LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL MOKSLEIVIŲ MOKYMO NAMUOSE ORGANIZAVIMO TVARKOS

 

2000 m. kovo 16 d. Nr. 259/153

Vilnius

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos specialiojo ugdymo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 115-3228)12 str. 5 d.,

1. Tvirtiname Moksleivių mokymo namuose organizavimo tvarką (pridedama).

2. Nustatome, kad ši Tvarka įsigalioja nuo 2000 m. liepos 1 d.

3. Nuo Tvarkos įsigaliojimo laikome netekusiu galios Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos Respublikos kultūros ir švietimo ministerijos 1993 m. vasario 2 d. įsakymą Nr. 49/116 „Dėl ligų, defektų ir patologinių būklių, kurioms esant vaikai iki 16 metų amžiaus pastoviai arba laikinai turi būti mokomi namuose, sąrašo“.

4. Nustatome, kad moksleiviams iki 2000 07 01 gydytojų konsultacinės komisijos paskirtas nuolat mokymas namuose galioja iki 2001 07 01.

 

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                                  KORNELIJUS PLATELIS

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                 RAIMUNDAS ALEKNA

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro

2000 03 16 įsakymu Nr. 259/153

 

MOKSLEIVIŲ MOKYMO NAMUOSE ORGANIZAVIMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Moksleivių mokymo namuose tvarka (toliau – Tvarka) reglamentuoja moksleivių, dėl ligų ir patologinių būklių negalinčių lankyti bendrojo lavinimo mokyklos, mokymo namuose organizavimą.

2. Moksleivių mokymas organizuojamas vadovaujantis švietimo ir mokslo ministro patvirtintais bendrąjį lavinimą teikiančių mokyklų ugdymo planais ir programomis.

 

II. MOKYMO NAMUOSE SKYRIMAS

 

3. Moksleivį po ūmaus ligos periodo ar ligos paūmėjimo, jei numatoma ne trumpesnė kaip 1 mėnesio intensyvaus gydymo namuose trukmė ir reikalinga saugi aplinka, į gydytojų konsultacinę komisiją (toliau – GKK) siunčia gydytojas pediatras ar bendrosios praktikos gydytojas.

4. Mokymą namuose skiria asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje prirašytas moksleivis, GKK. GKK pažymoje pagal Tarptautinę ligų klasifikaciją – 10 (toliau – TLK-10) nurodoma diagnozė, psichinės ligos atveju – pagal TLK-10 tik šifras tėvams (ar vaiko globėjams) sutikus, mokymo namuose trukmė ir rekomendacijos švietimo įstaigai.

5. Mokymo namuose trukmė kiekvienam moksleiviui nustatoma indvidualiai, tačiau negali būti ilgesnė kaip 12 mėnesių. Praėjus 12 mėnesių GKK ją gali pratęsti, atsižvelgdama į kiekvieną konkretų atvejį.

6. Išimties tvarka mokymas namuose moksleiviui, turinčiam kompleksinių raidos sutrikimų, dėl kurių visai nepajėgia judėti arba juda tik naudodamasis vežimėliu, skiriamas tuo atveju, jei savivaldybės švietimo padalinys neturi galimybių pasiūlyti švietimo įstaigos, kurioje moksleivis galėtų mokytis bent iš dalies tenkindamas specialiuosius ugdymosi poreikius. Sprendimą priima savivaldybės švietimo padalinys pedagoginės psichologinės tarnybos teikimu. Mokymas namuose skiriamas ne ilgiau kaip 12 mėnesių (kol savivaldybė švietimo įstaigoje pritaikys mokymo vietą ir sudarys kitas būtinas higienos sąlygas).

7. Mokymas namuose gali būti skiriamas 1–12 klasių (ugdomiems pagal adaptuotas ar specialiąsias programas – 1–10 klasių) moksleiviams.

8. Švietimo įstaiga, nepritarianti GKK sprendimui skirti moksleiviui mokymą namuose, gali teikti GKK siūlymą šį klausimą nagrinėti pakartotinai.

 

III. MOKYMO ORGANIZAVIMAS

 

9. Mokymą namuose organizuoja mokykla, kurioje moksleivis nuolat mokosi, o jei iki tol dar niekur nesimokė – jo gyvenamajai vietai priskirta mokykla. Namuose mokomi moksleiviai įrašomi į abėcėlinę knygą ir klasės dienyną.

10. Tėvai (ar vaiko globėjai) prašymą dėl vaiko mokymo namuose pateikia mokyklos direktoriui. Prie prašymo pridedama GKK pažyma arba savivaldybės švietimo padalinio raštas. Moksleivio mokymas namuose per tris dienas įforminamas direktoriaus įsakymu. Mokykla apie namuose mokomus moksleivius informuoja savivaldybės švietimo padalinį.

11. Moksleivių mokymas organizuojamas laikantis ugdymo proceso organizavimo higienos reikalavimų, atsižvelgiant į vaiko sveikatos būklę ir organizmo funkcines galimybes pagal mokyklos direktoriaus patvirtintą ir su moksleivio tėvais suderintą pamokų tvarkaraštį, kuriame numatomos ne daugiau kaip 4 pamokos per dieną. Įvertinus moksleivio gebėjimus ir interesus, pasitarus su tėvais ir moksleiviu, modifikuojant arba adaptuojant bendrųjų programų turinį, rengiamos indvidualiosios ugdymo programos. Jas, parengtas mokytojo, tvirtina mokyklos direktorius. Mokykla aprūpina moksleivius vadovėliais.

12. Pradinės klasės moksleivį moko vienas pradinių klasių mokytojas. Išimtis taikytina tuo atveju, jei mokytojas neturi reikiamo išsilavinimo mokyti užsienio kalbos 4 klasėje ir valstybinės kalbos tautinių mažumų mokykloje.

Vyresniųjų klasių moksleivius moko dalykų mokytojai.

1-10 klasėse pagal specialiąsias programas ugdomiems moksleiviams mokyti skiriamas vienas mokytojas. Pageidautina, kad jis turėtų kvalifikaciją darbui su specialiųjų poreikių vaikais arba dirbtų specialiojo ugdymo įstaigoje.

13. Jei mokykloje yra tinkamos higienos sąlygos, namuose mokomiems moksleiviams, gydytojams leidus, tėvams (ar vaiko globėjams) pageidavus, sudaroma galimybė lankyti kai kurias pamokas mokykloje, dalyvauti papildomojo ugdymo veikloje, klasės ir mokyklos šventėse.

14. Moksleiviai keliami į aukštesnę klasę, jiems pagrindinės ir vidurinės mokyklos baigiamieji egzaminai organizuojami bendra tvarka.

15. Ne rečiau kaip kartą per trimestrą namuose mokomų moksleivių ugdymo rezultatus aptaria mokyklos specialiojo ugdymo komisija.

16. Tėvams (ar vaiko globėjams) neįsileidžiant mokytojų į namus, mokyklos direktorius išsiaiškina priežastis ir priima sprendimą dėl laikino mokymo namuose sustabdymo. Apie tai informuojama savivaldybės Vaikų teisių apsaugos tarnyba ir švietimo padalinys.

 

IV. MOKYMO APSKAITA

 

17. Namuose mokomų moksleivių mokymo apskaita vykdoma tam skirtame dienyne.

 

V. APMOKĖJIMAS UŽ DARBĄ

 

18. Mokytojui, mokančiam moksleivį namuose, darbo užmokestis skaičiuojamas už faktiškai dirbtas valandas, priedas už mokymą namuose mokamas švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka.

______________