LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL UŽSIENIO VALSTYBIŲ PAVOJINGŲ IR KARINIŲ KROVINIŲ VEŽIMO PER LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJĄ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

1994 m. spalio 3 d. Nr. 938

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Užsienio valstybių pavojingų ir karinių krovinių vežimo per Lietuvos Respublikos teritoriją taisykles (pridedama).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS                                                                   POVILAS GYLYS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1994 m. spalio 3 d. nutarimu Nr. 938

 

Užsienio valstybių pavojingų ir karinių krovinių vežimo per Lietuvos Respublikos teritoriją taisyklės

 

Bendrieji teiginiai

 

1. Užsienio valstybių pavojingus (tarp jų ir 1-9 pavojingumo klasių krovinius pagal Tarptautinių pavojingų krovinių vežimo geležinkeliu taisyklių (RID) I dalį) ir karinius krovinius bei neginkluotus karius ir civilius tarnautojus per Lietuvos Respublikos teritoriją leidžiama vežti tik gavus Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos vienkartinius leidimus (toliau vadinama – vienkartiniai leidimai) pagal pridedamą formą.

2. Užsienio valstybių karinių krovinių, neginkluotų karių ir civilių tarnautojų vežimas (toliau vadinama – karinis vežimas) per Lietuvos Respublikos teritoriją vykdomas laikantis Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų ir šių taisyklių nustatytos tvarkos.

3. Užsienio valstybių pavojingų ir karinių krovinių vežimas per Lietuvos Respublikos teritoriją vykdomas pagal 1 punkte nurodytų taisyklių (Tarptautinių vežimų geležinkeliu konvencijos (COTIF) B priedo 1 papildymas) sąlygas ir reikalavimus, jeigu šios taisyklės nenumato kitaip.

4. Vienkartinis leidimas vežti per Lietuvos Respublikos teritoriją užsienio valstybių ginkluotus karius ir karinę techniką išduodamas tik tuo atveju, jeigu tam pritaria Lietuvos Respublikos Seimas ir jeigu tokiam prašymui tarpininkauja Jungtinių Tautų Organizacija ar kitos tarptautinės organizacijos, kurių narė yra Lietuvos Respublika. Šiuo atveju negalioja apribojimai, nurodyti šių taisyklių 10, 11, 17–23, 25–36 ir 57–59 punktuose.

5. Užsienio valstybių pavojingų krovinių vežimas per Lietuvos Respublikos teritoriją reglamentuojamas Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

6. Kariniu vežimu laikoma karinių komandų, ginkluotės, technikos, materialinio aprūpinimo krovinių (iš jų ir 1-9 pavojingumo klasių krovinių) vežimas, jeigu jų siuntėjas ir gavėjas (arba bent vienas iš jų) yra užsienio valstybės karinės institucijos arba siuntėjas ir gavėjas veikia šių institucijų įgalioti.

7. Užsienio valstybių kariniu transportu (toliau vadinama – karinis transportas) laikomas nuo siuntėjo iki gavėjo vežamas karinis krovinys, užimantis ne mažiau kaip vieną vagoną, bet ne daugiau kaip vieną sąstatą.

8. Užsienio valstybės karine komanda (toliau vadinama – karinė komanda) laikoma užsienio valstybės karinių pajėgų karių grupė, kurią sudaro ne mažiau kaip 4 kariai.

9. Masinio naikinimo ginklus (branduolinius, cheminius, biologinius), taip pat jų komponentus gabenti per Lietuvos Respublikos teritoriją bei oro erdvę draudžiama.

10. Karinis vežimas per Lietuvos Respublikos teritoriją vykdomas tik geležinkeliu.

11. Lietuvos Respublikos teritorija gali skraidyti užsienio valstybių karo oro laivai.

Leidimus skraidyti Lietuvos Respublikos oro erdve užsienio valstybių karo oro laivams išduoda Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, suderinusi su Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija.

 

Kompetentingos institucijos

 

12. Karinį vežimą, jo eismą per Lietuvos Respublikos teritoriją planuoja, koordinuoja ir vykdymą kontroliuoja Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnyba.

13. Vienkartinius leidimus kariniam transportui ir karinėms komandoms vežti per Lietuvos Respublikos teritoriją išduoda Krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos viršininkas – Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotas kariniam vežimui asmuo (toliau vadinama – Vyriausybės įgaliotinis).

