LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ AUGALŲ PASĖLIŲ SAMBŪVIO SU TRADICINIŲ IR EKOLOGIŠKŲ AUGALŲ PASĖLIAIS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2007 m. lapkričio 16 d. Nr. 3D-504/D1-608

Vilnius

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo (Žin., 2001, Nr. 56-1976; 2003, Nr. 34-1419; 2006, Nr. 77-2967) 4, 6 straipsniais ir atsižvelgdami į 2003 m. liepos 23 d. Komisijos rekomendacijas 2003/556/EB dėl nacionalinių strategijų bei gerosios praktikos gairių plėtros siekiant užtikrinti genetiškai modifikuotų pasėlių sambūvį su tradiciniais ir ekologiškais pasėliais,

tvirtiname Genetiškai modifikuotų augalų pasėlių sambūvio su tradicinių ir ekologiškų augalų pasėliais taisykles (pridedama).

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRĖ                                         KAZIMIRA DANUTĖ PRUNSKIENĖ

 

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                 ARŪNAS KUNDROTAS

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2007 m. lapkričio 16 d.

įsakymu Nr. 3D-504/D1-608

 

GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ AUGALŲ PASĖLIŲ SAMBŪVIO SU TRADICINIŲ IR EKOLOGIŠKŲ AUGALŲ PASĖLIAIS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Genetiškai modifikuotų (toliau – GM) augalų pasėlių sambūvio su tradicinių ir ekologiškų augalų pasėliais taisyklių (toliau – taisyklių) tikslas – reglamentuoti augintojų galimybę auginti jų norimus GM augalus, užtikrinant tradicinių ir ekologiškų augalų pasėlių apsaugą nuo genetiškai modifikuotų organizmų (toliau – GMO) patekimo į juos.

2. Šios taisyklės parengtos pagal 2003 m. liepos 23 d. Komisijos rekomendacijas 2003/556/EB dėl nacionalinių strategijų bei gerosios praktikos gairių plėtros siekiant užtikrinti genetiškai modifikuotų pasėlių sambūvį su tradiciniais ir ekologiškais pasėliais.

3. Šios taisyklės nustato GM augalų pasėlių auginimo, jų priežiūros, derliaus nuėmimo, laikymo ir transportavimo reikalavimus, siekiant išvengti GMO patekimo į tradicinių ir ekologiškų augalų pasėlius, ir numato atsakomybę už pastarųjų užteršimą GMO.

4. Šių taisyklių privalo laikytis augintojai, auginantys GM augalų pasėlius (žemės ūkio veiklos subjektai), ir kontroliuojančiosios valstybės institucijos, atsakingos už GM augalų pasėlių kontrolę ir informacijos kaupimą.

5. Šios taisyklės netaikomos, kai GMO išleidimo į aplinką veikla skirta kitiems nei pateikimo rinkai tikslams.

6. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

Genetiškai modifikuotų augalų pasėliai – žemės ūkio, daržo augalų pasėliai, sodo ar dekoratyvinių augalų, įskaitant dauginamąją medžiagą, medelynai, kurių genetinė medžiaga pakeista tokiu būdu, kuris paprastai nepasitaiko organizmui dauginantis natūraliai ir (arba) natūralios rekombinacijos būdu. GM augalų pasėliais laikomi ir tie tradiciniai arba ekologiški pasėliai, kuriuose po tyčinio ar atsitiktinio susikryžminimo, išplitus sėkloms ar vegetatyvinėms augalų dalims, randama GMO, kurių kiekis viršija nustatytą atsitiktinio neišvengiamo buvimo mažiausiąją ribą.

GMO unikalus atpažinties kodas – tai raidinis – skaitmeninis kodas, nurodytas 2003 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1830/2003 dėl genetiškai modifikuotų organizmų ir iš jų pagamintų maisto produktų ir pašarų susekamumo ir ženklinimo, iš dalies pakeičiančio direktyvą 2001/18/EB (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 32 tomas, p. 455), 3 straipsnio 4 punkte.

