietaiso suvartojamas energijos kiekis (Reglamento 1 priedas, V pastaba).

Buitinių indaplovių energijos vartojimo efektyvumo klasė nustatoma pagal šią lentelę.

 

1 lentelė

 

Energijos vartojimo efektyvumo klasė

Energijos vartojimo efektyvumo indeksas EI

A

EI < 0,64

B

0,64 ≤ EI < 0,76

C

0,76 ≤ EI < 0,88

D

0,88 ≤ EI < 1,00

E

1,00 ≤ EI < 1,12

F

1,12 ≤ EI < 1,24

G

EI ≥ 1,24

 

2. Buitinių indaplovių plovimo kokybės klasė nustatoma pagal šią lentelę.

 

2 lentelė

 

Plovimo kokybės klasė

Plovimo kokybės indeksas PC, randamas naudojant standartinę indų plovimo programą

A

PC > 1,12

B

1,12 ≥ PC > 1,00

C

1,00 ≥ PC > 0,88

D

0,88 ≥ PC > 0,76

E

0,76 ≥ PC > 0,64

F

0,64 ≥ PC > 0,52

G

0,52 ≥ PC

 

3. Indaplovės indų džiovinimo kokybės klasė nustatoma pagal šią lentelę.

 

3 lentelė

 

Džiovinimo kokybės klasė             Džiovinimo kokybės indeksas PD

A                                                    PD > 1,08

B                                                    1,08 ≥ PD > 0,93

C                                                    0,93 ≥ PD > 0,78

D                                                    0,78 ≥ PD > 0,63

E                                                    0,63 ≥ PD > 0,48

F                                                    0,48 ≥ PD > 0,33

G                                                    0,33 ≥ PD

______________


Buitinių indaplovių suvartojamos energijos

ženklinimo techninio reglamento

5 priedas

 

ETIKETĖSE ir vardinių duomenų lentelėse VARTOJamų terminų vertimas

 

Greta anksčiau pateiktų lietuviškų terminų pateikiami lygiaverčiai angliški terminai:

 

Pastaba

Lietuviški

Angliški

Etiketė

Vardinių duomenų lentelė

Užsakymas paštu

Reglamento priedai

1

2

3

ý

 

 

Energija

Energy

ý

 

 

Indaplovė

Dishwasher

I

1

 

Gamintojas

Manufacturer

II

2

 

Modelis

Model

ý

 

 

Didžiausias efektyvumas

More efficient

ý

 

 

Mažiausias efektyvumas

Less efficient

 

3

1

Energijos vartojimo efektyvumo klasė … skalėje nuo A (didžiausias efektyvumas) iki G (mažiausias efektyvumas)

Energy efficiency class…. on a scale A (more efficient) to G (less efficient)

V

 

 

Suvartojama energija

Energy consumption

V

 

 

(kWh/ciklas)

kWh/cycle

 

5

2

Suvartojamos energijos kiekis XYZ (kWh) per standartinės bandymo programos ciklą, naudojant šaltą vandenį. Tikrasis suvartojamos energijos kiekis priklausys nuo to, kaip prietaisas bus naudojamas

Energy consumption XYZ kWh per standard test cycle, using cold water fill. Actual energy consumption will depend on how the appliance is used

ý

 

 

(Remiantis gamintojo standartinio ciklo bandymo rezultatais, naudojant šaltą vandenį)

(Based on test results for manufacturer’s standard cycle, using cold fill)

ý

 

 

Tikrasis suvartojamas kiekis priklausys nuo to, kaip prietaisas bus naudojamas

Actual consumption will depend on how the appliance is used

VI

 

 

Plovimo kokybės klasė:

A (efektyviausia),

G (mažiau efektyvi)

Cleaning performance

A: higher

G: lower

 

7

4

Plovimo kokybės …. klasė skalėje nuo A (efektyviausia)
iki G (mažiau efektyvi)

Cleaning performance class … on a scale of A (higher) to G (lower)

VII

 

 

Džiovinimo kokybės klasė:

A (efektyviausia),

G (mažiau efektyvi)

Drying performance

A: higher

G: lower

 

8

5

Džiovinimo kokybės klasė … skalėje nuo

A (efektyviausia) iki

G (mažiau efektyvi)

Drying performance class … on a scale of: A (higher) to G (lower)

VIII

9

6

Talpa standartiniais serviruotės komplektais

Standard place settings

IX

10

7

Suvartojamas vanduo (litrai/ciklas)

Water consumption l/cycle

 

11

 

Programos trukmė

Programme time

 

13

8

Skaičiuotinis per metus (220 ciklų) suvartojamos energijos kiekis

Estimated annual consumption (220 cycles)

X

10

9

Triukšmas

(dB(A) apie 1 pW)

Noise

(dB(A) re 1 pW)

ý

 

 

Daugiau informacijos pateikiama gaminio aprašuose

Further information is contained in product brochures

ý

 

 

Lietuvos standartas

LST EN 50242

Lithuanian standard

LST EN 50242

ý

 

 

Buitinių indaplovių suvartojamos energijos ženklinimo direktyva 97/17/EB

Dishwasher Label Directive 97/17/EC

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2002 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 163

 

BUITINIŲ KOMBINUOTŲJŲ SKALBIMO MAŠINŲ SU DŽIOVINTUVAIS SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO TECHNINIS REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis Techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) taikomas į elektros tinklą jungiamoms buitinėms kombinuotosioms skalbimo mašinoms su džiovintuvais net ir tada, kai jos parduodamos naudoti ne buityje.

Reglamento nuostatos netaikomos kitus energijos išteklius vartojančioms kombinuotosioms skalbimo mašinoms su džiovintuvais.

2. Reglamentas parengtas vadovaujantis Europos Bendrijos Tarybos 96/60/EB buitinių kombinuotųjų elektrinių skalbimo mašinų su džiovintuvais suvartojamos energijos ženklinimo vykdomąja direktyva, kuri vykdo 92/75/EEB direktyvą „Dėl buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo parodymo ženklinant gaminį bei apie jį pateikiant standartinę informaciją“.

3. Reglamentas privalomas visiems teikėjams ar jų Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kurie yra įgaliotieji atstovai ar platintojai, teikiantys buitines kombinuotąsias skalbimo mašinas su džiovintuvais į Lietuvos Respublikos rinką.

