LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL VALSTYBINIŲ MOKSLO PROGRAMŲ RENGIMO IR VYKDYMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1997 m. balandžio 3 d. Nr. 306
Vilnius
2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. gruodžio 31 d. nutarimą Nr. 1011 „Dėl Valstybinių mokslo programų rengimo ir vykdymo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1994, Nr. 2-29).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1997 m. balandžio 3 d. nutarimu Nr. 306
Valstybinių mokslo programų rengimo ir vykdymo nuostatai
Bendroji dalis
1. Šie nuostatai reglamentuoja siūlymų rengti valstybines mokslo programas teikimo, tokių programų rengimo ir vykdymo tvarką.
2. Valstybinės mokslo programos tikslas – išspręsti kompleksinę mokslo (technologijos) problemą, svarbią šalies ūkio ar kultūros plėtotei. Valstybinę mokslo programą (toliau vadinama – programa) paprastai vykdo skirtingų mokslo sričių (krypčių) institucijų mokslo pajėgos.
3. Programų rezultatai (nauji gaminiai, nauja technologija, tyrimų metodologija, metodika ir kita) tiesiogiai naudojami įvairiose visuomenės gyvenimo bei ūkio srityse, taip pat vykdant nacionalines ūkio, kultūros, sveikatos, gamtos apsaugos, krašto apsaugos, socialines ir kitų sričių plėtotės programas.
4. Programas tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė, o jų užsakovo funkcijas vykdo Švietimo ir mokslo ministerija ar kita Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota ministerija. 5. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime dėl programos tvirtinimo turi būti nurodytos suinteresuotos ministerijos ir kitos institucijos, remiančios šią programą.
Programų finansavimas
6. Programos finansuojamos iš:
6.2. programos vykdymo rezultatais suinteresuotų ministerijų, Vyriausybės įstaigų programų vykdymui Lietuvos valstybės biudžete numatytų lėšų;
Siūlymai rengti programą
7. Programų rengimo iniciatyvos teisę turi ministerijos, mokslo ir studijų institucijos ir mokslininkų organizacijos.
8. Programos iniciatoriai savo lėšomis rengia motyvuotą siūlymą. Siūlyme išdėstoma (nurodoma):
8.3. informacija apie analogiškų mokslo problemų sprendimą Lietuvoje ir kitose šalyse, siūlomos programos sąryšis su tarptautinėmis programomis, užsienio organizacijų galimybės joje dalyvauti ir ją finansuoti;
8.5. svarbiausieji programos darbai (tyrimų bazės, metodų, aparatūros kūrimas, tiriamieji dėsningumai, duomenų kaupimas ir kita), tų darbų eiliškumas, galimi vykdytojai, programos darbų ryšys su kitais valstybės lėšomis vykdomais mokslo tyrimais;
8.6. mokslo ir studijų institucijos, mokslo kolektyvai, mokslininkai, kurie galėtų ir turėtų dalyvauti programoje, jų pasirengimas vykdyti programoje numatytus tyrimus;
9. Siūlymas (ne daugiau kaip 15 puslapių brošiūra) 5 egzemplioriais pateikiamas Švietimo ir mokslo ministerijai (toliau vadinama – ministerija). Prie siūlymo pridedama Lietuvos valstybinio mokslo ir studijų fondo pažyma apie šio fondo remiamus darbus siūlomos programos tema.
10. Jeigu siūlymas atitinka šių nuostatų 7 – 9 punktuose išdėstytus reikalavimus, ministerija organizuoja jo ekspertizę. Ekspertizei gali būti pasitelkiami Lietuvos mokslo tarybos, Lietuvos mokslų akademijos, mokslo ir studijų institucijų, valstybinės valdžios ir valdymo institucijų ekspertai, pavieniai mokslininkai.
11. Jeigu ekspertų išvados teigiamos ir programos finansavimo galimybės pakankamos, ministerija ne vėliau kaip po 2 mėnesių nuo siūlymo gavimo dienos skelbia programos rengimo konkursą. Jeigu ekspertų išvados prieštaringos ar programos finansavimo galimybių nepakanka, ministerija programos rengimo konkursą skelbia tik po to, kai Lietuvos mokslo taryba išplėstiniame posėdyje kartu su siūlymo autoriais, ekspertais ir suinteresuotų institucijų atstovais apsvarsto siūlymą ir jam pritaria.
Programos rengimo konkursas
12. Ministerija suformuluoja programos rengimo konkurso sąlygas ir skelbia viešą konkursą. Ministerijos įsakyme dėl konkurso bei skelbime nurodoma:
12.2. programos projekto aprašymo ir kitų konkurso komitetui pateiktinų dokumentų reikalavimai, egzempliorių skaičius;
12.3. konkurso dalyvių teisė teikti siūlymus dalyvauti kai kuriose rengiamos programos dalyse ir tokių siūlymų reikalavimai;
12.4. programos projektų įteikimo terminai, projektų priėmimo adresas ir kiti konkurso rengėjų rekvizitai;
13. Ministerijos įsakymu sudaromas konkurso komitetas. Sudarydama šį komitetą, ministerija atsižvelgia į Lietuvos mokslo tarybos, Lietuvos mokslų akademijos ir suinteresuotų ministerijų siūlymus dėl komiteto sudėties.
