LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIO PROKURORO

į s a k y m a s

 

dėl rekomendacijų dėl FORMALIZUOTOS TVARKOS TAIKYMO ATLIEKANT IKITEISMINĮ TYRIMĄ patvirtinimo

 

2013 m. vasario 27 d. Nr. I-58

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo (Žin., 1994, Nr. 81-1514; 2003, Nr. 42-1919; 2008, Nr. 81-3190; 2011, Nr. 91-4333) 8 straipsnio 2 punktu, 14 straipsniu ir 16 straipsnio 2 dalimi:

1. T v i r t i n u pridedamas Rekomendacijas dėl formalizuotos tvarkos taikymo atliekant ikiteisminį tyrimą (toliau – Rekomendacijos).

2. P a v e d u Generalinės prokuratūros Dokumentų valdymo ir asmenų aptarnavimo skyriui paskelbti šį įsakymą ir Rekomendacijas „Valstybės žiniose“, o Komunikacijos skyriui – prokuratūros interneto svetainėje.

 

Generalinis prokuroras                                                                 Darius Valys

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2013 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. I-58

 

Rekomendacijos dėl FORMALIZUOTOS TVARKOS TAIKYMO ATLIEKANT IKITEISMINĮ TYRIMĄ

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Rekomendacijos nustato nusikalstamų veikų tyrimo ypatumus, kai įtariamas asmuo nežinomas, o visi ar daugelis būtinų proceso veiksmų atlikti įvykio vietoje arba iš karto po to, kai buvo gautas pranešimas apie įvykį.

2. Pagrindinės Rekomendacijose vartojamos sąvokos:

2.1. Formalizuota tvarka – ikiteisminio tyrimo atlikimo būdas per ypač sutrumpintus terminus, kai atliekami tik būtini proceso veiksmai ir užpildomi būtini procesiniai dokumentai.

2.2. Būtini (reikalingi) procesiniai veiksmai – veiksmai, kurių neatlikus negalima nustatyti visų ar daugelio nusikalstamos veikos objektyviosios pusės požymių (padarymo aplinkybių) ir pasikėsinimo objekto.

2.3. Pertekliniai reikalavimai – žodiniai ar rašytiniai prokuroro nurodymai atlikti nepagrįstai didelių žmogiškųjų ar materialinių išteklių reikalaujančius proceso veiksmus, kurių atlikimas žymiai viršytų nusikalstama veika padarytos žalos dydį.

3. Rekomendacijos parengtos vadovaujantis Baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 2 straipsnio nuostata, kad prokuroras ir ikiteisminio tyrimo įstaigos kiekvienu atveju, kai paaiškėja nusikalstamos veikos požymių, privalo pagal savo kompetenciją imtis visų įstatymų numatytų priemonių, kad per trumpiausią laiką būtų atliktas tyrimas ir atskleista nusikalstama veika, ir 31 straipsnio nuostata, kad kai ikiteisminio tyrimo metu visi reikiami proceso veiksmai atlikti ir išnaudotos visos galimybės nustatyti nusikalstamą veiką padariusį asmenį, tačiau toks asmuo nenustatytas, ikiteisminis tyrimas prokuroro motyvuotu nutarimu gali būti sustabdytas.

4. Formalizuota tvarka atliekamo ikiteisminio tyrimo terminas neturi viršyti 5 darbo dienų.

5. Greitas pirminių būtinų proceso veiksmų atlikimas ir procesinio sprendimo priėmimas užtikrina proceso ekonomiškumą, darbo krūvių mažinimą ir racionalų žmogiškųjų išteklių panaudojimą.

 

II. FORMALIZUOTOS TVARKOS TAIKYMAS

 

6. Formalizuota ikiteisminio tyrimo atlikimo tvarka taikoma, kai yra visos nurodytos sąlygos:

6.1. padarytas baudžiamasis nusižengimas arba neatsargus, nesunkus ar apysunkis nusikaltimas;

6.2. nusikalstama veika padaryta nenaudojant fizinio smurto ar psichinės prievartos;

6.3. nusikalstama veika yra ne korupcinio pobūdžio;

6.4. nėra duomenų apie galimą įtariamąjį (įtariamuosius);

6.5. nereikia taikyti procesinių prievartos priemonių;

6.6. visus arba daugelį būtinų proceso veiksmų galima atlikti iš karto po to, kai gautas pranešimas apie įvykį, iš karto po įvykio vietos apžiūros arba ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo ikiteisminio tyrimo pradėjimo;

6.7. ikiteisminio tyrimo nereikia perduoti kitoje teritorijoje veikiančiam ikiteisminio tyrimo įstaigos padaliniui ar kitai ikiteisminio tyrimo įstaigai;

6.8. nukentėjęs nuo nusikalstamos veikos asmuo yra sukakęs 18 metų.

7. Ikiteisminio tyrimo įstaigai gavus pranešimą, pareiškimą ar skundą apie galimą nusikalstamą veiką ir reikiamais atvejais atlikus neatidėliotiną informacijos patikrinimą arba ikiteisminio tyrimo pareigūnui nustačius nusikalstamos veikos požymius, sprendžiamas klausimas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo vadovaujantis Rekomendacijomis dėl ikiteisminio tyrimo pradžios ir jos registravimo tvarkos, patvirtintomis Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2008 m. rugpjūčio 11 d. įsakymu Nr. I-110 (Žin., 2008, Nr. 94-3713) (toliau – Rekomendacijos dėl ikiteisminio tyrimo pradžios).