4. Reglamento tikslas – kuo išsamiau ir standartizuotu būdu informuoti visuomenę apie buitinių skalbimo mašinų suvartojamą elektros energiją. Nors geresnės kokybės skalbimui dažnai reikia daugiau vandens ir elektros energijos, tiksli ir svarbi informacija visuomenę gali paskatinti pasirinkti tas skalbimo mašinas, kurios racionaliau vartoja energiją ir vandenį, o gamintojus – imtis veiksmų, kad elektrinės skalbimo mašinos vartotų mažiau energijos ir vandens.

5. Reglamente nurodyti duomenys turi būti nustatomi taikant Lietuvos standarte LST EN 50229, kuris yra perimtas Europos standartas, pateiktus metodus.

6. Jeigu pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus reikia pateikti skalbimo mašinų skleidžiamo triukšmo duomenis, juos galima įrašyti į etiketę pagal Reglamento 1 priedo nuorodas.

7. Reglamente vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip nurodyta Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente.

 

II. ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

 

8. Techniniai dokumentai, nurodyti Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente, turi apimti:

8.1. prietaisui vienareikšmiškai atpažinti pakankamą bendrą aprašymą, nurodant teikėjo pavadinimą ir adresą;

8.2. informaciją ir reikiamus brėžinius apie pagrindines modelio projekto charakteristikas ir ypač apie tuos dalykus, kurie pastebimai daro įtaką suvartojamos energijos kiekiui;

8.3. ataskaitas apie atitinkamus matavimų bandymus, atliktus pagal Reglamente nurodyto standarto reikalavimus;

8.4. naudojimo instrukcijas.

9. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente nurodyta suvartojamos energijos ženklinimo etiketė pateikta Reglamento 1 priede. Etiketė turi būti tvirtinama aiškiai matomoje skalbimo ir džiovinimo mašinos išorės vietoje.

10. Buitinių prietaisų energijos ir kitų išteklių suvartojimo ženklinimo ir standartinės informacijos apie šiuos prietaisus pateikimo techniniame reglamente nurodytos vardinių duomenų lentelės turinys ir formatas pateikti Reglamento 2 priede.

11. Teikiant pasiūlymą kombinuotąją skalbimo mašiną su džiovintuvu parduoti, išnuomoti arba išnuomoti su teise vėliau išpirkti (pavyzdžiui, spausdinant užsakymų paštu katalogą), kada nesitikima, kad galimam pirkėjui (klientui) gaminys bus demonstruojamas, šiame leidinyje ar kitas ryšio priemones naudojančios prekybos pranešime turi būti visa Reglamento 3 priede nurodyta informacija.

12. Etiketėje ir vardinių duomenų lentelėse nurodytos kombinuotosios skalbimo mašinos su džiovintuvu energijos vartojimo efektyvumo ir skalbimo kokybės klasės pateikiamos tokios, kaip tai apibrėžta Reglamento 4 priede.

13. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos (rinkos priežiūros institucija) ir Valstybinė energetikos inspekcija prie Ūkio ministerijos (valstybinės priežiūros institucija) pagal joms priskirtas funkcijas imasi visų būtinų priežiūros priemonių, kad į rinką būtų pateikiamos tik tos kombinuotosios skalbimo mašinos su džiovintuvais, kurios atitinka Reglamento ženklinimo reikalavimus.

 

III. Baigiamosios nuostatos

 

14. Jeigu nėra priešingų įrodymų, turi būti pripažįstama, kad kombinuotųjų skalbimo mašinų su džiovintuvais suvartojamos energijos ženklinimo etiketės ir vardinių duomenų lentelės atitinka Reglamento nuostatas.

15. Jeigu yra pagrindo abejoti ženklinimo atitiktimi, Lietuvos Respublikos rinkos ir valstybinės priežiūros institucijos gali paprašyti teikėjų pateikti įrodymus apie etiketėse ir vardinių duomenų lentelėse pateiktos informacijos tikslumą.

16. Atitikties įvertinimo procedūras pagal Reglamento nuostatas atlieka tos Ūkio ministerijos ar jos įgaliotos institucijos paskirtos ir paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, kurios atitinka Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisykles, patvirtintas ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 „Dėl Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058).

17. Ūkio ministerija ar jos įgaliota institucija turi rengti ir teikti Europos Komisijos sudarytam komitetui pastabas bei pasiūlymus dėl nurodytų ženklinimo reikalavimų vykdymo ir skelbti leidinyje „Valstybės žinios“ tuos energijos bei kitų išteklių suvartojimo ženklinimo reikalavimus, kurie skelbiami ES žurnale Official Journal of the European Communities.

18. Asmenys, pažeidžiantys Reglamento reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


Buitinių kombinuotųjų skalbimo mašinų su

džiovintuvais suvartojamos energijos

ženklinimo techninio reglamento

1 priedas

 

SUVARTOJAMOS EnERGIJOS žENKLINIMO ETIKETė

 

I. ETIKETĖS PAVIDALAS

 

1. Etiketėje turi būti rašoma lietuviškai. Joje turi būti pateiktos šios iliustracijos:

 

Washer_Drier1

 

II. PASTABOS APIE SUVARTOJAMOS ENERGIJOS ŽENKLINIMO ETIKETĘ

 

2. Etiketėje turi būti ši informacija:

I. Kombinuotosios skalbimo mašinos su džiovintuvu teikėjo pavadinimas ar prekės ženklas.

II. Teikiamam modeliui vienareikšmiškai atpažinti skirta informacija.

III. Prietaiso energijos vartojimo efektyvumo klasė, nustatoma pagal Reglamento 4 priedą. Klasės raidę reikia išspausdinti atitinkamos strėlės lygyje.

IV. Jeigu prietaisui, remiantis Tarybos 880/92/EEB reglamentą atitinkančių dokumentų nuostatomis, buvo suteikta teisė turėti „ES aplinkosaugos ženklą“, šioje etiketės vietoje šis ženklas gali būti pridedamas. Tai nepažeidžia jokių Europos Sąjungos aplinkosaugos ženklinimo reikalavimų.

V. Per vieną visą ciklą (skalbimas, gręžimas ir džiovinimas) suvartojamas energijos kiekis (kWh), taikant „60°C medvilnės“ skalbimo ir „medvilnės džiovinimo“ programas.