14. Konkurse gali dalyvauti mokslo ir studijų institucijos, kitos įstaigos ir organizacijos, taip pat pavieniai mokslininkai, išskyrus konkurso komiteto narius. Konkurso dalyviai programos projektus rengia savo lėšomis.
15. Konkurso dalyviai pateikia konkurso reikalavimus atitinkančius programos projektus, kuriuose išsamiai atsako į klausimus, išdėstytus šių nuostatų 8 punkte. Projektuose pateikiama tiksli kiekvienų metų sąmata pagal išlaidų straipsnius ir nurodomi visi programos finansavimo šaltiniai.
16. Konkursui pateiktus programos projektus ministerija perduoda Lietuvos mokslo tarybai, Lietuvos mokslų akademijai ir suinteresuotoms ministerijoms. Šios institucijos per mėnesį turi pateikti išvadas dėl projektų.
17. Gautas išvadas ir programos projektus ministerija pateikia konkurso komitetui, kuris juos vertina. Konkurso komitetas pirmiausia svarsto programos projektus, atitinkančius visas konkurso sąlygas. Priimant sprendimą, privalo dalyvauti ne mažiau kaip 2/3 konkurso komiteto narių. Komiteto nariai projektus įvertina balais, balsuojama slaptai.
18. Jeigu konkurso dalyviai pateikė siūlymų dalyvauti kai kuriose programos dalyse ir, konkurso komiteto manymu, tikslinga įtraukti juos į programą, prieš priimdamas galutinį sprendimą, komitetas pasiūlo daugiausia balų gavusių projektų autoriams juos papildyti. Paskui konkurso komitetas įvertina papildytus programos projektus ir nustato, kuris projektas laimėjo konkursą. Konkurso rezultatai turi būti paskelbti ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo programos projektų pateikimo termino pabaigos.
19. Konkurso rezultatai tvirtinami ir programos užsakovo funkcijas vykdanti ministerija (toliau vadinama – užsakovas) paskiriama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu, kurio projektą teikia Švietimo ir mokslo ministerija, remdamasi konkurso komiteto sprendimu.
Programos vykdymas
21. Programos vykdymą organizuoja programos taryba, kuriai vadovauja tarybos pirmininkas. Tarybos sudėtį ir jos veiklos nuostatus tvirtina užsakovas.
22. Programos taryba turi teisę:
23. Programos taryba privalo:
23.1. nustatytu laiku pateikti užsakovui, Lietuvos mokslo tarybai, Lietuvos mokslų akademijai ir suinteresuotoms bei programą remiančioms institucijoms metinę visų programos dalių mokslinių tyrimų ataskaitą, taip pat baigiamąją programos ataskaitą (pagal Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintus reikalavimus) ir kitus programoje nurodytus dokumentus;
23.2. prieš pateikdama ataskaitą, organizuoti mokslinę konferenciją ir aptarti joje programos eigą, rezultatus, siūlymus dėl programos užduočių tikslinimo. Konferencijos data turi būti pranešta užsakovui, Lietuvos mokslo tarybai, Lietuvos mokslų akademijai, suinteresuotoms bei programą remiančioms institucijoms, įmonėms bei organizacijoms;
24. Ministerijos sudaro sutartis su programą aptarnaujančia institucija dėl programos darbų, kurie finansuojami iš Lietuvos valstybės biudžeto asignavimų mokslui ir studijoms ir programoms Lietuvos valstybės biudžete numatytų lėšų, vykdymo.
25. Lietuvos valstybės biudžeto lėšas, sutartyje numatytas programai vykdyti, ministerijos perveda programą aptarnaujančiai institucijai.
26. Aptarnaujanti institucija privalo:
26.1. programos tarybos teikimu sudaryti sutartį (pagal Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintą formą) su kiekvienu programos užduoties ar temos, finansuojamos iš Lietuvos valstybės biudžeto asignavimų mokslui ir studijoms ir programoms Lietuvos valstybės biudžete numatytų lėšų, vykdytoju;
27. Programos darbai, finansuojami ne iš Lietuvos valstybės biudžeto lėšų, vykdomi pagal sutartis, kurias programos tarybos pritarimu su vykdytojais sudaro finansuojanti institucija, įmonė ar organizacija.
28. Programą aptarnaujančio personalo ir programos tarybos narių darbui atlyginti, aptarnaujančios institucijos bei kitoms su programos aptarnavimu susijusioms išlaidoms apmokėti skiriama iki 5 procentų programos lėšų.
29. Pasitelkdamas Lietuvos mokslo tarybos, Lietuvos mokslų akademijos ir suinteresuotų ministerijų ekspertus, užsakovas organizuoja metinėje ataskaitoje apibendrintų atliktų mokslinių tyrimų vertinimą.
30. Užsakovas turi teisę tikslinti programos užduotis arba nutraukti programą ar jos finansavimą, jeigu tai siūlo metinę ataskaitą įvertinę ekspertai ar pati programos taryba.