LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL SLĖGINIŲ INDŲ IR JŲ KONTROLĖS METODŲ BENDRŲJŲ NUOSTATŲ TECHNINIO REGLAMENTO TVIRTINIMO

 

2001 m. kovo 28 d. Nr. 109

Vilnius

 

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. vasario 22 d. nutarimu Nr. 192 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė Acquis priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir Acquis įgyvendinimo priemonių 2001 metų planų patvirtinimo“ patvirtintą Teisės derinimo priemonių planą 2001 metams (Žin., 2001, Nr. 18-554):

1. Tvirtinu Slėginių indų ir jų kontrolės metodų bendrųjų nuostatų techninį reglamentą (pridedamas).

2. Nustatau, kad 1 punkte nurodytas techninis reglamentas įsigalioja nuo 2002 m. sausio 1 dienos.

 

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                 EUGENIJUS GENTVILAS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2001 m. kovo 28 d. įsakymu Nr. 109

 

SLĖGINIŲ INDŲ IR JŲ KONTROLĖS METODŲ BENDRŲJŲ NUOSTATŲ TECHNINIS REGLAMENTAS

 

Reglamento paskirtis ir įsigaliojimo data

 

Šis techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) skirtas slėginių indų saugai, vartotojų bei galutinių naudotojų interesų apsaugai ir nustato į Lietuvos rinką teikiamų slėginių indų ir jų kontrolės metodų bendrąsias nuostatas.

Reglamentu įteisinama Tarybos direktyva 76/767/EEB „Dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su bendrosiomis slėginių indų ir jų kontrolės metodų nuostatomis, suderinimo“ su keitimais pagal Tarybos direktyvas 87/354EEB ir 88/665EEB.

Reglamentas įsigalioja nuo 2002 m. sausio 1 dienos.

 

I. Sąvokos ir pagrindinės nuostatos

 

1 straipsnis

 

1. Šiame Reglamente slėginis indas – bet kuris stacionarusis arba mobilusis indas ar rezervuaras, kuriame gali būti arba susidaryti didesnis nei 0,5 baro darbinis takaus kūno (dujų, garų arba skysčio) slėgis.

2. Šis Reglamentas netaikomas:

- specialiai branduoliniams tikslams skirtiems indams, kurių gedimas gali būti radioaktyvaus spinduliavimo priežastis;

- indams, specialiai skirtiems įrengti laivuose ir lėktuvuose arba skirtiems jų jėgainėms;

- vamzdynams ir vamzdynų sistemoms.

 

2 straipsnis

 

1. Atskirieji techniniai reglamentai (toliau – atskirieji reglamentai), t. y.:

1) Plieninių besiūlių dujų cilindrų techninis reglamentas,

2) Nelegiruotojo aliuminio ir aliuminio lydinio besiūlių dujų cilindrų techninis reglamentas,

3) Suvirintųjų nelegiruotojo plieno dujų cilindrų techninis reglamentas,

turi nustatyti atitinkamų rūšių slėginių indų ir, jeigu yra, pagalbinės įrangos projektavimo ir konstrukcijos reikalavimus bei kontrolės, bandymų, o atskirais atvejais – ir veikimo metodus.

Jie turi tiksliai nurodyti, kurios rūšies slėginiams indams yra taikomos EB pavyzdžio patvirtinimo ir EB patikrinimo procedūros, kurios – tik viena iš jų ir kurios rūšies slėginiams indams šios procedūros netaikomos.

Atskiruosiuose reglamentuose gali būti nustatoma:

- sąlygos arba terminai, kurie gali būti taikomi EB pavyzdžio patvirtinimo procedūrai, taip pat ženklai, kurie turi būti dedami ant slėginių indų tokiais atvejais;

- kiekvieno slėginio indo atpažinimo ženklai;

- sąlygos, kurias turi atitikti įvairūs patvirtinto pavyzdžio indo modeliai, kad gautų tą patį pavyzdžio patvirtinimą.

2. Šiame Reglamente EB tipo slėginis indas – tai bet kuris indas, suprojektuotas ir pagamintas taip, kad atitiktų konkrečiai rūšiai taikomo atskirojo reglamento reikalavimus.

 

3 straipsnis

 

Negalima drausti arba riboti EB tipo slėginio indo, atitinkančio šio ir atskirųjų reglamentų reikalavimus, pardavimo bei pateikimo eksploatuoti dėl priežasčių, susijusių su jo konstrukcija ir kontrole pagal šį bei atskiruosius reglamentus.

 

4 straipsnis

 

Ūkio ministerija turi paskirti įstaigą (toliau – paskirtoji įstaiga), kuriai bus pavesta atlikti slėginių indų EB pavyzdžio patvirtinimo procedūras, bei indų kontrolės įstaigą (-as) (toliau – kontrolės įstaiga), kuriai (-ioms) bus pavesta atlikti slėginių indų EB patikrinimo procedūras.

Slėginių indų rinkos priežiūrą turi atlikti Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos.

Kol bus pasirašytas Protokolas prie Europos sutarties, steigiančios Europos bendrijų bei jų šalių narių ir Lietuvos Respublikos asociaciją dėl atitikties įvertinimo ir pramonės gaminių pripažinimo (toliau – Protokolas prie Europos sutarties dėl atitikties įvertinimo), Lietuvos paskirtosios ir kontrolės įstaigos gali atlikti tik į Lietuvos rinką teikiamų slėginių indų pavyzdžio patvirtinimą ir patikrinimą pagal šiame ir atskiruosiuose reglamentuose nustatytus EB pavyzdžio patvirtinimo ir EB patikrinimo reikalavimus. Šiuo atveju vietoj 1 priedo 3.1 punkte ir 2 priedo 3.1.1.1.1 punkte nustatytų valstybę nurodančių raidžių turi būti dedamas atitikties sertifikavimo ženklas pagal LST 1212-92.