VI. Per vieną skalbimo ciklą (skalbimas ir gręžimas) suvartojamas energijos kiekis (kWh), taikant „60°C medvilnės“ (be džiovinimo) programą.

VII. Skalbimo kokybės klasė, kaip apibrėžta Reglamento 4 priede.

VIII. Didžiausias sukimosi greitis (sūkiais per min.), nustatytas „60°C medvilnės“ skalbimo programoje.

IX. Kombinuotosios skalbimo mašinos talpa (kg) per „60°C medvilnės“ skalbimo (be džiovinimo) programą.

X. Kombinuotosios skalbimo mašinos talpa (kg) per „medvilnės džiovinimo“ programą.

XI. Bendras vandens suvartojimas (litrai) per vieną viso ciklo (skalbimas, gręžimas ir džiovinimas) programą, taikant „60°C medvilnės“ skalbimo ir „medvilnės džiovinimo“ programas.

XII. Standartinio medvilnės skalbimo, gręžimo ir džiovinimo ciklo programų keliamo triukšmo dydžiai, jei tai reikia nurodyti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 5 priede.

 

III. SPAUSDINIMAS

 

3. Etiketės pavidalas apibrėžiamas taip:

 

Washer_Drier2

 

IV. NAUDOJAMOS SPALVOS

 

CPGJ (angl. CMYB) – žalsvai mėlyna (ciano), raudonai purpurinė, geltona, juoda. Pvz., 07X0 yra: 0% žalsvai mėlynos (ciano), 70% purpurinės, 100% geltonos, 0% juodos.

Strėlių spalvos:

– A: X0X0;

– B: 70X0;

– C: 30X0;

– D: 00X0;

– E: 03X0;

– F: 07X0;

– G: 0XX0.

Išorinių linijų spalva: X070.

Visas tekstas pateikiamas juodos spalvos, o jo fonas – baltas.

______________


Buitinių kombinuotųjų skalbimo mašinų su

džiovintuvais suvartojamos energijos

ženklinimo techninio reglamento

2 priedas

 

VARDINIŲ DUOMENŲ LENTELĖ

 

Vardinių duomenų lentelėje informacija gali būti pateikta daugeliui modelių, kuriuos teikia tas pats teikėjas, bendros lentelės forma. Tuo atveju papildoma vardinių duomenų informacija pateikiama tiksliai nurodyta seka arba panašiu į prietaiso aprašą būdu:

1. Kombinuotosios skalbimo mašinos su džiovintuvu teikėjo prekės ženklas.

2. Teikiamam modeliui vienareikšmiškai atpažinti skirta informacija.

3. Modelio energijos vartojimo efektyvumo klasė, kaip apibrėžta Reglamento 4 priede. Išreiškiama taip: „Energijos vartojimo efektyvumo klasė …skalėje nuo A (didžiausias efektyvumas) iki G (mažiausias efektyvumas)“. Jeigu ši informacija pateikiama lentelėje, ji gali būti išreikšta taikant kitas priemonės, bet su sąlyga, kad būtų aišku, jog skalė apima nuo A (didžiausio efektyvumo) iki G (mažiausio efektyvumo) klases.

4. Jeigu informacija pateikiama lentelėje ir kai kurioms lentelėje išvardytoms kombinuotosioms skalbimo mašinoms, remiantis 880/92/EEB reglamentą atitinkančių dokumentų nuostatomis, buvo suteikta teisė turėti „ES aplinkosaugos ženklą“, šis ženklas taip pat gali būti pridedamas. Šiuo atveju eilutės antraštėje nurodoma „ES aplinkosaugos ženklas“, o įraše – aplinkosaugos ženklo (gėlės) kopija. Ši nuostata nepažeidžia Europos Sąjungos aplinkosaugos ženklinimo tvarkos reikalavimų.

5. Per vieną visą ciklą (skalbimas, gręžimas ir džiovinimas), kaip nurodyta Reglamento 1 priedo V pastaboje, suvartojamas energijos kiekis (kWh).

6. Per vieną ne visą ciklą (tik skalbimas ir gręžimas), kaip nurodyta Reglamento 1 priedo VI pastaboje, suvartojamas energijos kiekis (kWh).

7. Skalbimo kokybės klasė, kaip apibrėžta Reglamento 4 priede. Išreiškiama taip: „Skalbimo kokybės klasė … skalėje nuo A (efektyviausia) iki G (mažiau efektyvi)“. Gali būti išreiškiama kitomis priemonėmis, bet su sąlyga, kad būtų aišku, jog skalės ribos yra nuo A (efektyviausia) iki G (mažiau efektyvi) klasės.

8. Vandens pašalinimo efektyvumas „60°C medvilnės“ skalbimo programoje, taikant Reglamente nurodytame standarte pateiktą bandymo metodą. Išreiškiama taip: „Po gręžimo likęs vanduo: % (nuo sausų skalbinių svorio)“.

9. Didžiausias sukimosi greitis, kaip apibrėžta Reglamento 1 priedo VIII pastaboje.

10. Per „60°C medvilnės“ skalbimo programą pasiekta prietaiso talpa, kaip apibrėžta Reglamento 1 priedo IX pastaboje.

11. Per „medvilnės džiovinimo“ programą pasiekta prietaiso talpa, kaip apibrėžta Reglamento 1 priedo X pastaboje.

12. Per visą ciklą (skalbimas, gręžimas ir džiovinimas) suvartoto vandens kiekis (litrai), kaip apibrėžta Reglamento 1 priedo XI pastaboje.

13. Per ne visą „60°C medvilnės“ skalbimo programą (tik skalbimo ir gręžimo ciklai) suvartoto vandens kiekis (litrai).

14. Skalbimo ir džiovinimo trukmė. Viso darbo ciklo trukmė, taikant „60°C medvilnės“ skalbimo ir „medvilnės džiovinimo“ programas.

15. Teikėjai 6–12 punktuose nurodytą informaciją gali pateikti ir kitiems skalbimo ir džiovinimo ciklams.

16. Vidutinis suvartojamas energijos ir vandens kiekis per metus, randamas remiantis 5 punkto (energija) ir 12 punkto (vanduo) 200 ciklų kiekiais. Tai išreiškiama taip: „Skaičiuotinis energijos suvartojimas per metus (200 skalbimo su džiovinimu ciklų) keturių asmenų šeimai“.

