LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PASLAPČIŲ APSAUGOS KOORDINAVIMO KOMISIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2000 m. balandžio 10 d. Nr. 407

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo (Žin., 1999, Nr. 105-3019) 12 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Lietuvos Respublikos paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos nuostatus (pridedama).

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                        Andrius Kubilius

 

 

 

Teisingumo ministras                                                                   Gintaras Balčiūnas


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2000 m. balandžio 10 d. nutarimu Nr. 407

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS PASLAPČIŲ APSAUGOS KOORDINAVIMO KOMISIJOS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos paslapčių apsaugos koordinavimo komisija (toliau vadinama – komisija) yra kolegiali institucija, koordinuojanti įslaptintos informacijos apsaugą.

2. Pagal Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 12 straipsnio 2 dalį komisija sudaroma iš septynių narių: po du narius skiria Respublikos Prezidentas, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas, Ministras Pirmininkas; komisijos pirmininkas – Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento generalinis direktorius. Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas skiria vieną savo pareigūną šios komisijos sekretoriumi. Komisijos nariais ir komisijos sekretoriumi gali būti tik asmenys, kurie Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka yra gavę leidimą dirbti ar susipažinti su valstybės paslaptį sudarančia informacija, žymima slaptumo žyma „Visiškai slaptai“.

Personalinė komisijos sudėtis įforminama Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus įsakymu.

3. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais, kitais Lietuvos Respublikos Seimo priimtais teisės aktais, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, kitais teisės aktais ir šiais nuostatais.

4. Komisija turi antspaudą su savo pavadinimu, bendrąjį ir raštų blankus.

 

II. KOMISIJOS UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS

 

5. Svarbiausieji komisijos uždaviniai yra koordinuoti Lietuvos Respublikos įslaptintos informacijos ir kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų Lietuvos Respublikai perduotos įslaptintos informacijos apsaugą.

6. Vykdydama jai pavestus uždavinius, komisija:

6.1. koordinuoja Lietuvos Respublikos tarptautinių įslaptintos informacijos apsaugos sutarčių rengimą ir įgyvendinimą, Lietuvos Respublikai perduotos įslaptintos informacijos apsaugos kontrolės veiksmus;

6.2. išduoda Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka asmens patikimumo pažymėjimus;

6.3. teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo ir kitų teisės aktų, susijusių su įslaptintos informacijos apsauga, keitimo ar pripažinimo netekusiais galios, esamos įslaptintos informacijos apsaugos sistemos tobulinimo;

6.4. analizuoja ir derina paslapčių subjektų parengtus detalius įslaptinamos informacijos, susijusios su jų vykdoma veikla, sąrašus ir šių sąrašų pakeitimus;

6.5. paslapčių subjektams tarpininkaujant, sprendžia, ar galima išduoti asmens patikimumo pažymėjimus arba leidimus dirbti ar susipažinti su valstybės paslaptį sudarančia informacija asmenims, turintiems dvigubą pilietybę, arba asmenims, nuolat gyvenusiems Lietuvos Respublikoje trumpiau kaip 3 pastaruosius metus;

6.6. pasibaigus Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatytam informacijos įslaptinimo terminui, paslapčių subjektų teikimu sprendžia, ar tikslinga pratęsti įslaptinimo terminą;

6.7. sprendžia paslapčių subjektų ginčus, taip pat paslapčių subjektų ir kitų asmenų ginčus dėl informacijos, sudarančios valstybės ar tarnybos paslaptį, įslaptinimo, saugojimo, naudojimo, išslaptinimo, apsaugos kontrolės, dėl leidimų dirbti ar susipažinti su valstybės paslaptį sudarančia informacija ir asmens patikimumo pažymėjimų neišdavimo ar panaikinimo pagrįstumo;

6.8.    teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl informacijos, kuri pagal pobūdį ir svarbą sudaro valstybės ar tarnybos paslaptį, tačiau nuosavybės teise priklauso paslapčių subjektu nesančiam fiziniam ar juridiniam asmeniui, įsigijimo;

6.9. paslapčių subjektų teikimu sprendžia, ar galima įslaptintą informaciją perduoti kitoms valstybėms ar tarptautinėms organizacijoms, su kuriomis nėra pasirašyta įslaptintos informacijos abipusės apsaugos sutarčių.

