Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2003 M. BALANDŽIO 8 D. NUTARIMO NR. 433 „ DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS ĮSIPAREIGOJIMO DĖL LAIKINAI ĮVEŽAMŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ UŽSIENIO VALSTYBIŲ KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ TAIKYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2009 m. rugsėjo 2 d. Nr. 1039

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 14-352; 2008, Nr. 81-3183) 15 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 8 d. nutarimą Nr. 433 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės įsipareigojimo dėl laikinai įvežamų į Lietuvos Respubliką užsienio valstybių kilnojamųjų kultūros vertybių taikymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 35-1488; 2004, Nr. 50-1642; 2009, Nr. 27-1048) ir išdėstyti jį nauja redakcija:

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

NUTARIMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS AR JOS ĮGALIOTOS INSTITUCIJOS RAŠYTINIO ĮSIPAREIGOJIMO ATLYGINTI NUOSTOLIUS, ATSIRADUSIUS DĖL LAIKINAI PARODOMS ĮVEŽTŲ UŽSIENIO VALSTYBIŲ KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ SUŽALOJIMO ARBA NETEKIMO, PRIĖMIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 14-352; 2008, Nr. 81-3183) 15 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos rašytinio įsipareigojimo atlyginti nuostolius, atsiradusius dėl laikinai parodoms įvežtų užsienio valstybių kilnojamųjų kultūros vertybių sužalojimo arba netekimo, priėmimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Įgalioti Kultūros ministeriją priimti rašytinį įsipareigojimą dėl laikinai parodai įvežamų užsienio valstybių kilnojamųjų kultūros vertybių, kurių bendra vertė ne didesnė kaip 15 mln. litų.

3. Nustatyti, kad prireikus lėšos Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos rašytiniam įsipareigojimui vykdyti skiriamos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.“

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

KULTŪROS MINISTRAS                                                                REMIGIJUS VILKAITIS


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2003 m. balandžio 8 d. nutarimu Nr. 433

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2009 m. rugsėjo 2 d. nutarimo Nr. 1039

redakcija)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS AR JOS ĮGALIOTOS INSTITUCIJOS RAŠYTINIO ĮSIPAREIGOJIMO ATLYGINTI NUOSTOLIUS, ATSIRADUSIUS DĖL LAIKINAI PARODOMS ĮVEŽTŲ UŽSIENIO VALSTYBIŲ KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ SUŽALOJIMO ARBA NETEKIMO, PRIĖMIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos rašytinio įsipareigojimo atlyginti nuostolius, atsiradusius dėl laikinai parodoms įvežtų užsienio valstybių kilnojamųjų kultūros vertybių sužalojimo arba netekimo, priėmimo tvarkos aprašas (toliau vadinama – šis aprašas) nustato rašytinio įsipareigojimo atlyginti nuostolius, atsiradusius dėl laikinai parodoms įvežtų užsienio valstybių kilnojamųjų kultūros vertybių sužalojimo arba netekimo (toliau vadinama – įsipareigojimas), dydį, trukmę ir taikymą, įsipareigojimo taikymo ekspertų komisijos (toliau vadinama – komisija), Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įsteigtų biudžetinių įstaigų, veikiančių pagal Lietuvos Respublikos muziejų įstatymą (Žin., 1995, Nr. 53-1292; 2003, Nr. 59-2638), Lietuvos Respublikos bibliotekų įstatymą (Žin., 1995, Nr. 51-1245; 2004, Nr. 120-4431) ar Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymą (Žin., 1995, Nr. 107-2389; 2004, Nr. 57-1982), laikinai parodoms įvežančių į Lietuvos Respubliką užsienio valstybių kilnojamąsias kultūros vertybes (toliau vadinama – parodą organizuojančios įstaigos), pareigas, kol galioja įsipareigojimas, nuostolių nustatymą ir atlyginimą.

2. Įsipareigojimas – Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos rašytinis įsipareigojimas skirti parodą organizuojančiai įstaigai lėšų atlyginti kilnojamosios kultūros vertybės savininko patirtiems pagrįstiems nuostoliams, atsiradusiems dėl parodų metu (organizuojant parodas) kilnojamųjų kultūros vertybių sužalojimo arba netekimo.

3. Šiame apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatyme (Žin., 1996, Nr. 14-352; 2008, Nr. 81-3183).

 

II. ĮSIPAREIGOJIMO DYDIS IR TRUKMĖ

 

4. Įsipareigojimas taikomas laikinai parodai įvežamoms kilnojamosioms kultūros vertybėms, kurių bendra vertė ne mažesnė kaip 1 mln. litų. Kultūros ministras priima sprendimą dėl įsipareigojimo taikymo, kai įvežamų kilnojamųjų kultūros vertybių parodos vertė ne didesnė kaip 15 mln. litų, o Lietuvos Respublikos Vyriausybė – kai įvežamų kilnojamųjų kultūros vertybių parodos vertė didesnė kaip 15 mln. litų. 

5. Įsipareigojimas galioja nuo kilnojamųjų kultūros vertybių įvežimo į Lietuvą ir išvežimo iš Lietuvos momento (Lietuvos Respublikos valstybės sienos kirtimo).