17. Vidutiniai suvartojamų energijos ir vandens kiekiai per metus, randami remiantis 6 punkto (energija) ir 13 punkto (vanduo) 200 ciklų kiekiais. Tai išreiškiama taip: „Skaičiuotinis energijos suvartojimas per metus (200 skalbimo be džiovinimo ciklų) keturių asmenų šeimai“.

18. Standartinių „60°C medvilnės“ skalbimo ir „medvilnės džiovinimo“ programų keliamų triukšmų dydžiai, jei tai reikia nurodyti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų, parengtų vadovaujantis 86/594/EEB direktyva, reikalavimus.

Jei spalvota ar nespalvota etiketės kopija pateikiama vardinių duomenų lentelėje, tai joje pakanka pateikti tik etiketę papildančią informaciją.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 5 priede.

______________


Buitinių kombinuotųjų skalbimo mašinų su

džiovintuvais suvartojamos energijos

ženklinimo techninio reglamento

3 priedas

 

UŽSAKYMAS PAŠTU AR NAUDOJANT KITAS RYŠIO PRIEMONES

 

Užsakymų paštu kataloguose ar kitas ryšio priemones naudojančiai prekybai skirtuose spaudiniuose (pranešimuose) turi būti ši informacija, kuri pateikiama taip:

1. Energijos vartojimo efektyvumo klasė (pagal Reglamento 2 priedo 3 punkto reikalavimus).

2. Skalbiant, gręžiant ir džiovinant suvartojamas energijos kiekis (pagal Reglamento 2 priedo 5 punkto reikalavimus).

3. Tik skalbiant ir gręžiant suvartojamas energijos kiekis (pagal Reglamento 2 priedo 6 punkto reikalavimus).

4. Skalbimo kokybės klasė (pagal Reglamento 2 priedo 7 punkto reikalavimus).

5. Vandens pašalinimo efektyvumo klasė (pagal Reglamento 2 priedo 8 punkto reikalavimus).

6. Didžiausias sukimosi greitis (pagal Reglamento 2 priedo 9 punkto reikalavimus).

7. Talpa skalbiant (pagal Reglamento 2 priedo 10 punkto reikalavimus).

8. Talpa džiovinant (pagal Reglamento 2 priedo 11 punkto reikalavimus).

9. Suvartojamo vandens kiekis skalbiant, gręžiant ir džiovinant (pagal Reglamento 2 priedo 12 punkto reikalavimus).

10. Suvartojamo vandens kiekis tik skalbiant ir gręžiant (pagal Reglamento 2 priedo 13 punkto reikalavimus).

11. Skaičiuotinis 200 ciklų suvartojamos energijos visada džiovinant kiekis per metus keturių asmenų šeimai (pagal Reglamento 2 priedo 16 punkto reikalavimus).

12. Skaičiuotinis 200 ciklų suvartojamos energijos visada nedžiovinant kiekis per metus keturių asmenų šeimai (pagal Reglamento 2 priedo 17 punkto reikalavimus).

13. Jei reikia pateikti, triukšmo dydžiai (pagal Reglamento 2 priedo 18 punkto reikalavimus).

Jei kataloge pateikiama dar kita gaminio vardinių duomenų lentelėje nurodyta informacija, ji turi būti Reglamento 2 priede nustatytos formos ir į anksčiau esantį sąrašą turi būti įtraukiama laikantis vardinių duomenų lentelei taikomos tvarkos.

PASTABA. Lygiaverčiai terminai anglų kalba yra Reglamento 5 priede.

______________


Buitinių kombinuotųjų skalbimo mašinų su

džiovintuvais suvartojamos energijos

ženklinimo techninio reglamento

4 priedas

 

ENERGIJOS VARTOJIMO EFEKTYVUMO KLASĖ

 

1. Buitinių kombinuotųjų skalbimo mašinų su džiovintuvais energijos vartojimo efektyvumo klasė nustatoma pagal šią lentelę:

1 lentelė

 

Energijos vartojimo efektyvumo klasė

Per visą ciklą (skalbimo, gręžimo ir džiovinimo programos) suvartojamos energijos kiekis „C“, išreikštas kWh/kg skalbinių, randamas taikant „60°C medvilnės“ skalbimo ir „medvilnės džiovinimo“ programas

A

C ≤ 0,68

B

0,68 < C £ 0,81

C

0,81 < C £ 0,93

D

0,93 < C £ 1,05

E

1,05 < C £ 1,17

F

1,17 < C £1,29

G

1,29 < C

 

2. Buitinių kombinuotųjų skalbimo mašinų su džiovintuvais charakteristikos nustatomos pagal šią lentelę:

2 lentelė

 

Skalbimo kokybės klasė

Reglamente nurodytame standarte apibrėžtas skalbimo kokybės indeksas P, randamas atliekant „60°C medvilnės“ skalbimo programą

A

P > 1,03

B

1,03 ≥ P > 1,00

C

1,00 ≥ P > 0,97

D

0,97 ≥ P > 0,94

E

0,94 ≥ P > 0,91

F

0,91 ≥ P > 0,88

G

0,88 ≥ P

 

______________


Buitinių kombinuotųjų skalbimo mašinų su

džiovintuvais suvartojamos energijos

ženklinimo techninio reglamento

5 priedas

 

ETIKETĖSE ir vardinių duomenų lentelėse VARTOJAMŲ TERMINŲ VERTIMAS

 

Greta anksčiau pateiktų lietuviškų terminų pateikiami lygiaverčiai angliški terminai:

 

Pastaba

Lietuviški

Angliški

Etiketė

Vardinių duomenų lentelė

Užsakymas paštu

Reglamento priedai

1

2

3

ý

 

 

Energija

Energy

ý

 

 

Kombinuotoji skalbimo mašina su džiovintuvu

Washer-drier

I

1

 

Gamintojas

Manufacturer

II

2

 

Modelis

Model

ý

 

 

Didžiausias efektyvumas

More efficient

ý

 

 

Mažiausias efektyvumas

Less efficient

 

3

1

Energijos vartojimo efektyvumo klasė … skalėje nuo A (didžiausias efektyvumas) iki G (mažiausias efektyvumas)

Energy efficiency class…. on a scale A (more efficient) a G (less efficient)

