STUDIJŲ KOKYBĖS VERTINIMO CENTRO DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL GRETUTINĖS KRYPTIES STUDIJŲ APRAŠO RENGIMO IR VERTINIMO METODIKOS PATVIRTINIMO

 

2012 m. sausio 6 d. Nr. V-1

Vilnius

 

Vadovaudamasi Gretutinės krypties studijų vykdymo ir dvigubo kvalifikacinio laipsnio teikimo tų studijų krypčių, kuriose nevykdomos akredituotos laipsnį suteikiančios pirmosios pakopos ar vientisųjų studijų programos, tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2011 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. V-528 (Žin., 2011, Nr. 42-2016), 6 punktu,

tvirtinu Gretutinės krypties studijų aprašo rengimo ir vertinimo metodiką (pridedama).

 

 

Direktoriaus pavaduotoja,

laikinai einanti direktoriaus pareigas                Aurelija Valeikienė

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus

2012 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. V-1

 

gRETUTINĖS KRYPTIES STUDIJŲ APRAŠO RENGIMO IR vertinimo metodika

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gretutinės krypties studijų aprašo rengimo ir vertinimo metodika (toliau – Metodika) nustato reikalavimus gretutinės krypties (šakos) studijų (toliau – gretutinės krypties studijos) aprašui (toliau – aprašas), kurį aukštosios mokyklos teikia Studijų kokybės vertinimo centrui (toliau vadinama – Centras), siekdamos vykdyti gretutinės krypties studijas, taip pat prašymo ir kitų dokumentų dėl gretutinės krypties studijų įvertinimo nagrinėjimo Centre procedūrą, vertinimo eigą bei apeliacijų teikimo tvarką.

2. Metodika taikoma Gretutinės krypties studijų vykdymo ir dvigubo kvalifikacinio laipsnio teikimo tų studijų krypčių, kuriose nevykdomos akredituotos laipsnį suteikiančių pirmosios pakopos ar vientisųjų studijų programos, tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2011 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. V-528 (Žin., 2011, Nr. 42-2016) (toliau – Gretutinės krypties studijų vykdymo tvarkos aprašas), 2 punkte nustatytais atvejais.

3. Metodika parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymu (Žin., 2009, Nr. 54-2140), Europos aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo nuostatomis ir gairėmis (2005), Gretutinės krypties studijų vykdymo tvarkos aprašu ir kitais teisės aktais.

4. Vertinimo paskirtis – nustatyti, ar aukštoji mokykla gali vykdyti gretutinės krypties studijas.

 

II. REIKALAVIMAI Gretutinės krypties STUDIJŲ APRAŠUI

 

5. Kreipdamasi į Centrą dėl pasirengimo vykdyti gretutinės krypties studijas įvertinimo, aukštoji mokykla pateikia:

5.1. prašymą įvertinti gretutinės krypties studijų aprašą, kuriame turi būti nurodyta atitiktis bent vienai iš Gretutinės krypties studijų vykdymo tvarkos aprašo 2 punkte nustatytų sąlygų;

5.2. aukštosios mokyklos senato (akademinės tarybos) arba atitinkamo nevalstybinės aukštosios mokyklos valdymo organo patvirtintą gretutinės krypties studijų aprašą (vieną spausdintą egzempliorių ir elektroninį variantą kompiuterinėje laikmenoje arba elektroniniu paštu) lietuvių kalba;

5.3. aukštosios mokyklos senato (akademinės tarybos) ar atitinkamo nevalstybinės aukštosios mokyklos valdymo organo patvirtintus gretutinės krypties studijų toje aukštojoje mokykloje vykdymo ir dvigubo laipsnio teikimo tų studijų krypčių, kuriose nevykdomos akredituotos studijų programos, toje aukštojoje mokykloje reikalavimus ir senato (akademinės tarybos) ar atitinkamo nevalstybinės aukštosios mokyklos valdymo organo patvirtinimo, kad gretutinės krypties studijų aprašas atitinka senato (akademinės tarybos) ar atitinkamo nevalstybinės aukštosios mokyklos valdymo organo nustatytus reikalavimus, kopiją;

5.4. bendradarbiavimo su kita aukštąja mokykla vykdant gretutinės krypties studijas sutarties, jei ji yra gretutinės krypties studijų vykdymo sąlyga, kopiją.