Reglamento nuostatos, susijusios su Komisija, Komitetu arba valstybių narių įgaliotomis valdžios institucijomis, turi būti vykdomos pasirašius Protokolą prie Europos sutarties dėl atitikties įvertinimo.

 

5 straipsnis

 

Paskirtosios įstaigos, išduodančios EB pavyzdžio patvirtinimo sertifikatus, ir kontrolės įstaigos, atliekančios EB pavyzdžio patvirtinimą, uždaviniai turi apsiriboti pagal atskirųjų reglamentų reikalavimus atliekamais tyrimais bei šiuo Reglamentu joms nustatytais veiksmais.

 

II. EB pavyzdžio patvirtinimas

 

6 straipsnis

 

1. Jei atskirajame reglamente yra nustatytas EB pavyzdžio patvirtinimas, jis turi būti atliekamas prieš:

- EB patikrinimą, jei jo reikalaujama;

- pardavimą ar pateikimą eksploatuoti, jei EB patikrinimo nereikalaujama.

2. Gamintojo arba Europos Bendrijoje esančio jo įgaliotojo atstovo prašymu paskirtoji įstaiga privalo suteikti EB pavyzdžio patvirtinimą bet kokio tipo slėginiam indui, kuris atitinka tai konkrečiai slėginių indų rūšiai taikomo atskirojo reglamento reikalavimus.

3. Paraiška gauti tam tikro tipo slėginio indo EB pavyzdžio patvirtinimą gali būti pateikta tik vienai Lietuvos ar kitos valstybės narės paskirtajai įstaigai.

4. Paskirtoji įstaiga turi suteikti, atsisakyti suteikti arba panaikinti EB pavyzdžio patvirtinimą vadovaudamasi šio skyriaus bei 1 priedo 1, 2 ir 4 punktų nuostatomis.

 

7 straipsnis

 

1. Jeigu 1 priedo 2 punkte numatytų tyrimų rezultatai yra patenkinami, tyrimus dariusi paskirtoji įstaiga turi išsiųsti pareiškėjui EB pavyzdžio patvirtinimo sertifikatą.

Jeigu šis patvirtinimas yra susijęs su indu, kuriam taikomas EB patikrinimas, prieš jį atliekant, gamintojas privalo uždėti ant indo 1 priedo 3.1 punkte nurodytą patvirtinimo ženklą.

2. Reikalavimai sertifikatui ir patvirtinimo ženklui pateikti 1 priedo 3 ir 5 punktuose.

 

8 straipsnis

 

Jeigu slėginių indų rūšiai, kuri atitinka atskirojo reglamento reikalavimus, EB pavyzdžio patvirtinimo nereikalaujama, tačiau pateikiama paraiška EB patikrinimui, prieš jį atliekant, gamintojas privalo savo atsakomybe ant šios rūšies slėginių indų uždėti specialų 1 priedo 3.2 punkte aprašytą ženklą.

 

9 straipsnis

 

1. EB pavyzdžio patvirtinimą suteikusi paskirtoji įstaiga turi panaikinti jį, jei nevykdomos atitinkamame atskirajame reglamente (pagal šio Reglamento 2 str. 1 p.) nurodytos sąlygos.

2. Jei nustatoma, kad slėginis indas neatitinka pavyzdžio, kuriam buvo suteiktas EB pavyzdžio patvirtinimas, patvirtinimą suteikusi paskirtoji įstaiga:

a) gali palikti patvirtinimą galioti, jei nustatyti neatitikimai nežymūs, neturi esminio poveikio indo konstrukcijai ar gaminimo būdams ir jokiu būdu nekelia pavojaus saugai;

b) privalo panaikinti patvirtinimą, jei pakeitimai kelia pavojų saugai;

c) turi pareikalauti, kad gamintojas kuo greičiau padarytų tam tikrus gamybos pakeitimus, jei manoma, kad pagaminta partija neatitinka patvirtintojo pavyzdžio. Gamintojui neįvykdžius šio reikalavimo, ji privalo panaikinti patvirtinimą.

3. EB pavyzdžio patvirtinimą suteikusi paskirtoji įstaiga taip pat privalo panaikinti jį, jeigu nustato, kad šio patvirtinimo nebuvo galima suteikti.

4. Be to, jeigu kurios nors valstybės narės paskirtoji įstaiga informuoja Lietuvos paskirtąją įstaigą apie šio straipsnio 1, 2 ar 3 punktuose nurodytus atvejus, ši, pasitarusi su pranešusios valstybės narės paskirtąja įstaiga, turi imtis atitinkamų veiksmų pagal minėtų punktų nuostatas.

5. Jei tarp EB pavyzdžio patvirtinimą suteikusios valstybės, įgaliotos valdžios institucijos (remiantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 12 27 nutarimu Nr. 1482 (Žin., 1999, Nr. 114-3304), Lietuvoje tokia institucija – Ūkio ministerija) ir kitų valstybių narių atitinkamų institucijų kyla nesutarimų dėl tikslingumo ar būtinumo panaikinti patvirtinimą, Europos Komisija (toliau – Komisija) apie tai turi būti nuolat informuojama. Jei reikia, Komisija turi surengti atitinkamus pasitarimus sprendimui surasti.

6. Nuspręsti panaikinti EB pavyzdžio patvirtinimą gali tik jį suteikusi paskirtoji įstaiga. Apie tokį sprendimą ji turi nedelsdama pranešti kitų valstybių narių paskirtosioms įstaigoms ir Komisijai.

 

III. EB patikrinimas

 

10 straipsnis

 

EB patikrinimas – tai procedūra, skirta nustatyti, ar slėginis indas atitinka jam taikomo atskirojo reglamento reikalavimus; ši atitiktis turi būti patvirtinama EB patikrinimo ženklu.

