Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. BIRŽELIO 14 D. NUTARIMO NR. 647 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2010 m. lapkričio 17 d. Nr. 1650

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 647 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 75-2725; 2007, Nr. 80-3260; 2008, Nr. 55-2081; 2009, Nr. 62-2479, Nr. 158-7170; 2010, Nr. 19-886):

1.1. Išdėstyti 8 punktą taip:

8. Metinių Fondo konsoliduotųjų ataskaitų rinkinys rengiamas ir tvirtinamas Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymo nustatyta tvarka. Metinis Fondo biudžetas turi būti baigtas vykdyti gruodžio 31 dieną, o Fondo pajamų ir išlaidų ataskaitoje bei piniginių įplaukų ir išlaidų ataskaitoje rodikliai išdėstyti pagal šių Taisyklių 1 priede pateiktą Fondo pajamų ir išlaidų bei piniginių įplaukų ir išlaidų klasifikaciją.“

1.2. Išdėstyti 20.1 punktą taip:

20.1. Draudėjai socialinio draudimo įmokas skaičiuoja nuo kiekvienam apdraustam asmeniui apskaičiuotos darbo užmokesčio sumos, ne mažesnės kaip minimalioji mėnesinė alga, su darbo santykiais susijusių kompensacinio ar skatinamojo pobūdžio išmokų, pajamų, gautų iš sporto veiklos, atlikėjo veiklos, ir (ar) pajamų, gautų pagal autorines sutartis, taip pat pagal rašytines slapto bendradarbiavimo sutartis, neatsižvelgiant į mokėjimo šaltinius.“

1.3. Papildyti 20.61punktu:

20.61. Asmenų, dirbančių pagal darbo sutartis, kurie ne anksčiau kaip nuo 2010 m. rugpjūčio 1 d. pagal darbo sutartį įsidarbina pirmą kartą, ne daugiau kaip vienerius jų darbo metus (skaičiuojant nuo įsidarbinimo pirmą kartą pradžios ir sumuojant nesutampančius jų darbo laikotarpius, bet ne ilgiau kaip iki 2012 m. liepos 31 d.) socialinio draudimo įmokas Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 3 straipsnio 2–5 dalyse nurodytoms socialinio draudimo rūšims privalo mokėti apdraustieji ir draudėjai, skaičiuojant šias įmokas nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio, jeigu šis darbo užmokestis per mėnesį neviršija 3 minimaliųjų mėnesinių algų dydžio. Jeigu priskaičiuotas darbo užmokestis viršija 3 minimaliųjų mėnesinių algų dydį, socialinio draudimo įmokos skaičiuojamos visoms Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 3 straipsnyje nurodytoms socialinio draudimo rūšims.

Šiame punkte nurodytų asmenų sumuojami darbo laikotarpiai yra laikotarpiai nuo valstybinio socialinio draudimo pradžios iki valstybinio socialinio draudimo pabaigos (pagal draudėjų pateiktus 1-SD pranešimus apie apdraustųjų valstybinio socialinio draudimo pradžią ir 2-SD pranešimus apie apdraustųjų valstybinio socialinio draudimo pabaigą). Vieneriais šių asmenų darbo metais laikomos 365 kalendorinės dienos. Tais atvejais, kai šiame punkte nurodytiems apdraustiesiems iki vienerių darbo metų pabaigos liko mažiau nei kalendorinis mėnuo, pensijų socialinio draudimo įmokos už šį apdraustąjį skaičiuojamos nuo tą mėnesį gauto darbo užmokesčio dalies už laikotarpį, kuris viršija vienerius darbo metus nuo įsidarbinimo pirmą kartą pradžios.