V

 

 

Suvartojama energija

Energy consumption

V

 

 

(kWh)

kWh

 

5

2

Suvartojamos energijos skalbiant, gręžiant ir džiovinant kiekis

Energy consumption for washing, spinning and drying

ý

 

 

(Skalbiant ir džiovinant pilnai pakrovus 60°C programoje skalbiamu kiekiu)

(To wash and dry a full capacity wash load at 60°C)

VI

 

 

Tik skalbiant (kWh)

Washing (only) kWh

 

6

3

Suvartojamos energijos kiekis tik skalbiant ir gręžiant

Energy consumption for washing and spinning only

ý

 

 

Tikrasis energijos suvartojimas priklausys nuo to, kaip prietaisas bus naudojamas

Actual consumption will depend on how the appliance is used

VII

 

 

Skalbimo kokybės klasė:

A (efektyviausia),

G (mažiau efektyvi)

Washing performance

A (higher)

G (lower)

 

7

4

Skalbimo kokybės klasė

… skalėje nuo

A (efektyviausia) iki

G (mažiau efektyvi)

Washing performance

class … on a scale of

A (higher) to G (lower)

 

8

5

Vanduo, likęs po

gręžimo: %

(kaip sausų skalbinių svorio dalis)

Water remaining after spin …. %

(as a proportion of dry weight of wash)

VIII

9

6

Sukimosi greitis (sūkiai per min.)

Spin speed (rpm)

IX/X

10/11

7/8

Talpa (medvilnė) … (kg)

Capacity (cotton) … kg

X

11

7

Skalbiant

Washing

IX

11

8

Džiovinant

Drying

IX

 

 

Suvartojamas vanduo (bendras) (litrai)

Water consumption (total)

 

12

9

Suvartojamo vandens skalbiant, gręžiant ir džiovinant kiekiai

Water consumption for washing, spinning and drying

 

13

10

Suvartojamo vandens tik skalbiant ir gręžiant kiekiai

Water consumption for washing and spinning only

 

14

 

Skalbimo ir džiovinimo trukmė

Washing and drying Time

 

16

11

Skaičiuotinis keturių asmenų šeimos suvartojamos energijos kiekis per metus, visada naudojant džiovinimą

(200 ciklų)

Estimated annual consumption for a four-person household, always using the drier

(200 cycles)

 

17

12

Skaičiuotinis keturių asmenų šeimos suvartojamos energijos kiekis per metus, niekada nenaudojant džiovinimo (200 ciklų)

Estimated annual consumption for a four-person household,

always using the drier

(200 cycles)

XII

18

13

Triukšmas

(dB(A) apie 1 pW)

Noise

(dB(A) re 1 pW)

ý

18

13

Skalbiant

Washing

ý

18

13

Gręžiant

Spinning

ý

18

13

Džiovinant

Drying

 

 

 

Daugiau informacijos pateikiama gaminio aprašuose

Further information is contained in product brochures

ý

 

 

Lietuvos standartas

LST EN 50229

Lithuanian Standard

LST EN 502296

ý

 

 

Buitinių kombinuotųjų skalbimo mašinų su džiovintuvais suvartojamos energijos ženklinimo direktyva 96/60/EB

Washer-drier label

Directive 96/60/EC

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2002 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 163

 

ENERGIJOS VARTOJIMO EFEKTYVUMO REIKALAVIMŲ, TAIKOMŲ BUITINIAMS ELEKTRINIAMS ŠALDYTUVAMS, ŠALDIKLIAMS IR JŲ DERINIAMS, TECHNINIS REGLAMENTAS

 

1. Šis Techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) taikomas naujiems į elektros tinklą jungiamiems buitiniams šaldytuvams, šaldyto maisto laikymo kameroms, maisto šaldikliams ir jų deriniams, kurie, kaip apibrėžta Reglamento 1 priede, toliau vadinami šaldymo prietaisais.

2. Reglamentas netaikomas šaldymo prietaisams, kurie gali naudoti kitus energijos šaltinius, ypač akumuliatorius, buitiniams šaldymo prietaisams, dirbantiems absorbciniu principu, šaldymo prietaisams, kurių gamyba yra vienetinė, bei komercinės paskirties šaldymo prietaisams.

3. Šaldymo prietaisų kategorijos nurodomos Reglamento l priede.

4. Reglamentas parengtas vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos 96/57/EB direktyva „Dėl energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų, taikomų buitiniams elektriniams šaldytuvams, šaldikliams ir taip pat jų deriniams“, pritaikančia Europos Bendrijos sprendimus: 89/364/EEB dėl elektros energijos vartojimo efektyvumo didinimo, 93/465/EEB apie atitikties ženklo „CE“ taikymo taisykles ir techninės pažangos etapus ir jų trukmę ir 91/565/EEB, kuriuo įkuriama Energijos vartojimo efektyvumą skatinanti programa (SAVE programa).

5. Reglamento tikslai:

5.1. sumažinti šaldymo prietaisų suvartojamos energijos kiekį, pamažu pereinant prie efektyvesnių prietaisų, galinčių taupyti suvartojamą energiją, mažinti CO2 emisiją ir užtikrinti daugiau energijos taupymo būdų;

5.2. apriboti nenaudingų buitinių šaldytuvų ir šaldiklių prekybą;

5.3. mažinant energijos sunaudojimą, didinti aplinkos ir vartotojų apsaugą;

5.4. siekiant užtikrinti, kad Reglamentas būtų tinkamai įgyvendintas, garantuoti sąžiningas konkurencijos sąlygas teikėjams ir ginti vartotojų teises.

6. Reglamente nurodyti duomenys turi būti nustatomi taikant Lietuvos standarte LST EN 153, kuris yra perimtas CENELEC patvirtintas Europos standartas, pateiktus metodus.

7. Šaldymo prietaisai sudaro nemažą Lietuvos Respublikoje suvartojamos elektros energijos dalį. Įvairių modelių šaldytuvai ar šaldikliai vartoja labai skirtingą energijos kiekį. Siekiant mažinti ir suvienodinti jų vartojamą energiją, remiantis Europos Bendrijos 93/465/EEB sprendimu, Reglamente pateikiami rekomenduojami pirmojo etapo (Reglamento 1 priedas) didžiausi leistinieji šaldymo prietaisų suvartojamos elektros energijos kiekiai.