14. Karinį vežimą geležinkeliu per Lietuvos Respublikos teritoriją vykdo valstybinė įmonė „Lietuvos geležinkeliai“. Valstybinė įmonė „Lietuvos geležinkeliai“, suderinusi su Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, nustato karinio vežimo tarifus ir atsiskaitymų tvarką.

15. Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos direkcija, suderinusi su Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, nustato tarifus ir atsiskaitymų tvarką už Lietuvos Respublikos oro erdvės naudojimą.

16. Tarifai ir atsiskaitymų tvarka gali būti nustatomi dvišaliu tarptautiniu susitarimu.

 

Leidimų išdavimo tvarka

 

17. Užsienio valstybių karinio transportavimo tarnybos ne vėliau kaip prieš 21 dieną iki planuojamo karinio vežimo per Lietuvos Respublikos teritoriją pateikia diplomatiniais kanalais raštiškas paraiškas lietuvių, anglų ar rusų kalba.

18. Paraiškoje turi būti nurodyta:

karinio transporto ar karinės komandos numeris ir vežimo maršrutas;

krovinio pavadinimas (pavojingos medžiagos identifikavimo ir klasės numeriai pagal Jungtinių Tautų Organizacijos sąrašą, įpakavimas, markiruotė);

vagonų tipai ir kiekis;

siuntėjas ir gavėjas;

karinio transporto ar karinės komandos planuojamas atvykimo į Lietuvos Respublikos valstybės sienos perėjimo punktą laikas;

užsienio valstybės karinių pajėgų sargybos ir specialistų sudėtis (karininkų, kareivių ir civilių tarnautojų skaičius), sargybos ginklų kiekis, tipai ir numeriai, šaudmenų kiekis, bagažas, įrenginiai, jeigu juos vežti leidžiama pagal šių taisyklių reikalavimus.

19. Kartu su paraiška užsienio valstybės karinio transportavimo tarnyba pateikia kopiją leidimo, kurį išduoda kaimyninės šalies, į kurios teritoriją vyks iš Lietuvos Respublikos teritorijos karinis transportas ar karinė komanda, kompetentingos institucijos.

20. Diplomatiniais kanalais gautas užsienio valstybių karinio transportavimo tarnybų paraiškas apie planuojamą karinį vežimą per Lietuvos Respublikos teritoriją Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija perduoda Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybai.

21. Vyriausybės įgaliotinis per 7 darbo dienas nuo paraiškos gavimo priima sprendimą dėl vienkartinio leidimo išdavimo ar neišdavimo kariniam transportui ar karinei komandai vykti per Lietuvos Respublikos teritoriją, apie priimtą sprendimą praneša užsienio valstybės karinio transportavimo tarnybai ir diplomatiniais kanalais išsiunčia vienkartinių leidimų kopijas.

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnyba, išdavusi vienkartinį leidimą, informuoja Lietuvos Respublikos pasienio, muitinės, transporto ir kitas suinteresuotas institucijas.

22. Kiekvienam kariniam transportui ar karinei komandai Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnyba suteikia numerį. Vienkartinio leidimo kopiją ši tarnyba perduoda Lietuvos Respublikos valstybės sienos perėjimo punkto, per kurį bus įvažiuojama, pasienio policijos pareigūnams.

23. Užsienio valstybių karinio transportavimo tarnybos pateikia Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybai savo valstybės įgaliotų pareigūnų, kurie organizuoja ir kontroliuoja karinį vežimą, sąrašus ir pasiūlymus dėl ryšių palaikymo.

24. Paraiškos ir kita informacija yra skirtos tik Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos bei dalyvaujančių vežimo procese institucijų pareigūnams, turintiems specialų leidimą jomis naudotis, jos nustatytąja tvarka perduodamos tik nurodytam adresatui ir priskiriamos tarnybinės informacijos kategorijai.

25. Su kariniu transportu per Lietuvos Respublikos teritoriją leidžiama vykti užsienio valstybės karinių pajėgų sargybai tik gavus Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos leidimą.

26. Jeigu gabenant pavojingus ir karinius krovinius reikia ypatingų saugos priemonių arba specialaus pasirengimo (žinių), kartu su užsienio valstybės karinių pajėgų sargyba leidžiama vykti 12 užsienio valstybių karinių pajėgų specialistams.