 

11 straipsnis

 

1. Jei slėginis indas pateikiamas EB patikrinimui, kontrolės įstaiga turi patikrinti, ar:

a) – slėginis indas priklauso tai rūšiai, kuriai taikoma EB pavyzdžio patvirtinimo procedūra, ir jei taip, ar jis atitinka patvirtintąjį pavyzdį ir yra paženklintas EB pavyzdžio patvirtinimo ženklu;

- slėginis indas priklauso tai rūšiai, kuriai netaikoma EB pavyzdžio patvirtinimo procedūra, ir jei taip, ar jis atitinka atskirajame reglamente išdėstytus reikalavimus;

b) – slėginis indas atitinka atskirojo reglamento reikalavimus, susijusius su bandymų darymu bei tinkamu reglamentuojamų ženklų ir įrašų uždėjimu ar užrašymu.

2. Gamintojas negali neleisti kontrolės įstaigos darbuotojams patekti į gamybos vietą, jei ten patekti būtina, kad kontrolės įstaiga galėtų tinkamai atlikti jai pavestas funkcijas.

 

12 straipsnis

 

Siekdama užtikrinti veiksmingą, koordinuotą bei nepriekaištingą kontrolės įstaigos darbą, Ūkio ministerija, skirdama kontrolės įstaigą pagal 13 str., turi vadovautis 3 priede nurodytais minimaliais kriterijais.

 

13 straipsnis

 

1. Ūkio ministerija turi perduoti kitų valstybių narių įgaliotoms valdžios institucijoms ir Komisijai už patikrinimus atsakingomis paskirtų kontrolės įstaigos (-ų) sąrašą ir visus vėlesnius šio sąrašo pakeitimus, taip pat nurodydama, kurios šių įstaigų paskirtos atlikti tik tam tikrus patikrinimus.

2. Kontrolės įstaigą paskyrusi Ūkio ministerija privalo panaikinti paskyrimą, jei nustato, kad ši įstaiga neatitinka 3 priede nurodytų kriterijų. Apie tai ministerija turi nedelsdama informuoti Komisiją ir kitų valstybių narių įgaliotas valdžios institucijas bei nurodyti, ar tas paskyrimas yra panaikintas visiškai, ar tiktai apribotas kai kurių patikrinimų atžvilgiu.

3. Panaikinti arba apriboti kontrolės įstaigos paskyrimą gali tiktai ją paskyrusi Ūkio ministerija.

 

14 straipsnis

 

1. Kontrolės įstaiga, atlikusi slėginio indo EB patikrinimą pagal 11 str. išdėstytas sąlygas bei 2 priede nustatytu būdu, turi paženklinti indą dalinio arba galutinio EB patikrinimo ženklu 2 priedo 3 punkte nurodyta tvarka.

2. EB patikrinimo ženklo formos ir jo ypatumų reikalavimai pateikti 2 priedo 3 punkte.

3. Jei tai nustatyta atskirajame reglamente, kontrolės įstaiga turi išduoti sertifikatą, rodantį, kokie patikrinimai atlikti ir kokie jų rezultatai.

 

15 straipsnis

 

Jei slėginių indų atitinkamai rūšiai taikomame atskirajame reglamente nenustatytas EB patikrinimas, gamintojas, patikrinęs, ar kiekvienas slėginis indas atitinka atskirojo reglamento reikalavimus ir patvirtintą pavyzdį (jei ši procedūra taikyta), turi savo atsakomybe paženklinti indą:

a) specialiu 1 priedo 5.3 punkte nurodytu ženklu, jei reikalingas EB pavyzdžio patvirtinimas;

b) specialiu 1 priedo 5.4 punkte nurodytu ženklu, jei nereikalingas EB pavyzdžio patvirtinimas.

 

IV. Bendrosios EB pavyzdžio patvirtinimo ir EB patikrinimo nuostatos

 

16 straipsnis

 

1. Šiame Reglamente bei atskiruosiuose slėginiams indams ir jų pagalbinei įrangai taikomuose reglamentuose nurodyti ženklai turi būti dedami ant kiekvieno indo ir jo pagalbinės įrangos, jie turi būti gerai matomi, lengvai įskaitomi ir neištrinami.

2. Ant slėginių indų draudžiama tvirtinti ar dėti ženklus ir užrašus, kurie gali būti supainioti su EB ženklais.

 

V. Išlyga

 

17 straipsnis

 

1. Slėginio indo konstrukcija ir naudojami gamybos metodai gali neatitikti kai kurių atskiruosiuose reglamentuose išdėstytų nuostatų, su sąlyga, kad šie neatitikimai užtikrina lygiavertį saugos lygį; šiems slėginiams indams taip pat taikomas Reglamento 3 str.

2. Kiekviename atskirajame reglamente turi būti tiksliai apibrėžta, kurioms nuostatoms gali būti arba kurioms negali būti daroma ši išlyga.

Išlygos taikymo atveju turi būti laikomasi šios procedūros:

a) Ūkio ministerija turi perduoti kitų valstybių narių įgaliotoms valdžios institucijoms dokumentus, kuriuose pateikiamas indo aprašymas bei kuriais pagrindžiamas prašymas daryti išlygą, kartu pateikdama visų atliktų bandymų rezultatus; valstybių narių įgaliotos valdžios institucijos turi per keturis mėnesius sutikti arba prieštarauti, pateikti pastabas, klausimus, papildomus reikalavimus, prašymus atlikti kitus bandymus arba savo pageidavimu perduoti šį klausimą išnagrinėti Komitetui pagal 20 str. išdėstytą procedūrą. Šių dokumentų nuorašai turi būti siunčiami Komisijai. Tokia korespondencija yra konfidenciali;

b) jei iki nustatyto laiko pabaigos jokios valstybės narės įgaliota valdžios institucija neprieštarauja ir neprašo šio klausimo perduoti nagrinėti Komitetui, Ūkio ministerija, atsižvelgusi į visus pagal a) dalį pateiktus prašymus ir siūlymus, leidžia daryti prašomas išlygas ir apie tai informuoja kitų valstybių narių įgaliotas valdžios institucijas bei Komisiją;

c) jei kurios nors valstybės narės įgaliota valdžios institucija neatsako iki nustatyto termino pabaigos, laikoma, kad ji sutiko; tačiau šiuo atveju Ūkio ministerija privalo prašyti Komisijos patvirtinti, kad tokio atsakymo tikrai nebuvo;

d) jei klausimas buvo perduotas nagrinėti Komitetui ir šis nusprendė jį patenkinti, Ūkio ministerija gali leisti daryti išlygą Komiteto pasiūlytomis sąlygomis;

e) reikiami dokumentai turi būti pateikiami paskirties valstybės kalba (-omis) arba bet kokia kita šiai valstybei priimtina kalba.