6. Gretutinės krypties studijų aprašo sudėtinės dalys: antraštiniai puslapiai, aukštosios mokyklos senato arba akademinės tarybos ar atitinkamo nevalstybinės aukštosios mokyklos valdymo organo nutarimo dėl aprašo teikimo kopija arba išrašas iš senato arba akademinės tarybos ar atitinkamo nevalstybinės aukštosios mokyklos valdymo organo posėdžio protokolo dėl aprašo teikimo, gretutinės krypties studijų tikslai ir numatomi studijų rezultatai, gretutinės krypties studijų derinių pagrindimas, gretutinės krypties studijų sandara, materialiųjų išteklių aprašymas, personalo aprašymas, aprašo priedai.

7. Pirmajame antraštiniame puslapyje nurodoma aprašą teikiančios aukštosios mokyklos pavadinimas, gretutinės krypties pavadinimas, aukštosios mokyklos vadovo ir aprašo rengimo grupės vadovo pareigos, parašas, pedagoginis vardas ir (ar) mokslo laipsnis, vardas, pavardė, telefonai (darbo, mobilusis), elektroninio pašto adresas bei aprašo parengimo metai ir mėnuo.

8. Antrajame antraštiniame puslapyje pateikiami šie gretutinės krypties studijų duomenys: studijų sritis, studijų kryptis (šaka) (jei yra), studijų apimtis kreditais, suteikiama kvalifikacija ir studijų vykdymo kalba.

9. Gretutinės krypties studijų tikslų ir numatomų studijų rezultatų dalyje pateikiama ši informacija: studijų tikslai ir numatomi studijų rezultatai pateikiami pagal Metodikos priede nustatytą 1 lentelės formą, nurodant studijų tikslų, numatomų studijų rezultatų ir juos įgyvendinančių studijų dalykų (modulių) sąsajas. Ši lentelė turi derėti su Metodikos 1 priedo 3 lentele, kuri užpildoma kiekvienam studijų dalykui (moduliui). Studijų tikslai turi būti pagrįsti rengiamų specialistų veiklai keliamais reikalavimais. Formuluojant numatomus studijų rezultatus įvardijamos žinios ir supratimas, jų taikymo sritys ir sąlygos bei specialieji ir bendrieji gebėjimai.

10. Kai gretutinės krypties studijos siejamos su konkrečia (konkrečiomis) pagrindinės krypties (šakos ar šakų) studijų programa (programomis), reikia pateikti informaciją apie šių derinių sąsajas su darbo rinkos galimybėmis ir profesinės veiklos reikalavimais.

11. Gretutinės studijų krypties sandaros dalyje aukštoji mokykla pateikia pagal savo nusistatytą formą parengtą gretutinės krypties studijų planą. Studijų plane pagal semestrus išdėstomi dalykai (moduliai), nurodoma jų apimtis kreditais. Išskiriama praktika, baigiamasis darbas.

12. Aprašant gretutinės krypties studijų vykdymui numatytus materialiuosius išteklius pateikiama informacija apie gretutinės krypties studijoms vykdyti turimus bibliotekos fondus, laboratorijas, kompiuterius ir specialiąją programinę įrangą, auditorijas ir pan., taip pat metodinę medžiagą. Jeigu gretutinės krypties studijos numatomos vykdyti pagal bendradarbiavimo sutartį su kita aukštąja mokykla, apraše turi būti pateikiami abiejų aukštųjų mokyklų turimi materialieji ištekliai, skirti studijoms vykdyti, ir pagrindžiamas jų tinkamumas, pakankamumas ir prieinamumas.

13. Aprašant gretutinės krypties studijoms vykdyti numatytą personalą pateikiami šie duomenys:

13.1. numatomų dėstytojų sąrašas pagal Metodikos 1 priede pateiktą 2 lentelės formą;

13.2. pagrindimas, kad numatomas akademinis personalas yra kvalifikuotas ir kompetentingas dėstyti numatytus dalykus (modulius).