27. Kariniam vežimui per Lietuvos Respublikos teritoriją taikomi šie apribojimai:

27.1. tuo pačiu sąstatu draudžiama vežti karines komandas ir ginkluotę ar techniką;

27.2. vienu metu tuo pačiu maršrutu draudžiama vežti priešingomis kryptimis karines komandas ir ginkluotę ar techniką;

27.3. tuo pačiu sąstatu draudžiama vežti techniką ir amuniciją ar degalų atsargas;

27.4. tuo pačiu sąstatu draudžiama vežti ginkluotę ir šaudmenis;

27.5. bendras karinio transporto vagonų skaičius negali viršyti 2 prekinių sąstatų per parą (ne daugiau kaip 110 vagonų);

27.6. vienu metu per Lietuvos Respublikos teritoriją leidžiama vežti ne daugiau kaip 180 neginkluotų užsienio valstybės karių be teisės išlipti Lietuvos Respublikos teritorijoje;

27.7. karines komandas privalo lydėti užsienio valstybių karinių pajėgų karininkai.

 

Reikalingi dokumentai

 

28. Užsienio valstybių karinių pajėgų kariai ir civiliai tarnautojai, vykdami per Lietuvos Respublikos teritoriją, privalo turėti šiuos dokumentus:

28.1. asmens dokumentus:

28.1.1. karininkai – galiojantį užsienio pasą;

28.1.2. eiliniai – siunčiančios šalies kompetentingos institucijos išduotą kario asmens dokumentą, kuriame nurodomas vardas, pavardė, gimimo data, laipsnis, pareigos ir yra asmens nuotrauka;

28.1.3. civiliai tarnautojai – galiojantį užsienio pasą;

28.2. Vyriausybės įgaliotinio išduoto vienkartinio leidimo, leidžiančio vykti per Lietuvos Respublikos teritoriją, kopiją (antroji vienkartinio leidimo kopija privalo būti Lietuvos Respublikos valstybės sienos perėjimo punkte);

28.3. siunčiančios šalies kompetentingos institucijos išduotą (lietuvių, anglų ar rusų kalba) komandiruotės pažymėjimą, kuriame nurodoma užsienio valstybės karinių pajėgų kario ar civilio tarnautojo priklausomybė tos valstybės karinėms pajėgoms ir kelionės tikslas;

28.4. asmens draudimo dokumentus;

28.5. krovinio vežimo dokumentus.

29. Užsienio valstybių karinių pajėgų kariai ir civiliai tarnautojai, turintys 28.1 punkte nurodytus dokumentus, pasienyje gauna mokamas tranzitines Lietuvos Respublikos vizas.

Karinių komandų ar užsienio valstybių karinių pajėgų sargybų sudėtyje vykstantiems užsienio valstybių karinių pajėgų eiliniams išduodama bendra mokama tranzitinė viza.

30. Visi užsienio valstybių karinių pajėgų kariai ir civiliai tarnautojai, vykstantys per Lietuvos Respublikos teritoriją, privalo susipažinti su Užsienio valstybių ginkluotųjų pajėgų atstovų vykimo tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją atmintine, kurią tvirtina Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnyba.

 

Užsienio valstybių karinių pajėgų sargyba, jos šaunamieji ginklai

 

31. Užsienio valstybių karinių pajėgų kariams, vykstantiems per Lietuvos Respublikos teritoriją, leidžiama vežti tarnybinius šaunamuosius ginklus ir šaudmenis tik su Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos išduotu leidimu ir tik specialiose metalinėse dėžėse, kurias plombuoja šios tarnybos ginkluotosios palydos vadas.

32. Speciali metalinė dėžė turi būti su užraktu ir plombavimo įrenginiu.

33. Užsienio valstybės karinių pajėgų sargybai leidimai vežtis kariniu transportu ginklus išduodami tik tuo atveju, jeigu tai buvo numatyta paraiškoje.

34. Išimtiniais atvejais leidimai vežtis ginklus išduodami kariams, vykstantiems keleivinio traukinio vagono atskiroje kupė, jeigu jie, turėdami leidimus vežtis ginklus, lydėjo karinį transportą per Lietuvos Respublikos teritoriją ir grįžta į savo dalinį arba vyksta iš savo dalinio priimti karinį transportą, kurį kaip sargybiniai lydės per Lietuvos Respublikos teritoriją į savo dalinį. Ginklai ir šoviniai vežami specialiose metalinėse dėžėse, kurios užrakinamos ir Lietuvos Respublikos pasienio policijos pareigūnų plombuojamos.