 

VI. Reglamentų suderinimas su technine pažanga

 

18 straipsnis

 

Pataisos, reikalingos:

- šio Reglamento 1 ir 2 priedams ir

- toms atskirųjų reglamentų nuostatoms, kurios yra konkrečiai nurodytos kiekviename iš jų, suderinti su technine pažanga, turi būti daromos pagal 20 str. nurodytus reikalavimus.

 

19 straipsnis

 

Reglamentais įteisintų direktyvų atitiktį techninei pažangai kontroliuoja Komitetas, sudarytas iš valstybių narių atstovų, jam pirmininkauja Komisijos atstovas.

Ūkio ministerija turi paskirti Lietuvos atstovą (-us) dalyvauti Komiteto darbe.

 

20 straipsnis

 

1. Komitetą turi sušaukti pirmininkas savo iniciatyva arba kurios nors valstybės narės atstovo prašymu.

2. Komisijos atstovas Komitetui turi pateikti taikytinų priemonių projektą. Komitetas per pirmininko nustatytą laiką, atsižvelgdamas į reikalo svarbą, privalo pareikšti savo nuomonę dėl šio projekto. Sprendimas priimamas balsų dauguma. Pirmininkas balsuoti negali.

3. a) Komisija turi patvirtinti siūlomas priemones, jei jos atitinka Komiteto nuomonę;

b) jei siūlomos priemonės neatitinka Komiteto nuomonės arba jeigu Komitetas nepareiškia jokios nuomonės, Komisija nedelsdama siūlo Tarybai patvirtinti priemones. Taryba sprendžia kvalifikuota balsų dauguma;

c) jei per tris mėnesius nuo pasiūlymo pateikimo Tarybai nepriimamas joks sprendimas, siūlomas priemones turi patvirtinti Komisija.

4. Atsižvelgdama į Komisijos arba Tarybos priimtus sprendimus, Ūkio ministerija turi daryti 18 str. nurodytas techninių reglamentų pataisas.

 

VII. Apsauga

 

21 straipsnis

 

1. Jei Valstybinė ne maisto produktų inspekcija turi rimtų priežasčių įtarti, kad vienas ar keli slėginiai indai kelia pavojų saugumui, nors ir atitikdami šio Reglamento ir atskirųjų reglamentų reikalavimus, ji gali laikinai uždrausti pardavinėti šį indą ar indus Lietuvoje arba nustatyti specialius pardavimo apribojimus. Apie tai ji nedelsdama informuoja Komisiją ir kitų valstybių narių įgaliotas valdžios institucijas, nurodydama savo sprendimo priežastis.

2. Jei Komisija mano, kad būtina padaryti šiuo Reglamentu įgyvendintos direktyvos techninius pakeitimus, juos priima Komisija arba Taryba pagal 20 str. reikalavimus. Šiuo atveju apsaugos priemonių ėmusis Lietuva gali toliau jas taikyti, iki įsigalios šie pakeitimai.

 

VIII. Specialiosios nuostatos

 

22 straipsnis

 

1. Šis straipsnis turi būti taikomas indams, kurie pagal 1 straipsnį patenka į šio Reglamento taikymo sritį, tačiau jiems netaikomi atskirieji reglamentai.

2. Šiuo atveju turi būti taikomos tokios taisyklės:

a) slėginius indus, kuriuos patikrino ir išbandė pagal 4 priede išdėstytą procedūrą pasirinkta kontrolės įstaiga, Valstybinė ne maisto produktų inspekcija turi pripažinti atitinkančiais su jų konstrukcija susijusius galiojančius Lietuvos įstatymus, valdymo nuostatas bei teisės norminius aktus;

b) bandymai ir patikrinimai turi būti atliekami pagal 4 priede aprašytą procedūrą bei naudojant Lietuvoje galiojančius arba pripažintus lygiaverčiais metodus.

Minėti bandymai ir patikrinimai turi būti tokie, kuriuos įmanoma atlikti indų gaminimo vietoje.

3. Kitos slėginio indo kilmės šalies kontrolės įstaigos išduotoms ataskaitoms ir sertifikatams turi būti teikiama tokia pat reikšmė, kaip ir atitinkamiems Lietuvos dokumentams.

 

IX. Baigiamosios nuostatos

 

23 straipsnis

 

Remiantis šiuo ir atskiraisiais reglamentais, kiekvienas paskirtosios įstaigos, kontrolės įstaigos ar Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos sprendimas atsisakyti suteikti EB pavyzdžio patvirtinimą, atsisakyti dėti EB patikrinimo ženklą, panaikinti patvirtinimą, uždrausti parduoti ar teikti naudoti EB tipo slėginius indus turi būti pagrįstas nurodant tikslias priežastis. Apie tokį sprendimą kaip galima greičiau turi būti pranešama suinteresuotajai šaliai, drauge informuojant ją apie teisių gynimo priemones, į kurias ji turi teisę pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus, ir apie laiko apribojimus, taikomus tokioms teisių gynimo priemonėms.

