LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ ĮVEŽAMŲ PAŠARŲ PRODUKTŲ VETERINARINIO TIKRINIMO REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. kovo 3 d. Nr. B1-152

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15), Lietuvos Respublikos pašarų įstatymu (Žin., 2000, Nr. 34-952; 2004, Nr. 73-2541), įgyvendindamas 1995 m. spalio 25 d. Tarybos direktyvą 95/53/EB, nustatančią gyvūnų mitybos srityje atliekamų oficialių patikrinimų organizavimo principus (su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2001 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/46/EB):

1. Tvirtinu pridedamus Į Lietuvos Respubliką įvežamų pašarų produktų veterinarinio tikrinimo reikalavimus.

2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2003 m. gruodžio 31 d. įsakymo Nr. B1-1020 „Dėl pašarų produktų kontrolės“ (Žin., 2004, Nr. 42-1401) 1.2 punktą.

3. Pavedu įsakymo vykdymą kontroliuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo skyriui ir Pasienio ir transporto valstybinei veterinarijos tarnybai.

 

 

DIREKTORIAUS PIRMASIS PAVADUOTOJAS

L. E. DIREKTORIAUS PAREIGAS                                                                 DARIUS REMEIKA


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus

2005 m. kovo 3 d. įsakymu Nr. B1-152

 

Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ ĮVEŽAMŲ PAŠARŲ PRODUKTŲ

VETERINARINIO TIKRINIMO REIKALAVIMAI

 

Į Lietuvos Respubliką įvežamų pašarų produktų veterinarinio tikrinimo reikalavimai parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15), Lietuvos Respublikos pašarų įstatymu (Žin, 2000, Nr. 34-952; 2004, Nr. 73-2541), atsižvelgiant į Gyvūnų mitybos produktų valstybinės kontrolės taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 3D-252 (Žin., 2003, Nr. 71-3307), įgyvendinant 1995 m. spalio 25 d. Tarybos direktyvą 95/53/EB, nustatančią gyvūnų mitybos srityje atliekamų oficialių patikrinimų organizavimo principus (su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2001 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/46/EB).

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Į Lietuvos Respubliką įvežamų pašarų produktų veterinarinio tikrinimo reikalavimų (toliau – Reikalavimai) tikslas – užtikrinti pašarų produktų, importuojamų į Europos Sąjungą ir vežamų per jos teritoriją tranzitu iš trečiųjų šalių, veterinarinio tikrinimo tvarką.

2. Reikalavimai netaikomi gyvūniniams produktams, skirtiems gyvūnų šėrimui, šienui bei šiaudams, kurių veterinarinis tikrinimas atliekamas pagal Gyvūninių produktų, įvežamų į Lietuvos Respubliką, veterinarinio tikrinimo tvarką, patvirtintą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2003 m. rugsėjo 8 d. įsakymu Nr. B1-723 (Žin., 2003, Nr. 87-3972; 2004, Nr. 85-3096).

3. Vartojamos sąvokos:

Atitikties tikrinimas – pasienio veterinarijos poste atliekamos procedūros, kuriomis tikrinama pašarų produktų siuntų ir privalomų dokumentų atitiktis.

Atsakingasis asmuo – už įvežamus ar vežamus tranzitu per Lietuvos Respublikos muitų teritoriją pašarų produktus atsakingas fizinis ar juridinis asmuo.

Dokumentų tikrinimas – pasienio veterinarijos poste atliekamos procedūros, kuriomis tikrinami pašarų produktų siuntų privalomi dokumentai.

Fizinis tikrinimas – pasienio veterinarijos poste atliekamas pašarų produktų ženklinimo, vežimo ir kitų saugą ir kokybę reglamentuojančių rodiklių tikrinimas, prireikus imant mėginius laboratoriniams tyrimams.

Importas – pašarų produktų įvežimas į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją, deklaruojant juos išleidimui į laisvą apyvartą, kaip nurodyta 1992 m. spalio 12 d. Tarybos reglamente (EEB) Nr. 2913/92, nustatančiame Bendrijos muitinės kodeksą.