Pirmojo etapo trukmė nustatoma 4 metai.

8. Be Reglamento reikalavimų atitikimo, buitinių šaldymo prietaisų teikėjai ir jų atstovai bei platintojai turi privalomai vykdyti Buitinių elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ar jų derinių suvartojamos energijos ženklinimo techninio reglamento, parengto pagal 92/75/EEB ir 94/2/EB direktyvas, reikalavimus. Šis ženklinimas dėl tarpusavio konkurencijos skatins teikėjus siūlyti aukštesnio energijos vartojimo efektyvumo lygius, nei to reikalaujama Reglamente nurodomuose standartuose. Tačiau siekiant visapusiškos naudos ir realiai geresnio parduodamų elektrinių šaldymo prietaisų bendro vidutinio energijos vartojimo efektyvumo, bet kuriuo atveju kartu su kita informacija turi būti nurodomi šaldymo prietaisams taikomi standartai.

Praėjus 4 metams po Reglamento įsigaliojimo bus sprendžiama apie technines ir ekonomines buitiniuose šaldymo prietaisuose elektros energijos vartojimo efektyvumo didinimo antrojo etapo įvedimo galimybes.

9. Reglamentas privalomas visiems teikėjams ar jų Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kurie yra įgaliotieji atstovai ar platintojai, teikiantys buitinius šaldymo prietaisus į Lietuvos Respublikos rinką. Jie turi užtikrinti, kad kiekvienas šaldymo prietaisas, pateiktas į rinką, atitiktų Reglamento pirmojo etapo energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus.

10. Siekiant užtikrinti laisvesnę šaldymo prietaisų, atitinkančių Reglamente nustatytus energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus, apyvartą, šiuos prietaisus būtina ženklinti iš dviejų raidžių sudarytu ES atitikties ženklu „CE“, taikant Reglamente nurodytą atitikties tikrinimo procedūrą (Reglamento 1 priedas). Jeigu šaldymo prietaisams taikomi kiti reglamentai, taip pat nustatantys ženklinimą atitikties „CE“ ženklu, leidžiama pereinamuoju laikotarpiu jį taikyti, kartu šaldymo prietaiso dokumentuose, pranešimuose arba instrukcijose nurodant, pagal kokį reglamentą ar Europos Sąjungos direktyvą ženklas yra taikomas.

„CE“ ženklo forma pateikiama Reglamento 3 priede. „CE“ ženklas turi būti aiškiai matomas, įskaitomas ir neištrinamas. Be pačių šaldymo įtaisų, galima žymėti jų pakuotes.

11. Jei nėra priešingų įrodymų, laikoma, kad „CE“ atitikties ženklu paženklinti šaldymo prietaisai atitinka Reglamento reikalavimus. Negalima drausti ar trukdyti teikti į Lietuvos Respublikos rinką Reglamento nurodytu būdu paženklintus ir jiems keliamus kitų reglamentų reikalavimus atitinkančius šaldytuvus, šaldiklius ir jų derinius.

12. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos (rinkos priežiūros institucija) ir Valstybinė energetikos inspekcija prie Ūkio ministerijos (valstybinės priežiūros institucija) pagal joms priskirtas funkcijas imasi visų būtinų priemonių, kad į rinką būtų teikiami tik tie šaldymo prietaisai, kurie atitinka Reglamento energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus. Minėtų šaldymo prietaisų suvartojamos elektros energijos kiekis turi būti mažesnis arba lygus didžiausiam leistinajam elektros energijos suvartojimo kiekiui, nustatytam šių prietaisų kategorijai ir apskaičiuotam Reglamento 1 priede nurodyta tvarka.

13. Jei šaldymo prietaisai netenkina Reglamento reikalavimų, Lietuvos Respublikos rinkos ir valstybinės priežiūros institucijos turi imtis būtinų priemonių, draudžiančių teikti į rinką ir parduoti minėtus šaldymo prietaisus. Taikant draudimo priemones, pirmiausia reikia tiksliai informuoti šaldymo prietaisų teikėją, jo įgaliotąjį atstovą arba asmenį, atsakingą už šaldymo prietaisų teikimą į rinką, apie tokio draudimo priežastis.

Rinkos ir valstybinės priežiūros institucijos draudimo priemones pradeda taikyti praėjus 3 metams nuo Reglamento įsigaliojimo. Iki to laiko leidžiama teikti į rinką šaldymo prietaisus, atitinkančius tas pačias sąlygas, kurios buvo taikomos Lietuvoje Reglamento įsigaliojimo dieną.

14. Šaldymo prietaisų ir jų gamybos dokumentų atitikties įvertinimo procedūras pagal Reglamento nuostatas atlieka tos Ūkio ministerijos ar jos įgaliotos institucijos paskirtos ir paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, kurios atitinka Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisykles, patvirtintas ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 „Dėl Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058).

Atitikties įvertinimo procedūra (A modulis) pateikiama Reglamento 2 priede.

15. Ūkio ministerija ar jos įgaliota institucija turi informuoti Europos Komisiją apie draudimo priemones ir jų priėmimo priežastis, teikti pastabas ir pasiūlymus dėl nurodyto pirmojo etapo trukmės, derinti antrojo energijos vartojimo efektyvumo etapo įvedimo finansinius bei techninius sprendimus ir skelbti leidinyje „Valstybės žinios“ tuos energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus, kurie skelbiami ES žurnale Official Journal of the European Communities.

16. Asmenys, pažeidžiantys Reglamento reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


Energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų,

taikomų buitiniams elektriniams šaldytuvams,

šaldikliams ir jų deriniams,

techninio reglamento

1 priedas

 

ŠALDYMO PRIETAISO DIDŽIAUSIO LEISTINOJO ELEKTROS ENERGIJOS SUVARTOJIMO SKAIČIAVIMO METODIKA IR ATITIKTIES PATIKRINIMO PROCEDŪRA

 

Šaldymo prietaiso suvartojamos elektros energijos kiekis, kuris gali būti išreikštas kWh per 24 h, yra kategorijos, kuriai priskiriamas prietaisas (pavyzdžiui, 1 žvaigždute pažymėtas šaldytuvas, skrynios tipo šaldiklis ir t. t.), jo talpos, projektinio energijos vartojimo efektyvumo (izoliacijos storio, kompresoriaus efektyvumo ir t. t.) ir skirtumo tarp aplinkos temperatūros ir temperatūros prietaiso viduje funkcija. Todėl nustatant energijos vartojimo efektyvumo standartus, reikia numatyti pagrindinių vidinės kilmės veiksnių, turinčių įtaką suvartojamos energijos kiekiui (t. y. prietaiso kategorijai ir jo talpai), daromas paklaidas. Dėl šios priežasties didžiausias leistinasis šaldymo prietaiso suvartojamos elektros energijos kiekis nustatomas pagal tiesinę lygtį, kuri išreiškia prietaiso talpos funkciją, kiekvienai prietaiso kategorijai taikant skirtingas lygtis.