______________


1 priedas

 

EB pavyzdžio patvirtinimas[1]

 

1. Prašymas patvirtinti EB pavyzdį.

1.1. Prašymas ir su juo susijusi korespondencija turi būti rašoma oficialia valstybės, kurios paskirtajai įstaigai pateikiamas prašymas, kalba pagal tos valstybės įstatymus. Valstybė narė turi teisę reikalauti, kad pridedami dokumentai taip pat būtų parašyti ta pačia oficialia kalba.

1.2. Prašyme turi būti ši informacija:

- gamintojo ar įmonės, jo (jos) įgalioto atstovo arba prašymo pateikėjo vardas ir pavardė arba pavadinimas, adresas, taip pat indų pagaminimo vieta (-os);

- indo rūšis;

- numatyta paskirtis arba neleistinas naudojimas;

- techninės charakteristikos;

- prekės pavadinimas, jei toks yra, arba tipas.

1.3. Prie prašymo turi būti pridėti du egzemplioriai šių dokumentų:

1.3.1. Aprašymas, kuriame yra nurodyta:

- to indo medžiagų specifikacijos, gamybos metodai ir stiprumo skaičiavimai;

- įrengtos apsaugos priemonės;

- vietos, kuriose turi būti uždėti šiame Reglamente nurodyti patvirtinimo ir patikrinimo ženklai bei kiti atskiruosiuose reglamentuose nurodyti ženklai.

1.3.2. Bendro vaizdo brėžiniai ir, jei reikia, svarbių konstrukcijos ypatumų detalūs brėžiniai.

1.3.3. Bet kuri kita atskirajame reglamente numatyta informacija.

1.3.4. Pareiškimas, liudijantis, kad daugiau prašymų gauti EB pavyzdžio patvirtinimą to paties pavyzdžio indui nėra pateikta.

 

2. Tyrimas, reikalingas EB pavyzdžiui patvirtinti.

2.1. Tyrimas EB pavyzdžiui patvirtinti turi būti daromas remiantis brėžiniais ir, jei reikia, indų bandiniais.

Tyrimas turi aprėpti:

a) konstrukcijos skaičiavimų, gamybos metodų, apdailos ir medžiagų tikrinimus;

b) jei reikia, apsaugos ir matavimo prietaisų, taip pat montavimo metodų tikrinimus.

 

3. EB pavyzdžio patvirtinimo sertifikatas ir ženklas.

3.1. 7 str. nurodytame sertifikate turi būti pateikiamos pavyzdžio tyrimo išvados ir nurodomos visos sąlygos, taikomos suteikiant patvirtinimą pagal 2 str. 1 p. Prie šio sertifikato turi būti pridedami aprašymai ir brėžiniai, reikalingi tam pavyzdžiui atpažinti ir, jei reikia, jo veikimui nustatyti. 7 str. nurodytas EB pavyzdžio ženklas turi būti stilizuota ε raidė, turinti:

- viršutinėje dalyje – atskirojo reglamento serijos numerį, chronologine tvarka priskirtą pagal jį atitinkančios direktyvos priėmimo laiką; didžiąją (-ąsias) raidę (-es), nurodančią (-ias) EB pavyzdžio patvirtinimą suteikusiąją valstybę (B-Belgija, D-Vokietijos Federacinė Respublika, DK-Danija, F-Prancūzija, I-Italija, IRL-Airija, L-Liuksemburgas, NL-Nyderlandai, UK-Jungtinė Karalystė, EL-Graikija), ir EB pavyzdžio patvirtinimo metus;

- apatinėje dalyje – EB pavyzdžio patvirtinimo numerį.

Šio ženklo pavyzdys pateiktas 5.1 punkte.

3.2. 8 str. nurodytas ženklas vaizduojamas stilizuota, apversta simetriškai jos vertikaliai ašiai ε raide, turinčia:

- viršutinėje dalyje – tą pačią informaciją, kuri nurodyta 3.1 punkto pirmoje pastraipoje;

- apatinėje dalyje – rūšies, kuriai netaikomas EB pavyzdžio patvirtinimas, numerį, jei tai numatyta atskirajame reglamente.

Šio ženklo pavyzdys pateiktas 5.2 punkte.

3.3. 15 str. a) pastraipoje nurodytas ženklas yra tas pats EB patvirtinimo ženklas, apibrėžtas šešiakampiu.

Šio ženklo pavyzdys pateiktas 5.3 punkte.

3.4. 15 str. b) pastraipoje nurodytas ženklas yra atleidimo nuo EB pavyzdžio patvirtinimo ženklas, apibrėžtas šešiakampiu.

Šio ženklo pavyzdys pateiktas 5.4 punkte.

 

4. EB pavyzdžio patvirtinimo paskelbimas.

4.1. Pavyzdžio patvirtinimą suteikusi paskirtoji įstaiga turi išsiųsti EB pavyzdžio patvirtinimo sertifikato nuorašus Komisijai ir kitų valstybių narių paskirtosioms įstaigoms, kurios taip pat gali gauti nustatytos indo techninių duomenų bylos ir su juo atliktų tyrimų bei bandymų ataskaitų nuorašus.

4.2. EB pavyzdžio patvirtinimo panaikinimas turi būti skelbiamas pagal 4.1 punkte išdėstytą procedūrą.

4.3. Paskirtoji įstaiga, atsisakiusi suteikti EB pavyzdžio patvirtinimą, apie šį atsisakymą turi pranešti kitų valstybių narių paskirtosioms įstaigoms ir Komisijai.