 

III. ĮSIPAREIGOJIMO TAIKYMAS

 

6. Paraiškos gauti įsipareigojimą (toliau vadinama – paraiška) formą tvirtina kultūros ministras. 

7. Parodą organizuojanti įstaiga paraišką Kultūros ministerijai teikia ne vėliau kaip prieš 2 mėnesius iki numatomo kilnojamųjų kultūros vertybių įvežimo.

8. Prie paraiškos pridedama:

8.1. įvežamų parodai kilnojamųjų kultūros vertybių sąrašas su nurodytais kiekvienos kilnojamosios kultūros vertybės kataloginiais duomenimis ir verte, taip pat bendra parodos verte;

8.2. projektas parodą organizuojančios įstaigos ir užsienio įstaigos sutarties, kurioje aptartos parodai įvežamų kilnojamųjų kultūros vertybių transportavimo, eksponavimo, apsaugos, draudimo ir nuostolių atlyginimo sąlygos;

8.3. transportavimo, eksponavimo, apsaugos ir kitų sąlygų, kurias įsipareigoja suteikti kilnojamąsias kultūros vertybes įsivežanti parodą organizuojanti įstaiga, išsamus aprašymas;

8.4. parodą organizuojančios įstaigos įsipareigojimas, kuriame turi būti nurodyta, kad parodai įvežtas kilnojamąsias kultūros vertybes sužalojus, sunaikinus ar joms dingus įstaiga pati atlygina 1 procentą nuostolio.

9. Paraišką apsvarsto ir išvadas dėl jos pateikia komisija, kurios sudėtį ir darbo reglamentą tvirtina kultūros ministras. Komisijos nariai yra meno, kultūros, teisės ir teisėsaugos specialistai. Komisija sudaroma iš 7–9 narių 3 metams.

10. Komisija pateikia kultūros ministrui išvadas dėl įsipareigojimo taikymo ne vėliau kaip per 20 kalendorinių dienų nuo paraiškos gavimo Kultūros ministerijoje. Kultūros ministras, remdamasis komisijos išvadomis, priima sprendimą dėl įsipareigojimo taikymo ir per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo informuoja apie tai parodą organizuojančią įstaigą. Jeigu įvežamų kilnojamųjų kultūros vertybių parodos vertė didesnė kaip 15 mln. litų, kultūros ministras ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo komisijos išvados gavimo teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei nustatytąja tvarka suderintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo dėl įsipareigojimo taikymo projektą.

11. Parodą organizuojanti įstaiga per mėnesį nuo sprendimo gavimo pateikia komisijai su užsienio įstaiga pasirašytos sutarties kopiją.

12. Jeigu parodą organizuojančios įstaigos su užsienio įstaiga pasirašyta sutartis neatitinka komisijai svarstyti teikto sutarties projekto, nurodyto šio aprašo 8.2 punkte, arba sutarties kopija nepateikiama, kultūros ministras arba Lietuvos Respublikos Vyriausybė turi teisę pripažinti netekusiu galios priimtą sprendimą dėl įsipareigojimo.

 

IV. KOMISIJOS, PARODĄ ORGANIZUOJANČIOS ĮSTAIGOS PAREIGOS, KOL GALIOJA ĮSIPAREIGOJIMAS

 

13. Kol galioja įsipareigojimas, komisija privalo periodiškai apžiūrėti kilnojamąsias kultūros vertybes, patikrinti eksponavimo, priešgaisrinės, saugos sistemų techninę būklę, nustatyti, kaip parodą organizuojanti įstaiga laikosi su užsienio įstaiga pasirašytos sutarties sąlygų.

14. Kol galioja įsipareigojimas, parodą organizuojanti įstaiga privalo:

14.1. laikytis su užsienio įstaiga pasirašytos sutarties reikalavimų;

14.2. dalyvauti atliekant visus muitinės formalumus, kai priimamos ir išlydimos kilnojamosios kultūros vertybės;

14.3. kilnojamąsias kultūros vertybes sužalojus, sunaikinus ar joms dingus, jas gelbėti, pagal galimybes neleisti atsirasti nuostoliams ir juos sumažinti, apie tai pranešti specialiosioms tarnyboms ir Kultūros ministerijai;

14.4. pateikti komisijai sužalotų, sunaikintų ar dingusių kilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą, kuriame būtų nurodyta bendra jų vertė iki minėtųjų įvykių, dokumentai, kurių reikia kilnojamųjų kultūros vertybių sužalojimo, sunaikinimo ar dingimo priežastims ir nuostolių dydžiui nustatyti.

 

V. NUOSTOLIŲ NUSTATYMAS IR ATLYGINIMAS

 

15. Kilnojamųjų kultūros vertybių sužalojimo, sunaikinimo ar dingimo atvejus tiria, nuostolių dydį nustato komisija, dalyvaujant užsienio įstaigos atstovui.

16. Nuostoliai nustatomi ir atlyginami remiantis komisijos tyrimo aktu.

17. Ginčai dėl nuostolių atlyginimo sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

18. Asmenys, dėl kurių kaltės padaryta žala laikinai parodai įvežtoms kilnojamosioms kultūros vertybėms, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

_________________