35. Leidžiama užsienio valstybių karinių pajėgų vežimo kariniu transportu sargybos sudėtis:

35.1. nuo 1 iki 15 vagonų – ne daugiau kaip 4 kariai;

35.2. nuo 15 iki 30 vagonų – ne daugiau kaip 7 kariai;

35.3. daugiau kaip 30 vagonų – ne daugiau kaip 8 kariai.

36. Užsienio valstybės karinių pajėgų sargyba per Lietuvos Respublikos teritoriją vyksta specialiame sargybos vagone.

 

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos ginkluotoji palyda

 

37. Kiekvieną karinį transportą su užsienio valstybės karinių pajėgų sargyba arba karinę komandą, vykstančius per Lietuvos Respublikos teritoriją, lydi ir saugo Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos ginkluotoji palyda.

38. Iškilus pavojui užsienio valstybės karinių pajėgų sargybos nariams, kroviniui, transporto priemonei, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos sargybinis, tiesiogiai saugantis karinį krovinį, privalo imtis visų priemonių pavojui likviduoti.

39. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos ginkluotosios palydos vadas tikrina karinį transportą lydinčią užsienio valstybių karinių pajėgų sargybą ir karines komandas, sargybos ginklų ir šaudmenų kiekį bei ginklų numerius. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos ginkluotosios palydos vadas privalo patikrinti, ar visi užsienio valstybės karinių pajėgų karių ginklai ir šaudmenys yra plombuotose specialiose metalinėse dėžėse.

40. Užsienio valstybių karinių pajėgų kariai ir civiliai tarnautojai privalo turėti ir pateikti Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos ginkluotosios palydos vadui dokumentus, nurodytus šių taisyklių 28.1 punkte.

41. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos ginkluotosios palydos vadas kartu su Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnais tikrina krovinio, nurodyto vienkartiniame leidime, atitikimą jo pavadinimą, kiekį, plombas ir jų numerius, nurodytus vežimo dokumentuose.

Rastus neatitikimus šie pareigūnai nurodo leidime ir praneša Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos pareigūnui, kuris priima sprendimą, ar sustabdyti vežimą.

Patikrinimo rezultatus Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos ginkluotosios palydos vadas kartu su Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnais įrašo specialiame žurnale.

42. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos ginkluotosios palydos pareigūnai surastus neatitikimus karinio transporto ar karinių komandų dokumentuose nurodo leidime ir praneša šios tarnybos pareigūnui, kuris priima sprendimą, ar sustabdyti vežimą.

Patikrinimo rezultatus Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos ginkluotosios palydos pareigūnai įrašo specialiame žurnale.

43. Kelionės kariniu transportu metu užsienio valstybės karinių pajėgų sargybos vadas ar karinę komandą lydintis užsienio valstybės karinių pajėgų karininkas privalo padėti Lietuvos Respublikos įgaliotiems pareigūnams vykdyti savo pareigas ir nedelsiant informuoti juos apie visus šiose taisyklėse nenumatytus atvejus.

 

Negabaritinių ir sunkiasvorių krovinių vežimas

 

44. Vežti negabaritinius ir sunkiasvorius karinius krovinius per Lietuvos Respublikos teritoriją leidžiama tik suderinus su valstybine įmone „Lietuvos geležinkeliai“.

45. Derinimo raštų numerius siuntėjas nurodo paraiškoje Vyriausybės įgaliotiniui ir įrašo važtaraštyje.

46. Valstybinė įmonė „Lietuvos geležinkeliai“ rengia specialų karinio vežimo per Lietuvos Respublikos teritoriją numatytu maršrutu grafiką, skiria geležinkelio ir kitą personalą, užtikrinantį traukinio su negabaritiniais ar sunkiasvoriais kariniais kroviniais praleidimą, eismą, palydą, apsaugą ir priežiūrą.

47. Negabaritinių ir sunkiasvorių karinių krovinių vežimui per Lietuvos Respublikos teritoriją vadovauja valstybinės įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ generalinės direkcijos ir Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos atsakingi pareigūnai.