14. Su aprašu pateikiami šie priedai:

14.1. studijų dalykų (modulių), praktikų aprašai pateikiami pagal aukštosios mokyklos nustatytą formą, nurodant šią būtiną informaciją: studijų dalyko (modulio) pavadinimas, studijų dalyko (modulio) apimtis kreditais ir valandomis (nurodant kontaktinio ir savarankiško darbo apimtį valandomis), tikslai, studijų rezultatų, studijų dalyko (modulio) rezultatų, studijų metodų ir vertinimo metodų sąsajos (Metodikos 1 priedo 3 lentelės forma), vertinimo kriterijai, studijų dalyko (modulio) turinys, studijoms reikalingi ištekliai. Baigiamojo darbo apraše nurodomi reikalavimai baigiamajam darbui, baigiamojo darbo gynimo ir vertinimo principai;

14.2. numatomų dėstytojų gyvenimo aprašymai. Dėstytojo gyvenimo aprašyme turi būti ši informacija: dėstytojo vardas ir pavardė, įgytas išsilavinimas, darbovietės (nurodant pareigas ir darbo pobūdį), reikšmingiausi moksliniai (meniniai), metodiniai darbai, parengti per paskutinius 7 metus (ne daugiau kaip 5 darbai), praktinio darbo, tiesiogiai susijusio su numatomu dėstyti dalyku, patirtis metais, užsienio kalbų mokėjimo lygis. Dėstytojų gyvenimo aprašymai aprašo priede pateikiami abėcėlės tvarka (pagal pavardes);

14.3. jei gretutinės krypties studijoms vykdyti numatomi pasitelkti dėstytojai nedirba šias studijas ketinančioje vykdyti aukštojoje mokykloje, taip pat pateikiamos aukštosios mokyklos pasirašytų susitarimų dėl gretutinės krypties studijų dalykų dėstymo su ketinančiais dirbti dėstytojais kopijos.

15. Aprašo elektroninė versija pateikiama „doc“ arba „pdf“ formatu. Kiekvienas aprašo priedas pateikiamas atskiru dokumentu. Aprašas ir priedai yra grupuojami į vieną aplanką.

 

III. AUKŠTOSIOS MOKYKLOS PATEIKTŲ DOKUMENTŲ NAGRINĖJIMO EIGA IR SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS

 

16. Metodikos 4 punkte nustatyti dokumentai Centrui gali būti teikiami visus metus, išskyrus liepos ir rugpjūčio mėnesius.

17. Centras, gavęs Metodikos 4 punkte nurodytus dokumentus, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas peržiūri, ar pateikti visi dokumentai, nustato, ar aprašas yra parengtas pagal Metodikoje išvardytus reikalavimus, bei išnagrinėja, ar aukštoji mokykla atitinka Gretutinės krypties studijų vykdymo tvarkos aprašo 2 punkte nurodytas sąlygas bei ar nėra bent vienos iš aplinkybių, nurodytų Gretutinės krypties studijų vykdymo tvarkos aprašo 3 punkte.

18. Jei pateikti ne visi Metodikos 4 punkte nurodyti dokumentai ir (ar) aprašas neatitinka Metodikoje nustatytų reikalavimų, Centras sustabdo aukštosios mokyklos prašymo nagrinėjimo Centre terminą bei apie nustatytus trūkumus informuoja aukštąją mokyklą raštu. Aukštosios mokyklos prašymo nagrinėjimo terminas atnaujinamas tik gavus aukštosios mokyklos informaciją apie nustatytų trūkumų pašalinimą.

19. Terminas, per kurį aukštoji mokykla gali ištaisyti Centro konstatuotus trūkumus, yra 20 dienų nuo Centro rašto apie konstatuotus trūkumus gavimo dienos. Laikoma, kad išsiųstą raštą aukštoji mokykla gauna per 5 dienas, išskyrus atvejus, kai aukštoji mokykla dokumentais pagrindžia išsiųsto rašto gavimą vėliau. Jei per 20 dienų terminą aukštoji mokykla trūkumų neištaiso, Centras aukštosios mokyklos prašymą palieka nenagrinėtu ir apie tai informuoja aukštąją mokyklą raštu.