Kontroliuojančios valstybės institucijos – Valstybinė sėklų ir grūdų tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos, atsakinga už GM augalų sėklinių pasėlių ir sodo bei dekoratyvinių augalų dauginamosios medžiagos kontrolę, ir Valstybinė augalų apsaugos tarnyba, atsakinga už GM augalų (kitų nei sėklinių) pasėlių kontrolę.

Mažiausioji riba – 2003 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1830/2003 nustatyta atsitiktinio ir neišvengiamo GMO buvimo visuose genetiškai nemodifikuotuose produktuose mažiausia riba, kurią viršijus produktai privalo būti ženklinami kaip GMO arba savo sudėtyje turintys GMO.

Pasėlis – dirbamosios žemės sklype pasėti arba pasodinti kultūriniai augalai arba jų mišiniai: javai, techniniai ir pašariniai augalai, bulvės, daržovės ir ne ilgiau kaip dvejus metus auginamos daugiametės žolės.

Sambūvis – GM augalų sugyvenimas su tos pačios šeimos, genties ir rūšies tradiciškai ir ekologiškai auginamais augalais.

Sodo ar dekoratyvinių augalų medelynas – nustatytus reikalavimus atitinkantis medelynas vaisinių ir uoginių sodo ar dekoratyvinių augalų sodmenims, skiepūgliams, ūgliams išauginti ir poskiepiams dauginti.

Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jas apibrėžia Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymas (Žin., 2001, Nr. 56-1976), Lietuvos Respublikos augalų sėklininkystės įstatymas (Žin., 2001, Nr. 102-3623; 2004, Nr. 156-5687) ir Genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką, pateikimo į rinką tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. balandžio 29 d. įsakymu Nr. D1-225 (Žin., 2004, Nr. 71-2487).

 

II. REIKALAVIMAI KETINANTIESIEMS AUGINTI GENETIŠKAI MODIFIKUOTUS AUGALUS

 

7. Asmenys, ketinantys auginti GM augalus, privalo:

7.1. laikytis Genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką, pateikimo į rinką tvarkos apraše nustatytų reikalavimų;

7.2. mažiausiai 30 dienų prieš numatytą sėjos ar sodinimo datą informuoti Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministeriją ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministeriją pagal šių taisyklių 1 priede pateiktą formą apie ketinamus auginti GM augalų pasėlius. Auginti leidžiamos tik ES įteisintos GM augalų veislės, įrašytos į ES bendruosius žemės ūkio augalų rūšių veislių ar daržovių rūšių veislių katalogus arba į Nacionalinį augalų veislių sąrašą;

7.3. turėti agronominio mokslo diplomą ir nustatytos formos pažymėjimą apie išklausytą trumpalaikį specialų mokymo kursą apie GM augalus, jų auginimą bei priežiūrą arba turėti nustatytos formos pažymėjimą apie išklausytą ilgalaikį specialų šio mokymo kursą. Mokymo kursus organizuoja Žemės ūkio konsultavimo tarnyba, žemės ūkio mokyklos arba kitos tokią teisę turinčios institucijos;

7.4. būti įregistravusiems žemės ūkio valdą (toliau – valda) Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre;

7.5. žemės ūkio ministro įsakymu nustatyta tvarka kasmet deklaruoti GM augalų pasėlius ir pažymėti GM augalų pasėlių laukų ribas žemės blokų žemėlapių fragmentuose;

7.6. parengti sėjomainos ir GM augalų pasėlių auginimo planus, vesti griežtą GM augalų pasėlių priežiūros, transportavimo ir laikymo apskaitą GM pasėlių priežiūros, transportavimo ir laikymo registracijos žurnale (toliau – registracijos žurnalas) pagal šių taisyklių 2 priede pateiktą formą, laikantis šiose taisyklėse nustatytų reikalavimų. Registracijos žurnalas turi būti saugomas ne trumpiau kaip 6 metus baigus auginti GM augalus;