 

Informacijos patikslinimas

 

48. Užsienio valstybių karinio transportavimo tarnybos pateikia faksimilinę informaciją apie tai, jog atvyksta karinis transportas, ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki jo atvykimo į Lietuvos Respublikos valstybės sienos perėjimo punktą. Informacijoje nurodoma:

tiksli traukinyje esančio karinio transporto atvykimo į pasienio stotį data, laikas, vagonų numeriai, jų skaičius ir vežimo maršrutas;

užsienio valstybės karinių pajėgų vežimo kariniu transportu sargybos vado vardas, pavardė, karinis laipsnis, karinio dalinio numeris, sargybos sudėtis, ginkluotė, bagažas ir įrenginiai.

49. Užsienio valstybių karinio transportavimo tarnybos pateikia faksimilinę informaciją apie tai, jog atvyksta karinė komanda, ne vėliau kaip prieš 12 valandų iki jos atvykimo į Lietuvos Respublikos valstybės sienos perėjimo punktą. Informacijoje nurodoma karinę komandą lydinčio užsienio valstybės karinių pajėgų karininko vardas, pavardė, karinis laipsnis, komandos sudėtis, traukinio ir vagono numeriai.

 

Vežimas geležinkeliu

 

50. Valstybinė įmonė „Lietuvos geležinkeliai“ veža užsienio valstybių pavojingus ir karinius krovinius per Lietuvos Respublikos teritoriją pagal Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos išduotus leidimus ir užtikrina, kad būtų laikomasi šių sąlygų:

50.1. karinis transportas, karinės komandos būtų vežami tik valstybinei įmonei „Lietuvos geležinkeliai“ priklausančiais lokomotyvais, laikantis sudaryto grafiko, kuriame turi būti numatyti karinio transporto, karinių komandų saugaus vežimo per Lietuvos Respublikos teritoriją intervalai;

50.2. traukinys būtų formuojamas taip, kad karinis transportas, lydimas užsienio valstybių karinių pajėgų sargybos, būtų sąstato priekyje;

50.3. susiklosčius forsmažorinėms (force majeure) aplinkybėms, kartu su Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnyba būtų imtasi papildomų priemonių karinio vežimo saugumui užtikrinti;

50.4. traukiniai sustotų tik pagal suderintą su Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnyba grafiką, nustatytosiose geležinkelio stotyse ir nustatytajam laikui;

50.5. visa informacija apie karinį vežimą būtų perduodama Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybai nustatytuoju laiku;

50.6. būtų sudarytos sąlygos atlikti pareigas Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos ginkluotajai palydai;

50.7. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos ginkluotosios palydos pareigūnams būtų suteiktas telefono ryšys tarnybiniams pokalbiams su šios tarnybos vadovybe;

50.8. prireikus, vadovaujantis Lietuvos Respublikoje galiojančia krovinių vežimo geležinkeliu tvarka, būtų tvirtinami (fiksuojami), pertvirtinami gabenamieji kroviniai. Už šias paslaugas užsienio valstybių karinio transportavimo tarnybos moka papildomai pagal valstybinės įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ nustatytus tarifus.

51. Valstybinei įmonei „Lietuvos geležinkeliai“ nustačius vagono gedimą, šios įmonės tarnybos imasi priemonių, kad sugedęs vagonas būtų remontuojamas neatkabintas, ir informuoja apie tai Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybą.

52. Jeigu sugedusio vagono neįmanoma pataisyti neatkabinto, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybos sprendimu sulaikomas visas karinis transportas, kad būtų pašalintas gedimas arba krovinys perkrautas į kitą vagoną.

53. Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnyba informuoja apie karinio transporto sulaikymą užsienio valstybės – krovinio savininkės karinio transportavimo tarnybą ir, gavusi jos faksimilinį sutikimą, siunčia valstybinei įmonei „Lietuvos geležinkeliai“ faksimilinį leidimą perkrauti krovinį į kitą vagoną, kartu apie tai informavusi Lietuvos Respublikos muitinę ir kitas suinteresuotas valstybines tarnybas.

54. Valstybinė įmonė „Lietuvos geležinkeliai“ perkrauna pavojingus ir karinius krovinius tik suderinusi šį klausimą su Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnyba ir kitomis Lietuvos Respublikos kompetentingomis institucijomis, o jeigu tai būtina – prižiūrima užsienio valstybės – krovinio savininkės karinio transportavimo tarnybos specialistų.

