LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL UŽSIENIEČIŲ REGISTRO ĮSTEIGIMO IR NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2000 m. rugsėjo 4 d. Nr. 1049

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties (Žin., 1998, Nr. 115-3236) 17 straipsniu ir Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 86-2043) 6 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Įsteigti nuo 2002 m. liepos 1 d. Užsieniečių registrą.

2. Patvirtinti Užsieniečių registro nuostatus (pridedama).

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                          Andrius Kubilius

 

 

 

Vidaus reikalų ministras                                                                   Česlovas Blažys

 

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2000 m. rugsėjo 4 d. nutarimu Nr. 1049

 

UŽSIENIEČIŲ REGISTRO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja Užsieniečių registro (toliau vadinama – registras) paskirtį, jo objektą, registro tvarkymo įstaigas, duomenų teikėjų teises ir pareigas, registro tvarkymą, reorganizavimą ir likvidavimą.

2. Šis registras yra valstybės registras.

3. Registro paskirtis – rinkti, kaupti, apdoroti, sisteminti, saugoti, naudoti ir teikti duomenis apie užsieniečius valstybės valdžios ir valdymo institucijoms, vietos savivaldos institucijoms, kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų ir šių nuostatų nustatyta tvarka.

4. Registro objektas – užsieniečiai, tai yra asmenys, kurie nėra Lietuvos Respublikos piliečiai, nesvarbu, ar jie turi kurios nors užsienio valstybės pilietybę, ar neturi jokios.

5. Registrą sudaro centrinė duomenų bazė, kuri yra kompiuterinė duomenų bazė. Joje tvarkomi duomenys apie užsieniečius, kurių teisinė padėtis nustatoma pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.

6. Registras tvarkomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymu, Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, kitais teisės aktais ir šiais nuostatais.

 

II. REGISTRĄ TVARKANČIOS ĮSTAIGOS

 

7. Vadovaujančioji registro tvarkymo įstaiga yra Vidaus reikalų ministerija, kuri koordinuoja, metodiškai vadovauja ir kontroliuoja registro tvarkymo įstaigos darbą.

8. Registro tvarkymo įstaiga – Vidaus reikalų ministerijos įgaliota institucija.

9. Registro tvarkymo įstaiga atlieka šias funkcijas:

9.1. registruoja užsieniečius ir kaupia, apdoroja, sistemina duomenis apie juos, tvarko registro duomenų bazę;

9.2. laiko duomenis registro duomenų bazėje;

9.3. užtikrina registro duomenų bazės, taip pat duomenų bazės ir dokumentų archyvų apsaugą;

9.4. teikia registro duomenis Lietuvos Respublikos fiziniams ir juridiniams asmenims;

9.5. užtikrina, kad į registro duomenų bazę įrašyti duomenys atitiktų pateiktus dokumentuose.

10. Asmenys, dalyvaujantys tvarkant duomenis, privalo saugoti duomenų paslaptį įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

11. Registro duomenų teikėjai yra valstybės valdžios ir valdymo, vietos savivaldos institucijos, miestų ir rajonų policijos komisariatai, kitos teisėtvarkos įstaigos, teismai, kiti Lietuvos Respublikos fiziniai ir juridiniai asmenys.

Duomenys registro tvarkymo įstaigai pateikiami raštu arba kompiuteriniu ryšiu.

12. Registro duomenų teikėjai privalo:

12.1. Vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka teikti registro tvarkymo įstaigai duomenis apie registruojamus užsieniečius;

12.2. pasikeitus duomenims apie registruojamus užsieniečius, pateikti registro tvarkymo įstaigai pasikeitusius duomenis;

12.3. užtikrinti, kad teikiami duomenys būtų teisingi, išsamūs, atitiktų dokumentų arba gautus iš kitų institucijų duomenis, būtų nuolat atnaujinami.

13. Registro duomenų teikėjai turi teisę:

13.1. neatlygintinai susipažinti su registre laikomais jų pateiktais duomenimis;

13.2. reikalauti, kad būtų ištaisyti klaidingi ir netikslūs arba papildyti neišsamūs duomenys ir pašalinti nereikalingi duomenys.

 

III. REGISTRAVIMO DUOMENYS

 

14. Registro objekto identifikavimo kodo struktūrą, jo suteikimo tvarką nustato vadovaujančioji registro tvarkymo įstaiga – Vidaus reikalų ministerija.