5. EB pavyzdžio patvirtinimo ženklai.

5.1. EB pavyzdžio patvirtinimo ženklas (žr. 3.1 p.):

 

 

5.2. Atleidimo nuo EB pavyzdžio patvirtinimo ženklas (žr. 3.2 p.):

 

 

5.3. EB pavyzdžio patvirtinimo ir atleidimo nuo EB patikrinimo ženklas (žr. 3.3 p.):

 

 

5.4. Atleidimo nuo EB pavyzdžio patvirtinimo ir EB patikrinimo ženklas (žr. 3.4 punktą):

 

 

5.5. Atskiruosiuose reglamentuose gali būti nurodyta ženklų, susijusių su EB pavyzdžio patvirtinimu, vieta ir dydis.

Jei atskiruosiuose reglamentuose nenurodyta kitaip, raidės ir skaičiai kiekviename ženkle turi būti bent 5 mm aukščio.

______________


2 priedas

 

EB patikrinimas1

 

1. Bendroji dalis.

1.1. EB patikrinimas gali būti atliktas vienu ar keliais etapais.

1.2. Priklausomai nuo atskirųjų reglamentų reikalavimų:

1.2.1. vienu etapu EB patikrinimas turi būti atliekamas tik indų, kurie išsiunčiami iš gamyklos sudaro visumą, t. y. indų, kurie teoriškai gali būti perkelti į montavimo vietą prieš tai neišardyti;

1.2.2. indų, kurie negali būti išsiųsti kaip viena visuma, patikrinimas turi būti atliekamas dviem ar daugiau etapų;

1.2.3. patikrinimas turi užtikrinti, kad indas atitinka patvirtintąjį pavyzdį arba atleistų nuo EB pavyzdžio patvirtinimo indų atveju atitinkamo atskirojo reglamento reikalavimus.

 

2. EB patikrinimo pobūdis.

2.1. Atsižvelgiant į atskirųjų reglamentų reikalavimus, patikrinimas turi apimti:

- medžiagų savybių tyrimą;

- konstrukcijos skaičiavimų, gamybos metodo, apdailos ir naudotų medžiagų tikrinimus;

- vidinį tyrimą, susidedantį iš vidaus dalių ir virintinio sujungimo tikrinimo;

- slėginį bandymą;

- visų įrengtų apsaugos ir matavimo prietaisų kontrolę;

- išorinį įvairių indo dalių tyrimą;

- eksploatacinius bandymus, jei tai nustatyta atskiruosiuose reglamentuose.

 

3. EB patikrinimo ženklai.

3.1. EB patikrinimo ženklų aprašymas.

3.1.1. Atsižvelgiant į atskirųjų reglamentų reikalavimus, EB patikrinimo ženklai, kurie dedami pagal 3.3 punktą, turi būti tokie:

3.1.1.1. galutinio EB patikrinimo ženklą turi sudaryti du spaudai:

3.1.1.1.1. pirmasis, sudarytas iš e raidės, kurioje yra:

- viršutinėje dalyje – didžioji(-osios) raidė(-ės), nurodanti(-čios) valstybę, kurioje atliktas patikrinimas (B-Belgija, D-Vokietijos Federacinė Respublika, DK-Danija, F-Prancūzija, I-Italija, IRL-Airija, L-Liuksemburgas, NL-Nyderlandai, UK-Jungtinė Karalystė, EL-Graikija), drauge, jei reikia, su vienu ar dviem skaičiais, nurodančiais teritorinio padalijimo vienetą;

- apatinėje dalyje – kontrolės įstaigos ženklas, kurį deda už patikrinimą atsakingas pareigūnas, drauge su šio pareigūno ženklu, jei taikoma;

3.1.1.1.2. antrasis spaudas, sudarytas iš patikrinimo atlikimo datos šešiakampyje, apibrėžtame atskirojo reglamento reikalaujamu tikslumu;

3.1.1.2. dalinio EB patikrinimo ženklą turi sudaryti tik pirmasis spaudas2.

 

3.2. Ženklų forma ir dydis.

3.2.1. 1 ir 2 pav. pavaizduoti spaudų, aprašytų 3.1.1.1.1 ir 3.1.1.1.2 punktuose, pavyzdžiai.

Atskiruosiuose reglamentuose gali būti nurodyta EB patikrinimo ženklų vieta ir dydis.

Jei atskiruosiuose reglamentuose nenurodyta kitaip, raidės ir skaičiai kiekviename ženkle turi būti bent 5 mm aukščio.

3.2.2. Valstybių narių kontrolės įstaigos turi tarpusavyje apsikeisti EB patikrinimo ženklų brėžinių nuorašais.

 

3.3. Ženklų dėjimas.

3.3.1. Galutinio EB patikrinimo ženklas turi būti dedamas nustatytoje indo vietoje, atlikus galutinį indo patikrinimą ir pripažinus indą atitinkančiu EB reikalavimus.

3.3.2. Jei patikrinimas atliekamas daugiau nei vienu etapu, dalinio EB patikrinimo ženklas turi būti dedamas gamybos vietoje ant šiame kontrolės etape pripažinto atitinkančiu EB reikalavimus indo ar indo dalies, specialiai spaudams skirtoje arba bet kurioje kitoje atskiruosiuose reglamentuose numatytoje vietoje.

 

 

1 pav.

 

 

2 pav.

 

______________

 

 

 

1 ir 2 priedų priedėlis

 

Įvairios galimos EB pavyzdžio patvirtinimo ir EB patikrinimo kombinacijos

 

Klausimas,Veiksmas,Atsakymas,Ar indui taikomas EB pavyzdžio patvirtinimas?,Ar indui taikomas EB patikrinimas?,Taip,Taip,Ne,Ar indui taikomas EB patikrinimas?,Ne,Taip,Ne
Gamintojas turi uždėti 1 priedo 3.1 ir 5.1 punktuose aprašytą ženklą (7 str. 1 punktas) Gamintojas turi uždėti 1 priedo 3.3 ir 5.3 punktuose aprašytą ženklą (15 a) str.) Gamintojas turi uždėti 1 priedo 3.2 ir 5.2 punktuose aprašytą ženklą (8 str. )
Gamintojas turi uždėti 1 priedo 3.4 ir 5.4 punktuose aprašytą ženklą (15 b) str.)
Kontrolės įstaiga turi uždėti 2 priedo 3.1.1.1 punkte aprašytą ženklą (10 ir 14 str.)
Kontrolės įstaiga turi uždėti 2 priedo 3.1.1.1 punkte aprašytą ženklą (10 ir 14 str.)
e e
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