55. Kai vežami pavojingi kroviniai, užsienio valstybės karinio transportavimo tarnyba kartu su vežimo dokumentais turi pateikti transporto priemonės techninės būklės pažymą, išduotą užsienio valstybės kompetentingų institucijų, ir užtikrinti, kad vagonas būtų su privalomaisiais pavojingumo ženklais.

 

Muitinis tikrinimas

 

56. Karinių krovinių, vežamų per Lietuvos Respublikos muitų teritoriją, dokumentų muitinis įforminimas ir muitinis tikrinimas atliekamas Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

57. Vagonai, kuriais gabenami kariniai kroviniai, turi būti plombuojami muitinės arba geležinkelio tarnybų plombomis. Muitinė gali pripažinti užsienio valstybės muitinės ar geležinkelio tarnybos uždėtas plombas.

 

Draudimai

 

58. Užsienio valstybių karinių pajėgų kariams ir civiliams tarnautojams draudžiama:

turėti ir naudoti šaunamąjį ginklą;

vykstant per Lietuvos Respublikos teritoriją, naudotis mobilaus ryšio priemonėmis;

kelyje stabdyti keleivinį ar prekinį traukinį, jeigu nėra pavojaus saugiam eismui, žmonėms, kroviniui ar aplinkai;

įlaipinti ar išlaipinti keleivius, krauti ar iškrauti prekes;

išlipti iš transporto priemonių Lietuvos Respublikos teritorijoje.

59. Jeigu užsienio valstybės karinių pajėgų karys ar civilis tarnautojas išlipa iš traukinio, vykstančio per Lietuvos Respublikos teritoriją, užsienio valstybės karinių pajėgų sargybos vadas ar karinę komandą lydintis užsienio valstybės karinių pajėgų karininkas privalo tuoj pat informuoti Lietuvos Respublikos kompetentingus atstovus ir suteikti jiems visą reikiamą informaciją.

60. Vyriausybės įgaliotinis, Lietuvos Respublikos kompetentingoms institucijoms rekomendavus, gali neišduoti leidimo vykti per Lietuvos Respublikos teritoriją užsienio valstybių karinių pajėgų kariams ir civiliams tarnautojams.

 

Medicininis aprūpinimas ir higienos reikalavimai

 

61. Už medicininį ir sanitarinį vykstančių per Lietuvos Respublikos teritoriją užsienio valstybių karinių pajėgų karių ir civilių tarnautojų bei karinių komandų aprūpinimą atsako užsienio valstybės karinė transportavimo tarnyba.

Transporto avarijų arba kitų ekstremalių situacijų atvejais medicinos pagalbą nukentėjusiesiems teikia Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos įstaigos Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybai pareikalavus.

62. Lietuvos Respublikos kompetentingų institucijų pareigūnai, aptikę pavienius susirgimus užkrečiamosiomis ligomis (išskyrus ypač pavojingas – cholerą, marą, raupus ir pan., kai veikiama pagal ekstremalių situacijų reikalavimus), praneša apie tai Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybai. Nurodytoji tarnyba leidimą kariniam transportui ar karinei komandai tęsti kelionę į paskirties vietą duoda tik suderinusi klausimą su Lietuvos Respublikos valstybine higienos tarnyba.

63. Ligonius (sužeistuosius), kuriems būtinas skubus stacionarinis gydymas, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnyba siunčia į artimiausiąją gydymo įstaigą ir praneša apie tai atitinkamai užsienio valstybės ambasadai Lietuvos Respublikoje ir tos valstybės karinio transportavimo tarnybai.

64. Išlaidas, susijusias su užsienio valstybės karinių pajėgų karių ir civilinių tarnautojų gydymu Lietuvos Respublikos medicinos įstaigose, padengia asmenį apdraudusi kompanija.

65. Užsienio valstybės ginkluotųjų pajėgų kario ar civilio tarnautojo, mirusio nuo užkrečiamosios ligos, asmeninių daiktų sunaikinimo tvarką ir mirusiojo laidojimo vietą nustato Lietuvos Respublikos medicinos įstaigos kartu su užsienio valstybės ambasada Lietuvos Respublikoje.

66. Dėl kitų priežasčių mirusio užsienio valstybės karinių pajėgų kario ar civilio tarnautojo palaikai mirties priežasčiai nustatyti pagal galiojančią Lietuvos Respublikoje tvarką gabenami į artimiausią lavoninę. Apie tai pranešama užsienio valstybės ambasadai Lietuvos Respublikoje.