7.7. iki GM augalų pasėlių deklaravimo pagal šių taisyklių 3 priede pateiktą formą raštu informuoti valdų, esančių šių taisyklių 4 priede nurodyto minimalaus izoliacinio atstumo spinduliu, savininkus ir 5 km spindulio atstumu esančių bitynų bitininkus apie GM augalų pasėlių auginimą, kartu pateikiant sėjomainos ir GM augalų pasėlių auginimo planų kopijas;

7.8. ketinant auginti GM augalų pasėlius nuomos, panaudos ar kitais pagrindais naudojamoje valdoje, gauti raštišką valdos savininko sutikimą auginti jo valdoje GM augalų pasėlius. GM augalų pasėlių auginimo galimybė gali būti numatyta sudarant valdos naudojimo sutartį;

7.9. suderinti su kontroliuojančiomis valstybės institucijomis pagal jų nustatytus reikalavimus šių taisyklių 7.6 punkte nurodytus planus;

7.10. laikytis šių taisyklių 4 priede nurodytų minimalių izoliacinių atstumų nuo tos pačios šeimos, genties arba rūšies augalų pasėlių, auginamų kaimyninėse valdose bei gretimuose laukuose, ir minimalių laikotarpių augalams atsėliuoti sėjomainose (toliau – minimalus atsėliavimo laikotarpis), nurodytų šių taisyklių 5 priede.

8. Šių taisyklių 7.10 punkto nuostatos netaikomos, jei minimalaus izoliacinio atstumo ribose iki ketinamų auginti GM augalų pasėlių:

8.1. kitų augintojų auginamų pasėlių derlius neskirtas rinkai arba bus ženklinamas kaip GMO arba savo sudėtyje turintis GMO. Tuomet GM augalų pasėlių augintojai privalo:

8.1.1. supažindinti šiuos augintojus su šių taisyklių reikalavimais;

8.1.2. pateikti jiems sėjomainos ir GM augalų pasėlių auginimo planų kopijas;

8.1.3. gauti jų raštiškus sutikimus dėl GM augalų pasėlių auginimo nesilaikant minimalių izoliacinių atstumų;

8.2. kitų augintojų laukuose yra auginami GM augalų pasėliai.

 

III. REIKALAVIMAI GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ AUGALŲ SĖJAI

 

9. GM augalų sėjai naudojama žemės ūkio technika ir padargai prieš jų tolesnį panaudojimą tradicinių ir ekologiškų augalų sėjai privalo būti kruopščiai išvalomi, kad juose neliktų dirvos, sėklų ar augalų likučių.

10. Užsėjus lauką, sėjamąsias prieš jų tolesnį panaudojimą tradicinių ir ekologiškų augalų sėjai kruopščiai išvalyti ir patikrinti, kad sėjamojoje ir ant jos neliktų sėklų ar dirvos likučių.

11. Nepanaudota, tačiau (priklausomai nuo GM augalų rūšies) galinti būti panaudota kito sėjos sezono metu, GM augalų sėklų pakuotėje laikoma sėkla turi būti užsandarinta ir įrašyta į registracijos žurnalą.

12. Registracijos žurnale GM augalų pasėlių augintojai turi nurodyti sėjos datą, auginamų GM augalų derliaus paskirtį, tikslų išsėtos sėklos kiekį, užsėtą plotą ir nepanaudotos sėklos kiekį, kitus duomenis.

 

IV. GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ AUGALŲ PASĖLIŲ AUGINIMO REIKALAVIMAI

 

13. Auginant GM ir tradicinių ar ekologiškų augalų pasėlius, augintojas negali tais pačiais kalendoriniais metais mažesniu nei šių taisyklių 4 priede nurodytu minimaliu izoliaciniu atstumu nuo GM augalų pasėlių auginti tos pačios:

13.1. šeimos, genties ar rūšies tradicinių ir ekologiškų rapsų ir kitų kryžmažiedžių šeimos augalų;

13.2. genties bei rūšies tradicinių ir ekologiškų varpinių javų ir runkelių sėklinių pasėlių;

13.3. rūšies tradicinių ir ekologiškų bulvių, kukurūzų, sojų, runkelių.