Apskaičiuojant didžiausią leistinąjį tam tikro šaldymo prietaiso suvartojamos elektros energijos kiekį, prietaisas visų pirma turi būti priskirtas atitinkamai šaldytuvų kategorijai:

 

Kategorija

Aprašymas

1

Šaldytuvas be žemos temperatūros skyriaus (1)

2

Šaldytuvas (aušinimo įrenginys) su 5°C ir (arba) 12°C skyriumi

3

Šaldytuvas su žvaigždute nežymimu žemos temperatūros skyriumi

4

Šaldytuvas su žemos temperatūros skyriumi, pažymėtu žvaigždute (*)

5

Šaldytuvas su žemos temperatūros skyriumi, pažymėtu dviem žvaigždutėmis (**)

6

Šaldytuvas su žemos temperatūros skyriumi, pažymėtu trimis žvaigždutėmis (***)

7

Šaldytuvas ir šaldiklis su šaldiklio skyriumi (****)

8

Vertikalus maisto produktų šaldiklis

9

Skrynios tipo maisto produktų šaldiklis

10

Šaldytuvas ir šaldiklis su daugiau kaip dvejomis durimis arba kiti nepaminėti prietaisai

 

(1) Bet koks šaldymo skyrius, kurio temperatūra yra -6°C arba žemesnė.

Kadangi šaldymo prietaisuose yra skirtingos kameros, kuriuose palaikoma skirtinga temperatūra (o tai daro labai didelę įtaką elektros energijos suvartojimui), praktiškai didžiausias leistinasis suvartojamos elektros energijos kiekis yra apibrėžiamas kaip koreguojamosios talpos funkcija, kuri yra skirtingų skyrių talpų svorinė suma.

Reglamente šaldymo prietaiso koreguojamoji talpa (Vadj) apibrėžiama kaip:

 

 

Čia:

         

Tc – kiekvieno skyriaus projektinė temperatūra, išreikšta °C;

Vc – tam tikro prietaiso skyriaus naudingoji talpa;

Fc – faktorius, kurio skaitinė vertė skyriams, kuriuose nėra apledėjimo, yra 1,2, o visoms kitoms kameroms šio faktoriaus skaitinė vertė yra 1;

Cc = 1 šaldymo prietaisams, kurie priskiriami normalaus (N) ir pusiau šalto (SN) klimato klasėms;

Cc = Xc šaldymo prietaisams, kurie priskiriami subtropinio (ST) klimato klasei;

Cc = Yc šaldymo prietaisams, kurie priskiriami tropinio klimato klasei (T).

Svoriniai koeficientai Xc ir Yc skirtingiems šaldymo skyrių tipams yra šie:

 

Svorinių koeficientų Xc ir Yc pagal šaldymo skyriaus temperatūrą lentelė

 

 

Xc

Yc

 

 

 

Rūsio tipo skyrius

1,25

1,35

Šviežio maisto skyrius

1,20

1,30

0°C skyrius

1,15

1,25

Žvaigždute nežymimas skyrius

1,15

1,25

Skyrius, pažymėtas 1 (*)žvaigždute

1,15

1,25

Skyrius, pažymėtas 2 (**) žvaigždutėmis

1,08

1,15

Skyriai, pažymėti 3 (***) ir 4 (****) žvaigždutėmis

1,05

1,10

 

Koreguojamoji ir naudingoji šaldymo prietaiso talpos išreiškiamos litrais.

Didžiausias leistinasis suvartojamas elektros energijos kiekis (Emax, išreiškiamas kWh per 24 h), skaičiuojamas apvalinant iki dviejų skaitmenų po kablelio tikslumu. Kiekvienos kategorijos šaldymo prietaiso koreguojamoji talpa Vadj nustatoma taikant šias lygtis:

 

Kategorija

Aprašymas

Emax (kWh/24 h)

1

Šaldytuvas be žemos temperatūros skyriaus

(0,207 × Vadj + 218) / 365

2

Šaldytuvas (aušinimo įrenginys) su 5°C ir (arba) 12°C skyriumi

(0,207 × Vadj + 218) / 365

3

Šaldytuvas su žvaigždute nežymimu žemos temperatūros skyriumi

(0,207 × Vadj + 218) / 365

4

Šaldytuvas su žemos temperatūros skyriumi, pažymėtu žvaigždute (*)

(0,557 × Vadj + 166) / 365

5

Šaldytuvas su žemos temperatūros skyriumi, pažymėtu dviem žvaigždutėmis (**)

(0,402 × Vadj + 219) / 365

6

Šaldytuvas su žemos temperatūros skyriumi, pažymėtu trimis žvaigždutėmis (***)

(0,573 × Vadj + 206) / 365

7

Šaldytuvas ar šaldiklis su šaldiklio skyriumi (****)

(0,697 × Vadj + 272) / 365

8

Vertikalus maisto produktų šaldiklis

(0,434 × Vadj + 262) / 365

9

Skrynios tipo maisto produktų šaldiklis

(0,480 × Vadj + 195) / 365

 

Šaldytuvų ar šaldiklių su daugiau kaip dvejomis durelėmis bei kitų anksčiau nepaminėtų šaldymo prietaisų didžiausias leistinasis suvartojamas elektros energijos kiekis (Emax) nustatomas pagal žvaigždute pažymėto šaldymo skyriaus, kurio temperatūra yra žemiausia, temperatūrą ir vardinius dydžius taip, kaip nurodyta žemiau:

 

Temperatūra šalčiausiame skyriuje

Kategorija

Emax (kWh/24 h)