20. Jei, nagrinėdamas aukštosios mokyklos prašymą, Centras nustato, kad nėra nei vienos iš sąlygų, nustatytų Gretutinės krypties studijų vykdymo tvarkos aprašo 2 punkte, ir (arba) yra bent viena iš sąlygų, nustatytų Gretutinės krypties studijų vykdymo tvarkos aprašo 3 punkte, Centras aukštosios mokyklos prašymo nagrinėjimą nutraukia ir apie tai informuoja aukštąją mokyklą raštu.

21. Centras, gavęs visus Metodikos 4 punkte numatytus dokumentus, nustatęs, kad aprašas atitinka Metodikoje nustatytus reikalavimus, konstatavęs, kad aukštoji mokykla atitinka bent vieną iš sąlygų, nurodytų Gretutinės krypties studijų vykdymo tvarkos aprašo 2 punkte, bei kad nėra nei vienos iš aplinkybių, nustatytų Gretutinės krypties studijų vykdymo tvarkos aprašo 3 punkte, gretutinės krypties studijų vertinimui Ekspertų atrankos aprašo, patvirtinto Centro direktoriaus įsakymu, nustatyta tvarka sudaro ekspertų grupę iš ne mažiau kaip dviejų ekspertų, tos krypties žinovų.

22. Vertinimas atliekamas pagal Aprašo 6 punkte ir Metodikos II skyriuje nurodytus kriterijus.

23. Centro sudaryta ekspertų grupė išnagrinėja pateiktus dokumentus ir parengia gretutinės krypties studijų vertinimo išvadas.

24. Centras, išnagrinėjęs ekspertų parengtas gretutinės krypties studijų vertinimo išvadas, priima vieną iš šių sprendimų:

24.1. aukštoji mokykla gali vykdyti gretutinės krypties studijas;

24.2. aukštoji mokykla negali vykdyti gretutinės krypties studijų.

25. Apie priimtą sprendimą Centras aukštąją mokyklą informuoja raštu.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26. Aukštoji mokykla, nesutikdama su Centro priimtu sprendimu, kad aukštoji mokykla negali vykdyti gretutinės krypties studijų, per 20 dienų nuo šio sprendimo išsiuntimo dienos gali pateikti argumentuotą apeliaciją Centrui.

27. Aukštosios mokyklos apeliacija išnagrinėjama Studijų programų apeliacinėje komisijoje (toliau vadinama – Apeliacinė komisija), veikiančioje pagal Studijų programų apeliacinės komisijos nuostatus, patvirtintus Centro direktoriaus įsakymu, per 30 dienų nuo apeliacijos gavimo dienos.

28. Apie Apeliacinės komisijos priimtą sprendimą Centras aukštąją mokyklą informuoja raštu.

 

_________________

 


Gretutinės krypties studijų aprašo

rengimo ir vertinimo metodikos

priedas

 

LENTELIŲ FORMOS

 

1 lentelė. Gretutinės krypties studijų tikslų, numatomų studijų rezultatų ir studijų dalykų (modulių) sąsajos.

 

Gretutinės krypties studijų tikslai

Numatomi studijų rezultatai

Studijų dalykai (moduliai)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 lentelė. Numatomų dėstytojų sąrašas.

 

Vardas, pavardė

Kvalifikacinis ar mokslo laipsnis, pareigos

Numatomas dėstyti dalykas (modulis)

Mokslinės veiklos kryptis

Profesinės veiklos (praktinio darbo) patirtis metais*

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Per pastaruosius septynerius metus įgyta dėstytojo profesinės veiklos praktinio darbo (pavyzdžiui, gamybos, prekybos, paslaugų teikimo, viešojo administravimo ir kt.) patirtis, susijusi su numatomu dėstyti studijų dalyku (dalykais).

 

3 lentelė. Gretutinės krypties numatomų studijų rezultatų sąsajos su studijų dalyko (modulio) rezultatais bei studijų ir studentų pasiekimų vertinimo metodais

 

Gretutinės krypties studijų rezultatai

Studijų dalyko (modulio) rezultatai

Studijų metodai

Studento pasiekimų vertinimo metodai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________