Šio punkto pirmojoje pastraipoje numatyta pareiga mokėti socialinio draudimo įmokas tik Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 3 straipsnio 2–5 dalyse nurodytoms socialinio draudimo rūšims tuo pačiu metu taikoma apmokestinant tik pagal vieną darbo sutartį mokamą darbo užmokestį. Jei šio punkto pirmojoje pastraipoje nurodytas darbuotojas (apdraustasis) yra sudaręs daugiau nei vieną darbo sutartį, pensijų socialinio draudimo įmokos neskaičiuojamos tik nuo darbo užmokesčio, mokamo pagal tą darbo sutartį, kurios pagrindu anksčiausiai prasidėjo asmens valstybinis socialinis draudimas (1-SD pranešimo apie apdraustųjų valstybinio socialinio draudimo pradžią duomenimis). Jeigu valstybinio socialinio draudimo pradžia pagal atskiras darbo sutartis sutampa, pensijų socialinio draudimo įmokos neskaičiuojamos tik nuo darbo užmokesčio, gaunamo pagal vieną darbo sutartį, kurią pasirenka apdraustasis. Draudėjas apie apdraustojo pasirinkimą praneša Fondo valdybos teritoriniam skyriui.

Šio punkto pirmojoje pastraipoje nurodytas darbuotojas (apdraustasis) privalo pranešti darbdaviui (draudėjui), kad yra sudaręs kitą darbo sutartį, pagal kurią valstybinis socialinis draudimas prasidėjo anksčiau arba tuo pačiu metu (pastaruoju atveju – jei darbuotojas pasirinko, kad teisė nemokėti pensijų draudimo įmokų būtų taikoma apmokestinant pagal kitą darbo sutartį mokamą darbo užmokestį).“

1.4. Išdėstyti 20.11 punktą taip:

20.11. Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka individualios įmonės moka socialinio draudimo įmokas už šių įmonių savininkus, tikrosios ūkinės bendrijos ir komanditinės ūkinės bendrijos – už jų tikruosius narius, šeimynos – už šeimynos dalyvius nuo individualios įmonės ar bendrijos arba šeimynos įregistravimo Juridinių asmenų registre dienos. Kiti savarankiškai dirbantys asmenys jiems priklausančias mokėti socialinio draudimo įmokas moka į Fondo biudžeto sąskaitą nuo veiklos vykdymo pradžios iki veiklos vykdymo pabaigos. Verslo liudijimus turintys asmenys socialinio draudimo įmokas sumoka už verslo liudijimo galiojimo laiką.“

1.5. Išdėstyti 20.13.1 punktą taip:

20.13.1. Asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, individualių įmonių savininkai, ūkinių bendrijų tikrieji nariai, ketinantys įsigyti arba turintys verslo liudijimą, socialinio draudimo įmokų pagrindinei pensijos daliai gali nemokėti, jeigu verslo liudijimo galiojimo laikotarpiu avansu yra sumokėję socialinio draudimo įmokas, ne mažesnes kaip 50 procentų valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos per mėnesį. Ūkininkai ir jų partneriai (nuo 2011 m. sausio 1 d. fiziniai asmenys, kurie verčiasi individualia žemės ūkio veikla (toliau vadinama – ūkininkai ir jų partneriai), taip pat šeimynos dalyviai, ketinantys įsigyti arba turintys verslo liudijimą, socialinio draudimo įmokų pagrindinei pensijos daliai gali nemokėti, jeigu verslo liudijimo galiojimo laikotarpiu yra sumokėję socialinio draudimo įmokas nuo sumos, ne mažesnės kaip minimalioji mėnesinė alga per mėnesį.“

1.6. Išdėstyti 21 punkto pirmąją pastraipą taip:

21. Apdraustųjų, nurodytų Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje, 2 dalies 1 ir 2 punktuose, socialinio draudimo įmokos skaičiuojamos nuo kiekvienam apdraustam asmeniui apskaičiuotos darbo užmokesčio sumos, ne mažesnės kaip minimalioji mėnesinė alga (šių Taisyklių 20.3 punktas), su darbo santykiais susijusių kompensacinio ar skatinamojo pobūdžio išmokų, pajamų, gautų iš sporto veiklos, atlikėjo veiklos, ir (ar) pajamų, gautų pagal autorines sutartis, taip pat pagal rašytines slapto bendradarbiavimo sutartis, neatsižvelgiant į mokėjimo šaltinius, įskaitant:“.