______________

 

3 priedas

 

Minimalūs kriterijai, į kuriuos turi būti atsižvelgta skiriant kontrolės įstaigas EB patikrinimui atlikti

 

1. Kontrolės įstaiga, jos direktorius bei personalas, atsakingi už patikrinimo bandymų darymą, negali būti kontroliuojamų indų ar instaliacijų projektuotojais, gamintojais, tiekėjais, įrengėjais ar bet kurios šių šalių įgaliotaisiais atstovais. Taip pat jie negali būti tiesiogiai įtraukti į indų ar instaliacijų projektavimą, konstravimą, pardavimą, reprezentavimą arba priežiūrą, taip pat atstovauti šiomis veiklomis užsiimančioms šalims. Tai neturi užkirsti kelio gamintojo ir kontrolės įstaigos keitimuisi technine informacija.

2. Kontrolės įstaiga bei jos personalas patikrinimo bandymus turi daryti laikydamiesi aukščiausio lygio profesinio sąžiningumo ir techninės kompetencijos, taip pat jie turi būti nepriklausomi nuo bet kokio, ypač finansinio, galinčio lemti jų sprendimus bei kontrolės rezultatus, patikrinimo rezultatais suinteresuotų asmenų ar jų grupių spaudimo ar skatinimo.

3. Kontrolės įstaiga privalo turėti reikiamą personalą ir priemones, kad galėtų tinkamai atlikti su patikrinimu susijusias administracines ir technines užduotis, taip pat ji privalo turėti priėjimą prie specialiems patikrinimams reikalingos įrangos.

4. Patikrinimą atliekantis personalas privalo turėti:

- tinkamą techninį ir profesinį išsilavinimą,

- atitinkamą tokių bandymų darymo patirtį, taip pat pakankamai išmanyti tokių bandymų reikalavimus,

- įgūdžių surašyti reikalingus sertifikatus, protokolus bei ataskaitas, reikalingas bandymų padarymui paliudyti.

5. Turi būti garantuotas personalo nešališkumas. Jo atlyginimas neturi priklausyti nei nuo padarytų bandymų skaičiaus, nei nuo šių bandymų rezultatų.

6. Kontrolės įstaiga privalo įsigyti trečiosios šalies draudimo polisą, nebent civilinę atsakomybę pagal nacionalinius įstatymus prisiimtų pati valstybė arba valstybė pati būtų tiesiogiai atsakinga už tokius bandymus.

7. Kontrolės įstaigos personalas privalo saugoti profesinę paslaptį visos informacijos, gautos atliekant šios įstaigos funkcijas pagal direktyvas 76/767/EEB, 84/525/EEB, 84/526/EEB ir 84/527/EEB įgyvendinančius reglamentus, atžvilgiu (išskyrus ryšius su valstybės, kurioje vykdoma šios įstaigos veikla, įgaliotomis valdžios institucijomis).

______________


4 priedas

 

Sąvokos:

Kilmės šalis – Lietuva ar kita valstybė narė, kurioje pagamintas slėginis indas.

Priimančioji šalis – Lietuva ar kita valstybė narė, į kurią slėginis indas bus importuojamas arba kurioje jis bus parduodamas ir(ar) pateiktas eksploatuoti.

Kilmės administracija – kilmės šalies įgaliota valdžios institucija.

Priimančioji administracija – priimančiosios šalies įgaliotos valdžios institucijos.

Procedūra:

1. Remdamasis 22 str., gamintojas arba jo atstovas, ketinantis eksportuoti slėginį indą ar kelis to paties tipo slėginius indus, turi perduoti priimančiajai administracijai tiesiogiai arba per priimančiosios šalies importuotoją prašymą padaryti patikrinimo bandymus pagal priimančiojoje šalyje nustatytus metodus kitoje nei priimančiosios šalies kontrolės įstaigoje.

Prašyme gamintojas arba jo atstovas turi nurodyti, kurią kontrolės įstaigą jis pasirinko. Turi būti renkamasi iš kilmės šalies atsiųsto sąrašo pagal 13 str. Tačiau darant išimtį šiai procedūrai, indų, specialiai sukonstruotų pagal vienetinį užsakymą labai mažu kiekiu, arba indų, suprojektuotų kompleksiniam montavimui ir pagamintų pagal paties užsakovo arba jo paskirtos konsultacinės įstaigos pateiktus duomenis ir specifikacijas atveju, pirkėjas gali pasirinkti kilmės šalies kontrolės įstaigą, neatsižvelgdamas į tai, ar ji yra įtraukta į 13 str. nurodytą sąrašą, jei priimančioji administracija neprieštarauja tokiam pasirinkimui.

Priimančioji administracija turi informuoti kilmės administraciją apie savo sprendimą šiuo klausimu.

Prašyme turi būti nurodytas užsakovo ar importuotojo pavadinimas, jei jis žinomas.

Prie prašymo turi būti pridėta dokumentų byla, kurioje turi būti su indu ar pavyzdžiu susiję brėžiniai ir skaičiavimai, medžiagų specifikacijos, informacija apie taikytus gamybos procesus bei gamybos metu taikytų patikrinimų detalės, taip pat kita informacija, kuri, gamintojo ar jo atstovo nuomone, gali padėti priimančiajai administracijai nuspręsti, ar slėginis indas arba to paties pavyzdžio indai, atitinkantys projektus, tenkina priimančiojoje šalyje slėginiams indams nustatytus reikalavimus.

Turi būti išsiųsti keturi šių dokumentų egzemplioriai, jie turi būti parengti priimančiosios šalies kalba arba kalbomis, arba bet kuria kita šiai šaliai priimtina kalba.