Tranzitas – pašarų produktų vežimas per Lietuvos Respublikos teritoriją iš trečiosios šalies į kitą ar tą pačią trečiąją šalį.

Pasienio ir transporto valstybinė veterinarijos tarnyba (toliau – PTVVT) – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos įgaliota atlikti pasienio veterinarinę kontrolę institucija.

Pasienio veterinarijos postas – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos įgaliotos įstaigos padalinys, veikiantis Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkte, patvirtintas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vykdyti gyvūnų, gyvūninių produktų ir negyvūninių produktų siuntų veterinarinį tikrinimą.

Siunta – tos pačios rūšies pašarų produktai, kuriems išduotas vienas veterinarijos sertifikatas, atitikties deklaracija arba kitas dokumentas, patvirtinantis pašarų produktų saugą ir kokybę, vežami ta pačia transporto priemone iš tos pačios šalies ar jos dalies.

Pašarų produktai – pašarai ir visos gyvūnų mitybai naudojamos medžiagos.

Trečiosios šalys – šalys, nepriklausančios Europos Sąjungai, išskyrus Islandijos Respubliką, Lichtenšteino Kunigaikštystę ir Norvegijos Karalystę.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

Veterinarinis tikrinimas – pasienio veterinarijos posto valstybinio veterinarijos gydytojo atliekamas pašarų produktų dokumentų, atitikties, fizinis tikrinimas, siekiant apsaugoti valstybę nuo nesaugių ir nekokybiškų pašarų produktų bei gyvūnų užkrečiamųjų ligų patekimo.

4. Pašarų produktai iš trečiųjų šalių į Lietuvos Respubliką įvežami per pasienio veterinarijos postus. Atsakingasis asmuo importo ar tranzito atveju prieš 24 valandas turi informuoti pasienio veterinarijos postą, per kurį bus vežami pašarų produktai, apie iš trečiųjų šalių atvežamą siuntą – pateikti priede nurodytą informaciją.

5. Kai pašarų produktai į Lietuvos Respubliką įvežami iš trečiųjų šalių per kitas ES valstybes, importuotojas teritorinei VMVT turi pateikti ES valstybės kompetentingos institucijos išduotą pašarų produktų siuntos įvertinimo dokumentą.

 

II. IMPORTUOJAMŲ PAŠARŲ PRODUKTŲ KONTROLĖ

 

6. Kiekvienai iš trečiųjų šalių į Lietuvos Respubliką importuojamai pašarų produktų siuntai pasienio veterinarijos poste turi būti atliekamas dokumentų, atitikties ir fizinis tikrinimas. Nesant galimybių atlikti atitikties ir fizinio tikrinimo, atitikties ir fizinį tikrinimą atlieka teritorinės VMVT valstybiniai veterinarijos gydytojai pašarų produktų paskirties vietoje. Pašarų produktų importo iš trečiųjų šalių į kitas Europos Sąjungos valstybes atveju pasienio veterinarijos poste turi būti atliktas dokumentų ir atitikties tikrinimas, gali būti atliktas ir fizinis tikrinimas.

7. Kiekvieną iš trečiųjų šalių importuojamą pašarų produktų siuntą turi lydėti veterinarijos sertifikatas, atitikties deklaracija ar kitas dokumentas, patvirtinantis pašarų produktų saugą ir kokybę.

8. Pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas, atlikęs iš trečiųjų šalių į ES valstybes (išskyrus Lietuvos Respubliką) importuojamos pašarų produktų siuntos veterinarinį tikrinimą (dokumentų tikrinimą ir, esant įtarimui, atitikties ir fizinį tikrinimą), išrašo pašarų produktų siuntos įvertinimo dokumentą, kaip nurodyta Gyvūnų mitybos produktų valstybinės kontrolės taisyklėse.