14. Šių taisyklių 13 punkto reikalavimai netaikomi, kai tradicinių augalų pasėliai auginami ir prižiūrimi pagal GM augalų pasėliams nustatytus reikalavimus.

15. Tradiciniai ir ekologiški augalai gali būti sėjami į laukus, kuriuose buvo auginami tos pačios šeimos, genties bei rūšies GM augalų pasėliai, ir mažesniu, nei šių taisyklių 4 priede nurodyta, minimaliu izoliaciniu atstumu nuo jų ne anksčiau, kaip nurodyta šių taisyklių 5 priede.

16. Aplink GM augalų pasėlius turi būti paliktos mažiausiai 3 m pločio apsauginės juostos, kuriose būtų auginami tradiciniai tos pačios šeimos, genties bei rūšies augalai kaip ir GM augalų pasėliai, juos auginant ir prižiūrint kaip GM augalų pasėlius.

17. GM augalų pasėliai negali būti auginami mažesniu kaip 5 km spinduliu nuo bitynų.

 

V. GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ AUGALŲ PASĖLIŲ PRIEŽIŪROS IR GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ AUGALŲ DERLIAUS NUĖMIMO REIKALAVIMAI

 

18. GM augalų pasėlių priežiūrai ir GM augalų derliaus nuėmimui panaudota žemės ūkio technika ir padargai jų vėlesnio panaudojimo tradicinių ir ekologiškų augalų pasėlių priežiūrai po šių laukų apdorojimo privalo būti kruopščiai išvalomi, kad juose neliktų dirvos, sėklų ar augalų likučių.

19. Privaloma prižiūrėti GM augalų pasėlius, jų apsaugines juostas ir naikinti jose piktžoles.

20. Visą minimalų atsėliavimo laikotarpį laukai, kuriuose buvo auginami GM augalų pasėliai, turi būti stebimi naikinant savaime sudygusius GM augalus.

 

VI. GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ AUGALŲ DERLIAUS TRANSPORTAVIMO REIKALAVIMAI

 

21. GM augalų derliui gabenti naudojamos transporto priemonės jų tolesnio panaudojimo augalų iš tradicinių ir ekologiškų augalų pasėlių derliaus gabenimui po GM augalų derliaus gabenimo privalo būti kruopščiai išvalomos, kad jose neliktų dirvos, sėklų ar augalų likučių.

22. GM augalų derlius turi būti gabenamas taip, kad būtų išvengta išpylimo, išsibarstymo ar panašiai, o prireikus naudoti dengtas transporto priemones.

 

VII. GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ AUGALŲ DERLIAUS LAIKYMO REIKALAVIMAI

 

23. GM augalų derliui laikyti turi būti įrengtos atskiros nuo genetiškai nemodifikuotų produktų, skirtų parduoti be užrašo etiketėje apie GMO buvimą, rakinamos patalpos, pažymėtos identifikaciniais numeriais, nurodytais registracijos žurnale.

24. Valymo, džiovinimo, pakrovimo ir pakavimo įranga turėtų būti naudojama tik GM augalų derliui apdoroti. Priešingu atveju ji turi būti labai kruopščiai išvaloma.

25. Pakraunant ar iškraunant iš sandėliavimo patalpų GM augalų derlių, reikia stengtis, kad jis nenubyrėtų, nebūtų pažeidžiamos jo pakuotės (jei tokios yra), o taip atsitikus, teritorija turi būti kruopščiai išvaloma.

26. Realizavus GM augalų derlių, patalpas (jų tolesnio panaudojimo genetiškai nemodifikuotos produkcijos laikymui) būtina kruopščiai išvalyti.