 

III. KOMISIJOS IR JOS NARIŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

7. Komisija, įgyvendindama jai pavestus uždavinius, turi teisę:

7.1. pagal kompetenciją priimti sprendimus, kuriuos privalo vykdyti paslapčių subjektai ir kiti asmenys;

7.2. gauti iš paslapčių subjektų ir kitų asmenų informaciją, paaiškinimus, sprendimus ar kitus dokumentus, kurių reikia komisijos uždaviniams ir funkcijoms vykdyti;

7.3. prašyti valstybės institucijų pagalbos, kurios reikia komisijos uždaviniams ir funkcijoms vykdyti;

7.4. sudaryti darbo grupes, į jas kviestis kompetentingus valstybės institucijų specialistus atskirų įslaptintos informacijos apsaugos sričių problemoms nagrinėti, koordinuoti šių problemų sprendimą.

8. Komisijos narys turi teisę:

8.1. teikti komisijos pirmininkui pasiūlymus ir pastabas dėl komisijos darbo organizavimo;

8.2. siūlyti komisijos pirmininkui sušaukti neeilinį komisijos posėdį;

8.3. siūlyti įrašyti į komisijos darbotvarkę papildomą klausimą.

9. Komisija informuoja Lietuvos Respublikos Seimą, Respublikos Prezidentą ir Lietuvos Respublikos Vyriausybę apie įslaptintos informacijos apsaugos, šios apsaugos koordinavimo problemas ir pagal kompetenciją teikia pasiūlymus.

10. Komisijos narys privalo:

10.1. dalyvauti komisijos posėdžiuose. Komisijos narys, negalintis atvykti į posėdį, apie tai iš anksto turi pranešti komisijos pirmininkui;

10.2. vykdyti komisijos pirmininko pavedimus.

 

IV. KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

11. Eiliniai komisijos posėdžiai vyksta ne rečiau kaip kartą per mėnesį komisijos nustatytu laiku pagal kiekvieną pusmetį suderintą darbo planą, kuris prireikus gali būti papildytas. Prireikus gali būti šaukiami neeiliniai komisijos posėdžiai.

12. Komisijos posėdžius šaukia komisijos pirmininkas (jo nesant – pirmininko įgaliotas kitas komisijos narys).

13. Komisijos pirmininkas:

13.1. vadovauja komisijos darbui;

13.2. atsako už komisijai pavestų uždavinių ir funkcijų vykdymą;

13.3. duoda komisijos nariams pavedimus;

13.4. pasirašo komisijos sprendimus.

14. Komisijos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip 5 komisijos nariai.

15. Visi komisijos sprendimai priimami komisijos posėdyje atviru balsavimu. Sprendimas laikomas priimtu, jeigu už jį balsuoja daugiau kaip pusė visų komisijos narių.

16. Jeigu komisijos narys be pateisinamos priežasties nedalyvauja trijuose posėdžiuose iš eilės, apie tai pranešama komisijos narį skyrusiam asmeniui, kuris gali priimti sprendimą šį narį atšaukti ir skirti kitą asmenį.

17. Komisijos posėdžių medžiagą rengia ir teikia komisijai svarstyti, komisijos įsteigtų darbo grupių veiklą koordinuoja komisijos sekretorius.

18. Rašomas komisijos posėdžio protokolas. Protokolą pasirašo komisijos pirmininkas (jo nesant – pirmininko įgaliotas kitas komisijos narys, pirmininkavęs posėdžiui) ir komisijos sekretorius.

19. Komisijos darbo reglamentą tvirtina pati komisija.

20. Komisija kasmet iki kovo 1 d. pateikia Lietuvos Respublikos Seimui, Respublikos Prezidentui ir Lietuvos Respublikos Vyriausybei atlikto darbo ataskaitą.

21. Komisiją techniškai aptarnauja Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas.

______________