2. Priimančioji administracija.

2.1. Gavusi dokumentų bylą priimančioji administracija turi nedelsdama tai patvirtinti.

2.2. Jei priimančioji administracija mano, kad:

2.2.1. gautoje byloje pateikta visa 1 punkte reikalaujama informacija, per tris mėnesius nuo šios bylos gavimo ji turi atlikti byloje pateiktų dokumentų nepriklausomą analizę;

2.2.2. gautoje byloje pateikta ne visa 1 punkte reikalaujama informacija, per vieną mėnesį nuo šios bylos gavimo ji turi pranešti prašymo pateikėjui, kas dar turi būti pristatyta. Gavus tinkamai sutvarkytą bylą, turi būti laikomasi 2.1 punkto reikalavimų.

2.3. Nepriklausoma bylos analizė.

2.3.1. Jei iš nepriklausomos bylos analizės matyti, kad indas arba to paties tipo indai buvo pagaminti arba yra ketinama juos gaminti pagal reikiamus dokumentus ir jie atitinka priimančiojoje šalyje slėginiams indams nustatytus reikalavimus, arba gali būti priimti, nes leidžiama daryti išlygą šiems reikalavimams, priimančioji administracija apie tai turi pranešti prašymo pateikėjui, laikydamasi 2.1 punkte nustatyto termino.

Jei indui arba to paties tipo indams, dėl kurio (-ių) pateikiamas prašymas, norminiai teisės aktai priimančiojoje šalyje netaikomi, priimančioji administracija gali reikalauti, kad būtų laikomasi kilmės šalyje slėginiams indams taikomų norminių teisės aktų.

2.3.2. Jei iš nepriklausomos bylos analizės matyti, kad indas arba to paties tipo indai buvo pagaminti arba yra ketinama juos gaminti pagal reikiamus dokumentus, tačiau jie neatitinka priimančiojoje šalyje slėginiams indams nustatytų reikalavimų ir išlygų šiems reikalavimams daryti neleidžiama, priimančioji administracija apie tai turi pranešti prašymo pateikėjui, laikydamasi 2.1 punkte nustatyto termino, bei turi nurodyti, kurios nuostatos buvo pažeistos ir kurių nuostatų privalu laikytis, kad indas arba to paties tipo indai būtų priimti. Ji taip pat turi informuoti prašymo pateikėją apie gamybos reikalavimus, bandymus bei patikrinimus, nustatytus priimančiojoje šalyje slėginiams indams galiojančiuose teisiniuose norminiuose aktuose.

Jei prašymo pateikėjas yra pasirengęs pakoreguoti indo arba to paties tipo indų konstrukciją, gamybos procesą ir(arba) patikrinimo metodus tokiu būdu, kad būtų patenkintos nustatytos sąlygos, jis turi atitinkamai pataisyti ir bylą. Gavus pataisytą bylą, turi būti laikomasi 2.1 punkto reikalavimų, tačiau analizei skirtas laikas turi būti sutrumpintas iki dviejų mėnesių.

2.3.3. Kriterijai, pagal kuriuos priimančioji administracija daro arba atsisako daryti 2.3.1 ir 2.3.2 punktuose nurodytas išlygas, turi būti tie patys, kurie tuo metu yra taikomi priimančiojoje šalyje įsisteigusiems gamintojams.

2.4. Mokėjimai, mokesčiai ir kitos rinkliavos už bylos analizę turi būti tokie, kokie nustatyti priimančiojoje šalyje galiojančiose taisyklėse.

3. Pagal 1 punktą pasirinkta kontrolės įstaiga turi atlikti visus veiksmus, kurių iš jos pareikalauja priimančioji administracija.

4. Kontrolės įstaiga, atlikusi visus patikrinimus, kurių reikalauja priimančioji administracija, ir nustačiusi, kad rezultatai yra patenkinami, turi išduoti gamintojui ar jo atstovui bei priimančiajai administracijai šių bandymų ir patikrinimų ataskaitas bei sertifikatus, patvirtinančius, kad naudoti bandymo ir tikrinimo metodai bei gauti rezultatai atitinka priimančiosios šalies reikalavimus.

Jei patikrinimų rezultatai yra nepatenkinami, kontrolės įstaiga apie tai turi pranešti prašymo pateikėjui ir priimančiajai administracijai.

Šie dokumentai turi būti surašomi priimančiosios šalies kalba arba bet kuria kita jai priimtina kalba.

5. Mokėjimai, mokesčiai ir rinkliavos šiems tikrinimams bei bandymams atlikti turi būti nustatyti pagal kontrolės įstaigos taisykles.

6. Priimančioji administracija privalo užtikrinti, kad visų jai perduotų schemų ir dokumentų konfidencialumas būtų išsaugotas.

______________



[1] Žr. 1 ir 2 priedų priedėlį.

1 Žr. 1 ir 2 priedų priedėlį.

2 Aiškinamoji pastaba dėl galutinio EB patikrinimo ženklo ir dalinio EB patikrinimo ženklo.

Jei indas negali būti surinktas jo gamybos vietoje arba jei tikėtina, kad transportuojant bus paveiktos jo savybės, EB patikrinimas turi būti atliekamas taip:

- indo patikrinimą gamybos vietoje atlieka kilmės šalies kontrolės įstaiga, kuri jei indas atitinka EB reikalavimus turi uždėti 3.1.1.1.1. punkte aprašytą e spaudą, vadinamą dalinio EB patikrinimo ženklu;

- galutinį indo patikrinimą jo montavimo vietoje atlieka kilmės šalies kontrolės įstaiga, kuri, jei indas atitinka EB reikalavimus turi uždėti 3.1.1.1.2 punkte aprašytą spaudą, kuris drauge su dalinio EB patikrinimo ženklu sudaro galutinio EB patikrinimo ženklą.