 

VIII. ATSAKOMYBĖ IR PAREIGOS

 

27. Apie GM augalų ir (ar) produktų susimaišymą, susikryžminimą ir panašiai su tradiciniais bei ekologiniais augalais ir (ar) produktais, kai gali būti viršijama Bendrijos nustatyta atsitiktinio neišvengiamo GMO buvimo kituose pasėliuose ir (ar) produktuose mažiausioji riba, privaloma nedelsiant informuoti pagal kompetenciją kontroliuojančiąsias valstybės institucijas ir prireikus imtis atitinkamų veiksmų avarijos padariniams pašalinti:

27.1. susimaišiusią laikymo patalpose produkciją ištirti laboratorijoje ir neviršijus mažiausiosios ribos tiekti ją rinkai kaip genetiškai nemodifikuotą;

27.2. pasėlius, kuriuose išplito GMO, sunaikinti arba auginti juos kaip GM augalų pasėlius ir juos prižiūrėti bei tvarkyti, laikantis šių taisyklių, išskyrus 7 bei 9–12 punktų, reikalavimų.

28. Už šių taisyklių reikalavimų pažeidimus GM augalų augintojai atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

29. Esant nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybėms GM augalų augintojai atleidžiami nuo atsakomybės Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

_________________

 

 

Genetiškai modifikuotų augalų pasėlių sambūvio su tradicinių ir ekologiškų augalų pasėliais taisyklių

1 priedas

 

(Pranešimo forma)

 

________________________________________

(vardas, pavardė, įmonės pavadinimas)

___________________________________________________________

(asmens, įmonės kodas, buveinės adresas, telefonas, el. paštas)

 

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijai

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai

 

PRANEŠIMAS

APIE KETINIMĄ AUGINTI GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ AUGALŲ PASĖLIUS

 

__________ Nr. ______

(data)

 

Vadovaudamasis (-iesi) Genetiškai modifikuotų augalų pasėlių sambūvio su tradicinių ir ekologiškų augalų pasėliais taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m . ........................... ...... d. įsakymu Nr. .................... (Žin., 2007, Nr. ...............),

pranešu (-ame), kad šiuose laukuose, kurių žemės bloko numeris yra____________________ ,

(žemės bloko numeris)

esančiuose__________________________________________________________________ ,

(ketinamų auginti GM augalų pasėlių laukų vietovė (savivaldybė, seniūnija,)

ketinu (-ame) auginti genetiškai modifikuotų (toliau – GM) augalų______________________

____________________________________________________________________ pasėlius.

(GM augalų pasėlių pavadinimas ir GMO unikalus atpažinties kodas)

 

(Pareigų pavadinimas)                             (Parašas)                                       (Vardas, pavardė)

 

_________________

 

Genetiškai modifikuotų augalų pasėlių sambūvio su

tradicinių ir ekologiškų augalų pasėliais taisyklių

2 priedas

 

(Registracijos žurnalo forma)

 

GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ AUGALŲ PASĖLIŲ PRIEŽIŪROS, TRANSPORTAVIMO IR LAIKYMO REGISTRACIJOS ŽURNALAS

 

Eil. Nr.

Sėjomainos arba lauko Nr.

GM augalų sėklų pavadinimas

GMO pavadinimas ir GMO unikalus atpažinties kodas

Auginamų augalų derliaus paskirtis

Sėjos data

Išsėtos sėklos kiekis, t

Užsėtas plotas, ha

Nepanaudotos sėklos kiekis, t

V. Pavardė Parašas

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lentelės tęsinys

 

Pasėlių priežiūros darbų data

Pasėlių priežiūros darbai

Derliaus nuėmimo, transportavimo ir pateikimo į sandėlį data

Nuimto derliaus kiekis, t

Šalutinės produkcijos sunaikinimo būdas ir data

Atiduotos į sandėlį produkcijos kiekis (t) ir sandėlio numeris

V. Pavardė Parašas

11

12

13

14

15

16

17

 

 

 

 

 

 

 

 

(Pareigų pavadinimas)                                                           (Parašas)                                                  (Vardas, pavardė)

 

_________________

 

 

Genetiškai modifikuotų augalų pasėlių

sambūvio su tradicinių ir ekologiškų augalų

pasėliais taisyklių

3 priedas

 

(Pranešimo forma)

 

_______________________________________

(vardas, pavardė, įmonės pavadinimas)

