Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL TARPINSTITUCINIO KOORDINAVIMO, SPRENDŽIANT SU ĮKAITŲ PAĖMIMU užsienyje SUSIJUSIUS klausimus, procedūros APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2011 m. balandžio 20 d. Nr. 453

Vilnius

 

Siekdama apibrėžti valstybės institucijų veiksmus ir sudaryti joms sąlygas operatyviai ir koordinuotai spręsti su įkaitų paėmimu užsienyje susijusius klausimus, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Tarpinstitucinio koordinavimo, sprendžiant su įkaitų paėmimu užsienyje susijusius klausimus, procedūros aprašą (pridedama).

2. Pavesti:

2.1. Ministro Pirmininko tarnybai per mėnesį nuo šio nutarimo įsigaliojimo pranešti valstybės institucijoms ir įstaigoms Ministro Pirmininko tarnybos kontaktinius duomenis, kur valstybės institucijos ir įstaigos bet kuriuo paros metu, įskaitant poilsio ir švenčių dienas, galėtų perduoti informaciją apie įkaitų paėmimą užsienyje.

2.2. Generalinei prokuratūrai, Krašto apsaugos ministerijai, Susisiekimo ministerijai, Sveikatos apsaugos ministerijai, Valstybės saugumo departamentui, Vidaus reikalų ministerijai ir Užsienio reikalų ministerijai per mėnesį nuo šio nutarimo įsigaliojimo pranešti Ministro Pirmininko tarnybai kontaktinius duomenis, kur Ministro Pirmininko Tarnyba bet kuriuo paros metu, įskaitant poilsio ir švenčių dienas, galėtų perduoti informaciją apie įkaitų paėmimą užsienyje.

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS                                            AUDRONIUS AŽUBALIS

 

_________________

 

 

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2011 m. balandžio 20 d.

nutarimu Nr. 453

 

TARPINSTITUCINIO KOORDINAVIMO, SPRENDŽIANT SU ĮKAITŲ PAĖMIMU UŽSIENYJE SUSIJUSIUS klausimus, PROCEDŪROS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Tarpinstitucinio koordinavimo, sprendžiant su įkaitų paėmimu užsienyje susijusius klausimus, procedūros aprašas (toliau – Aprašas) nustato tarpinstitucinio koordinavimo, sprendžiant su Lietuvos Respublikos piliečių ir asmenų be pilietybės, turinčių leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, paėmimu įkaitais užsienyje (toliau – įkaitų paėmimas užsienyje) susijusius klausimus, procedūrą.

2. Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

 

II. DARBO GRUPĖS SUDARYMAS

 

3. Ministras Pirmininkas iš Generalinės prokuratūros, Krašto apsaugos ministerijos, Ministro Pirmininko tarnybos, Susisiekimo ministerijos, Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybės saugumo departamento, Vidaus reikalų ministerijos ir (arba) jos valdymo sričiai priskirtų įstaigų, Užsienio reikalų ministerijos atstovų sudaro nuolatinę darbo grupę (toliau – darbo grupė). Pagrindinis darbo grupės tikslas – užtikrinti operatyvų keitimąsi informacija, susijusia su įkaitų paėmimu užsienyje, bei valstybės institucijų ir įstaigų veiksmų derinimą. Į posėdžius, atsižvelgiant į konkretaus įvykio aplinkybes, gali būti kviečiami kitų valstybės institucijų ir įstaigų atstovai.

4. Darbo grupės vadovu skiriamas Ministro Pirmininko kanclerio pirmasis pavaduotojas. Darbo grupės sekretoriato (toliau – sekretoriatas) funkcijas atlieka Ministro Pirmininko tarnyba.

 

III. INFORMACIJOS APIE ĮKAITŲ PAĖMIMĄ UŽSIENYJE RINKIMAS, SKLAIDA IR DARBO GRUPĖS POSĖDŽIAI

 

5. Valstybės institucija ar įstaiga, gavusi pirminę informaciją apie įkaitų paėmimą užsienyje, pagal kompetenciją turi imtis visų įmanomų priemonių šiai informacijai surinkti:

5.1. Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras laivo, plaukiojančio su Lietuvos Respublikos valstybės vėliava, užgrobimo arba užpuolimo atveju – apie jo įgulą, keleivius ir, esant galimybei, užpuolimo aplinkybes;

5.2. Aeronautikos gelbėjimo koordinacinis centras orlaivio, registruoto Lietuvos Respublikoje, užgrobimo arba užpuolimo atveju – apie jo įgulą ir keleivius, užpuolimo aplinkybes;

5.3. Užsienio reikalų ministerija ir (arba) kita valstybės institucija ar įstaiga kitais, nei nurodyta Aprašo 5.1 ir 5.2 punktuose, įkaitų paėmimo užsienyje atvejais – apie įkaitų paėmimo užsienyje aplinkybes.

6. Valstybės institucija ar įstaiga, nurodyta Aprašo 5 punkte, įsitikinusi gautos pirminės informacijos apie įkaitų paėmimą užsienyje patikimumu, nedelsdama ją perduoda Ministro Pirmininko tarnybai žodžiu ir per kiek įmanoma trumpesnį laiką – raštu.

7. Ministro Pirmininko tarnyba pagal kompetenciją gali kreiptis į kitas valstybės institucijas ar įstaigas dėl informacijos, kuri būtų naudinga sprendžiant su įkaitų paėmimu užsienyje susijusius klausimus.