1.7. Papildyti 21.7 punktu:

21.7. apdraustajam apskaičiuotą atlygį, premijas, pašalpas ir kitas išmokas (išskyrus Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 8 straipsnyje nurodytas išmokas), mokamus operatyvinės veiklos slaptajam dalyviui, su kuriuo sudaryta rašytinė slapto bendradarbiavimo sutartis, operatyvinės veiklos subjektų pagrindinių institucijų vadovų nustatyta tvarka.“

1.8. Papildyti 22.28 punktu:

22.28. apskaičiuotos pardavimo pridėtinės vertės mokesčio sumos už patiektas prekes ir suteiktas paslaugas.“

1.9. Išdėstyti 27 punktą taip:

27. Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka ūkininkų ir jų partnerių, šeimynos dalyvių socialinio draudimo įmokos turi būti mokamos kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Individualių įmonių savininkų, ūkinių bendrijų tikrųjų narių sveikatos draudimo įmokos turi būti mokamos kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Kitas socialinio draudimo įmokas individualių įmonių savininkai, ūkinių bendrijų tikrieji nariai turi teisę skaičiuoti ir mokėti avansu kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis, turi teisę skaičiuoti ir mokėti socialinio draudimo įmokas avansu kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, o sveikatos draudimo įmokas – Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatyme nustatytais terminais nuo jų pačių pasirinktos sumos, bet ne didesnės kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų 4 dydžių suma per mėnesį. Socialinio draudimo įmokos, kai jų bazė priklauso nuo asmens pajamų, gautų praėjusiais metais, metinės sumos (sumokėtos ir mokėtinos socialinio draudimo įmokų sumos skirtumas), turi būti sumokėtos iki metinės pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai termino paskutinės dienos.

Individualių įmonių savininkų, ūkinių bendrijų tikrųjų narių, taip pat ūkininkų ir jų partnerių, šeimynos dalyvių socialinio draudimo įmokos turi būti mokamos kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Individualių įmonių savininkų, ūkinių bendrijų tikrųjų narių socialinio draudimo įmokos mokamos nuo jų išsiimamos individualios įmonės savininko ar ūkinės bendrijos tikrojo nario asmeniniams poreikiams sumos, kuri kalendorinių metų mėnesį negali būti mažesnė kaip minimalioji mėnesinė alga ir didesnė kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų 4 dydžių suma per mėnesį. Asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis, turi teisę skaičiuoti ir mokėti socialinio draudimo įmokas avansu kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, o sveikatos draudimo įmokas – Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatyme nustatytais terminais nuo jų pačių pasirinktos sumos, bet ne didesnės kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų 4 dydžių suma per mėnesį. Socialinio draudimo įmokos, kai jų bazė priklauso nuo asmens pajamų, gautų praėjusiais metais, metinės sumos (sumokėtos ir mokėtinos socialinio draudimo įmokų sumos skirtumas), turi būti sumokėtos iki metinės pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai termino paskutinės dienos.“

1.10. Išdėstyti 28 punktą taip:

28. Asmenų, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis), ūkininkų ir jų partnerių, kai žemės ūkio valdos ekonominis dydis praėjusių metų mokestiniu laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. – daugiau kaip 14 europinio dydžio vienetų, socialinio draudimo įmokos mokamos nuo praėjusiais metais gautų pajamų metinės sumos. Asmenų, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, socialinio draudimo įmokų bazę sudaro 50 procentų Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruotų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus privalomojo sveikatos draudimo ir kitų valstybinio socialinio draudimo įmokų) sumos. Ūkininkų ir jų partnerių, kai žemės ūkio valdos ekonominis dydis praėjusių metų mokestiniu laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. – daugiau kaip 14 europinio dydžio vienetų, socialinio draudimo įmokų bazę sudaro Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruotų kiekvieno asmens žemės ūkio veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus privalomojo sveikatos draudimo ir kitų valstybinio socialinio draudimo įmokų) suma, tačiau ne mažesnė kaip 12 minimaliųjų mėnesinių algų ir ne didesnė kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų 12 dydžių suma per metus. Šeimynos dalyvių socialinio draudimo įmokų bazę sudaro šeimynos dalyvio išlaikymo pajamos, numatytos Lietuvos Respublikos šeimynų įstatyme. Pajamų metinė suma apskaičiuojama pasibaigus mokestiniams metams pagal metinę pajamų deklaraciją.