9. Veterinarijos sertifikato, atitikties deklaracijos ar kito dokumento, patvirtinančio pašarų produktų saugą ir kokybę, originalas paliekamas pasienio veterinarijos poste, o veterinarijos sertifikato, atitikties deklaracijos ar kito dokumento, patvirtinančio pašarų produktų saugą ir kokybę, kopiją pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas patvirtina pasienio veterinarijos posto antspaudu, valstybinio veterinarijos gydytojo vardiniu spaudu ir parašu. Patvirtinta veterinarijos sertifikato, atitikties deklaracijos ar kito dokumento, patvirtinančio pašarų produktų saugą ir kokybę, kopija vežama su pašarų produktų siunta į paskirties vietą.

10. Pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas teisės aktų nustatyta tvarka paima importuojamos į Lietuvos Respubliką pašarų produktų siuntos mėginį. Nesant galimybės paimti mėginio pasienio veterinarijos poste, pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas veterinarijos sertifikato, atitikties deklaracijos ar kito dokumento, patvirtinančio pašarų produktų saugą ir kokybę, kopiją patvirtina spaudu „Be papildomų tyrimų realizuoti draudžiama“ ir informuoja Lietuvos valstybinę veterinarijos preparatų inspekciją, kuri nusprendžia, kuri teritorinė VMVT paims mėginį.

Paėmus pašarų produktų mėginį, surašomas Pašarų ir jų žaliavų mėginių lydraštis, patvirtintas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. sausio 16 d. įsakymu Nr. B1-51 (Žin., 2004, Nr. 42-1403). Mėginiai teisės aktų nustatyta tvarka siunčiami tirti į akredituotąją laboratoriją. Išskaidžius siuntą, atsakingasis asmuo laboratorinio tyrimo protokolo kopiją išsiunčia siuntų gavėjams.

11. Malkų įlankos, Molo, Pilies pasienio veterinarijos postų valstybiniai veterinarijos gydytojai, atlikę dokumentų ir atitikties tikrinimą, laivais atplukdytų pašarų produktų siuntų krovimo į vagonus-grūdovežius metu ima pašarų produktų mėginius iš kiekvieno laivo triumo.

12. Apie importuotą pašarų produktų siuntą pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas elektroniniu paštu arba faksu informuoja paskirties vietos teritorinę VMVT.

13. Pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas, atlikdamas siuntos veterinarinį tikrinimą, registruoja informaciją apie įvežamų pašarų produktų siuntas kompiuterinėje duomenų bazėje ir žurnale.

14. Paskirties vietos teritorinės VMVT valstybinis veterinarijos gydytojas, 10 punkte nurodytais atvejais atlikęs iš trečiųjų šalių į Lietuvos Respubliką importuojamos pašarų produktų siuntos veterinarinį tikrinimą ir, esant reikalui, paėmęs mėginį laboratoriniam tyrimui ir gavęs tyrimų rezultatus, priima sprendimą dėl pašarų produktų siuntos realizavimo arba kitą teisės aktuose nurodytą sprendimą. Su tyrimų rezultatais supažindinamas krovinio savininkas ar atsakingasis asmuo, laboratorinio tyrimo protokolo kopija siunčiama siuntos gavėjams.

15. Visas išlaidas, susijusias su veterinarinio tikrinimo atlikimu, pašarų produktų sunaikinimu, grąžinimu, ar kitas išlaidas apmoka atsakingasis asmuo.

 

III. TRANZITU VEŽAMŲ PAŠARŲ PRODUKTŲ KONTROLĖ

 

16. Kiekvienai iš trečiųjų šalių tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją vežamų pašarų produktų siuntai pasienio veterinarijos poste turi būti atliekamas dokumentų tikrinimas. Kilus įtarimui, pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas gali atlikti atitikties ir fizinį tikrinimą.

17. Pašarų produktų siuntų tranzitas per Lietuvos Respubliką leidžiamas, jei:

17.1. įvežimo pasienio veterinarijos poste valstybinis veterinarijos gydytojas atliko pašarų produktų siuntos veterinarinį tikrinimą;

17.2. atsakingasis asmuo iš anksto įsipareigoja laikytis Gyvūnų mitybos produktų valstybinės kontrolės taisyklių.

18. Pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas leidžia vežti pašarų produktų siuntą per Lietuvos Respublikos teritoriją, jei:

18.1. pašarų produktų siuntos turi veterinarijos sertifikatą, atitikties deklaraciją ar kitą dokumentą, patvirtinantį pašarų produktų saugą ir kokybę, ir, jei būtina, šių dokumentų patvirtintus vertimus;

18.2. veterinarinio tikrinimo metu nenustatyta pažeidimų.

19. Įvežimo pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas, leidęs pašarų produktų siuntų tranzitą, faksimiliniu pranešimu informuoja apie tai išvežimo pasienio veterinarijos postą.

20. Išvežimo pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas atlieka dokumentų tikrinimą. Atlikęs tikrinimą, valstybinis veterinarijos gydytojas veterinarijos sertifikate, atitikties deklaracijoje ar kitame dokumente, patvirtinančiame pašarų produktų saugą ir kokybę, pažymi, kad pašarų produktų siunta išvežta, ir nurodo išvežimo datą ir laiką, patvirtina veterinarijos sertifikatą, atitikties deklaraciją ar kitą dokumentą, patvirtinantį pašarų produktų saugą ir kokybę, parašu ir vardiniu spaudu. Veterinarijos sertifikato, atitikties deklaracijos ar kito dokumento, patvirtinančio pašarų produktų saugą ir kokybę, kopija faksu nusiunčiama įvežimo pasienio veterinarijos postui. Jei per 30 darbo dienų įvežimo pasienio veterinarijos postas negauna pranešimo, kad pašarų produktų siunta išvežta iš Lietuvos Respublikos teritorijos, jis apie tai praneša kompetentingai muitinės tarnybai ir PTVVT.

21. Pasienio veterinarijos posto valstybinis veterinarijos gydytojas, atlikdamas siuntos veterinarinį tikrinimą, registruoja informaciją apie įvežamų ir išvežamų pašarų produktų siuntas kompiuterinėje duomenų bazėje ir žurnale.

22. Visas išlaidas, susijusias su veterinarinio tikrinimo atlikimu, pašarų produktų sunaikinimu, grąžinimu, ar kitas išlaidas apmoka atsakingasis asmuo.

______________


Į Lietuvos Respubliką įvežamų pašarų produktų

veterinarinio tikrinimo reikalavimų priedas

 

INFORMACIJA ................................ PASIENIO VETERINARIJOS POSTUI

 

APIE PAŠARŲ PRODUKTŲ ĮVEŽIMĄ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ

 

200_________________

 

Šalis siuntėja _____________________________________________________________________

Pašarų produktų kilmės šalis _________________________________________________________

Gamintojas ______________________________________________________________________

Eksportuotojo pavadinimas ir adresas, įm. kodas _________________________________________

Gavėjo pavadinimas ir adresas, įm. kodas ______________________________________________

Pašarų produktai (rūšis, kiekis, t) _____________________________________________________

Pakuočių skaičius _________________________________________________________________

GMO (jeigu yra, nurodyti %) ________________________________________________________

Transporto priemonė _______________________________________________________________

                                                                                          (nurodyti transporto priemonę, jos numerį)

Numatoma įvežimo data ____________________________________________________________

 

Aš, atsakingasis asmuo, patvirtinu, kad duomenys pateikti teisingi, ir sutinku laikytis Gyvūnų mitybos produktų taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 3D-252 „Dėl Gyvūnų mitybos produktų valstybinės kontrolės taisyklių patvirtinimo ir žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 21 d. įsakymo Nr. 364 „Dėl Pašarų kokybės valstybinės kontrolės vykdymo tvarkos patvirtinimo“ pripažinimo netekusiu galios“ (Žin., 2003, Nr. 71-3307), nurodytų reikalavimų.

 

__________________________               __________________           __________________

       (atsakingojo asmens pareigos)                                           (parašas)                                       (vardas, pavardė)

 

A. V.

_____________