8. Ministro Pirmininko tarnyba, darbo grupės vadovui arba jį pavaduojančiam asmeniui pritarus, nedelsdama žodžiu gautą informaciją perduoda Generalinei prokuratūrai, Krašto apsaugos ministerijai, Susisiekimo ministerijai (laivo arba orlaivio užpuolimo ar užgrobimo atveju), Sveikatos apsaugos ministerijai, Valstybės saugumo departamentui, Vidaus reikalų ministerijai, Užsienio reikalų ministerijai ir per kiek įmanoma trumpesnį laiką pateikia ją raštu.

9. Gavęs informaciją apie įkaitų paėmimą užsienyje, darbo grupės vadovas arba jį pavaduojantis asmuo sušaukia darbo grupės posėdį. Posėdyje darbo grupės nariai suderina savo atstovaujamų valstybės institucijų ir įstaigų veiksmus sprendžiant su įkaitų paėmimu užsienyje susijusius klausimus. Darbo grupės posėdžių rezultatai įforminami protokolais. Protokolų kopijos siunčiamos darbo grupės nariams.

 

IV. VALSTYBĖS INSTITUCIJŲ IR ĮSTAIGŲ FUNKCIJos SPRENDŽIANT SU ĮKAITŲ PAĖMIMU SUSIJUSIUS KLAUSIMUS

 

10. Valstybės institucijos ir įstaigos, spręsdamos su įkaitų paėmimu užsienyje susijusius klausimus, imasi šių veiksmų:

10.1. Ministro Pirmininko tarnyba:

10.1.1. teisės aktų nustatyta tvarka teikia visuomenei informaciją apie įkaitų paėmimą užsienyje;

10.1.2. teikia Ministrui Pirmininkui pasiūlymus dėl būtinybės sušaukti Krizių valdymo komitetą.

10.2. Užsienio reikalų ministerija:

10.2.1. diplomatiniais kanalais susisiekia su užsienio valstybių diplomatinėmis tarnybomis arba tarptautinėmis organizacijomis, praneša joms apie įkaitų paėmimą užsienyje ir kreipiasi dėl informacijos, kurios reikia sprendžiant su įkaitų paėmimu užsienyje susijusius klausimus;

10.2.2. teikia užsienio valstybių institucijoms arba tarptautinėms organizacijoms pagalbos prašymus;

10.2.3. jeigu tarp įkaitų yra užsienio valstybių piliečių, duomenis apie juos perduoda atitinkamų valstybių diplomatinėms tarnyboms;

10.2.4. sekretoriatui perduoda visuomenės informavimo priemonių pateiktus įkaitų paėmimo užsienyje stebėsenos rezultatus.

10.3. Lietuvos saugios laivybos administracija padeda užpulto laivo savininkui užtikrinti šio laivo saugų plaukiojimą.

10.4. Generalinė prokuratūra:

10.4.1. įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka pradeda ikiteisminį tyrimą;

10.4.2. organizuoja ir vadovauja ikiteisminiam tyrimui dėl įkaitų paėmimo užsienyje, atliekamam ikiteisminio tyrimo įstaigose.

10.5. Valstybės saugumo departamentas:

10.5.1. pagal kompetenciją renka žvalgybos informaciją apie įkaitų paėmimą užsienyje;

10.5.2. keičiasi informacija su užsienio valstybių specialiosiomis tarnybomis.

10.6. Vidaus reikalų ministerija ir jos valdymo sričiai priskirtos įstaigos:

10.6.1. praneša apie įkaitų paėmimą užsienyje jų artimiesiems giminaičiams;

10.6.2. užtikrina keitimąsi informacija su užsienio valstybėmis per Interpolo informacinę sistemą;

10.6.3. užtikrina derybų specialistų dalyvavimą išlaisvinant įkaitus;

10.6.4. teikia reikiamą pagalbą užsienio teisėsaugos institucijoms vykdant įkaitų išlaisvinimo operaciją.

10.7. Sveikatos apsaugos ministerija, jei būtina, užtikrina medicinos ir psichologinę pagalbą Aprašo 1 punkte nurodytiems asmenims.

11. Lietuvos Respublikos kariniai vienetai su įkaitų paėmimu užsienyje susijusiai situacijai spręsti prireikus gali būti pasitelkiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka ir atvejais.

12. Darbo grupės vadovas gali prašyti valstybės institucijų ir įstaigų pagal kompetenciją atlikti kitus, Apraše nenumatytus, veiksmus sprendžiant su įkaitų užsienyje paėmimu susijusius klausimus.

13. Darbo grupės nariai ir Aprašo 10 punkte nurodytos valstybės institucijos ir įstaigos apie savo veiksmus nedelsdamos elektroniniu paštu praneša sekretoriatui. Sekretoriatas fiksuoja valstybės institucijų ir įstaigų veiksmus, kaupia visą gaunamą informaciją ir platina ją visiems darbo grupės nariams. Įslaptinta informacija teikiama Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo (Žin., 1999, Nr. 105-3019; 2004, Nr. 4-29) nustatyta tvarka.

14. Išsprendus su įkaitų paėmimu susijusią situaciją, sekretoriatas parengia įvykio analizę ir pateikia ją Ministrui Pirmininkui, darbo grupės nariams ir įkaitų paėmimo užsienyje klausimą sprendusioms valstybės institucijoms ir įstaigoms.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Už Aprašo nuostatų pažeidimus atsakoma Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________