___________________________________________________________

(asmens, įmonės kodas, buveinės adresas, telefonas, el. paštas)

 

_________________________________________

(Žemės ūkio valdos savininkui / bitininkui)

 

PRANEŠIMAS

APIE KETINIMĄ AUGINTI GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ AUGALŲ PASĖLIUS

 

_____________ Nr. _______

(data)              

 

Vadovaudamasis (-iesi) Genetiškai modifikuotų (toliau – GM) augalų pasėlių sambūvio su tradicinių ir ekologiškų augalų pasėliais taisyklėmis (toliau – taisyklės), patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. ...........................  ...... d. įsakymu Nr . .......... (Žin., 2007, Nr. .............), pranešu (-ame), kad šiuose man priklausančios (nuomojamos) žemės ūkio valdos laukuose, esančiuose 

_________________________________________________________________________ ir

(ketinamų auginti GM augalų pasėlių laukų vietovė (savivaldybė, seniūnija)

mažesniu nei taisyklių 4 priede nurodytu minimaliu izoliaciniu atstumu nuo Jūsų žemės ūkio

valdos laukuose, ketinu (-ame) auginti____________________________________________

(GM augalų pasėlių pavadinimas ir GMO unikalus atpažinties kodas)

genetiškai modifikuotų augalų pasėlius ir įsipareigoju:

1. laikytis taisyklių 4 priede nustatytų minimalių izoliacinių atstumų tarp GM ir kitų augalų pasėlių;

2. informuoti Jus apie GM augalų pasėlių susimaišymo, susikryžminimo su tradiciniais ir ekologiškais pasėliais bei GM augalų ar jų produktų išplitimo atvejus ir pašalinti jų neigiamus padarinius taisyklių nustatyta tvarka.

PRIDEDAMA. Sėjomainos ir GM augalų pasėlių auginimo planų kopijos, _____ lapai.

 

(Pareigų pavadinimas)                             (Parašas)                                       (Vardas, pavardė)

 

_________________

 

Genetiškai modifikuotų augalų pasėlių

sambūvio su tradicinių ir ekologiškų augalų

pasėliais taisyklių

4 priedas

 

MINIMALIŲ IZOLIACINIŲ ATSTUMŲ TARP GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ IR KITŲ AUGALŲ PASĖLIŲ APRAŠAS

 

Genetiškai modifikuoti augalai

Nuo kokių pasėlių

Minimalus atstumas, m

Cukriniai runkeliai (ne sėklai)

Nuo kitų cukrinių runkelių pasėlių

50

Nuo visų Beta genties augalų

50

Pašariniai runkeliai (ne sėklai)

Nuo kitų pašarinių runkelių pasėlių

50

Nuo visų Beta žiedadulkių šaltinių, nenurodytų žemiau

50

Pašariniai runkeliai (sėklai)

Nuo kitų pašarinių runkelių pasėlių

1000

Nuo visų Beta žiedadulkių šaltinių, nenurodytų žemiau

1000

Kviečiai

Nuo kitų kviečių

50

Kukurūzai

Nuo kitų kukurūzų

200

Bulvės

Nuo kitų bulvinių šeimos augalų

50

Rapsai

Nuo kitų rapsų ir kitų kryžmažiedžių šeimos augalų

4000

Kryžmadulkiai javai

Nuo kitų kryžmadulkių javų

500

 

_________________

 

Genetiškai modifikuotų augalų pasėlių

sambūvio su tradicinių ir ekologiškų augalų

pasėliais taisyklių

5 priedas

 

MINIMALAUS LAIKOTARPIO AUGALAMS ATSĖLIUOTI SĖJOMAINOSE PO GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ AUGALŲ PASĖLIŲ SĄRAŠAS

 

Genetiškai modifikuoti augalai

Minimalus laikotarpis metais

Cukriniai runkeliai

4

Pašariniai runkeliai

4

Kviečiai

3

Kukurūzai

1

Bulvės

2

Rapsai

5

Kryžmadulkiai javai

4

 

_________________