Individualios įmonės savininko, taip pat ūkinės bendrijos tikrojo nario sveikatos draudimo įmokų bazę sudaro minimalioji mėnesinė alga, o kitų socialinio draudimo įmokų – kalendoriniais metais išsiimama individualios įmonės savininko ar ūkinės bendrijos tikrojo nario asmeniniams poreikiams iš individualios įmonės ar ūkinės bendrijos pajamų suma, kuri priskirtina individualios įmonės savininko ar ūkinės bendrijos tikrojo nario su darbo santykiais susijusioms pajamoms, kaip tai apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 2 straipsnio 34 punkte, ir kuri kalendorinių metų mėnesį negali būti didesnė kaip šio punkto ketvirtojoje pastraipoje numatyta pajamų suma per mėnesį.

Individualios įmonės savininko, taip pat ūkinės bendrijos tikrojo nario visų socialinio draudimo įmokų bazę sudaro kalendoriniais metais išsiimama individualios įmonės savininko ar ūkinės bendrijos tikrojo nario asmeniniams poreikiams iš individualios įmonės ar ūkinės bendrijos pajamų suma, kuri priskirtina individualios įmonės savininko ar ūkinės bendrijos tikrojo nario su darbo santykiais susijusioms pajamoms, kaip tai apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 2 straipsnio 34 punkte, ir kuri kalendorinių metų mėnesį negali būti mažesnė kaip minimalioji mėnesinė alga ir didesnė kaip šio punkto ketvirtojoje pastraipoje numatyta pajamų suma per mėnesį.

Savarankiškai dirbančių asmenų, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis, ūkininkus ir jų partnerius, socialinio draudimo įmokų bazė kalendoriniais metais negali būti didesnė už 48 Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžių sumą, o per mėnesį negali būti didesnė už 4 Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžių sumą.“

1.11. Išdėstyti 482 punktą taip:

482. Individualių įmonių savininkai, ūkinių bendrijų tikrieji nariai socialinio draudimo įmokų ir sveikatos draudimo įmokų gali nemokėti, kai individuali įmonė ar ūkinė bendrija veiklos laikinai nevykdo ir yra tai deklaravusi Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka. Šiame punkte išvardyti asmenys sveikatos draudimo įmokų gali nemokėti tik šių Taisyklių 48.1–48.3 punktuose numatytais atvejais ar jeigu yra apdrausti pagal Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymą. Individuali įmonė ar ūkinė bendrija taip pat laikoma nevykdančia veiklos, jeigu iki 2008 m. gruodžio 31 d. jai buvo suteiktas likviduojamos įmonės statusas, o visi jos darbuotojai atleisti iš darbo.“

1.12. Išdėstyti 119 punktą taip:

119. Fondo valdybai Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių kredito įstaigose atidaromos Fondo lėšų ir Fondo administravimo įstaigų veiklos finansavimo sąskaitos, valiutinės sąskaitos, taip pat kaupiamųjų pensijų įmokų sąskaita.“

1.13. Išdėstyti 121 punktą taip:

121. Fondo administravimo įstaigų veiklos finansavimo sąskaitoje atliekamos visos šių įstaigų išlaikymo ir ūkinės veiklos piniginės operacijos. Lėšos į šią sąskaitą pervedamos iš Fondo lėšų sąskaitos. Lėšos Fondo administravimo įstaigų veiklai finansuoti pervedamos remiantis patvirtintomis šių įstaigų veiklos sąnaudų sąmatomis.“