8. Atlikus pirminius neatidėliotinus tyrimo veiksmus, ikiteisminio tyrimo medžiaga pateikiama ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovui, kuris, matydamas, kad yra Rekomendacijų 6 punkte nurodytos sąlygos, rezoliucijoje nurodo, kad tyrimas atliekamas formalizuota tvarka, ir paveda ikiteisminio tyrimo pareigūnui parengti pranešimus apie pradėtą ikiteisminį tyrimą pareiškėjui ir prokurorui, prireikus atlikti kitus būtinus proceso veiksmus.

9. Atlikus visus būtinus proceso veiksmus, surinkta visa reikalinga medžiaga siunčiama prokurorui kartu su pranešimu apie pradėtą ikiteisminį tyrimą, lydraštyje nurodant, kad nusikalstamą veiką padaręs asmuo nenustatytas ir ikiteisminį tyrimą tikslinga sustabdyti.

10. Prireikus atlikti papildomus tyrimo veiksmus ar gauti dokumentus, siunčiant pranešimą prokurorui ikiteisminio tyrimo medžiaga nepridedama, o nurodoma, kad tyrimas atliekamas formalizuota tvarka.

 

III. Prokuroro veiksmai, gavus ikiteisminio tyrimo Medžiagą

 

11. Prokuroras, gavęs pranešimą apie pradėtą ir formalizuota tvarka atliktą ikiteisminį tyrimą su pridėta ikiteisminio tyrimo medžiaga, privalo įsitikinti, ar yra Rekomendacijų 6 punkte nurodytos sąlygos, patikrinti atliktų veiksmų teisėtumą ir pakankamumą. Nusprendęs, kad visi reikiami proceso veiksmai atlikti, prokuroras pranešime nurodo, kad tyrimas pavedamas konkrečiai ikiteisminio tyrimo įstaigai ar jos padaliniui, vadovaudamasis BPK 31 straipsniu priima nutarimą sustabdyti ikiteisminį tyrimą ir per įmanomai trumpiausią laiką grąžina ikiteisminio tyrimo medžiagą ikiteisminio tyrimo įstaigai ar jos padaliniui.

12. Prokuroras, manydamas, kad gautoje ikiteisminio tyrimo medžiagoje būtina atlikti papildomus proceso veiksmus ar gauti papildomą informaciją, procesinio sprendimo nepriima, o paveda tyrimą atlikti konkrečiai ikiteisminio tyrimo įstaigai ar jos padaliniui, ir nurodo, kokius papildomus veiksmus reikia atlikti. Surinkta medžiaga turi būti pateikta ar išsiųsta prokurorui ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo ikiteisminio tyrimo pradėjimo.

13. Prokuroras, gavęs pranešimą apie pradėtą ir formalizuota tvarka atliekamą ikiteisminį tyrimą be pridėtos ikiteisminio tyrimo medžiagos, paveda tyrimą atlikti konkrečiai ikiteisminio tyrimo įstaigai ar jos padaliniui. Prireikus prokuroras gali nurodyti tam tikrus dokumentus pateikti susipažinti elektroniniu paštu.

14. Jeigu per 5 darbo dienas ikiteisminio tyrimo medžiaga prokurorui nepateikiama ar neišsiunčiama, ikiteisminio tyrimo terminai skaičiuojami ir tyrimas atliekamas bendra tvarka.

15. Formalizuota tvarka atliktuose ikiteisminiuose tyrimuose pranešimai apie ikiteisminio tyrimo eigą nerašomi.

16. Prokuroras, nusprendęs, kad formalizuota tvarka atlikto ikiteisminio tyrimo medžiagoje būtina atlikti tyrimą bendra tvarka, nurodo terminą, kada turi būti pateiktas pranešimas apie ikiteisminio tyrimo eigą ir (ar) pateikta medžiaga, ir (ar) duoda rašytinius nurodymus.

17. Prokuroras turėtų vengti perteklinių reikalavimų atlikti tam tikrus veiksmus, kurių būtinumas objektyviai nepagrįstas.

18. Prokuroras, sustabdęs ikiteisminį tyrimą, nutarimo sustabdyti ikiteisminį tyrimą nuorašą nukentėjusiajam ar jo atstovui įteikia tiesiogiai arba išsiunčia elektroninio ryšio priemonėmis ar paštu ir per įmanomai trumpiausią laiką grąžina ikiteisminio tyrimo medžiagą ikiteisminio tyrimo įstaigai ar jos padaliniui.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

19. Gauta iš prokuratūros sustabdyto ikiteisminio tyrimo medžiaga per ikiteisminio tyrimo įstaigos ar jos padalinio vadovo nustatytą terminą, kurį jis nurodo prokuratūros lydraštyje, perduodama saugoti atsakingam asmeniui.

20. Prieš perduodat ikiteisminio tyrimo medžiagą saugoti, ikiteisminį tyrimą atlikusio padalinio vadovas privalo įsitikinti, kad visi susiję su tyrimu reikalingi duomenys įvesti į atitinkamus registrus. Jei duomenys netikslūs ar neįvesti, ikiteisminį tyrimą atlikusio padalinio vadovas paveda juos pakoreguoti ar papildyti.

 

_________________