 

Jurisdikcija

 

67. Užsienio valstybių karinių pajėgų kariai ir civiliai tarnautojai, vykstantys per Lietuvos Respublikos teritoriją, privalo laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, šių taisyklių reikalavimų. Už Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų pažeidimus užsienio valstybių karinių pajėgų kariai ir civiliai tarnautojai baudžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

68. Užsienio valstybių karinio vežimo traukiniuose prireikus savo funkcijas vykdo Lietuvos Respublikos prokuratūros, policijos ir kitos teisėsaugos institucijos. Lietuvos Respublikos teisėsaugos institucijos praneša apie tai Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnybai ir esant galimybei kviečiasi jų atstovą kaip tarpininką ar stebėtoją.

 

Katastrofų, avarijų tyrimas

 

69. Transporto avarijų, katastrofų ar avarinių situacijų tyrimą bei jų padarinių likvidavimą organizuoja, taip pat šį darbą atlieka Lietuvos Respublikos kompetentingos institucijos, apie tai pranešusios užsienio valstybės karinio transportavimo tarnybai ir pasikvietusios stebėtoju jos atstovą.

 

Padarytos žalos atlyginimas

 

70. Vežant per Lietuvos Respublikos teritoriją karinius krovinius, padarytos žalos atlyginimo klausimai nagrinėjami vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais, sąlygomis, nurodytomis vienkartiniame leidime.

 

Ekstremalios situacijos

 

71. Kai vežant karinį krovinį susidaro ekstremali situacija, įvyksta avarija ar katastrofa, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos Transportavimo tarnyba ir užsienio valstybės karinio transportavimo tarnyba nedelsdamos privalo pateikti visą reikiamą informaciją ir suteikti prašomą pagalbą tyrimo, gelbėjimo ir padarinių likvidavimo darbus atliekančioms Lietuvos Respublikos institucijoms.

72. Tais atvejais, kai pažeidžiamos vienkartiniame leidime nurodytos sąlygos, šių taisyklių reikalavimai, sukeliama grėsmė žmonių gyvybei, sveikatai, eismo saugumui, materialinėms vertybėms, teršiama aplinka, karinis vežimas sustabdomas, o kalti asmenys atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.

 

Organizaciniai mokesčiai

 

73. Nustatomi šie mokesčiai į Lietuvos valstybės biudžetą už išduodamus leidimus važiuoti tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją:

kariniam transportui be užsienio valstybės karinių pajėgų sargybos – 200 litų;

kariniam transportui su užsienio valstybės karinių pajėgų sargyba – 600 litų;

kariniam transportui, gabenančiam pavojingus ir karinius krovinius – 800 litų;

karinei komandai – 400 litų.

Mokestis už karinio transporto, lydimo užsienio valstybės karinių pajėgų sargybos, ar karinės komandos lydėjimą – 2000 litų.

 

Tarptautiniai stebėtojai

 

74. Lietuvos Respublikos kompetentingos institucijos gali pasitelkti tarptautinių organizacijų ir užsienio valstybių stebėtojus kontroliuoti, kaip laikomasi šių taisyklių.

______________

 

Forma

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

KRAŠTO APSAUGOS MINISTERIJA

 

LEIDIMAS Nr...............................................................................................................................

 

Išduotas 199..... m. ..........................         mėn. ..........d.

................................................................................................................................................................

(organizacijai, asmeniui – krovinio siuntėjui/gavėjui)

leidžiama važiuoti tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją maršrutu:

................................................................................................................................................................

kariniam transportui, sargybai ar asmeniui

................................................................................................................................................................

(transporto Nr., sargybos viršininko vardas, pavardė, sargybos vežamų ginklų rūšis ir kiekis)

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

Vežamo krovinio charakteristika:

................................................................................................................................................................

(krovinio pavadinimas, pavojingos medžiagos identifikavimo ir klasės numeriai

................................................................................................................................................................

pagal Jungtinių Tautų Organizacijos nustatytą sąrašą, įpakavimas,

................................................................................................................................................................

markiruotė, avarinės kortelės Nr., transporto rūšis)

......................................................................................................................................................................................................................

 

Leidimo galiojimo laikas                                                                1994 m. mėn. ........................  ...... d.

 

(Parašas)

 

A. V.

______________