> -6°C

1, 2 ar 3

(0,207 × Vadj + 218) / 365

≤ -6°C (*)

4

(0,557 × Vadj + 166) / 365

≤ -12°C (**)

5

(0,402 × Vadj + 219) / 365

≤ -18°C (***)

6

(0,573 × Vadj + 206) / 365

≤ -18°C (****)

7

(0,697 × Vadj + 272) / 365

 

Bandymų, atliekamų patikrinti, ar buitinis prietaisas atitinka Reglamente nustatytus suvartojamos elektros energijos kiekio reikalavimus, procedūra

 

Jeigu patikrai pateikto šaldymo prietaiso suvartojamos elektros energijos kiekis yra mažesnis arba lygus Emax (šios kategorijos, kaip apibrėžta anksčiau, didžiausiam leistinajam suvartojamos elektros energijos kiekiui) plius 15 procentų, prietaisas sertifikuojamas, kaip atitinkantis Reglamente nustatytus elektros energijos suvartojimo reikalavimus. Jeigu prietaiso suvartojamos elektros energijos kiekis didesnis kaip Emax plius 15 procentų, turi būti matuojami kitų trijų prietaisų suvartojamos elektros energijos kiekiai. Jeigu šių trijų prietaisų suvartojamų elektros energijos kiekių vidurkis yra mažesnis arba lygus Emax plius 10 procentų, prietaisas sertifikuojamas kaip atitinkantis Reglamente nustatytus suvartojamos elektros energijos kiekio reikalavimus. Jeigu jų aritmetinis vidurkis yra didesnis kaip Emax plius 10 procentų, laikoma, kad prietaisas neatitinka Reglamento suvartojamos elektros energijos kiekio reikalavimų.

 

Apibrėžimai

 

Reglamento priede vartojami terminai atitinka Lietuvos standarte LST EN 153, kuris yra perimtas Europos standartas, pateiktus apibrėžimus.

______________


Energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų,

taikomų buitiniams elektriniams šaldytuvams,

šaldikliams ir jų deriniams,

techninio reglamento

2 priedas

 

ATITIKTIES ĮVERTINIMO PROCEDŪRA (A MODULIS)

 

1. Šiuo A moduliu apibrėžiama procedūra, kurios laikantis 2 punkte nustatytus įpareigojimus vykdantis teikėjas arba jo Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje įsteigtas juridinis asmuo, kuris yra įgaliotasis atstovas ar platintojas, užtikrina ir pareiškia, kad šaldymo prietaisas atitinka jam taikomus Reglamento reikalavimus. Teikėjas kiekvieną šaldymo prietaisą pažymi „CE“ ženklu ir parengia raštišką ES atitikties deklaraciją.

2. Šaldymo prietaisų teikėjas turi parengti toliau esančiame 3 punkte išvardytus techninius dokumentus ir jis arba jo įgaliotasis atstovas turi sudaryti galimybę rinkos ir valstybinės priežiūros institucijoms tikrinti šią dokumentaciją dar ne mažiau kaip 3 metus nuo paskutinio prietaiso pagaminimo.

Jeigu teikėjas nėra įsteigę Europos Sąjungoje ar Lietuvos Respublikoje juridinio asmens, kuris būtų įgaliotasis atstovas ar platintojas, už tai, kad būtų leidžiama susipažinti su technine dokumentacija, atsako asmuo, teikiantis šiuos šaldymo prietaisus į Lietuvos Respublikos rinką.

3. Techninė dokumentacija turi leisti įvertinti šaldymo prietaiso atitiktį Reglamento reikalavimams. Šią dokumentaciją, kiek tai tikslinga, sudaro duomenys apie šaldymo prietaiso projektą, pagaminimą bei naudojimą. Joje turi būti:

3.1. vienareikšmiškai atpažinti pakankamas bendras modelio aprašymas, nurodant teikėjo pavadinimą ir adresą;

3.2. informacija, įskaitant atitinkamus brėžinius, apie pagrindines modelio projektines charakteristikas, ypač nurodant tuos dalykus, kurie daro ženklią įtaką suvartojamos elektros energijos kiekiui, pavyzdžiui, matmenys, talpa (talpos), kompresoriaus charakteristikos, tam tikros savybės ir t. t.;

3.3. naudojimo instrukcijos;

3.4. suvartojamos elektros energijos kiekių matavimų, atliktų kaip reikalaujama 5 punkte, rezultatai;

3.5. duomenys apie tokių matavimų atitiktį, palyginant su Reglamento 1 priede nurodytais energijos vartojimo efektyvumo reikalavimais.

4. Jei atitinka Reglamento priedo reikalavimus, gali būti naudojama techninė dokumentacija, parengta pagal kitus Lietuvos Respublikos ar Europos Sąjungos teisės aktus.

5. Šaldymo prietaisų teikėjai atsako už tai, kad būtų nustatytas kiekvieno šaldymo prietaiso, kuriam taikomas Reglamentas, suvartojamos elektros energijos kiekis, taikant Lietuvos standarte LST EN 153, kuris yra perimtas CENELEC patvirtintas Europos standartas, pateiktus metodus, taip pat už tai, kad prietaisas atitiktų 2 punkto reikalavimus.

6. Teikėjas arba jo įgaliotasis atstovas kartu su technine dokumentacija turi saugoti ES atitikties deklaracijos kopiją.

7. Teikėjas imasi visų priemonių, būtinų šaldymo prietaisus gaminti taip, kad būtų galima garantuoti, kad šaldymo prietaisai atitinka 2 punkte nurodytų techninių dokumentų ir Reglamento reikalavimus.

______________


Energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų,

taikomų buitiniams elektriniams šaldytuvams,

šaldikliams ir jų deriniams,

techninio reglamento

3 priedas

 

CE“ ATITIKTIES ŽENKLAS

 

Atitikties ženklą sudaro didžiosios „CE“ raidės, jis pateikiamas tokia forma:

 

[ 2]_2

 

 

Jeigu „CE“ ženklas yra mažinamas arba didinamas, būtina išlaikyti proporcijas pagal brėžinio tinklelį.

Kiekviena „CE“ ženklo komponentė privalo turėti tą patį vertikalų matmenį, ne mažesnį kaip 5 mm.

______________

 



[1] Pagal Reglamento 1 priedo 5 pastabą.