15. Registre tvarkomi šie duomenys apie užsieniečius:

15.1. asmens kodas, jeigu užsieniečiui jis yra suteiktas Lietuvos Respublikos gyventojų registro įstatymo nustatyta tvarka;

15.2. vardas (vardai);

15.3. pavardė (pavardės);

15.4. pilietybė (pilietybės);

15.5. lytis;

15.6. gimimo data (metai, mėnuo, diena);

15.7. gimimo vieta;

15.8. gyvenamoji vieta, atvykimo į gyvenamąją vietą data; jeigu užsienietis išvyksta gyventi į užsienį, išvykimo vieta (valstybė) ir išvykimo data;

15.9. valstybės, iš kurios užsienietis atvyko į Lietuvos Respubliką, pavadinimas;

15.10. šeiminė padėtis ir jos pasikeitimo data (metai, mėnuo, diena);

15.11. užsieniečio prašymo išduoti leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje pateikimo data, sprendimo išduoti užsieniečiui leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje (arba neišduoti jo) priėmimo data ir pagrindas, leidimo gyventi išdavimo data ir numeris;

15.12. užsieniečio prašymo išduoti teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojimo pažymėjimą pateikimo data, sprendimo dėl teisės į Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo pažymėjimo išdavimo (arba neišdavimo) priėmimo data ir pagrindas, pažymėjimo išdavimo data ir numeris;

15.13. užsieniečio prašymo suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę pateikimo data, sprendimo suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę (arba nesuteikti jos) priėmimo data ir pagrindas, pilietybę patvirtinančio dokumento išdavimo data ir numeris;

15.14. užsieniečio prašymo suteikti pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje pateikimo data, sprendimo suteikti pabėgėlio statusą Lietuvos Respublikoje (arba nesuteikti jo) priėmimo data, teisės aktas ir pagrindas, pabėgėlio statusą patvirtinančio dokumento išdavimo data ir numeris;

15.15. užsieniečio, sulaikyto už neteisėtą atvykimą į Lietuvos Respubliką ar už neteisėtą buvimą Lietuvos Respublikoje, ar įtariamo už padarytą nusikaltimą, sulaikymo data ir priežastis, Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnis, pagal kurį užsieniečiui surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas, institucijos, priėmusios sprendimą dėl užsieniečio sulaikymo, pavadinimas, užsieniečio sulaikymo terminas, užsieniečio paleidimo data ir priežastis;

15.16. sprendimo dėl užsieniečio įpareigojimo išvykti ar dėl jo išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos priėmimo data, užsieniečiui nurodyta išvykimo (jo išsiuntimo) data, institucijos, priėmusios šį sprendimą, pavadinimas, faktinė užsieniečio išvykimo data ir valstybės, į kurią jis išvyko, pavadinimas;

15.17. užsieniečiui paskirta bauda (bausmė) arba taikyta įstatymuose numatyta sankcija;

15.18. užsieniečio, kuriam uždrausta atvykti į Lietuvos Respubliką, įtraukimo į duomenų banką data ir priežastis, institucijos, priėmusios sprendimą dėl draudimo atvykti į Lietuvos Respubliką, pavadinimas, draudimo atvykti terminas, jo panaikinimo data ir priežastis;

15.19. mirties data.

 

IV. UŽSIENIEČIŲ REGISTRAVIMAS

 

16. Teikdami duomenis, nurodytus šių nuostatų 15 punkte, registro duomenų teikėjai turi remtis dokumentais, kuriuos pateikia užsienietis, arba duomenimis, kuriuos pateikia Lietuvos Respublikos fiziniai ir juridiniai asmenys.

17. Registravimo dokumentų, kuriais remiantis įrašomi duomenys į registrą, sąrašą tvirtina ir duomenų pateikimo registro tvarkymo įstaigai, jų įrašymo ir saugojimo tvarką nustato Vidaus reikalų ministerija.

18. Registro tvarkymo įstaiga kiekvienam užsieniečiui suteikia identifikavimo kodą ir įrašo jį į kompiuterinę registro duomenų bazę.

19. Gauti duomenys privalo būti užregistruoti per 3 darbo dienas, o duomenys apie užsieniečius, nurodytus šių nuostatų 15.18 punkte, – nedelsiant.

20. Įrašytini į registrą duomenys pateikiami registro tvarkymo įstaigai.

21. Registro duomenys nekeičiami, ištaisomi tik klaidingi duomenys.

22. Užsienietis laikomas įregistruotu, kai registrą tvarkanti įstaiga nustatytąja tvarka priima sprendimą įregistruoti jį ir įrašo duomenis į registro duomenų bazę.