1.14. Išdėstyti 123 punktą taip:

123. Fondo administravimo įstaigoms Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių kredito įstaigose gali būti atidaromos valstybinio socialinio draudimo lėšų surenkamosios sąskaitos, išmokų mokėjimo sąskaitos, Fondo valdybos teritorinių skyrių ir kitų Fondo administravimo įstaigų veiklos finansavimo sąskaitos. Sprendimą dėl Fondo valdybos teritorinių skyrių ir kitų Fondo administravimo įstaigų sąskaitų skaičiaus priima Fondo valdyba, tvirtindama Fondo lėšų naudojimo tvarkos aprašą.“

1.15. Išdėstyti 124 punktą taip:

124. Lėšas nedarbo socialiniam draudimui Fondo valdyba kas savaitę perveda Užimtumo fondui pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktas paraiškas.“

1.16. Išdėstyti 130 punktą taip:

130. Draudėjai, privalantys mokėti socialinio draudimo įmokas, kiekvieną mėnesį pateikia Fondo valdybos teritoriniams skyriams socialinio draudimo pranešimus apie apdraustiems asmenims apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų sumas ir socialinio draudimo įmokas. Verslo liudijimus turintys asmenys, ūkininkai ir jų partneriai, kai žemės ūkio valdos ekonominis dydis praėjusių metų mokestiniu laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. – ne mažiau kaip 4 europinio dydžio vienetai ir ne daugiau kaip 14 europinio dydžio vienetų, kaip savarankiškai dirbantys asmenys socialinio draudimo pranešimų neteikia. Draudėjai apie šeimynų dalyvius, taip pat ūkininkai ir jų partneriai, kai žemės ūkio valdos ekonominis dydis praėjusių metų mokestiniu laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. – daugiau kaip 14 europinio dydžio vienetų, socialinio draudimo pranešimų gali neteikti, jeigu mėnesio socialinio draudimo įmokas moka nuo sumos, kuri lygi minimaliajai mėnesinei algai.“

1.17. Išdėstyti 136 punktą taip:

136. Fondo lėšų naudojimo tvarkos aprašą rengia ir tvirtina Fondo valdyba.“

1.18. 1 priede:

1.18.1. Papildyti I skyrių 1.9 ir 1.10 punktais:

1.9. Sveikatos draudimo įmokos iš socialinio draudimo pašalpų

1.10. Lėšos už Europos Sąjungos institucijų pensijų sistemoje įgytas pensines teises“.

1.18.2. Papildyti II skyrių 1.1.1.8 ir 1.1.1.9 punktais:

1.1.1.8. Įmokų sveikatos draudimui įplaukos iš socialinio draudimo pašalpų

1.1.1.9. Lėšos už Europos Sąjungos institucijų pensijų sistemoje įgytas pensines teises“.

1.18.3. Papildyti III skyrių 2.1.8 punktu:

2.1.8. Lėšos už Valstybinio socialinio draudimo fonde įgytas pensines teises“.

2. Nustatyti, kad:

2.1. šio nutarimo 1.3 punktas galioja iki 2012 m. liepos 31 dienos;

2.2. šio nutarimo 1.9 punktu keičiamo Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių 27 punkto pirmoji pastraipa galioja iki 2011 m. gruodžio 31 d., o antroji pastraipa įsigalioja 2012 m. sausio 1 dieną;

2.3. šio nutarimo 1.10 punktu keičiamo Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių 28 punkto antroji pastraipa galioja iki 2011 m. gruodžio 31 d., o trečioji pastraipa įsigalioja 2012 m. sausio 1 dieną;

2.4. šio nutarimo 1.1 punkte nustatyta metinių Fondo konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio rengimo ir tvirtinimo tvarka taikoma Fondo sudarytam 2011 metų ir vėlesnių metų metinių ataskaitų rinkiniui. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba, teikdama metinį 2010 metų Fondo konsoliduotųjų ataskaitų rinkinį, taip pat pateikia audito įmonės atlikto Fondo konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio audito auditoriaus išvadą ir išvadą apie Fondo biudžeto vykdymo ataskaitų rinkinio patikrinimą. 2010 metų audito paslaugos viešąjį pirkimą organizuoja Fondo valdyba Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 84-2000; 2006, Nr. 4-102) nustatyta tvarka.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS             DONATAS JANKAUSKAS