23. Nustačiusi, kad registrui pateikti klaidingi duomenys, registro tvarkymo įstaiga privalo nedelsdama informuoti apie tai registro duomenų teikėją ir pareikalauti nedelsiant ištaisyti klaidą.

24. Jeigu nustatoma, kad į registro duomenų bazę įrašyti klaidingi duomenys dėl registro tvarkymo įstaigos kaltės, ji privalo nedelsdama ištaisyti klaidą ir informuoti apie tai visus registro duomenų naudotojus, kuriems klaidingi duomenys buvo perduoti.

25. Užsienietis iš registro išregistruojamas, jeigu:

25.1. jis tampa Lietuvos Respublikos piliečiu;

25.2. jis išvyksta gyventi į užsienį;

25.3. jis mirė;

25.4. pasibaigia duomenų apie užsienietį saugojimo terminas.

26. Sprendimą išregistruoti užsienietį iš registro priima registro tvarkymo įstaiga, kuri įrašo duomenis į registro duomenų bazę ir perkelia juos į duomenų bazės archyvą.

27. Užsieniečių registravimo dokumentai registro tvarkymo įstaigoje saugomi 2 metus.

Centrinės registro duomenų bazės archyve duomenys saugomi 5 metus, jeigu kiti teisės aktai nenustato kitaip.

 

V. SĄVEIKA SU KITAIS REGISTRAIS

 

28. Registras turi ryšį su Lietuvos Respublikos gyventojų registru per asmens kodą, suteiktą pagal Lietuvos Respublikos gyventojų registro įstatymą.

29. Registras teikia Lietuvos Respublikos gyventojų registrui duomenis apie užsieniečius, nurodytus Lietuvos Respublikos gyventojų registro įstatymo 5 straipsnyje.

 

VI. REGISTRO DUOMENŲ NAUDOJIMAS

 

30. Registro duomenų teikėjai, pateikę prašymą, turi teisę susipažinti su registre saugomais jų pateiktais duomenimis.

31. Registro duomenys gali būti naudojami ir skelbiami Lietuvos Respublikos įstatymų ir teisės aktų nustatyta tvarka.

32. Registro duomenys perduodami neatlygintinai:

32.1. Vidaus reikalų ministerijos padaliniams, kurių sąrašą tvirtina vidaus reikalų ministras;

32.2. Statistikos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės;

32.3. valstybės valdžios ir valdymo institucijoms, vietos savivaldos institucijoms, jeigu jų atliekamos funkcijos susijusios su užsieniečių teisinės padėties Lietuvos Respublikoje klausimais;

32.4. užsieniečiams, kurių duomenys yra registro objektas;

32.5. kitiems vartotojams, jeigu tai neprieštarauja galiojantiems Lietuvos Respublikos teisės aktams.

33. Asmenims, pateikusiems prašymus, duomenys perduodami už atlyginimą, kuris reguliuojamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

34. Vidaus reikalų ministerija vartotojams gali nustatyti teisės susipažinti su registro duomenimis apribojimus, taip pat nustato kompiuteriniuose tinkluose skelbiamų duomenų sąrašą.

35. Su vartotojais, kuriems teikiami duomenys, sudaromos asmens duomenų teikimo sutartys pagal Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos prie Lietuvos Respublikos valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerijos nustatytą formą.

 

VII. REGISTRO DUOMENŲ APSAUGA

 

36. Vadovaujančioji registro tvarkymo įstaiga nustato registro duomenų apsaugos tvarką pagal bendruosius duomenų apsaugos reikalavimus ir administracines registro apsaugos priemones.

37. Registro tvarkymo įstaiga garantuoja technines, programines ir kitas priemones, apsaugančias registrą nuo neteisėto duomenų sunaikinimo, pakeitimo ir naudojimo.

 

VIII. REGISTRO DUOMENŲ PERDAVIMAS Į UŽSIENĮ

 

38. Registro duomenys gali būti perduodami į užsienį tik Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų ir Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių numatytais atvejais.

39. Registro duomenys gali būti teikiami tarptautiniams kompiuterių tinklams tik Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų ir Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių numatytais atvejais.

 

IX. REGISTRO FINANSAVIMAS

 

40. Registras finansuojamas iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų ir lėšų, gautų už teikiamas paslaugas.

 

X. REGISTRO REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS

 

41. Registras reorganizuojamas ir likviduojamas įstatymų ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

42. Likviduojamo registro duomenys perduodami kitam registrui, valstybės archyvui arba sunaikinami Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

______________